مطالب مرتبط:
126 شهر و روستای کشور عاری از دخانیات خواهند شد
اولین امتیاز آسیایی شهر خودرو از مدافع عنوان قهرمانی
اولین امتیاز آسیایی شهر خودرو از مدافع عنوان قهرمانی
فارغ التحصیلان رشته ای که هیچ وقت با بیکاری روبه رو نمی شوند/ نیاز کشور به متخصصان کامپیوتر
اولین جلسه شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز با ساختار جدید تشکیل شد
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 31 شهریور 1399 ساعت 08:202020-09-21دانش

احداث اولین پژوهشکده اختر فیزیک کشور در شهر خیام


نیشابور؛ شهر خیام، فیلسوف و ستاره شناس بزرگ تاریخ است و حالا بناست اولین پژوهشکده اختر فیزیک کشور که متعلق به دانشگاه فردوسی مشهد است در نیشابور راه اندازی شود.

- ایسنا/خراسان رضوی نیشابور؛ شهر خیام، فیلسوف و ستاره شناس بزرگ تاریخ است و حالا بناست اولین پژوهشکده اختر فیزیک کشور که متعلق به دانشگاه فردوسی مشهد است در نیشابور راه اندازی شود.

پروژه افلاک نما یکی از پروژه هایی است که از مدت ها قبل در نیشابور آغاز شده است و بعد از فراز و فرودهای بسیار بخش هایی از این مجموعه تکمیل و بخش هایی نیز در حال تکمیل شدن است.

یکی از بخش های مهم این مجموعه که از همان ابتدا در دستور کار قرار گرفت، ایجاد مرکز پژوهشی مناسب در رابطه با نجوم و تحقیقات مرتبط با اختر فیزیک بود که بعد از پشت سرگذاشتن پیچ و خم های اداری و جذب اعتبارات مربوطه بالاخره گلنگ زنی احداث این پژوهشکده انجام شد.

رییس هیأت امنای مجموعه افلاک نمای خیام نیشابور در همین رابطه و در گفت وگو با ایسنا، عنوان کرد: پژوهشکده اخترفیزیک یا پژوهشکده نجوم یکی از ضرورت های جدی بود که در کنار آرامگاه خیام و مجموعه بزرگ افلاک نما احساس می شد.

غلامحسین مظفری اظهار کرد: احداث پروژه افلاک نما از سال 77 آغاز و کارهای مربوط به آن به تدریج انجام شد و احداث پژوهشکده نجوم نیز از مدت ها قبل و از همان ابتدا در دستور کار بوده ولی اعتبارات لازم برای آن در سال گذشته تامین شد.

همچنین این پروژه مقداری گرفتاری های اداری داشت که خوشبختانه حل شد و احداث این پروژه رسما آغاز شده است.

رییس هیأت امنای مجموعه افلاک نمای خیام نیشابور گفت: ایجاد این پژوهشکده به عنوان اولین پژوهشکده اختر فیزیک کشور، برای منطقه و علاقه مندان به علم نجوم فرصت مغتنمی است و معتقدیم که این پژوهشکده در کنار سایر بخش های مجموعه افلاک نما بتواند یک محور توسعه برای شهرستان نیشابور باشد.

وی تصریح کرد: در این پژوهشکده تاکید بر مطالعات مرتبط با فیزیک، اختر فیزیک و نجوم است و طبیعی است که پژوهشکده استفاده خاص برای محققان و اساتید و دانشجویان دارد و عموم مردم شاید استفاده مستقیمی از این پژوهشکده نداشته باشند، اما قطعا نتایج تحقیقات انجام شده در زندگی آن ها بی تاثیر نخواهدبود و امیدواریم که همان طور که شخصیت علمی و ادبی خیام مرزها را درنوردید، تاثیرات علمی این پژوهشکده نیز فراتر از مرزها باشد.

مظفری خاطرنشان کرد: پیگیری هایی در حال انجام است که رشته نجوم که از زیرشاخه های رشته فیزیک است در دانشگاه نیشابور راه اندازی شود و قطعا یکی از آثار مثبت این پژوهشکده ارتقاء علمی مجموعه نجوم است چه برای دانشگاه فردوسی مشهد و چه برای دانشگاه نیشابور و این دو دانشگاه به لحاظ علمی از هم جدا نیستند و در کنار هم هستند و با راه اندازی این پژوهشکده رفت وآمد اساتید و دانشجویان مرتبط با فیزیک و نجوم به شهر نیشابور بیشتر خواهد شد که تاثیر مثبتی در بار علمی نیشابور و دانشگاه نیشابور خواهد داشت.

رییس هیأت امنای مجموعه افلاک نمای خیام نیشابور با اشاره به نقش دانشگاه فردوسی مشهد در پروژه افلاک نما، بیان کرد: در ابتدای پروژه افلاک نما دانشگاه نیشابور هنوز شکل نگرفته بود و دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان دانشگاه مادر، مسئولیت بخش علمی افلاک نما را بر عهده گرفت و از ابتدای پروژه تا کنون حضور فعال داشته است به طوری که این دانشگاه کانال ارتباطی ما برای خرید تجهیزات از شرکت زایس آلمان بود و تجهیزاتی که در افلاک نما به کار گرفته شده است از به روزترین تجهیزات دنیا است.

ساخت این پژوهشکده صرفا یک زیرساخت فیزیکی نیست مدیر توسعه و انتقال فناوری دانشگاه فردوسی مشهد نیز در رابطه با این پروژه به ایسنا، گفت: پژوهشکده اختر فیزیک یک پژوهشکده تخصصی است و همان طور که از نامش پیداست این پژوهشکده در حوزه نجوم فعالیت خواهد کرد.

امیر ملک زاده اظهار کرد: ایجاد زیرساخت پژوهشکده های دانشگاه فردوسی سال هاست که در خود دانشگاه و در داخل پردیس دانشگاه ایجاد می شود، اما این پژوهشکده با توجه به شخصیت بین المللی خیام و کارهای علمی که در حوزه نجوم انجام داده است همچنین به دلیل همراهی، مساعدت و پیگیری های مجدانه مدیران شهرستان نیشابور، استثنائا در شهر نیشابور احداث می شود.

وی با اشاره به نقش دانشگاه فردوسی مشهد در این پروژه گفت: پژوهشکده اختر فیزیک وابسته به دانشگاه فردوسی مشهد است و کار علمی، ساختار، سازمان و پشتیبانی های اداری و مالی و.

را دانشگاه فردوسی مشهد انجام می دهد.

ملک زاده خاطرنشان کرد: با توجه به ماموریت دینامیکی که پژوهشکده ها دارند و به طور مرتب بر اساس تقاضا و بر اساس آنچه که در حوزه علم و فن آوری اتفاق می افتد، پژوهشکده باید خروجی داشته باشد، همچنین به اعتبار همه مخاطبانی که یک پژوهشکده دارد که اکثرا نخبگان و اندیشمندان و دانشمندان هستند، ساخت این پژوهشکده صرفا یک زیرساخت فیزیکی نیست و یک برنامه بلند مدت است.

وی ادامه داد: تنها بخشی از این برنامه تدارک یک زیرساخت فیزیکی است، اما اصل قضیه مربوط به برنامه بلند مدتی است که دانشگاه برای توسعه علوم در حوزه نجوم طرح ریزی کرده است و از اهداف دیگر این برنامه بلندمدت نیز برنامه ای است که شهرستان نیشابور برای ارتقاء این شهر به عنوان یک شهر بین المللی و شهری صاحب نظر در حوزه علم نجوم دارد.

ملک زاده افزود: بخشی از اعتبارات پژوهشکده بر عهده بخش دولتی است که از طریق دانشگاه فردوسی هزینه می شود، اما با توجه به اراده و اتفاق نظر و باوری که مدیران شهری و خیران شهرستان دارند، انتظار داریم که در مسیر اجرای این پروژه همراهی و کمک مالی خیران و مدیران را هم داشته باشیم.

وی تصریح کرد: طرح اولیه این پژوهشکده در زمینی به مساحت 2400 متر مربع و در 3 طبقه احداث خواهد شد که تا کنون بالغ بر 10 میلیارد تومان برای آن تامین اعتبار شده است و زمان اجرای پروژه سه ساله است، اما با پیگیری های جدی مدیران شهری نیشابور، خوشبین و امیدوار هستیم که این پژوهشکده زودتر از موعد مقرر به بهره برداری برسد.

ملک زاده در ادامه به برنامه ها و اهداف بین المللی این پژوهشکده اشاره کرد و گفت: دانشگاه فردوسی مشهد هویت بین المللی معتبری دارد و در حال حاضر با کشورهای مختلف و دانشمندان متعدد در حوزه های مختلف روابط علمی و فناوری خوبی داریم و در مورد پژوهشکده نیز در رابطه با همکاری دانشمندان برجسته دنیا در حوزه علوم نجوم هماهنگی هایی شده و موفقیت های اولیه حاصل شده است و تعریف طرح های مشترک همچنین برگزاری کارگاه ها و سمینارهای علمی در همین حوزه را در برنامه داریم.

مدیر توسعه و انتقال فناوری دانشگاه فردوسی مشهد، تاکید کرد: اعتبار علمی شهر نیشابور در گام اول، اعتبار شخصیت خیام در گام دوم، اعتبار دانشگاه فردوسی در گام سوم و اعتبار مجموعه افلاک نما در گام چهارم و نهایتا حضور جدی و پر انرژی مدیران و خیران شهرستان همه با هم نوید یک پژوهشکده پویا در سطح بین المللی را می دهد.

وی در پاسخ به این سوال که نقش دانشگاه نیشابور در این پژوهشکده چیست، مطرح کرد: قطعا نقش دانشگاه نیشابور و دانشگاه آزاد نیشابور و تمامی ظرفیت های علمی شهرستان در انتخاب محل احداث این پژوهشکده مدنظر قرار گرفته است و در ادامه هم با هماهنگی جامعه علمی و اجرایی نیشابور کار را پیش خواهیم برد و صد در صد دانشگاه نیشابور در این پروژه همراه ماست و در پیشبرد پروژه به ما کمک خواهد کرد.

پژوهشکده اختر فیزیک در تکمیل مجموعه پروژه های بنیاد علمی فرهنگی حکیم عمر خیام نیشابوری فرماندار نیشابور نیز در رابطه با آغاز احداث پژوهشکده اختر فیزیک نیشابور در گفت وگو با ایسنا عنوان کرد: پژوهشکده اختر فیزیک در تکمیل مجموعه پروژه های بنیاد علمی فرهنگی حکیم عمر خیام نیشابوری است که با پیگیری های انجام شده و در سفر ریاست جمهوری به نیشابور میزان 24 میلیارد تومان اعتبار برای این پروژه تخصیص یافته است.

علیرضا قامتی اظهار کرد: این پژوهشکده قرار است در زمینی به مساحت 2400 متر مربع احداث شود و مدت زمان اجرای پروژه هم سه سال در نظر گرفته شده است که چنانچه منابع مالی به موقع تامین شود بخش ساختمانی پروژه در مدت زمان کوتاه تری به اتمام خواهد رسید، اما در بخش تهیه تجهیزات، با توجه به اینکه برای تامین بخشی از تجهیزات نیاز به واردات داریم ممکن است، مقداری زمان ببرد.

وی بیان کرد: دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان کارفرما و بنیاد علمی فرهنگی حکیم عمر خیام نیشابوری نیز بهره بردار این پروژه است.

فرماندار نیشابور خاطر نشان کرد: این پژوهشکده به عنوان یکی از مراکز مکمل دانشکده نجوم و یکی از زیرساخت های مهم برای راه اندازی رشته نجوم در شاخه فیزیک در دانشگاه نیشابور است که قطعا متقاضیان و علاقه مندان خاص خود را دارد و پیگیر هستیم که این رشته در رشته های آتی دانشگاه نیشابور مدنظر قرار گیرد.

وی تصریح کرد: مجموعه ی افلاک نما بخشهای مختلفی دارد و مشتاقان و علاقه مندان زیادی در زمینه نجوم و اختر فیزیک در منطقه داریم که احداث این پژوهشکده اولین گامی است که می توانیم علاقه مندان به این رشته را در منطقه حفظ و آن ها را جذب کنیم تا بتوانیم در حوزه ی علم و به خصوص با رویکرد نوین از ظرفیت های فکری این علاقه مندان استفاده کنیم که موفقیتی برای شهر نیشابور خواهد بود و طبیعتا وقتی این جایگاه برای نیشابور ایجاد شود، تردد دانشجو به نیشابور زیاد شده و نیشابور یکی از کانون های علم نجوم در شرق کشور خواهد بود.

گفتنی است؛ مجتمع اخترشناسی و افلاک نمای خیام یکی از بزرگترین طرح های علمی در ایران است که در کنار آرامگاه خیام در حال ساخت است و بخش هایی از آن کامل شده است.

اولین فاز این پروژه کره افلاک نما بوده که بهره برداری شده است.

ضلع شرقی این مجموعه در اختیار اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی است و قرار است کتابخانه و مجتمع فرهنگی در آن جا احداث شود که حدود 90 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

موزه قلب و موزه سفال نیز از جمله بخش های دیگر مجموعه افلاک نما است که تا حدودی کامل شده است، در طبقه زیرین لابی افلاک نما نیز قرار است مرکز علم راه اندازی شود که مذاکراتی انجام شده و قراردادهای اولیه آن بسته شده است.

برای طبقه زیرین صحن داخلی افلاک نما نیز موزه خراسان بزرگ قرار است، راه اندازی شود که با تامین اعتبارات لازم ساخت آن آغاز خواهد شد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دانشگاه فردوسی مشهد - نیشابور - پژوهشکده - دانشگاه فردوسی - فیزیک - راه اندازی - اولین - دانشگاه - خیام - کشور - فردوسی - فیلسوف - هایی - یکی از - پروژه - تاریخ - ستاره - تکمیل - احداث - متعلق - رییس هیأت - دستور کار - اعتبارات - مشهد - بزرگ - تحقیقات - پژوهشی - اداری - افلاک - مناسب

آخرین اخبار سرویس:
پرونده کنکور 1400 بر اساس نظام جدید بسته شد/ اعلام نتیجه کنکور سراسری تا 10 آبان

نتایج آزمون دکتری تخصصی 1399 دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد

ارتقای آزمایشگاه جامع تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه

ثبت نام ورودی های جدید مقطع دکتری دانشگاه سیستان و بلوچستان 7 تا 12 آبان است

تناقض استفاده از برنامه های فیلترشده در سطح مسوولان

نتایج آزمون دکتری دانشگاه آزاد 99 اعلام شد

ضرورت ورود به معاهده تحقیقات جنوبگان و پژوهش در قطب جنوب

نتایج انتخاب رشته داوطلبان آزمون دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد

پروژه ساخت شتابگر ملی به زودی در کشور آغاز می شود

تناقض استفاده از برنامه های فیلترشده در سطح مسوولان

نتایج آزمون دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد

نتایج آزمون دکترای دانشگاه آزاد اعلام شد

رونمایی از سامانه جلسات مجازی دانشگاه آزاد اسلامی همدان

نتایج آزمون دکتری تخصصی 1399 دانشگاه آزاد اعلام شد

پرونده کنکور 1400براساس نظام جدید بسته شد/ زمان اعلام نتیجه کنکور

اعلام نتایج دکتری تخصصی 1399 دانشگاه آزاد اسلامی/ ثبت نام از فردا آغاز می شود

نتایج نهایی کنکور تا 10 آبان اعلام می شود

اعلام نتایج دکتری تخصصی 1399 دانشگاه آزاد

اطلاعیه برگزاری آزمون اختصاصی برای پذیرش دانشجو

نتایج انتخاب رشته داوطلبان دکتری آزاد اعلام شد/ثبت نام از 7 آبان

نتایج نهایی کنکور تا 10 آبان اعلام می شود

نتایج نهایی کنکور تا 10 آبان اعلام می شود

نتایج نهایی کنکور تا 10 آبان اعلام می شود

ابلاغ الگوی جدید تخصیص ظرفیت پذیرش دانشجو

اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری 99 تا 10 آبان

جرثقیل موبایل تلسکوپی 55 تنی خاورمیانه رونمایی شد

نخستین دانشجوی دکتری زراعت دانشگاه آزاد اسلامی قائم شهر فارغ التحصیل شد

دعوت پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد از علاقه مندان برای شرکت در نظرسنجی بازار سرمایه

نتایج آزمون دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد

امکان اعتراض داوطلبان آزمون ارشد تا 12 آبان

نحوه برگزاری آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو در پردیس های بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد

نحوه حضور مدیران و کارکنان دانشگاه امیرکبیر تا 30 آبان ماه اعلام شد

طرح جامع مجازی «راه مهندسی» در دانشگاه های استان همدان اجرا می شود

رونمایی از سامانه جلسات مجازی در دانشگاه آزاد

شیشه رنگی نقطه عطفی بین معماری کلاسیک با معماری مدرن

نتایج نهایی کنکور تا 10 آبان اعلام می شود

ارتقای جایگاه بین المللی و رفع چالش ها و موانع مهم ترین هدف دانشگاه شهید بهشتی

مجله رادیویی کوی دانشجو روی آنتن شبکه رادیو جوان رفت

دانشگاه بین المللی خصوصی در کیش راه اندازی می شود

به دنبال نهادینه سازی ارتباط دانشگاه و صنعت هستیم/ بیش از 100 نیاز پژوهشی به دانشگاه شریف ارائه داده ایم

سفر معاون علمی و فناوری رییس جمهور به کاشان

افزایش ارتباطات دانشگاه شهید بهشتی با اروپا در دوران کرونا

اعضای حقیقی هیات امنای دانشگاه سوره منصوب شدند

پیوستن به معاهده جنوبگان و پژوهش در قطب جنوب برای ایران ضروریست

ثبت نام دانشجویان بدون آزمون در دانشگاه پیام نور چهارمحال و بختیاری تا 10 آبان ماه

شهروند خبرنگار | پیگیری مسیر پیاده رو کنار دانشگاه فرهنگیان

الگوی جدید تعیین ظرفیت پذیرش دانشجو ابلاغ شد

وضعیت قرمز کرونایی در استان مازندران / اعمال 13 محدودیت به مدت یک هفته

واحدهای دانشگاه آزاد خوزستان ایجاد رشته پزشکی را مطالبه کنند

امکان اخذ تاییدیه برخط مدارک تحصیلی از وزارت آموزش و پرورش فراهم شد

اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درخصوص اعلام اسامی پذیرفته شدگان نهایی آزمون ورودی دوره دکتری «Ph.D» نیمه متمرکز سال 1399 در رشته های دانشگاه آزاد اسلامی

تسریع در تدوین اساسنامه خانه نخبگان/ استعدادهای برتر شناسایی شوند

مراحل ثبت نام پذیرفته شدگان استعداد های دانشگاه تبریز اعلام شد + فایل pdf

آخرین جزییات اعلام نتایج کارشناسی ارشد 99 دانشگاه آزاد اسلامی

دور دوم انتخابات انجمن های علمی دانشجویی دانشگاه تهران به صورت مجازی برگزار می شود

امکان اعتراض داوطلبان آزمون ارشد فراهم شد

جزییاتی از سفر معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی به هرمزگان

هم اندیشی هیئت رییسه دانشگاه آزاد اسلامی چابهار با دانشجویان

موفقیت دانشگاه آزاد اسلامی مشهد در کسب مجوز ISO17025

فضای مجازی، محور اصلی فعالیت های بین المللی در دوران کرونا

حضور قوی در فضای بین الملل نشان توانمندی آموزش عالی ایران است

ابلاغ الگوی جدید تخصیص ظرفیت پذیرش دانشجو

انتصاب روسای دانشکده های دانشگاه علم و فرهنگ

آخرین مهلت ثبت نام غیرحضوری پذیرفته شدگان دکتری علم و صنعت اعلام شد / شروع کلاس ها از 10 آبان

آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد از فردا

مجموعه های علمی به هیچ وجه نگاهشان رو به عقب نباشد

انتصاب سرپرست دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه آزاد اسلامی بجنورد

انتصاب روسای دانشکده های دانشگاه علم و فرهنگ

فردا؛ آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

رهایی تدریجی دانشگاه از بند جغرافیا در عصر کرونا

چاپ مقاله استادان در مجلات معتبر بین المللی ضروری است

فیلترینگ ناقص باعث شد بیش از 30 میلیون فیلترشکن اضافه شود

ساخت قایق های رباتیک خودران 2 نفره در دانشگاه ام.آی.تی

فیلترینگ ناقص 30میلیون فیلترشکن اضافه کرد

مرحله دوم رزمایش کمک های مؤمنانه در شهرستان میاندوآب اجرا شد

باید به شرایط کرونایی نگاه مثبت داشته و با رویکرد جدید فعالیت کنیم

امکان اعتراض داوطلبان آزمون ارشد فراهم شد

کشف مقادیر زیادی از آب در سطح ماه

دانشگاه آزاد اسلامی کاشان آماده راه اندازی سرای نوآوری اسانس

نگارش سالانه 100 استاندارد ملی در استان بوشهر

فضای دوم را نمی توان از آموزش و پرورش مستقل کرد

فیلترینگ ناقص باعث شد بیش از 30 میلیون فیلترشکن اضافه شود

کار بدنی سخت زوال عقل می آورد

خرید لوستر شیک برای یک خانه زیبا

کرونا دانشگاه های جهان را با «شکاف دیجیتالی» روبرو کرد

برنامه بازگشایی دانشگاه ها به کجا رسید؟

بسیاری از معضلات ناشی از رعایت نکردن استانداردهای رفتاری، اخلاقی و علمی است

اعلام نحوه ثبت اعتراض داوطلبان آزمون ارشد از نتایج

ثبت نام با پرداخت 50 در صد از شهریه ثابت در دانشگاه پیام نور اصفهان

18 خدمت به استارتاپ های مستقر در مرکز رشد فناوری نخبگان معاونت علمی تعلق گرفت

انتقاد عاملی از حضور مسئولان در توییتر و شبکه های مجازی فیلتر شده

آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد از فردا

الگوی جدید تخصیص ظرفیت پذیرش دانشجو ابلاغ شد

الگوی جدید تخصیص ظرفیت پذیرش دانشجو ابلاغ شد

امکان اعتراض داوطلبان آزمون ارشد فراهم شد

ابداع ایمپلنت هوشمند برای بیماران آلزایمری

دوازدهمین همایش بین المللی علوم ورزشی به صورت مجازی برگزار می شود

کشف مقادیر زیادی از آب در سطح ماه

دوازدهمین همایش بین المللی علوم ورزشی به صورت مجازی برگزار می شود

دانشگاه تربیت مدرس یک دانشگاه بین المللی خصوصی در کیش ایجاد می کند

احداث اولین پژوهشکده اختر فیزیک کشور در شهر خیام

احداث اولین پژوهشکده اختر فیزیک کشور در شهر خیام