مطالب مرتبط:
مهار کرونا با مسوولیت پذیری اجتماعی
مهار کرونا با مسوولیت پذیری اجتماعی
خطای راهبردی در شعله ور شدن کرونا/ شتابزدگی در ایجاد بازگشایی ها
مبتلایان به نقص ایمنی مراقب کرونا باشند/ رعایت فاصله گذاری اجتماعی و عدم شرکت در تجمعات پیشنهاد می شود
خطای راهبردی در شعله ور شدن کرونا/ شتابزدگی در ایجاد بازگشایی ها
-3 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 24 مرداد 1399 ساعت 10:402020-08-14اجتماعي

نگرشی راهبردی بر زیست پذیری و تعاملات جدید اجتماعی سازگار با کرونا


محیط های شهری با مشارکت شهروندان باید پویایی خود را تا حد امکان، با رعایت اصول پیشگیرانه و افزایش تعاملات اجتماعی سازگار با کرونا حفظ و بهبود بخشند.

- یک کارشناس امور شهری اظهار داشت: محیط های شهری با مشارکت شهروندان باید پویایی خود را تا حد امکان، با رعایت اصول پیشگیرانه و افزایش تعاملات اجتماعی سازگار با کرونا حفظ و بهبود بخشند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه جامعه خبرگزاری مهر"، عماد مطالبی دانشجوی دکترای تخصصی جغرافیا و برنامه ریزی شهری و کارشناس پایش اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رشت در یادداشتی نوشت: هرشهری تجلی فضای نظام های زیست محیطی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و کالبدی حاکم بر آن است [1] میزان موفقیت فضاهای شهری با میزان استفاده از آن فضا و حضور انسان در آن متناسب است.

به طور کلی فضاها و محیط های شهری باید به گونه ایی طراحی و برنامه ریزی شوند تا بتوانند تعاملات اجتماعی در سطوح مختلف را افزایش دهند.

شهر به عنوان مکانی مناسب و زیست پذیر مطرح شود و به جای افتراق و جدایی، در پی افزایش تعاملات اجتماعی و همبستگی انسان ها باشد.

اما آنچه امروزه در اغلب این فضاها با آن روبرو هستیم، فاقد چنین ویژگی هایی است.

از این رو تمام برنامه ریزان شهری به دنبال ایجاد محیط های تعاملی برای شهروندان هستند تا بتوانند زیست پذیری شهری را افزایش دهند.

تعاملات اجتماعی در یک فضای شهری بازتاب نوع فعالیت ها و اتفاقاتی است که در فضای شهر رخ می دهد.

هر چه فضای شهری مطلوب تر باشد، فعالیت ها، ارتباطات و تعاملات بیشتری در آن صورت می گیرد.

و به مراتب مدت زمان حضور افراد در این فضا، افزایش می یابد.

[2] با توجه به گستردگی فضاهای شهری در سطح کلانشهر ما شاهد رشد جمعیت در این حوزه هستیم تمرکز موجود در کلانشهرها سبب شده که مناطق پیرامونی توسعه نامتوازن داشته باشند و از این رو سبب شوند که مدیریت شهری در سطح کلانشهرها با معضلات و مشکلات فراوان مانند ازدحام، شلوغی، ترافیک، آلودگی، رقابت های نابرابر و در نهایت شاهد سقوط ارزش های انسانی بر روابط حاکم اجتماعی باشیم.

از این رو باید بکوشیم یک پیوند بین عدالت اجتماعی و عدالت فضایی را برای فضای کالبدی و محیطی شهری در کلانشهرها ایجاد کرده و سلسله مراتب شهری را به گونه ایی ایجاد کنیم که دسترس پذیر بودن به مراکز خدمات و توزیع امکانات و تجهیزات بین ساکنین و شهروندان به صورت مناسب فراهم شود، تا تعاملات اجتماعی و مشارکت شهروندی در فضای شهری روند رو به رشدی داشته باشد.

باید سعی شود به ویژه فضاهای شهری آن پویایی و سرزندگی را با توجه به هنجارهای اجتماعی و فرهنگ جامعه و هویت بخشی و حس تعلق مکانی در برگیرند و سبب شوند جوامع شهری یک همسویی و همگرایی را در جهت رفع کمبودها و مشکلات داشته باشند.

یویزه در زمان گسترش ویروس کرونا رفتارهای اجتماعی را برنامه ریزی کنیم تا با الهام از سبک نوین، زندگی هوشمند بتوانیم تصویر یک هدف خوب از پایداری و نشان دادن سخاوت و همدلی انسانی را به نمایش بگذاریم.

تغییر پارادایم یکی از پرکاربردترین مسائل اجتماعی است.

همه گیر شدن ویروس کرونا ممکن است یک مورد از تغییر پارادایم باشد.

جهان در حال تجربه یک پاندمی ویروسی است.

کروناویروس که بیماری آن با نام کووید 19 شناخته می شود، یکی از رخدادهای ناگواری است، که در هر قرن فقط شاید یک بار شاهد آن باشیم.

اگر برخی از پیش بینی های تاریک درباره کووید 19 به واقعیت بپیوندد جهان یکی از بدترین بحران های دوران مدرن را تجربه خواهد کرد.

میزان آگاهی از خطر و پاسخ بشر در راهبردهای مقابله با خطرات به وجود آمده در حوزه های مختلف می تواند فردی و ساختاری باشد.

هر فردی باید تصمیم بگیرد که چگونه می تواند به بهترین شکل ممکن، از سلامت خود محافظت کند، بدون آنکه سلامت دیگران را به خطر بیندازد.

[3] و همچنین به توان خود را با شرایط محیطی و اجتماعی جدید سازگار کند، تا بتواند به زندگی اجتماعی خود ادامه دهد.

و از این رهگذر محیط های شهری با مشارکت شهروندان در این شرایط حساس و شکننده، پویایی و شادابی و سرزندگی خود را تا حد امکان، با رعایت اصول پیشگیرانه و افزایش سطح تعاملات اجتماعی از طریق روش ها و شیوه های جدید و تعاملات اجتماعی سازگار با کرونا حفظ و بهبود بخشند.

و زیست پذیری شهری، را بویژه در این شرایط، برای شهروندان فراهم کنند.

با توجه به پتانسیل هایی که از نظر فضاهای طبیعی و سرزندگی و شادابی و همچنین تعاملات اجتماعی مردم از گذشته تاکنون در محیط های شهری به ویژه در کلانشهرها وجود دارد، می توان با استفاده از طرح ریزی و برنامه ریزی شهری یک الگوی شهر زیست پذیر و شهر پیشرو را در سطح کلانشهرها مطرح کرد.

از این رو فضای شهری با یک نگرش راهبردی و ارائه راهبردهای لازم در این زمینه، با رویکردی اقتضایی با ایجاد تعاملات اجتماعی جدید و سازگار با کرونا ویروس می تواند رفاه و آسایش و آرامش رو به شهروندان هدیه نماید.

شهرهای بزرگ با توجه به استعدادهای محیطی و کالبدی فوق العاده ایی که دارند می تواننند به عنوان قطب رشد عمل کنند و با مدیریت کثرت گرا به دنبال منافع عامه مردم باشند و همه گروه ها و طبقه های اجتماعی منتفع شوند.

از سوی دیگر به دلیل روند شهرنشینی شتابان در سطح محدوده شهری در کلانشهرها و حوزه نفوذ آنها و هچنین هجوم مهاجرت به مناطق پیرامونی آن بسیار از لحاظ سطوح فضاهای تعاملی و تعاملات اجتماعی در این دوران همه گیری کرونا مورد توجه قرار دارند.

عدم رعایت پروتکل ها و راهبردهای لازم در ارائه یک سبک نوین و سازگار با تعاملات اجتماعی جدید در ایجاد زیست پذیری فضای شهری می تواند محیطی بسیار حساس و شکننده با ناهنجاری های اجتماعی را ارائه کند و علاوه بر مشکلات بهداشتی، حوزه های اجتماعی شهر را اغلب به گونه ایی دشوار درگیر سازد.

و از پویایی و سرزندگی محیط شهرها بکاهد و تا آنجا پیش رود که یک فضای بی روح و غیر پویا را در این بستر ایجاد کند.

باید با شناسایی و تبیین نقاط ضعف و قوت، فرصت ها و تهدیدها راهبردهای لازم را در زیست پذیری شهری در کلانشهر به گونه ایی ارائه دهیم، که با تکیه بر تعاملات اجتماعی جدید و سازگار با کرونا مانند سبک جدید زندگی دیجیتالی و استفاده ابزارهای آنلاین، کاهش قطبی سازی و بازگشت به تخصص و فرد گرایی کمتر در فضای شهری یک الگوی نوین آمایشی و اجتماعی را ارائه سازیم تا زیست پذیری شهری را برای شهروندان در دوران همه گیری کرونا فراهم کنیم.

از نخستین روزهای فاصله گذاری اجتماعی به دلیل شیوع کروناویروس، نخستین نمونه های الهام بخش سبک جدید زندگی دیجیتالی را شاهد باشیم و با برنامه ریزی دقیق فعالیت های اجتماعی را با استفاده از تکنیک های شهر هوشمند رویداد سازی کنیم.

کنسرت های زنده به صورت آنلاین اجرا شود، مربیان ورزش و استادان کلاس های آنلاین برگزار کنند و همچنین کتابخانه ها امکان دانلود رایگان کتاب های ارزشمند را در حوزه های مختلف فراهم سازند و حتی موزه ها امکان گردش مجازی رایگان را در اختیار بازدیدکنندگان قراربدهند.

البته از این رهگذر باید مدیریت شهری با استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات به توسعه زیر ساختی نیز توجه ویژه داشته باشد و با توزیع مناسب خدمات و بودجه بندی عمرانی مناسب در این حوزه قدم های ارزشمندی را در عدم تبعیض بین ساکنین و شهروندان فراهم سازد.

باید گفت در دوران همه گیری کرونا ویروس شاهد گسترش شکاف نابرابری هستیم و بحران و رکود اقتصادی جهانی به طور حتم بر کسب و کارها و مسائل اقتصادی اثرگذار است.

و باید تلاش مضاعفی را بی وقفه شروع کنیم تا در طرح هایی مانند بسته های تشویقی و اقتصادی- معیشتی یک جامعه پویا و هدفمند را که در واقع همان رسیدن به توسعه پایدار با مفهوم کامل آن با تکیه بر اقتصاد، مدیریت، فرهنگ، اجتماع و محیط زیست است فراهم سازیم.

و در پایان باید الگوی رفتاری خود را براساس تغییر پارادایم و آغازی بر مراقبت های بیشتر از خانواده جهانی و بازگشت به یک مسئولیت مشترک و کنارگداشتن قوانین ناکارآمد به گونه ایی که روند زندگی شهروندان را در جنبه های مختلف منزلت بخشیم و کارایی و در بهینه سازی کلانشهر با این اجتماعات، مؤثر باشد.

و آرامش و آسایش شهروندان به خطر نیافتد.

فهرست منابع: [1] مطالبی، عماد ،(1396)، راهبردهای توسعه پایدارشهر رشت با رویکرد ساختار زیست محیطی مطالعه موردی: محدوده پل پستک تا تخته پل، پایان نامه کارشناسی ارشد، گروه جغرافیا و برنامه ریزی شهری، دانشکده علوم انسانی، دانشگاه آزاد اسلامی، رشت، [2] نواداد، لیلا ،(1395)، کنگره بین المللی پایداری درمعماری و شهرسازی، امارات متحده عربی، شهر مصدر [3] حاجی پور ساردویی، سیمین ،(1399)، علوم رفتاری و هنجارهای جدید درعصرکرونا، ایرنا، اردیبهشت ماه [4] سلیمانی مهرنجانی، محمد، تولایی، سیمین، رفیعیان، مجتبی، خزایی نژاد (1395)، زیستپذیری شهری: مفهوم، اصول، ابعاد و شاخص ها، پژوهش های جغرافیای برنامه ریزی شهری، دوره 4، شماره 1، ص 50- 27 [5] آشوری، حسن ،(1398)، چهاردهمین کنگره انجمن جغرافیایی ایران، انجمن جغرافیایی ایران، تهران
کلید واژه ها: شهری - اجتماعی - برنامه ریزی - محیط - شهروندان - برنامه ریزی شهری - کرونا - کارشناس - حفاظت محیط زیست - مشارکت - برنامه - افزایش - زیست - فضاهای شهری - شهرستان رشت - رعایت - بهبود - میزان - محیط زیست - امور شهری - خبرگزاری - جغرافیا - شهرستان - راهبردی - استفاده - موفقیت - متناسب - فرهنگی - جامعه - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارشناس مارکتینگ (کارشناسی مدیریت یا گرافیک) در تهران

مهلت انتخاب رشته کنکور 99 تمدید شد

اجرای چمن مصنوعی در سرزمین فکر بازیای باغ کتاب تهران

چشم نوازی پاییز زنجان

استاندار قزوین: آینده کشور در گرو توجه به نخبگان است

نخستین پل معلق تمام شیشه ای قوسی شکل جهان در اردبیل

مرزهای 4 گانه ایران و عراق بسته است

رفع تصرف 564 هزار متر مربع از اراضی ملی در کلیبر

پویش شور عاطفه ها در استان البرز

کاهش 6تا8 درجه ای دمای هوای گلستان

برگزاری مجازی وبینار روز ملی غار پاک در محیط زیست اصفهان

مهلت انتخاب رشته کنکور تمدید شد

ترافیک سنگین در محور تهران - کرج

بسته کامل سوالات استخدامی آموزش پرورش همه رشته ها

بسته ویژه استخدامی آموزش و پرورش - دبیر فیزیک

افزایش چشمگیر شیوع کرونا در مدارس آلمان / 50 هزار دانش آموز آلمانی در قرنطینه

بسته ویژه استخدامی آموزش و پرورش - دبیر تربیت بدنی

ترافیک سنگین در محور تهران - کرج

بسته ویژه استخدامی آموزش و پرورش - آموزگار ابتدایی

اعلام نحوه فعالیت مدارس استان کرمانشاه

مهلت انتخاب رشته کنکور 99 تمدید شد

تمدید 9 هزار کارت هوشمند در کرمانشاه

نبود ایمنی کافی در 70 درصد از ادارات بیرجند

اعلام نحوه فعالیت مدارس استان کرمانشاه

هواشناسی کردستان در خصوص روند کاهشی دما هشدار داد

آغاز مرحله سوم آزادسازی زاینده رود از چنگال متصرفان/ آب منطقه ای نقشه ویلاها را ارائه کند

پارک جنگلی سراب قنبر منتظرتخصیص اعتبارتوسط استانداری کرمانشاه است

روستای کندر، فرشی از رنگین کمان لاله ها

توزیع 2500 بسته لوازم التحریر میان دانش آموزان نیازمند شیراز

تمام شهر به نام «تو»

14درصد حامیان ایتام تهران را فرهنگیان تشکیل می دهند

آغاز کاوش سد بستان خانی دیدگان/ سدهای خاکی هنوز با الگوی مهندسی هخامنشی ساخته می شوند

 ترافیک سنگین در محور تهران - کرج

ابتلای دانش آموزان به کرونا ربطی به بازگشایی مدارس ندارد

پارک جنگلی سراب قنبر منتظرتخصیص اعتبارتوسط استانداری کرمانشاه است

نحوه ادامه تحصیل طلاب حوزه های علمیه در ساختار جدید نظام آموزشی

والی زیبای سردار آزمون و گل اول زنیت به اوفا

توزیع 2 هزار بسته لوازم التحریر در مدارس

قطع آب در برخی مناطق شیراز

حاجی میرزایی: گزارشی از ابتلای دانش آموزان به کرونا در مدارس وجود ندارد

مدرسه تاریخی حکیم نظامی آستارا

هفته گردشگری در تهران به صورت مجازی آغاز شد

اجرای برنامه های مختلف هفته دفاع مقدس در آرادان

چند نکته درباره بلند تر دیده شدن قد در آقایان

افزایش چشمگیر شیوع کرونا در مدارس آلمان / 50 هزار دانش آموز آلمانی در قرنطینه

آغاز نامنویسی آزمون استخدامی سازمان تامین اجتماعی چهارمحال و بختیاری

هیأت هایی که در جبهه پا گرفت

ترافیک سنگین در محور تهران - کرج

اجرای برنامه های هفته دفاع مقدس در محله اسلامی آرادان

آشنایی بیشتر با دره مارها ( بازالتی)

حمله پلنگ به روستایی در الموتی +فیلم

تمدید مهلت انتخاب رشته آزمون سراسری تا 7مهر

نحوه ادامه تحصیل طلاب حوزه های علمیه در ساختار جدید نظام آموزشی

دو دانش آموز هرمزگانی به مرحله تابستانی المپیادهای علمی کشور راه یافتند

ورود هوای پاییزی به اصفهان با کاهش 10 درجه ای دما از فردا

مهلت انتخاب رشته کنکور 99 تمدید شد

مهلت انتخاب رشته کنکور 99 تمدید شد

معاون سازمان راهداری بر تکمیل قطعه یک آزادراه تبریز- زنجان تاکید کرد

تب داغ درس و مدرسه در شرایط کرونا

تصاویری از آب گرفتگی متروی مادرید

مهلت انتخاب رشته کنکور 99 تمدید شد

قدردانی استاندار از تک رقمی کنکور + فیلم

بارش سنگین برف در اتریش

هوای پاییزی به اصفهان رسید/ کاهش 10 درجه ای دما از یکشنبه

21 خانه هلال درمناطق روستایی ورامین افتتاح شد

مهلت انتخاب رشته کنکور 99 تمدید شد

استخدام کارشناس تضمین کیفیت با حقوق و مزایا در البرز و تهران

اجرای طرح کوچ برای مقابله با کم تحرکی و پرخوری دانش آموزان

مدیرکل موزه ها: روز گردشگری موزه ها رایگان اند، پروتکل ها را خودتان رعایت کنید

بارش برف غافلگیرکننده در سوییس + عکس

احیای حمام های تاریخی استان با همان کارکرد اولیه

قدردانی استاندار از تک رقمی کنکور

اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در خصوص برگزاری مرحله نهایی بیست وپنجمین المپیاد علمی دانشجویی کشور در سال 1399

تمدید مهلت انتخاب رشته کنکور

افزایش حملات فیزیکی و روانی علیه معلمان در مدارس آلمان

باران و کاهش دمای خزانی در گیلان

تمدید مهلت انتخاب رشته آزمون سراسری تا 7مهر

انتخاب رشته کنکور تا هفتم مهر تمدید شد

برگزاری دوره آموزشی سامانه سماد

اعلام آمادگی محیط زیست مازندران برای جانمایی مکان پردازش زباله محمودآباد

استخدام منشی در شرکت آکسون سازه آراد در تهران

بارش سنگین برف در اتریش

تمدید مهلت انتخاب رشته کنکور 99

مهلت انتخاب رشته کنکور تمدید شد

موردی از طاعون نشخوارکنندگان کوچک در لارستان مشاهده نشده است

گزارشی از ابتلای دانش آموزان به کرونا در مدارس وجود ندارد

وزیر آموزش و پرورش ابتلای دانش آموزان و معلمان به کرونا در مدارس را انکار کرد

10 استان زیرخط میانگین سرانه آموزشی

جزییات ثبت نام در کلاس های قرآنی و معارفی مرکز قرآن و حدیث کریمه اهل بیت(س)

باستان شناسان کالبد سد خاکی هخامنشی ها را شکافتند

هوا از فردا در برخی استان ها پاییزی می شود

یادی از دوران دفاع مقدس؛ ما ایستاده ایم

امکان دریافت برنامه های زنده تلویزیون از شبکه شاد

تصاویر جذاب از زوجی که همیشه ست می پوشند

تویسرکان؛ چشم انتظار رونق گردشگری کشاورزی و اکوتوریسم

پایان روزهای گرم/ تهران 7 درجه خنک می شود

آمادگی افتتاح 94 پروژه زیربنایی و روبنایی در شهرهای جدید

نظارت بر تدفین اجساد مشکوک و قطعی کرونا

پاکسازی سئرداغی ارومیه به مناسبت روز جهانی گردشگری

آفت کُشی با گوگرد

نگرشی راهبردی بر زیست پذیری و تعاملات جدید اجتماعی سازگار با کرونا

نگرشی راهبردی بر زیست پذیری و تعاملات جدید اجتماعی سازگار با کرونا