موضوعات داغ: - باشگاه پرسپوليس - فسخ قرارداد - دانشگاه آزاد - شيخ دياباته - مستمري بگيران - رياست جمهوري آمريكا - دانشگاه آزاد اسلامي - هواداران پرسپوليس - شجاع خليل زاده - تمديد قرارداد - مطالبات بازيكنان پرسپوليس - جان استوارت - هنرمندان - فدراسيون ورزش هاي رزمي ايران - محسن كوهكن - شهادت امام حسن (ع) - طالبي - وزارت امور صلح دولت افغانستان - دوان زاپاتا - تمهيدات ترافيكي - سعيد - بالكن - جلسه راي اعتماد

مطالب مرتبط:
کنعانی زادگان: جای هواداران پرسپولیس خالی است
رونمایی از تندیس سردار دل ها در آمل
تندیس سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در اهرم رونمایی شد
منتظر موضع جریان های عراقی درباره نقش مخرب سفارت آمریکا هستیم
الله کرم: خویینی ها می خواهد جای هاشمی رابگیرد
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 7 مهر 1399 ساعت 02:102020-09-27حوادث

تندیس هایی که به جای یادبود، مخرب یادها شدند!


هفتم مهر ماه روز ملی آتش نشانی و ایمنی است.

در این سال ها تندیس های متعددی از آتش نشان ها با هدف تقدیر ساخته شدند که اغلب از کیفیت لازم برخوردار نبودند؛ - نمونه ای از این تندیس ها در سال 96 و در قالب مجموعه ای از مجسمه های غول آسای رنگی(پروژه انتظار)، با ارتفاع هشت متر برای حادثه پلاسکو و به جهت پاسداشت از رشادت های آتش نشان ها ساخته شد که رنگ و شمایل آن بسیاری از کارشناس ها و حتی مردم عادی را به انتقاد واداشت.

البته تجربه ساخت چنین تندیس های انتقادبرانگیزی تازه نیست و پیش از این نیز بارها تندیس های بدساختی از چهره ها ساخته شده است؛ آثاری که بعضا داد هنرمندان را درمی آوردند و به سرعت هم با هدف اصلاح از محل نصب برداشته می شدند؛ به عنوان مثال 13 اردیبهشت سال 98 بود که از سردیس جمشید مشایخی رونمایی شد و موجی از انتقادها را به همراه داشت.

البته پس از این جریان، انجمن مجسمه سازان اعلام آمادگی کرد تا از آن پس هنرمندان توانا را برای ساخت چنین پروژه های شهری معرفی کند ولی دیری نپایید که اثر یادبودی برای سعدی در شیراز نصب شد که به دلیل شباهت نداشتن به تصاویر موجود از آن شاعر پرآوازه و شکل نامناسب طرح، سیل انتقادها را روانه سازندگان و مسوولان امر کرد.

به طور کلی برخی از هنرمندان و کارشناسان هنری با این نگاه که ساخت پرتره های بدشکل از مشاهیر، در ذهن ها ماندگار می شود، می تواند در تحریف چهره آن شخص اثرگذار باشد و در تاریخ ثبت شود، بارها در این خصوص هشدار داده اند.

تندیس جمشید مشایخی ساخت تندیس های نازیبا از چهره ها و مفاخر به همین جا ختم نمی شود و از نمونه های آخر آن ساخت تندیس هایی از شهید سردار حاج قاسم سلیمانی بود.

سطح کیفی پایین این کارها حتی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی" را هم به واکنش واداشت و در یادداشتی نوشت: قریب سالی می گذرد از پرواز علمدار دوران، از قهرمانِ ملی و مردستان فروتن همروزگارمان شهید حاج قاسم سلیمانی، در این یک سال گویا می خواهیم بخشی از کاستی های گذشته را جبران کرده و قدرشناسی خود را از این شهید بزرگوار نشان دهیم.

پاره ای از این قدرشناسی ها در قالب ساخت تندیس یادمان نمود می یابد.

در شهرهای مختلف یکی پس از دیگری از تندیس هایی رونمایی می شود که بیش از احساس قدردانی، حس شرمساری را در مخاطب برمی انگیزد.

تندیس هایی که گاه بهانه تاختن دشمن و عیب جویی منکران می شود.

تندیس سردار شهید حاج قاسم سلیمانی ایسنا در راستای سریال تکراری مجسمه های بدساخت از چهره ها و مفاخر کشور، با جمشید مرادیان ـ مجسمه ساز ـ گفت وگو کرده است.

مرادیان که تا به حال بارها مجسمه هایی را برای فضاهای شهری و عمومی در داخل و خارج از کشور، ساخته است، درباره علت تکرار ساخت مجسمه های نازیبای شهری و راهکار لازم برای بهبود کیفیت مجسمه های شهری، می گوید: شارل بودلر (شاعر و نویسنده فرانسوی) می گوید که در شهر، چشم بر گوش پیشی می گیرد ، درواقع چنین سخنی ضرورت وجود هنر در شهرها را مطرح می کند، به این معنی که اگر قصد انتقال پیامی داشته باشیم و آن را به چشم مردم برسانیم، تأثیرگذارتر خواهد بود.

او ادامه می دهد: من بارها در سمپوزیم های مختلف مجسمه سازی جهان به خصوص در ایتالیا شرکت کرده و دیده ام که اگر در سطح یک شهر، آثار زیبا و هنرمندانه شهری وجود داشته باشد، مردم آن شهر به واسطه لطافت این آثار روحیه بهتری خواهند داشت.

اگرچه که خشونت رفتاری در کشور و شهرهایی که با فقدان هنر شهری رو به رو هستند، زیاد است.

این هنرمند درباره نگاهی که از قرن 18 به بعد نسبت به آثاری مانند سردیس، تندیس یا پرتره، وجود دارد، بیان می کند: از اواخر قرن 18 به بعد باور بر این نیست که ساختن یک تندیس یا پیکره تمام قد، اثر هنری است و نباید انتظار داشته باشیم که این نوع اثر چیزی به زیبایی شهر اضافه کند؛ چون چنین چیزی در توان یک سردیس نیست، حال سردیس هرکسی هم که باشد.

درواقع سردیس یا تندیس برای گرامیداشت و یادمان یک فرد ساخته می شود و قصد داریم با ساخت مجسمه مشاهیر و چهره ها، یاد آنها را زنده نگه داریم.

مجسمه آتش نشان مرادیان ادامه می دهد: در نظر داشته باشیم، مجسمه سازی که سردیس چهره ای آبراهام لینکن (شانزدهمین رییس جمهور امریکا) را ساخت 20 سال مطالعه کرد.

استاد ابوالحسین صدیقی (مجسمه ساز برجسته ایرانی) برای ساخت مجسمه های فردوسی و یا امیرکبیر، مدت ها درباره آنها مطالعه کرد که در نتیجه اکنون می توانیم از مجسمه میدان فردوسی به عنوان یک کار کامل شهری نام ببریم؛ زیرا علاوه بر اینکه برای شهروندان حامل پیام است، مجسمه ای هویت بخش است.

او تصریح می کند: در تمام دنیا اگر برج آزادی را به مردم نشان دهید، از آن به عنوان ایران یاد می کنند، در ایران هم به هر کسی تصویر برج آزادی را نشان دهید می دانند که در تهران است؛ این امر یعنی هویت بخشی مجسمه شهری.

هنرمندان تازه کار نباید گمان کنند که کار هنری با سهل انگاری سامان می گیرد.

در سال های پیش دچار این مشکل بودیم که اگر فردی در رشته های نظری موفق نمی شد، به هنر روی می آورد که البته حاصل این روند ساخت همین آثار ضعیف شهری است.

این هنرمند در ادامه با بیان این جمله از گئورگ ویلهلم فریدریش هگل (فیلسوف بزرگ آلمانی) که خلاقیت درست، تربیت درست می طلبد ، اظهار می کند: یک شبه نمی توان ره صد ساله را رفت.

زمانی که اینترنت و موبایل در دسترس مردم قرار گرفت، این ایده به وجود آمد که می توان به هر حرفه ای به راحتی دست پیدا کرد.

ولی هنرمند باید تمرین، مطالعه و تفکر کند.

برانگیختگان بسیارند، اما برگزیدگان اندک او با بیان جمله بالا اضافه می کند: مسیر بین برانگیختگی و برگزیدگی با عرق ریزان روح طی می شود تا اینکه یک نفر به درجه استاد صدیقی می رسد.

ولی وقتی هر کسی که از راه می رسد به سراغ ساخت مجسمه های شهری که در معرض دید مردم هستند، می رود، نشانه شناسی مردم مخدوش می شود.

درواقع یک نفر اثر بدی را در یک رابطه می سازد که آن رابطه باعث می شود اثر ساخته شده علارغم اجرای ناقص و معیوبی که دارد، سر راه مردم نصب شود که پیامدش رفتن آبروی مجسمه سازی کشور خواهد بود.

در ادامه این مسئله را با مرادیان در میان می گذاریم که در پی ساخت سردیس جمشید مشایخی که به او شباهتی نداشت، انجمن مجسمه سازان ایران اعلام کرد که از آن پس می تواند هنرمندان مناسب را برای ساخت سردیس یا تندیس معرفی کند.

او درباره این امر بیان می کند: اگر مشکلی برای چشم ما پیش بیاید، به لبنیاتی مراجعه می کنیم یا چشم پزشک؟ تخصص های هنری باید در جامعه پذیرفته و برای آنها احترام قائل شوند.

آقای مجتبی موسوی ـ مجسمه ساز ـ که در سازمان زیبا سازی شهری فعال است، مجسمه سازهای حرفه ای را می شناسد که می توانند پرتره هایی درجه یک ارائه دهند.

نباید مسئولیت ساخت پرتره یک چهره را که بخشی از اعتبار مملکت است، به فردی که در کنار اتوبان تهران کرج با سیمان مرغابی و گلدان می سازد، بسپاریم.

اگر می خواهیم بهبودی شکل بگیرد، باید از هنرمندان توانا برای آموزش افراد ضعیف، استفاده کرد.

این هنرمند در ادامه اظهار می کند که برخی از آثار هنری ضعیف باید حفظ شوند؛ زیرا در آینده این آثار بیانگر روندی خواهند بود که هنر مجسمه سازی ما طی کرده و به پیشرفت رسیده است.

هیچ ملتی وجود ندارد که تاریخ نداشته باشد ولی والا باشد.

تاریخ مجسمه سازی باید مراحل مختلف را طی کند تا به پیشرفت برسد.

برخی می گویند که مردم روی آثار تاریخی و هنری شهری حکاکی می کنند و یا آنها را تخریب می کنند که این اتفاق برای آثار من هم افتاده است ولی باید به سمت مسیری حرکت کنیم که چنین اتفاقاتی به مراتب کمتر شود تا اینکه به زمانی برسیم که مردم به ارزش آثار فرهنگی و هنری برسند.

از طرفی همین تخریب آثار هنری می تواند سندی از روند پیشرفت فرهنگی و هنری مردم باشد.

او اضافه می کند: گاهی پول و رابطه ای که وجود دارد باعث گم شدن هدف اصلی می شود.

خیلی وقت ها نشان ندادن یک اثر بهتر از این است که یک اثر بد را نشان دهیم.

در جواب برخی از هنرمندانی که مثلا یک سردیس ضعیف ارائه می دهند و علت آن را نداشتن زمان بیان می کنند، باید گفت که از کنستانتین برانکوزی (مجسمه ساز، عکاس و نقاش اهل رومانی) پرسیدند که موفقیتش را مدیون چه چیزی است؟ که او گفت: من تنها خیلی خوب می دانم چه چیزی بلدم و چه چیزی بلد نیستم .

اگر به من سفارش کاری بدهند که بلد نیستم و بپذیرم، دیگر هنرمند نیستم بلکه تاجرم.

امروزه تنگ دستی هنرمندان باعث شده که به کارهای مخرب تن می دهند.

هیچ کسی به هنرمندان اهمیت نمی دهد.

بسیاری از همکاران من کارگاه هایشان به خاطر کرونا تعطیل و زندگی هایشان نابود شده است.

هنرمندان هم بخشی از جامعه و انسان هستند و باید در زمان سختی، دست آنها را گرفت.

نباید که وقتی از دنیا رفتند از آنها یاد کرد.

جمشید مرادیان در پایان با بیان جمله فهم من سخن آخر نیست از گادامر، شاگرد هایدگر، می گوید: من این حرف ها را زدم با باور اینکه حرف من سخن آخر نیست و همه مجازند بر فهم من بیافزایند و من استقبال می کنم.

انتهای پیام
کلید واژه ها: تندیس - آتش نشان - ساخت - انتقاد - نشان - جمشید مشایخی - حادثه پلاسکو - مجسمه - مردم عادی - آتش نشانی - هنرمندان - اردیبهشت - برخوردار - کارشناس - رونمایی - مهر ماه - چهره ها - روز ملی - ارتفاع - پلاسکو - کیفیت - اصلاح - اعلام - رشادت - تقدیر - انجمن - سردیس - حادثه - نمونه - همراه

آخرین اخبار سرویس:
شناسایی و دستگیری اعضای دو باند بزرگ کپی کارت بانکی و جعل کارتهای شناسایی

خودکشی ناکام مادر پس از قتل پسرش در وان حمام

دستگیری سارقی که فقط گُل می دزدید!

امشب جاده چالوس نروید

وقف 10 هکتار زمین برای کتابخانه در عباس آباد

از ایجاد محدودیتها تا صعود کرونا در جهان

حریق در 35 هکتار از مراتع شهرستان دامغان

هشدار سونامی در آلاسکا

زورگیری از کامیون های ترانزیت خارجی در پوشش پلیس قلابی

اقدام عجیب مردی در فضای مجازی/ او سگی را برای پخش زنده سوزاند

منتشر نکردن تصاویر شخصی به ازای دریافت 500 هزار دلار

تجلیل از خادمان امنیت عمومی

شناسایی روزانه بیش از هزار و 200 مبتلا به کرونا در استان اصفهان

بیش از 70 درصد مرگ ها بر اثر گازگرفتگی در نیمه دوم سال اتفاق می افتد

ثبت 200 زمین لرزه در همدان/ایجاد 69 لرزش انسان ساز در گل تپه

ناسا آماده لمس سیارک بنو است+ فیلم

حدود یکهزار راهور محله در روستاهای مازندران فعال هستند

برخورد بدون ملاحظه و بدون تخفیف با مجرمان حرفه ای

انهدام باند جعل اسناد املاک بلاصاحب

حمله وحشیانه پسر به پدر سالمند جنجالی شد +عکس

فعالیت 702 موسسه حفاظتی و مراقتی در کشور

خودکشی زن تهرانی با فروکردن چاقو در سینه خود

دستگیری دزدی که عاشق گل بود

محکومیت یک مداخله گر در امور پزشکی در مشهد

نزدیک به 400 هزار تماس تلفنی با سامانه 110 منجر به عملیات پلیسی شده است

دستگیری یک کلاهبردار فضای مجازی در همدان

تصادف، تجاوزو قتل در پرونده یک کشاورز

مردی که برای پخش زنده در فضای مجازی سگی را سوزاند

افزایش 29 درصدی کشفیات مواد مخدر در شیروان

باند پلیس های قلابی منهدم شد

بیش از 200 نفر از معتادان متجاهر به کرونا مبتلا شدند

کشف 170 راس دام قاچاق در کنگاور

ایلام رتبه برتر کشور در کاهش تلفات تصادفات را کسب کرد

آغاز فعالیت پلیس دوچرخه سوار درپایتخت

شناسایی روزانه بیش از هزار و 200 مبتلا به کرونا در استان

مشارکت، امنیت و سلامت

بازداشت سارقی که اسب می دزدید و گوشتش را می فروخت

جاده چالوس امشب مسدود می شود

50 هکتار عرصه طبیعی منطقه حفاظت شده بیستون طعمه حریق شد

مرد معتادی که همسر خود را به آتش کشید

انهدام باند سارقان محتویات داخل خودرو در کهگیلویه

جزییات جریمه های کرونایی افراد بدون ماسک

تصادف مرگبار کامیون با سواری چینی

ژاپن قطار مغناطیسی جدید رونمایی کرد

بازدید معاون دادستان نظامی تهران از بازداشتگاه های پلیس

معتادان هم کرونا گرفتند!

بازدید معاون دادستان نظامی تهران از بازداشتگاه های پلیس

فعالیت 702 موسسه حفاظتی و مراقتی در کشور

دستگیری اعضای گروه چالش وحشت معروف بهchr(034)موموchr(034)در هرمزگان

قصاص؛ فرجام قتل به خاطر عشق قدیمی

دستگیری اعضای گروه چالش وحشت معروف به مومو در هرمزگان

یک کلاهبردار فضای مجازی در همدان شناسایی و دستگیر شد

کشف 170 راس دام قاچاق در کنگاور

انهدام یک باند قاچاق اشیای فرهنگی در شوشتر

حکم 5.8 میلیاردی برای قاچاق کالا

پخت رب انار در بهشهر

حوادث رانندگی، سالانه جان 1000 کرمانی را می گیرد

برگزاری صبحگاه مشترک نیروی انتظامی

دستگیری کلاهبردار 50 میلیاردی در زنجان

تصادف مرگبار کامیون با سواری چینی

ساخت مومو توسط 7 دانش آموز در هرمزگان! +فیلم

پراید کروک در خیابان های قم! + فیلم

خودکشی زن تهرانی با فرو کردن چاقو در سینه خود

جزییات جریمه های کرونایی از زبان پلیس

خطر تنوع عرضه مواد مخدر صنعتی در کمین خانواده ها/ دشمنان کانون خانواده را هدف گرفته اند

کشفیات مواد مخدر در شیروان 29 درصد افزایش یافت

تامین بیش از 48 تن اکسیژن مورد نیاز بیمارستان های نیشابور

جزییات جریمه های کرونایی از زبان پلیس

جزییات جریمه های کرونایی از زبان پلیس

ویدیو/ رونمایی ژاپن از قطار مغناطیسی جدیدش

دستگیری سارقی که فقط گُل می دزدید!

آغاز فعالیت پلیس دوچرخه سوار در تهران

کشف 129 قطعه شی عتیقه در کرمان

مادر سنگدل پسر 5 ساله اش را در وان حمام کشت

3 کشته در تصادف مرگبار چری با کامیون در جاده خاش

دستگیری 10 نفر از گردانندگان صفحات خرید و فروش اسلحه

غربالگری بینایی 35 هزار کودک گیلانی

اورژانس اجتماعی ، مرکز مداخله در بحران های فردی، خانوادگی و اجتماعی

ادامه درگیری میان معترضان نیجریه ای با پلیس

پسر 11 ساله خوزستانی به دلیل چالش مومو خودکشی کرد؟/ واکنش پلیس فتا

3 کشته در تصادف مرگبار چری با کامیون در جاده خاش

170 راس دام قاچاق در کنگاور کشف شد

دستگیری سارقی که فقط گُل می دزدید

سوداگران مرگ زمین گیر شدند

خواب از سر طرح های عمرانی فردیس پرید

انهدام باند پلیس های قلابی

کمک ویژه موسسات حفاظتی در پیشگیری از وقوع جرم

امحاء دو تن و 700 کیلوگرم مواد مخدر در استان بوشهر

افزایش 64 درصدی کشفیات مواد مخدر

شناسایی و دستگیری 185 نفر از اراذل و اوباش در آذربایجان شرقی

چهلمین سالگرد شهادت نوجوان 13 ساله بهنام محمدی

جزییات جریمه های کرونایی پایتخت از زبان پلیس

کشف سه هزار کیلو مواد مخدر در خاتم

دستگیری 18 قاچاقچی مواد مخدر در خاتم

جاده کرج - چالوس امشب مسدود می شود

فرمانده پلیس راه اردبیل- سرچم: جاده خلخال،ماسوله ایمنی لازم را ندارد

طلاق در دوران عقد و نکاتی که باید درباره آن بدانید

حمله وحشیانه پسر موادفروش به پدر

مرد همسرکش: من با زنم شوخی کردم اما او خفه شد!

دستگیری سارقی که فقط گُل می دزدید!

تندیس هایی که به جای یادبود، مخرب یادها شدند!

تندیس هایی که به جای یادبود، مخرب یادها شدند!