مطالب مرتبط:
کایکاتور | رییس سابق انجمن جمعیت شناسی ایران: جوانان فوبیای ازدواج دارند
شجریان زبان معیار تاریخ و هنر ایران
تیم ملی ایران، بازی های دوستانه و نگرانی دراگان اسکوچیچ
آمریکا: مهم نیست درباره ایران چه می گویند!
دعوت از تیم های ملی کشتی ایران برای حضور در تورنمنت لهستان
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 4 مهر 1399 ساعت 12:402020-09-25دانش

نشانه شناسی کهن الگوها در هنر ایران باستان


یک عضو هیئت علمی دانشگاه هنر اصفهان با اشاره به اهمیت کهن الگوها در بقاء و ماندگاری هویت و فرهنگ کشور گفت: کهن الگوها نقوش ساده و تزیینی نیستند و اگر امروز نشانه های کهن الگوها را از دست بدهیم احتمال دارد، - ایسنا/خراسان رضوی یک عضو هیئت علمی دانشگاه هنر اصفهان با اشاره به اهمیت کهن الگوها در بقاء و ماندگاری هویت و فرهنگ کشور گفت: کهن الگوها نقوش ساده و تزیینی نیستند و اگر امروز نشانه های کهن الگوها را از دست بدهیم احتمال دارد، به فنا رفته و به سمتی برویم که نیاکان ما نگذاشتند.

فراموشی آن ها باعث بدل شدن ما به برگ بی درخت می شود؛ چرا که برگ بی درخت را باد به هر سمتی که بخواهد می برد.

دکتر صدرالدین طاهری در برنامه نشانه شناسی کهن الگوها در ایران باستان که به همت قطب علمی فردوسی و شاهنامه دانشگاه فردوسی مشهد به صورت لایو اینستاگرامی برگزار شد، در رابطه با نشانه شناسی اظهار کرد: نشانه شناسی علم نسبتا جوانی است که در ابتدای سده 20 آغاز شده و پیشگامان این دانش پرس و سوسور بوده اند.

زمانی که این دانش مطرح شده تصور می شده که شاخه ای از روانشناسی است اما امروز ما این دانش را با پهنای بسیار گسترده تری در خوانش نشانه های فرهنگی، در هنرهای گوناگون، سیاست، جامعه شناسی و هرجایی که بتوانیم یک نظام نشانه شناختی را کشف کنیم به کار می بریم.

وی افزود: اگر بخواهم تعریف ساده ای از این علم داشته باشم، باید بگویم علمی است که نشانه ها را کشف می کند، آن ها را دسته بندی می کند، نظام های نشانه شناختی را سامان دهی می کند و سپس در صدد تفسیر و خوانش نشانه ها برمی آید.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: مساله کهن الگوها امری است که برآمده از روانشناسی یونگی است، فروید به نوعی ناخوآگاه را کشف کرد که بخشی از خاطرات، نیازها، مشکلات و رنج هایی که در کودکی داشته ایم در آن قرار می گیرند و در سنین بزرگسالی این بخش ناخودآگاه بر رفتار ما اثر می گذارد.

فروید به ناخودآگاه شخصی باور داشت و در این باره صحبت می کرد، اما کارل گوستاو یونگ صحبت از ناخودآگاه جمعی کرد و در آن صحبت از جایی کرد که خاطرات، رنج ها و خاطرات ملت ها، اقوام و فرهنگ ها ذخیره و انباشته می شود.

طاهری ادامه داد: یونگ معتقد بود که وقتی فرزند انسان به دنیا می آید، برخلاف تصور بسیاری از روانشناسان پیش از او، مانند یک برگه سفید کاغذ تهی از آگاهی نیست؛ بلکه با خود اندوخته هایی را می آورد که از نظر یونگ آن ها ریشه در ناخودآگاه جمعی داشته اند، برای مثال وقتی یک فرزند یهودی به دنیا می آید، اگرچه ممکن است تا 5 نسل پیش سرزمینش در آرامش بوده و جنگ و آوارگی را تجربه نکرده باشد، اما آوارگی نیاکانی که از حدود 3 هزار سال پیش از جنگ هایی که با بابلی ها و رومی ها داشته اند در ذهن و روح آن بچه وجود دارد و باعث می شود که او ترس از آوارگی را در آینده در ذهنش داشته باشد.

وی با اشاره به اهمیت مکان ها بر ماندگاری و ارتباط انسان ها با یکدیگر عنوان کرد: برخی مکان ها برای یک قوم ویژگی های منفی ایجاد می کند، اما ممکن است یک قوم را نیز بر ماندگاری و توان ارتباط با همسایگان توانمند کند.

این استاد دانشگاه هنر اصفهان خاطرنشان کرد: در هنر، ادبیات، فرهنگ، عرفان و اخلاق کهن الگوها شکل کنش های رفتاری را برای یک گروه انسانی پیدا می کنند و شکل فرم ها و الگوهای تصویری را پیدا می کنند، بنابراین اگر بتوانیم کهن الگوهای یک قوم را کشف و تحلیل کنیم ممکن است آگاهی های بسیاری را از گذشته آن قوم به دست آوریم.

طاهری در رابطه با دسته بندی هایی که برای کهن الگوها در ایران باستان وجود دارد، اظهار کرد: اگر بخواهم یک دسته بندی از نشانه های کهن الگوها ارائه دهم، باید بگویم که یک سری نشانه های گیاهی وجود دارند که بسیار تکرار شده اند و در کتابی که با این موضوع نوشته ام آن ها را ذیل دو بخش گیاه زندگی و گل نیلوفر دسته بندی کرده ام، نمادهای جانوری نیز وجود دارد که مهم ترین آن ها در تاریخ ما بز کوهی، شیر، گاو، شاهین، مار و ماهی بوده اند که امر قدسی را می رساند.

وی ابرازعقیده کرد: بنده به امر قدسی فراتر از آن چه که در زبان فارسی رواج دارد نگاه می کنم، چون ما آن را بسیار در ارتباط با مذهب می بینیم، اما هر نیازی به متافیزیک را می توان در این دسته بندی قرار داد؛ از دوران باستان که ارواح جهان یاری رسان بوده اند تا دورانی که ادیان جدید، پیوسته دارای کتاب و قانون و فقه آمده اند جریان داشته است، بنابراین آن نشانه ها ما را به نوعی به فراسوی این جهان و به فراتر از امر فیزیکی و زمینی متصل می کنند.

این استاد دانشگاه درخصوص نشانه های ترکیبی در کهن الگوها تشریح کرد: نشانه های ترکیبی نیز وجود دارند که در اصل ترکیبی از انسان با جانوران مختلف، یا ترکیبی از چند جانور هستند، حدود 60 مورد هستند و می توان از بین آن ها به موجوداتی مانند گوپت و شیردال اشاره کرد.

گوپت دارای سر انسان و بدن شیر یا گاو است، همراه بال های شاهین و برای ما نماد چهار نیروی برتر در جهان است که ترکیب آن ها تبدیل می شود به نگهبان نیرومندی برای قصرها، دژها و قلعه ها و از آن در دوره های مختلف استفاده کرده ایم.

در این بین شیردال نیز ترکیبی از سر شیر و بدن عقاب یا برعکس است که آن هم ویژگی های خاص خود را دارا است.

طاهری در رابطه با شیردال ها افزود: شیردال ها از حدود 13 قرن پیش از میلاد، در دوره ایلام میانه و در مفرغ های لرستان، در هنر ما ظهور پیدا می کنند و مسیر خود را تا هنر هخامنشی ادامه می دهند تا زمانی که با استمرارشان به عنوان نشانه های رسمی هنر ما ثبت می شوند.

وی تصریح کرد: ما مرغان اساطیری زیادی را داریم که شاهین در بین آن ها بسیار شناخته شده است، سیمرغ را هم خیلی خوب می شناسیم.

در ادبیات پیش از اسلام سیمرغ خیلی خاص نبوده و مرغان مختلف دیگری برجسته بودند، اما شاهین همیشه نماد پادشاهی بوده و در کهن ترین و قدیمی ترین پرچم دنیا نیز از شهداد باستان وجود داشته و برای اولین بار در آن جا ظهور پیدا کرده است.

این استاد دانشگاه در رابطه با نشانه های مربوط به گیاهان گفت: در مورد گیاه زندگی، در هنر ایران باستان 8 گیاه مهم وجود دارد که نشان از زنده بودن، سبز بودن و ادامه حیات است و می توان به درخت گوکرن یا هوم سپید که توسط اهورا مزدا در دریای فراخ کرت کاشته شده اشاره کرد که دو کر ماهی دور ریشه آن می چرخند و از آن در برابر اهریمن محافظت می کنند، درخت دیگر بستوهمگ است که تمام بذرهای جهان را در خود دارد و آن ها را در آب پراکنده می کند و به سراسر جهان می فرستند تا در همه جا سبز شوند، گیاه مشی و مشیانه نیز گیاه دیگری است که همان طور که در اوستا آمده، مادر و پدر ایرانیان هستند.

طاهری خاطرنشان کرد: بَرسَم نیز گیاه دیگری است که ما آن را به شکل شاخه ای سبز بر سر سفره های جشن ها قرار می دهیم، هوم هم گیاه دیگری است که به شکل نوشیدنی استفاده می شده است.

به جز این ها گیاه مهمی وجود دارد که پس از دوره اسلامی جای بقیه را می گیرد و آن سرو است، سرو را به دلیل این که خزان و مرگ ندارد ایرانیان انتخاب کردند و فردوسی نیز با سرو بسیار زیبا برخورد کرده و در شاهنامه آمده که زرتشت آن را در کاشمر کاشته و در جایی فردوسی خود زرتشت را به سرو تشبیه می کند.

وی در رابطه با نقش کهن الگوها در ذهن و روح انسان ها بیان کرد: فکر می کنم اگر به تمام بچه های ایرانی در رده های سنی مهدکودک، پیش دبستانی و دبستان یک برگه بدهیم و به آن ها بگوییم که نقاشی بکشند، احتمال زیادی دارد که در آن درخت بکشند که آن درخت به شکل سرو است، فکر نمی کنم که در کودکی به ما گفته باشند که در نقاشی حتما درخت بکشیم اما این موضوع به ما نشان می دهد که در بین کهن الگوها، گیاه زندگی با ذهن و روح ما آمیخته است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: عضو هیئت علمی دانشگاه - دانشگاه هنر اصفهان - نشانه - ایران باستان - دانشگاه - دانشگاه هنر - دانشگاه فردوسی مشهد - هیئت علمی - ماندگاری - دانشگاه فردوسی - فردوسی - باستان - احتمال - علمی - اصفهان - فرهنگ - اهمیت - ایران - امروز - کشور - درخت - صدرالدین - هیئت - هویت - در ایران - شاهنامه - فراموشی - برگزار - برنامه - نیاکان

آخرین اخبار سرویس:
«ایستگاه آخر»؛ روایت تصویری تسنیم از تدفین بیماران کرونایی سبزوار

جدیدترین رتبه بندی 2021 برترین دانشگاه های جهان منتشر شد/ ایران 36 دانشگاه از 589 دانشگاه برتر آسیا را به خود اختصاص داد

فیلم | اهمیت هوش مصنوعی و علوم اسلامی

تعیین تکلیف اعضای هیات علمی بدون مجوز

اسدی: با انگیزه های سیاسی از شبکه های برون مرزی حمایت نمی شود / مقایسه بودجه پرس تی وی با رقبای خارجی شوک آور است

تسهیلات کرونایی دانشگاه خوارزمی با ترم گذشته متفاوت است / ارتقای زیرساخت های آموزش مجازی

نمونه برداری ناسا از سیارک در حال عبور

مرمت مسجد سبز قزوین آغاز شد

«هیچ کهکشان تاریک و بزرگی وجود ندارد»

وبینار بررسی نوبـل اقتصاد سال 2020

اثر هنری هوش مصنوعی چیست؟

تسهیلات کرونایی دانشگاه خوارزمی برای دانشجویان با ترم گذشته متفاوت است / ارتقای زیرساخت های آموزش مجازی

علاقه مندی وزارت علوم برای هم افزایی مستمر بین دانشگاه ها و واحدهای تجاری و بنگاه های اقتصادی

40 مرکز علمی کاربردی در خراسان رضوی فعال است

40 مرکز علمی کاربردی در خراسان رضوی فعال هستند

آغاز گام دوم پویش دانشجویی «در همسایگی مهر» برای کمک به نیازمندان در ایام کرونایی

مهلت ثبت نام خوابگاه دانشجویان دکتری دانشگاه شهید بهشتی تا7 آبان

اسدی: با انگیزه های سیاسی از این شبکه ها حمایت نمی شود/ مقایسه بودجه پرس تی وی با رقبای خارجی شوک آور است

اسدی: به دلایل سیاسی از شبکه های برون مرزی حمایت نمی شود/ چرا پرس تی وی از حمایت همه جانبه برخوردار نیست؟

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

پژوهشگران جوان و نخبگان ایلامی در حوزه روباتیک و بتن سرآمدند/ ساخت کوادکوپتر و هواپیمای بدون سرنشین

کشف «زمین نگاره» یک گربه سان در پرو

نهادی آکادمیک با نام یلتسین/ دانشگاهی که مرکز ایرانشناسی دارد

دانشجویان دانشگاه سهند جشن آزادسازی مغان را کنار جاده برگزار کردند

عکس | همایش «یاوران وقف» در یزد

استاد دانشگاه کانادایی در وبینار ایران مطرح کرد: مدیریت معنویت محور؛ کلید حل مشکلات دنیای معاصر

حمایت 10 هزار میلیاردی خیران از دانشگاه های کشور

تبریز قطب دوچرخه سواری آسیا است اما مسئولان بی توجه هستند/ دانشگاه آزاد اسلامی به ما انگیزه داد

ارائه آموزش های غیرحضوری در دانشگاه آزاد

جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی

چراغ سبز نشان دادن برای استخدام شش هزار استاد

باید به سمت جیره بندی غذایی برویم

مصوبات امروز شورای عالی انقلاب فرهنگی

دانشگاه صنعتی اصفهان میزبان مرحله کشوری مسابقات قرآن

سند سیاست های و برنامه های اقدام سکوی آموزشی، پژوهشی و تربیتی ملی بررسی شد

فشارهای فرا تورمی بیشتر از معدل کشور بر مردم یزد وارد شده است

برنامه های اقدام سکوی آموزشی، پژوهشی و تربیتی ملی مورد بررسی قرار گرفت

سند سیاست ها و برنامه های اقدام سکوی آموزشی، پژوهشی و تربیتی ملی بررسی شد

راهکارهای فناورانه در سراهای نوآوری دانشگاه آزاد

مشارکت خیران موجب پیشرفت فوق العاده پروژه های علمی کشور شده است

تاکید شورای عالی انقلاب فرهنگی براستفاده از فضای مجازی در آموزش و پژوهش

مراکز رشد در چند سال آینده به شکل فعلی نخواهد بود/ ساختار سرای نوآوری ستادی و چابک است

شورای عالی انقلاب فرهنگی بر استفاده فضای مجازی در آموزش و پژوهش تاکید دارد

سند برنامه های اقدام سکوی آموزشی، پژوهشی و تربیتی ملی بررسی شد

زمان دقیق اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد 99 مشخص شد

مدرک دکتر و مهندس های قلابی رو می شود!

سند سیاست ها و برنامه های اقدام سکوی آموزشی، پژوهشی و تربیتی ملی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی شد

سند سیاست های و برنامه های اقدام سکوی آموزشی، پژوهشی و تربیتی ملی بررسی شد

تاکید اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی بر ضرورت تمرکز بر آموزش مجازی در شرایط کرونا

شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل جلسه داد

جلاد توهم

249 پایان نامه تحصیلات تکمیلی دانشگاه شهید چمران از ابتدای امسال به صورت مجازی دفاع شد

ایجاد بخش دانش آموزی در جشنواره فناوری نانو دانشگاه پیام نور

میزان تعهد خیرین به دانشگاه ها 10 هزار میلیارد ریال است

دفاع 249 پایان نامه تحصیلات تکمیلی دانشگاه شهید چمران اهواز از ابتدای امسال به صورت مجازی برگزار شده

ثبت اطلاعات کادر علمی دانشگاه فنی و حرفه ای

رود همیشه جاری / شماره 78 نشریه دانشجویی «میدان انقلاب» منتشر شد

بخش دانش آموزی در جشنواره فناوری نانو ایجاد شد

طراحی نانوحاملی برای بارگیری هر مولکول دارویی

دوره های توانمندسازی باشگاه پژوهشگران کلید اشتغال دانشجویان است

ضرورت هم افزایی مستمر بین دانشگاه ها و واحد های تجاری و اقتصادی مورد تاکید است

کتاب «گلستان چامه ها» رونمایی شد

حمایت بیش از 40 هزار میلیارد ریالی خیرین طی چهار سال گذشته در کشور

500 مددجوی بهزیستی استان زنجان دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی هستند

اطلاعات 14 هزار کادر علمی دانشگاه فنی و حرفه ای در سامانه آموزش عالی ثبت شد

اختراع دستگاه ضدعفونی کننده محیط و اجسام در شاهرود

دپوی راهبردی برای مقابله با کووید 19 برای پاییز و زمستان

الگوبرداری از طرح دانشگاه آزاد اسلامی یزد در انتخاب رشته مبتنی بر علایق شغلی و شخصیتی

دو دستگاه تولید نیتروژن مایع و آب خالص ساز در آزمایشگاه مرکزی دانشگاه شهید چمران اهواز راه اندازی شد

دپوی استراتژیک برای مقابله با کووید 19 برای پاییز و زمستان در نظر گرفته شده است

دانشگاه باید از آموزش تا اشتغال همراه دانشجو باشد

آمادگی دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر برای ارائه طرح های پژوهشی محیط زیستی

میزان کمک هزینه شهریه دانشگاه آزاد در 4 مقطع تحصیلی اعلام شد

دانشگاه آزاد مجمع خیرین تاسیس می کند

جایگاه دانشگاه صنعتی امیرکبیر بر اساس رتبه بندی جهانی NTU

کدام گزینه را برای اتصال دستگاه اندروید به پی سی انتخاب کنیم؟

ثبت نام پذیرفته شدگان بدون آزمون دانشگاه پیام نور آغاز شد

توانایی دانشگاه ها و نیروی انتظامی در کاهش انحرافات جامعه

دانشجویان دانشگاه آزاد سمنان اعتراض خود را نسبت به افزایش شهریه اعلام کردند

ترندهای برتر فناوری در سال 2021 را بشناسید/ از «اینترنت رفتارها» تا «مهندسی هوش مصنوعی»

زمان اعلام نتایج آزمون ارشد و کنکور سراسری مشخص شد

نیروی انتظامی از تجمع دانشجویان در شرکت کشت و صنعت مغان ممانعت کرد + عکس و فیلم

تبیین برنامه پنج ساله راهبردی عملیاتی دانشگاه آزاد

مریخ نورد جدید ناسا برای کشف دهانه ها دو نیم می شود

منابع کنکور سراسری 1400 اعلام شد

خلأهای قانونی پدافند غیرعامل پرتویی در راستای ارتقا توان دفاعی کشور

رییس جمهور؛ پیدا پنهان / شماره سیزدهم نشریه دانشجویی «صبح صادق» منتشر شد

مستند «شر خصوصی سازی در شیراز!» از سوی مجمع دانشجویی «آرمان» دانشگاه شیراز تولید شد

دانشگاه پیام نور بندرعباس بر اساس سوابق تحصیلی دانشجو می پذیرد

سازمان سنجش منابع کنکور 1400 را اعلام کرد

پژوهش های حوزه مهاجرتی حمایت می شود

نشانه شناسی کهن الگوها در هنر ایران باستان

نشانه شناسی کهن الگوها در هنر ایران باستان