مطالب مرتبط:
رفع آلایندگی در گروی تجدید نظر مجلس درباره یک طرح
رفع آلایندگی در گروی تجدید نظر مجلس درباره یک طرح
بررسی خارج از نوبت «طرح معیشتی» بیانگر عزم مجلس برای رفع نیازهای ضروری مردم است
بررسی خارج از نوبت «طرح معیشتی» بیانگر عزم مجلس برای رفع نیازهای ضروری مردم است
بررسی خارج از نوبت «طرح معیشتی» بیانگر عزم مجلس برای رفع نیازهای ضروری مردم است
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 8 مهر 1399 ساعت 03:402020-09-29سياسي

رفع آلایندگی در گرو تجدیدنظر مجلس درباره یک طرح


درپی تصویب طرح یک فوریتی اختصاص یک درصد از درآمد عوارض آلایندگی به شهرداری ها و دهیاری ها و عدم پرداخت آن به صندوق ملی محیط زیست انتقاداتی به مجلس وارد شده که از جمله آن ها انتقاد سازمان محیط زیست به این طرح در جهت توجه کردن و اهمیت دادن بیشتر مجلس به پرداخت .

- درپی تصویب طرح یک فوریتی اختصاص یک درصد از درآمد عوارض آلایندگی به شهرداری ها و دهیاری ها و عدم پرداخت آن به صندوق ملی محیط زیست انتقاداتی به مجلس وارد شده که از جمله آن ها انتقاد سازمان محیط زیست به این طرح در جهت توجه کردن و اهمیت دادن بیشتر مجلس به پرداخت حقوق و کمبود بودجه شهرداری ها تا سلامت و محیط زیست بود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، بر اساس قانون بودجه سال 99 بنا شد که از ابتدای سال جاری 35 درصد از یک درصد عوارض آلایندگی که پیش از این به حساب شهرداری ها و دهیاری ها واریز می شد به صندوق محیط زیست برای کاهش آلودگی های زیست محیطی و جلوگیری از تخریب محیط زیست اختصاص یابد اما نمایندگان مجلس شورای اسلامی 6 مهرماه یک فوریت طرحی را تصویب کردند که در صورت نهایی شدن آن کل یک درصد از درآمد عوارض آلایندگی ها به شهرداری ها و دهیاری ها اختصاص پیدا می کند و دیگر 35 درصد از آن به صندوق محیط زیست پرداخت نخواهد شد.

" گفتنی است که یک درصد از عوارض آلایندگی که به شهرداری ها و دهیاری ها در سنوات گذشته پرداخت می شد نه برای کاهش آلایندگی ها بلکه برای پرداخت حقوق کارکنان شهرداری هزینه می شد.

براساس تبصره 1 ماده 38 قانون مالیات بر ارزش افزوده واحدهایی که طی سال بنا به تشخیص و اعلام سازمان حفاظت محیط زیست به فهرست واحدهای آلاینده محیط زیست اضافه شوند، از اول دوره مالیاتی بعد از تاریخ اعلام توسط سازمان حفاظت محیط زیست مشمول پرداخت یک درصد از قیمت فروش به عنوان عوارض آلایندگی می شوند.

تا سال گذشته این یک درصد از قیمت فروش به عنوان عوارض آلایندگی در داخل حریم شهرها به حساب شهرداری محل استقرار واحد تولیدی و در خارج از حریم شهرها بین دهیاریهای همان شهرستان توزیع می شد اما براساس بند ن تبصره 6 قانون بودجه سال 99 بنا شد تا 35 درصد از عوارض آلایندگی وصول شده از محل یک درصد از قیمت فروش عوارض آلاینده به سازمان حفاظت محیط زیست (صندوق ملی محیط زیست) اختصاص یابد تا پس از مبادله موافقتنامه با سازمان برنامه و بودجه کشور صرف اعطای تسهیلات مالی برای کاهش آلودگی های زیست محیطی و جلوگیری از تخریب محیط زیست شود اما حالا مجلس خواهان تخصیص این بودجه به سازمان شهرداری ها و دهیاری هاست.

جلیل مختار - نماینده آبادان - به عنوان متقاضی بررسی این طرح با قید دو فوریت ضمن ضروری دانستن حذف بند ن تبصره 6 قانون بودجه 99 گفته است: طبق قانون باید یک درصد از درآمد حاصل از عوارض آلایندگی در کشور به شهرداری ها و دهیاری اختصاص پیدا کنند اما در لایحه بودجه 99 تصویب شد که 35 درصد از این میزان اعتبار به صندوق توسعه محیط زیست اختصاص پیدا کند که یکی از بزرگترین ظلم ها به شهرداری ها و دهیاری ها است.

وجود این بند باعث کاهش منابع درآمد اعتباری دهیاری و شهرداری ها و کم شدن خدمات شهری و نارضایتی شهروندان و روستاییان و کاهش اعتبارات شهرداری ها برای مقابله با بلایای طبیعی، خشکسالی، سیل و زلزله شده است.

همچنین حمزه امینی - نماینده هشترود - به عنوان موافق این طرح اظهار کرده است که در حال حاضر شهرداری ها توان پرداخت حقوق کارکنان خود را ندارد و در این شرایط بودجه آنها هم کم می شود.

شهرداری ها با کمبود درآمد روبرو هستند که در این طرح این وضعیت سامان پیدا می کند.

در این میان مجتبی یوسفی - نماینده اهواز - به عنوان موافق دو فوریت گفته است که سوال این است تاکنون بودجه تخصیص داده شده برای آلایندگی چه مشکلی از آلودگی هوا را حل کرده است؟ دولت برای حل مشکلات به اسم آلایندگی دست توی جیب مردم کرده و حق شهرداری ها کم شده است.

صحبت های مجتبی یوسفی در حالی مطرح می شود که براساس قانون مالیات بر ارزش افزوده واحدهای تولید آلاینده که طبق تشخیص و اعلام سازمان حفاظت محیط زیست( تا 15 اسفند ماه هر سال برای اجرا در سال بعد) معرفی می شوند از اول دوره مالیاتی بعد از تاریخ اعلام توسط سازمان حفاظت محیط زیست مشمول پرداخت عوارض آلایندگی خواهند بود و این در حالیست که کمتر از 7 ماه از تصویب قانون بودجه 99 در 26 اسفند ماه 98 گذشته و تاکنون تنها بخشی از این عوارض آلایندگی به صندوق محیط زیست پرداخته شده است.

علاوه براین بدیهی است که مشکلات کلان زیست محیطی از جمله آلودگی هوا، آب و خاک ظرف کمتر از 7 ماه "حل" نمی شود و از بین نخواهند رفت.

از این مسائل گذشته وجود معضل پسماند بر مردم ایران پوشیده نیست و در اقصی نقاط کشور و استان های مختلف کشور به ویژه استان های حاشیه دریای خزر با معضلات جدی در زمینه تولید، دفن، دپوی زباله و .

روبه رو هستیم که مورد بی توجهی برخی سازمان های شهرداری استان ها واقع شده است.

از این رو تخصیص 35 درصد از یک درصد عوارض آلایندگی به صندوق ملی محیط زیست علاوه بر کاهش آلایندگی ها می تواند به مدیریت بهتر وضعیت کنونی پسماند که از اصلی ترین عوامل آلودگی آب، هوا و خاک است کمک کند.

محمد الموتی - دبیر شبکه تشکل های مردم نهاد محیط زیست و منابع طبیعی کشور- با اشاره به اینکه سایت ها و مراکز دفع زباله از جمله مرکز دفع و پردازش آرادکوه در تهران نیاز جدی به تغییر و ایجاد اصلاحات دارند تا معضلات امروزی را نداشته باشند، به ایسنا می گوید: این تغییرات و اصلاحات به سرمایه گذاری کلانی نیاز دارد و آن هم در وضعیت امروز کشور که منابع محدود هستند تا حدودی مشکل است.

وی ضمن بیان اینکه یک درصد عوارض آلایندگی ها که تا سال گذشته به شهرداری ها و دهیاری ها پرداخت می شد باید برای کاهش آلایندگی ها صرف می شده اما در طول سال ها به عنوان حقوق کارمندان شهرداری پرداخت شده است، گفت: امسال برای اولین بار 35 درصد آن یک درصد به صندوق ملی محیط زیست تخصیص داده شد که در جایی که باید هزینه شود.

یکی از جاهایی که این عدد هزاران میلیارد تومانی می تواند هزینه شود، پایش آلایندگی های حوزه پسماند و سایت های دفع پسماند بود اما همین الان مجلس می خواهند این مصوبه را بازگردانند و کل یک درصد از عوارض آلایندگی را در اختیار شهرداری ها و دهیاری ها قرار دهند .

الموتی معتقد است: اگر یک درصد از عوارض آلایندگی ها در جای خود و در راه آموزش و پردازش در حوزه پسماند هزینه و فناوری های جدید در سایت های پسماند آرام آرام جاگذاری می شد اکنون به این معضلی که امروزه با آن روبه رو هستیم مواجه نمی شدیم.

هنوز هم برای بهبود وضعیت پسماند دیر نیست منتهی نگاهی که متاسفانه در برخی نمایندگان جدید مجلس مشاهده می کنیم این است که روال را به قبل بازگردانند و این عوارض یا انواع و اقسام پول های دیگری که مربوط به این حوزه است را وارد شهرداری ها کنند تا بدون نظارتی در محلهای دیگر هزینه شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، همانطور که پرداخت بخشی از عوارض آلایندگی به صندوق محیط زیست می تواند فرصتی برای بهبود وضعیت پسماند در کشور و به گفته مسعود تجریشی "- معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست- "علاوه بر رفع آلایندگی فرصت های مناسبی نیز برای اشتغال زایی و فعالیت شرکت های دانش بنیان ایجاد کند" تمام این فرصت ها نیز می تواند درصورت تصویب طرح مجلس و حذف بند ن تبصره 6 قانون بودجه 99 از بین برود بنابراین امید است که نمایندگان مجلس در پیگیری طرح یک فوریتی اختصاص یک درصد از درآمد عوارض آلایندگی ها به شهرداری ها و دهیاری ها و عدم پرداخت آن به صندوق ملی محیط زیست تجدید نظر کنند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: شهرداری ها و دهیاری ها - محیط زیست - عوارض آلایندگی - شهرداری ها - صندوق ملی محیط زیست - آلایندگی - سازمان محیط زیست - زیست - شهرداری - محیط - دهیاری ها - انتقاد - پرداخت - مجلس - عدم پرداخت - دهیاری - درصد - عوارض - بودجه شهرداری ها - صندوق - بودجه شهرداری - اختصاص - سازمان - پرداخت حقوق - کمبود بودجه - قانون بودجه - تصویب - اهمیت - درآمد - بودجه

آخرین اخبار سرویس:
ایران برای هرگونه کمک و یاری به دولت و ملت ترکیه آماده است

روانشناسی رنگ ها

قاضی نیاز نقوی در جلوگیری از انحراف در عقاید شیعه بسیار مؤثر بود

مسلمانان اهانت به پیامبرشان را تحمل نمی کنند/ به تشکیل دولت جدید لبنان کمک خواهیم کرد

رضایی: عادی سازی روابط رژیم صهیونیستی و سودان بی غیرتی است

دهباشی از توییت جنجالی اش کوتاه آمد و عذرخواهی کرد

ارتحال قاضی سید نیار نقوی قابل جبران نیست

فضای مجازی بستر ارتباط مردم و مدیران شهری باشد/ نقش آفرینی جشنواره شهر ما به عنوان یک تسهیل گر ارتباطی

آیت الله علامه طباطبایی درگذشت

تولیت آستان قدس: آزادی در غرب یک دروغ است

رییس جمهور انتخاب شد

خواهران دوقلو در بخش کرونا چه می کردند؟/عروس خانم رفته کنار بیماران کرونایی

وزیر کشور ایران به همتای ترکیه ای خود تسلیت گفت

همبستگی و اتحاد ملی برای نجات پاکستان از توطئه ها ضروری است

رضایی: عادی سازی روابط رژیم صهیونیستی و سودان بی غیرتی است

ممنوعیت بهره برداری از معادن شن و ماسه در تهران

دهم آبان ماه به عنوان روز مبارزه ضد استعماری زنان ایران ثبت شود

انتخابات آمریکا| رأی دادگاه ایالت کلیدی «مینه سوتا» به نفع ترامپ

داستان کالج

خواهران دوقلو در بخش کرونا چه می کردند؟

نکته ای که زوج ها نباید از آن غافل شوند

وزیر کشور ایران به همتای ترکیه ای خود تسلیت گفت

ریشه های انزجار ملت ایران از آمریکا

ملت پاکستان یک دانشمند معتدل و داعی وحدت را از دست داد

نصرالله: غرب از حمایت تکفیری ها دست بردارد

القاب و کنیه های امام صادق (ع)

مراسم تشییع نایب رییس وفاق المدارس شیعه پاکستان در قم برگزار می گردد

جستجوی هویت از راه گرایش به مُد

جمله متفاوت رهبر انقلاب درباره امید داشتن در شرایط سخت

جهش فناوری را در ماهواره پارس 2 شاهد خواهیم بود/ اولین زیر سامانه پیش رانش احتراقی در ماهواره ناهید 2

بهترین زمان برای بچه دار شدن

رویا میرعلمی در کنار سیامک انصاری+ عکس

آزادی بیان در اروپا به مسائل امنیتی و سیاسی مشروط است

صباح زنگنه: ناکارآمدی در کنترل کرونا از عوامل منفی کارنامه ترامپ است

72 ساعت از وعده ربیعی گذشت؛ همچنان منتظر انتشار لیست مصارف حساب خاص از سوی نوبخت هستیم!

گزیده روزنامه های 10 آبان 1399

پنجمین نشست عمومی نوزدهمین کمیته مرکزی حزب حاکم چین با صدور یک اطلاعیه پایان یافت

نماینده سردشت: هزار نفر از این شهر مهاجرت کردند

جبهه پایداری و 1+5/ یاران مصباح یزدی از سرنوشت انتخابات 1400 خبر دارند؟

مرگ موسی خیابانی در حمله به یک خانه تیمی

#کرونا

نیروهای خارجی، مخالف دولت و جامعه قوی در ایران هستند

خدمات گسترده کتابخانه ای برای نابینایان

دولت در خط مقدم میدان مبارزه است

آیا اکنون می توان به نظرسنجی های انتخاباتی امریکا اعتماد کرد؟

نشست وزرا و مدیران ارشد در قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مدیریت کرونا

سید حسن نصرالله: اهانت به ادیان و انبیاء جُرم انگاشته شود

پیدا شدن جسد دکتر خرم آبادی پس از حدود 5 ماه در کوه یافته

جمله متفاوت رهبر انقلاب درباره امید داشتن در شرایط سخت

20 نکته مهم از صحبت های حجت الاسلام کاشانی درباره شهادت حضرت زهرا (س) و موضوع وحدت

«2035»، رمز تبدیل شدن چین به یک کشور سوسیالیستی پیشرفته در جهان

نشست وزرا و مدیران ارشد در قرارگاه عملیاتی ستادملی مدیریت کرونا/ تعیین دستگاه های تعلل کننده

ارزیابی ادعای لغو تحریم تسلیحاتی، واقعیت، ریشه ها، دلایل و ابعاد آن در گفتگو با دکتر احمدی نژاد

صباح زنگنه: ناکارآمدی در کنترل کرونا از عوامل منفی کارنامه ترامپ است

شهید آیت الله سید محمدعلی قاضی طباطبایی(ره) به روایت تصویر

نشست وزرا و مدیران ارشد دستگاه های عضو ستاد ملی مبارزه با کرونا برگزار می شود

مشهد بار دیگر خبرساز شد/ تجمع چندهزار نفری برای یک مناسبت عجیب!

نشست وزرا و مدیران ارشد دستگاه های عضو ستاد ملی مبارزه با کرونا برگزار می شود

تعیین دستگاه های اقدام کننده و دستگاه های تعلل کننده در اجرای مصوبات ستاد ملی از سوی دستگاه های مسئول

حل مشکلات جهان اسلام در گرو اتحاد مسلمانان است

پایان جشنواره موسیقی جوان با یادی از شجریان + اسامی برگزیدگان

خطر فعالیت های تبلیغی بهاییت در ایام کرونا

برگزاری مانور رسانه ای استکبارستیزی در گیلان

اولین واکنش به گزارشهای تسنیم درخصوص سفر کم حاصل بندرعباس/جهانگیری برای شناسایی دستگاه خاطی اولتیماتوم یک هفته ای داد

مرزهایی که هنوز بوی شهدا می دهند

جبهه اصلاحات؛ ناامید از انتخابات 1400/اردوگاه اصلاح طلبان چگونه ناکامی خود را برای انقلاب فاکتور می کنند؟

کارتون/ چالش کرونا و ماسک

شنبه، نشست وزرا و مدیران دستگاه های عضو ستاد کرونا/بررسی دستگاه های اقدام کننده و تعلل کننده

5 کشور ایده آل مهاجرت برای دانشجویان

ترتیل صفحه 529 قرآن کریم+فیلم و متن آیات

سیدحسن نصرالله: دفاع از شأن پیامبر(ص) بالاترین اولویت مسلمانان است/ محکومیت حادثه نیس

حادثه نیس فرانسه نباید به پای اسلام نوشته شود/سهل انگاری در برابر کرونا، حرام است

اوقات شرعی به افق یاسوج

شانس پیروزی دو کاندیدا در ایالتهای کلیدی امریکا چقدر است؟

فائز السراج از استعفا از ریاست دولت وفاق لیبی منصرف شد

نقش ایران در حل مناقشه قره باغ مورد تایید باکو و ایروان

اوقات شرعی دهم آبان در سمنان

کدام اسامی بین دخترها و پسرها مشترک هستند؟

پیام تسلیت وزیر کشور به همتای ترکیه ای/ اعلام آمادگی برای هر نوع کمک رسانی به آسیب دیدگان

​نشست وزرا و مدیران ارشد دستگاه های عضو ستاد ملی مبارزه با کرونا در قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مدیریت کرونا

رحمانی فضلی به همتای ترکیه ای تسلیت گفت

طرح مجلس برای حمایت از افشاگران فساد

محکومیت اهانت به ساحت مقدس پیامبر (ص)

خبر خوب حاجی میرزایی درباره رتبه بندی معلمان

مسلمانان جهان کالاهای فرانسوی را تحریم کنند

رهنمودهای پیامبر(ص) را به صورت تئوری در زندگی پیاده کنیم

فیلم| پایان تلخ دختر سردشتی که می خواست بازیگر شود/آنیتا ایران نژاد در راه مهاجرت به انگلیس غرق شد

پایان عروسی با بازداشت پدر داماد در نی ریز / برپایی جشن خانگی بدون رعایت شیوه نامه های بهداشتی

فوت قاضی حداد براثر کرونا /علم الهدی: غرب مثل بچه 5 ساله چاره ای جز فحش دادن ندارد

آیا أمیرالمؤمنین علی (ع) با خلفا بیعت کردند؟

تحکیم وحدت مسلمانان، اصلی ترین نیاز برای حفظ اسلام است

برگزاری وبینار پاکستان با موضوع «ظرفیت های راهبردی جهان اسلام در مواجهه با بلایا»

تداوم فعالیت های گروه های جهادی تا ریشه کنی کرونا + فیلم

ورود عراقچی به آنکارا؛ نقش ایران در حل مناقشه قره باغ مورد تایید باکو و ایروان

نامه یک زن تازه مسلمان به رییس جمهور فرانسه

امام جمعه قم: پرسش از هولوکاست در فرانسه جرم است، ولی توهین به پیامبر آزاد؟!

نظرسنجی عجیب حجت الاسلام زائری درباره خودش!

سید حسن نصرالله: غرب از حمایت تکفیری ها دست بردارد

وزیر کشور ایران به همتای ترکیه ای تسلیت گفت

بازداشت اعضای 2 خانواده در مراسم عروسی در لرستان

رفع آلایندگی در گرو تجدیدنظر مجلس درباره یک طرح

رفع آلایندگی در گرو تجدیدنظر مجلس درباره یک طرح