مطالب مرتبط:
خبر خوش وزیر بهداشت برای کادر درمان
خبر خوش وزیر علوم در سال کرونا: اختصاص 120 گیگ اینترنت رایگان به دانشجویان
علائم زبان اشاره ویژه ناشنوایان در 4 کتاب گردآوری شد
بیانیه عملیات مشترک عراق درباره حمله موشکی امروز به فرودگاه بغداد
جولان خرده فروشان موادمخدر در نقاط خوش آب و هوای پایتخت
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 8 مهر 1399 ساعت 01:402020-09-28سياسي

از دردِ مشترک ناشنوایان تا خبرهای خوش برای آنها


در حالی که هفته جهانی ناشنوایان امسال با شعار «تاکید مجدد بر حقوق انسانی ناشنوایان» نام گذاری شده، انجمن های فعال در حوزه ناشنوایان معتقدند که جامعه ناشنوایان در کشور با مشکلات متعددی روبه رو هستند و باید برای رفع این مشکلات اقدام شود، - در حالی که هفته جهانی ناشنوایان امسال با شعار تاکید مجدد بر حقوق انسانی ناشنوایان نام گذاری شده، انجمن های فعال در حوزه ناشنوایان معتقدند که جامعه ناشنوایان در کشور با مشکلات متعددی روبه رو هستند و باید برای رفع این مشکلات اقدام شود، اما انتقاد مشترک همه این انجمن ها به یک موضوع ختم می شود و آن : بی توجهی جامعه نسبت به ناشنوایان است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، 23 تا 29 سپتامبر به عنوان هفته جهانی ناشنوایان نامگذاری شده است که این هفته در سال 2020 با شعار تاکید مجدد بر حقوق انسانی ناشنوایان همراه است.

اما بر اساس آخرین آمارهایی که در سال 98 اعلام شده، بیش از 5 درصد و حدود 466 میلیون نفر در سراسر جهان از نعمت شنوایی محروم هستند و 34 میلیون نفر از این تعداد را کودکان شامل می شوند.

تخمین زده می شود تا سال 2050، بیش از 900 میلیون نفر دچار کم شنوایی ناتوان کننده شوند.

به گفته مدیرعامل انجمن دفاع از حقوق معلولان ایران نیز در ایران 120 هزار نفر دچار ناشنوایی هستند که از خدمات سازمان بهزیستی استفاده می کنند.

همچنین محمد اجل لوییان- مدیرعامل بنیاد خیریه شنوایی بخشش و فوق تخصص گوش نیز با اشاره به اینکه از 1.

5 میلیون جمعیت مولود کشور یک در هزار نفر ناشنوا هستند، تصریح کرد: سالانه به طور متوسط 1500 ناشنوای جدید به جمعیت کشور اضافه می شوند.

آمارهای مطرح شده از ناشنوایی در دنیا نشان از این دارد که ناشنوایان بخش قابل توجهی از جامعه را تشکیل می دهند، اما در حال حاضر این قشر از جامعه با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می کنند به طوریکه انجمن های فعال حوزه ناشنوایان نسبت به این مشکلات ابراز نگرانی کرده اند.

یکی از انتقاداتی که نسبت به وضعیت ناشنوایان در جامعه وجود دارد از سوی مدیرعامل انجمن دفاع از حقوق معلولان ایران مطرح می شود که در صحبت های خود به قطع شدن سهمیه باتری سمعک، پشت نوبتی های کاشت حلزون، مشکلات دانش آموزان ناشنوا در استفاده از شبکه شاد و بی توجهی صدا و سیما به ناشنوایان اشاره کرده است.

علی همت محمودنژاد- مدیرعامل انجمن دفاع از حقوق معلولان ایران در گفت وگو با ایسنا، با تاکید بر اینکه زبان اشاره باید به عنوان یک زبان بین المللی و رسمی در کشور پذیرفته شود، تصریح کرد: ناشنوایی یکی از سخت ترین نوع معلولیت ها در جهان است، این درحالیست که این نوع معلولیت، معلولیتی ناملموس و پنهان است که تا زمانی که افراد با ناشنوایان روبه رو نشوند نمی توانند مشکلات آنها را درک کنند.

وی ادامه داد: در واقع زمانی که فردی از توانایی شنیداری برخوردار نباشد، زبان در او در حد کمال تشکیل نمی شود و به همین علت گفتار هم دچار اختلال می شود و زمانی که گفتار و زبان به طور کامل شکل نگیرد قدرت عالی تفکر ایجاد نخواهد شد و زمانی که قدرت عالی تفکر ایجاد نشود، فرد به شدت در مواجه با معماهای جهان اطراف دچار مشکل و آسیب می شود؛ به همین دلیل است که در میان ناشنوایان ایران شاید کمتر از 100 ناشنوا، دارای مدرک دکترای تخصصی وجود نداشته باشند، این موضوع به دلیل عدم برقراری صحیح ارتباط افراد شنوا با ناشنوایان و نبود وسایل کمک توانبخشی مدرن مطابق با نیازهای آنان در کشور است.

سهمیه باتری سمعک ناشنوایان در سه سال اخیر قطع شده است محمودنژاد با بیان اینکه براساس آمارهای سال 2020 حدود 80 میلیون نفر ناشنوا هستند و در ایران نیز 120 هزار نفر دچار ناشنوایی هستند که از خدمات سازمان بهزیستی استفاده می کنند، از سازمان بهزیستی خواست تا سهمیه باتری سمعک ناشنوایان را که در سه سال اخیر قطع شده است را احیا کند.

به گفته وی، در حال حاضر هر ناشنوا ماهانه حداقل نیازمند یک ورق باتری سمعک است، این درحالیست که هم اکنون قیمت هر ورق باتری از هزار تومان به 30 هزارتومان افزایش یافته و ناشنوایان باید سالیانه حدود 300 تا 400 هزارتومان برای خرید باتری سمعک هزینه کنند.

دو میلیون دلار ارزی که برای واردات سمعک ناشنوایان تخصیص یافته، کجاست؟ مدیرعامل انجمن دفاع از حقوق معلولان ایران در ادامه سخنانش به تحریم ها و تاثیر آن بر قیمت سمعک اشاره و تصریح کرد: تحریم ها و افزایش قیمت سمعک نیز مشکلاتی برای ناشنوایان ایجاد کرده است، در همین راستا سوالم از وزارت بهداشت و افرادی که ادعا می کنند در حال خدمت به جامعه معلولان هستند این است که ارزهایی که باید برای واردات سمعک ناشنوایان تخصیص یابد، کجا هزینه شده است؟.

دو میلیون دلار ارز برای واردات سمعک ناشنوایان تخصیص یافته است، به چه دلیل باید ارزهایی که برای واردات وسایل توانبخشی معلولان تخصیص یافته، مورد سوء استفاده قرار گیرد؟ در حال حاضر معلولان کشور برای تهیه وسایل توانبخشی در مضیقه هستند.

انتقاد به وزارت بهداشت برای کم کاری در کاهش پشت نوبتی عمل کاشت حلزون محمودنژاد با اشاره به اینکه در حال حاضر قیمت عمل کاشت حلزون در کشور با کمک دولت حدود 30 تا 40 میلیون هزینه بر است، اما افرادی که عمل کاشت حلزون انجام ندهند طی عمر خود بیش از 200 میلیون تومان هزینه بر جامعه و خانواده دارند، اظهار کرد: چرا باید برای عمل کاشت حلزون پشت نوبتی در کشور وجود داشته باشد؟ سازمان های جهانی اعلام کرده اند که جمهوری اسلامی ایران در زمینه تجهیزات توانبخشی و پزشکی در تحریم نیست، پس چرا وزارت بهداشت اقدامات لازم را برای اینکه در زمینه کاشت حلزون پشت نوبتی وجود نداشته باشد، انجام نمی دهد؟ خبر خوش برای ناشنوایان البته با وجود این مشکلات مدیرعامل انجمن دفاع از حقوق معلولان ایران این خبر خوش را به ناشنوایان داده است که خدمات گفتار درمانی و تربیت شنیداری از هفته گذشته تحت پوشش بیمه قرار گرفته است و از این پس افرادی که نیازمند خدمات گفتار درمانی و تربیت شنیداری هستند می توانند از این خدمات استفاده کنند.

مشکلات دانش آموزان ناشنوا در استفاده از شبکه شاد وی در ادامه این گفت وگو به مشکلات ناشنوایان در دوران کرونا اشاره کرد و با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا تغییرات زیادی در سبک زندگی معلولان ایجاد کرد و همین تغییر سبک برای آنها هزینه ها و مشکلاتی را به همراه داشته است، یادآور شد: در حال حاضر یکی از مشکلات دانش آموزان ناشنوا موضوع شبکه آموزشی شاد است.

در شرایط عادی دانش آموزان ناشنوا می توانستند از طریق لب خوانی صحبت های معلمان را متوجه شوند، اما در این شرایط ناشنوایان به سختی می توانند از طریق موبایل گفته های معلم را لب خوانی کنند.

از طرفی دیگر نیز حس شنیداری که از طریق سمعک به گوش ناشنوا می رسد با صدایی که از طریق موبایل به گوش می رسد بسیار متفاوت است.

چرا برنامه های صدا و سیما زیرنویس ندارد؟ مدیرعامل انجمن دفاع از حقوق معلولان ایران در ادامه به بی توجهی صدا و سیما نسبت به ناشنوایان انتقاد کرد و گفت: صدا و سیما موظف است که شرایطی فراهم آورد تا تمامی برنامه های سیما برای ناشنوایان قابل درک باشد، همچنین باید سریال شبکه های سیما به طور مکرر دارای زیرنویس باشد، حال سوالی که مطرح می شود این است که آیا سریال های که تهیه می شوند با هزینه بیت المال تهیه شده است یا خیر؟ آیا ناشنوایان عضو جامعه هستند یا خیر؟.

وی ادامه داد: ستادی تحت عنوان مناسب سازی در کشور وجود دارد که یکی از اعضای اصلی این ستاد صدا و سیماست و در این راستا وظیفه صدا و سیما این است که برنامه های ویژه افراد دارای معلولیت را تولید کند.

محمودنژاد همچنین به دیگر مشکلات ناشنوایان و بی توجهی سازمان های مختلف نسبت به این قشر اشاره کرد و افزود: اورژانس در کشور ما برای ناشنوایان مفهومی ندارد.

چرا آتش نشانی، پلیس 110، 137 شهرداری و 118 اپلیکیشن هایی را طراحی و به جامعه معرفی نمی کنند تا ناشنوایان بتوانند از آنها استفاده کنند؟ اگر خانه یک ناشنوا دچار آتش سوزی شود، او باید چه کار کند؟ 110 نیز عامل پیگیری شکایت مردم است؛ فرد ناشنوا نمی تواند به 110 زنگ بزند، پس باید به چه کسی شکایت کند؟.

کیوان قلخانی ، مدیرعامل انجمن کم شنوایان آوا نیز که در حوزه کودکان کم شنوا و خانواده هایشان فعالیت می کند، به مسائلی همچون اجباری شدن غربالگری شنوایی کودکان، بی توجهی صدا و سیما نسبت به ناشنوایان و مشکلات دانش آموزان ناشنوا و کم شنوا تاکید دارد.

پیشنهادی قانونی برای اجباری شدن غربالگری شنوایی کودکان وی در ابتدای گفت وگوی خود با ایسنا، با اشاره به نیازهای کودکان کم شنوا و ناشنوا اظهار کرد: تشخیص و مداخله زودهنگام در درمان کودکان ناشنوا یکی از موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد و لازم است قانونی اجباری برای این منظور تصویب شود تا همه کودکان مورد غربالگری شنوایی قرار گیرند، در این راستا نیز انجمن نامه درخواست پیشنهاد این قانون را در اول مهرماه به مجلس ارائه داده است.

قلخانی همچنین یکی از مشکلات افراد ناشنوا را بی توجهی صدا و سیما نسبت به ناشنوایان و استفاده نکردن مترجم در برنامه ها عنوان کرد و گفت: در بسیاری از برنامه های صدا و سیما نه از مترجمان زبان اشاره استفاده شده و نه این برنامه ها دارای زیرنویس است؛ به طور کلی صدا و سیما چه برای برنامه های آموزشی و چه سایر برنامه ها هیچ توجهی به ناشنوایان نکرده است و تنها تعداد معدودی از برنامه ها دارای زیرنویس یا مترجم هستند که این تنها نشانه رفع مسئولیت کردن آنهاست.

بی توجهی رسانه ها به کودکان کم شنوا و ناشنوا آنها را دچار مشکلات روحی و روانی می کند وی ادامه داد: کودک ناشنوایی بوده که مدتی پای یکی از مستندهای تلویزیونی نشسته بوده اما به دلیل اینکه نتوانسته محتوای مستند را درک کند، بعد از مدتی جمع خانواده را ترک کرده و به اتاقش رفته است؛ باید توجه کرد که شاید ناشنوایی معلولیت ساده ای تلقی شود، اما بی توجهی رسانه ها به کودکان کم شنوا و ناشنوا آنها را دچار مشکلات روحی و روانی می کند.

قلخانی افزود: البته انجمن کم شنوایان آوا مکاتباتی را از گذشته با صدا و سیما و سازمان بهزیستی داشته اما متاسفانه پاسخی دراین باره دریافت نشده است اما طی چند روز گذشته با کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی نیز مکاتباتی داشتیم و امیدواریم که در روز جهانی ناشنوایان اقدامی صورت گیرد و مسئولان به کودکان ناشنوا توجه کنند.

مشکلات دانش آموزان ناشنوا مدیرعامل انجمن کم شنوایان آوا در ادامه به مشکلات دانش آموزان ناشنوا و کم شنوا در استفاده از شبکه آموزشی شاد اشاره کرد و یادآور شد: برخی از برنامه های شاد در قالب برنامه های تصویری و برخی در قالب برنامه های صوتی است؛ کودکان ناشنوا می توانند از برنامه هایی که به صورت تصویری هستند استفاده کنند، اما اغلب فعالیت های آموزشی به صورت صوتی است و متاسفانه کودکان در این زمینه دچار مشکلاتی هستند؛ برای رفع این مشکل خانواده های این کودکان مجبور به خرید دستگاه های جانبی شده اند.

وی با اشاره به مشکلات کودکان ناشنوا در استفاده از برنامه های آموزشی تلویزیون نیز گفت: برای رفع مشکلات کودکان ناشنوا به صورت مکتوب از سازمان استثنایی کل آموزش و پرورش درخواست کردیم تا کلاس های درس مدرسه تلویزیونی برای ناشنوایان قابل فهم و دارای زیرنویس باشد اما هنوز پاسخی دریافت نشده است.

قلخانی بیان کرد: یکی دیگر از مشکلات دانش آموزان ناشنوا این است که شیوه نامه آیین نامه تلفیقی- فراگیر به صورت کامل در مدارس اجرا نمی شود؛ براساس این شیوه نامه باید معلمانی از مدارس استثنایی از مدارس عادی بازدید کنند که طی این بازدید وضعیت کودکان ناشنوا را با معلمان و مدیران و دانش آموزان مدارس در میان می گذارند تا دانش آموزان مدارس عادی با این دسته از کودکان آشنا شوند، اما متاسفانه شیوه نامه آیین نامه تلفیقی_ فراگیر به طور کامل و به ویژه در مدارس غیردولتی اجرا نمی شود.

از سوی دیگر نیز کلاس های جبرانی برای دانش آموزان کم شنوا که به مدارس عادی می روند نیز تشکیل نمی شود.

در همین راستا خانواده های دارای دانش آموزان کم شنوا یا ناشنوا خواهان اجرای کامل این شیوه نامه هستند و از سازمان آموزش و پرورش استثنایی آن را پیگیری خواهند کرد.

افزایش قیمت سمعک و به دنبال آن ناامیدی خانواده های دارای فرزندان ناشنوا وی همچنین به افزایش قیمت سمعک و کمبود برخی از سمعک های خارجی در بازار اشاره کرد و یادآور شد: در حال حاضر به دلیل افزایش قیمت ارز، قیمت بسیاری از سمعک ها افزایش یافته و برخی از سمعک ها نیز در ایران موجود نیست و همین موضوع بسیاری از خانواده ها را ناامید کرده است.

قلخانی ادامه داد: در گذشته سمعک ها با ارز دولتی وارد کشور می شد اما ظاهرا این ارز دولتی برای خرید سمعک های خارجی قطع شده و خانواده های دارای افراد ناشنوا که در گذشته سمعک را با قیمت حدود 15 میلیون تومان خریداری می کردند اکنون نه تنها نمی توانند این نوع سمعک ها را از ایران خریداری کنند بلکه قیمت خرید آن از خارج از کشور نیز بسیار بالا است.

همکاری جامعه ناشنوایان با برخی از سینماها پرهام فتاحی، عضو هیات مدیره انجمن احیای شنوایی نیز در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه مشکل شنوایی در دنیا به چند دسته (ناشنوایی مطلق، کم شنوایی و افرادی که از طریق کاشت حلزون می توانند شنوایی خود را به دست بیاورند) تقسیم می شوند، اظهار کرد: یکی از مشکلات ناشنوایان در جامعه این است مشکلات آنها جدی گرفته نمی شود.

این افراد مطالباتی برای استفاده از رسانه های جمعی دارند تا بتوانند از طریق زیرنویس و یا زبان اشاره از برنامه ها استفاده کنند، البته در این زمینه جامعه ناشنوایان با برخی از سینماها همکاری کرده تا فیلم هایی که نمایش داده می شوند نیز دارای زیرنویس و قابل فهم برای ناشنوایان باشد.

وی همچنین درباره اختلاف نظرهایی که ناشنوایان نسبت به زبان اشاره با یکدیگر دارند، توضیح داد و گفت: در ایران در نوع ساختار و محاوره و نگارش دستور زبانِ زبان اشاره اختلاف نظرهایی وجود دارد که امیدواریم با جمع بندی و تدوین ساختاری واحد و هماهنگ به یک استاندارد شاخص مورد قبول واحد بین ناشنوایان دست یابیم تا بتوان در حوزه های ارتباطی تلویزیون و سینما، ارتباط مترجم برای همگان مورد قبول واقع شود.

خبر خوش دیگری برای ناشنوایان؛ طراحی اپلیکیشن اولین رسانه رادیو و تلویزیون اینترنتی آنلاین فتاحی در ادامه با اشاره به اقدامات این انجمن، برای رفع مشکلات ناشنوایان در دسترسی به برنامه های تلویزیونی گفت: انجمن برحسب وظیفه اجتماعی خود، اپلیکیشنی را برای ناشنوایان طراحی کرده است؛ این اپلیکیشن اولین رسانه خصوصی در حوزه بهداشت و سلامت جامعه است که قرار است به صورت ملی و بین المللی از آن رونمایی شود.

این اپلیکیشن صدای رسانه ای از طرف تمامی سمن های ملی در ایران است و طرف قراردادهای آن شبکه پیشگیری از بیماری های غیرواگیر، مرکز بهزیستی نگهداری از معلولان و بنیاد خیریه همیاران و انجمن احیای شنوایی ایران هستند.

وی با بیان اینکه ایده اولیه طراحی و اجرا و توسعه این اپلیکشین توسط انجمن احیای شنوایی ارائه شده است، گفت: در این اپلیکشین قرار است تمامی برنامه های صدا و سیما به صورت زنده بر روی سرور اپلیکیشن قرار گیرد که با قرار گرفتن تصویر یک یا دو مترجم زبان اشاره روی برنامه ها، ناشنوایان بتوانند برنامه های صدا و سیما را به صورت اینترنتی با رابط زبان اشاره تماشا کنند.

برخی سرورها رایگان و برخی دیگر از سرورها نیز نیم بها هستند.

در واقع این اپلیکیشن اولین رسانه رادیو و تلویزیون اینترنتی آنلاین تخصصی در حوزه بهداشت و سلامت جامعه به طور مشترک برای ناشنوایان و عامه مردم است.

عضو هیات مدیره انجمن احیای شنوایی همچنین در پاسخ به سوالی درباره برنامه های آموزشی آموزش و پرورش در این اپلیکیشن توضیح داد: باید در این راستا با آموزش و پرورش مذاکره کنیم اما فعلا با این وزارتخانه وارد مذاکره نشده ایم، اگر بتوانیم فاز اول این برنامه را با موفقیت اجرا کنیم، شاید در فاز دوم نیز وارد این حوزه شویم تا آموزش های استاندارد آموزش و پرورش را نیز در این اپلیکیشن ارائه دهیم و پلی ارتباطی بین شبکه ها ایجاد شود.

فتاحی با بیان اینکه این اپلیکشین به صورت کاربر محور است، اعلام کرد به دلیل مشکلات اقتصادی و شیوع ویروس کرونا رونمایی از این اپلیکشین تاحدودی با تاخیر مواجه شده است، اما تا پایان آذرماه از این اپلیکیشن رونمایی خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به مشکلات ناشنوایان در دسترسی به خدمات عمومی نیز بیان کرد: در حال حاضر در عصر دیجیتال قرار داریم و می توان با استفاده از تکنولوژی خدماتی به ناشنوایان ارائه داد تا آنها بتوانند از این طریق ارتباط خود را در فضاهای عمومی مانند مترو، اتوبوس، تاکسی، سینما، مراکز خرید و.

با جامعه برقرار کنند.

عضو هیات مدیره انجمن احیای شنوایی یکی دیگر از مشکلات ناشنوایان و کم شنوایان به دنبال افزایش قیمت ها و مشکلات ارز و تخصیص ارز را، افزایش قیمت باتری سمعک ها عنوان کرد و افزود: در حال حاضر هر ورق باتری بیش از 30 هزار تومان قیمت دارد و این درحالیست که هر کم شنوا هر دو روز یک بار نیازمند تعویض باتری سمعک خود است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: ناشنوایان - مشکلات - هفته - جهانی - جامعه - انجمن - شعار - حقوق - اقدام - مشترک - امسال - کشور - فعال - نامگذاری - حوزه - سپتامبر - انتقاد - سال 2020 - گزارش - اعلام - موضوع - همراه - آخرین - سال 98 - اساس

آخرین اخبار سرویس:
آمادگی لازم برای برگزاری همایش دوم برای توسعه پایدار در سطح استانی وجود دارد

تصاویر/ دیدار آیت الله سلیمانی با نماینده ولی فقیه در منابع طبیعی استان اصفهان

رفتار شورای نگهبان در قبال اصلاح طلبان تغییر می کند؟

تصاویر/ دیدار آیت الله سلیمانی با رییس و کارکنان اداره اوقاف و امور خیریه کاشان

توقف صید ترال سرانجام قطعی شد

اهداف اساسی بایدن و ترامپ یکسان است

ببینید | موشک های پیشرفته ارتش و سپاه در نخستین روز رزمایش آسمان ولایت

توقف صید ترال سرانجام قطعی شد

جزایر سه گانه تا ابد به ایران تعلق دارد/امنیت باید از درون، سرچشمه بگیرد و نمی توان آن را از خارج خریداری کرد

پربازدیدترین اخبار سیاسی 29 مهر ایسنا

انتقال جسد داریوش فروهر و پروانه اسکندری به سردخانه

برپایی کنسرت خواننده پرطرفدار پس از 8 ماه/عکس

1000 روز از بازداشت فعالان محیط زیستی گذشت/ هیچکس آزاد نشد

محسن رضایی: رهبر انقلاب به سران قوا برای عبور از شرایط کنونی اختیار کامل داده اند

ترتیل صفحه 519 قرآن کریم+فیلم و متن

برپایی کنسرت خواننده پرطرفدار پس از 8 ماه/عکس

وقف، فاصله طبقاتی را از بین می برد/ وقف ابزاری مناسب برای تحقق عدالت اجتماعی

آموزش صفر تا صد بورس از شبکه هفت سیما

پیاده راه شهرداری رشت نیازمند حضور جدی نیروی انتظامی است

شهردار ارومیه به کرونا مبتلا شد

نگاهی به سوابق استاندار جدید خراسان رضوی | آیا معتمدیان می تواند سکان دار خوبی باشد؟

زینب 7 ساله، ملکه قلعه باستانی شوش خوزستان (عکس)

پربازدیدترین اخبار سیاسی 29 مهر ایسنا

واقفان شاخص در گلستان تجلیل شدند

روحانی: تا 2 سال آینده با کرونا مواجه هستیم

امام جمعه اردبیل به کرونا مبتلا شد

سگ خنده رویی که ستاره اینستاگرام شد + عکس

تقریری بر مطالعات دین و مدیریت در غرب

پیاده راه شهرداری رشت نیازمند حضور جدی نیروی انتظامی است

کسر بودجه، عامل اصلی مشکلات اقتصادی است

هشدار قاضی القضات به حاشیه سازان سیاسی

رای گیری زود هنگام انتخابات آمریکا در آیووا + عکس

عقد زوج مسلمان لبنانی و اوکراینی در حرم حضرت عبدالعظیم(ع)

سگی که به خاطر چهره جذابش ستاره اینستاگرام شد+عکس

استاندار ایلام: عملکرد برخی ادارات در مستندسازی مناسب نیست

سیاستمداری دیگر از سمنان برای ریاست جمهوری نامزد می شود؟

روز پرکار کمیسیون های مجلس

چقدر من و همکارانم باید التماس کنیم؟

تخت روانچی: جزایر سه گانه ایرانی است و تا ابد ایرانی خواهد ماند

اجرای پروژه داوطلبی جمعیت هلال احمر در روستاهای الیگودرز

نیروی انتظامی اقتدار و محبت را همزمان به مردم نشان دهد

عکس تاریخی از برف روبی تنگه اسدآباد +عکس

تصاویر آخرین کنسرتی که شجریان در آن حاضر شد

روش های گزینش نیروی انسانی در آموزش و پرورش به بازنگری نیاز دارد

بازدید میدانی فرماندهان از منطقه رزمایش آسمان ولایت 99

تولید جوراب با نام معاون بایدن+عکس

روش های جذب و گزینش نیروی انسانی در آموزش و پرورش به بازنگری نیاز دارد

تاکید تخت روانچی بر مالکیت ایران بر جزایر سه گانه /نقش انکارناپذیر ایران در ثبات خلیج فارس

فاطمه هاشمی و همسرش + عکس

دل مشغولی های دولت پیرامون وحدت

نماینده دائم ایران در سازمان ملل: جزایر سه گانه همیشه بخشی از ایران بوده و باقی خواهد ماند

تاریخ و فرهنگ مردم ایران ستایش برانگیز است

یک زندانی در قم به آغوش گرم خانواده بازگشت

موفقیت 4 شرکت دانش بنیان برای ورود به مرحله تست حیوانی واکسن کرونا

رسانه ها در انعکاس دانشِ سازمانی، توانمند هستند

سازمان زندان ها: محکومیت 12 سال حبس نسرین ستوده لازم الاجراست

جعل و نقل حدیث کرون یک بی شرمی بزرگ به ساحت خداوند و اولیاءالله بود

کسر بودجه، عامل اصلی کاهش ارزش پول ملی است

فولاد مبارکه 3 بار از سوی آمریکا مورد تحریم قرار گرفته است/ آب به آسیاب دشمن نریزیم

اعتراض تند خانم خواننده و بازیگر به صداوسیما/ انگار با هنر دشمن اند

تصاویری از نخستین روز رزمایش مدافعان آسمان ولایت 99

28 وقف جدید در کاشمر ثبت شد

بنزهای تشریفات ویژه استقبال از هیئت اوکراینی در تهران + عکس

مجلسِ مردانه؛ قانون رجل سیاسی را به نفع زنان تغییر می دهد؟

قاتل نامریی در پایتخت! + عکس

دومین دور از مذاکرات هیات قضایی ایران و اوکراین برگزار شد

ضرورت توجه دولت برای تکمیل طرح های راهسازی در مسیر اربعین

نیروی انتظامی اقتدار و محبت را همزمان به مردم نشان دهد

تاکید تخت روانچی بر مالکیت ایران بر جزایر سه گانه

چالش مومو

برگزاری دومین دور از مذاکرات هیئت قضایی ایران و اوکراین

رهبر انقلاب: ملت های مسلمان ذلت سازش با رژیم صهیونیستی را به هیچ وجه تحمل نخواهند کرد

روابط عمومی اداره کل زندان های استان تهران: محکومیت 12 سال حبس نسرین ستوده لازم الاجراست

آیا پهلوی مخالف ملی شدن نفت بود؟

قدردانی خانواده شهید شیری از مردم انقلابی قزوین/مسیر شهدا تنها مسیر رستگاری در دنیا و آخرت است

برخی بدخواهان همواره نسبت به نیروی انتظامی و خدماتش سمپاشی می کنند

پست جالب حسام منظور با لهجه جنوبی+ عکس

آب پاکی وزیر آموزش و پرورش روی دست برخی معلمان غیر رسمی: استخدامتان نمی کنیم!

رهبر انقلاب: ملتهای مسلمان ذلت سازش با رژیم صهیونیستی را به هیچ وجه تحمل نخواهند کرد

قدردانی خانواده شهید شیری از مردم انقلابی قزوین

نماینده چابهار: این آب را به سران قوا بدهید، بخورند!

ایران نقش انکارناپذیری در امنیت انرژی و ثبات در منطقه خلیج فارس ایفا می کند

لزوم اجرای منویات ریاست محترم دستگاه قضا در اعتبار دهی به اسناد رسمی

ملت های مسلمان ذلت سازش با رژیم صهیونیستی را به هیچ وجه تحمل نخواهند کرد

کرونا اداره بنیاد مسکن شهرستان دشتی را تعطیل کرد

اعلام فرصت ویرایش اطلاعات شرکت کنندگان آزمون مشترک دستگاه های اجرایی کشور

درخواست سفیر ایران از رییس تلویزیون بلغارستان

 بررسی خدمات رسانی به زائران سفرهای زیارتی در مسیر دولت الکترونیک

امریکای لاتین را برای تو دوست دارم

پیام تسلیت سردار غلامرضا سلیمانی در پی شهادت بسیجی آمر به معروف

چگونه ماه ربیع المولود و جشن های میلاد پیامبر(ص) تبدیل به جریان مقابله با تکفیر شد؟

انحرافات را به گردن اینترنت و ماهواره نیندازیم/ خودمان مسئولیم

دستور دادستان کل کشور برای رسیدگی سریع به پرونده شهید امر به معروف

تخت روانچی: جزایر سه گانه همیشه بخشی از ایران بوده اند

برگزاری دومین دور از مذاکرات هیئت قضایی جمهوری اسلامی ایران و اوکراین

بررسی لایحه درآمد پایدار شهرداری ها در اولویت کاری کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها

عزم راسخ قوه قضاییه ایران برای مقابله و مبارزه با فساد و مفسدین

فعالین برتر پژوهشی دفاع مقدس و مقاومت تجلیل می شوند

جای خالی قالیباف در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی + عکس

تاکید تخت روانچی بر مشارکت ایران در ترویج صلح و امنیت منطقه

از دردِ مشترک ناشنوایان تا خبرهای خوش برای آنها

از دردِ مشترک ناشنوایان تا خبرهای خوش برای آنها