موضوعات داغ: - كالاهاي اساسي - تامين كالاهاي اساسي - انتخابات رياست جمهوري - رياست جمهوري - مجلس شوراي اسلامي - بازنشستگان تامين اجتماعي - طرح تامين كالاهاي اساسي - باشگاه استقلال - ميليارد تومان - شوراي اسلامي - نيروگاه شازند - روز دامپزشكي - رضا رفيع - فتاح رييس بنياد مستضعفان - حضرت مولانا - مسموميت دارويي - خوجين - شهر لار - جوكو ويدودو - انجمن ترويج علم ايران - شوراي سياست گذاري ائمه جمعه - شهردار چهارباغ - كتابفروشي ها

مطالب مرتبط:
ضرورت توجه به کودکان کار در فضای مجازی
کودکان کار مجازی حکایتی تلخ از بردگی و کودک آزاری مدرن
آغاز به کار نمایشگاه «کاروان شهدای رسانه» در رسانه ها
آغاز به کار نمایشگاه «کاروان شهدای رسانه» در رسانه ها
اتمام کار نزدیک به 100 اثر پژوهشی در پژوهشکده آستان مقدس حضرت معصومه(س)
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 31 شهریور 1399 ساعت 09:502020-09-21اقتصادي

کودکان کار قم، از تکدی فال تا اعتمادی که دیگر به اجتماع ندارند


عمده کودکان کار قم در مناطق حاشیه نشین و کودکان اتباع دیده می شود که متاسفانه به دلیل عدم پوشش گسترده خدماتی در شرایط نامناسبی قراردارند.

- ایسنا/قم عمده کودکان کار قم در مناطق حاشیه نشین و کودکان اتباع دیده می شود که متاسفانه به دلیل عدم پوشش گسترده خدماتی در شرایط نامناسبی قراردارند.

از آنجایی که آسیب ها و ضعف های اقتصادی درجوامع جهان سوم مستقیما متوجه دولت ها نیست و صراحتا گریبان اقشار ضعیف اجتماع را میگیرد،رفته رفته این قشر محصولی تحت عنوان کودک کار را پدید می آورد که نوعی تراژدی اجتماعی است.

این کودکان با توجه به به کمبودهای امنیتی،روانی و مادی که در زندگی خود با آن مواجه بوده اند،تحت تاثیر خورده فرهنگ هایی که بین خود ایجاد کرده اند؛ این امکان را دارند که بعد ها حتی امنیت اجتماعی را نیز تهدید کنند.

اما در بررسی این موضوع نمی توان نقش و تاثیر دولتها برآن را نادیده گرفت لذا بر اساس ماده 32پیمان جهانی حقوق کودک،آنان باید در برابر هرکاری که رشد و سلامت آن هارا تهدید میکند،حمایت شوند و دولتها باید سن کار کودکان را مشخص کنند.

کودکانی که علی رغم کنش ظاهری شان صرفا تحت آسیب های تکدی گری و فروش نیستند بلکه متوجه آسیب های بشدت مخرب اجتماعی و روانی اند، آنچه یک کودک در خیابان رها شده را تهدید می کند شاید فراتر از آن چیزی باشد که به ذهن عده ای خطور کند زیرا بسیاری از آنها قربانی وسوسه مادی و حیوانی شیطان صفتانی می شوند که بویی از انسانیت نبرده اند.

براساس آمار سازمان جهانی کار، سالانه 250 میلیون کودک 5 تا 14ساله در جهان از کودکی محروم می شوند، طبق این آمار 120 میلیون نفر از آنها وارد بازار کار شده و مشغول به کار تمام وقت هستند، 61 درصد این کودکان در آسیا، 32 درصد در آفریقا و 7 درصد در آمریکای لاتین زندگی می کنند.

با وجود عدم چاره اندیشی های حال حاضر مسئولین و رفتار های توهین آمیز مردم،چاقو به دست دیدن آن ها در سالها بعد پدیده ای ناباور نیست، به بیانی دیگر ممکن است بعدها با فرد جوانی رو برو شویم که مرتکب عاملی مجرمانه شده است که در این فضا زندگی کرده و رشد کرده است،در میان اذهان مردم صرفا فعل مجرمانه وی مطرح است و کسی به این فکر نمیکند که این فعل نتیجه حقارت ها،آسیب های روانی متحمل شده،نا امنیتی های جنسی،کمبود های عاطفی و امنیتی وی در معرض فضای مخرب کودک خیابان و کار بودن وی بوده است و گمان میرود با مجازات سنگین و گاهی مشخصا اعدام ریشه ی این موضوع را هم بریده اند.

اما در تبیین عامل پدید آمدن کودکان کار باید خاطر نشان کرد که اینها قربانی فقر اقتصادی و فرهنگی خانواده های خود هستند که فقر فرهنگی و اقتصادی این خانواده ها نیز ناشی از عدم آموزش صحیح مردم توسط دولتمردان و حکمرانان جامعه است.

نکته جالب توجه این است که ایران کنوانسیون حقوق کودکان را پذیرفته است ولی در عین حال تا کنون اقدامات گسترده ای در سطح این کنوانسیون در حوزه حقوق کودکان کار صورت نگرفته است.

طبق آمارها، در ایران 308 هزار کودک10 تا 14ساله کار و370 هزار کودک کار فصلی وجود دارد و درمجموع 700 هزار کودک زیر 15سال در کشور زندگی می کنند.

فعالیت می کنند.

در نتیجه قبل از آنکه بخواهیم فکری به حال این کودکان بکنیم باید از معضل فقر که عامل اصلی بی نظمی و عدم سلامت روانی جامعه است،جلوگیری کنیم.

به این شکل که به خانواده های بی بضائت کمک های مالی مناسب با شان انسانی شان صورت گیرد و سپس برای ترک سرپرست های معتاد این کودکان چاره ای اندیشیده شود و به اشتغال سرپرست های آنها که موضوع بسیار مهمی است توجه زیادی گردد.

از آنجایی که موضوع کودک کار در جامعه امروزی ما بسیار مهم و جدی شده است تمام آحاد جامعه در برابر آن مسئولیم و باید توجه داشته باشیم که زمانیکه حرف از حمایت میشود موضوع مان صرفا خرید کردن و نکردن از آنها با چاشنی ترحم و حس حقارت دادن به آنها نیست.

اما یک سوال همیشه ذهن افراد را در مواجه با این مساله درگیر میکند که چرا سازمان ها و ارگان ها دولتی برنامه کامل و جامعی برای رفع این پدیده اجتماعی ندارند؟ و تنها کنش نهاد های دولتی، در جمع آوری کودکان کار آن هم به فجیع ترین شکل ممکن خلاصه می شود؟ اساسا چرا در مواجهه با این کودکان به جای نیروهای اجتماعی پای پلیس به میدان می آید؟ سابق بر این برای تهیه خبر به مرکز قرنطینه رفته بودم و مسئول آن مدعی بود برای هر کودک که به صورت خودجوش یا توسط شهرداری به آنجا آورده شود، تشکیل پرونده صورت می گیرد و مددکار مسئولیت بررسی وضعیت خانوادگی آنهارا به عهده می گیرد و سپس اگر کودک صرفا به دلیل مشکلات مالی کار می کرد از طریق اعطا وام به سرپرست خانواده یا سایر کمک های مالی ازقبیل تسهیلات مسکن و درمان و.

از کارکودک جلوگیری می کنند؛ من هم بسیار امیدوار به این موضوع با کارت های چتر حمایت این مرکز به سراغ این کودکان رفتم، بعد از صحبت با ماموران انتظامات که مدعی بودند برخورد بسیا ر مناسبی با کودکانی که در آن محدوده دست فروشی می کنند اعمال می شود به سراغ خود کودکان رفتم.

جلو درب مسجد نشستیم، جایی که چند کودک بسیار کم سن وسال مشغول فال فروشی بودند و کمی آن طرف تر چند کودک افغان که کفش زائران را واکس می زدند.

در حالی که از یکی از آنها فال می خریدم، از اوضاع و احوالش پرسیدم؛ کودک بود اما غمگین و پر از مسئولیت.

خواستم بزرگ ترین ابهام راجع به این نوع کودکان که آیا باند هستند یا نه را حداقل برای خودم رفع کنم، هیچ کدام آنها در قالب باند سازمان دهی نشده بودند همگی به اجبار والدین شان کار می کردند و از این وضعیت ناراضی بودند.

با امیرحسین کودک بسیار کم سن که مشغول واکس زدن بود سوال مشغول صحبت شدم.

گفت هفته پیش ماموران شهرداری تمام واکس ها و وسایل مان را گرفته بودند.

کمی که از حرف هایم با امیر حسین و برادرش گذشت کم کم بچه ها اطرافم جمع شده بودند و در کمال صداقت برایم درد دل می کردند.

همگی مجبور بودند برای اینکه بتوانند به مدرسه بروند تا نصفه شب کار کنند و اگر نتواند تا شب مبلغی که خانواده هایشان تعیین کرده بود را تهیه کنند بشدت مورد کتک واقع شوند، مادرشان را کمی دور تر می دیدم که روی سکویی نشسته بودند.

میان گله هایشان از آرزو هایشان گفتند که اگر مقداری پول داشتند که تمامش برای خودشان بود چقدر خوشحال می شدند، از عوض کردن تیوپ دوچرخه تا خریدن کاغذ رنگی برای کاردستی که آبرویشان پیش همکلاسی ها نرود، از کیف مدرسه از دفترچه رنگی از دوچرخه تا موبایل و خوراکی و.

اندوه بزرگی که تا عمق جانم را می سوزاند و خشم از اینهمه نامهربانی نسبت به آنها.

تجربه هایشان دروغ نبود این را هرکسی میتوانست متوجه شود.

از خاطرات دستگیری شان گفتند از کم کاری های بهزیستی و مرکز قرنطینه.

من که گمان می کردم کم کاری از سمت مراکز بهزیستی و قرنطینه نیست خواستم با ارائه ی کارت های چتر حمایت که مرکز نگهداری موقت این کودکان بود، دلشان را گرم کنم که حرف های عجیبی زدند.

چند تا از بچه ها که به آن مرکز رفته رفته بودند از شرایطی که تجربه کرده بودند گفتند، از فضای ترسناک و نامناسب و کثیف آن مرکز، از رفتار بد مسئولین در قبال کودکان و اینکه هیچ پیگیری در خصوص وضعیت شان انجام نشده بود و صرفا با مراجعه والدین شان به محل زندگیشان برگشته بودند و خبری از مددکار و اعطای وام و تسهیلات نبود.

بیشتر کنجکاو شدم و از تجربیات دستگیری شان پرسیدم، همگی از کتک خوردن هایشان می گفتند به قدری عادی تعریف می کردند که چشم هایم از تعجب گرد مانده بود.

می گفتند از کسانی که با مسئولیت و بدون و مسئولیت آنها را به باد کتک گرفته اند و و ترس و وحشت و بدبینی که نسبت به آدم های رسمی و غیر رسمی دارند.

انی هستند.

رو به پسرفال فروش کردم و گفت: خاله اگر کسی از ما دزدی کنه بقیه باهاش قهر میکنند و با عصبانیت گفت بخدا ما دزد نیستیم وگرنه انقدر داد نمی زدیم که ازما کسی فال بخرد.

برای پیگیری این وضعیت با مدیر امور کنترل و پیشگیری شهرداری تماس گرفتم و موضوع را مطرح کردم، وی تاکید داشت پدیده کودک کار در استان در اقلیت است و هیچگاه رفتار مامورین شهرداری نسبت به کودکان با خشونت همراه نبوده است و افردا به محض مشاهده خشونت از سمت ماموران شهرداری با شماره 137تماس بگیرند.

با این روز و حال کرونایی که دیگر همین فال و تکدی گری های شبه کارگری هم معلق شده است و کودکان برای به دست آوردن پول برای پدر و مادرانی که از مادر و پدر بودن فقط اسم آن را یدک می کشند، روزهای سخت تری دارند.

عاقبت این آمارهای گل و بلبل بهزیستی و مراکز مسئول در این حوزه تا واقعیتی که کف خیابان است که آینده کودکان را به باد می دهد به کجا خواهد رسید؟ انتهای پیام
کلید واژه ها: کودکان - مناطق حاشیه نشین - کودکان کار - کودک - مناطق حاشیه - حاشیه نشین - اجتماعی - امنیت اجتماعی - گسترده - خدماتی - مناطق - حاشیه - شرایط - اتباع - امنیت - رفته - پوشش - عمده - دولت - کودک کار - اعتمادی - اقتصادی - آسیب ها - تراژدی - محصولی - فرهنگ - اقشار - زندگی - موضوع - تهدید

آخرین اخبار سرویس:
بزرگ ترین نیروگاه بادی دانمارک در سواحل یوتلاند

همه گیری کرونا چگونه به پایان می رسد؟

مشکل اصلی دولت، عدم پذیرش جنگ اقتصادی است

پهلوگیری کشتی حامل 31 هزارتن برنج در بندرعباس

عرضه گوگرد صادراتی پالایشگاه نفت بندرعباس در بورس

رشد 40 درصدی تسهیلات بخش مسکن

بهره برداری از اَبَر پروژه آب شیرین کن بندرعباس با حضور رییس جمهور

معاون افتصادی وزارت کار بر تسریع فرایند پروژه سنگ آهن فولاد خراسان تاکید کرد

تردد اتوبوس ها با 40درصد ظرفیت در دوران کرونا/ عدم رعایت پروتکل ها جرم انگاری می شود

جزییات پرداخت وام 50 میلیون تومانی به بازنشستگان

پاسخگویی به مطالبات مردم ، اولویت کاری مدیران در رودسر

آیا عراق واردات انرژی از ایران را متوقف می کند؟

تصفیه خانه ششم پایتخت آماده بهره برداری

اختصاص بیش از پنج هزار قطعه زمین برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن

دپوی بیش از هزار خودروی میلیاردی در گمرک +فیلم

جزییات پرداخت وام 50 میلیون تومانی به بازنشستگان

روند نزولی دلار ادامه دارد

سیاست پولی و اقدامات احتیاطی

جزییات پرداخت وام 50 میلیون تومانی به بازنشستگان

خرید و فروش کدو حلوایی در مهاباد

طلای جهانی گران می شود یا ارزان؟

موضع آل اسحاق درباره دلار 30هزار تومانی

ابهامات در دستورالعمل جدید استخراج رمزارزها

مسیل های شمال تهران لایروبی شدند

اختصاص رمز ارزها به تامین ارز مورد نیاز واردات

َموفقیت شرکت دانش بنیان ایرانی در تولید دستگاه های اُزن ژنراتور صنعتی

رشد 40 درصدی تسهیلات بخش مسکن

قیمت روز انواع سمند در بازار+جدول

برداشت 55 هزار تن سیب درختی در چهارمحال و بختیاری

میانگین حقوق بازنشستگان چقدر افزایش یافت؟

دستورالعمل تعیین آب بهای عشایر ایلام ابلاغ شد

55 مورد گاز گرفتگی سگ های ولگرد ماه گذشته در مهاباد

ابتلای یک هزار و 600 کارگر زنجانی به کرونا

میانگین حقوق بازنشستگان چقدر افزایش یافت؟

میانگین حقوق بازنشستگان چقدر افزایش یافت؟

پیش بینی محققان آمریکایی از جهان پساکرونا

روند کاهشی قیمت خودرو در بازار؟!!

روستای زیارت مستعد کشت زعفران باکیفیت است

خبر مهم برای دارندگان سهام عدالت

اجرای طرح آبخیزداری در حوضه گل رودبار در شهمیرزاد

سهم 60 درصدی عراق از بنزین صادراتی ایران

ورود سالانه یک میلیارد مترمکعب آب به آبخوانهای کردستان

چگونه لباس بپوشیم که جوان تر به نظر برسیم؟

خوزستان|68 هزار مترمربع از زمین شهرک های صنعتی دزفول باز پس گیری شد

پیش بینی نرخ ارز/ قیمت دلار چه می شود؟

مصوبه پرداخت مطالبات دوساله کارخانجات آرد ابلاغ شد

سربلندی ارز دیجیتال چین در آزمایش های اولیه

کاهش چشمگیر پروازهای فرودگاه مهرآباد

کاهش 26درصدی پرواز های فرودگاه مهرآباد

3400 پرونده برای دریافت تسهیلات کرونایی در استان بوشهر تشکیل شد

خبر فوری/ اعطای 200 متر زمین رایگان به مستاجران

کاهش 26درصدی پرواز های فرودگاه مهرآباد

قیمت جدید انواع محصولات پروتیینی، میوه و صیفی جات

نمی توان در بی ثباتی اقتصادی سالیانه یک میلیون واحد ساخت

سهم 6درصدی پرداخت تسهیلات به بخش مسکن

افزایش 17 درصدی تعداد مبتلایان به کرونا در مازندران

تعطیلی کارگاه غیر مجاز بسته بندی ماسک و مواد ضدعفونی

اختصاص پنج هزار و 300 قطعه زمین برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن

برداشت یاقوت سرخ از باغات سروآباد آغاز شد

وجود 90 شرکت دانش بنیان در مرکزی؛ ضرورت توانمند شدن تشکل ها در استان

رونق صادرات کالاهای ایرانی به عراق از مرز مهران

تخلیه و بارگیری یک میلیون تن کالای اساسی در بندر شهید رجایی

150 هزار تن جو در لرستان تولید می شود

پکن انعطاف پذیرتری نرخ یوآن را افزایش خواهد داد

مالکان تاکسی های فرسوده شهر تهران برای نوسازی تاکسی ثبت نام کنند

عاملان گرانی طلا در سال آینده

عاملان گرانی طلا در سال آینده

93 هزار هکتار از مزارع آبی کرمانشاه زیر کشت گندم می رود

کنجد دانه ای کوچک اما پرخاصیت و بلند آوازه

افزایش 25 درصدی صادرات نفت ایران به چین در شهریور امسال

طرح جاماندگان سهام عدالت در نوبت بررسی است

پایان فصل چرای دام در مراتع ییلاقی در اردستان

تخلیه بازدهی تابستان بورس +نمودار و جدول

کاهش جوجه ریزی مولفه ای نگران کننده و هشداردهنده در روند تولید مرغ در قم است

افتتاح قطعه سوم راه آهن خواف – هرات فرصتی ارزشمند برای اقتصاد دو کشور

کاهش 26 درصدی پروازهای فرودگاه مهرآباد در نیمه نخست سال جاری

عرضه کارت اعتباری با وثیقه گذاری سهام عدالت تا پایان آبان

ورشکستگی برخی واحد های تولیدی

آغاز طرح پاییزه کتاب در قزوین به زودی

برای خرید موتورسیکلت چقدر هزینه کنیم؟

تخلیه 34 کشتی حامل کالای اساسی در بندرشهید رجایی

ثبت رطوبت 98 درصدی در بندر ماهشهر

«زشت وزیبای همسان سازی حقوق بازنشستگان»|افزایش 80درصد از کجا تامین شد؟ سفره بازنشسته ها را حقیرتر نکنیم!

5 خودروی سواری 4 ستاره کیفیت گرفتند

یارانه 120 هزار تومانی به چه کسانی می رسد؟

آل اسحاق: ارز 30هزار تومانی بهترین مشوق توسعه صادرات است

بررسی نوسان 5 شاخص کلان؛ آیا اقتصاد کشور در حال غلبه بر تبعات شیوع کروناست؟

مالکان تاکسی های فرسوده شهر تهران برای نوسازی ثبت نام کنند

از تاخیر در پرداخت سود سهام عدالت تا گلایه ازپلاک نشدن خودروی نیسان

ور شکستگی برخی واحدهای تولیدی به علت پرداخت مالیات

آغاز به کار مرکز شبانه روزی فوریت های بررسی مشکلات واحدهای تولیدی کهگیلویه و بویراحمد

 سیاست های پولی و ارزی مانعی در مسیر تولید هستند

مشخصات و رنگ های نسخه کوآلکام گوشی ریلمی C15 فاش شد

تخم مرغ ارزان می شود؟

چرا جهش تولید محقق نشد؟ / آل اسحاق: سیاست های پولی و ارزی مانعی در مسیر تولید هستند

بیش از 54 هزار نفر در کشور شاغل می شوند

مرکز رسیدگی به مشکلات واحدهای تولیدی در کرمانشاه افتتاح شد

پلمب کارگاه تولید دستگاههای حفاری غیرمجاز در اصفهان

تولید پنج خودروی سواری چهار ستاره در شهریورماه

همسان سازی حقوق، وعده ای که در دولت تدبیر و امید اجرایی شد

کودکان کار قم، از تکدی فال تا اعتمادی که دیگر به اجتماع ندارند

کودکان کار قم، از تکدی فال تا اعتمادی که دیگر به اجتماع ندارند