مطالب مرتبط:
فولادسازان با عرضه فولاد خارج از بورس کالا در نظام اقتصادی اخلال ایجاد کردند
فولادسازان با عرضه فولاد خارج از بورس کالا در نظام اقتصادی اخلال ایجاد کردند
فولادسازان با عرضه فولاد خارج از بورس کالا در نظام اقتصادی اخلال ایجاد کردند
وعده نوبخت برای عرضه سهام پربازده دولت | عرضه سهام دولت در بورس سال آینده تدام می یابد
از محل شرکت های دولتی در بورس منابع قابل توجهی به دولت رسید/ درآمد حاصل، در طرح های عمرانی هزینه می شود
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 28 شهریور 1399 ساعت 14:552020-09-18اقتصادي

تلاش دولت برای خروج فولاد از بورس کالا/ تقویت دلالی در بازاری غیرشفاف


وزیر راه و شهرسازی در حالی اخیراً از دستور رییس جمهور برای خروج فولاد از بورس کالا خبر داده که معاون وزارت صنعت، معتقد است با توجه به تجارب حاصل از بررسی دقیق عرضه و تقاضای فولاد در سامانه بهین یاب، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، جدیداً وزیر راه و شهرسازی در حالی از دستور رییس جمهور برای عرضه فولاد خارج از بورس خبر داد که به گفته معاون امور صنایع وزارت صنعت، حالا که دستاوردهای سامانه بهین یاب را برای ساماندهی بازار فولاد در اختیار داریم، طرح موضوع خروج فولاد از بورس کالا، محل تعجب است و این در حالی است که برخی شرکت های فولادی از جمله فولاد مبارکه، با عرضه کم محصولاتشان در بورس، بخش زیادی از محصولشان را به اسم کشف قیمت و رقابتی شدن قیمت ها در خارج از بورس با مدل های خاص عرضه می کنند.

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی که اتفاقاً شهر محل تولدش قطب های اصلی تولید فولاد در کشور محسوب می شود، با بیان اینکه همه از وضعیت فعلی عرضه فولاد ناراضی هستند، گفت: عضو ستاد تنظیم بازار بودن مطرح نیست ما باید بتوانیم بازار را کنترل کنیم.

 رییس جمهور دستور داد فولاد و مصالح ساختمانی خارج از بورس عرضه شود و در این راستا دستورات لازم به وزارت صمت و ستاد تنظیم بازار داده شده است.

ظاهراً این اولین بار نیست که دستور رییس جمهور برای خروج فولاد از بورس به وزارت صنعت داده می شود.

اوایل مردادماه و در زمان سرپرستی مدرس خیابانی در وزارت صنعت نیز روحانی چنین دستوری را به وی هم داده بود که مدرس زیر بار اجرای آن نرفت زیرا معتقد بود این اتفاق، بازار فولاد را به هم خواهد ریخت.

* معاون وزیر صنعت: فولاد نباید از بورس خارج شود خروج فولاد از بورس کالا در حالی از سوی وزیر راه و شهرسازی مطرح شده که مهدی صادقی نیارکی، معاون امور صنایع وزارت صنعت در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس اظهار داشت: معاونت امور صنایع وزارت صنعت با بررسی آمارهای میزان خرید بنگاه ها و میزان تولید آنها که در سامانه بهین یاب به ثبت رسیده است، سهمیه واحدها را بررسی کرده و حتی فراتر از آن به بررسی 63 واحد صنعتی که 70 درصد خرید فولاد مبارکه را داشته اند، پرداخته است.

وی افزود: در این رابطه ما به دستاوردهای خوبی رسیده ایم و حالا که این دستاوردها را برای ساماندهی بازار فولاد داریم، اینکه مطرح می شود فولاد از بورس خارج شود، برای ما محل تعجب است، چرا که فولاد به بورس رفت تا شرکت های تولیدکننده فولاد از مزایای آن استفاده کنند.

البته کالایی هم که در بورس کالا عرضه می شود، قیمت گذاری نمی شود و به قیمت های جهانی فروخته می شود.

وی تصریح کرد: نمی شود با عرضه کم به بورس رفت، با یک تقاضای خیلی زیاد مواجه شد و کالا را در آنجا به قیمت جهانی فروخت و به اصطلاح کشف قیمت کرد.

در عین حال خارج از بورس، تولیدکننده به هر قیمتی که خواست کالایش را بفروشد.

ما در حال ساماندهی این موضوع هستیم.

 به گفته صادقی نیارکی، حدود 3 ماه است که مسئولیت عرضه و تقاضای ورق فولادی به معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت واگذار شده است و با توجه به اینکه باید میزان عرضه و تقاضا با هم دیده شوند، نمی شود که از مجموعه فولادسازان فقط یک شرکت محصول خود را آن هم با درصد پایین در بورس عرضه کند و برای تقاضای بالا در بورس کشف قیمت شده و محصولات تحت عنوان مچینگ خارج از این چارچوب فروخته شوند.

معاون امور صنایع وزارت صنعت معتقد است: اطلاعات مربوط به روند عرضه به به شکل مچینگ از خود شرکت فولاد مبارکه دریافت شده و همکاری خوبی هم از طرف این شرکت در روند عرضه و تقاضا وجود داشته است.

حدود 430 واحد از طریق مچینگ خرید می کنند که اصلاً عضو بهین یاب نیستند و به عبارتی از مجموع هزار و 66 واحدی که ورق دریافت می کنند، حدود 600 واحد در بهین یاب هستند و الباقی فاقد کد بهین یاب هستند.

وی تصریح کرد: همه این واحدها باید کد بهین یاب دریافت می کردند و از زمانی که برنامه ساماندهی آغاز شده است، توانستیم بیش از 300 واحد فاقد کد را وارد مدار بهین یاب کنیم.

صادقی نیارکی گفت: در بخش عرضه متاسفانه همه فولادسازان عرضه خود را به طور کامل انجام نمی دهند و شرکت فولاد مبارکه نیز فقط بخشی از تولیدات خود را در بورس عرضه کرده و طرف دیگر، تقاضاست که با این عرضه کم مواجه شده و به اسم کشف قیمت و رقابتی شدن قیمت ها و خارج از بورس با مدل های خاصی محصول به فروش رسیده است.

خبر دستور رییس جمهور برای خروج فولاد از بورس کالا در حالی از سوی اسلامی، وزیر راه مطرح شده که علاوه بر برخی کارشناسان اقتصادی، برخی فعالان صنعت فولاد نیز با آن مخالفند.

به گفته کارشناسان، مشخص نیست خروج معاملات محصولاتی همچون قیر و فولاد از ساختار شفاف بورس چگونه امکان مدیریت و نظارت بر بازار را فراهم خواهد کرد؛ آن هم در شرایطی که تولیدکنندگان و فعالان صنایع مختلف از جمله فولادی ها با آن مخالف بوده و آن را به مصلحت اقتصاد کشور و نیز صنعت نمی دانند.

به اعتقاد آنها خروج فولاد از بورس بر خلاف سیاست های کلی اقتصاد و زمینه ساز ایجاد رانت گسترده و فساد اقتصادی است.

* طرحی بر خلاف مصلحت اقتصاد بهرام سبحانی، رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در این مورد معتقد است: طرح خروج فولاد از بورس کالا از پایه مشکل دارد چراکه معاملات در بورس کاملا شفاف در حال انجام است و خروج محصولات از بورس خلاف سیاست های کلی اقتصاد است.

به گفته وی، در بازار غیررسمی و غیرشفاف امکان مدیریت مبادلات و قیمت هیچ کالایی وجود ندارد، از این رو خروج فولاد از بورس، اماکن پذیر نیست.

رانت گسترده در انتظار بازار فولاد  سید رضا شهرستانی، عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران نیز در این باره می گوید: خروج فولاد از بورس کالا از محالات است و در صورت وقوع، فاجعه به بار می آورد و بازار فولاد را به شدت دچار التهاب و رانت خواهد کرد.

محمد آزاد، رییس سابق اتحادیه آهن نیز در خصوص دستور رییس جمهور بر خروج فولاد از بورس کالا می گوید: این اتفاق به مصلحت بازار فولاد و اقتصاد نیست و بهتر آن است که به جای حذف فولاد از معاملات بورس کالا،  نهادهای متولی نظارت دقیق تری بر میزان عرضه ها داشته باشند.

مدیران و کارشناسان بازار سرمایه نیز مردادماه که شایعه دستور رییس جمهور برای خروج فولاد از بورس منتشر شد، از فرآیندهای بورس کالا حمایت کرده و اعلام کردند که بسیاری از محصولات فولادی، هم در بورس کالا و هم در خارج از بورس، داد و ستد می شوند و عرضه های خارج از بورس در این حوزه مشکل آفرین بوده است.

در این زمینه محسن خدابخش مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار گفته بود: سازمان بورس به عنوان نهاد ناظر بر بازار سرمایه، به شدت با خروج فولاد از بورس کالا مخالف است.

به این ترتیب در حالی که شفافیت در عرضه و تقاضای کالاها یکی از ابزارهای مهم کنترل و مدیریت بازار محسوب می شود، مشخص نیست چه دلیلی برای تلاش برخی مسئولان دولتی جهت خروج عرضه فولاد از بورس وجود دارد و چرا در این خصوص به شیوه های جهانی و لزوم جلوگیری از ملتهب شدن بازار توجهی نمی شود تا علاوه بر کنترل قیمت مسکن، جلوی فعالیت دلالان بازار فولاد و مصالح ساختمانی که ظاهراً برخی ورزشکاران نیز در آن نقش پررنگی دارند، گرفته شود؟ انتهای پیام/
کلید واژه ها: وزیر راه و شهرسازی - فولاد - راه و شهرسازی - دستور رییس جمهور - سامانه بهین یاب - بورس کالا - بورس - وزیر راه - شهرسازی - رییس جمهور - عرضه - کالا - سامانه - وزیر - خروج - بازار فولاد - جمهور - بازار - معاون - وزارت - ساماندهی - قیمت - رییس - خبرگزاری - خبرنگار - اقتصادی - قیمت ها - بازاری - فولادی - دلالی

آخرین اخبار سرویس:
پیش بینی قیمت دلار در اول آبان 99

درخواست جذب 50 میلیارد برای احداث گلخانه ها وکشت گیاهان دارویی

انتقاد رییس مجلس از سیاست های ارزی دولت

افشاگری مهراد جم از قراردادهای میلیاردی، پول های کثیف و خیانت! + عکس

چرا باید در روزهای آینده منتظر افزایش مبتلایان کرونا باشیم؟

قزوین صاحب پالایشگاه نفتی می شود

پیش بینی واعظی درباره قیمت دلار

هنرصنعت فرش دستباف، ظرفیت مغفول استان اردبیل

تشدید نظارت های بهداشتی بر مشاغل و اصناف فارس برای مهار کرونا

مشکلات صادرکنندگان پسته حل می شود/ رشد 20 درصدی صادرات استان کرمان در سال 99

برداشت انار از باغات طارم سفلی

افشاگری مهراد جم از قراردادهای میلیاردی، پول های کثیف و خیانت! + عکس

چرا باید در روزهای آینده افزایش مبتلایان کرونا باشیم؟

با وجود مخالفت ها و اخطارها ؛ گرانی سفر هوایی لغو نشد

تهیه طرح مرتعداری تلفیقی در سطح مراتع لرستان

60 میلیون دلار عرضه و 1.7 میلیون دلار خریداری شد

برگزاری نخستین نشست هیات موسس بازار متشکل بیمه

تولیدکنندگان فولادی ملزم به رقابت و عرضه همه محصولات در بورس هستند

رشد 30 درصدی فروش پگاه آذربایجان شرقی در شهریور

انتقاد رییس مجلس از سیاست های ارزی

قالیباف: بازار بورس تثبیت و قیمت دلار کاهشی می شود

همتی: با کمک شیوه تهاتر دیگر نیازی به سیستم های کلاسیک مبادله ارز در دنیا نداریم

زیان 20 هزار میلیارد تومانی کرونا و تحریم به بیمه

مقیمی: صنعت کشور نیازمند تصمیمات سخت و سریع است

گام بلند فجر جهاد در بخش لجستیک صنعت نفت/ انعقاد تفاهم نامه شرکت فجر جهاد با شرکت نفت پاسارگاد/ شروع بزرگ همکاری میان دو شرکت

تهیه طرح مرتعداری تلفیقی در سطح مراتع لرستان

4 شرکت بیمه جدید در راه است

تخصیص اعتبارات به استان ها منوط به تحقق درآمدها خواهد بود

محاسبه ریسک و تعیین نرخ فنی به انطباق خدمات صندوق بیمه کشاورزی با سازوکار بیمه ای کمک می کند

اختصاص.بیش از 38 میلیارد تومان اعتبار برای اشتغال محرومان چهارمحال و بختیاری

اولویت دولت بازگشایی بازارچه های مرزی و افزایش مبادلات تجاری با ترکمنستان است

200 کامیون گوجه فرنگی ایران از عراق برگشت خورد

همتی خطاب به رییس صندوق بین المللی پول: درخواست وام ایران را بدون فشار آمریکا تصویب کنید

شانه خالی کردن بانک ها در شرایط جنگ اقتصادی پذیرفتنی نیست

سفیر ایران و وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان روابط دوجانبه را بررسی کردند

ظرفیت سردخانه ای آذربایجان شرقی یک میلیون تن افزایش می یابد

تداوم کاهش قیمت خودرو در بازار

تخصیص اعتبارات عمرانی و حقوق کارکنان منوط به تحقق درآمدها است

میزان نمک مصرفی در فرمولاسیون دوازده محصول کاهش می یابد

پرواز مرغ های گیلان از سفره مردم در آشفته بازار مدیریتی

پورابراهیمی: 2000 میلیارد تومان منابع بانکی برای صادرات محصولات کشاورزی با اولویت پسته اختصاص داده شد

هزینه کمتر، درآمد بیشتر

استاندار: سهم درآمدهای مالیاتی دستگاههای استان 690 میلیارد تومان است

مشمولان یارانه 120 هزار تومانی را بشناسید

پسری که با 600 میلیون تومان ژل شبیه باربی شد +عکس

پیشرفت 94 درصدی طرح جامع پدافند غیرعامل استان قزوین

نتایج قرعه کشی سایپا اعلام شد+ لیست برندگان

یارانه 120 هزار تومانی در راه است

برداشت محصولات گلخانه ای در سیستان و بلوچستان آغاز شد

پرونده 6ماهه ارتباطات سیار ایران با سود خوب 987 ریالی بسته شد

پرداخت82 میلیارد ریال وام گردشگری در خراسان شمالی

تداوم کاهش قیمت خودرو در بازار

لاتاری ملی پیش فروش خودرو برای آرام کردن مردم است نه اجرای عدالت

همه مشکلات صنعت را به گردن بانک ها نیاندازیم

صنعت خودروی ایران هر چه بیشتر دست‌وپا می‌زند بیشتر در باتلاق فرو می‌رود

بازار بورس تخمه آفتابگردان در انتظار بازار های جهانی

ارزش بیت کوین به 13 هزار دلار خواهد رسید؟

جزییات کامل از زمان واریز یارانه 120 هزار تومانی / مبلغ یارانه معیشتی برای هر نفر + سه دهک پایین چه کسانی هستند؟

ایجاد پنجره واحد برای واردات کالا از طریق صادرات نفت

لاتاری ملی پیش فروش خودرو برای آرام کردن مردم است نه اجرای عدالت

نتایج قرعه کشی سایپا اعلام شد+ لیست برندگان

آخرین قیمت ها در بازار خودرو | پراید یک کانال ریزش کرد

تصویب سرمایه گذاری 19 هزار میلیارد ریالی در ارس /با راه اندازی این هشت طرح برای 656 نفر بطور مستقیم شغل ایجاد می شود

ایجاد 900 هزار شغل برای محرومان چهارمحال وبختیاری

معاون استاندار خراسان رضوی بر ساماندهی هزینه کامیون ها در مرز دوغارون تاکید کرد

تغییر و تحولات مدیریتی در بورس تهران

موتور 275 میلیون تومان | قیمت انواع موتورسیکلت در 30 مهر 99

پرداخت تسهیلات 31 میلیارد تومانی به مشاغل آسیب دیده در دوران کرونا

2194 روستای سیستان و بلوچستان تحت پوشش طرح ملی آبرسانی قرار گرفته اند /ابلاغ 156 میلیارد تومان اعتبار در سال جاری برای روستاهای سیستان و بلوچستان

تغییر و تحولات مدیریتی در بورس تهران

30 تبلت به دانش آموزان یتیم ایذه ای اهدا شد

طرح جایگزین شکار پرندگان وحشی برای استان های شمالی تدوین می شود

افزایش 100 هزار دستگاهی تولید ایران خودرو

خسارت 10 میلیاردی کرونا به واحدهای گردشگری و اقامتی رفسنجان

قیمت انواع سکه در بازار امروز

بررسی تعهدات صادرکنندگان خوزستانی به عراق و افغانستان در کمیته ارزی سازمان صمت

نرخ هتل ها تا 30 درصد افزایش یافت.

طرح مجلس برای ممنوعیت تغییر کاربری اراضی/ سهم اندک دخانیات مازندران در بازار

خسارت 10 میلیاردی کرونا به واحدهای گردشگری و اقامتی رفسنجان

استاندار لرستان: تخصیص اعتبارات به استان ها منوط به تحقق درآمدهاست

اختصاص.بیش از 38 میلیارد تومان اعتبار برای اشتغال محرومان چهارمحال و بختیاری

اختصاص ردیف اعتباری آبرسانی به روستاهای سیستان و بلوچستان در بودجه 1400

عرضه 60میلیون دلاری در بازار متشکل ارزی

ممنوعیت صید فانوس ماهی ها از اول آذر ماه|تاثیر موج جدید کرونا بر بازار نفت|ادامه روند نزولی دلار

پرونده 6ماهه ارتباطات سیار ایران با سود خوب 987 ریالی بسته شد

50 هزار واحد صنفی خراسان رضوی از کرونا آسیب دیدند

کرونا به نفع جهانی شدن؟

ارسال پیامک برای 192 هزار مالک خانه های خالی

برآورد تولید 4015 تن انار در کرمانشاه

تکالیف بانک مرکزی در راستای افزایش شفافیت اقتصادی

بانک مرکزی ناظر گرانی نرخ ارز و طلا / سوءمدیریت دولت در بکارگیری ابزارهای مالی

تخصیص ارز به همه کالاهای اعلامی وزارت صمت

آغاز برنامه سالانه پایش ضخامت خطوط لوله و تجهیزات سکوهای پارس جنوبی

اسدآباد ظرفیت زیادی برای گسترش مجموعه های صنعتی دارد

افزایش توان ذخیره سازی گاز ایران با شکستن رکورد ذخیره سازی گاز در سراجه قم

ماشین سازی؛ در باتلاق خصوصی سازی

اصلی ترین علت افزایش طلاق در لرستان چیست؟

بازار متشکل امروز فقط 1.7 میلیون دلار خرید شد

سربازان گمنام امام زمان(عج) محتکران را نقره داغ کردند

رییس بانک مرکزی: تجارت خارجی با تهاتر نفت رشد می کند

تلاش دولت برای خروج فولاد از بورس کالا/ تقویت دلالی در بازاری غیرشفاف

تلاش دولت برای خروج فولاد از بورس کالا/ تقویت دلالی در بازاری غیرشفاف