مطالب مرتبط:
یونان از آغاز گفتگو ها با ترکیه در آینده نزدیک خبر داد
توییت ظریف درباره گفتگو با شورای روابط خارجی آمریکا
گفتگو با رسول کاهانی، درباره تجربه ساخت فیلم «مَنگی»
دین محمدی: ساده بودن کار استقلال در بازی با الاهلی تفکر غلطی است
دولت کویت برخلاف ادعای ترامپ اقدام کرد
-3 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 مهر 1399 ساعت 08:352020-09-22سياسي

از ادعای گنگی دین و زدن لگام «حیرت» بر دهان شرع تا تن دادن به منطق تجدّدی گفتگو


عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، طی یادداشتی به برخی اظهارات طرح شده در برنامه زاویه که به موضوع «نسبت میان حجاب و سیاست در ایران» اختصاص داشت، - عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، طی یادداشتی به برخی اظهارات طرح شده در برنامه زاویه که به موضوع نسبت میان حجاب و سیاست در ایران اختصاص داشت، واکنش نشان داد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار مهر"، قسمت نخست فصل جدید برنامه زاویه که با سردبیری و اجرای حبیب الله رحیم پور ازغدی به مناظره حسین سوزنچی، دانشیار گروه علوم اجتماعی دانشگاه باقرالعلوم (ع) و مهدی نصیری، پژوهشگر حوزه دین و سیاست، پیرامون موضوع نسبت میان حجاب و سیاست در ایران اختصاص داشت، با واکنش های متعدد اساتید و اصحاب علوم انسانی مواجه شد.

در همین باره، حسین کچویان، دانشیار جامعه شناسی دانشگاه تهران و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، در یادداشتی به بیان نکاتی مصداقی و بنیادی درباره چندوچونِ مناظره برگزارشده و دیدگاه های مطرح شده در آن پرداخته است متن یادداشت کچویان به این شرح است؛ دقت در مباحثات جاری در عرصه عمومی، دلالت بر مشکلات جدی در این عرصه دارد.

بعضی از مشکلات ناشی از اضافه شدن فضای مجازی و غلبه آن بر این فضاست.

نقصان، جعل، تحریف، بی اعتباری منابع آمارها و نظایر آن از این قبیل می باشد! هر کس به آنچه در اینترنت می یابد، به عنوان آمار دقیق و تحقیق علمی، بدون ارزیابی منابع و یا سنجش اطلاعات و آمارها استناد می کند.

کثرت منتشرات، سرعت و شتاب آن، تنوع غیرقابل احصای افراد و موسسات فعال در فضای مجازی، ناشناسی آنها و امکانات پیچیده دخل و تصرف در اطلاعات با توجه به دشواری سنجش آن، از علل بروز این مشکلات است.

اطلاعات و آمارهایی که اخیراً به عنوان تحقیقات علمی و نظرسنجی در مورد مقولاتی مثل دینداری جامعه توسط موسسه مجعول و ضد انقلاب گمان پخش و به سرعت گسترش یافت، خطر این مشکلات را برای مباحثات عمومی نشان می دهد.

اما مشکلات دیگر بعضاً به دلیل هرج و مرج حاصله در این سپهر است که گسترش سپهر عمومی بعد از انقلاب اسلامی و ورود بازیگران متنوع و کثیر به آن به وجود آورده است.

کسانی مثل آقامیری که معلوم نیست چه تخصص و دانشی داشته یا کجا و چقدر آموزش معتبر دیده، چقدر روشمند در حوزه ادعایی تحقیق کرده یا اعتبار و ارزش آنها و کارهای شان چقدر است، امروزه در این عرصه بسیار فعال اند که هر یک برای ایجاد انحراف بحث از مسیر درست، جریان سازی انحرافی، طرح ادعاهای بی پایه اما چشمگیر، مخالف خوانی، غوغاسالاری و طرح ادعاهای گزاف، شبهه سازی و زیرسوال بردن بی مبنا و دلیل اصول و ارزش ها یا آدم ها و… کفایت می کند.

گسترش امکاناتی مثل کثرت موسسات آزاد و غیر آزاد به اصطلاح تحصیل و مدرک فروشی و تکثیر دکتری از سویی، و ایجاد زمینه ظهور مجتهدینِ مکتب نرفته و درس ناخوانده که چند صباحی در درس استادی حاضر شده و سپس با جمع آوری و کنار هم گذاشتن مطالب حدیثی و غیرحدیثی یا ماخوذ از کتب دیگران با انتشار به اصطلاح کتاب، اعتبار اجتهاد خود را تضمین می کنند از سویی دیگر، امکان تکثیر افرادی از نوع آقامیری را فوق العاده بالا برده است.

وقتی حضور این افراد با موسساتی مثل گمان یا مداخلات رسانه های بیرونی و درونی در مباحثات عرصه عمومی لحاظ شود، انتظار کشف حقیقت و روشنگری به عنوان کارکرد مباحثات عرصه عمومی بسیار سخت، یا شاید ناممکن شود.

اما احتمالاً مهمترین مشکل معیارهایی باشد که برای داوری مباحثات در این عرصه حاکم است.

تفصیل این مشکل بسیار مهم در مجال اینجا نیست چون مساله به محدودیت های معرفت شاختی برمی گردد که تجدد با از دست دادن امکان کشف حقیقت دچار آن شده است.

از این منظر اینکه مباحثات عرصه عمومی در تجدد، مطابق مصداقی از آن در اندیشه های هابرماس، توافق جمعی بر پایه قبول و رد جمع و جامعه باشد، منطقیِ تجدد و ویژگی ساختاری عرصه عمومی آن است.

اما اینکه عرصه عمومی ایران اسلامی درستی یا نادرستی اعدام افکاری یا حجاب و بی حجابی را با معیار قبول یا رد این یا آن گروه جامعه ارزیابی کند، فاقد هرگونه منطق و عقلانیت است.

جامعه ایران فاقد هویت یا واجد هویت سکولار نیست که معیار درستی و نادرستی امور در آن، عقل خودبنیاد فردی یا جمعی یا جامعه باشد تا در صورت مخالفت اکثریت (مطابق فرض نادرست)، آن را تغییر داده یا حذف کنیم.

حتی اگر از دو سوی این مباحثه یکی معتقد با ارزش های غربی و عقل خودبنیاد بود، نیز منطقاً و عقلاً نبایستی معیار در این بحث خوشامد یا بدآمد جمع باشد چون ایران اسلامی به حجیت های متعدد از جمله حجیت انقلاب اسلامی بر پایه معیار دین و اراده حق، داوری و ارزیابی می شود والا بحث دچار تناقض می گردد.

اما عجیب این است که وقتی طرف بحث به حجیت دین استدلال می کند، باز هم معیار مدرنیته دنیاخواه و خواست جمعی را مبنای داوری می داند؛ عجیب تر آنکه این کار با ادعای ضدیت با تجدد یا از سوی فردی انجام شد که مدعی است در ضدیت با تجدد دو ندارد و حتی عرفان و فلسفه را نیز به دلیل تعارض آن با دین و داشتن ریشه ها یا مایه های یونانی و غیراسلامی رد می کند.

آیا بنا بوده که با ادعای گُنگی دین و زدنِ لگام حیرت بر دهان شرع، حقیقت و هدایت را از عقل خودبنیاد و معیار اومانیستی پذیرشِ جمع بخواهیم؟ ظاهراً هر زمان شرع را به نحوی چه با ادعای قبض و بسط و چه با ادعای حیرت ، صامت و ساکت می کنند، قرار بر حکمرانیِ عقل مدرن است واِلا از منظر دین، حلال و حرام محمد (ص) الی یوم القیامه بر یک حال است و هرگاه در جامعه مشکلی در عمل به دین به وجود آمد، تکلیف یا چاره رهاکردن و تغییر دین نیست.

در جامعه ای که اراده کرده بر اساس دین زندگی کند، هرگاه منکر دیده شود، تکلیف این نیست که در مقام توجیه رفتار غیردینی و ضدّدینی برآییم و اهواهِ جمع را دلیل نادرستی آن حکم و توجیه رفتار غیر دینی عده ای دیگر قرار دهیم.

بلکه بایستی مطابق تکلیف دینی در مقام نهی و اصلاح برآییم، و با تلاش برای فهم رفتار غیردینی چاره ای برای تصحیح آن بیابیم.

عجیب نیست که با دیدن رفتار غیردینیِ عده ای در جامعه بگوییم این نشان می دهد آنها این حکم را نمی خواهند؟ مگر عدم عمل به آن تکلیف دینی، معنایی جز این دارد که شخص به هر دلیلی نمی خواهد از آن حکم تبعیت کند؟ عجیب تر اینکه در جامعه اولین کسانی که در مقام توجیه رفتار غیردینی و تبیین نظری آن در دین برمی آیند و خواهان تعییر حکم خدا می شوند، مدعیان علم و فهم دین اند! درحالی که تکلیف دینی آنان این است که در مقام کمک به هدایت آنانی برآیند که گرفتار مشکل شده اند، نه اینکه با دعوت به تغییر حکم دینی، خطای آنان را موجه و به او برای ادامه رفتار نادرست کمک و گمراهی کمک کند! خود دلیل این وضع غریب، هیچ امر دیگری نیست جز غلبه ذهنیت تجددی که حتی مدعیان ضدیت رادیکال با دین را نیز گرفتار کرده است.

این نوع نگاه که به طور تام و تمام اندیشه و باوری تجددگرایانه و سکولاریستی است، وقتی از سوی بی دینان دنبال می شود عجیب نیست، عجیب این است که انسان، ادعای ضدیت رادیکال با تجدد داشته باشد، اما چنین مومنانه به اصول آن باور داشته و در راه ارزش های آن جهاد کند! در واقع، بر اساس آنچه گفته شد، اشکال جدی و پایه ای به مناظراتی که ترتیب داده می شود، دو تاست.

اشکال اول این است که به شهرت اکتفا کرده و تخصص و قابلیت های علمی افراد لحاظ نمی گردد، در نتیجه افرادی درگیر بحث می شوند که ادعاهای گزافه و بی مبنا می کنند که انگیزه آن یا کسب شهرت یا حبّ و بغض و نظیر آن است.

اما اشکال دوم این است که افراد تکلیف شان معلوم نیست و این بسیار خطرناک است که کسی از موضع دین سخن بگوید اما ادله یا دلایل وی عمدتاً دنیاگرایانه و تجددی است.

این اشکال که ادعا کند که اکثر جامعه مخالف یک حکم دینی هستند، بدون آنکه دلیل معتبر داشته باشد یک مشکل، اما اینکه بگوید چون مثلاً با فقر نجنگیدید (درستی و نادرستی آن بماند برای جای خود) یا چون شما زیادی در مورد آن حکم، فعالیت کردید و در مورد احکام دیگر نه، یک مصیبت دیگر است! معلوم نیست این ادله چه ربطی به دین و جامعه و نظام دینی دارد؟ یا اینکه بگوییم چون منظومه دین کج وکوله تصویر شده، پس باید فلان حکم را تعطیل کرد.

بله، افراد می توانند از موضع غیردینی دلیل بیاورند اما نباید خود را جای اهلِ دین یا حتی طرفدار انقلاب جا بزنند، مگر اینکه واقعاً چنین باشند و نه اینکه موجب گمراهی مردم شوند.


کلید واژه ها: برنامه زاویه - شورای عالی - در ایران - سیاست - برنامه - اختصاص - انقلاب - دانشگاه باقرالعلوم - زاویه - موضوع - ایران - شورای - دانشگاه - اظهارات - رحیم پور ازغدی - دانشگاه تهران - حجاب - عالی - علوم - میان - علوم اجتماعی - علوم انسانی - جامعه شناسی - واکنش - حبیب الله - الله رحیم - حسین - رحیم پور - خبرنگار - پژوهشگر

آخرین اخبار سرویس:
نماینده ایران نماد یادبود سازمان ملل را امضا کرد

سه عملی که در نظر امام صادق(ع) عمر را طولانی می کند

نماینده دائم ایران نماد یادبود سازمان ملل را امضا کرد

آخرین وضعیت مرزها؛ از تذکر و احضار مرزبانان آذربایجان و ارمنستان تا تشدید لایه های امنیتی در شمال غرب کشور

ضرورت توجه به معلولان در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی

استفتائات جدید درباره کرونا از رهبر انقلاب

دریافت دانلود منیجر 10.5.2 ADM برای اندروید برترین دانلودمنیجر اندروید

199 سال برنامه ریزی برای ورود به عصر غیبت

تصویر برگزیده امروز اپل

ترور سردار سلیمانی همانند آن است که ایران پمپئو را ترور کند

مارادونا هم تولد پله را تبریک گفت +تصویر

یک حقوقدان: اسامی مخالفان اجرای عدالت در کشور افشا شود

بازنشر/ تصاویر دیدار جمعی از اساتید، فضلا و طلاب نخبه حوزه علمیه قم با رهبر معظم انقلاب 2 آبان 89

بازنشر/ صوت بیانات رهبر انقلاب در دیدار اساتید، فضلا و طلاب نخبه حوزه علمیه قم 2 آبان 89

آبگوشت قمنبید، خورش دیرین اهل قم

علاقه ایوانکا ترامپ به کدو حلوایی +تصاویر

اویس قرنی؛ کسی که به قولی که به مادرش داد عمل کرد

«پانصد صندلی خالی» داستانی از ایستادگی و ایثار

اعلام زمان برگزاری انتخابات هیئت کشتی هرمزگان/ 2 استان در انتظار استعلام صلاحیت ها

وقتی سلبریتی و لاکچری جای مثل ها را می گیرند

طوبی کرمانی؛ از عقل محوری تا جهانی اندیشی

کمک مؤمنانه| از میزهای خدمت تا پویش های مردمی

وحشت آمریکایی ها از واکنش ایران به ترور شهید حاج قاسم سلیمانی + فیلم

ذکر تعجیل فرج رمز نجات بشر است

حقایق کمتر شنیده شده درباره تک چشمی که در آخرالزمان ظهور می کند؛ دجال چه فتنه ای می کند و چگونه کشته می شود؟

اعلام زمان برگزاری انتخابات هیئت کشتی هرمزگان/ 2 استان در انتظار استعلام صلاحیت ها

وقتی سلبریتی و لاکچری جای مثل ها را می گیرند

بیانیه اتحادیه رادیو و تلویزیون های اسلامی درمحکومیت تحریم های غیرقانونی آمریکا

مدافعان حرم از محمد (ص) تا ظهور مهدی (عج)

قانون و اخلاق؛ خط قرمز انجام وظایف نمایندگی

تصویری از حضور رهبر انقلاب در یک جمع صمیمی و متفاوت

قانون و اخلاق؛ خط قرمز انجام وظایف نمایندگی

آبگوشت قمنبید، خورش دیرین اهل قم

چرایی رویگردانی برخی جمهوری خواهان سرشناس از ترامپ

دانلود مداحی شهادت امام حسن عسکری علیه السلام/ مهدی اکبری

پایگاه بسیج و بسیجیان ظرفیت بسیار خوبی برای کنترل ویروس کرونا است

حاج قاسم دو ساعت قبل از شهادت پیگیر چه موضوعی بود؟ + فیلم

ترتیل صفحه 522 قرآن کریم +فیلم و متن آیات

نوام چامسکی: ترور سردار سلیمانی همانند آن است که ایران پمپئو را ترور کند

اوقات شرعی به افق یاسوج

سفیر ایران در کرواسی: تحریم های ظالمانه آمریکا غیر انسانی است

«دولت تکنوسیاسی» به تسریع بهبود اوضاع لبنان کمک می کند

نگرانی مدیریت شهری تهران از فرصت های طلایی رقیب/ شورای شهری ها به انتظار ثمره کدام عملکردشان هستند؟

دلیل نگاه کردن بایدن به پایین در مناظره

روش درست کردن الکل 70 درصد برای ضـد عفونی کردن دست ها +تصویر

اوقات شرعی سوم آبان در سمنان

مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه های علمیه شهادت حجت الاسلام صفراُف را تسلیت گفت

نماینده UNDP در تهران با انتشار این عکس تاثیر ماسک زدن را یادآوری کرد

آبگوشت قمنبیت، خورش دیرین اهل قم

آیا تسلیت حجاریان به شجریان «سیاسی» بود؟

علی دهقان سفر رییس کمیته امداد به گلستان

فرمانده نیروی زمینی سپاه در مناطق مرزی غرب: هیچ خطری کشور را تهدید نمی کند

خبر خوب| هزینه اولین سالگرد رحلت پدر شهید زنگویی به امور خیریه اختصاص یافت

تجلیل از خانواده شهدای عرصه نظم و امنیت گلستان+ فیلم

واکسن کرونا عرصه ای جدید برای رقابت بین المللی

برگزاری آزمون استخدامی تامین اجتماعی در کهگیلویه و بویراحمد

پیگیری مسائل دانشجویان ایرانی در بلاروس

نماینده برنامه عمران سازمان متحد در تهران با این عکس دعوت به ماسک زدن کرد

حضور مقام بلند پایه سپاه در محل اصابت راکت ها و موشک های جنگ قره باغ در ایران+عکس

سفر عادی سازان روابط به مسجد الاقصی با هجوم شهرک نشینیان فرقی ندارد

فیلم | بدون تعارف با حامی 67 هزار کودک یتیم

واکنش های بسیار تند به تعیین تکلیف حجاریان برای شجریان

پیکر مفتی دمشق در مسجد جامع اموی تشییع شد

پیگیری مسائل دانشجویان ایرانی در بلاروس

فرمانده نیروی زمینی سپاه از شهرستان خداآفرین بازدید کرد

«بایدن» برنده آخرین مناظره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شد

انتخاب اعضای اصلی جبهه پایداری با حضور نماینده وزارت کشور

کردستان| ماجرای تعطیلی عروسی مخفیانه و بازداشت داماد در سقز

اسراری درباره سیاهچاله ها

ترامپ از برگزاری جشن هالووین استقبال کرد

مرکز مدیریت حوزه های علمیه تعطیل شد

مانور جهادی تعمیرات شبکه برق سیستان و بلوچستان برگزار شد

مشکلات اقتصادی در صدر دغدغه های ذهنی مردم است

بازنشر/ صوت بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعی از اساتید، فضلا و طلاب نخبه حوزه علمیه قم 2 آبان 89

تعطیلی مراسم عروسی در سقز،به دلیل نقض محدودیت های کرونایی/ داماد بازداشت شد

هتک حرمت به قرآن کریم در برابر ساختمان پارلمان سوئد

اقامه نماز جمعه در برخی از شهرهای استان

نتیجه انتخابات امریکا تاثیری در منافع ما ندارد

اقامه نماز در برخی از شهرهای استان

برگزاری آزمون استخدامی تامین اجتماعی در کهگیلویه و بویراحمد

پائولو مالدینی تولد 80 سالگی پله را تبریک گفت + عکس

برگزاری آزمون استخدامی تامین اجتماعی در کهگیلویه و بویراحمد

هتک حرمت به قرآن کریم در برابر ساختمان پارلمان سوئد

برای مدیرعاملی سه گزینه در نظر گرفته شده است / برگزاری جلسه هیات مدیره قطعی نیست

نگرانی از اسلام هراسی در ملبورن در پی مثبت شدن تست کرونای دانش آموز مسلمان

بیگانگی از والدین چیست؟

پلوسی: کرونا در رویا و خیال واهی ترامپ مهار شده است

امام جمعه خرمشهر: تحریم تسلیحاتی لغو شد

پلوسی: به خیال واهی ترامپ ، کرونا در آمریکا مهار شد

دانلود مداحی شهادت امام حسن عسکری علیه السلام/ حسین سیب سرخی

پلوسی: ترامپ خیال کرده که کرونا را مهار کرده است

دو پیشگوی بزرگ انتخابات آمریکا درباره نتیجه انتخابات امسال چه می گویند؟

مجلس عزاداری شهادت حضرت امام حسن عسکری(ع) در دفتر آیت الله شبیری زنجانی برگزار می شود

فیلم | مطالبه گری امام جمعه جوان و جهادی

اصلاح ساختار بودجه، از پیشنهادات 62 گانه بذرپاش تا وعده نوبخت

اعضای جدید شورای مرکزی حزب پایداری انتخاب شدند

هفته هفتم کورس سوارکاری آق قلا برگزار شد

حضور فرمانده نیروی زمینی سپاه در مناطق مرزی خداآفرین

چند نکته مهم برای مقابله با اگزمای پوستی ناشی از مصرف مواد ضد عفونی کننده

آیا همچنان ترامپ آرای رهبران دینی را به نفع خود دارد؟

از ادعای گنگی دین و زدن لگام «حیرت» بر دهان شرع تا تن دادن به منطق تجدّدی گفتگو

از ادعای گنگی دین و زدن لگام «حیرت» بر دهان شرع تا تن دادن به منطق تجدّدی گفتگو