مطالب مرتبط:
تنها راه پیشگیری از کرونا رعایت اصول بهداشتی است
تنها راه پیشگیری از کرونا رعایت اصول بهداشتی است
تنها راه پیشگیری از کرونا رعایت اصول بهداشتی است
تنها راه پیشگیری از کرونا رعایت اصول بهداشتی است
اهمیت رعایت اصول بهداشتی برای مقابله با کرونا
-3 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 2 مهر 1399 ساعت 18:402020-09-23پزشكي

رعایت پروتکل های بهداشتی و پیشگیری تنها راه مقابله با کرونا


معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت: برای حفاظت مردم در برابر بیماری هیچ راهی جز رعایت پروتکل های بهداشتی و پیشگیری نداریم.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازشناخته نشده است.

وی با اشاره ناشناخته بودن و کمبود اطلاعات در مورد کرونا، تغییر سبک زندگی و عادت ها را برای پیشگیری از بیماری الزامی برشمرد و افزود: کرونا فعلاً همراه ماست و باید با آن زندگی کنیم و راهی جز رعایت پروتکل شفا برای ایمنی از بیماری وجود ندارد.

شفا یعنی شست و شوی دست ها و بهداشت فردی، فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک که بهترین شیوه برای پیشگیری است.

این اپیدمیولوژیست در ادامه گفت: رسانه ها باید ضمن ایجاد آرامش اطلاع رسانی دقیقی را برای مردم و افراد جامعه انجام دهند تا مردم بیاموزند چگونه باید با کرونا زندگی کرده و رعایت مسائل پیشگیری را داشته باشند.

تغییر سبک زندگی در کرونا الزامی است بهادری با اشاره به لزوم تغییر سبک زندگی در کرونا و تدوین پروتکل های مربوط به زندگی در منزل گفت: مردم باید یاد بگیرند تمامی رفتار و اعمال شأن با محوریت پیشگیری از کرونا و انتقال بیماری باشد.

اگر ویروس به منزل راه یابد همه اعضای خانواده را درگیر می کند بنابراین باید پروتکل های مربوط به زندگی در منزل در دوران کرونا نیز تدوین شود.

معاون امور بهداشتی دانشگاه در ادامه با اشاره به تغییر عادات و ایجاد وسواس فکری توجه به بهداشت روان افراد را ضروری برشمرد و به برخی عوارض ناشی از تغییر سبک زندگی در کرونا نظیر مشکلات خانوادگی در قرنطینه، چاقی، اضافه وزن و کم تحرکی دانش آموزان و… اشاره کرد.

مقابله با کرونا نیازمند بسیج همگانی است بهادری مقابله با بیماری را نیازمند بسیج همگانی دانست و با اشاره به نقش مهم رسانه ها به ویژه صدا و سیما در کنار سیستم بهداشتی کشور افزود: در موج سوم کرونا با شرایط متفاوتی روبرو هستیم، شرایط برای مردم عادی شده و مردم خسته شده اند، بنابراین رسانه ها در رابطه با مسائل بهداشتی بسیار مؤثر هستند و باید با حضور و فعالیت منطقی و آگاهانه در این زمینه از گسترش اخبار جعلی جلوگیری کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: آموزش های بهداشتی در مورد کووید 19 هرچه سریع تر باید در خدمت مردم قرار گیرد زیرا در صورت تأخیر آسیب ویروس بیشتر می شود.

به گفته معاون امور بهداشتی دانشگاه در شیوع کرونا در کنار عوارض منفی شاهد نقاط قوتی بهداشتی نظیر بهبود تغذیه، رعایت بهداشت، عدم مصرف فست فود و… نیز بودیم که باعث ارتقای سلامت و کاهش ریسک فاکتورهای سایر بیماری ها شد.

وی با تاکید بر لزوم انجام مراقبت های بهداشتی و واکسیناسیون در این دوران به تعویق انداختن درمان و عدم توجه به خود مراقبتی را سبب افزایش بیماری برشمرد که افزایش بستری و مرگ و میر افراد را در پی داشته و هزینه های سنگینی را بر دوش نظام سلامت وارد می کند.

نقش رسانه ها در دوران کرونا عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با بیان اینکه گفتمان های تکراری را باید تغییر داده و رسانه ها را فعال تر کنیم ادامه داد: در فضای رسانه ای باید به کمک افراد صاحبنظر و صاحب نفوذ به انتقال دانش و اطلاعات دقیق و صحیح علمی به مردم بپردازیم.

وی با اشاره به راه اندازی طرح هر خانه به عنوان یک پایگاه سلامت گفت: در این طرح فرد صاحب نفوذ در خانواده ها را شناسایی کرده و آموزش های لازم را به وی ارائه دادیم تا اطلاعات و پیام های بهداشتی را به سایر افراد خانواده انتقال دهد.

سلامت و زندگی سالم باید از داخل خانه های افراد آغاز شود بهادری منفرد با تاکید بر این که سلامت و زندگی سالم باید از داخل خانه های افراد آغاز شود، یادآور شد که رسانه ها می توانند این موج را دائماً مدیریت کرده و ضمن ایجاد امنیت خاطر، آموزش های صحیح و لازم را به مردم انتقال دهند.

هر جا از رسانه ها برای اطلاع رسانی مردم بهره بردیم شاهد افزایش میزان رعایت پروتکل های بهداشتی بوده ایم.

راهی جز رعایت پروتکل های بهداشتی نداریم وی مجدداً تاکید کرد: برای حفاظت مردم در برابر بیماری هیچ راهی جز رعایت پروتکل های بهداشتی و پیشگیری نداریم و تنها راه موجود همین است.

معاون امور بهداشتی دانشگاه اضافه وزن 17,6 درصدی و چاقی 12 درصدی دانش آموزان تهرانی را از دیگر عوارض کرونا برشمرد که از میانگین کشوری بالاتر است و ریسک ابتلاء به بیماری های دیابت، قلبی و عروقی و … را افزایش می دهد و پیشنهاد تدوین برنامه های ورزشی مجازی برای دانش آموزان را مطرح کرد.

بهادری در پایان خاطرنشان کرد سیستم بهداشتی به تنهایی نمی تواند در پیشگیری از بیماری موفق شود و ضمن تقدیر از اصحاب رسانه و روابط عمومی های دانشگاه های علوم پزشکی تاکید کرد که با همکاری آنها و سایر سازمان ها بسیاری از مشکلات رفع خواهد شد.

کرونا پدیده ای تأثیرگذار بر ابعاد زندگی بشر عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، نیز در این وبینار با اشاره به وظیفه سنگین روابط عمومی دانشگاه های علوم پزشکی در بحران کرونا گفت: در عصر حاضر هیچ پدیده ای به اندازه کرونا تمامی حوزه های مرتبط با زیست فردی، اجتماعی و گروهی بشر را در جهان تحت تأثیر قرار نداده است.

وی خاطرنشان کرد: کرونا سبک زندگی افراد جامعه یعنی مجموعه نگرش، علایق، جهت گیری گروه ها و فرهنگ های مختلف را تحت تأثیر قرار داده و باعث ایجاد تغییر در ارتباطات فردی و اجتماعی شده است.

بسیاری از عادات و سبک ارتباطات نظیر مصافحه، ارتباط چهره به چهره تغییر یافته و بسیاری از امورات نیز از رهگذر فضای مجازی دنبال می شود.

تغییر عادات مردم، عدم حضور در مجامع، عدم فعالیت های اجتماعی در اوقات فراغت، تغییر روند فعالیت های شغلی و حرفه ای، توسعه مشاغل مجازی، تغییر شیوه برگزاری مراسم آیینی و مذهبی، تشکیل حسینیه های مجازی، برگزاری مراسم ترحیم و جشن مجازی، توسعه فعالیت های آموزشی و پژوهشی مبتنی بر فضای مجازی برخی از موارد تغییرات ایجاد شده در دوران کرونا بود که توسط عبداللهی نژاد مطرح شد.

وی مهم ترین منشأ و عامل این تغییرات را اینترنت و فضای مجازی برشمرد و گفت: همه تغییرات ایجاد شده بر بستر اینترنت و فضای مجازی صورت گرفته است.

به گفته عبداللهی نژاد برای تغییر سبک زندگی در کرونا و کنار گذاشتن عادات باید سطح مهارت های ارتباطی را ارتقا داد که رسانه ها در این خصوص نقش مهمی ایفا می کنند.

وی با اشاره به حجم بالای تولید و انتشار داده ها در آغاز بحران کرونا و بمباران شدید خبری، اظهار کرد: در چنین دورانی که مردم قادر به افتراق اطلاعات معتبر و نامعتبر نیستند حتماً باید به رسانه های معتبر و جریان اصلی مراجعه شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه بسیاری از سیاستگذاران رسانه ای هنوز مخاطب را منفعل، فاقد خلاقیت و در پایین ترین سطح آگاهی عمومی فرض می کنند تاکید کرد: رسانه باید علایق، دیدگاه ها، باورها و نیازهای مخاطبان را شناسایی کند تا پیام تأثیرگذاری برای مخاطبان ارائه دهد و سبدی مبتنی بر نیاز مخاطب در نظر گرفته و با توجه به شرایط روز و نظر مخاطب به ارسال پیام و اطلاعات بپردازد.

به گفته وی تولید سریال های تلویزیونی با مضامین بهداشتی در ژانرهای کمیک یا خانوادگی در این دوران می تواند اطلاع رسانی پیام های بهداشتی را اثربخش تر کند.

مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم گفت: با توجه به دسترسی مخاطبان به شبکه های اجتماعی، ارتقای سواد آموزشی رسانه ای و توانمندی مخاطبان در عصر حاضر مخاطب فرایند خوانش اطلاعات خود را انتخاب می کند و در این عصر ارسال پیام های یک سویه فایده ای ندارد.

وی پیام های تکراری و کلیشه ای را باعث حساسیت زدایی جامعه برشمرد و تاکید کرد: باید کلیشه ها را بشکنیم و الگوهای خبری رسانه ای و تبلیغی را به سمت غیر مستقیم پیش ببریم.

اطلاع رسانی پیام های بهداشتی اگر در قالب طنز یا سریال عامه پسند ارائه شوند قطعاً تأثیر بیشتری خواهند داشت و می توان آن ها را در بستر فضای مجازی و شبکه های اجتماعی منتشر کرد.

عبداللهی نژاد دوران کرونا را دوران تغییر خواند و تاکید کرد که از منظر سیاستگذاری رسانه ای باید تولید محتوا، نحوه ارائه پیام ها و مصرف رسانه ای تغییر کند.

به گفته وی، هرچه رسانه های جریان اصلی حضور کمتری در فضای مجازی داشته باشند فعالیت گروه های غیررسمی بیشتر می شود.

در این شرایط خاص فضای مجازی بستری از اخبار معتبر و غیر معتبر است که مخاطب را دچار سردرگمی خواهد کرد و علاوه بر تشویش، اضطراب و سردرگمی باعث کاهش سطح تاب آوری جامعه نیز می شود.

عبداللهی نژاد در ادامه خاطرنشان کرد: پیام های رسانه ای با پرداختن بیش از حد به یک موضوع، باعث عادی جلوه دادن آن، کلیشه ای شدن و حساسیت زدایی جامعه می شود.

بخش عمده ای از جامعه اکنون حساسیت خود را در مورد کرونا از دست داده اند.

وی ایجاد حس اعتماد به نفس در مردم را از دستاوردهای تولید، انتشار و دسترسی به محتواهای آموزشی مختلف از سوی رسانه ها در دوران کرونا برشمرد که منجر به تجربه بسیاری از فعالیت هایی شد که قبلاً انجام نداده بودند.

عبداللهی نژاد با بیان اینکه وقتی فضای مجازی مهمترین بستر فعالیت و توجه باشد باعث سطحی نگری می شود افزود: زندگی اجتماعی مهمترین بعد زندگی انسان است که در کرونا محدود شده و بازگشت انسان به این زندگی پس از خوگرفتن به زندگی فردی در دوران پساکرونا سخت است.

مدیر کل روابط عمومی وزارت علوم و تحقیقات در پایان خاطرنشان کرد: اگر در یک فضای همگرا با سیاستگذاری و برنامه ریزی دقیق که یک بعد آن سیستم بهداشتی و اصحاب سلامت و بعد دیگر آن حوزه رسانه است درست عمل کنیم، با مسئولیت پذیری، آگاهی بخشی و اطلاع رسانی صحیح می توانیم در آینده از این تجربه به خوبی استفاده کرده و بحران های زیست محیطی آتی را بهتر مدیریت کنیم.


کلید واژه ها: پیشگیری - پروتکل های بهداشتی - تغییر سبک زندگی - کرونا - بهداشت - بهداشتی - زندگی - رعایت - بیماری - پروتکل - فاصله گذاری اجتماعی - سبک زندگی - دانشگاه علوم پزشکی - مقابله با کرونا - الزامی - مردم - اطلاع رسانی - تغییر - اطلاع - علوم پزشکی - رسانه ها - دانشگاه - اطلاعات - اجتماعی - استفاده - مقابله - بهترین - جامعه - گزارش - برابر

آخرین اخبار سرویس:
عقیم شدن آقایان؛ تلخ ترین عارضه ابتلا به کرونا

سلول درمانی 46 بیمار کرونایی توسط محققان ستاد اجرایی فرمان امام (ره) / اختصاص رتبه هفتم دانش سلول های بنیادی در دنیا به ایران

عقیم شدن آقایان؛ تلخ ترین عارضه ابتلا به کرونا

ویتامین های طبیعی مقابله با کرونا را بشناسیم

اختصاصی| همه چیز درباره بارداری در دوران کرونا از دیدگاه پروفسور الماسی

خواص بی نظیر و معجره آسای آویشن در درمان بیماری ها/ فواید آویشن برای رفع مشکلات پوستی

شیوع کرونا و کمبود دارو در آمریکا

آلودگی صوتی خطر زوال عقل را افزایش می دهد

تلخ ترین عارضه ابتلا به کرونا در آقایان!

چگونگی تشخیص بیماری کرونا از سرماخوردگی

مقامات بهداشتی اروپا خواهان اقدام فوری اعضا شدند

آقایان مسئول، این دو هشدار کرونایی را جدی بگیرید!

رعایت نکردن شرایط قرنطینگی افزایش شیوع کرونا را به همراه دارد

جلوگیری از مرگ زودرس با مصرف قهوه و چای سبز

اختصاص تجهیزات جدید به بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی کاشان

زخم کهنه آلودگی هوای اصفهان در جولان کرونا سر باز کرد

عقیم شدن آقایان؛ تلخ ترین عارضه ابتلا به کرونا

شکل و شمایل هوادار کوچک ترامپ / عکس

کرونا همچنان ویروس وحشی با میزان سرایت پذیری بالا

ببینید | نجات اسب وحشت زده در وسط جاده

بهاره رهنما و خواهرشوهرش/ عکس

جایگزین های مناسب واکسن آنفلوانزا در پاییز و زمستان

استفاده از ماسک به تنهایی بی فایده است

مشارکت اصناف کاشانی در اعمال محدودیت ها در حد انتظار نیست

عقیم شدن آقایان، ارمغان نحس کرونا

نقطه ضعف ویروس کرونا کشف شد

از ویروس کرونا بیشتر از قبل باید ترسید؟

راهکارهایی برای مراقبت از پوست در سرما

بسیج دانشجویی علوم پزشکی ایلام از دانشجویان برای کمک به کادر درمان در مقابله با کرونا دعوت کرد

کشف نقطه ضعف ویروس کرونا

ببینید | تماشای جنگ آذربایجان و ارمنستان با موسیقی زنده لب مرز

جایگزین های مناسب واکسن آنفلوانزا در پاییز و زمستان

کرونا همچنان همان ویروس وحشی با میزان سرایت پذیری بالاست

رانیتیدین کرونا را از بین می برد؟

عمرتان را با مصرف قهوه و چای سبز طولانی تر کنید

کرونا همچنان همان ویروس وحشی با میزان سرایت پذیری بالاست

ببینید | تلاش خنده دار علی صادقی برای تلقید صدای دلفین

قیمت رهن و اجاره آپارتمان در سعادت آباد

چند راه ساده طب ایرانی برای از بین بردن شوره سر

چرا نباید در هواپیما بخوابیم؟!

ببینید | پیشبینی بولتون از رفتار ترامپ در صورت شکست در انتخابات

موادی که ویروس کرونا را غیر فعال می کنند

پلو لوبیا سفید ساده و خوشمزه؛ سرشار از پروتیین + طرز تهیه

ببینید | آخرین پیگیری حاج قاسم دو ساعت قبل از شهادت درباره چه موضوعی بود؟

آیا در صورت ابتلا به کرونا باید با اورژانس تماس بگیریم؟

طرز تهیه یک اسپاگتی متفاوت و خوشمزه

گوزن زرد ایرانی؛ پستانداری در معرض خطر انقراض

واکسن کرونا سال آینده برای مردم عرضه می شود

چند توصیه برای مراقبت از پوست در سرما

چای مناسب برای هر گروه خونی از نظر متخصصان طب سنتی

پلو لوبیا سفید ساده و خوشمزه با طعم پروتیین + طرز تهیه

آیا ویروس کرونا خطرناک تر شده است؟

آیا ویروس کرونا خطرناک تر شده است؟

فایده خندیدن در زمان تزریق واکسن آنفلوآنزا

عقیم شدن آقایان؛ تلخ ترین عارضه ابتلا به کرونا

توصیه های طب سنتی برای در امان ماندن با بیماری های ویروسی

سم زدایی و پاکسازی بدن

آلودگی صوتی، خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش می دهد

بیماری افسردگی ناشی از چیست؟

طرز تهیه دلمه برگ مو مجلسی و ملس با چاشنی رب انار+ فوت و فن دلمه خوشمزه

بستری شدن 681 بیمار کرونایی در مازندران

ابتلای حدود 20 هزار نفر به کرونا در اسپانیا

نگرانی سازمان جهانی بهداشت از رشد تصاعدی ابتلا به کرونا در ماه های آینده

علت اختلال خواب سالمندان در کرونا

چند توصیه برای مراقبت از پوست در سرما

مقامات بهداشتی اروپا خواهان اقدام فوری اعضا شدند

چند توصیه برای مراقبت از پوست در سرما

افزایش طول عمر افراد با مصرف قهوه و چای سبز

تنظیم قند خون از راه دور

کرونایی شدن ظرف 15 دقیقه در فاصله 1.8 متری از فرد مبتلا

از خودتان خوب مراقبت کنید

معرفی کامل داروی لوکساپین

چای مناسب برای هر گروه خونی بر طبق نظر متخصصان طب سنتی

اختصاصی| با این نکات اشتها و میل خود را به انواع شیرینی کنترل کنید

آیا ویروس کرونا خطرناک تر شده است؟

حضور جدی اصناف برای نظارت های صنفی

روش تهیه بروسکتا پنیری

کدام خوراکی ها علاوه بر هویج برای چشم مفیدند؟

چند توصیه وزارت بهداشت برای کاهش انتقال ویروس کرونا

10 دارویی که شما را چاق می کنند

دستور پخت شلغم به 7 روش جذاب و خوشمزه

خواص نقره برای انسان

هشدار! این مواد غذایی را در فریزر نگذارید

در دوران بارداری چقدر آب بخوریم؟

روش تهیه کیک فرانکفورتر

نشانه احساس ضعف و بی حالی چیست؟

ماه های آینده بسیار سخت خواهد بود

پورعلی گنجی هم در اینستاگرام داغ کرد!/عکس

سردار آزمون به همراه خانواده‎ اش/عکس

فیلم| وداع با شهید مدافع سلامت ارومیه دکتر مجید عادلی

مدیرکل WHO از رشد تصاعدی کرونا خبرداد

آخرین وضعیت کرونا در مازندران|بستری 681 بیمار کرونایی در مازندران

آیا هر روز به اندازه کافی آب می نوشید؟

افزایش شمار مبتلایان و جان باختگان کرونا در ترکیه

10 دارویی که ناگهانی شما را چاق می کنند

مواد غذایی برای کاهش کلسترول بالای خون

هشدار! این مواد غذایی را در فریزر نگذارید

اگر کودک شما سرماخورده این مطلب را بخوانید

کدام خوراکی ها علاوه بر هویج برای چشم مفیدند؟

در دوران بارداری چقدر آب بخوریم؟

رعایت پروتکل های بهداشتی و پیشگیری تنها راه مقابله با کرونا

رعایت پروتکل های بهداشتی و پیشگیری تنها راه مقابله با کرونا