مطالب مرتبط:
شریعتمداری:وزارت تعاون کار ورفاه اجتماعی،کودکان محروم از تحصیل را شناسایی می کند تا به چرخه آموزش باز گردند
اعتراض پرسپولیس به اقدام عجیب AFC/ چرا مهاجم قطری بخشیده شد؟
نفرات برتر کنکور 99 در چه مدارسی تحصیل کردند؟
چرا پذیرش قطعنامه 598 از سوی امام(ره) عاقلانه و مدبرانه بود؟
گزارش| سردرگمی روح لطیف کودکان در هیاهوی فضای مجازی؛ وقتی غفلت والدین آینده کودک را به چالش می کشد
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 مهر 1399 ساعت 09:052020-09-22اجتماعي

چرا کودکان از تحصیل باز می مانند؟


مدیرعامل انجمن حمایت از کودکان بازمانده از تحصیل با برشماری عوامل مهم و تاثیرگذار در بازماندگی از تحصیل، گفت: «طبق آمار منتشر شده سال گذشته در کل کشور 14 میلیون و 600 هزاردانش آموز مشغول به تحصیل داشتیم»، - ایسنا/خراسان رضوی مدیرعامل انجمن حمایت از کودکان بازمانده از تحصیل با برشماری عوامل مهم و تاثیرگذار در بازماندگی از تحصیل، گفت: طبق آمار منتشر شده سال گذشته در کل کشور 14 میلیون و 600 هزاردانش آموز مشغول به تحصیل داشتیم ، به جرات می توان گفت پوشش تحصیلی دانش آموزان لازم التعلیم در پایان سال تحصیلی کمتر از 90 درصد است .

برای راستی آزمایی آن هم می توان آمار سامانه سناد دانش آموزی را با آمار دانش آموزان لازم التعلیم ثبت احوال مقایسه تطبیقی کرد.

محمد ملاکی، مدیرعامل انجمن حمایت از کودکان بازمانده از تحصیل معتقد است مسئله اول در بازماندگی کودکان از تحصیل عامل اقتصادی و فقر نیست.

او ادامه می دهد، بر اساس پژوهش های ما اولین عامل موثر در بازماندگی کودکان از تحصیل عامل اجتماعی است و افرادی که از خاستگاه اجتماعی بالاتر برخوردار هستند، دسترسی بهتری به مدارس دارند.

وی همچنین یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در بازماندگی کودکان از تحصیل را نهاد آموزش و پرورش برمی شمرد و در رابطه با دلیل آن می گوید شاید علت این است که قوانین ناظر بر آموزش و پرورش قابلیت اجرایی ندارد.

او با اشاره به دخیل بودن پراکندگی روستاها در بازماندگی کودکان از تحصیل عنوان می کند که مدارس شبانه روزی در روستاها دایر شده، اما هیچ استقبالی از آن ها نمی شود و دانش آموزان از شهرها به آن جا می روند.

ملاکی با بیان اینکه تعداد دانش آموزان اتباع پوشش تحصیلی کاذب ایجاد می کند، می گوید که بر همین اساس در استان خراسان رضوی 90 درصد و گاهی اوقات 87 درصد پوشش تحصیلی داریم.

مشروح بخش اول گفت وگوی تفصیلی ایسنا با مدیر عامل انجمن حمایت از کودکان بازمانده از تحصیل را در ادامه می خوانید.

محمد ملاکی با حضور در تحریریه ایسنا و در گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه انجمن حمایت از کودکان بازمانده از تحصیل، حدود 4 سال است که به طور رسمی، فعالیت می کند ، اظهار کرد: انجمن حمایت از کودکان بازمانده از تحصیل از سال 95 سلسله پژوهش هایی را در حوزه کودکان انجام داده است.

در این مطالعات که مبتنی بر سبک آموزش و آسیب شناسی کودکان است، چهار کارپژوهشی انجام شده که بخشی از آن در سال تحصیلی95- 96در مقطع ابتدایی اجرا و تعدادی از الگوها هم در کمیسیون حقوق کودک استانداری خراسان رضوی ارائه گردیده است.

وی افزود: این تحقیقات جامع بوده و قابلیت بهره برداری از آن در کل کشور وجود دارد.

اولین کار پژوهشی ما در خصوص آسیب شناسی کودکان بازمانده از تحصیل بود.

در پژوهش دوم مقایسه نظام های آموزشی 16 کشور توسعه یافته جهان مورد مقایسه تطبیقی قرار گرفت.

یک پژوهش میدانی نیز سال گذشته در کشورهای اروپایی نظیر سوئد، فنلاند و نوروژ انجام شد.

در این پژوهش به صورت میدانی از مدارس این کشورها بازدید شد.

در پژوهش چهارم عوامل و موانع بازماندگی از تحصیل را در ایران بررسی کردیم.

ملاکی در خصوص عوامل بازماندگی از تحصیل کودکان، بیان کرد: کودکان بازمانده از تحصیل کودکانی هستند که به دلیل تبعیض طبقاتی، تبعیض جنسیتی، فقر فرهنگی و سایر محدودیت ها و محرومیت ها از تحصیل بازمانده اند؛ کودکانی با گروه سنی 6 تا 18 سال که به رغم لازم التعلیم بودن به دلایل عدیده در هیچ یک از مقاطع تحصیلی مشغول به تحصیل نیستند.

این کودکان به دو گروه عمده تقسیم می شوند؛ گروه اول کودکان مناطق عشایری، حاشیه ای و روستایی دور افتاده اند که از همان ابتدا از ورود به چرخه آموزشی محروم شده و از سواد بی بهره مانده اند.

این کودکان در حقیقت، بی سوادان مطلق محسوب می شوند.

این استاد دانشگاه گفت: گروه دوم کودکانی هستند که در زمان مناسب یعنی 6 سالگی وارد مدرسه و سیستم آموزشی شده اند، اما پس از گذشت چند سال به دلایل متعدد ناگزیر ترک تحصیل کرده اند.

اغلب کودکان این گروه از سنین اندکی برخوردار هستند و تحت اجبار والدین یا فشارهای معیشتی و اقتصادی و سایر عوامل وارد بازار کار شده و بدین ترتیب از ادامه تحصیل باز مانده اند.

وی افزود: در بررسی هایی که ما انجام داده ایم به این نتیجه رسیدیم که 52 عامل در بازماندگی تحصیلی کودکان موثر هستند.

از سطح سواد والدین گرفته تا تجربه و تخصص معلمین، تراکم کلاس ها، محیط زندگی، کلاس های دوزبانه و چندزبانه و.

، اما برخی از این عوامل بین یک تا دو درصد در بازماندگی از تحصیل کودکان موثر هستند.

براساس بررسی هایی که انجام داده ایم، به 7 عامل مهم و موثر از 52 عامل بازماندگی دست یافتیم.

عوامل اقتصادی و فقر مسئله اول در بازماندگی کودکان از تحصیل نیست ملاکی با اشاره به اینکه هفت عامل مهم و موثر در بازماندگی از تحصیل کودکان را رصد کردیم ، ادامه داد: در این عوامل، عامل اقتصادی و فقر مسئله اول در بازماندگی کودکان از تحصیل نیست.

عامل اجتماعی از جمله عوامل مهم، موثر و تاثیرگذار در بازماندگی کودکان از تحصیل است.

نظریه پردازان بازتولید اجتماعی معتقدند که مدارس از طریق شایستگی و خاستگاه های اجتماعی به بازتولید نابرابری اجتماعی می پردازند؛ افرادی که از خاستگاه اجتماعی بالاتر برخوردارند، دسترسی بهتری به مدارس دارند و این مدرسه است که دانش آموزان را انتخاب می کند و به آنها جهت می دهد .

این پژوهشگر با اشاره به اینکه یکی از دغدغه های خانواده ها را می توان پیدا کردن یک مدرسه مناسب برای ثبت نام فرزندانشان دانست، گفت: این موضوع در شهرهای بزرگ بیشتر به چشم می خورد و برخی از خانواده ها به دلیل تمکن مالی اولین گزینه ای که به ذهنشان خطور می کند ثبت نام در مدارس غیردولتی است.

شاید زمانی که اولین مدارس غیرانتفاعی در کشور شروع به فعالیت کردند، کسی تصور نمی کرد به دنبال این مدارس، مدارس دولتی نیز از حالت رایگان خارج شوند و شهریه هایی برای خود تعیین نمایند.

وی افزود: داستان تکراری دریافت پول توسط مدارس دولتی در سال های اخیر، دومین دغدغه خانواده هایی است که زندگی معمولی دارند و از پس شهریه های سنگین مدارس غیرانتفاعی برنمی آیند.

اگرچه مسئولان آموزش و پرورش هر ساله از ممنوعیت دریافت پول توسط مدارس دولتی خبر می دهند، اما زخم کهنه دریافت پول اجباری توسط مدارس دولتی هر سال سرباز می کند.

پول هایی که البته نه به عنوان شهریه بلکه به عناوین مختلف کمک های مردمی، کلاس های فوق برنامه، فعالیت های کمک آموزشی، اردوهای تفریحی آموزشی و.

در ابتدای سال تحصیلی و یا به مرور در طول دوران تحصیل از والدین درخواست می شود.

ایران از نظر قانون گذاری در حوزه عدالت آموزشی پیشتاز است ملاکی بیان کرد: از حیث قانون گذاری، ایران کشوری پیشتاز در حوزه توسعه عدالت آموزشی به شمار می رود، اما در زمینه اجرای قانون از سوی دولتمردان خصوصا در حوزه آموزش و پرورش و با آنکه قوانین آن متعدد نیست، با سرعت از اجرای آن دور و دورتر می شویم.

حالا دیگر دولت به صراحت اعلام می کند که قادر به فراهم سازی بودجه لازم در زمینه تامین هزینه های تحصیل همه دانش آموزان نیست.

تنوع مدارس دولتی که هر کدام به شکلی مجاز به اخذ وجه از اولیا شده اند، گسترش مدارس غیردولتی، عدم ارائه سرانه مصوب به مدارس که باعث شده گرفتن شهریه حتی در مدارس دولتی نیز تبدیل به یک پدیده عادی شود و بی قانون بودن دریافت شهریه در مدارس غیردولتی که هر سال بر شمارشان اضافه می شود و دولت نیز برای رشد آنها برنامه ریزی کرده، دیگر جای سوالی نگذاشته است .

وی با اشاره به اینکه دومین عامل مهم و تاثیرگذار در بازماندگی کودکان از تحصیل، خانواده است ، عنوان کرد: مسائلی همچون اندازه و ترکیب خانواده، تحصیلات والدین و نگرش والدین به آموزش دختران به خصوص در روستاها و کلاس های مختلط از عوامل مهم و تاثیرگذار بازماندگی کودکان از تحصیل است.

در همین راستا خانواده های روستایی و حاشیه شهر به دلیل وجود کلاس های مختلط که دولت به دلیل پایین بودن نرم کلاس و کمبود نیروی انسانی قادر به تفکیک آنها نیست، مانع تحصیل فرزندانشان می شوند واز همه بدتر پدیده کودک همسری است؛ اگرچه که این مقوله هم ریشه در اجرای طرح شتاب زده و غیر کارشناسی تثبت نظام آموزشی 6-3-3 و استقرار پایه ششم در ابتدایی دارد.

این پژوهشگر با ابراز این عقیده که سومین عامل مهم و تاثیرگذار در بازماندگی کودک از تحصیل نهاد آموزش و پرورش است ، خاطرنشان کرد: چرا آموزش و پرورش به عنوان متولی امر آموزش و پرورش یکی از مسببین کودکان بازمانده از تحصیل است؟ شاید دلیلش این است که قوانین ناظر بر آموزش و پرورش قابلیت اجرایی ندارد.

یونسکو، یونیسف و سازمان ملل متحد طی قراردادهای اجتماعی آموزش را تا سن 18 سالگی اجباری و رایگان کرده اند.

علاوه برآن در اصل 30 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آمده است که دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سر حد خودکفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد، اما در این سال ها شاهد هستیم با سرعت از اجرای آن دور و دورتر می شویم.

وی ادامه داد: مدیریت ضعیف و ناکارآمد در برخی موارد سبب بازماندگی کودکان از تحصیل شده است؛ از اجرای طرح توسعه متوازن که منجر به هدایت تحصیلی اجباری دانش آموزان می شود تا ایجاد رشته های نامتناسب در هنرستان های کارو دانش و فنی حرفه ای، نظیر ایجاد رشته تعمیرات آسانسور در شهرک رضویه مشهد که نه تنها خود یکی از عوامل بازماندگی کودک از تحصیل است که منجر به مهاجرت دانش آموزان فارغ التحصیل به شهرهای کلان می شود.

مثل روز روشن است که در شهرک رضویه ای که 90 درصد خانه ها ویلایی است، دایر نمودن رشته تعمیرات آسانسور آن هم بدون ابزارآلات و کارگاه های عملی محلی از اعراب ندارد.

اینجاست که ضعف در کارشناسی و ناکارآمدی برخی مدیران آموزش و پرورش نمایان می شود.

دلیلش هم این است که اشراف اطلاعاتی پیرامون جغرافیا و اقلیم پیرامونی مناطق آموزشی ندارند، در صورتی که با یک بازدید ساده از منطقه متوجه می شوید که رشته تحصیلی که ماندگاری نیرو در منطقه و جلوگیری از مهاجرت را به دنبال داشته باشد را می بایست در وجود کارخانه ها و کارگاه های صنعتی و سنتی جست وجو کرد.

ملاکی با بیان اینکه چهارمین عامل مهم و موثر در بازماندگی کودک از تحصیل، عامل فرهنگی است ، گفت: بعضی از باورها، قوانین شریعت، اخلاقیات کاذب و خرافه های فرهنگی و.

در بازماندگی کودک از تحصیل هنوز هم مرسوم است.

بر روی این مسئله کار نشده است.

ببینید بودجه های فرهنگی که از آموزش و پرورش گرفته و به نهادهای دیگر داده می شود، در کجا صرف می شود؟ چقدر بر روی فرهنگ سازی روستاییان و حاشیه شهر کار شده است؟ از مدارس شبانه روزی استقبال نمی شود/ دانش آموزان از شهر به این مدارس می روند مدیرعامل انجمن حمایت از کودکان بازمانده از تحصیل با اشاره به اینکه پنجمین عامل مهم و تاثیرگذار در بازماندگی کودکان از تحصیل، اقتصاد و فقر است ، افزود: این عامل در دیگر عوامل نیز نقش دارد، اما درصد آن پایین است.

عامل ششم در بازماندگی کودکان از تحصیل، جغرافیاست.

پراکندگی روستاها در بازماندگی کودکان از تحصیل دخیل است.

مدارس شبانه روزی در روستا دایر شده، اما هیچ استقبالی از آن نمی شود و دانش آموزان از شهرها به آن جا می روند.

اگر آماری از مدارس شبانه روزی در روستاهای مجاور مشهد بگیرید، متوجه می شوید درصد بالایی از آنها بومی منطقه نیستند.

وی افزود: مسافت های طولانی، جاده ها، راه های پرخطر، عدم وجود وسایل نقلیه مناسب و بعضا فقر مالی خانواده ها باعث می شود روستاییان از مدارس شبانه روزی استقبال نکنند.

به همین دلیل است که خانواده های این بچه ها از فرزند خود به عنوان نیروی کار استفاده می کنند و نمی توانند این نیرو را تمام وقت به مدارس شبانه روزی بفرستند.

والدین این کودکان اعتقاد دارند، اگر این بچه در مدرسه ای در محل زندگی و عادی درس بخواند، می تواند حداقل روزانه 6 ساعت کار کند.

ملاکی عامل هفتم را جداسازی دانش آموزان دیرآموز و دارای اختلالات یادگیری از سایردانش آموزان برمی شمرد و معتقد است که اولین اثر نامطلوب جداسازی در عصری اتفاق می افتد که جوامع بشری به این سو حرکت می کنند که بتوانند شرایطی فراهم کنند که در آن تمام افراد از هر جنس، نژاد، طبقه اجتماع، توانایی ها و ناتوانایی های فردی حضور فعال در جامعه داشته و حق بهره مند شدن از امکانات اجتماعی را داشته باشند.

مدیرعامل انجمن حمایت از کودکان بازمانده از تحصیل ادامه داد: یکی از این امکانات، آموزش همگانی در کنار همسالان است؛ یعنی دانش آموزانی که صرفا دارای مشکلات تحصیلی بوده و فاقد هرگونه مشکل اولیه در رفتارهای سازشی هستند، حق برخورداری از آموزش عادی را دارند.

دومین اثر مربوط به بعد عاطفی هر دو گروه است.

احساس عدم کفایت یکی از اولین واکنش هایی است که جداکردن دانش آموزان دارای مشکلات تحصیلی می تواند در این دانش آموزان ایجاد کند.

محرومیت از یک حق به این معنی است که فرد لیاقت بهره مندشدن از آن حق را نداشته است.

احساس بی لیاقتی می تواند به ایجاد نگرش منفی نسبت به خود منجر شود.

افت یا از بین رفتن انگیزه و ناامیدی نیز از تبعات بعدی این روند است.

ملاکی اظهار کرد: سومین اثر آن است که اگر دانش آموزی مشکلش در یادگیری بعضی یا تمام دروس است، در محیطی قرار گیرد که توقع آموزشی در حدی نباشد که موجب ترغیب تلاش در وی شود، زیرا می توان انتظار بی علاقه شدن نسبت به درس را از وی داشت.

چرا که برنامه آموزشی برای به بالفعل رساندن استعدادهای دانش آموزان باید یک سطح بالاتر از توانایی های اولیه یادگیرنده باشد.

وی تصریح کرد: مدرسه بستر مناسبی برای دانش آموزان فراهم می کند تا با افرادی از فرهنگ های مختلف، طبقات متفاوت اجتماعی، توانایی ها و ناتوانی ها آشنا شده و به آنها احترام بگذارد و حقوق شان را رعایت کند.

جداکردن افرادی که دارای توانایی های محدودتر تحصیلی هستند باعث محروم شدن سایر دانش آموزان از داشتن تجربه مثبت و سازنده برخورد با این افراد می شود و در نتیجه حد تحمل آنها برای برخوردهای بعدی در جامعه کاهش می یابد.

در نتیجه چگونه می توان انتظار داشت که در آینده نه چندان دور فارغ التحصیلان مدارس استثنایی، توسط همسالان خود که اکنون شهروندان و مسئولان همان جامعه هستند مورد پذیرش قرارگیرند و حداکثر امکانات را برای حضور فعال آنها را مهیا سازند.

تعداد دانش آموزان اتباع خارجی پوشش تحصیلی کاذب ایجاد می کند مدیرعامل انجمن حمایت از کودکان بازمانده از تحصیل تصریح کرد: ما یک آماری به نام پوشش تحصیلی غیرواقعی و کاذب نیز داریم که با احتساب هزاران دانش آموز اتباع خارجی بر این آمار مانور داده می شود.

وجود دانش آموز اتباع خارجی در این آمار، مقایسه و تطبیق پوشش تحصیلی را برهم می زند.

گفته می شود که 97 درصد پوشش تحصیلی داریم که آمار درستی نیست.

در استان خراسان رضوی 90 درصد پوشش تحصیلی و گاهی اوقات 87 درصد پوشش تحصیلی داریم.

در سال 96 و 97 در استان خراسان رضوی 28 هزار دانش آموز بازمانده از تحصیل بر اساس داشته های ستاد فقط در حوزه ابتدایی داشتیم اما آمار واقعی بیشتر از اینهاست.

در مقطع متوسطه آمار بازماندگی از تحصیل دختران بیشتر از پسران است ملاکی افزود: ترک و بازماندگی از تحصیل در مقطع متوسطه بیشتر است، و به لحاظ جنسیتی آمار دختران بازمانده از تحصیل بیشتر از پسران است.

این موضوع بنا به دلایل مختلف اجتماعی ، فرهنگی و.

است، اما یکی از دلایل آن می تواند سوء مدیریت باشد.

برخی مدیران آموزش و پرورش، مدیران بخش نامه ای و جلسه ای هستند.

این مدیران ایده پرداز و سلسله مراتبی نیستند.

و بر همین مبنای ذکر شده 3000 معلم با مدرک دکترا در این سیستم جایگاه مشخص ندارند.

وی اضافه کرد: در سال تحصیلی 96-95 در خراسان رضوی 28 هزار دانش آموز بازمانده از تحصیل داشتیم.

در آن زمان براساس یک الگوی جامع تحت عنوان رصد نقطه به نقطه با کمک مدیران مدارس و خانه های بهداشت و.

تمام بازماندگان از تحصیل شناسایی شدند و قریب به 24 هزار و 530 نفر به مدارس بازگشتند.

از این تعداد 4780 دانش آموز علی رغم اینکه شناسایی شده بودند، اما به دلایل عوامل مختلفی آموزش و پرورش به تنهایی قادر به بازگشت آنها به مدرسه نبود و حتی یک نفر هم جذب مدارس نشد.

متاسفانه آمار ترک تحصیل در دوره اول و دوم متوسطه به مراتب بیشتر از ابتدایی بوده و هست.

انتهای پیام
کلید واژه ها: کودکان بازمانده از تحصیل - تحصیل - بازمانده از تحصیل - کودکان - مدیرعامل - بازمانده - دانش آموزان - دانش - تاثیرگذار - عامل - آمار - انجمن - حمایت - میلیون - راستی آزمایی - پوشش تحصیلی - سامانه سناد - منتشر - گذشته - مشغول - عوامل - دانش آموزی - سال تحصیلی - ثبت احوال - کشور - لازم - توان - اقتصادی - مقایسه - سامانه

آخرین اخبار سرویس:
تنها 10 درصد از صنایع کشور با همکاری دانشگاه ها پایش می شوند

زبان درازی میمون تازه متولد شده در آغوش مادر!+عکس

علل آلودگی هوا در تهران

ویژگی ها و مزایای «سیستم کنترل کننده هوشمند» دما و رطوبت/ اختراعی که به صاحبان پرورش طیور آرامش می دهد

پیدا شدن لاک پشت نادر توسط کشاورز هندی

اوقات شرعی یازدهم آبان در سمنان

جدول زمانی آموزش تلویزیونی دانش آموزان یکشنبه 11 آبان

جدول زمانی آموزش تلویزیونی دانش آموزان یکشنبه 11 آبان

مدرسه تلویزیونی ایران؛ برنامه های درسی یکشنبه 11 آبان

آغاز بازنگری 16 طرح مدیریت مناطق چهارگانه در خراسان رضوی

آغاز بازنگری 16 طرح مدیریت مناطق چهارگانه در خراسان رضوی

تکمیل پروژه های طرح ضربتی فاضلاب پیش از بارندگی دراهواز ضرروی است

ورزش و تربیت جسمانی دانش آموزان یکی از مهم ترین ارکان سند تحول بنیادین

معاون وزیر بهداشت: ورود مبتلایان کرونا به هواپیما و قطار ممنوع شد

ورزش و تربیت جسمانی دانش آموزان یکی از مهم ترین ارکان سند تحول بنیادین

ضدعفونی معابر شهری گرگان بار دیگر آغاز می شود

هوای 5 کلانشهر ناسالم برای گروه های حساس

ضدعفونی معابر شهری گرگان بار دیگر آغاز می شود

درخواستِ بررسی دلایل پسروی آب دریای خزر

وضعیت آب و هوا، امروز 10 آبان 99 / افزایش 3 تا 6 درجه ای دمای هوا در استان های ساحلی خزر

وضعیت ترافیکی اهواز بهبود می یابد

ترافیک سنگین در آزادراه تهران کرج

 ترافیک سنگین در آزادراه تهران - کرج

اتخاذ تدابیر شدید کرونایی در هرمزگان/ از چهارشنبه ورودی های استان کنترل می شود

برخی جاده های روستایی مازندران در انتظار بهسازی

ترافیک سنگین در آزادراه تهران - کرج

اجرای عملیات مرمت و احیای مجسمه های میدان بریانک

نقاط بی دفاع شهری / احصاء گودهای تهران از سوی شهرداری تهران

ارتقای سرمایه های اجتماعی پلیس با بهره مندی از فناوری های نوین

دریاچه مصنوعی عشق در دوبی +عکس

پیش بینی جوی پایدار برای خراسان شمالی

برنامه های آموزشی مدارس استان سمنان تا 16 آبان مجازی است

ثبت بیش از 7 میلیون تخلف عدم رعایت فاصله طولی در استان اردبیل

ترافیک سنگین در آزادراه تهران - کرج

ترافیک سنگین در آزادراه تهران - کرج

ترافیک سنگین در آزادراه تهران - کرج

فیلم/واکنش وزیر آموزش و پرورش به اعتراض برخی معلمان به حقوقشان

برنامه های درسی یکشنبه 11 آبان شبکه های آموزش، چهار و قرآن

هوای 5 کلانشهر ناسالم برای گروه های حساس

جوی پایدار پیش بینی هواشناسان

مدارس اهواز و مسجد سلیمان 10 روز تعطیل شدند

تکمیل پروژه های طرح ضربتی فاضلاب پیش از بارندگی دراهواز ضرروی است

شهرداری منطقه 16 تهران موفق به دریافت گواهینامه ISO 14001 شد

هوای 5 کلانشهر ناسالم برای گروه های حساس/ هوای 8 شهر پاک شد

درخواست کلانتری برای بررسی دلایل پسروی آب دریای خزر

کلنگ زنی ساخت مدرسه 12 کلاسه در ملارد/ کلاس های 40 نفری در بخش مرکزی

انگلیسی به زبان ساده درس نودم

آنفولانزای فوق حاد پرندگان در کمین اردبیل

بهشت زهرا(س) در شرایط بحرانی به سر می برد / 50 درصد متوفیان کرونایی در پایتخت ثبت شده

کوچی به خوشی

ازدواج آری؛ مراسم خیر

بهشت زهرا (س) در شرایط بحرانی به سر می برد

زلزله؛ مهم ترین خطر پایتخت

تعطیلی 10 روزه مدارس اهواز و مسجد سلیمان

فعال بودن 87 پروژه آب رسانی روستایی در چهارمحال و بختیاری

تحقق 78درصدی درآمدهای نوسازی نجف آباد/ پیشرفت پروژه احداث پارک اقبال شهرکرد

تعطیلی برخی مدارس مازندران به دلیل افزایش کرونا

در رادیو ایران 20 بشنوید: رنگ آمیزی لکه های فقر

مدارس اهواز و مسجد سلیمان 10 روز تعطیل شدند

تداوم افزایش نسبی دما در گیلان تا اواسط هفته

جدول پخش مدرسه تلویزیونی ایران 11 آبان 99/ فهرست برنامه های شبکه آموزش و چهار

خانه های دوام و ایمنی در مناطق 13 گانه مشهد فعال شد

اجرای محدودیت های جدید کرونایی در فارس

خانه های دوام و ایمنی در مناطق 13 گانه مشهد فعال شد

آخرین وضعیت ترافیکی خیابان های شهر اصفهان

نی نوازی پیتر باستین، موسیقی دان دانمارکی با نی نوشابه (فیلم)

اینترنت ملی به 17 روستای «چنارود» رسید/ 9 روستای دیگر در انتظار تقویت فرستنده ها

مدارس اهواز و مسجد سلیمان 10 روز تعطیل شد

سربازان تحت پوشش کمیته امداد بوشهر مهارت افزایی می شوند

ویدئو | آفرودسواران چه بلایی سر بزکوهی آوردند؟ | حیوان از ترس و استرس جان باخت | احضار آفرودسواران به دادسرای اصفهان

سه دانش آموز البرزی موفق به کسب جایزه نوبل ایرانی شدند

مدارس اهواز و مسجد سلیمان 10 روز تعطیل شدند

مدارس اهواز و مسجد سلیمان 10 روز تعطیل شدند

دانش آموزان 4 شهرستان خراسان شمالی زیر پوشش طرح نماد قرار دارند

اعمال محدودیت های کرونایی در اصفهان و 8 شهرستان استان

پلیس دوچرخه سوار در تهران + عکس

استقرار جو پایدار در خوزستان

آخرین وضعیت جوی خوزستان

برنامه های درسی یک شنبه 11 آبان شبکه های آموزش، چهار و قرآن

جدول زمانی آموزش تلویزیونی

زمان برنامه های درسی دانش آموزان برای یکشنبه 11 آبان

90 درصد ترددها در خیابان امام خمینی غیرضروری است

سلامت روستاییان اطراف chr(034)صفیرهchr(034)، در هاله ای از دود

تامین تجهیزات هنرستان های فنی و حرفه ای و کار و دانش با اعتبارات ملی

5 ماه اضافه کار معلمان چه زمانی پرداخت می شود؟

حجم تبادل محتوا در شاد به 315 گیگ بر ثانیه رسید

66 هزار دانش آموز اردبیلی زیرپوشش تشکل بسیج دانش آموزی هستند

جدول پخش مدرسه تلویزیونی یکشنبه 11 آبان

سلامت روستاییان اطراف صفیره ، در هاله ای از دود

جدول پخش مدرسه تلویزیونی یکشنبه 11 آبان

طرح یک طرفه شدن خیابان شهرداری در شمال تهران اجرایی شد

مسابقه کتابخوانی «رسول محبوب»

در این شرایط نام رودخانه کرج را از نقشه ها حذف کنید!

تصاویر | پساب صنعتی بلای جان کویر

برنامه 11 آبان مدرسه تلویزیونی ایران

خطر سیل های خطرناک بیخ گوش استان گلستان است

استفاده از ظرفیت شبکه شاد برای پوشش برنامه های 13 آبان

16 طرح مدیریت مناطق چهارگانه در خراسان رضوی بازنگری می شوند

تپه ای باستانی در زنجان با کارکرد دائمی صنعتی

استفاده از ظرفیت شبکه شاد برای پوشش برنامه های 13 آبان

چرا کودکان از تحصیل باز می مانند؟

چرا کودکان از تحصیل باز می مانند؟