موضوعات داغ: - همسان سازي حقوق بازنشستگان - باشگاه پرسپوليس - حقوق بازنشستگان - همسان سازي حقوق - فرمانده انتظامي - رييس قوه قضاييه - بازار سرمايه - پيشكسوت پرسپوليس - فرمانده نيروي انتظامي - يحيي گل محمدي - داروهاي بيهوشي - اقلام ضروري - فيلم كوتاه «امتحان» - حاج علي - نادر غبيشاوي - كاميون يخچال دار - سيدمحمدعلي آل هاشم - تشكيل كميته قانون اساسي سوريه - نخست وزير حكومت پهلوي - شكرخدا گودرزي - دبير شوراي عالي امنيت ملي - كاخ - ائتلاف سائرون

مطالب مرتبط:
قیمت گذاری شانه ای تخم مرغ صحیح نیست
امشب یارانه تخم مرغ واریز می شود!
حداکثر قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ فله برای مصرف کننده 14 هزار و 500 تومان
کمبود خوراک، مرغ های تخم گذار را روانه کشتارگاه کرد؟
حداکثر قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ فله 14 هزار و 500 تومان اعلام شد
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 مهر 1399 ساعت 00:552020-09-21اجتماعي

تخم اژدها روی دماوند؟!


یک گوی سبز رنگ در ارتفاع بالای 4200 متری دماوند دیده می شود.

کوهنوردان ایرانی می گویند آنجا پناهگاه کوهنوردان و توریست های خارجی است.

کوهنوردان خارجی که قبلا به کوه دماوند آمده اند اما از دیدن این گوی فلزی در آن ارتفاع متعجب شده اند و آن را به تخم اژدهایی سبز رنگ تشبیه کرده اند.

- در تصاویر تازه منتشر شده از کوه دماوند دیده می شود یک گوی فلزی دیگر همردیف با نمونه قدیمی تر، درحال ساخت است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، این سازه های فلزی را ایگلو می گویند که از کلبه های یخی اسکیموها الگو گرفته شده و مشابه آن در قله توچال با کاربری پناهگاه کوهنوردان دیده می شود.

اما چه چیز این ایگلوها در کوه دماوند آزاردهنده است؟ عباس محمدی ـ دوستدار و دیده بان کوهستان ـ این سازه های فلزی را زخم تازه ای بر پیکر دماوند دانسته و در حساب شخصی اش در اینستاگرام با انتشار تصاویری از این ایگلوهای سبز و آبی در ارتفاع بالای 4200 متری کوه دماوند، نوشته است: سازه های بدریخت و ناهماهنگ با محیط کوهستان، در نزدیکی پناهگاه جنوبی (که خود زگیلی است بر سیمای این کوه!) درحال بالا آمدن است.

با وجود مخالفت ضمنی فدراسیون کوهنوردی (آنطور که در یک جلسه حضوری با رییس فدراسیون و مسؤول پناهگاه ها برداشت کردم) این ساخت و ساز حتی در شرایط هوای بد این روزها درحال پیشرفت است.

ظاهرا توجیه این عملیات، کمک در امر امداد و نجات است که کاملا بی مورد است! کوه دماوند یک اثر طبیعی ملی است که به عنوان میراث طبیعی در سال 1387 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است و پیش از آن، در سال 1381 به عنوان اثر طبیعی در شمار مناطق چهارگانه ارزشمند محیط زیست قرار گرفت.

بنابراین تمام کوه از ارتفاع 2200 متر تا قله ثبت شده است و مطابق قانون، انجام هرگونه عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت اثر شود از ارتفاع 2200 متر به بالا که عرصه دماوند محسوب می شود، ممنوع بوده و هرگونه دخالتی در اثر، صرفا با تایید و نظارت سازمان (وزارت) میراث فرهنگی ممکن بوده و تخلف از آن برابر مواد 558 تا 569 از کتاب پنجم قانون مجازات های اسلامی تعزیرات و مجازات های بازدارنده، جرم محسوب شده و مرتکب مشمول مجازات های قانونی خواهد شد.

به نظر می رسد با وجود آن که دماوند از سوی وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و سازمان حفاظت محیط زیست ثبت شده اما نبود ناظران این دستگاه ها در کوه دماوند، دست را برای دخل و تصرف باز گذاشته.

این درحالی است که پرونده دماوند از سال 1395 برای ثبت در فهرست جهانی یونسکو آماده شده اما آسیب ها و تعرض های فراوان مانع از ثبت جهانی آن شده است".

مینا قربانی که از سال 1394 با عنوان راهنمای گردشگری کوهستان فعالیت می کند، مدتی است موضوع ساخت و سازهای جدید در کوه دماوند را پی گیری می کند.

او در گفت وگویی که با ایسنا داشت، این پرسش را مطرح کرد که با توجه به ممنوعیت ساخت وساز در اثر طبیعی و میراث ملی، آیا فدراسیون کوهنوردی مجوزی از نهادهای مربوطه برای اضافه کردن این سازه های فلزی در کوه دماوند گرفته است!؟ قربانی به جلسه ای که حدود یک ماه پیش در فدراسیون کوهنوردی برای پیگیری این مساله با حضور جمعی از دوستداران و فعالان کوهستان و محیط زیست تشکیل شد، اشاره کرد و افزود: رییس فدراسیون در آن جلسه توجیهات مربوط به ایجاد ایگلوها را تشریح کرد.

ایگلوی سبز که قدیمی تر است در اختیار کمیته پناهگاه ها بوده که به یک شرکت توریستی اجاره داده شده است.

در صورتی که اظهارات آقای زارعی ـ رییس فدراسیون کوهنوردی ـ مبنی بر این بود که آن سازه قرار بوده محل غذاخوری گردشگران خارجی باشد.

در همان جلسه گفته شد ایگلوی قدیمی (سبز) همچنان در اختیار کمیته پناهگاه ها خواهد ماند و فقط ممکن است محل آن جابه جا شود، چون درست جانمایی نشده بود.

از طرفی مشاهدات نشان می دهد بخشی از آن سازه تخریب شده و عملا ناکارآمد است.

وی ادامه داد: قطعات ایگلوهای بیشتری قبلا به ارتفاع بالای 4200 متر منتقل شده و مدت هاست که رها شده اند.

حالا که یک ماه از آن جلسه گذشته و خبر رسیده ایگلوی دوم درحال ساخت است که گفته شده کاربری آن برای گروه امداد و نجات است.

در همان جلسهٔ یک ماه پیش، همه حاضران با این تصمیم فدراسیون مخالفت کردند.

اعتقاد ما این است حتی اگر قرار باشد دماوند توریستی تر شود باید به سمت ایجاد سازه های موقت با کمترین آسیب به این میراث طبیعی ملی، پیش برویم.

قربانی اضافه کرد: اگرچه فدراسیون کوهنوردی، این ایگلوها را سازه ای موقت به حساب می آورد ولی به هر حال برای استقرار آن به بسترسازی نیاز است و با نصب آن به نوعی ساخت و ساز انجام می شود.

در مناطق کوهستانی کشورهای دیگر چنین اتفاقی را شاهد نیستیم، همه به این نتیجه رسیده اند که سازه هایی موقت با کمترین اثر زیست محیطی را به عنوان پناهگاه ایجاد کنند.

این راهنمای گردشگری کوهستان به واکنش توریست ها و کوهنوردان خارجی که قبلا به کوه دماوند آمده اند پس از دیدن عکس های این ایگلوها اشاره کرد و گفت: آن ها متعجب شدند.

یکی از آن ها پرسید این گوی سبز دیگر چیست، تخم اژدها!؟ ایگلویی که به گفته فدراسیون به یک شرکت توریستی اجاره داده شده او ادامه داد: آقای زارعی ـ رییس فدراسیون کوهنوردی ـ در جلسه یک ماه پیش و بعد از آن در یک مصاحبه تلویزیونی گفته بود که با وجود انتقال قطعات بیشتری به آن ارتفاع، فقط دو ایگلو برپا خواهد شد.

اما طبق مشاهدات میدانی کوهنوردان، پشت پناهگاه بارگاه سوم و در شرق سرویس های بهداشتی تازه تاسیس، سکوهای سیمانی جدیدی ایجاد شده که خودش اقدام غیرزیست محیطی به شمار می آید.

قطعات ایگلوهای دیگر نیز در منطقهای در کنار کافر دره در جبهه جنوبی کوه دماوند، روی سکوهای بزرگی تلمبار شده است.

درحالی که گفته شده بود ایگلوی دیگری برپا نمی شود.

باید قطعات اضافی را به پایین کوه منتقل می کردند و یا در بدترین شرایط آن بالا انبار می شد.

وی بیان کرد: شاید الان رییس فدراسیون با ایجاد سازه های بیشتر مخالف باشد، چه تضمینی وجود دارد که رییس بعدی فدراسیون هم مقاومت و مخالفت کند.

قربانی افزود: منطق ایجاد پناهگاهی مجزا برای امداد و نجات نیز زیر سوال است.

آن سازه با ساختاری که دارد نهایت تا سه چهار سال قابل استفاده باشد، با این وصف می شد به الگوهای پایدار و زیست محیطی فکر شود.

کما این که می شد یکی از اتاق های بارگاه سوم را برای گروه امداد و نجات تجهیز کرد.

به ویژه آن که این ایگلوهای فلزی در آن ارتفاع و با آب و هوایی که کوه دماوند دارد، مدت کمی از سال قابل استفاده است.

این راهنمای کوهستان سپس به مصوبه هیات رییسه فدراسیون کوهنوردی در سال 88 اشاره کرد که طبق اظهارات رییس کمیته پناهگاه ها مستند به همان مصوبه، ساخت هرگونه جانپاه و پناهگاه در عرصه های کوهستانی را ممنوع کرده است، اظهار کرد: این مصوبه را خودم ندیدم اما رییس کمیته پناهگاه ها در همان جلسه به آن اشاره کردند.

اگر چنین مصوبه ای وجود دارد چرا پناهگاه جدیدی ایجاد شده است.

آیا فدراسیون برای اضافه کردن آن از نهادهای مربوطه مثل محیط زیست و میراث فرهنگی مجوز گرفته است، مخصوصا آن که ساخت و ساز در یک اثر ملی و طبیعی ممنوع است.

آن زمان که پناهگاه بارگاه سوم را در ارتفاع بالای 4200 متری ساختند به خاطر هزینه های جانی و مالی بود.

آن تفکر به دو دهه قبل تعلق دارد، الان باید تفکرات پایدارتری داشته باشیم و اثرات انسانی را در آن محیط کم کنیم نه اینکه تخریب را بیشتر کنیم و تصمیماتی مغایر با اصول زیست محیطی بگیریم.

وی اضافه کرد: ایگلوهایی که درحال ساخت است شاید به اسم سازهٔ موقت باشد اما جابه جا کردن آن با توجه به مصالحی که هنگام استقرار استفاده شده، نیازمند هزینه هنگفت و کار زیاد است.

به اضافه این که مصالح ناسازگار به محیط کوهستان وارد شده و همانجا هم خواهد ماند.

دیگر به این سازه موقت نمی گویند.

ایگلوی درحال ساخت.

این عکس هفته گذشته ثبت شده است قربانی گفت: ما از فدراسیون کوهنوردی توقع داریم همانطور که چندی پیش جان پناهی که خودسرانه در کوه توچال به عنوان یک اثر طبیعی ساخته شده بود را تخریب کرد و یا با ساخت و ساز در قله توچال مخالفت کرد درباره دماوند هم تصمیات بهتری بگیرد.

حتی اگر تفکر بر این است که از ظرفیت گردشگری کوه دماوند باید بیشتر استفاده شود و این کوه میزبان گردشگران و کوهنوردان خارجی بیشتری باشد باید برنامه ای مطابق با کوهنوردی مسؤولانه و پایدار داشته باشند.

او با انتقاد به تعداد متولیان کوه دماوند، افزود: دماوند صدتا صاحب و متولی دارد که هیچ کدام درایت و مدیریت درستی برای حفاظت از آن ندارد.

این کوه با مسائل مختلفی از چرای بی رویه دام تا حضور پرجمعیت گردشگران و کوهنوردان، برداشتهای بی رویه و معدن کاری مواجه است.

دماوند باید یک متولی و تصمیم گیرنده داشت باشد که بین بخش های دیگر همگرایی ایجاد کند و نظارت جدی و مستمر داشته باشد.

تصمیم هایی بگیرد که در راستای حفاظت و حمایت از این میراث طبیعی باشد.

این راهنمای کوهستان ازدحام جمعیت گردشگران و کوهنوردان در کوه دماوند را ناشی از نبود مدیریت هدفمند و پایدار دانست و اظهار کرد: ظرفیت ورود به این کوه باید کنترل شود.

نمیتوان امکانات را بیشتر کرد، مهمانپذیر ساخت و نیروی بیشتر مستقر کرد و بعد گفت دماوند معضل زباله و مصدوم پذیری دارد.

وقتی ظرفیت پذیرش را در قله بالا می برند طبیعی است که مشکل پیش آید.

نگاهی در فدراسیون کوهنوردی حاکم است که می گوید وقتی کوهنورد و گردشگر می آید نمیتوان.

خدمات نداد و یا درهای پناهگاه ها را بست.

ما از فدراسیون انتظار بیشتری داریم، باید توان و انگیزه را در هماهنگی با دیگر بخش ها، روی تعیین ظرفیت مناطق کوهستانی بگذارد.

قربانی به تصاویری که از ازدحام جمعیت کوهنوردان در قله دماوند" در تابستان امسال منتشر شد، اشاره کرد و افزود: در سال هایی که ویروس کرونا وجود نداشت، جمعیتی بیشتر از این به قله می رفت، ولی امسال این موضوع بیشتر رسانه ای شد.

دماوند حتی تحمل همزمان و روزانه دو سه هزار نفر کوهنورد را ندارد.

این تفکر درست نیست چون کوهنورد و گردشگر وجود دارد باید خدمات بیشتری را ایجاد کرد.

تخریب دماوند به خاطر همین تفکر و جمعیت زیاد، سریع تر شده است.

تخریب در ارتفاع بالای 4200 متری دماوند.

این عکس هفته گذشته ثبت شده است
کلید واژه ها: دماوند - کوه دماوند - کوهنوردان - ارتفاع - کوهنوردان ایرانی - پناهگاه - تصاویر - خارجی - اژدها - اینستاگرام - متری - سازه - دیده بان - کوهستان - انتشار - توریست - کاربری - ایرانی - منتشر - گزارش - توچال - محمدی - نمونه - قدیمی - مشابه - عباس - شخصی - دیگر - پیکر - الگو

آخرین اخبار سرویس:
بستن کوچه ها ممنوع است ولی بسته است!

کرونا 3 معلم ایذه ای را از نفس انداخت

پرواز سارها

مدرسه تلویزیونی ایران، روز دوشنبه 5 آبان

مدرسه تلویزیونی ایران؛ برنامه های درسی دوشنبه 5 آبان

جو پایدار در استان

برنامه درسی 5 آبان مدرسه تلویزیونی ایران

جدول زمانی آموزش تلویزیونی دروس دانش آموزان برای روز دوشنبه 5 آبان 99

برطرف شدن مشکل اینترنت روستای بلوکات با تلاش تیم های فنی همراه اول

آموزش تلویزیونی دانش آموزان، دوشنبه 5 آبان

سه معلم ایذه ای بر اثر کرونا جان باختند

افزایش ابر پیش بینی هواشناسان

توضیح درباره حذف عکس بانوان از سنگ مزار

شرایط جوی در اکثر مناطق کشور آرام است

انگلیسی به زبان ساده درس هشتاد و چهارم

افزایش ابر پیش بینی هواشناسان

آلودگی هوای هفت شهر خوزستان

ماجرای پیرزن آستارایی

امانتداری از خصایص اخلاقی در کسب و کار

محبوب ترین گیاه آپارتمانی

کاهش 5 تا 8 درجه ای دما در شمال شرق کشور

اجرای طرح «آمران سلامت» از روز 5 آبان/ 80 هزار بسته غذایی در بین اقشار آسیب دیده توطزیع می شود

برنامه های درسی دوشنبه 5 آبان شبکه های آموزش، چهار و قرآن

پل معلق و قوسی شیشه ای خاورمیانه در مشگین شهر استان اردبیل + تصاویر

ترافیک سنگین و پر حجم در ورودی شرقی پایتخت

ماسک چریکی آناهیتا درگاهی+عکس

جدول برنامه های درسی برای دوشنبه 5 آبان 99

دشت ناز مامن گوزن زرد ایرانی

امانتداری از خصایص اخلاقی درکسب و کار

برنامه درسی 5 آبان مدرسه تلویزیونی ایران

لزوم راه اندازی اتاق گفت و گوی اولیا و مربیان در مدارس اهواز

هرسین در وضعیت بسیار خطرناکی قرار گرفته است

برنامه های درسی دوشنبه 5 آبان شبکه های آموزش، چهار و قرآن

طولانی ترین پل معلق و قوسی شیشه ای خاورمیانه در مشگین شهر + عکس

ترافیک نیمه سنگین در محور چالوس

آلوده ترین مهرماه 5سال اخیر در تهران/ روزهای آلوده تری در پیش است؟

ترافیک نیمه سنگین در محور چالوس

تفاهم نامه همکاری کانون پرورش فکری و جهاددانشگاهی کهگیلویه وبویراحمد

رشد جزیی ابر و افزایش سرعت وزش باد

آسمانی صاف همراه با وزش باد

ظرفیت بستری در بیمارستان شهدا هرسین تکمیل شد

ترافیک سنگین و پر حجم در ورودی شرقی پایتخت

اماکن تاریخی استان فارس فعلاً بسته شد

سمنان| برداشت انار از باغات روستای بیابانک در قاب تصاویر

ترافیک نیمه سنگین در راه های البرز

اعتراض شهروندان به حذف تصویر بانوان از سنگ مزار در آرامگاه رویان

ترافیک سنگین و پر حجم در ورودی شرقی پایتخت

جدول پخش برنامه های مدرسه تلویزیونی از شبکه آموزش دوشنبه 5 آبان

برنامه درسی 5 آبان مدرسه تلویزیونی ایران

حداکثر زمان مفید استفاده از یک ماسک چقدر است؟

یک شهر و چند مساله درقالب (بیر اینه بیر جوآلدوز)

خودشیفتگی؛ اختلال فراگیر دنیای امروز

برنامه درسی 5 آبان مدرسه تلویزیونی ایران

جدول زمانی آموزش تلویزیونی دانش آموزان دوشنبه 5 آبان

جدول زمانی آموزش تلویزیونی دانش آموزان دوشنبه 5 آبان

گزارش تصویری از خیابان های خلوت پاریس

برگزاری آیین تعویض پرچم گنبد منور رضوی

احداث انهار در منطقه مرکزی تهران برای جلوگیری از آبگرفتگی در فصل بارش

ممانعت از احداث هرگونه جاده بدون مجوز در مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست در استان قزوین بدون اخذ مجوز

احداث گلخانه با استفاده از سیستم زمین گرمایشی

پیش بینی وضع هوا در شهر های استان

جدول زمانی آموزش تلویزیونی دانش آموزان دوشنبه 5 آبان

اطفاء حریق منطقه حفاظت شده باشگل تاکستان

تعویض پرچم گنبد حرم مطهر رضوی + فیلم

جولان آلاینده های صنعتی در آسمان همدان

توزیع بیش از 70 بسته معیشتی بین نیازمندان اهواز

اماکن تاریخی استان فارس فعلاً بسته شد

بازدید از مرکز دفع زباله تموشل لاهیجان

هوای آذربایجان غربی آرام و پایدار

ترافیک پرحجم در آزادراه تهران - کرج؛ گشت 45 اکیپ راهداری در راه های مواصلاتی استان تهران

اماکن گردشگری فارس تا 9 آبان تعطیل شد

دعای عهد از حرم حضرت معصومه (س) طنین انداز می شود

اهدا خون کارکنان نیروی انتظامی شهرستان فسا

جدول پخش مدرسه تلویزیونی ایران  5 آبان 99 / فهرست برنامه های شبکه آموزش و چهار

نیمی از جمعیت کشور تحت پوشش آموزش تغذیه ای قرار خواهند گرفت

فعالیت های عمرانی قرارگاه خاتم در تهران

اعمال محدودیت در ساعات فعالیت آستان حضرت عبدالعظیم (ع)

امشب، سیاره تیر میان زمین و خورشید قرار می گیرد

آسمان فارس صاف و آفتابی

آسفالت معابر تویسرکان تا 10 روز آینده پایان می یابد

گرم شدن هوای یزد در روز های آینده

پایداری شرایط جسمی »عبدالمجید ارفعی«

نحوه هزینه کرد درآمدهای ناشی از صدور پروانه شکار شفاف سازی شود

جریمه ماسک نزدن رانندگان خودروهای عمومی و شخصی یزد اعلام شد

ابطال پرونده فعالیت رانندگان درگیر در نزاع خیابانی

توزیع 1100 بسته معیشتی در فریدونکنار

دانلود فیلم کلاس فارسی و نگارش پایه ششم ابتدایی مورخ چهارم آبان

اجرای 14 طرح مرتبط با آلودگی هوا در اصفهان

هوای پایتخت برای گروه های حساس ناسالم است

شرایط جوی در اکثر مناطق کشور آرام است

جریمه ماسک نزدن رانندگان خودروهای عمومی و شخصی اعلام شد

کُرسی و جایگاه نوستالژیک آن در شهر تاریخی نراق

طرح جدید معافیت از خدمت سربازی در راه است

نحوه هزینه کرد درآمدهای ناشی از صدور پروانه شکار شفاف سازی شود

مبارزه با جانوران مضر شهری در شمال شرق تهران

اجرای طرح پازل همدلی

دانلود فیلم کلاس علوم تجربی پایه چهارم ابتدایی مورخ چهارم آبان

تقدیر از حافظان امنیت از سوی مسئولان آموزش و پرورش اهواز

ممنوعیت تردد کامیون در هراز/محور سوادکوه با کنارگذاشتن کامیون واژگون شده باز شد

فعالیت 100 کارگاه انفرادی بافت منسوج مله در خراسان جنوبی

تخم اژدها روی دماوند؟!

تخم اژدها روی دماوند؟!