مطالب مرتبط:
سناتورهای آمریکا خواستار تحریم کل بخش های مالی ایران شدند
معاون مالی بانک صادرات ایران: بازارگردانی متفاوت «وسپهر» در حمایت از بازار سهام
نامه مشترک انگلیس، آلمان و فرانسه به شورای امنیت برای رد ادعای آمریکا/تروییکای اروپا: تعلیق تحریم های ایران بعد از 20 سپتامبر ادامه خواهد یافت
از کاهش فروش خودرو در اروپا تا گزارش آژانس درباره ایران
در حرکتی نمایشی جمهوریخواهان سنا خواستار تحریم بخش مالی ایران شدند
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 29 شهریور 1399 ساعت 06:352020-09-19اقتصادي

سابقه استفاده از تعاونی ها در اروپا دو برابر ایران است/ تعاونی اعتبار شغلی، قربانی موسسات مالی


گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، نگاه تردید گونه دولت به تعاونی ها مانع تثبیت و توسعه آن ها در ایران شده است، اما سابقه تاسیس و فعالیت تعاونی ها در بسیاری از کشور های دنیا چند برابر ایران است.

- " مدیرعامل تعاونی اعتبار کارکنان بیمارستان ها و مراکز درمانی گفت: مشارکت مردم در بخش های اقتصادی، توریع عادلانه کالا و خدمات، افزایش سرمیه گذاری و تولید و گسترش رفاه، مزایای استفاده از تعاونی در کشور است.

گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، نگاه تردید گونه دولت به تعاونی ها مانع تثبیت و توسعه آن ها در ایران شده است، اما سابقه تاسیس و فعالیت تعاونی ها در بسیاری از کشور های دنیا چند برابر ایران است.

در سه دهه گذشته همواره از سوی مسئولین، کارشناسان و حتی رهبر معظم انقلاب تاکید به استفاده از ظرفیت تعاونی ها برای توزیع عادلانه کالا ها و خدمات، تقویت تولید صنعتی و کشاورزی و بخش فروش و توزیع و حتی بازرگانی خارجی شده است.

در اصل 44 قانون اساسی به صراحت یکی از بخش های اصلی اقتصاد تعاونی ها عنوان شده اند.

در هرحال تعاونی با تمام ظرفیت های خود، اما تا کنون نتوانسته جایگاه واقعی خود را در ایران پیدا کند که برای این ناکامی می توان دلایل مختلفی را برشمرد، ولی مهمترین آن بی توجهی دولتمردان و سیاست گذاران تلقی می شود.

حمید حاج اسماعیلی؛ فعال و صاحب نظر بخش تعاون و مدیرعامل تعاونی اعتبار کارکنان بیمارستان ها و مراکز درمانی در همین رابطه به ما توضیحاتی ارائه می دهد.

سابقه طولانی مدت تعاونی در اروپا سابقه تعاونی ها در اروپا که مهد تمدن جدید دنیای امروزی عنوان می شود بسیار طولانی است و تقریبا دو برابر سابقه تعاونی ها در ایران است کشور هایی مثل آلمان انگلیس و فرانسه که از پیشگامان تعاونی در اروپا هستند و سابقه فعالیت تعاونی در آنجا به قرن 19 برمی گردد از مدافعان و حمایت کنندگان تعاونی در کشور های خود هستند مردم در بخش های متعددی که مستقیما با نیاز های مردم سر و کار دارد در اروپا از ساز و کار های تعاونی استفاده می کنند.

در کشور هایی مثل هند که سابقه فعالیت تعاونی به بیش از 120 سال برمی گردد و جزو کشور های بسیار پرجمعیت است در بخش های کشاورزی ماهیگیری ریسندگی و توزیع تعاونی ها بسیار پررنگ برجسته و فعالیت می کنند و بخش زیادی از مشکلات مردم از طریق تعاونی ها حل می شود.

حتی صنعت لبنیات هند از طریق تعاونی به دنیا شناخته شده بنابراین تعاون در کشور ما برخلاف آنچه که سابقه فعالیت تعاونی در کشور های مختلف دنیا نشان می دهد بسیار مظلوم و مورد غفلت است در ایران سابقه فعالیت تعاونی ها به 1303 برمی گردد و خود دولت بانی تاسیس تعاونی روستایی در ایران می شود، اما قانون شرکت های تعاونی 1350 در ایران تصویب شد و رفته رفته در سال های بعد از انقلاب همین قوانین در موارد متعدد اصلاح شده است.

بنیان و پایه قانون تعاون به همان سال ها ی اولیه و 1314 در ایران برمی گردد علی رغم این سابقه طولانی و تجربه بسیار خوب بین المللی تعاون هنوز جایگاهش را در ایران پیدا نکرده است.

تعاون مزیت ها و فرصت های بسیار خوبی دارد ما نتوانستیم از آن ها به درستی استفاده کنیم علی رغم اینکه پشتوانه های قانونی بسیاری وجود دارد خود تعاون هم مزیت های گسترده ای دارد که می تواند برای مردم راهگشا باشد.

ظرفیت تعاونی در اقتصاد ایرانبالاخره اصل 44 قانون اساسی اقتصاد کشور را به سه بخش دولتی تعاونی و خصوصی تقسیم کرده است.

تعاون بخشی از ساز و کار های اصلی برای فعالیت اقتصادی در ایران است.

براساس برنامه ها و مصوباتی که در قوانین و برنامه های مختلف برای تعاون دیده شده تا ظرفیت 25 درصد اقتصاد کشور را برای تعاون در نظر گرفتند.

گر چه نتوانستیم این ظرفیت را در ایران ایجاد و احیا کنیم.

روند تردید گونه و غیرقابل باوری که در خصوص تعاونی از طرف دولت و افراد دولتی در کشور وجود داشته نتوانسته تعاونی ها جایگاه واقعیش را براساس مصوبات قانونی موجود در کشور ایجاد و تثبیت کند.

الان ظرفیت های تعاونی به مراتب کمتر از 5، 6 درصد در ایران است که قابل قبول نیست برای اینکه بتوانیم تعاون را به جایگاه واقعیش در اقتصاد کشور سوق بدهیم نیازمند تغییر نگاه دولت به بخش تعاون هستیم.

دوم بازنگری قوانین بازدارنده که مانع توسعه تعاونی ها در ایران هستند.

سوم ترویج و آموزش تعاونی ها است که باید دولت این وظیفه مهم و خطیر را به درستی انجام بدهد.

چهارم حمایتی است که براساس تکلیف قانونی دولت باید از بخش تعاون انجام بدهد.

اگر این ها را به درستی انجام بدهیم حتما تعاون در ایران رشد و رونق می یابد که می تواند بخشی از راهکار اساسی در حوزه اقتصاد و بخش اجتماعی برای مشکلات مردم باشد حتما می تواند در توزیع منابع کشور و ایجاد جامعه مورد قبول در کشور راهگشا باشد.

دولت مانع رشد تعاونی های اعتبار شغلی این مقدمه بیشتر برای این مطرح شد اهمیت و جایگاه تعاونی در ایران و در نیا بیشتر مشخص شود، اما آنچه هدف این بحث است تعاونی های اعتبار یا تعاونی های اعتبار شغلی در ایران است که با مشکل جدی روبه روست.

طی دو دهه گذشته تعاونی اعتبار آزاد در حوزه مسائل پولی و بانکی در ایران شکل گرفتند که خطا ها و مشکلات زیادی ایجاد کردند که هم عوارض اجتماعی سیاسی فرهنگی داشت و متاسفانه خود دولت بانی مجوز دادن به این تعاونی ها بود که این تعاونی ها از افراد خاصی بودند که از رانت های دولت در کشور برخوردار بودند یا وابسته به نهاد هایی بودند که چنین زمینه هایی در کشور به واسطه ارتباط با قدرت دارا بودند.

دومین مشکل عدم نظارت خود دولت بود که این تعاونی ها را به چنین شرایطی سوق داد که برای کشور ایجاد مشکل کرد خسارت بیش از 36 هزار میلیارد به اقتصاد کشور و پرداخت آن یا هزینه آن از جیب دولت از جیب مردم خسارت سنگینی بود، چون این مبلغ مبلغ بسیار هنگفتی است در شرایطی که اقتصاد کشور در ایران با تورم همراه است چنین مبالغی می تواند شوک های خاصی به اقتصاد کشور وارد کند که برا ی مردم مشکل زا باشد دولت در مقطعی برای سازماندهی و انحلال این تعاونی ها کمر همت بست به هر حال بعد از مدتی طی چند سال اخیر این تعاونی ها جمع بندی شدند.

تعاونی های اعتبار واقعی تعاونی های اعتبار شغلی هستند که در عرصه کارگری کارمندی و صنوف شکل می گیرند.

متاسفانه خطا و آفت تعاونی های اعتبار آزاد را تعاونی های اعتبار پرداخت کردند که ظلم بزرگ بر بخش تعاون بود دولت و بانک مرکزی باید حساب تعاونی اعتبار آزاد را از تعاونی شغلی جدا می کرد متاسفانه با یک نگاه تنگ نظرانه و یک سویه به سمت تعاونی اعتبار باعث مشکل در تعاونی اعتبار شغلی شدیم که خیل عظیمی از مردم متوسط به پایین از خدمات این تعاونی ها استفاده می کردند تصویب قوانینی که کاملا احساسی و غیرکارشناسی برای انحلال تعاونی و محدودیت تعاونی اعتبار در نظر گرفت باعث یک مانع جدی در مسیر فعالیت تعاونی اعتبار شغلی شد.

تعاونی اعتبار شغلی یک مزیت اقتصادیمتاسفانه به خاطر نگاه تردید آمیز دولت به تعاونی های اعتباری در کشور باعث شده بخش های وابسته به دولت هم مثل بانک مرکزی و ادارات تعاون و وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی همکاری و همراهی لازم را برای بخش توسعه تعاون نداشته باشند وقت آن رسیده که هم تعاونی های اعتبار شغلی به کمک اتاق های تعاون ایران و مدیران مستقر در وزارت تعاون تلاش کنند که بتوانند نمایندگان مجلس و مسئولین بانک مرکزی را قانع کنند که حضور و فعالیت تعاونی های اعتبار شغلی در کشور یک مزیت برای اقتصاد کشور و بخش اجتماعی است و می تواند بخش زیادی از مشکلات مردم را حل کند و باید اجازه بدهیم در همان سطح سه با محدودیت هایی که قانون مشخص می کند فعالیت های پولی و بانکی را بکنند هم بتوانند تسهیلات را در اختیار اعضا قرار بدهند با نرخ سود متعارف که به طور معمول در تعاونی ها کمتر از نرخ سود تسهیلات بانکی است و در عین حال بتوانند از سپرده اعضا در غالب سپرده قرض الحسنه و پرداخت سود و سپرده های دستگاه های مختلف برای کمک اعضا استفاده کنند این ها مورد تقاضای تعاونی اعتبار در کشور است در عین حال دولت و بانک مرکزی باید محدودیت داشتن ساختمان مستقل را بردارند تا تعاونی ها با استقلال کامل فعالیت کنند.

امیدواریم به هر حال هم مجلس هم دولت هم بانک مرکزی هم نهاد های مردمی و غیردولتی در این مسیر تعاونی های اعتبار را همراهی کنند تا مشکلی که در سال 96 با مصوبه شورای پول و اعتبار برای تعاونی پول و اعتبار ایجاد شده مورد بازنگری قرار بگیرد و مجددا تعاونی های اعتبار به نقش سازنده خودشان که همان خدمات رسانی به اعضا است برگردند.

مشارکت مردم از طریق تعاونی هاخوشبختانه فعالیت تعاونی های اعتبار شغلی در ایران به قبل از نظارت بانک مرکزی می رسد بانک مرکزی براساس تصویب قانون تنظیم بازار غیرمتشکل پولی توسط مجلس در سال 83 ناظر تعاونی های اعتباری در کشور شد.

هر فرد حقیقی یا حقوقی که بخواهند فعالیت بانکی کنند باید مجوزش را از بانک مرکزی بگیرد بعد از آن در سال 86 شورای پول و اعتبار دستورالعملی برای تاسیس و فعالیت تعاونی اعتبار در کشور تهیه کرد.

آن دستورالعمل علی رغم انتقاداتی که وارد بود دستورالعمل مناسبی بود که هم به تعاونی اعتبار شغلی اجازه فعالیت می داد در سطح سوم در بعد از بانک ها و موسسات مالی در بخش تعاونی های اعتبار و صندوق های قرض الحسنه در سطح سوم فعالیت کند در عین که مشکل اعضا را حل می کند با جذب سپرده آن ها بتواند مدیریت صحیح را برمنابع مالی داشته باشد که خدمات تعاونی راهگشا برای اعضا باشد تعاونی ها براساس تسهیلاتی که پرداخت می کردند سودی که به مراتب پایین تر از سود بانکی بود سپرده هم در غالب سپرده قرض الحسنه هم پرداخت سود داشتند حتی دستگاه های مربوطه در حوزه کارگری و کارمندی منابعی در اختیار کارمندان داشتند که این منابع صرف خدمات اعضا می شد بعد از مشکلی که برای بخش بانکی توسط تعاونی اعتبار آزاد ایجاد شد دولت و شورای پول و اعتبار دستورالعمل را تغییر داد و دستورالعملی تعیین کرد که محدود کننده غیرفنی و غیرکارشناسی برای تعاونی اعتبار شغلی بود نه تنها مانع توسعه شان شد بلکه محدودیت های گسترده ای وضع کرد.

توسعه تعاونی ها تبعات مثبت اجتماعی فرهنگی بسیاری برای کشور دارد.

مشارکت مردم را در بخش اقتصادی و اجتماعی افزایش می دهد باعث تامین منابع لازم برای تقویت بخش تعاون می شود مردم با نیاز های مشترک از طریق تعاونی اعتباری بخش زیادی از مشکلاتشان را حل می کنند توزیع منابع در کشور از مزیت های منحصر به فردی است که تعاونی اعتبار و بخش تعاون برای مردم دارد.

تعاونی یک فرصت استثنایی بی بدیلی است که در بقیه بخش های کشور وجود ندارد فرصتی که در بخش تعاون هست هم می تواند اشتغال و هم همکاری بخش های مختلف را تجمیع کند هم باعث تجمیع سرمایه های خرد مردم و اثرگذاری آن ها در بخش های اقتصادی و اجتماعی شود بنابراین تعاونی ها باید مورد توجه قرار گیرد و دولت بازنگری را از طریق شورای پول و اعتبار در بحث دستورالعمل تصویب سال 96 انجام بدهد که بخش تعاونی اعتبار شغلی به جایگاه خودشان برگردد و خدمات بهتری را به اعضایشان ارایه دهند.


کلید واژه ها: تعاونی - ایران - اقتصادی - استفاده - خبرگزاری - برابر - در ایران - رهبر معظم انقلاب - سابقه - کشور - فعالیت - اعتبار - بیمارستان ها - مراکز درمانی - موسسات مالی - توسعه - تاسیس - کارشناسان - بیمارستان - دنیا - کالا - گونه - گروه - مدیرعامل - دولت - کارکنان - مشارکت - درمانی - موسسات - افزایش

آخرین اخبار سرویس:
80 درصد از شبکه آب های سطحی آبادان لایروبی شد

قرارگاه خاتم 90 هزار تن ریل ملی برای راه آهن چابهار-زاهدان خرید

خرید خودرو چینی 600 میلیونی در بازار ایران

آجر ایران پاسخگوی همه جای کشور است

کاهش ارزبری 138 میلیون یورویی تولید در گروه صنعتی ایران خودرو

کاهش شدید مصرف گوشت قرمز در ایران

پرسپولیس برای عرضه در بورس پیش قدم می شود

شرایط واریز بیمه بیکاری افراد با قرارداد کار مدت معین اعلام شد

ارزش سهام عدالت، امروز 5 آبان 99

نرخ ماسک 1300 تومان است/ احتمال کاهش قیمت به 500 تومان

اینفوگرافیک/ کدام تست کرونا مطمئن تر است؟

قیمت روز موبایل هوآوی در بازار +جدول

کشاورزان بوشهری بازیچه پاسکاری مسؤولان/ تخلفی که ماست مالی شد!

هشدار هواشناسی درباره آلودگی هوا در چهار کلان شهر

طرح جنگل کاری در 1120 هکتار اراضی میامی اجرا شد

استخراج سالانه یک میلیون تن طلا در تکاب

رشد 8 درصدی تولید محصولات پتروشیمی در هفت ماه نخست 99

تمدید قانون الغاء ممنوعیت صادرات کنسانتره مس تا آوریل 2021

بررسی انتشار ارزهای دیجیتال در 80 درصد بانک های جهان

تامین 2200 میلیارد تومان بودجه غیرنقد برای خط 10 متروی تهران

صرفه جویی 3.5 میلیارد دلاری نیروگاه ها در ایران

نیازی به وارد کردن نیروی انسانی از خارج نیست/ از نظر جمعیتی در بهترین وضعیت هستیم/ اختلاف نظر در ارائه نرخ تورم، از جمله مشکلات ما با بانک مرکزی است

تشریح بسته بهبود رونق کسب و کار نمایندگی های سایپا

صادرکنندگان نقش مهمی در عبور کشور از شرایط تحریم دارند

ارتقای خدمات پنجره واحد فیزیکی شروع کسب و کار به منظور ثبت تأسیس و تغییرات انواع شرکت ها

سهامداران «کشت و صنعت پارس» و «کشت و صنعت دشت خرم دره» سود سهام خود را در شعب بانک صادرات ایران دریافت کنند

فرش ترکمن هنری از نسل های گذشته

خرید از فروشگاه آنلاین گل و گیاه وطن گل در تهران

860 انشعاب غیرمجاز آب در غرب استان تهران به مجاز تبدیل شد

عراق از ایران 100 میلیون دلار گوجه و هندوانه خرید

ارائه طرح های خلق الساعه کمیسیون انرژی مجلس / طرح «وان» چگونه طرحی است؟

قیمت ماسک حداکثر 1300 تومان است

کاهش ارزبری 138 میلیون یورویی تولید در گروه صنعتی ایران خودرو

نظرات کارشناسی مختلفی برای ساماندهی بازار خودرو کشور مطرح است

تشریح بسته بهبود رونق کسب و کار نمایندگی های سایپا

بهبودی حدود 32 میلیون بیمار کرونایی در جهان

سفر به کدام نقاط کشور متقاضی بیشتری دارد؟

کرونا وخیم ترین رخداد نیم قرن اخیر اروپا/ گسترده ترین اعتراضات به محدودیتهای کرونایی در اروپا

بانک مکزی بر لزوم تسهیل در پرداخت تسهیلات کرونا تاکید کرد

عرضه 400 محصول استاندارد زنان روستایی به بازار

احیای 110 واحد صنعتی راکد توسط بنیاد برکت

حجم تصرفات در بستر رودخانه های کنارک بالا است

سایه انتخابات و ویروس کرونا بر سر بازارهای جهانی

فعالان بورس نشان دادند منافعی همسو با منافع اقتصاد دارند

فوتی های روزانه ی کرونا در خراسان جنوبی دو رقمی شد

«تاصیکو» به سود رسید

قیمت سکه و طلا امروز 99/08/5

آخرین آمار کرونا در ایران؛ فوت 337 بیمار در شبانه روز گذشته

اعلام رتبه بندی اپراتورهای تلفن همراه در 3 ماهه دوم سال 99

دوربین مخفی؛ صف خرید مردم برای خودروهای دارای نقص ظاهری با شرایط عجیب (فیلم)

کاهش نسبی قیمت گوشت/ با قاچاق دام برخورد شد

فارس من| سربازی، گرانی و ارز 4200؛ بررسی داغ ترین مطالبات اقتصادی روی آنتن زنده رادیو اقتصاد +فیلم

پرسپولیس برای عرضه در بورس پیش قدم می شود

دستورالعمل جدید بسته حمایتی بخش گردشگری تشریح شد

استاندار اردبیل: افزایش تسهیلات وامهای روستایی در دستور کار قرار دارد

آیا سقوط قیمت خودرو اتفاقی است؟

تکلیف سهام عدالت متوفیان چه شد؟

تشریح بسته بهبود رونق کسب و کار نمایندگی های سایپا

افزایش 50 درصدی مصرف سی ان جی در منطقه چالوس

تولید محصولات پتروشیمی در 7 ماه امسال 8 درصد افزایش یافت

رزرو آنلاین ارزان ترین تور کیش با رسپینا

قیمت بلیت هواپیما افزایش می یابد؟

تا بازگشت شرایط عادی؛ 50 مهدکودک در تهران تعطیل شد

حمایت ویژه از خودروسازها/ ترخیص فوری 300میلیون دلار قطعه

صبر مهارتی مهم در عرصه اقتصاد است

نرخ زکات دریافتی از مودیان قمی 34 درصد رشد کرد

ثبت افزایش 17 درصدی مصرف سی ان جی در استان یزد

قیمت ماسک حداکثر 1300 تومان است

نشست «احکام شرعی معاملات روز با محوریت بازار بورس» برگزار شد

اتاق بازرگانی: بانک مرکزی اسامی 70 صادرکننده کارتن خواب را اعلام کند

سهامداران از تصمیمات هیجانی و عجولانه خودداری کنند

جریمه تاریخی گلدمن ساکس به جرم غارت اموال مالزی

افزایش امکانات رایگان در آمریکا برای نویسندگان خودنشر

برداشت یاقوت سرخ از باغات کهن شهر ایوان کی

»بوف کور« شنیدنی شد

تامین 2200 میلیارد تومان بودجه غیر نقد برای خط 10 متروی تهران

فارس قطب تولید لیموشیرین کشور

پیش بینی برداشت 10 هزار تن خرما از نخلستان های بهبهان

670 هزار بیکارشده کرونایی بیمه بیکاری گرفتند

قیمت مرغ در بازار امروز دوشنبه 5 آبان ماه 99 + جدول

خرید تجهیزات جدید امداد و نجات برای مدیریت بحران تهران

چین با کنار گذاشتن اوراق قرضه آمریکا دلارزدایی را سرعت می بخشد

اینفوگرافیک/ کدام تست کرونا مطمئن تر است؟

فروش گوشت گوساله بیش از 140 هزار تومان گرانفروشی است

نظارت بر انبارهای کالا تشدید می شود

تداوم ریزش قیمت در بازار خودرو/ احتمال بازگشت پراید به کمتر از 100 میلیون تومان

اجرای فاز دوم پروژه رمزنگاری کوانتومی فضای آزاد کلید خورد

نرخ سکه به 14 میلیون تومان رسید

تغییر ساعت کاری شعب بانک کارآفرین در شهر کرمانشاه

مجوز شروع پرداخت دوباره سود سهام بانک های انگلستان

تعرفه مستقل برای هوانوردی عمومی تدوین می شود

واحدهای تولیدی بدهکار تعطیل نمی شوند، احیا می شوند

مدافع پارس جنوبی به ماشین سازی پیوست

1200 اسب بخار با طعم آلمانی

قیمت سکه و طلا در 5 آبان ماه 99

فعالیت تالار ها و رستوران ها با 30 درصد ظرفیت

نرخ ماسک 1300 تومان است/ احتمال کاهش قیمت به 500 تومان

ارزش روز سهام عدالت و دارایکم در 5 آبان 99

فعالیت کانال های تسهیلات دهی در تلگرام ذیل عنوان بانک توسعه تعاون، جعلی است

مواد شوینده تابع قیمت گذاری تثبیتی و تکلیفی سازمان حمایت نیست

سابقه استفاده از تعاونی ها در اروپا دو برابر ایران است/ تعاونی اعتبار شغلی، قربانی موسسات مالی

سابقه استفاده از تعاونی ها در اروپا دو برابر ایران است/ تعاونی اعتبار شغلی، قربانی موسسات مالی