مطالب مرتبط:
رفع آلایندگی در گروی تجدید نظر مجلس درباره یک طرح
رفع آلایندگی در گروی تجدید نظر مجلس درباره یک طرح
بررسی خارج از نوبت «طرح معیشتی» بیانگر عزم مجلس برای رفع نیازهای ضروری مردم است
بررسی خارج از نوبت «طرح معیشتی» بیانگر عزم مجلس برای رفع نیازهای ضروری مردم است
بررسی خارج از نوبت «طرح معیشتی» بیانگر عزم مجلس برای رفع نیازهای ضروری مردم است
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 8 مهر 1399 ساعت 03:402020-09-29سياسي

رفع آلایندگی در گرو تجدیدنظر مجلس درباره یک طرح


درپی تصویب طرح یک فوریتی اختصاص یک درصد از درآمد عوارض آلایندگی به شهرداری ها و دهیاری ها و عدم پرداخت آن به صندوق ملی محیط زیست انتقاداتی به مجلس وارد شده که از جمله آن ها انتقاد سازمان محیط زیست به این طرح در جهت توجه کردن و اهمیت دادن بیشتر مجلس به پرداخت .

- درپی تصویب طرح یک فوریتی اختصاص یک درصد از درآمد عوارض آلایندگی به شهرداری ها و دهیاری ها و عدم پرداخت آن به صندوق ملی محیط زیست انتقاداتی به مجلس وارد شده که از جمله آن ها انتقاد سازمان محیط زیست به این طرح در جهت توجه کردن و اهمیت دادن بیشتر مجلس به پرداخت حقوق و کمبود بودجه شهرداری ها تا سلامت و محیط زیست بود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، بر اساس قانون بودجه سال 99 بنا شد که از ابتدای سال جاری 35 درصد از یک درصد عوارض آلایندگی که پیش از این به حساب شهرداری ها و دهیاری ها واریز می شد به صندوق محیط زیست برای کاهش آلودگی های زیست محیطی و جلوگیری از تخریب محیط زیست اختصاص یابد اما نمایندگان مجلس شورای اسلامی 6 مهرماه یک فوریت طرحی را تصویب کردند که در صورت نهایی شدن آن کل یک درصد از درآمد عوارض آلایندگی ها به شهرداری ها و دهیاری ها اختصاص پیدا می کند و دیگر 35 درصد از آن به صندوق محیط زیست پرداخت نخواهد شد.

" گفتنی است که یک درصد از عوارض آلایندگی که به شهرداری ها و دهیاری ها در سنوات گذشته پرداخت می شد نه برای کاهش آلایندگی ها بلکه برای پرداخت حقوق کارکنان شهرداری هزینه می شد.

براساس تبصره 1 ماده 38 قانون مالیات بر ارزش افزوده واحدهایی که طی سال بنا به تشخیص و اعلام سازمان حفاظت محیط زیست به فهرست واحدهای آلاینده محیط زیست اضافه شوند، از اول دوره مالیاتی بعد از تاریخ اعلام توسط سازمان حفاظت محیط زیست مشمول پرداخت یک درصد از قیمت فروش به عنوان عوارض آلایندگی می شوند.

تا سال گذشته این یک درصد از قیمت فروش به عنوان عوارض آلایندگی در داخل حریم شهرها به حساب شهرداری محل استقرار واحد تولیدی و در خارج از حریم شهرها بین دهیاریهای همان شهرستان توزیع می شد اما براساس بند ن تبصره 6 قانون بودجه سال 99 بنا شد تا 35 درصد از عوارض آلایندگی وصول شده از محل یک درصد از قیمت فروش عوارض آلاینده به سازمان حفاظت محیط زیست (صندوق ملی محیط زیست) اختصاص یابد تا پس از مبادله موافقتنامه با سازمان برنامه و بودجه کشور صرف اعطای تسهیلات مالی برای کاهش آلودگی های زیست محیطی و جلوگیری از تخریب محیط زیست شود اما حالا مجلس خواهان تخصیص این بودجه به سازمان شهرداری ها و دهیاری هاست.

جلیل مختار - نماینده آبادان - به عنوان متقاضی بررسی این طرح با قید دو فوریت ضمن ضروری دانستن حذف بند ن تبصره 6 قانون بودجه 99 گفته است: طبق قانون باید یک درصد از درآمد حاصل از عوارض آلایندگی در کشور به شهرداری ها و دهیاری اختصاص پیدا کنند اما در لایحه بودجه 99 تصویب شد که 35 درصد از این میزان اعتبار به صندوق توسعه محیط زیست اختصاص پیدا کند که یکی از بزرگترین ظلم ها به شهرداری ها و دهیاری ها است.

وجود این بند باعث کاهش منابع درآمد اعتباری دهیاری و شهرداری ها و کم شدن خدمات شهری و نارضایتی شهروندان و روستاییان و کاهش اعتبارات شهرداری ها برای مقابله با بلایای طبیعی، خشکسالی، سیل و زلزله شده است.

همچنین حمزه امینی - نماینده هشترود - به عنوان موافق این طرح اظهار کرده است که در حال حاضر شهرداری ها توان پرداخت حقوق کارکنان خود را ندارد و در این شرایط بودجه آنها هم کم می شود.

شهرداری ها با کمبود درآمد روبرو هستند که در این طرح این وضعیت سامان پیدا می کند.

در این میان مجتبی یوسفی - نماینده اهواز - به عنوان موافق دو فوریت گفته است که سوال این است تاکنون بودجه تخصیص داده شده برای آلایندگی چه مشکلی از آلودگی هوا را حل کرده است؟ دولت برای حل مشکلات به اسم آلایندگی دست توی جیب مردم کرده و حق شهرداری ها کم شده است.

صحبت های مجتبی یوسفی در حالی مطرح می شود که براساس قانون مالیات بر ارزش افزوده واحدهای تولید آلاینده که طبق تشخیص و اعلام سازمان حفاظت محیط زیست( تا 15 اسفند ماه هر سال برای اجرا در سال بعد) معرفی می شوند از اول دوره مالیاتی بعد از تاریخ اعلام توسط سازمان حفاظت محیط زیست مشمول پرداخت عوارض آلایندگی خواهند بود و این در حالیست که کمتر از 7 ماه از تصویب قانون بودجه 99 در 26 اسفند ماه 98 گذشته و تاکنون تنها بخشی از این عوارض آلایندگی به صندوق محیط زیست پرداخته شده است.

علاوه براین بدیهی است که مشکلات کلان زیست محیطی از جمله آلودگی هوا، آب و خاک ظرف کمتر از 7 ماه "حل" نمی شود و از بین نخواهند رفت.

از این مسائل گذشته وجود معضل پسماند بر مردم ایران پوشیده نیست و در اقصی نقاط کشور و استان های مختلف کشور به ویژه استان های حاشیه دریای خزر با معضلات جدی در زمینه تولید، دفن، دپوی زباله و .

روبه رو هستیم که مورد بی توجهی برخی سازمان های شهرداری استان ها واقع شده است.

از این رو تخصیص 35 درصد از یک درصد عوارض آلایندگی به صندوق ملی محیط زیست علاوه بر کاهش آلایندگی ها می تواند به مدیریت بهتر وضعیت کنونی پسماند که از اصلی ترین عوامل آلودگی آب، هوا و خاک است کمک کند.

محمد الموتی - دبیر شبکه تشکل های مردم نهاد محیط زیست و منابع طبیعی کشور- با اشاره به اینکه سایت ها و مراکز دفع زباله از جمله مرکز دفع و پردازش آرادکوه در تهران نیاز جدی به تغییر و ایجاد اصلاحات دارند تا معضلات امروزی را نداشته باشند، به ایسنا می گوید: این تغییرات و اصلاحات به سرمایه گذاری کلانی نیاز دارد و آن هم در وضعیت امروز کشور که منابع محدود هستند تا حدودی مشکل است.

وی ضمن بیان اینکه یک درصد عوارض آلایندگی ها که تا سال گذشته به شهرداری ها و دهیاری ها پرداخت می شد باید برای کاهش آلایندگی ها صرف می شده اما در طول سال ها به عنوان حقوق کارمندان شهرداری پرداخت شده است، گفت: امسال برای اولین بار 35 درصد آن یک درصد به صندوق ملی محیط زیست تخصیص داده شد که در جایی که باید هزینه شود.

یکی از جاهایی که این عدد هزاران میلیارد تومانی می تواند هزینه شود، پایش آلایندگی های حوزه پسماند و سایت های دفع پسماند بود اما همین الان مجلس می خواهند این مصوبه را بازگردانند و کل یک درصد از عوارض آلایندگی را در اختیار شهرداری ها و دهیاری ها قرار دهند .

الموتی معتقد است: اگر یک درصد از عوارض آلایندگی ها در جای خود و در راه آموزش و پردازش در حوزه پسماند هزینه و فناوری های جدید در سایت های پسماند آرام آرام جاگذاری می شد اکنون به این معضلی که امروزه با آن روبه رو هستیم مواجه نمی شدیم.

هنوز هم برای بهبود وضعیت پسماند دیر نیست منتهی نگاهی که متاسفانه در برخی نمایندگان جدید مجلس مشاهده می کنیم این است که روال را به قبل بازگردانند و این عوارض یا انواع و اقسام پول های دیگری که مربوط به این حوزه است را وارد شهرداری ها کنند تا بدون نظارتی در محلهای دیگر هزینه شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، همانطور که پرداخت بخشی از عوارض آلایندگی به صندوق محیط زیست می تواند فرصتی برای بهبود وضعیت پسماند در کشور و به گفته مسعود تجریشی "- معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست- "علاوه بر رفع آلایندگی فرصت های مناسبی نیز برای اشتغال زایی و فعالیت شرکت های دانش بنیان ایجاد کند" تمام این فرصت ها نیز می تواند درصورت تصویب طرح مجلس و حذف بند ن تبصره 6 قانون بودجه 99 از بین برود بنابراین امید است که نمایندگان مجلس در پیگیری طرح یک فوریتی اختصاص یک درصد از درآمد عوارض آلایندگی ها به شهرداری ها و دهیاری ها و عدم پرداخت آن به صندوق ملی محیط زیست تجدید نظر کنند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: شهرداری ها و دهیاری ها - محیط زیست - عوارض آلایندگی - شهرداری ها - صندوق ملی محیط زیست - آلایندگی - سازمان محیط زیست - زیست - شهرداری - محیط - دهیاری ها - انتقاد - پرداخت - مجلس - عدم پرداخت - دهیاری - درصد - عوارض - بودجه شهرداری ها - صندوق - بودجه شهرداری - اختصاص - سازمان - پرداخت حقوق - کمبود بودجه - قانون بودجه - تصویب - اهمیت - درآمد - بودجه

آخرین اخبار سرویس:
استاندار ایلام: عملکرد برخی ادارات در مستندسازی مناسب نیست

سیاستمداری دیگر از سمنان برای ریاست جمهوری نامزد می شود؟

روز پرکار کمیسیون های مجلس

چقدر من و همکارانم باید التماس کنیم؟

تخت روانچی: جزایر سه گانه ایرانی است و تا ابد ایرانی خواهد ماند

اجرای پروژه داوطلبی جمعیت هلال احمر در روستاهای الیگودرز

نیروی انتظامی اقتدار و محبت را همزمان به مردم نشان دهد

عکس تاریخی از برف روبی تنگه اسدآباد +عکس

تصاویر آخرین کنسرتی که شجریان در آن حاضر شد

روش های گزینش نیروی انسانی در آموزش و پرورش به بازنگری نیاز دارد

بازدید میدانی فرماندهان از منطقه رزمایش آسمان ولایت 99

تولید جوراب با نام معاون بایدن+عکس

روش های جذب و گزینش نیروی انسانی در آموزش و پرورش به بازنگری نیاز دارد

تاکید تخت روانچی بر مالکیت ایران بر جزایر سه گانه /نقش انکارناپذیر ایران در ثبات خلیج فارس

فاطمه هاشمی و همسرش + عکس

دل مشغولی های دولت پیرامون وحدت

نماینده دائم ایران در سازمان ملل: جزایر سه گانه همیشه بخشی از ایران بوده و باقی خواهد ماند

تاریخ و فرهنگ مردم ایران ستایش برانگیز است

یک زندانی در قم به آغوش گرم خانواده بازگشت

موفقیت 4 شرکت دانش بنیان برای ورود به مرحله تست حیوانی واکسن کرونا

رسانه ها در انعکاس دانشِ سازمانی، توانمند هستند

سازمان زندان ها: محکومیت 12 سال حبس نسرین ستوده لازم الاجراست

جعل و نقل حدیث کرون یک بی شرمی بزرگ به ساحت خداوند و اولیاءالله بود

کسر بودجه، عامل اصلی کاهش ارزش پول ملی است

فولاد مبارکه 3 بار از سوی آمریکا مورد تحریم قرار گرفته است/ آب به آسیاب دشمن نریزیم

اعتراض تند خانم خواننده و بازیگر به صداوسیما/ انگار با هنر دشمن اند

تصاویری از نخستین روز رزمایش مدافعان آسمان ولایت 99

28 وقف جدید در کاشمر ثبت شد

بنزهای تشریفات ویژه استقبال از هیئت اوکراینی در تهران + عکس

مجلسِ مردانه؛ قانون رجل سیاسی را به نفع زنان تغییر می دهد؟

قاتل نامریی در پایتخت! + عکس

دومین دور از مذاکرات هیات قضایی ایران و اوکراین برگزار شد

ضرورت توجه دولت برای تکمیل طرح های راهسازی در مسیر اربعین

نیروی انتظامی اقتدار و محبت را همزمان به مردم نشان دهد

تاکید تخت روانچی بر مالکیت ایران بر جزایر سه گانه

چالش مومو

برگزاری دومین دور از مذاکرات هیئت قضایی ایران و اوکراین

رهبر انقلاب: ملت های مسلمان ذلت سازش با رژیم صهیونیستی را به هیچ وجه تحمل نخواهند کرد

روابط عمومی اداره کل زندان های استان تهران: محکومیت 12 سال حبس نسرین ستوده لازم الاجراست

آیا پهلوی مخالف ملی شدن نفت بود؟

قدردانی خانواده شهید شیری از مردم انقلابی قزوین/مسیر شهدا تنها مسیر رستگاری در دنیا و آخرت است

برخی بدخواهان همواره نسبت به نیروی انتظامی و خدماتش سمپاشی می کنند

پست جالب حسام منظور با لهجه جنوبی+ عکس

آب پاکی وزیر آموزش و پرورش روی دست برخی معلمان غیر رسمی: استخدامتان نمی کنیم!

رهبر انقلاب: ملتهای مسلمان ذلت سازش با رژیم صهیونیستی را به هیچ وجه تحمل نخواهند کرد

قدردانی خانواده شهید شیری از مردم انقلابی قزوین

نماینده چابهار: این آب را به سران قوا بدهید، بخورند!

ایران نقش انکارناپذیری در امنیت انرژی و ثبات در منطقه خلیج فارس ایفا می کند

لزوم اجرای منویات ریاست محترم دستگاه قضا در اعتبار دهی به اسناد رسمی

ملت های مسلمان ذلت سازش با رژیم صهیونیستی را به هیچ وجه تحمل نخواهند کرد

کرونا اداره بنیاد مسکن شهرستان دشتی را تعطیل کرد

اعلام فرصت ویرایش اطلاعات شرکت کنندگان آزمون مشترک دستگاه های اجرایی کشور

درخواست سفیر ایران از رییس تلویزیون بلغارستان

 بررسی خدمات رسانی به زائران سفرهای زیارتی در مسیر دولت الکترونیک

امریکای لاتین را برای تو دوست دارم

پیام تسلیت سردار غلامرضا سلیمانی در پی شهادت بسیجی آمر به معروف

چگونه ماه ربیع المولود و جشن های میلاد پیامبر(ص) تبدیل به جریان مقابله با تکفیر شد؟

انحرافات را به گردن اینترنت و ماهواره نیندازیم/ خودمان مسئولیم

دستور دادستان کل کشور برای رسیدگی سریع به پرونده شهید امر به معروف

تخت روانچی: جزایر سه گانه همیشه بخشی از ایران بوده اند

برگزاری دومین دور از مذاکرات هیئت قضایی جمهوری اسلامی ایران و اوکراین

بررسی لایحه درآمد پایدار شهرداری ها در اولویت کاری کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها

عزم راسخ قوه قضاییه ایران برای مقابله و مبارزه با فساد و مفسدین

فعالین برتر پژوهشی دفاع مقدس و مقاومت تجلیل می شوند

جای خالی قالیباف در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی + عکس

تاکید تخت روانچی بر مشارکت ایران در ترویج صلح و امنیت منطقه

لزوم توجه ویژه به مقوله «رسانه و زیارت» در جشنواره رسانه ای ابوذر استان قم

هتک حرمت مقامات رسمی کشور در زمره جرایم قابل گذشت قرار گرفته است

درد و دل های وزیر بهداشت در ارومیه/چقدر من و همکارانم باید التماس کنیم؟/تهران منبع ویروس است، اما یک اتوبوس هم اضافه نشد

با وحدت و همدلی از شرایط موجود عبور خواهیم کرد

جلسه فراکسیون انقلاب اسلامی ساعت 6 صبح فردا برگزار می شود

عامل مهمی که پیروزی بایدن یا ترامپ به آن وابسته است

عکس | دیدار مسئولان اوقاف با نماینده ولی فقیه در استان یزد

ملت های مسلمان ذلت سازش با رژیم صهیونیستی را به هیچ وجه تحمل نخواهند کرد

تاکید تخت روانچی بر مالکیت ایران بر جزایر سه گانه

مقایسه روزهای تعطیل در ایران و سایر کشورها

تظاهرات مردم تهران در سال 1330 + عکس

ملت های مسلمان ذلت سازش با رژیم صهیونیستی را به هیچ وجه تحمل نخواهند کرد

عزم راسخ قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران در مقابله و مبارزه با فساد و مفسدین

ملت های مسلمان ذلت سازش با رژیم صهیونیستی را به هیچ وجه تحمل نخواهند کرد

زینب 7 ساله ، ملکه قلعه باستانی شوش

آیا رییس سابق جمعیت هلال احمر به حبس محکوم شده است؟

حمایت قاطعانه دستگاه قضا از مقابله ناجا با قاچاق

معاون فرهنگی تبلیغات اسلامی خوزستان منصوب شد

با وحدت و همدلی از شرایط موجود عبور خواهیم کرد

اداره کل زندان های استان تهران، علت انتقال نسرین ستوده به زندان قرچک را اعلام کرد

یادداشت رسیده| وقف تحقق بخش تعهد اجتماعی اسلامی

نخستین روز رزمایش مدافعان آسمان ولایت 99

اهمیت سیاست خارجی ایران در مواجهه با مناقشه قره باغ

درخواست سفیر ایران از رییس تلویزیون بلغارستان

مانتوی زیبای الهام پاوه نژاد در حافظیه شیراز +عکس

پیگیری پرداخت خسارت مرزنشینان در جنگ قره باغ

آیت الله مهدوی کنی تا آخرین نفس پای خط امام و رهبری ایستاد

شهید نماز هوانیروز کیست؟ + تصاویر

وزیر خارجه چین: با وجود سرکوب و تهدید برجام حفظ شد

تصاویر/ آیین افتتاحیه ششمین جشنواره رسانه ای ابوذر

در ششمین جشنواره ابوذر به دنبال تولید محور شدن جشنواره و ارتقای کیفی آثار هستیم

احتمال بازگشت کرونا به همسر ترامپ

باید مشکلات شهر مشهد با کمک دولت و مجلس حل شود

دومین دور از مذاکرات هیات قضایی ایران و اوکراین برگزار شد

رفع آلایندگی در گرو تجدیدنظر مجلس درباره یک طرح

رفع آلایندگی در گرو تجدیدنظر مجلس درباره یک طرح