مطالب مرتبط:
قیمت گذاری شانه ای تخم مرغ صحیح نیست
حداکثر قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ فله برای مصرف کننده 14 هزار و 500 تومان
حداکثر قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ فله 14 هزار و 500 تومان اعلام شد
کلامی: قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ 14 هزار و 500 تومان تعیین شد
قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ 14 هزار و 500 تومان تعیین شد
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 مهر 1399 ساعت 07:352020-09-22اقتصادي

چرا قیمت مرغ و تخم مرغ سر به فلک کشید؟ / موافق قدیری: شبکه توزیع نهاده های دامی ناکارآمد است


گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، چند روزی است که قیمت گوشت مرغ و گاو و گوسفند از گرانی های اخیر سبقت گرفته و سر به فلک کشیده است.

وضعیت به حدی برای سبد غذایی مردم به ویژه اقشار ضعیف جامعه سخت شده که صدای همه را درآورده است.

- چرا قیمت مرغ و تخم مرغ سر به فلک کشید؟ / موافق قدیری: شبکه توزیع نهاده های دامی ناکارآمد است " رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران گفت: عدم تخصیص ارز برای واردات نهاده های دامی از سوی بانک مرکزی و فقدان استراتژی مناسب و شبکه توزیع و عدم هماهنگی وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی عامل گرانی مرغ و تخم مرغ است.

گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، چند روزی است که قیمت گوشت مرغ و گاو و گوسفند از گرانی های اخیر سبقت گرفته و سر به فلک کشیده است.

وضعیت به حدی برای سبد غذایی مردم به ویژه اقشار ضعیف جامعه سخت شده که صدای همه را درآورده است.

حتی قیمت تخم مرغ هم پرواز کرده و در بعضی شهر ها تا دانه ای 2 هزار تومان یا شانه ای 40 هزار تومان رسیده و البته مسئولین مربوطه دائما از قیمت مصوب و برخورد تعزیراتی با متخلفان سخن می گویند و وزیر جهاد کشاورزی هم وعده ی حل مشکل تا چند روز آینده را می دهد.

برای درک بهتر علت گرانی گوشت و تخم مرغ با مجید موافق قدیری؛ رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران و عضو هییت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفتگو کردیم که در ادامه مشاهده می کنید.

ایران تا چه اندازه به واردات نهاده های دامی وابسته است؟ایران در واردات نهاده های دامی تولید خوراک دام کشور مطرحی در عرصه بین المللی است، به نحوی که به طور متوسط 80 درصد از نهاده های دامی تولید خوراک ایران وارداتی است، واردات نهاده های دامی را نمی توان به چند سال اخیر نسبت داد، بلکه از 50 سال گذشته تا کنون ایران یکی از کشور های واردکننده نهاده های دامی به شمار می رود.

ایران به دلیل شرایط ژئوپلتیکی و موقعیت جغرافیایی، هوای گرم و خشک و کمبود منابع آبی و نبود ماشین آلات و تکنولوژی های لازم و البته استراتژی های مناسب تولید محصولات کشاورزی، یک کشور وارد کننده در نهاده های دامی به شمار می رود که تا امروز هم این موضوع تداوم داشته است.

از طرفی باید بدانیم 70 درصد از هزینه های تمام شده محصولات پروتیینی همچون شیر، گوشت، تخم مرغ به خوراک دام مربوط است؛ بنابراین با دو معضل بزرگ رو به رو هستیم؛ یکی اینکه بیش از 80 درصد مواد اولیه تولید خوراک دام کشور وارداتی است و دوم اینکه 70 درصد قیمت تمام شده محصولات پروتیینی مستقیما به خوراک دام مرتبط است، لذا در صورتی که در واردات نهاده های دامی با کوچکترین چالشی مواجه شویم، مرغدار، دامدار و کارخانه خوراک دام موفق به دریافت به موقع نهاده های دامی و خوراک آماده دام نمی شود و در نتیجه این موضوع به افزایش قیمت تمام شده محصولات پروتیینی منتهی می شود.

قیمت تخم مرغ و مرغ در روز های اخیر به شدت افزایش یافته است، آیا پیش از رسیدن به این وضعیت برای جلوگیری از این موضوع راهکار های لازم اندیشیده نشده بود؟ هشدار هایی مبنی بر ایجاد مشکلاتی از این دست که این روز ها مشاهده می کنیم، از پاییز سال گذشته به سیاست گذاران اقتصادی، وزارت صمت، وزارت جهاد و بانک مرکزی داده شده بود، لذا متهم اصلی در این قصه که از آذر ماه سال گذشته شروع شده بانک مرکزی است که ارز مورد نیاز جهت واردات نهاده های دامی را تأمین نکرد.

متهم دوم وزارتخانه های اقتصادی مثل وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی است که ارز را به موقع تخصیص ندادند و استراتژی مناسبی برای واردات کنجاله ی سویا، جو و ذرت اعمال نکردند.

معضل مهم بعدی فقدان شبکه توزیع مناسب نهاده های دامی است، حتی علی رغم اینکه سامانه بازارگاه راه اندازی و با مشکلاتی همراه بود، سامانه جدید بازار نیز که جزو مصوبات ستاد تنظیم بازار بود، علی رغم اینکه باید در پنج شش ماه گذشته به سرعت راه اندازی می شد متاسفانه عملیاتی نشد، لذا همچنان با چالش مناسب توزیع نهاده های دامی مواجه هستیم، بنابراین متهم اصلی گرانی نهاده های دامی بانک مرکزی به دلیل عدم تامین به موقع ارز، عدم انتقال ارز و عدم تامین ارز برای واردکنندگان بخش خصوصی است، همچنین بروکراسی های پیچیده اداری و موازی کاری و فقدان استراتژی مناسب در وزارتخانه های صمت و جهاد کشاورزی و نبود شبکه توزیع مناسب نهاده های دامی نیز متهمان اصلی به شمار می روند که موجب بالا رفتن قیمت تخم مرغ و مرغ از نرخ مصوب شدند.

با اینکه جلسه تنظیم بازار با حضور معاون اول رییس جمهور برگزار شد آیا ممکن است همچنان با مشکلاتی در این موضوع مواجه شویم؟هر چند که قیمت مرغ چهارشنبه هفته جاری در جلسه تنظیم بازار با حضور معاون اول رییس جمهور بررسی و قیمت جدید ابلاغ می شود، اما لازم به ذکر است سیاستگذار اقتصادی باید متوجه این موضوع باشد که کشور با چالش جدی نهاده های دامی مواجه است و اگر بانک مرکزی به موقع نیاز های ارزی وارد کنندگان را تامین نکند و به درخواست های فعالین اقتصادی جامه عمل نپوشاند، به طور حتم کشور با بحران جدی تری مواجه خواهد شد.

برای ماه های پیش رو آیا اولویت های اصلی تامین نهاده های دامی برنامه ریزی شده است؟تخصیص ارز بخش عمده ای از نهاده های دامی توسط وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی انجام شده است.

موضوع تامین جو دامی به دلیل اهمیت آن قرار است در اولویت کاری بانک مرکزی قرار بگیرد.

بانک مرکزی باید پاسخگوی این موضوع باشد که چه زمانی ارز به حساب تامین کننده و فروشنده خارجی واریز می شود، ضمن اینکه قرار بر این است وقتی وزارت صمت لیست را اعلام کند ظرف یک هفته ارز مورد نیاز تامین شود.

در حال حاضر کالا های مورد نیاز دامی و محصولات پروتیینی وجود دارد که از گمرک ترخیص نشده باشد؟بله.

متاسفانه کالا هایی در گمرک دپو شده اند که بعضا شش ماه از رسوب آن می گذرد، به این دلیل که بانک مرکزی ارز مورد نیاز را تامین نکرده است.

کالا های دپو شده ای که زیر آفتاب و باران در حال فاسد شدن و کپک زدن هستند به دلیل عدم مساعدت بانک مرکزی در تامین ارز مراحل فاسد شدن را طی می کنند.

عدم تخصیص ارز برای واردات نهاد ها های دامی چه تبعات اقتصادی به دنبال دارد؟این موضوع از چند جهت حائز اهمیت است و دامنه نگرانی را افزایش می دهد چرا که می تواند موجب کاهش انگیزه وارد کنندگان و سرمایه گذاران این عرصه شود، همچنین به اعتبار ایران در عرصه بین المللی آسیب وارد کند چرا که فروشندگان نهاده های دامی اعتماد خود را به ایران از دست می دهند، این امکان وجود دارد که دیگر به ما کالا نفروشند، همچنین کالایی که قرار بر ترخیص آن است تا در واحد های تولیدی شیر، گوشت و تخم مرغ استفاده شود باید استاندارد و کیفیت مورد قبول را داشته باشد تا دام را با چالش های بعدی همچون بیماری مواجه نکند ومحصولات پروتیینی با کاهش کیفیت رو به رو و نشوند.

همچنین این اقدام موجب از دست رفتن تعادل در بازار هم می شود.

قیمت مصوب جو در حال حاضر چقدر است و چرا برای تامین جو دامی نگران هستید؟قیمت مصوب جو در حال حاضر 1450 تومان است، اما در بازار غیررسمی بیش از 3 هزار تومان خرید و فروش می شود، در حالی که متاسفانه جو در گمرکات دپو شده ترخیص نمی شود.

واردکننده هم به دلیل عدم ترخیص بار اقدام به واردات مجدد نمی کند.

از سوی دیگر تامین ارز نیز از سوی سیاست گذاران اقتصادی انجام نمی شود، همه ی این عوامل دست به دست هم می دهند و تعادل بازار را بر هم می زنند.

بنده از این جهت نگرانم که مشکلات جدی ما در خصوص تامین و نیاز به جو از مهر و آبان شروع می شود به این دلیل که دام های روستایی و عشایر در شش ماه اول سال از علوفه مراتع و جو داخلی و پسچر استفاده می کنند، با سرد شدن هوا دامداران مجبور به تامین احتیاجات آن ها با جو دامی و کنسانتره در دامداری می شوند، ضمن اینکه فصل برداشت جو هم تمام شده، بنابراین نیاز به جو دامی افزایش می یابد.

ضمن اینکه ذخایر استراتژیک کشور هم در این بخش مناسب نیست بنابراین همان اتفاقی که امروز برای کنجاله سویای 2450 تومانی که در بازار غیر رسمی و قاچاق بیش از 14 هزار تومان خرید و فروش می شود، ممکن است یکی دو ماه آینده شاهد همین رخداد برای جو دامی باشیم.

ما از همین امروز این هشدار را به ستاد تنظیم بازار دادیم، لذا مقرر شد تخصیص و تامین ارز در اولویت بانک مرکزی قرار بگیرد.


کلید واژه ها: نهاده های دامی - مرغ و تخم مرغ - شبکه توزیع - قیمت گوشت مرغ - تخم مرغ - سبد غذایی - وزارت جهاد کشاورزی - قیمت گوشت - قیمت - خبرگزاری - گوشت مرغ - توزیع - نهاده - قیمت مرغ - گرانی - اقتصادی - شبکه - گوسفند - دامی - جهاد کشاورزی - جامعه - اقشار - وضعیت - وزارت - بانک مرکزی - وزارت صمت - تخصیص ارز - گرانی مرغ - ویژه - گوشت

آخرین اخبار سرویس:
فرماندار اسفراین: پست بانک در مسیر سرمایه گذاران سنگ اندازی می کند

پروژه ها و طرح های جهش تولید استان مرکزی باید تا پایان سال 99 تکمیل شوند

شرط سرمایه گذاری شستا در خانمیرزا/ تعیین ضرب الاجل دو ماهه برای تعیین زمین

کمیسیون عمران لجام گسیختگی قیمت ها در بازار مصالح ساختمانی را بررسی می کند

بورس از کف حمایتی عبور کرد/ هفته آینده هفته خوب سهامداران حرفه ای است

آذربایجان شرقی با 3 هزار راس گاومیش، پایلوت برای پرورش و اصلاح نژاد

معاون وزیر تعاون:چهارمحال و بختیاری دارای قابلیت ایجاد خوشه های صنعتی است

معاون وزیر تعاون:چهارمحال و بختیاری دارای قابلیت ایجاد خوشه های صنعتی است

وضعیت تولید روغن خوراکی

25 پروژه جهش تولید در استان مرکزی شناسایی و اعلام شد

بیمارستان 300 تختخوابی در شهرکرد احداث می شود

کدام سکه بیشترین حباب قیمت را دارد؟

آخرین وضعیت بازار بورس امروز چهارشنبه 7 آبان 99

سیاست غلط همتی به بحران ارزی دامن زد

جمع آوری اغذیه فروشی های سیار/ کاشت گل های پاییزه در بیرجند

30 درصد از آموزش های دانشگاهی باید در جهت مهارت آموزی تغییر یابد

رپورتاژ آگهی چیست و تاثیر آن بر سئو سایت چقدر است ؟

حدود 15 هزار نفر در آلمان به کرونا مبتلا شده اند

1335 بیمار خاص در قم زیرپوشش بیمه سلامت قرار دارند

30 درصد از آموزش های دانشگاهی باید در جهت مهارت آموزی تغییر یابد

پرداخت بدهی آزمایشگاه ضد دوپینگ کلن تایید شد

15 درصد مشترکان تهرانی مشمول برق رایگان هستند

بیمارستان 300 تختخوابی در شهرکرد احداث می شود

قیمت جدید 5محصول سایپا اعلام شد

فرآیند صدور گواهی کسر از حقوق بازنشستگان کشوری الکترونیکی شد

معاملات مربوط به عملیات بازار باز 7 آبان 99

قطع موقت سامانه ساتنا در بانک توسعه تعاون به منظور اعمال تغییرات

افزایش مالیات راهی برای همراهی تولیدکنندگان نفت روسیه اوپک پلاس

قیمت روز ناودانی در بازار (7 آبان) + جدول

دستور ویژه وزیر صمت برای تامین روغن نباتی در بازار

فرآوری و بسته بندی بادام در چهارمحال و بختیاری انجام نمی شود

توسعه استان چهارمحال و بختیاری نیازمند همکاری همه جانبه است

تولید روزانه گاز در زمستان به 800 میلیون مترمکعب می رسد

ارزش سهام عدالت، امروز 7 آبان 99

وزیر صمت به منظور ارائه برنامه های خود برای کنترل قیمت ها به مجلس می رود

پشت پرده نمایشگاه آنلاین صنعت بیمه با ارقام نجومی +اسناد

قیمت شیرخام در هفته آینده افزایش می یابد؟

مقصد سرمایه های سرگردان کجاست؟

فرماندار اسفراین: پست بانک در مسیر سرمایه گذاران سنگ اندازی می کند

مهر و موم 10واحد صنفی متخلف در اردستان

توسعه سرمایه اجتماعی ضرورت ملی است

آذربایجان شرقی کمترین تعدیل نیرو بر اثر کرونا را دارد

انتقاد عضو شورای عالی بورس از سهل انگاری سازمان بورس

نام نویسی وام بازنشستگی تامین اجتماعی اینترنتی شد

توقف عرضه های حقوقی در بورس

قیمت سبد نفتی اوپک؛ 39 دلار و 53

وقتی وضعیت اقتصادی چرخ های سرمایه گذاری در بام ایران را کند می کند

توسعه سرمایه اجتماعی ضرورت ملی است

طرح ساماندهی بازار خودرو به کجا رسید؟

وزیر صمت: روند تامین ارز تا پایان سال بهتر می شود

روش های گمرکی باید متناسب با توسعه صادرات بهبود یابد

ارزش دارا سوم امروز چهارشنبه 7 آبان 99

زمان واریز یارانه 55 تا 205 هزار تومانی

نظام استاد، شاگردی احیا می شود

بازار خوب رادیاتور نانوپوشش ایرانی در کشورهای همسایه

پیش فروش خودرو ها و ظلمی که به خریداران می شود / چرا مشتریان در لحظه تحویل باید ناگهان چند ده میلیون تومان بیشتر بپردازند؟

بازار خوب رادیاتور نانوپوشش ایرانی در کشورهای همسایه

افتتاح مرکز شبانه روزی بررسی مشکلات واحدهای تولیدی گلستان

بورس، ابزار سهم خواهی برای ریاست جمهوری قالیباف؟

انتقاد عضو شورای عالی بورس از سهل انگاری سازمان بورس

بورس، ابزار سهم خواهی برای ریاست جمهوری قالیباف؟

طرح ساماندهی بازار خودرو به کجا رسید؟

رزم حسینی:روند درآمد های ارزی کشور در حال بهبود است /دستور ویژه برای تامین روغن نباتی

تاخیر در بارندگی ها نباید مانع کشت به موقع شود

برداشت برنج از شالیزار های کهگیلویه

اختصاص 50 هکتار زمین برای احداث شهرک بادام در چهارمحال و بختیاری

نام نویسی وام بازنشستگی تامین اجتماعی اینترنتی شد

شکل گیری زنجیره تولید کلید رفع بیکاری چهارمحال و بختیاری است

افتتاح مرکز شبانه روزی بررسی مشکلات واحدهای تولیدی گلستان

4 اقدام فوری برای نجات بورس

پیش بینی بورس در هفته آینده / بالاخره بازار مثبت می شود؟

کشف انبار احتکار شکر در مشگین شهر

پشت پرده نمایشگاه آنلاین صنعت بیمه با ارقام نجومی +اسناد

آشنایی بیشتر با سیستم بیمه گری الکترونیکی «باب نو»

همشهری TV | سوخت جدید تورم

جذب سرمایه گذاران از مهمترین اولویت ها در راستای رونق تولید در کهگیلویه و بویراحمد است

ضدونقیض دورکاری کارمندان تهرانی

قیمت روز پروفیل در بازار (7 آبان) + جدول

همشهری آوا | پادکست تهران گفت | قسمت چهل و دوم؛ سجایای پیامبر (ص) و زندگی ماشینی امروز

صدور آنلاین بیمه آتش سوزی “رازمان” در اکوسیستم همراز فراهم شد

2 میلیون مسافر در مسیرهای ریلی منتهی به مشهد جابه جا شدند

دستور ویژه وزیر صمت برای تامین روغن نباتی

«کمبود نقدینگی» عامل 77 درصد مشکلات واحدهای تولیدی استان گیلان است

پیشنهاد عجیب خودروسازان به مخترع کلاچ داخلی

ثبت 10 رکورد شرکت فولاد آلیاژی ایران در سال جهش تولید

راهکار دادستان قزوین برای اتمام تملکات طرح امامزاده حسین(ع) / معاوضه املاک باقی مانده با املاک جایگزین

خوداظهاری مالکان؛ مبنای اجرای طرح جدید خانه های خالی

خبرهای خوب فیچ برای اقتصاد ایران

جوایز سینمایی آسیاپاسیفیک لغو شد

4 اقدام فوری برای نجات بورس

به منظور پیشگیری از کرونا سقف کارت به کارت بانک ایران زمین افزایش یافت

پیشرفت 88 درصدی زیرگذر بزرگراه نجفی رستگار در منطقه 15

توافق کمیسیون صنایع و وزارت صمت برای قیمت گذاری خودرو

پروژه شهرک صنفی بازیافت در تهران اجرایی می شود

استاندار ایلام: اعتبارات با اولویت تکمیل طرح های نیمه تمام اختصاص یابد

اختصاص 50 هکتار زمین برای احداث شهرک بادام در چهارمحال و بختیاری

توزیع 360تُن مرغ منجمد در لرستان

امضای تفاهم نامه برای پوشش خدمات کار درمانی و توان بخشی آسیب شنیداری

لزوم ورود برندهای مطرح ملی به چهارمحال و بختیاری

شلوغی داروخانه ها و مطب پزشکان در روزهای کرونایی نگران کننده است

چرا قیمت مرغ و تخم مرغ سر به فلک کشید؟ / موافق قدیری: شبکه توزیع نهاده های دامی ناکارآمد است

چرا قیمت مرغ و تخم مرغ سر به فلک کشید؟ / موافق قدیری: شبکه توزیع نهاده های دامی ناکارآمد است