مطالب مرتبط:
خلبانان عملیات «کمان 99» در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تجلیل می شوند
هفته دفاع مقدس فرصتی برای بازخوانی رشادت های 8 ساله مردم ایران است
هفته دفاع مقدس فرصتی برای بازخوانی رشادت ها و مقاومت مظلومانه 8 ساله ملت ایران است
7 سال هم نفسی با مجاهدان/ روحانی رزمنده ای که در 6 عملیات شرکت کرد
تصاویر | عکس های آرشیوی از عملیات بیت المقدس و آزادسازی خرمشهر
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 مهر 1399 ساعت 07:402020-09-22بين الملل

بازخوانی عملیات «کمان 99 »


نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اجرای بزرگترین عملیات هوایی خود، رژیم بعثی صدام که یکی از بزرگترین ارتش های جهان در آن زمان را در اختیار داشت در بهت و حیرت فرو برد.

- نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اجرای بزرگترین عملیات هوایی خود، رژیم بعثی صدام که یکی از بزرگترین ارتش های جهان در آن زمان را در اختیار داشت در بهت و حیرت فرو برد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، امروز اول مهرماه، سالروز پاسخ همه جانبه نیروی هوایی ارتش به حملات رژیم بعث عراق به کشورمان در سال 1359 است که عملیات کمان 99 یا 140 فروندی نام گرفت.

این عملیات بزرگ ترین عملیات هوایی تاریخ تیزپروازان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران که عملیاتی موفق بود، باعث اقتدار و برتری نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران برای چند سال در جنگ شد.

زمانی که حمله سراسری رژیم بعث صدام علیه میهن اسلامی آغاز شد، عملیات تاکتیکی انهدام نیروی هوایی رژیم بعث صدام به منظور کسب برتری هوایی توسط نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در روز یکم مهر ماه 1359 انجام شد.

طرح نبرد البرز این عملیات بر پایه ی طرح نبرد البرز صورت گرفت.

سوابق طرح نبرد البرز به جلسه هماهنگی 1358/8/18 در ستاد مشترک ارتش برمی گردد که رژیم بعث صدام دست به تحرکات و اقدامات مشکوک و خصمانه بر علیه جمهوری اسلامی زده بود و ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با متجاوز اقدام به صدور راهنمای طرح ریزی طرح البرز و ابلاغ آن به نیروی هوایی کرد.

در این طرح نیروی هوایی از پیش دستی و غافلگیر کردن دشمن منع شده بود.

پس از اینکه طرح به دستور عملیاتی تبدیل شد، طراحان و افسران زبده و خلاق عملیاتی نیروی هوایی دستور عملیاتی را در قالب 99 صفحه تدوین، تصویب ودر تاریخ 59/4/27 به کلیه یگان های عملیاتی ابلاغ کردند و یگان های عملیاتی دستورات رزمی لازم را تهیه و منتظر دستور اجرای این طرح بودند.

بلافاصله پس از تجاوز رژیم بعثی صدام در روز 31 شهریورماه 59، با دستور فرمانده نیروی هوایی شهید سرلشکرخلبان جواد فکوری مسئولان عملیات یگان ها مشغول برنامه ریزی برای اجرای دستور عملیاتی نبرد البرز شدند.

خلبانان و طراحان عملیاتی در هر پایگاه به فرماندهی فراخوانده شدند و تا صبح بر روی برنامه پروازی، نوع مأموریت و مشخص کردن اهدافی که باید هدف قرار بگیرد، کار کردند.

کارکنان فنی، آماد و پشتیبانی و ترابری و.

یگان ها تا صبح با کار طاقت فرسا و جهادی، 140 فروند هواپیما را به انواع مهمات، راکت، موشک، بمب ام- ک82، بمب های MK82/83/84، بمب های خوشه ای، موشک های ماوریک، موشک های حرارتی و موشک های راداری مجهز و آماده پرواز کردند.

در واپسین دقایق 31 شهریور 1359 طرح نبرد البرز با رمز کمان 99 با عبور 140 فروند هواپیمای جنگنده شکاری از مرز آماده و اجرایی شد.

تصورات عراق رنگ باخت نیروی هوایی در ساعت 16 روز 59/6/31 در کمتر از دو ساعت پس از حمله رژیم بعث صدام، اولین اقتدار و قدرت هوایی خود را به نمایش گذاشت و نظر اصلی فرماندهان نیروی هوایی از اجرای سریع اولین عملیات در اولین ساعات پس از هجوم متجاوز، در حقیقت آغاز جنگی روانی علیه استراتژیست های ارتش عراق بود، چرا که آنان حملات هوایی خود علیه نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران را با اتکا بر این باور طراحی کرده بودند که نیروی هوایی توان پاسخگویی به تهاجم را نخواهد داشت و بی درنگ پس ازحملات، شیرازه این نیرو ازهم گسیخته شده و ارکان نظام فرو خواهد ریخت.

از سوی دیگر، نظر فرماندهان، اعلام توان مقاومت، مقابله به مثل، سرعت، قدرت کوبندگی و قابلیت انعطاف نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به زمامداران عراق بود تا شاید آنان را از ادامه خشونت و دشمنی آشکار باز دارد.

اما اصرار نیروی هوایی عراق بر ادامه حملات باعث شد تا صبح روز یکم مهرماه 1359با یکی از بزرگترین و کوبنده ترین پاسخ های جنگ های هوایی جهان مواجه شوند.

به این ترتیب نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اجرای بزرگترین عملیات هوایی خود، رژیم بعثی صدام که یکی از بزرگترین ارتش های جهان در آن زمان را در اختیار داشت در بهت و حیرت فرو برد.

اهداف این عملیات پایگاه های هوایی، مخازن سوخت و مهمات، پالایشگاه ها، آشیانه هواپیماها، پناهگاه های تعمیرات و نگهداری هواپیما، باندهای پروازی، رادارهای هدایت کننده هواپیماهای جنگی، برج های مراقبت و مراکز مخابراتی عراق در مناطق کرکوک، موصل، رشید، حبانیه، ناصریه، شعیبیه، کوت و المثنی بودند و علت انتخاب این اهداف از بعد تاکتیکی، انجام حملات هوایی علیه این اهداف، دشمن را در ابعاد خدمات پشتیبانی رزمی و آتش پشتیبانی هوایی، دفاع هوایی و اطلاعات و هشدار اولیه در میدان جنگ با موانع زیادی روبرو می ساخت و در نهایت می توانست به تهاجم عراق در خوزستان پایان داده و حرکت دشمن را متوقف سازد.

از بعد استراتژیک دفاعی، از آنجایی که برآورد دشمن حاکی از زمین گیر بودن نیروی هوایی ایران بود، لذا انجام چنین عملیات سنگینی می توانست معادلات استراتژیک دشمن را با شکست روبرو سازد.

نوع هواپیماهای به کار رفته در عملیات در این عملیات از جنگنده بمب افکن های اف-5 و اف-4 برای بمباران و شکاری-رهگیرهای اف-14 برای محافظت از هواپیماها و بویینگ 747 و بویینگ 707 برای سوخت رسانی و سی-130هرکولس برای جمع آوری اطلاعات الکترونیکی برای مشخص کردن محل پایگاه های موشکی استفاده شد و در مجموع در این عملیات 200 فروند هواپیما شرکت داشتند و حدود 400 نفر از پرسنل عملیاتی و فنی، درگیر مستقیم با این عملیات بودند.

نحوه اجرای عملیات نحوه اجرای عملیات چنین بود که در ساعت مقرر تانکرهای سوخت رسان در محل ملاقات حضور داشته باشند و ابتدا فانتوم های پایگاه همدان به پرواز درآیند و بدون سوختگیری هوایی به اهداف خود حمله کنند.

دو دقیقه بعد از آن ها، فانتوم های پایگاه تهران به پرواز درآیند و با سوخت گیری هوایی، به اهداف خود حمله کنند.

دو دقیقه بعد فانتوم های پایگاه بوشهر به پرواز درآیند و آن ها نیز با سوخت گیری هوایی به اهداف خود حمله کنند.

در همین زمان هم اف-5 های پایگاه های تبریز و دزفول به پرواز درآمده و اهداف خود را بمباران کنند و در این زمان اف-14 ها از پایگاه های مربوطه به پرواز درآیند و کار پشتیبانی عملیاتی را از پشت مرزها به عهده بگیرند.

همچنین مقرر شد پایگاه های هوایی شرکت کننده در عملیات پایگاه های تهران، همدان و بوشهر با یگان های اف-4 (فانتوم-2)خود و پایگاه های تبریز و دزفول با یگان های اف-5 (تایگر-2) خود در این عملیات شرکت کنند و پایگاه های هفتم و هشتم شکاری با یگان های اف-14 (تامکت) خود، کار پشتیبانی را برعهده بگیرند.

زمان عملیات هم زمان با طلوع آفتاب روز یکم مهرماه 1359 در سرزمین عراق انتخاب شد.

چون خورشید از شرق طلوع می کرد و جنگنده بمب افکن های نیروی هوایی از شرق به غرب به سوی اهداف خود پرواز می کردند بنابراین در هوای گرگ و میش صبحگاهی و تیغ تیز شعاع آفتاب، کار هدف گیری را برای پدافند هوایی عراق که به سوی آفتاب نگاه می کردند، مشکل می کرد.

عملیات ضد پدافندهوایی قبل و همزمان با ورود بمب افکن ها به خاک عراق انجام شد تا رادارها و پدافندهای مناطقی که قرار بود به آن ها حمله شود، از سر راه بمب افکن ها برداشته شود.

با انجام این کار برتری کامل هوایی از آن خلبانان نیروی هوایی شد و این باعث شد توان دشمن به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند.

قبل از ورود به خاک عراق، فانتوم ها به دو دسته تقسیم شدند و با کم کردن ارتفاع از مرز گذشتند و وارد خاک عراق شدند.

وقتی به بغداد رسیدند، پدافند عراق که از حمله آگاه شده بود، آسمان بغداد را به گلوله گرفته بودند و دودهای ناشی از آن آسمان را پوشانده بود.

خلبانان نیروی هوایی به سمت اهداف خود در پایگاه الرشید و فرودگاه بغداد شیرجه رفتند و تمام بمب های خود را بر روی اهداف ریختند که در نتیجه آن باند فرودگاه، ساختمان های آن و ماشین آلاتی که در آن قرار داشت، تقریباً منهدم شد.

نتایج عملیات کمان 99 با نگاهی دقیق تر به این عملیات از زاویه استراتژیک مشخص می شود برآوردهای هوایی دشمن حکایت از زمین گیر بودن نیروی هوایی ایران داشت و انجام چنین عملیات هوایی سنگینی در مدتی کوتاه که تخمین آن برای بزرگترین استراتژیست های نظامی نیز آسان به نظر نمی رسید، می توانست معادلات دشمن درسرنگونی نظام اسلامی و جداسازی استان خوزستان از پیکر ایران را باطل کند.

در پی این عملیات رعدآسا، نیروی هوایی عراق برای مدت طولانی نیمی از توان عملیاتی خود را از دست داد و تا مدت ها پس از آن پایگاه های هوایی این کشور قادر به استفاده از تمام و یا بخشی از توان رزمی خود نبودند، به طوری که پایگاه هوایی الرشید به عنوان یکی از مهمترین پایگاه های هوایی عراق تا 69 روز پس از این رزم هوایی غیرعملیاتی بود و موجب کاهش توان رزمی هوایی دشمن و کاهش فعالیت های هوایی بر فراز جبهه های زمینی و کسب برتری هوایی برای دلاور مردان عرصه پیکار شد.

بازتاب های سیاسی نظامی عملیات کمان 99 کشورهای دوست و هم پیمان عراق شامل کشورهای عرب منطقه و برخی کشورهای اروپایی نظیر فرانسه و آلمان و از همه مهم تر ایالات متحده آمریکا با پاسخ قاطع نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بی هیچ تردیدی دریافتند که محاسبات آنان چندان دقیق و مبتنی بر اطلاعات درست و حقایق نبوده و ارتش ایران، از توان دفاعی قابل توجهی برخوردار است.

خبرگزاری های خارجی نیز پس از این عملیات با اذعان به مهارت خلبانان ایرانی و قابلیت هایی که در عرف این جنگنده ها پیش بینی نشده، مجبور به بازتاب این حمله گسترده شدند.

آنان پرواز خلبانان ایرانی را اعجاب برانگیز و قابلیت مانور آنان را در برابر پدافند هوایی بغداد بی نظیر توصیف کردند، اما آنچه در لابلای این اخبار بیشتر به چشم می خورد ضربه روحی شدید و وحشتی بود که زمامدار عراق و سیاست مداران غربی متحمل شدند.

به این ترتیب عملیات کمان 99 یا 140 فروندی بزرگ ترین عملیات هوایی تاریخ تیزپروازان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران که عملیاتی موفق بود، باعث اقتدار و برتری نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران برای چند سال در جنگ شد.

در این عملیات 11 فروند هواپیمای جنگنده بمب افکن از دست رفت و هشت نفر خلبان شهید شدند، دو نفر اسیر و یک نفر مفقودالاثر شد که بعدها به جمع شهدا پیوستند.

در پایان گرامی می داریم یاد و خاطره شهیدان این عملیات غرورآفرین شهید سرلشکر خلبان منصور ناظریان، همایون شوقی ، غفار رامین فر، غلامحسین عروجی ، بهرام عشقی پور، عباس اسلامی نیا، تورج یوسف و علی مراد جهانشاه لو و تمام کسانی که برای حفظ کیان و تمامیت ارضی میهن عزیزمان ایران، در اوج گمنامی و سلحشوری، بی هیج ادعایی رفتند تا پروانه وار شمع وجود خویش را در راه دفاع از ارزش های والای انقلاب اسلامی نثار کنند و باید نسل حاضر و نسل های بعد این واقعیت ها را بدانند که سربازان فداکار این کشور اسلامی در طول هشت سال دفاع مقدس با رشادت، پایمردی و نثار جان خود اجازه ندادند یک وجب از خاک پر افتخار میهن اسلامی لگدکوب دشمن شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: ارتش جمهوری اسلامی ایران - نیروی هوایی ارتش - جمهوری اسلامی ایران - ارتش جمهوری اسلامی - نیروی هوایی - جمهوری اسلامی - عملیات - هوایی - بزرگترین - نیروی - اسلامی - ارتش - ارتش های جهان - جمهوری - رژیم - ایران - بزرگ - رژیم بعثی - رژیم بعث صدام - رژیم بعث عراق - زمان - صدام - یکی از - بزرگ ترین - حیرت - جهان - کمان - کشورمان - عملیاتی - انهدام

آخرین اخبار سرویس:
واکنش دیپلمات فرانسوی به انقضای تحریم ایران

نیویورک تایمز: رای دهندگان بایدن را به ترامپ ترجیح می دهند

گل چهارم بارسلونا به فرانس واروش توسط پدری

یک تروریست داعشی در سامراء بازداشت شد

تیپ دانشجویی لیلا اوتادی + عکس

توافق صلح امارات و اسراییل برای مقابله با ایران

اهداف سفر عبدالله عبدالله به ایران چه بود؟

سقوط جنگنده اف-18 نیروی دریایی آمریکا در جنوب کالیفرنیا

سودان و وعده های بی پایه آمریکا درباره عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی

اهداف سفر عبدالله عبدالله به ایران چه بود؟

باید از برجام به عنوان یک نتیجه بزرگ دیپلماتیک حمایت و حفاظت شود

رژیم صهیونیستی مناطقی از نوار غزه را بمباران کرد

حمله هوایی رژیم صهیونیستی به نوار غزه

مسکو اتهامات جدید آمریکا رد کرد

آمادگی ترکیه برای گفت وگو با یونان

یک شرکت بیمه آمریکایی به اتهام نقض تحریم های ایران جریمه شد

تهمت دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس علیه ایران

رییس جمهور برزیل از انتخاب مجدد ترامپ حمایت کرد

تجاوز رژیم صهیونیستی به نوار غزه

رسانه فلسطینی به اعراب خلیج فارس: اگر هدف صلح است، چرا با ایران نه؟

نگرانی واشنگتن از افزایش نفوذ چین در آمریکای لاتین

فرهیختگان 30 مهر

گل اول پاری سن ژرمن به منچستریونایتد با گل به خودی مارسیال+ویدئو

کسری تراز تجاری آمریکا در دوران کرونا به شدت وخیم تر شده است/اقتصاد ایالات متحده درگیر مشکلات ریشه ای

شکایت نامزد خاشقجی از محمد بن سلمان در واشنگتن

اردوغان: اسلام ستیزی مکرون برای پوشاندن ضعف های داخلی است / امپریالیسم؛ مشوق ضربه زدن به اسلام

شرکت آمریکایی به اتهام نقض تحریم ها علیه ایران 4.1 میلیون دلار جریمه شد

انقضای تحریم تسلیحاتی ایران به معنای پایان تمام محدودیت ها نیست

حمله هوایی رژیم صهیونیستی به نوار غزه

سفر وزرای دفاع و امور خارجه آمریکا به هند

شرکت آمریکایی به اتهام نقض تحریم ها علیه ایران 4.1 میلیون دلار جریمه شد

گل سوم بارسلونا به فرنس واروش توسط کوتینیو+ویدئو

اردوغان: تبلیغات ضد اسلامی مکرون، برای پوشاندن ضعف های داخلی است

دیوید بکهام در حال کشاورزی +عکس

چین: اکثریت شورای امنیت علیرغم تهدیدات برجام را حفظ کردند

واکنش روسیه به اتهامات آمریکا

سقوط جنگنده اف-18 نیروی دریایی آمریکا در جنوب کالیفرنیا

دیپلمات فرانسوی: انقضای تحریم تسلیحاتی ایران به معنای پایان تمام محدودیت ها نیست

حمله جنگنده های رژیم صهیونیستی به شرق غزه

دیپلمات فرانسوی: انقضای تحریم تسلیحاتی ایران به معنای پایان تمام محدودیت ها نیست

ادعاهای ضدایرانی پمپئو و بن زاید در آغاز گفت وگوی راهبردی امارات و آمریکا

ادامه حملات شبه نظامیان کُرد به ترکیه

آتش سوزی جنگل ها و مراتع منطقه حفاظت شده خامی فعلا مهار شد

درس های تحریم تسلیحاتی

پیام سعودی ها به فلسطینیان

تصاویر واقعی سقوط پهپاد جنگ قره باغ در ایران

روزنامه فرهیختگان ورزشی| پایان بحران برانکو، آغاز چالش کالدرون

ورود نخست وزیر عراق به لندن

روزنامه شوت| توافق نهایی الریان با شجاع

حاکم الزاملی: وجود آیت الله سیستانی در عراق، سوپاپ اطمینان این کشور در برابر فتنه هاست

انعام دادن ترامپ سوژه رسانه ها شد + عکس

ملانیا ترامپ در کمپین انتخاباتی همسرش شرکت نمی کند

شکایت نامزد خاشقجی از محمد بن سلمان

چین: اکثریت شورای امنیت برجام را حفظ کردند

تروریست داعشی در سامراء دستگیر شد

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: گفت وگوی راهبردی با امارات بسیار مهم است

مجسمه های زاگرب کراوات زدند!

فاجعه زیست محیطی در حوزه ارس

یک خط خبر | بایدن 50، ترامپ 41، دو هفته تا انتخابات

ورود شهر منچستر به بحرانی ترین مرحله کرونایی

گل دوم بارسلونا به فرنس واروش توسط آنسو فاتی+ویدئو

تخت روانچی: جزایر سه گانه تا ابد به ایران تعلق دارد

جریمه شدن یک شرکت آمریکایی به اتهام نقض تحریم ها علیه ایران

آیا چین عناصر نادر خاکی را یک سلاح می داند؟

رضاشاه هنگام عبور با اتومبیل از رود کارون +عکس

ترفند ساده که شخصیت دیگران را برایتان فاش می کند

ادامه حملات شبه نظامیان کُرد تحت حمایت آمریکا به شهروندان شرق سوریه

ترامپ لیست دشمنان خود را اعلام کرد

جریمه 4.1 میلیون دلاری شرکت آمریکایی به دلیل نقض تحریم ها علیه ایران

پیام سعودی ها به فلسطینیان از زبان معاون باراک اوباما

در نظرسنجی های کلی «بایدن» 51.3 درصد و «ترامپ» 42.3 درصد آرا را در اختیار دارند/ پیشتازی دمکرات ها در نظرسنجی های همه ی موسسات

استقبال ناتو از پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا

نگرانی واشنگتن از افزایش نفوذ چین در آمریکای لاتین

بدنسازی که کرونا را قبول نداشت با کرونا جان باخت+عکس

انتقاد اردوغان از سیاست های کثیف مکرون

ان بی سی نیوز: انجام آزمایش کرونا در آمریکا کاهش یافته است

جریمه شرکت آمریکایی به اتهام نقض تحریم ایران

اکثریت شورای امنیتب ا وجود تهدیدها برجام را حفظ کردند

جریمه 4.1 میلیون دلاری شرکت آمریکایی به اتهام نقض تحریم ها علیه ایران

فعال شدن آژیر هشدار حمله راکتی به شهرک های صهیونیستی در اطراف نوار غزه

85 درصد ساکنان نوار غزه زیر خط فقر هستند

دستگیری مرد مرموز اماراتی در ترکیه +عکس

شکار کوسه دو سر توسط ماهیگیر هندی + عکس

به صدا درآمدن آژیرهای خطر در شهرک های اطراف غزه

جریمه یک شرکت آمریکایی به اتهام نقض تحریم ها علیه ایران

عصائب اهل الحق : الحشد الشعبی برای آزادی اهالی الفرحاتیه وارد عمل شود

چرا متحدان آمریکا با ترامپ همراه نشدند؟

مهراد جم هم به ترکیه مهاجرت کرد + عکس

دیدار رییس حزب اسلامی افغانستان با مقامات پاکستان

برف روبی تنگه اسدآباد برای عبور اتومبیل فرمانده انگلیسی + عکس

اعلام فهرست مخالفان ترامپ در یک تجمع انتخاباتی

شنیده شدن صدای آژیر خطر در شهرک های مجاور غزه

«الوفاق»: توافق سازش آل خلیفه با اسراییل، خلاف خواسته ملت بحرین است

اردوغان: هدف مکرون مجازات مسلمانان است/ از گسترش دین اسلام برآشفته اند به آن حمله می کنند

روسیه: اتهام آمریکا در مورد حمله سایبری تبلیغات انتخاباتی است

آژیرهای خطر بار دیگر در شهرک های صهیونیستی اطراف غزه به صدا درآمد

احتمال بازگشت کرونا به همسر ترامپ

رهبر انقلاب: ملتهای مسلمان ذلت سازش با رژیم صهیونیستی را به هیچ وجه تحمل نخواهند کرد

رهگیری خمپاره های شلیک شده از سوی غزه توسط گنبد آهنین

شرکت آمریکایی به اتهام نقض تحریم ها علیه ایران 4.1 میلیون دلار جریمه شد

بازخوانی عملیات «کمان 99 »

بازخوانی عملیات «کمان 99 »