مطالب مرتبط:
جلسه ستاد مقابله با کرونا در ورزش برگزار شد
ستاد ملی کرونا با بازگشایی صنوف تعطیل موافقت نکرد
برگزاری نمایشگاه رینوتکس 2020 تبریز منوط به تأیید ستاد کرونا/ 16 درصد فناوری های رینوتکس تجاری سازی شده است
ارائه پیشنهاد دورکاری مجدد کارمندان ادارات به ستاد ملی مقابله با کرونا
استاندار چهارمحال و بختیاری:رعایت نکردن مصوبات ستاد کرونا تخلف اداری است
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 مهر 1399 ساعت 08:202020-09-22پزشكي

از ضعیف شدن هماهنگی بین دستگاه ها تا دفاع از تصمیمات ستاد کرونا


عباسعلی جوادی، متخصص عفونی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، رییس کمیسیون بهداشت، سلامت و خدمات شهری شورای اسلامی شهر اصفهان و دستیار ویژه استاندار و عضو ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا استان اصفهان معتقد است تصمیماتی که تاکنون برای پیشگیری .

- متخصص عفونی و دستیار ویژه استاندار اصفهان در ستاد مقابله با کرونا مطرح کرد: از ضعیف شدن هماهنگی بین دستگاه ها تا دفاع از تصمیمات ستاد کرونا ایسنا/اصفهان عباسعلی جوادی، متخصص عفونی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، رییس کمیسیون بهداشت، سلامت و خدمات شهری شورای اسلامی شهر اصفهان و دستیار ویژه استاندار و عضو ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا استان اصفهان معتقد است تصمیماتی که تاکنون برای پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا گرفته شده کاملا علمی است.

دکتر عباسعلی جوادی در گفت و گو با ایسنا، با دفاع از تصمیمات گرفته شده در ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا، تاکید دارد که شاید در بین این تصمیمات برخی خوشایند من و شما نبوده باشد، اما تصمیمات براساس مباحث کارشناسی، مطالعات و مقالات علمی و توجه به استانداردها گرفته شده است.

دستیار ویژه استاندار و عضو ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا استان اصفهان با یادآوری هماهنگی بسیار خوبی که در اوایل همه گیری کرونا بین دستگاه های مختلف در استان وجود داشت، تایید می کند که با گذشت زمان این هماهنگی ها ضعیف تر شده، اما این موضوع فقط مختص استان و کشور ما نیست، بلکه در همه جای دنیا در ابتدای شیوع کرونا رعایت اصول و قوانین و هماهنگی بین بخشی به طور جدی تری صورت می گرفت، اما به تدریج شرایط عادی فرض می شود.

این متخصص عفونی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، با ارزیابی وضعیت شیوع ویروس کرونا در اصفهان، اظهار کرد: در اوایل شیوع کرونا در اسفندماه اصفهان وضعیت اصفهان قرمز و سپس در اردیبهشت و خردادماه نارنجی شد، اما با اوج گیری دوباره بیماری از مردادماه هم اکنون وضعیت اصفهان بار دیگر قرمز شده است.

وضعیت شهرستان های استان اصفهان نیز به طور مداوم تغییر کرده و قرمز، نارنجی و زرد می شود.

وی افزود: بعد از اسفند ماه شیوه نامه های زیادی به اجرا گذاشته شد و تعطیلی بسیاری از مشاغل و کسب و کارها، بازارها، مدارس، مراکز تفریحی، فرهنگی و .

باعث کاهش رفت و آمد شهروندان در سطح شهر و در نتیجه کاهش روند شیوع بیماری شد، درحالی که مشکلات اقتصادی و به خطر افتادن معیشت مردم باعث شد تصمیم به بازگشایی هایی در جامعه گرفته شود که همین امر به مرور باعث بالا رفتن دوباره آمار مبتلایان به کرونا شد.

رییس کمیسیون بهداشت، سلامت و خدمات شهری شورای اسلامی شهر اصفهان در خصوص چشم انداز پیش روی شهر اصفهان از نظر شیوع کرونا، گفت: اصفهان در هفته های اخیر شاهد پیک های شدید بیماری بوده و پیش بینی می شود در فصل پاییز با شیوع بیماری هایی همچون آنفلوآنزا، روند بیماری همچنان سیر صعودی داشته باشد.

در این شرایط، دسترسی گروه های حساس مانند افراد بالای 69 سال، بیماران خاص و افراد دارای بیماری زمینه ای و نیز کارکنان بهداشت و درمان به واکسن آنفلوآنزا ضروری است.

از همکاری مردم در فروردین تا جدی نگرفتن بیماری در شهریور این متخصص عفونی در پاسخ به علت اجرا نشدن دقیق شیوه نامه های بهداشتی در هنگام بازگشایی مشاغل و نیز حضور مردم در اجتماعات، خاطرنشان کرد: در اوایل فروردین شیوه نامه های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی به خوبی رعایت شد که دلیل اصلی آن نیز همکاری مردم بود.

وی ادامه داد: به خاطر مسائلی همچون نیاز مردم، طولانی شدن دوران بیماری، حضور طولانی مدت در منزل، نرفتن به سفر، تعطیل شدن بسیاری از تفریحات و عادی شدن شرایط، با وجود وضعیت قرمز اصفهان و خطر بیماری، شاهد جدی نگرفتن توصیه های پیشگیرانه و حضور تعداد زیادی از شهروندان در مراکز تفریحی همچون پارک ها، بوستان های شهر و حاشیه رودخانه زاینده رود هستیم.

جوادی به غیرحضوری شدن آموزش در مدارس و دانشگاه ها اشاره و تصریح کرد: آموزش حضوری باعث افزایش خطر شیوع بیماری می شود، درحالی که مشکلات بسیاری نیز در زمینه آموزش مجازی وجود دارد، مانند دسترسی نداشتن برخی دانش آموزان به فضای مجازی، ارتباط سخت با معلمان و اساتید، افت کیفیت آموزش و .

با این وجود با قاطعیت نمی توان درباره درست یا نادرست بودن تصمیم آموزش و پرورش برای بازگشایی مدارس صحبت کرد.

دفاع از تصمیمات گرفته شده در ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا عضو ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا استان اصفهان با یادآوری اینکه برای تصمیم گیری درباره هر موضوعی، بحث و بررسی زیادی در زیرگروه های ستاد مقابله کرونا انجام می شود تا نهایتا یک تصمیمی گرفته شود، گفت: براین اساس به نظر من تصمیماتی که تاکنون گرفته شده کاملا علمی بوده است.

شاید در بین تصمیمات تعدادی خوشایند من یا شما نبوده باشد، اما تصمیمات براساس مباحث کارشناسی، مطالعات و مقالات علمی و توجه به استانداردها گرفته شده است.

جوادی با بیان اینکه تنها راهکار برای کاهش آسیب های ناشی از شیوع ویروس کرونا، افزایش دوره پیک های شیوع بیماری در ایران و جهان بود، تصریح کرد: این امر موجب می شود تا همه افراد همزمان بیمار نشوند و امکان ارائه خدمات درمانی به مبتلایان وجود داشته باشد.

ضعیف تر شدن هماهنگی بین دستگاه ها در استان دستیار ویژه استاندار اصفهان با اشاره به اینکه در اوایل همه گیری کرونا هماهنگی بسیار خوبی بین دستگاه های مختلف در استان وجود داشت، افزود: با گذشت زمان این هماهنگی ها ضعیف تر شده است، البته این موضوع فقط مختص استان و کشور ما نیست و در همه جای دنیا در ابتدای شیوع کرونا رعایت اصول و قوانین و هماهنگی بین بخشی به طور جدی تری صورت می گرفت، اما به تدریج شرایط عادی فرض می شود، همانطور که با وجود افزایش میزان مرگ و میرها مردم هم به شرایط عادت کرده و متاسفانه کمتر به مباحث پیشگیری و مراقبت توجه می کنند.

وی همچنین پیرامون وضعیت پسماندهای پزشکی در اصفهان توضیح داد: در دنیا فرایند از بین بردن پسماندهای عفونی به سمت سوزاندن رفته است، چراکه دفن زباله های عفونی موجب آلوده شدن محیط زیست می شود.

پسماندهای بیمارستانی باید سوزانده شود رییس کمیسیون بهداشت، سلامت و خدمات شهری شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی با همکاری استانداری اصفهان باید در این زمینه تصمیم بگیرد، چراکه شهرداری مسئولیتی در قبال این پسماندها ندارد و تولید کننده باید تمهیدات لازم را برای از بین بردن آنها بیندیشد، بنابراین لازم است با همکاری بخش های مربوط این زباله ها سوزانده شود تا خطری برای محیط زیست و آیندگان نیز نداشته باشند.

این متخصص عفونی با اشاره به اینکه در پسماندهای بیمارستانی امکان انتقال ویروس از راه هوا و تنفس وجود ندارد، گفت: ویروس کرونا تنها از طریق تماس دست با پسماندها و سپس تماس دستان آلوده با چشم و صورت منتقل می شود، در عین حال که در پسماندهای عفونی امکان انتقال بیماری های دیگری مانند سل، دیسانتری و بیماری های اسهالی حتی بیشتر از انتقال ویروس کرونا است.

بنابراین لازم است، افرادی که در این زمینه فعالیت می کنند حتما آموزش دیده باشند و به هیچ وجه بدون استفاده از وسایل حفاظتی با پسماندها تماس دستی نداشته باشند و موارد بهداشتی را به طور جدی رعایت کنند.

شدت بیماری از ابتدا تاکنون هیچ تغییری نکرده است عضو ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا استان اصفهان در بخش دیگری از سخنانشان با بیان اینکه شدت بیماری از ابتدا تاکنون هیچ تغییری نکرده، اما به علت توجه و بررسی های بیشتر، تنوع علائم بیماری افزایش پیدا کرده است، توضیح داد: علائم افراد مبتلا به کرونا متفاوت است؛ در برخی افراد عارضه پوستی، در برخی عارضه دستگاه تنفسی فوقانی (مانند گلو درد، عطسه، آبریزش بینی)، در افراد دیگری اسهال، استفراغ، معده درد و در برخی افراد فقط تب و بدن درد مشاهده می شود.

جوادی در ادامه افزود: این ویروس حتی روی قلب و دستگاه اعصاب نیز تاثیر می گذارد و موجب آنسفالوپاتی، از دست دادن حس بویایی، چشایی و حتی ناشنوایی می شود، این درحالی است که برخی افراد هیچ علامتی ندارند اما وقتی آزمایش پی سی آر از آنها گرفته می شود کرونا مثبت می شوند.

وی با یادآوری اینکه در ابتدای شیوع ویروس کرونا سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه ای به عنوان افراد در معرض خطر این بیماری نام برده می شدند، اظهار کرد: سالمندان و بیماران در معرض خطر، اصول بهداشتی را بیشتر رعایت کرده و بیشتر مراقب سلامت خود هستند و به همین خاطر هم کمتر مبتلا می شوند، درحالی که در گروه سنی جوانان به دلیل بی توجهی به توصیه های بهداشتی شاهد افزایش موارد بیماری و حتی مرگ و میر هستیم.

خطر سرایت کرونا در کودکان مانند بزرگسالان است این پزشک متخصص عفونی خاطرنشان کرد: خطر سرایت ویروس کرونا در کودکان نیز مانند بزرگسالان است، با این تفاوت که شدت بیماری در آن ها کمتر دیده شده، بنابراین کودکان نیز به کرونا مبتلا می شوند اما درگیری تنفسی و مرگ و میر در آنها کمتر است.

وی در مورد کارایی واکسن کرونا برای پیشگیری از این بیماری نیز توضیح داد: هنوز مطالعات قطعی در زمینه میزان تاثیرگذاری واکسن کرونا صورت نگرفته و تحقیقات در این زمینه ادامه دارد، با این وجود واکسنی که مراحل مختلف را طی کرده و به تولید انبوه می رسد قطعا کارایی خوبی در مقابله با بیماری خواهد داشت.

واکسن کرونا می تواند جلوی شیوع بیماری را بگیرد جوادی بیان کرد: اگر بتوانیم تمام افراد جامعه را با واکسن موثری واکسینه کنیم، حتی در مدت زمان دو ماه، جلوی شیوع بیماری گرفته می شود، چرا که وقتی همه افراد ایمن باشند ویروس از شخصی به شخص دیگر منتقل نمی شود.

عضو ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا استان اصفهان با بیان اینکه کادر درمان همیشه تحت فشار بوده، توضیح داد: شیوع ویروس کرونا و احتمال ابتلای کادر درمان به بیماری کووید19 باعث دیده شدن بیشتر زحمات آنها شده است.

در چنین شرایطی باید تمهیدات لازم جهت استراحت کادر درمان به دلیل کار سختی که در خط مقدم مقابله با بیماری به عهده دارند و پوشیدن لباس های مخصوص و ماسک و شیلد برای چندین ساعت، درنظر گرفته شود و زحمات آن ها بیشتر دیده شده است.

این پزشک متخصص بیماری های عفونی با یادآوری اینکه عمده انتقال ویروس از طریق تماس صورت به صورت و از راه قطرات تنفسی است، استفاده از ماسک را تا 85 درصد مانع انتشار ویروس عنوان کرد و افزود: استفاده از ماسک و شستن مرتب دست ها به ویژه هنگام تماس با صورت و چشمان تاثیر زیادی در جلوگیری از انتقال ویروس دارد.

وی با بیان اینکه هرچه تجمع افراد در اماکن بیشتر، فاصله آنها کمتر و بدون استفاده از وسایل حفاظتی باشد، امکان انتقال بیماری افزایش می یابد، خاطرنشان کرد: خطر انتقال بیماری در محیط های جمعی همچون وسایل نقلیه عمومی وجود دارد و این خطر در ساعات خاصی مانند 7 و نیم تا 8 صبح به اوج خود می رسد که در شرایط فعلی به نظر راهکاری به جز استفاده از ماسک وجود ندارد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: اصفهان - شورای اسلامی شهر اصفهان - مقابله با کرونا - عضو هیئت علمی دانشگاه - دانشگاه علوم پزشکی - کرونا - تصمیمات - پیشگیری - استان - مقابله - استاندار - استان اصفهان - ستاد پیشگیری - شورای اسلامی - رییس کمیسیون - عباسعلی - ستاد - خدمات شهری - علوم پزشکی - شهر اصفهان - ستاد مقابله با کرونا - هیئت علمی - جوادی - متخصص - استاندار اصفهان - دانشگاه - کمیسیون - هماهنگی - دستگاه - ویژه

آخرین اخبار سرویس:
کرونای قالیباف خفیف است/ لزوم قرنطینه تا دو هفته

بیش از 80 درصد بیماران کرونایی کمبود ویتامین D داشتند

آیا ویروس کرونا از طریق مواد غذایی منتقل می شود؟

بیرون غذا خوردن چه تأثیری در شیوع ویروس کرونا دارد؟

بستری 58 بیمار جدید حاد تنفسی در منطقه کاشان در 24 ساعت گذشته

بستری 58 بیمار جدید حاد تنفسی در منطقه کاشان در 24 ساعت گذشته

آیا ویروس کرونا از طریق مواد غذایی منتقل می شود؟

روند بستری شدگان کرونا در قزوین از ترخیصی ها پیشی گرفته است

کرونای قالیباف، خفیف است

ماسکی که ویروس کرونا را غیر فعال می کند

تست های کرونا باید افزایش یابد/قرنطینه بیماران سختگیرانه باشد

تغذیه روزهای کرونایی چگونه باشد

روند بستری شدگان کرونا در قزوین از ترخیصی ها پیشی گرفته است

ایتالیا در یک قدمی بحران فراگیری کرونا

چگونه با خوردن مایعات وزن کم کنیم؟

آمار کرونا از 600 هزار نفر عبور کرد/ حال 5128 بیمار وخیم است

رکورد آمار بیماران کرونایی بستری در کاشمر شکسته شد/ فوت 11 بیمار کرونایی در یک هفته

روش آسان و خانگی برای درمان گلو درد

146 بیمار کرونایی در بخش مراقبت های ویژه یزد بستری هستند

146 بیمار کرونایی در بخش مراقبت های ویژه یزد بستری هستند

درگذشت مسئول حراست شبکه بهداشت نظرآباد کرج بر اثر کرونا

بستری هر ساعت یک بیمار جدید کرونایی در مرودشت

مسئول حراست شبکه بهداشت نظرآباد بر اثر کرونا درگذشت

مسئول حراست شبکه بهداشت نظرآباد کرج بر اثر کرونا درگذشت

مسئول حراست شبکه بهداشت نظرآباد بر اثر کرونا درگذشت

درباره کرونای بی علامت چه می دانید؟

درگذشت حسن زارع دهنوی معروف به قاضی حداد + علت فوت و عکس

گلستان در آستانه وضعیت قرمز کرونا/ مردم مراعات کنند

شناسایی 87 مورد جدید مبتلا به کرونا در سمنان

مسئول حراست شبکه بهداشت نظرآباد بر اثر کرونا درگذشت

گلستان در آستانه وضعیت قرمز کرونا/ مردم مراعات کنند

تشکیل قرارگاه حافظان سلامت در جرقویه علیا

بیماران خاص خوزستان در منزل دارو دریافت می کنند

کووید19؛ عامل کاهش اهداء خون در لرستان

اسامی استان ها و شهرستان های در وضعیت قرمز / جمعه 9 آبان 99

کاهش 34 درصدی مراجعه به واحدهای دندانپزشکی تامین اجتماعی

هشدار رییس کمیسیون اروپا درباره شیوع گسترده کرونا

کرونا جان 4 هرمزگانی دیگر را گرفت

شناسایی بیش از 31 هزار مورد جدید کرونا در ایتالیا

توصیه های تغذیه ای برای مبتلایان به ریفلاکس معده ای_مروی

شیوه های درمانی عجیب تاریخ بشر

امکان انتقال ویروس کرونا در باد و باران چقدر است؟

کلید کاهش وزن روزانه فاش شد

کاهش آمار بستری شدگان کرونا در قم به 590 بیمار

اخذ مجوز جذب 7 هزار پرستار در وزارت بهداشت

جذب کلسیم پایین در لبنیات پرچرب

میوه ای با ویتامین C فراوان

ترمز کرونا در همدان بریده شد/ همکاری مردم برای مهار بیماری الزامی است

پلوی نخودفرنگی

4 تاکتیک مبارزه با حواس پرتی

خوراکی هایی که چاقی شکم می آورند

قرمزترین استان کشور در 10 روز اخیر | رفت و آمد مردم کنترل نشود نمودار مرگ و میر عمودی می شود

هشدار در یزد | رفت و آمد مردم کنترل نشود نمودار مرگ و میر کرونا عمودی می شود

معاون وزیر بهداشت: وضعیت یزد کنترل نشود، شاهد افزایش مرگ و میر خواهیم بود

400 نفر، 400 خانوار، هزاران انسان: وقتی اعداد سخن می گویند!

استان فارس در آستانه وضعیت قرمز / 19 نفر دیگر هم از دست دادیم

جذب کلسیم پایین در لبنیات پرچرب

علائم خالی شدن باتری خودرو

کشف علت بوی نامطبوع پنیر

شیوع نگران کننده قوز قرنیه د ربرخی مناطق ایران

جذب کلسیم پایین در لبنیات پرچرب

مضرات زالزالک و قند خون

هشدار برای یزد؛ رفت و آمد مردم کنترل نشود، نمودار مرگ و میر کرونا عمودی می شود

کرونا جانِ 19 تن دیگر را گرفت

این 3 نشانه غیرعادی در پاها را جدی بگیرید

یک مصری شکمش را با کمد اشتباه گرفت!

اخذ مجوز جذب 7 هزار پرستار در وزارت بهداشت

آمادگی 47 درمانگاه حاشیه مشهد برای پذیرش بیماران مشکوک و یا مبتلا به کرونا

تاثیر غیر قابل انکار سبک زندگی بر سرطان پستان

حریرچی: وضعیت قرمز کرونایی یزد نتیجه دورهمی های خانوادگی است

تقویت سیستم ایمنی بدن با ورزش

356 بیمار کرونا در ایلام بستری هستند

اخذ مجوز جذب هفت هزار پرستار در وزارت بهداشت

356 بیمار کرونا در ایلام بستری هستند

تشدید برخورد با تخلفات کرونایی در کرمان

5 علامت که نشان دهنده احتمال ابتلا به کرونای بلندمدت است

واکسن کرونا برای چه کسانی بی اثر است؟

جذب 7 هزار پرستار جدید در کشور

وزارت بهداشت: از برگزاری مراسم عروسی خودداری کنید

قاتلان اهلی

ویروس شناس روس: ایجاد ایمنی جمعی برابر ویروس کرونا غیرممکن است

بازرسی از اصناف کرمان

آمران سلامت به 6 هزار ایلامی خدمات ارائه دادند

وضعیت یزد کنترل نشود، شاهد افزایش مرگ و میر خواهیم بود

معاون وزیر بهداشت: وضعیت یزد کنترل نشود، شاهد افزایش مرگ و میر خواهیم بود

وضعیت یزد کنترل نشود، شاهد افزایش مرگ و میر خواهیم بود

تعیین جنسیت فرزند باخوردن مواد غذایی ممکن است؟

پرواز فوق العاده برای دانشجویان تهران- تفلیس- تهران

4 فایده بی نظیر سیر برای دفع بیماری ها مرگبار

17 نفر بر اثر کرونا در البرز جان باختند

آخرین آمار کرونا در ایران، 9 آبان 99: مجموع مبتلایان به کرونا در کشور از 600 هزار نفر گذشت / 365 نفر دیگر طی 24 ساعت گذشته فوت کردند / مجموع قربانیان به 34478 نفر رسید

آخرین آمار کرونا در ایران، 9 آبان 99: مجموع مبتلایان به کرونا در کشور از 600 هزار نفر گذشت / 365 نفر دیگر طی 24 ساعت گذشته فوت کردند / مجموع قربانیان به 34478 نفر رسید

علت ناباروری در مردان چیست؟

با این خوراکی ها بی اعصاب می شوید

همکاری شرکت سنگ آهن با کادر درمان با اهدای تجهیزات پزشکی

کرونا جان چهارمین معلم ایذه ای را گرفت

پایانی برای حملات وحشت زدگی در خواب

نشانه های بیماری پوستی در بیماران مبتلا به کووید-19

الکل در پاندمی کرونا بلای جان ها شد

نیاز به بررسی تاثیر آلودگی هوا بر افزایش شیوع کرونا در تهران

از ضعیف شدن هماهنگی بین دستگاه ها تا دفاع از تصمیمات ستاد کرونا

از ضعیف شدن هماهنگی بین دستگاه ها تا دفاع از تصمیمات ستاد کرونا