مطالب مرتبط:
کنایه تند آشنا به سیاست زدگان تازه کار و سیاست پیشگان کهنه کار / این دولت می رود، شما می مانید و نظام و مردم
کنایه تند حسام الدین آشنا به سیاست زدگان تازه کار و سیاست پیشگان کهنه کار / این دولت می رود، شما می مانید و نظام و مردم
هشدار مشاور روحانی به سیاست زدگان تازه کار و کهنه کار / این دولت می رود، شما می مانید و نظام و مردم
خواف؛ پیشتاز در اجرای الگوی جامع مثلث توسعه اقتصادی و فرهنگی خراسان رضوی
450 هزار سقط جنین در کشوراز آسیب های فرهنگی در فضای مجازی
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 24 مرداد 1399 ساعت 15:252020-08-14اجتماعي

اجرای سیاست های کلی نظام خانواده نیازمند اراده جدی مهندسی فرهنگی است/ ضرورت آسیب زدایی در عرصه خانواده


یک کارشناس فرهنگی، اجرای سیاست های کلی نظام خانواده را نیازمند اراده جدی مهندسی فرهنگی کشور که سند تحول بنیادین نیز بر آن تکیه دارد، دانست و گفت: - سرویس فرهنگی خبرگزاری فارس؛ شیراز چند دختر و پسر جوان که بعید می دانم بیش از 15، 16 بهار از زندگی شان گذشته باشد کمی آن طرف تر در حال بگو مگو هستند، یکی از آن ها گوشه لب سیگاری دارد که به دوستش هم تعارف می کند و نخ سیگار بینشان دست به دست می شود.

روبرویم دختر و پسر جوانی دست یکدیگر را می فشارند و در گوشی نجوا می کنند.

دست های خالکوبی شده پسر و لب های برجسته دخترک جوان فکرم را بدجوری مشغول می کند.

ذهنم را زیر و رو می کنم و نسل گذشته را با نسل امروز به مقایسه می گذارم.

به گمانم همه چیز تغییر کرده است.

رؤیاهایمان، دوستی ها، تفریح و سرگرمی ها حتی درس خواندن هایمان هم! خیابان ارم در شیراز یکی از زیباترین خیابان ها به ویژه در فصل بهار و پاییز است، خیابانی که امروزه به محلی برای پر کردن اوقات فراغت دختران و پسران جوان تبدیل شده است آن هم به نوعی که خودشان تعیین می کنند! این ها تنها نمونه های کوچکی از هزاران هزار رفتار ریزودرشتی است که به گفته روانشناسان در گام نخست درگرو ناکارآمدی بنیان خانواده شکل می گیرد این ها تنها نمونه های کوچکی از هزاران هزار رفتار ریزودرشتی است که به گفته روانشناسان در گام نخست درگرو ناکارآمدی بنیان خانواده شکل می گیرد.

پیشرفت فناوری اگر چه مزیت های بسیاری دارد؛ اما به نظر می رسد ایجاد دهکده جهانی و تهاجم فرهنگی تا حد زیادی فرزندانمان را تحت تاثیر قرار داده است.

فرزندانی که فطرت پاکشان آماج اطلاعات درست و نادرست از هر نوعی در فضاهای نا امن مجازی قرار می گیرد و درنهایت به رفتارهای پر خطری منتهی می شود که در گام نخست گریبان خودشان را می گیرد و بعضا آن ها را به ناکامی می کشاند و در قدم بعدی گریبان گیر خانواده شده و درنهایت منجر به بروز آسیب های اجتماعی می شود.

فناوری که به سرعت برق و باد به روزتر می شود ولی فرهنگی جهت استفاده از آن تبیین نمی شود و در ابعاد مختلف در اختیار افراد مختلف با تفاوت های فرهنگی متفاوت و در گروه های مختلف سنی قرار داده می شود و اینجاست که نقش خانواده به عنوان رکن اصلی جامعه نمایان می شود.

سند تحول بنیادین، راهکار اصلی تحکیم بنیان خانواده است یک کارشناس فرهنگی در فارس، بر تاکید دین اسلام بر نهاد خانواده اشاره می کند.

فاطمه جهانگیر معتقد است: در دین اسلام و در ایران اسلامی بسیار بر بنیان خانواده به عنوان اصلی ترین رکن جامعه تاکید شده است و ضرورت استحکام خانواده از بیانات رهبر معظم انقلاب نسبت به تعیین سیاست های کلی نظام بر پایه خانواده آشکار است.

آسیب زدایی در عرصه خانواده ضروری است؛ زیرا امروز همه درگیری های ما در بحث خانواده شامل دادگاه های خانواده، دختران فراری، زنان بی سرپرست و مواردی از این قبیل بوده که این ظاهر ماجراست و خروجی آن تربیت فرزندانی است که در آینده زنان و مردان این جامعه را تشکیل خواهند داد وی اجرای سیاست های کلی نظام خانواده که در کلام رهبر معظم انقلاب بسیار آورده شده است را نیازمند اراده جدی مهندسی فرهنگی کشور که سند تحول نیز بر آن تکیه دارد، دانست و گفت: آسیب زدایی در عرصه خانواده ضروری است؛ زیرا امروز همه درگیری های ما در بحث خانواده شامل دادگاه های خانواده، دختران فراری، زنان بی سرپرست و مواردی از این قبیل بوده که این ظاهر ماجراست و خروجی آن تربیت فرزندانی است که در آینده زنان و مردان این جامعه را تشکیل خواهند داد، لذا استحکام خانواده محقق نمی شود مگر اینکه تمام قطعات این پازل به درستی در جای خود قرار گیرند.

لزوم انتخاب صحیح و ضرورت آشنایی با امر ازدواج  جهانگیر در ادامه لزوم انتخاب صحیح و آشنایی با امر ازدواج را ضروری دانست و گفت: متاسفانه در کشور ما مشاوره های مناسب و به موقع صورت نمی گیرد و مشاوره های وارداتی که اکنون رواج دارد، نیز مشکلی را از جامعه دوا نخواهد کرد.

دبیر کمیسیون بانوان ستاد امربه معروف و نهی از منکر فارس با اشاره به فصل شش سند تحول بنیادین اظهار داشت: فصل آخر این سند بسیار به موضوع خانواده پرداخته و همه شاخص های موجود را مطرح کرده است؛ درحالی که ما آن گونه که باید به آن توجه نمی کنیم برای مثال تشکیل انجمن اولیا و مربیان در مدارس، دچار نوعی روزمرگی و ناکارآمدی است.

جهانگیر با اشاره به اینکه بنا به فرموده رهبر معظم انقلاب، فارس در قله است، گفت: قطعا این سخنان حکمت آمیز رهبر معظم انقلاب از سر احساس و برای خوشامد ما بیان نشده بلکه این سخن حکیمانه بر مبنای ظرفیت های استان بیان شده است و لذا بر اساس افق دید 1404 باید بسیار وسیع تر از امروز، بحث تحکیم بنیان خانواده از سوی مسئولان مهندسی فرهنگی استان پیگیری شود.

وی با بیان اینکه در خانواده مرد به عنوان ستون و تکیه گاه و نیز به عنوان مدیر خانه و همچنین فرزندان هر یک نقش خود را ایفا می کنند، گفت: در خانواده هریک از افراد نقشی دارند که اگر به درستی ایفا شود نتیجه آن چیزی می شود که انتظار داریم.

خروجی وقتی محقق می شود که کار همه جانبه انجام شود جهانگیر همچنین با اشاره به اقدامات حداقلی شامل برگزاری دوره های آموزش خانواده در دوره های ضمن خدمت برای مدیران در مدارس افزود: متاسفانه باوجود تلاش های حداقلی در این حوزه شاهد خروجی مناسبی در این مسیر نیستیم چراکه خروجی وقتی محقق می شود که کار همه جانبه انجام شود، به طور مثال وقتی دبستان ابتدایی مشاور ندارد و یا اگر مشاوری هم در مدرسه متوسطه باشد در همه عرصه ها متخصص نبوده و از طرفی تنها دانش آموزی که مورد دارد به مشاور مراجعه می کند و همه دانش آموزان مشاور را اتاق امنی برای بیان و حل مشکلات خود نمی دانند؛ لذا این کمبودها و سطحی نگری ها از آسیب هایی است که در این راه وجود دارد.

راه حل اصلی تحکیم بنیان خانواده، تحقق سند تحول است وی راه حل اصلی تحکیم بنیان خانواده را تحقق سند تحول عنوان کرد و بهترین راهنما برای ازدواج جوانان را شناخت دقیق مقوله ازدواج دانست و گفت: پس از خانواده، بخش اصلی این مقوله بر عهده مهندسین فرهنگی جامعه، رسانه ها، متولیان توسعه و فرهنگ ازدواج، اساتید و حوزویان  است.

این فعال حوزه خانواده همچنین به عدم اعتماد به بسیاری از موسسه های همسریابی اشاره کرد و گفت: این موسسه ها به دلیل اینکه تجاری عمل می کنند قابل اعتماد نیستند درحالی که می توان آن ها را به دست کسانی سپرد که به عنوان یک کسب وکار به این مقوله فکر نمی کنند و دغدغه دارند.

والدین، الگوی عملی فرزندان یکی از اساتید حوزوی نیز بر تشکیل خانواده سالم درگرو شناخت تاکید کرد.

نادیا نیکنام، داشتن خانواده سالم را اصل و پایه عنوان کرد و گفت: تشکیل خانواده مستلزم راهنمایی صحیح و انتخاب مناسب است تا در آینده مشکلات فعلی را شاهد نباشیم.

به طور مثال اگر خانواده ای مقید به حجاب و موارد دینی و اجتماعی باشد مشکلات کمتری در آینده متوجه فرزندانش خواهد بود و اگر پدر و مادر سالم بوده و زندگی سالمی داشته باشند، فرزندان سالم تری را پرورش خواهند داد؛ چراکه فرزندان به دنبال الگوی عملی می گردند و اولین الگوی آن ها در خانواده پدر و مادر هستند.

وی افزود: متاسفانه در حال حاضر پدرها و مادرهای امروزی بسیاری از مسائل را رعایت نمی کنند و الگوهای خوبی نیستند لذا بچه هایشان هم در جامعه دچار نابهنجاری هایی می شوند.

بسیاری از زوجین پس از طلاق معتقدند که بعد به دلیل نداشتن راهنمایی خوب زندگی شان ازهم پاشیده است این مشاور خانواده اظهار داشت: در این راستا مرکز بهار نکو که چندین سال است در زمینه مشاوره ازدواج فعالیت می کند، بسیاری از این مسائل را در نظر می گیرد؛ چراکه بسیاری از زوجین پس از طلاق معتقدند که بعد به دلیل نداشتن راهنمایی خوب زندگی شان ازهم پاشیده است.

نیکنام گفت: کتاب های بسیاری نیز در زمینه امر ازدواج در بازار موجود است که نیاز به معرفی دارد.

لذا مطالعه و مشاوره های خوب قبل از ازدواج می تواند آینده درخشانی را برای زوجین و درنتیجه برای فرزندان آن ها رقم بزند و استفاده از تجربیات علمی دیگران نیز به راحتی مشکل گشا خواهد بود.

گذشت، عاملی که منجر به استحکام زندگی مشترک می شود فاطمه جوان بخت نیز یکی از بانوان فعال در عرصه خانواده است که در گفت وگو با خبرنگار فارس به بررسی اهمیت خانواده از منظر دین اسلام پرداخت.

وی خانواده را از بنیان های مهم عنوان کرد که در اسلام بسیار به آن اهمیت داده شده و هیچ موضوعی به اندازه ازدواج و تشکیل خانواده در اسلام موردتوجه نبوده است.

استاد دانشگاه فرهنگیان فارس با اشاره به آیات و روایات قرآن کریم درباره فلسفه تشکیل خانواده گفت: در کنار بحث تشکیل خانواده، بحث تحکیم بنیاد خانواده نیز بسیار مورد اهمیت است به گونه ای که زوجین برای استحکام روابط بنا بر اینکه اصل بقای زندگی مشترک میان زوجین است، باید برگذشت توجه کنند.

وی افزود: رعایت حقوق زن و مرد بسیار مورد تاکید است و بر اساس دستور اسلام، هم زن و هم مرد وظیفه دارند موارد فقهی و حقوقی یکدیگر را رعایت کنند.

جوانبخت گفت: این حق، حقی قابل مطالبه است و اگر رعایت نشود می تواند از سوی طرف مقابل به مراجع قانونی مراجعه شود.

در این میان برخی مسائل انسانی که تکلیف نیست اما زن و مرد ملزم به رعایت آن هستند مانند مسائل اخلاقی و عاطفی نیز اهمیت دارد؛ به این صورت که اگر هر یک از زوجین موارد اخلاقی و عاطفی را بدانند یا ندانند و یا انجام ندهند، مسئله گذشت پیش می آید به گونه ای که هر یک باید از حق خود برای استحکام خانواده بگذرند.

جوانبخت در ادامه تاکید کرد: اسلام بسیار بر مسئله اخلاقی و عاطفی توجه کرده و حتی برای آن از پاداش بسیاری در نظر گرفته است به این گونه که انجام امور خانه داری برای زن، اجری برابر با شهادت درراه خدا دارد.

ما وظیفه داریم که در مقابل همسر این حق را طلب کنیم و ازلحاظ فقهی و قانونی به دنبال حقوق خود باشیم اما باید بدانیم که به جهت استحکام بنیان خانواده اصل بر سازش و گذشت است وی با اشاره به اینکه اصل زندگی توجه به مسائل عاطفی و اخلاقی است و مسائل حقوقی جزو مسائل ثانویه به شمار می رود، گفت: ما وظیفه داریم که در مقابل همسر این حق را طلب کنیم و ازلحاظ فقهی و قانونی به دنبال حقوق خود باشیم اما باید بدانیم که به جهت استحکام بنیان خانواده اصل بر سازش و گذشت است.

بنابراین گزارش؛ در این میان آنچه مسلم است لزوم توجه به مسئله شناخت جهت ازدواج درست و به موقع و شناخت شخص مقابل است چراکه در این صورت است که خانواده به درستی شکل می گیرد و در پرتو خانواده موفق است که فرزندان موفق و سالم رشد می یابند؛ پس در این میان توجه به آیات و روایات دین مبین اسلام پیرامون مقوله ازدواج و تشکیل خانواده، بیانات مقام معظم رهبری دراین باره بسیار احساس می شود و باید سرلوحه کاری نهادهای مربوط به این امر به ویژه دستگاه های متولی فرهنگ قرار گیرد تا شاید بتوان اندکی از آسیب هایی که فرزندان این مرزوبوم را تهدید می کند کم کرد و بیشتر به آینده امیدوار بود.

انتهای پیام/ م
کلید واژه ها: مهندسی فرهنگی - فرهنگی - نظام خانواده - خانواده - نیازمند - مهندسی - دختر - جوان - اراده - سیاست - گذشته - سیگار - درس خواندن - نسل امروز - نظام - خبرگزاری - سند تحول - کارشناس - خالکوبی - خیابان - خواندن - سرگرمی - مقایسه - یکی از - جوانی - تغییر - دخترک - زندگی - تفریح - دوستی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارمند حسابداری در گروه غذایی سولیکو (کاله) در تبریز

حدود 700 روستای استان با تنش آبی مواجه هستند

برنامه های درسی 6 مهر دانش آموزان در مدرسه تلویزیونی

تجلیل استاندار قزوین از دانش آموز افتخار آفرین قزوینی

ببینید | زیبایی بی بدیل شفق قطبی در شمال فنلاند

نگران وضعیت تحصیلی دانش آموزان کنکوری هستیم/ هزینه های مدارس غیردولتی بیشتر از قبل شده است

آغاز طرح مقابله با کوخه نشینان در فصل بازگیری

اعلام ساعت کاری موزه ها و اماکن تاریخی آذربایجان شرقی

اعلام ساعت کاری موزه ها و اماکن تاریخی آذربایجان شرقی

ببینید | اشاره جالب سریال «آقازاده» به پرونده فساد زمین های کلاک لواسان

منظور پیروز قربانی هوادارنماهای استقلالی بود؟

نگران وضعیت تحصیلی دانش آموزان کنکوری هستیم

استخدام حسابدار خانم در یک شرکت معتبر در قزوین

خدایا مرا پاکیزه بپذیر ...

بازگشت محدویت ها در البرز از فردا

استاندار خوزستان: حدود 700 روستای استان با تنش آبی مواجه هستند

استخدام کارگر ساده خانم با حقوق، بیمه و مزایا در تبریز

انگلیسی به زبان ساده درس پنجاه و پنجم

جدول پخش مدرسه تلویزیونی یکشنبه 6 مهر در تمام مقاطع تحصیلی

جدول پخش مدرسه تلویزیونی یکشنبه 6 مهر در تمام مقاطع تحصیلی

استخدام منشی خانم در یک مطب زیبایی در تهران

کودکان کار مبتلا به کرونا چگونه است؟

اجرای طرح حفاظت و نجات بخشی درختان باغ فین کاشان

مدارس کرمانشاه از فردا تعطیل می شوند

تصاویر | ساخت وساز بی رویه چگونه میراث جهانی یونسکو در ایران را به خطر انداخته است؟

دختر کارگر معدن زغال سنگ در افغانستان که رتبه یک کنکور شد: می خواهم پزشک شوم

معمای حل نشده بوی متعفن همچنان در یزد

نفوذ سامانه بارشی از فردا به استان

عکس | وضعیت اسف بار متروی تهران در روز قرمز کرونایی

آغاز طرح مقابله با کوخه نشینان در فصل بازگیری

دستگاه مایع پاش در هنرستان کار و دانش کار آفرین بانه رونمایی شد

روستای رودبار قصران با جنگل ، کوه و طبیعت بکر/فیلم

فراخوان کامیون های ایسوزو به دلیل نقص فنی

تنش آبی در 700 روستای خوزستان نگران کننده است

نحوه ادامه تحصیل طلاب حوزه های علمیه در ساختار جدید نظام آموزشی

اولین پل معلق تمام شیشه ای جهان در اردبیل + عکس

و ضعیت مترو در روز قرمز تهران! + عکس

آشنایی واژه انتظار برای مادران شهدای جاویدالاثر

شهرداری ها برای حفظ باغات و فضای سبز اهتمام جدی داشته باشند

ترافیک سنگین در محور تهران - کرج

ببینید | تصاویر باورنکردنی از خسارت سیل و طوفان در پایتخت ایتالیا

ارزیابی ساختمان ها و اماکن شهرداری منطقه3 برای تردد معلولان آغاز شد

تقویم و اوقات شرعی فردا

واحد صنعتی آلاینده در دلیجان مهر و موم شد

رزمندگان دفاع مقدس و مدافعان سلامت در یک قاب

آموزش نحوه احراز هویت و پاسخ دادن به تکالیف دانش آموزان در شبکه شاد

خلیج فارس و گونه های در حال انقراض آن

اجرای پویش آجر به آجر نیازمند سازوکار قوی و مناسب است

ببینید | تهران در چنگال بحرانی بزرگ؛ سرنوشت پایتخت چه می شود؟

صدور مجوز استخدام 2هزار معلم تربیت بدنی

جدول زمانی آموزش تلویزیونی دانش آموزان یکشنبه 6 مهر

استخدام نصاب ورق کامپوزیت و جوشکار در همدان

جدول زمانی آموزش تلویزیونی دانش آموزان یکشنبه 6 مهر

مجوزی برای برگزاری پیاده روی اربعین صادر نمی شود

آخرین وضعیت ترافیکی خیابان های شهر اصفهان

رای قاطع کاربران خبرآنلاین به برد استقلال/عکس

دختر کارگر معدن زغال سنگ در افغانستان که رتبه یک کنکور شد

آن روی میدان نقش جهان اصفهان! + عکس

تعطیلی کلاس درس توسط دانشجویان نمونه

جدول پخش دروس مدرسه تلویزیونی یکشنبه 6 مهر

1000قطعه عکس دفاع مقدس در گنجینه رضوی

احتمال بارش باران در مناطق کوهستانی و ارتفاعات ایلام

تصمیم گیری ها در شهرداری اهواز پر حرف و حدیث است/ساخت 1600 واحد برای مردم مناطق پرخطر اهواز

جدول زمانی آموزش تلویزیونی دانش آموزان یکشنبه 6 مهر

دستورالعمل های وضعیت قرمز کرونایی در خوزستان اجرا می شوند

آسفالت معابر عمومی روستای لعل مینا زیلایی

دختر کارگر معدن زغال سنگ در افغانستان که رتبه یک کنکور شد: می خواهم پزشک شوم

دستورالعمل های وضعیت قرمز کرونایی در خوزستان اجرا می شوند

صدور مجوز استخدام 2 هزار معلم تربیت بدنی

رونمایی از سند طرح پدافند غیر عامل

تداوم مهربانی ها

ترافیک سنگین در محور تهران - کرج

وزیر آموزش و پرورش: گزارشی از ابتلای دانش آموزان به کرونا در مدارس وجود ندارد

مجوز استخدام 2 هزار معلم تربیت بدنی صادر شد

فعالیت موکب داران بوشهری به سمت کمک های مومنانه سوق یافت

ثبت نام تسهیلات کرونا یک ماه دیگر تمدید شد

گل دوم سردار آزمون برای زنیت (ویدیو)

آلودگی بیش از 2500 نفر به کرونا در آلمان طی یک روز

ترافیک سنگین در محور تهران - کرج

پیچ و رولپلاک سنگ نما با طناب در تهران و کرج

استخدام کارشناس مارکتینگ (کارشناسی مدیریت یا گرافیک) در تهران

مهلت انتخاب رشته کنکور 99 تمدید شد

اجرای چمن مصنوعی در سرزمین فکر بازیای باغ کتاب تهران

چشم نوازی پاییز زنجان

استاندار قزوین: آینده کشور در گرو توجه به نخبگان است

نخستین پل معلق تمام شیشه ای قوسی شکل جهان در اردبیل

مرزهای 4 گانه ایران و عراق بسته است

رفع تصرف 564 هزار متر مربع از اراضی ملی در کلیبر

پویش شور عاطفه ها در استان البرز

کاهش 6تا8 درجه ای دمای هوای گلستان

برگزاری مجازی وبینار روز ملی غار پاک در محیط زیست اصفهان

مهلت انتخاب رشته کنکور تمدید شد

ترافیک سنگین در محور تهران - کرج

بسته کامل سوالات استخدامی آموزش پرورش همه رشته ها

بسته ویژه استخدامی آموزش و پرورش - دبیر فیزیک

افزایش چشمگیر شیوع کرونا در مدارس آلمان / 50 هزار دانش آموز آلمانی در قرنطینه

بسته ویژه استخدامی آموزش و پرورش - دبیر تربیت بدنی

ترافیک سنگین در محور تهران - کرج

بسته ویژه استخدامی آموزش و پرورش - آموزگار ابتدایی

اعلام نحوه فعالیت مدارس استان کرمانشاه

اجرای سیاست های کلی نظام خانواده نیازمند اراده جدی مهندسی فرهنگی است/ ضرورت آسیب زدایی در عرصه خانواده

اجرای سیاست های کلی نظام خانواده نیازمند اراده جدی مهندسی فرهنگی است/ ضرورت آسیب زدایی در عرصه خانواده