موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - افراط گرايي - جمهوري آذربايجان - آموزش مجازي - شجاع خليل زاده - پذيرفته شدگان دكتري - وزير آموزش و پرورش - آموزش و پرورش - باشگاه پرسپوليس - دانشگاه صنعتي - طنزنويس - ساگرد - كميته بين المللي پارالمپيك - نور در عكاسي - پگاه - تيم ملي دوچرخه سواري ايران - بيماري ديابت - ويروس كرونا در ژاپن - ناصر عبدالهي - مهمان برنامه - كاتاي بانوان - رييس سازمان پدافند غير عامل كشور - لوييجي دي بياجو

مطالب مرتبط:
قیمت گذاری شانه ای تخم مرغ صحیح نیست
حداکثر قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ فله برای مصرف کننده 14 هزار و 500 تومان
حداکثر قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ فله 14 هزار و 500 تومان اعلام شد
کلامی: قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ 14 هزار و 500 تومان تعیین شد
قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ 14 هزار و 500 تومان تعیین شد
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 مهر 1399 ساعت 07:352020-09-22اقتصادي

چرا قیمت مرغ و تخم مرغ سر به فلک کشید؟ / موافق قدیری: شبکه توزیع نهاده های دامی ناکارآمد است


گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، چند روزی است که قیمت گوشت مرغ و گاو و گوسفند از گرانی های اخیر سبقت گرفته و سر به فلک کشیده است.

وضعیت به حدی برای سبد غذایی مردم به ویژه اقشار ضعیف جامعه سخت شده که صدای همه را درآورده است.

- چرا قیمت مرغ و تخم مرغ سر به فلک کشید؟ / موافق قدیری: شبکه توزیع نهاده های دامی ناکارآمد است " رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران گفت: عدم تخصیص ارز برای واردات نهاده های دامی از سوی بانک مرکزی و فقدان استراتژی مناسب و شبکه توزیع و عدم هماهنگی وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی عامل گرانی مرغ و تخم مرغ است.

گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، چند روزی است که قیمت گوشت مرغ و گاو و گوسفند از گرانی های اخیر سبقت گرفته و سر به فلک کشیده است.

وضعیت به حدی برای سبد غذایی مردم به ویژه اقشار ضعیف جامعه سخت شده که صدای همه را درآورده است.

حتی قیمت تخم مرغ هم پرواز کرده و در بعضی شهر ها تا دانه ای 2 هزار تومان یا شانه ای 40 هزار تومان رسیده و البته مسئولین مربوطه دائما از قیمت مصوب و برخورد تعزیراتی با متخلفان سخن می گویند و وزیر جهاد کشاورزی هم وعده ی حل مشکل تا چند روز آینده را می دهد.

برای درک بهتر علت گرانی گوشت و تخم مرغ با مجید موافق قدیری؛ رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران و عضو هییت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفتگو کردیم که در ادامه مشاهده می کنید.

ایران تا چه اندازه به واردات نهاده های دامی وابسته است؟ایران در واردات نهاده های دامی تولید خوراک دام کشور مطرحی در عرصه بین المللی است، به نحوی که به طور متوسط 80 درصد از نهاده های دامی تولید خوراک ایران وارداتی است، واردات نهاده های دامی را نمی توان به چند سال اخیر نسبت داد، بلکه از 50 سال گذشته تا کنون ایران یکی از کشور های واردکننده نهاده های دامی به شمار می رود.

ایران به دلیل شرایط ژئوپلتیکی و موقعیت جغرافیایی، هوای گرم و خشک و کمبود منابع آبی و نبود ماشین آلات و تکنولوژی های لازم و البته استراتژی های مناسب تولید محصولات کشاورزی، یک کشور وارد کننده در نهاده های دامی به شمار می رود که تا امروز هم این موضوع تداوم داشته است.

از طرفی باید بدانیم 70 درصد از هزینه های تمام شده محصولات پروتیینی همچون شیر، گوشت، تخم مرغ به خوراک دام مربوط است؛ بنابراین با دو معضل بزرگ رو به رو هستیم؛ یکی اینکه بیش از 80 درصد مواد اولیه تولید خوراک دام کشور وارداتی است و دوم اینکه 70 درصد قیمت تمام شده محصولات پروتیینی مستقیما به خوراک دام مرتبط است، لذا در صورتی که در واردات نهاده های دامی با کوچکترین چالشی مواجه شویم، مرغدار، دامدار و کارخانه خوراک دام موفق به دریافت به موقع نهاده های دامی و خوراک آماده دام نمی شود و در نتیجه این موضوع به افزایش قیمت تمام شده محصولات پروتیینی منتهی می شود.

قیمت تخم مرغ و مرغ در روز های اخیر به شدت افزایش یافته است، آیا پیش از رسیدن به این وضعیت برای جلوگیری از این موضوع راهکار های لازم اندیشیده نشده بود؟ هشدار هایی مبنی بر ایجاد مشکلاتی از این دست که این روز ها مشاهده می کنیم، از پاییز سال گذشته به سیاست گذاران اقتصادی، وزارت صمت، وزارت جهاد و بانک مرکزی داده شده بود، لذا متهم اصلی در این قصه که از آذر ماه سال گذشته شروع شده بانک مرکزی است که ارز مورد نیاز جهت واردات نهاده های دامی را تأمین نکرد.

متهم دوم وزارتخانه های اقتصادی مثل وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی است که ارز را به موقع تخصیص ندادند و استراتژی مناسبی برای واردات کنجاله ی سویا، جو و ذرت اعمال نکردند.

معضل مهم بعدی فقدان شبکه توزیع مناسب نهاده های دامی است، حتی علی رغم اینکه سامانه بازارگاه راه اندازی و با مشکلاتی همراه بود، سامانه جدید بازار نیز که جزو مصوبات ستاد تنظیم بازار بود، علی رغم اینکه باید در پنج شش ماه گذشته به سرعت راه اندازی می شد متاسفانه عملیاتی نشد، لذا همچنان با چالش مناسب توزیع نهاده های دامی مواجه هستیم، بنابراین متهم اصلی گرانی نهاده های دامی بانک مرکزی به دلیل عدم تامین به موقع ارز، عدم انتقال ارز و عدم تامین ارز برای واردکنندگان بخش خصوصی است، همچنین بروکراسی های پیچیده اداری و موازی کاری و فقدان استراتژی مناسب در وزارتخانه های صمت و جهاد کشاورزی و نبود شبکه توزیع مناسب نهاده های دامی نیز متهمان اصلی به شمار می روند که موجب بالا رفتن قیمت تخم مرغ و مرغ از نرخ مصوب شدند.

با اینکه جلسه تنظیم بازار با حضور معاون اول رییس جمهور برگزار شد آیا ممکن است همچنان با مشکلاتی در این موضوع مواجه شویم؟هر چند که قیمت مرغ چهارشنبه هفته جاری در جلسه تنظیم بازار با حضور معاون اول رییس جمهور بررسی و قیمت جدید ابلاغ می شود، اما لازم به ذکر است سیاستگذار اقتصادی باید متوجه این موضوع باشد که کشور با چالش جدی نهاده های دامی مواجه است و اگر بانک مرکزی به موقع نیاز های ارزی وارد کنندگان را تامین نکند و به درخواست های فعالین اقتصادی جامه عمل نپوشاند، به طور حتم کشور با بحران جدی تری مواجه خواهد شد.

برای ماه های پیش رو آیا اولویت های اصلی تامین نهاده های دامی برنامه ریزی شده است؟تخصیص ارز بخش عمده ای از نهاده های دامی توسط وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی انجام شده است.

موضوع تامین جو دامی به دلیل اهمیت آن قرار است در اولویت کاری بانک مرکزی قرار بگیرد.

بانک مرکزی باید پاسخگوی این موضوع باشد که چه زمانی ارز به حساب تامین کننده و فروشنده خارجی واریز می شود، ضمن اینکه قرار بر این است وقتی وزارت صمت لیست را اعلام کند ظرف یک هفته ارز مورد نیاز تامین شود.

در حال حاضر کالا های مورد نیاز دامی و محصولات پروتیینی وجود دارد که از گمرک ترخیص نشده باشد؟بله.

متاسفانه کالا هایی در گمرک دپو شده اند که بعضا شش ماه از رسوب آن می گذرد، به این دلیل که بانک مرکزی ارز مورد نیاز را تامین نکرده است.

کالا های دپو شده ای که زیر آفتاب و باران در حال فاسد شدن و کپک زدن هستند به دلیل عدم مساعدت بانک مرکزی در تامین ارز مراحل فاسد شدن را طی می کنند.

عدم تخصیص ارز برای واردات نهاد ها های دامی چه تبعات اقتصادی به دنبال دارد؟این موضوع از چند جهت حائز اهمیت است و دامنه نگرانی را افزایش می دهد چرا که می تواند موجب کاهش انگیزه وارد کنندگان و سرمایه گذاران این عرصه شود، همچنین به اعتبار ایران در عرصه بین المللی آسیب وارد کند چرا که فروشندگان نهاده های دامی اعتماد خود را به ایران از دست می دهند، این امکان وجود دارد که دیگر به ما کالا نفروشند، همچنین کالایی که قرار بر ترخیص آن است تا در واحد های تولیدی شیر، گوشت و تخم مرغ استفاده شود باید استاندارد و کیفیت مورد قبول را داشته باشد تا دام را با چالش های بعدی همچون بیماری مواجه نکند ومحصولات پروتیینی با کاهش کیفیت رو به رو و نشوند.

همچنین این اقدام موجب از دست رفتن تعادل در بازار هم می شود.

قیمت مصوب جو در حال حاضر چقدر است و چرا برای تامین جو دامی نگران هستید؟قیمت مصوب جو در حال حاضر 1450 تومان است، اما در بازار غیررسمی بیش از 3 هزار تومان خرید و فروش می شود، در حالی که متاسفانه جو در گمرکات دپو شده ترخیص نمی شود.

واردکننده هم به دلیل عدم ترخیص بار اقدام به واردات مجدد نمی کند.

از سوی دیگر تامین ارز نیز از سوی سیاست گذاران اقتصادی انجام نمی شود، همه ی این عوامل دست به دست هم می دهند و تعادل بازار را بر هم می زنند.

بنده از این جهت نگرانم که مشکلات جدی ما در خصوص تامین و نیاز به جو از مهر و آبان شروع می شود به این دلیل که دام های روستایی و عشایر در شش ماه اول سال از علوفه مراتع و جو داخلی و پسچر استفاده می کنند، با سرد شدن هوا دامداران مجبور به تامین احتیاجات آن ها با جو دامی و کنسانتره در دامداری می شوند، ضمن اینکه فصل برداشت جو هم تمام شده، بنابراین نیاز به جو دامی افزایش می یابد.

ضمن اینکه ذخایر استراتژیک کشور هم در این بخش مناسب نیست بنابراین همان اتفاقی که امروز برای کنجاله سویای 2450 تومانی که در بازار غیر رسمی و قاچاق بیش از 14 هزار تومان خرید و فروش می شود، ممکن است یکی دو ماه آینده شاهد همین رخداد برای جو دامی باشیم.

ما از همین امروز این هشدار را به ستاد تنظیم بازار دادیم، لذا مقرر شد تخصیص و تامین ارز در اولویت بانک مرکزی قرار بگیرد.


کلید واژه ها: نهاده های دامی - مرغ و تخم مرغ - شبکه توزیع - قیمت گوشت مرغ - تخم مرغ - سبد غذایی - وزارت جهاد کشاورزی - قیمت گوشت - قیمت - خبرگزاری - گوشت مرغ - توزیع - نهاده - قیمت مرغ - گرانی - اقتصادی - شبکه - گوسفند - دامی - جهاد کشاورزی - جامعه - اقشار - وضعیت - وزارت - بانک مرکزی - وزارت صمت - تخصیص ارز - گرانی مرغ - ویژه - گوشت

آخرین اخبار سرویس:
به ازای هر 30 هکتار اراضی کشاورزی یک تراکتور وجود دارد

کوچ مردم تهران به قرچک

اجرای طرح مطالعاتی بهره وری شهرداری قم تا پایان سال

رکورد روزانه مبتلایان به کووید 19 در جمهوری آذربایجان

نبود تعادل در عرضه و تقاضا عامل اصلی بی ثباتی در اقتصاد ایران است

بازار آتی سکه احیا می شود؟

پیش بینی بازار معاملات آتی سکه

سوداگران حوزه آرد و نان در گلستان دستگیر شدند

دستورالعمل تهیه اگ نودل کریسپی با میگو

بازار آتی سکه احیا می شود؟

سوداگران حوزه آرد و نان در گلستان دستگیر شدند

یک اتفاق احتمالی در بورس از هفته بعد

جاروبرقی را چند بخریم؟

قیمت انواع موتورسیکلت در 8 آبان

با رعایت چند نکته سلفی بهتری بگیرید

وزیر صمت از مردم عذرخواهی کرد

قیمت روز نبشی در بازار (8 آبان) + جدول

جاروبرقی چند؟ | جدول قیمت برندهای مختلف جاروبرقی

طوفان زیتا در آمریکا؛ قطعی برق و توقف تولید نفت خام خلیج مکزیک

طوفان زیتا در آمریکا؛ قطعی برق و توقف تولید نفت خام خلیج مکزیک

پیش بینی بازار بورس در آینده نزدیک

برنی سندرز: ترامپ 287 میلیون دلار از بدهی های خود را لغو کرد

آمریکا چند شهروند و نهاد فعال در بخش پتروشیمی ایران را تحریم کرد

227 هزار هکتار اراضی ملی استان بوشهر نهال کاری شد

عرضه تمام محصولات فولادی به زودی در بورس

شرایط جدید ثبت نام ایران خودرو و سایپا

صرافان دست از خرید دلار کشیدند/ بازار ارز در آستانه تغییر فاز

سندرز: ترامپ 885 میلیون دلار یارانه را به امپراتوری املاک خود اختصاص داد

سندرز: ترامپ 885 میلیون دلار یارانه را به امپراتوری املاک خود اختصاص داد

آمریکا 8 شرکت فعال در بخش پتروشیمی ایران را تحریم کرد

آمریکا 8 شرکت فعال در بخش پتروشیمی ایران را تحریم کرد

آخرین مرکز شبانه روزی فوریت های بررسی مشکلات واحد های تولیدی، شنبه افتتاح می شود/ مرکز ویژه ای بر عملکرد این مراکز نظارت خواهد کرد

بیان مشکلات بورس از زبان یک مسئول

راه اندازی30مرکز فوریتهای بررسی مشکلات تولیدیها

راه اندازی30 مرکز فوریتهای بررسی مشکلات واحدهای تولیدی

بورس قطعا صعودی می شود!

قیمت روز صفحه ستون در بازار (8 آبان) + جدول

استاندار بر ضرورت تقویت زیرساخت های شهرک های صنعتی مازندران تاکید کرد

چرا آمار مبتلایان به کرونا در ایران صعودی شد؟ + فیلم

پاداش بازنشستگی سال 98 آماده واریز است

سرمایه گذار بخش خصوصی آماده احیای ایران پوپلین/ آیا رؤیای احیای صنعت نساجی در گیلان محقق می شود؟

آمادگی بنیاد برکت برای سرمایه گذاری در مازندران

آغاز برداشت بِه در بردسیر

توضیحات وزیر صمت درباره علت کمبود روغن در بازار+ ویدیو

علت مشکلات عرضه فولاد در بورس چیست؟

خودرو های موعد تحویل مهر سایپا مشمول افزایش قیمت نمی شوند

رییس انستیتو پاستور: به دنبال افزایش تعداد تست ها، آمار مبتلایان نیز بیشتر شده است

علت اینکه ماهی کپور را در شالیزار های برنج پرورش می دهند چیست؟+ عکس

افت شاخص بورس در هفته اول آبان

گاز خانگی هرگز قطع نمی شود

ماشه بی اعتمادی به بورس کشیده شده است

سوداگران حوزه آرد در گلستان دستگیر شدند

صدور 54 گواهی انطباق برای محصولات دانش بنیان

یارانه 120 هزار تومانی به چه کسانی تعلق می گیرد؟

کمیاب شدن روغن خوراکی در شیراز

ترامپ عاشق سوسیالیسم برای خودش است

بازار کار و شرایط پیچیده اقتصادی

قیمت روز ناودانی در بازار (8 آبان) + جدول

تشدید سطح هشدار کرونایی در برخی مناطق انگلیس

مرکز شبانه روزی بررسی واحدهای تولیدی لرستان راه اندازی می شود

آیاحقوق بازنشستگان صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر همسان سازی می شود

کارخانه «آزمایش» طویله گوسفندان شد!

اجرای سینمای ساحلی در دستور کار منطقه آزاد کیش

افزایش هزار درصدی قیمت مواد اولیه لوازم خانگی|قدردانی ناظر مجلس در شورای عالی بورس از دستگاه قضا|نیاز 1.9 میلیون تنی واردات روغن خام برای تنظیم بازار روغن

تصاویر| برداشت توتون در مازندران

پرداخت مطالبات مراکز درمانی و پزشکان طرف قرار داد بیمه سلامت

توصیه ایمیدرو به سهام داران: به وضعیت بنیادی و سوددهی شرکت ها توجه کنید

ببینید | خبرخوش وزیر صمت درخصوص واردات و صادرات

قیمت روز پروفیل در بازار (8 آبان) + جدول

سرمایه گذار بخش خصوصی آماده احیای ایران پوپلین در گیلان/ آیا رؤیای احیای صنعت نساجی در گیلان محقق می شود؟

سقوط آزاد ارزش صندوق پالایش یکمِ دولت| تخفیف قیمت خوراک برای کاهش ضرر سهامداران پالایشی

صرافان دست از خرید دلار کشیدند

قیمت 206 بیش از 30 میلیون کاهش یافت

بازداشت رییس یکی از بانک های دورود لرستان/ علت: بی توجهی به مصوبات ستاد کرونا

شرکت هواپیمایی اتریش ظرفیت خود را کاهش داد

«هالک»؛ سگ غول پیکر لیونل مسی چقدر می ارزد؟

کمیاب شدن روغن خوراکی در فارس و وعده مسئولان

توصیه ایمیدرو به سهام داران: به وضعیت بنیادی و سوددهی شرکت ها توجه کنید

تحریم 8 شرکت فعال در بخش پتروشیمی ایران

تحریم های جدید آمریکا علیه پتروشیمی ایران

افزایش سهمیه واحدهای مسکن محرومان استان ایلام

ریزش بورس، به کام حقوقی ها به ضرر مردم!

جهانگیری: باید عوامل تشکیل اجتماع مشهد شناسایی و با آن ها برخورد قانونی شود/عراقچی: در خصوص قره باغ با روسیه رویکرد مشترک داریم

تحریم ها تکراری و بی اثر است/ صادرات پتروشیمی ایران افزایش هم داشته است

تعطیلی بازار روزهای پیشوا

سی ان ان: بحران کرونا همچنان تهدیدی عظیم برای اقتصاد آمریکا است

قیمت روز فلزات اساسی (8 آبان) + جدول

درخواست مجوز برای طرح مسجد بزرگ بیرمنگام

استانداردسازی 13 واحد اقامتی در قزوین

تخصیص ناعادلانه ارز و بی تفاوتی به هشدارها در مورد کمبود روغن

سطح اراضی صنعتی در مازندران 100 درصد افزایش می یابد

آمادگی تاتارستان برای گسترش فعالیت های تجاری با گیلان

شمار مبتلایان کرونا در جهان از 45 میلیون نفر گذشت

جدول قیمت گوشی شیائومی امروز پنجشنبه 8 آبان 99

سطح اراضی صنعتی در مازندران 100 درصد افزایش می یابد

افت شاخص بورس در هفته اول آبان

افت قیمت نفت در بازارهای جهانی

آمادگی تاتارستان برای گسترش فعالیت های تجاری با گیلان

نگرانی ها از کاهش حساسیت های کرونایی در مازندران

صرافان دست از خرید دلار کشیدند/بازار ارز در آستانه تغییر فاز

چرا قیمت مرغ و تخم مرغ سر به فلک کشید؟ / موافق قدیری: شبکه توزیع نهاده های دامی ناکارآمد است

چرا قیمت مرغ و تخم مرغ سر به فلک کشید؟ / موافق قدیری: شبکه توزیع نهاده های دامی ناکارآمد است