موضوعات داغ: - باشگاه پژوهشگران جوان - باشگاه النصر عربستان - باشگاه استقلال - النصر عربستان - ريحانه پارسا - رييس جمهور فرانسه - سپاه پاسداران - استقلال تهران - انتخابات رياست جمهوري - تيم استقلال - رييس ستاد حقوق بشر قوه قضاييه - مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا - جواد جهانگيرزاده - آبسرد - بايان - حسن كرمي - مركز پيش بيني هواشناسي - كمپاني آديداس - تظاهركنندگان - ريورپلاته - شبكه 6G - تراكم فروشي - پسر حسن روحاني

مطالب مرتبط:
مشاعره عاشورایی در «ماه به روایت آه»
حکایت پرماجرای گمنانی ام احمد؛ مادری که در همسایگی فرزند سرشناسش، ناشناس ماند
نسخه جدید ویندوز 10 ماه آینده عرضه می شود
تامین ارز مورد نیاز واردکنندگان مواد اولیه تولید دارو در مهر ماه
ریشه اصلی تورم در ماه های اخیر؟
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 31 شهریور 1399 ساعت 10:452020-09-21سياسي

روایت سَر شهیدی که سه ماه نزد پدر ماند


16 ساله بود که برای دفاع از وطن راهی جبهه و در همان سن به مقام شهادت نائل شد.

بدن محمدرضا همان زمان به خانواده اش برای خاکسپاری تحویل داده می شود اما سرش.

- .

.

روایت عجیبی دارد شهادت محمدرضا آل مبارک؛ پیش از اعزام به مادرش می گوید به گونه ای شهید می شوم که دیدن پیکرم ناراحتت می کند.

هنگام شهادت سر از بدن نوجوان 16 ساله که آن روز روزه هم بوده، جدا می شود و آن گونه که خود شهید گفته بود، بدنش به شکل دلخراشی تحویل خانواده اش داده می شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، برای شنیدن روایت شهادت محمدرضا آل مبارک شهیدی که بدنش برای سه بار به خاک سپرده شد و اولین شهید جبهه جنگ در محله یوسفی اهواز بوده است، پای صحبت های محمد آل مبارک، برادر این شهید که در زمان شهادت برادر 11 سال سن داشته است، نشستیم.

برادر این شهید صحبت های خود را با اشاره به آیه ای از قرآن آغاز می کند و می گوید: در قرآن آیه ای داریم که می فرماید "اکنون شهدا نزد خداوند روزی می خورند" و برادر من نیز یکی از هزاران شهیدی است که در راه وطن شهید شد.

شهید محمدرضا آل مبارک حضور در جبهه در سن 16 سالگی وی درباره نحوه به جبهه رفتن محمدرضا این گونه توضیح می دهد: محمدرضا متولد 1345 و فرزند بزرگ خانواده بود که در سن 16 سالگی با رضایت کامل پدر و مادر به جبهه رفت و در بار دوم حضور خود در جبهه برای دفاع از وطن به مقام والای شهادت نائل شد.

محمدرضا در دوره دبیرستان تحصیل می کرد و جزو درس خوان ها و از انسان های بسیار مظلوم بود.

ما هفت هشت برادر بودیم که خیلی فضول و پر سروصدا بودیم و در محله یوسفی اهواز زندگی می کردیم.

وقتی محمدرضا شهید شد کسی نمی دانست فرزند خانواده آل مبارک است.

وقتی به درجه شهادت نائل شد، دوستان و همسایه ها می پرسیدند که مهدی (برادر بزرگتر من) یا محمد (خود من) شهید شده است؟ که وقتی عکس شهید را دیدند باورشان نمی شد که این شهید متعلق به خانواده ما باشد.

شهادت در سال 61 و عملیات محرم آل مبارک ادامه می دهد: محمدرضا متولد 28 صفر است که در سال 61 و در عملیات محرم و شب اربعین شهید شد.

آن زمان من عضو پایگاه بسیج آیت الله شفیعی بودم و محمدرضا نیز عضو گردان کربلای همین پایگاه بود.

جدا شدن سر از بدن هنگام شهادت آل مبارک به سال های بسیار دور برمی گردد و از چگونگی به شهادت رسیدن محمدرضای 16 ساله این گونه می گوید: آن موقع ماه محرم بود و کسانی که شاهد شهادت برادرم بودند می گویند که محمدرضا آن روز روزه بوده است.

در سنگر، کلاس قرآن در حال برگزاری بود که با توجه به پر بودن سنگر، محمدرضا کنار درِ سنگر می نشیند و گویا گلوله 106 که روی جیپ قرار می گیرد پس از شلیک از سوی دشمنان به صورت مستقیم به سر محمدرضا اصابت می کند و سر او از تنش جدا می شود.

جالب این است که محمدرضا پیش از رفتن به جبهه به مادرم می گوید که من رفتنی هستم و شهید می شوم و به گونه ای هم شهید می شوم که دیدن پیکرم ناراحتت می کند.

البته او بارها به خانوده گفته بود که در شهادت بدنش تکه تکه خواهد شد.

خبر شهادت توسط صادق آهنگران وی درباره آن روزی که خبر شهادت محمدرضا به خانواده اطلاع داده می شود این گونه توضیح می دهد: آن زمان گروه هایی برای خبررسانی وجود داشت که خبر شهادت فرزندان خانواده ها را اطلاع رسانی می کردند.

زمانی که آقای صادق آهنگران که جزو همین گروه ها بود، به خانه ما آمد تا خبر شهادت محمدرضا را به پدرم بدهد، پدرم در خانه نبود و به مسجد رفته بود.

مادر در منزل را باز می کند و حاج آهنگران تاکید دارد که خبر را به پدرم بگوید که مادرم می گوید چیزی شده که به او می گویند خیر.

ولی وقتی مادرم متوجه گروه اطلاع رسانی شهادت می شود، از آقای آهنگران می پرسد محمدرضا شهید شده است؟ آقای آهنگران می گوید محمدرضا کمی زخمی شده است.

مادر شهید محمدرضا آل مبارک و نوه اش خواب عجیب مادر تداعی خاطرات شهادت محمدرضا، امان برادر را می برد و پس از دقایقی بغض و اشک ادامه می دهد: مادرم به آقای آهنگران می گوید می دانم که محمدرضا شهید شده زیرا خواب محمدرضا را دیدم.

در خواب سر بریده محمدرضا را روی پایم گذاشته بودم و در حال شست وشوی سر فرزندم با گلاب بودم.

همین گروه نزد پدرم به حسینیه اعظم اهواز می روند تا خبر کامل را به او بگویند که متوجه می شوند پدرم در حال خواندن روضه علی اکبر است.

پس از پایان روضه به پدرم می گویند حاجی خبر داشتی که محمدرضا شهید شده که روضه علی اکبر را می خواندی؟ پدرم اظهار بی اطلاعی می کند و بعد در خیابان حسینیه سجده شکر به جا می آورد و می گوید من می دانستم فرزندم شهید می شود زیرا روز آخری که می خواست به جبهه برود نزد من آمد و گفت پدر موهای من را اصلاح کن و وقتی داشتم موهای پشت سر او را کوتاه می کردم در سر محمدرضا نور عجیبی دیدم که تا حالا ندیده بودم.

پدر شهید محمدرضا آل مبارک بدن تکه تکه به خوزستان رسید اما سَر .

وی ادامه می دهد: آن زمان تنها بدن تکه تکه محمدرضا به خوزستان برمی گردد و سرش به دست ما نمی رسد و استان به استان می چرخد.

آن موقع با توجه به این که به صورت همزمان تشییع 15 شهید انجام می شود، بزرگترین تشییع شهدا انجام شد.

به هر حال بدن بی سر برادرم در روز اربعین تشییع شد.

البته هفت روز پس از خاکسپاری نیز در حالی که پدرم سر مزار محمدرضا نشسته بود، فَک محمدرضا را به پدرم تحویل می دهند و بعد هم فَک را کنار پیکر بی سر به خاک می سپارند.

یعنی تا این جا پیکر محمدرضا برای 2 با به خاک سپرده شده است.

رسیدن سر به تن پس از 7 سال آل مبارک از رسیدن سر به تن پس از هفت سال می گوید: سر محمدرضا پس از هفت سال و انجام آزمایشات DNA برگردانده می شود.

شبانه سر محمدرضا را به پدرم تحویل می دهند که پدرم نیز دو تا سه ماه یعنی تا زمانی که اجازه نبش قبر گرفته شود، سر شهید را بدون اطلاع ما و مادرم، در کمد نگهداری می کند.

واقعا سخت است برای پدر و مادری که سر بریده فرزندش را تحویل شان بدهند.

به هر حال پدرم برای این که اعضای خانواده شوکه نشوند، حرفی در این خصوص به ما نمی گوید ولی در این مدت شب ها با محمدرضا در اتاق درددل می کرده و ما نیز احساس می کردیم که پدرم روز به روز در حال تحلیل رفتن است.

شهید محمدرضا آل مبارک مقابل مسجد آیت الله شفیعی اهواز آرام گرفتن سر کنار بدن وی به زمان نبش قبر و قرارگرفتن سر کنار بدن تکه تکه شهید اشاره می کند و ادامه می دهد: پدرم می گوید زمانی که نبش قبر صورت گرفت و سر بریده محمدرضا کنار بدنش قرار گرفت، دیدم که هنوز لباس های محمدرضا پس از هفت سال به همان صورت قبل است و انگار همین دیروز به خاک سپرده شده بود و این یعنی پیکر محمدرضا برای سومین بار خاک سپاری شد.

پدرم می گوید زمانی که می خواستند بدن محمدرضا را به خاک بسپارند به آن عطر زدیم و هنگام نبش قبر نیز باز بوی همان عطر به مشامم رسید.

پدر تا این جای کار هم به هیچ کدام از اعضای خانواده حرفی نزد و ما بعد از 2 سال از زبان آیت الله موسوی جزایری متوجه این قضیه شدیم.

برادر این شهید می گوید: پدرم با توجه به این که بدن محمدرضا تکه تکه شده بود و سرش نیز مثل امام حسین (ع) شهر به شهر چرخید، خانه ویلایی مان را به آقا ابا عبدالله حسین (ع) اهدا کرد و در سال 84 خانه ویلایی محل سکونت مان تخریب و به حسینه آل مبارک تبدیل شد.

تاکنون نیز مراسم های باشکوهی در این حسینه برگزار شده است.

از جمله این برنامه ها برگزاری 60 شب روضه محرم و صفر است.

شهید محمدرضا آل مبارک وصیت نامه آغشته به خون آل مبارک درباره وصیت نامه این شهید نیز توضیح می دهد: وصیتی که در جیب برادر شهیدم بود، آغشته به خون بود و قابل خواندن نبود.

البته جملاتی مثل این که "خیالتان راحت باشد نمازهایم را خوانده ام" مشخص بود.

نماز شب محمدرضا قطع نمی شد و مطمئن هستیم که نمازی هم به گردن او باقی نمانده است.

او اغلب به پشت بام می رفت و نمازش را با آرامش می خواند.

بیشتر مواقع هنگام اذان ظهر و مغرب نیز روی پشت بام می رفت و اذان می گفت.

آرامش عجیب محمدرضای 16 ساله وی درباره خصوصیات اخلاقی این شهید می گوید: از خصوصیات این شهید آرامش عجیبی بود که در تمام شهدا دیده می شد.

او خیلی مسائل را بزرگ نمی کرد و به طور مرتب در حال کمک به خانواده بود.

از دیگر خصوصیات اخلاقی اش کریم بودن او بود.

محمدرضا از منبع درآمدش برای ما که برادران کوچکترش بودیم، خامه و رولت می خرید و این کار او در خانه معروف بود.

با توجه به این که پدر ما بیشتر در جبهه یا آموزش مداحان بود، محمدرضا فرزند بزرگ خانواده برای ما مثل پدرمان بود.

محمد، برادر شهید محمدرضا​​​​​​ وفا به یک قول آل مبارک که طلبه است درباره قولی که به محمدرضا داده بود توضیح می دهد: شبی که محمدرضا می خواست به جبهه برود، هنگام خداحافظی با من، دستم را گرفت و گفت ممکن است که برنگردم و تو قول بده که راه من را ادامه دهی.

من هم از آن موقع تاکنون خیلی محکم در حال ادامه دادن راهش هستم و در عرصه های مختلف فعالیت داشته ام.

گاهی راوی راهیان نور و گاهی امام جماعت مدارس و سخنران بوده ام.

به قولم عمل کرده ام و همچنان راه این شهید را ادامه می دهم.

جوانان نیازمند آشنایی با شهدا این طلبه درباره چگونگی آشنا شدن نسل جدید با مقوله جنگ، شهادت و ادامه راه این شهدا نیز می گوید: متاسفانه روی مقوله شهدا کم می گذاریم.

خاطرات شهدا تنها به راهیان نور یا هفته بسیج ختم می شود.

ما قبلا هم این پیشنهاد را داده بودیم که در کتاب های درسی، زندگی نامه شهدایی مثل شهید حججی ها و قاسم سلیمانی ها عنوان شود.

شهدای مدافع حرم در مکتب امام حسین (ع) و حضرت زینب (س) بزرگ شدند که اکنون حضور جوانان در چنین کلاس هایی، کم و حضورشان به مساجد محدود شده است.

البته برخی جوانان به مسجد هم نمی روند که باید فکری کرد و بهترین فکر نیز تعلیم از طریق مدارس است.

مدرسه اکنون باید توضیح دهنده شرح حال خیلی از شهدا باشد.

باید مکتب امام حسین (ع) و حضرت زینب (س) توسعه پیدا کند و باید بخش فرهنگی حسینیه ها قوی شود و برای معلمان مدارس و طلبه ها نیز دوره آموزشی برگزار کنیم تا راه شهدا ترویج داده شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: شهید - شهادت - محمدرضا - محمد - مبارک - برادر - روایت - خانواده - تحویل - گونه - همان - زمان - خاکسپاری - داده - جبهه - قرآن - جبهه جنگ - نوجوان - سپرده - گزارش - یوسفی - اهواز - اعزام - هنگام - اولین - روزه - دفاع - محله - مقام

آخرین اخبار سرویس:
پاسخ به سوالاتی درباره انتخابات پیچیده آمریکا

موافقت مجلس با تفحص از عملکرد سازمان منطقه تجاری اروند

ضرورت برخورد قاطع با زمین خواران دانه درشت/ بسیاری از کارخانه ها تعطیل شده است

نماینده علی آباد از پاسخ های وزیر راه و شهرسازی قانع شد

قرار بازداشت مورالس لغو شد

عدم پرداخت به موقع حقوق کارگران حداقل بگیر ظلم است/پیمانکاران متخلف در لیست سیاه قرار بگیرند

قالیباف: امیدواریم طرح تولید پایدار فولاد مشکلات این حوزه را کاهش دهد

نماینده مردم علی آباد از توضیحات وزیر راه و شهرسازی قانع شد

نخستین پایگاه بسیج طلاب اهل سنت قشم افتتاح شد

ربع رشیدی، دانشگاه 700ساله تبریزی ها / احیا و بازآفرینی ربع رشیدی قدیمی ترین شهرک دانشگاهی جهان ؛ چرا و چگونه!؟

بیانیه ارتش جمهوری اسلامی ایران در محکومیت مواضع اسلام ستیزانه رییس جمهور فرانسه

اقدام رییس جمهور فرانسه دشمنی آشکار با اسلام است/حوزه های علمیه آرام نخواهند نشست

برگزاری مراسم روز 13 آبان امسال با سه تاکید خاص

رسانه ملی؛ بی مسئله و بی مسئولیت / انتقاد به دولت در صداوسیما معنی ندارد

برند کردن مشهد به عنوان شهر یادگیرنده

دفاع مقدس دوران طلایی ثبات ادبیات پایداری است/ اندک بودن منابع چالش این حوزه

کرونا ساعت کار را در فصل تابستان 1.4 ساعت کم کرد

پاسخ قاطع ارتش به اظهارات و اقدامات امانوئل مکرون علیه مسلمانان

اگر چشممان را به انتخابات در ایران و آمریکا بدوزیم دچار انفعال می شویم

رضایی: افول آمریکا فرصت جهش برای جمهوری اسلامی است / بحران فلسفی در تئوری پردازان غربی مشهود است

رضایی: هرکسی درآمریکا رییس جمهور شود اول باید از ملت ایران عذرخواهی کند

واکنش علی مطهری به اقدامات اسلام ستیزانه مکرون

هلال احمر استان سمنان 48 پایگاه آمران سلامت دارد

هاشمی:دولت اقتصاد را به سلامت مردم ترجیح داده است

سخنگوی قوه قضاییه: برای خیلی ها پرونده داریم

سخنگوی قوه قضاییه: برای خیلی ها پرونده داریم

مادر شهیدان کرمانی به دیار باقی شتافت

باید از فقهی سازی ساختارها به سمت ساختار سازی حرکت کنیم

شورای هماهنگی متولی مراسم هفته وحدت / مراسم 13 آبان در تهران با سخنرانی قالیباف برگزار می شود

محمود صادقی: در محفل هایی گفته اند که اگر مردم کمتر مشارکت کنند، ما پیروز می شویم / این تفکر خطرناکی است

بدعهدی شهرداری در احیای جمعه بازار پروانه

شرایط مردم در زمان جنگ بهتر از امروز بود

لبیک خادمیاران رضوی به فرمان رهبر| از آمادگی 230 جهادگر در جبهه سلامت تا توزیع اقلام بهداشتی

درخواست واشنگتن از شورای امنیت برای حذف فلسطین از جدول کاری این شورا

هشتمین جلسه دادگاه امامی و 33 متهم دیگر برگزار شد

سکوت مکروه/ انفعال دولت در برابر اقدامات موهن مکرون علیه ساحت پیامبر اعظم(ص)

هرکسی در آمریکا بر سر کار بیاید باید خسارت های حاصل از تحریم را جبران کند

حضور تعزیرات حکومتی در سامانه سامد

ایجاد صندوق پژوهش و فناوری مستقل در کاشان ضروری است

هشتمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهم امامی آغاز شد

چرا جلسه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا برگزار نمی شود؟

تذکر به دژپسند به خاطر عدم چاپ به موقع سفته

تذکر عضو شورای شهر به اعمال مواضع و رفتار دوگانه شهردار تهران

پیشنهاد کنترل تردد ورودی دیلم به ستاد استانی کرونا ارسال شده است

رییس شورای شهر تهران در «پایش» از ساماندهی دست فروشان می گوید

22 درصد پرونده ها منجر به صلح شد/لزوم بیشتر منادیان صلح و سازش و افزایش پرونده های صلحی

اصلاح موادی از آیین نامه داخلی مجلس در اولویت بررسی قرار گرفت

تمجید هایکو ماس از اقدامات اخیر آژانس در مورد ایران

مولودی خوانی امیر عباسی در سالروز ازدواج پیامبر(ص) و حضرت خدیجه(س)

تایید حکم شهردار منتخب رشت

ادعای احمدی نژاد چگونه به واقعیت رسید؛ بورس کازینویی!

جلسه شهرداری منطقه 11 و مالک عمارت امیراقتدار

توهین به مقدسات؛ بی احترامی به انسان، خردگرایی و دفاع از جهل است

مجلس از سازمان تجاری و صنعتی اروند تحقیق و تفحص می کند

آیت الله فاضل لنکرانی: اقدام رییس جمهور فرانسه اعلام دشمنی با ایران است

آمادگی طلاب جهادی آذربایجان شرقی برای حضور در میدان مبارزه با کرونا

سخنرانی 287 شخصیت در کنفرانس وحدت یک فرصت استثنایی است

سخنگوی قوه قضاییه: برای خیلی ها پرونده داریم

انتقاد تند یک عضو شورای شهر: متاسفم شهردار تهران به وعده هایش وفا نمی کند

خدشه دار کردن ریشه اعتقادات دینی به اسم آزادی بیان؟

بحران مرگ های مخفی کرونا در ایران/ عادت به مرگ های 300 تایی در روز/ وضعیت تهران فراتر از قرمز شد

تلاش برای صیانت از گران ترین خاک جهان

شورای هماهنگی متولی برگزاری مراسم هفته وحدت / قالیباف؛ سخنران مراسم 13 آبان در تهران

حضور طلاب جهادی در بیمارستان های قم تقویت خواهد شد

بیانیه ارتش در محکومیت مواضع اسلام ستیزانه رییس جمهور فرانسه

امنیت مناطق مرزی و سد ها خط قرمز ایران است

مجلس به جای تفحص هزینه دار از ظرفیت دیوان محاسبات استفاده کند

برگزاری نشست خبری دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات

نمایندگان با تحقیق و تفحص از سازمان تجاری و صنعتی اروند موافقت کردند

بازدید فرمانده نیروی زمینی سپاه از مرز اصلاندوز

همدان|سه تن از مراجع اعظام تقلید رحلت آیت الله فاضلیان را تسلیت گفتند

آغاز پویش مردمی خدمت به نیازمندان در اسلامشهر

رضایی: هرکس در آمریکا بر سرکار بیاید، اول باید از ملت ایران عذرخواهی کند

علت رفتارهای اسلام ستیزانه علنی مکرون چیست؟ + فیلم

عضو شورای تهران: پیمانکاران متخلف شهرداری در لیست سیاه قرار بگیرند

برگزاری مجازی نشست های سازمان ملل

مجلس با تفحص از عملکرد سازمان منطقه تجاری اروند موافقت کرد

وبینار «حضرت محمد(ص) پیام آور انسانیت» برگزار می شود

تصویب تحقیق و تفحص از نحوه واگذاری انبار های شهید شاهوی

جزییات هشتمین جلسه رسیدگی به پرونده متهم امامی

پیام وزیر آموزش و پرورش: صدای دانش آموزان را بشنوید

دنبال کردن سلبریتی ها در فضای مجازی، مصداق «وَالشُّعَرَاءُ یَتَّبِعُهُمُ الْغَاوُون» است

بیانیه ارتش در محکومیت مواضع اسلام ستیزانه رییس جمهور فرانسه

شاید راه نجات در دست مردگان باشد

برنامه های هفت گانه کنفرانس وحدت / سخنرانی مجازی 167 شخصبت جهان اسلام از 47 کشور

دورخیز غول های نفتی برای ورود به صنعت انرژی های پاک

نمایندگان تقاضای تحقیق از منطقه آزاد اروند را تصویب کردند

بازدید 330000 زائر راهیان نور از یادمان های دفاع مقدس کردستان

رضایی: افول آمریکا فرصت جهش برای جمهوری اسلامی است

بیانیه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت در پی اظهارات اسلام ستیز مسئولان فرانسه

چرا با وجود غیرحضوری بودن مدارس، دانش آموزان باید بیمه حوادث بپردازند؟

«عطسه» برنامه عصرگاهی شبکه سه شد

ممنوعیت صید ترال فانوس ماهیان پیش زمینه ای برای توقف یا اصلاح سایر روش های صید ترال

روا نیست شهر اردکان آلوده ترین هوای کشور را داشته باشد

25 هزار مشترک برق روستایی کهگیلویه و بویراحمد مشمول برق امید / برگزاری دوره های آموزشی برای روستاییان

جبهه پایداری: توهین به مقدسات، دفاع از جهل است

رییس جمهور آینده آمریکا باید از ایران عذرخواهی و بلافاصله تحریم ها را رفع کند

ماموریت قالیباف به کمیسیون صنایع مجلس برای بررسی آلودگی هوای اردکان

افول آمریکا می تواند بهترین جهش برای پیشرفت ملت ایران باشد/ رویکرد برخی دولتمردان نسبت به اداره اقتصاد کشور غلط است

تذکر به شهرداری تهران درخصوص دستفروشان پارکینگ پروانه

روایت سَر شهیدی که سه ماه نزد پدر ماند

روایت سَر شهیدی که سه ماه نزد پدر ماند