مطالب مرتبط:
حادثه رانندگی برای مجری ورزشی تلویزیون/عکس
حادثه رانندگی برای مجری ورزشی تلویزیون/عکس
تذکر خداداد عزیزی به مجری در برنامه زنده + ویدئو
حادثه رانندگی برای مجری ورزشی تلویزیون+عکس
فیلم| تذکر کرونایی خداداد عزیزی به مجری در برنامه زنده
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 19 مرداد 1399 ساعت 08:502020-08-09فناوري

مجری چگونه از تلویزیون حذف شد؟/ طباطبایی:امروز کسی به دنبال اعلام برنامه ها نیست


آخرین اعلام برنامه را در سال 84 من انجام دادم و بعد از آن دیگر چنین بخشی در سازمان وجود نداشت و بعد از آن هم ادامه نیافت.

- ** خبرگزاری فارس-گروه رادیو و تلویزیون: این روزها همه عادت ها، روش ها، نوع و شیوه زندگی کردن، ارتباطات و .

دست خوش تغییراتی شده است.

بخشی از این تغییرات ماحصل ورود اینترنت و تکنولوژی به فضای حقیقی زندگی انسان است که به طبع آن مزایا و معایبی را با خود به همراه داشته است.

بخشی از این تغییرات برمی گردد به افزایش شبکه های تلویزیونی و وفور مجریانی نام آشنا و غیر آشنا که با یک کنترل به دست گرفتن می توانید بالغ بر 20 مجری جدید را در سال 99 نظاره گر باشید.

** مجریانی که مخاطبان را از جزییات پخش آگاه می کردند شاید برای شروع این گزارش بهتر باشد مرور کلی بر روند تاسیس دو شبکه مهم تلویزیونی داشته باشیم.

شبکه یک سیما در 5 بهمن 1350  افتتاح شد و از سال 1354 پخش برنامه های این شبکه به صورت رنگی  آغاز شد.

پس از انقلاب اسلامی ایران نام این شبکه از تلویزیون ملی به نام فعلی اش تغییر کرد و از سال های میانی دههٔ 1380 این شبکه را شبکه ملی می نامند.

علیرضا قره گوزلو   حتما این را به یاد دارید که وقتی از ساعت 16 پای تلویزیون می نشستید و شروع به تماشای برنامه های دلخواهتان می کردید، مجری با شما سلام و احوالپرسی کرده و بعد از حرف های روزمره  از شما دعوت می کرد تا برنامه هایی که قرار است پخش شوند را ببینید.

او یک بار به صورت کلی و یک بار نیز به جزییات موجود در تک تک این برنامه ها می پرداخت تا مخاطبان تلویزیون با آگاهی کافی برنامه ها را تماشا کنند.

این برنامه ها شامل سریال، مسابقه، میان برنامه، آگهی بازرگانی و .

بود.

** مخاطبی که به مجری های اعلام پخش عادت کرده بود چنین روندی از دهه 60 در تلویزیون پا گرفت و ابتدا در شبکه یک و سپس در شبکه دو پایه گذاری شد.

یک جورهایی انگار مخاطب به حضور این مجری های اعلام پخش عادت کرده بود و اگر آنها نمی آمدند و او را به دیدن برنامه هایش دعوت نمی کردند، انگار دیگر حتی تماشای برنامه و سریال ها و مسابقه ها برای مخاطبان لطفی نداشت.

** مجریانی که سعی در بهتر شدن داشتند این روند تا دهه 80 نیز ادامه داشت و در این میان بودند مجریانی که صرفا در بخش اعلام برنامه ها فعالیت داشتند.

علیرضا قرا گوزلو، سعید مینا روش، ابوالفضل طباطبایی از جمله این افراد بودند.

قرا گوزلو و طباطبایی در شبکه یک سیما اجرا می کردند و مینا روش نیز مجری اعلام پخش برنامه های شبکه دو بود.

تمامی این مجریان در مدت زمان محدودی که در اختیارشان قرار داشت سعی می کردند به بهترین نحو ممکن مقابل دوربین و مخاطبانشان حاضر شوند.

ابوالفضل طباطبایی     ** تکلیف مجریانی که به تعلیق درآمدند اما رفته رفته بخش اعلام پخش برنامه های تلویزیونی ارج و قرب خود را از دست داد و تلتکست یا پیام نماهای تلویزیون های جدید در دهه 80 گوی سبقت را از مجریان آن زمان ربود و خود یک تنه به جای این مجریان نشست! پیام نماها به عبارتی بهتر نشریه هایی الکترونیکی بودند که در جدولی در یکی از منوهای تلویزیون، برنامه های پخش شبکه ها و مدت زمان هر برنامه را اعلام می کردند.

به همین خاطر از سال 84 طی دستوری که در سازمان صداوسیما مقرر شد، بنا شد تا بخش اعلام پخش برنامه ها از کنداکتور خارج شود و به طبع چنین موضوعی تکلیف این مجریان نام آشنا و شناخته شده برای مردم نیز به حالت تعلیق درآمد.

** اجرا به شاخه های دیگر کشید در این میان برخی از این افراد به سمت مشاغل دیگری رفتند تا شانس خود را در آن کارها نیز محک بزنند و برخی هم در همان حرفه ماندند و صبر کردند تا به سمت پیشنهادهای بهتر بروند.

 قراگوزلو در سال 97 به عنوان مشاور رییس سازمان نقشه برداری کشور در امور آمایش سرزمین و محیط زیست انتخاب شد و طباطبایی بعد از زمانی کوتاه دوباره با حوزه های دیگری مثل دوبله و گویندگی و اجراهای کوتاه به تلویزیون برگشت.

علیرضا قره گوزلو   ** مخاطبی که به راحتی سیستم قبلی را فراموش کرد! این روزها دیگر بخشی به نام اعلام پخش برنامه های تلویزیون وجود ندارد و همان مخاطبی که تا دیروز با ندیدن مجری های پخش شبکه یک و دو ناراحت می شد، حتی آن سیستم برنامه سازی تلویزیونی را فراموش کرده است و برای دیدن برنامه دلخواهش یا در اینترنت جست و جویی ساده می کند یا اینکه به کمک منوی موجود در تلویزیون حتی ساعت های بازپخش این برنامه ها را مطلع می شود.

سعید میناروش     ** طباطبایی: پنج سال است که در تلویزیون اجرایی ندارم در همین زمینه با ابوالفضل طباطبایی مجری و گوینده قدیمی تلویزیون که بیشتر در بخش اعلام پخش برنامه های تلویزیونی شاهد حضورش بودیم، گفت و گو کردیم.

او در ابتدای صحبت هایش گفت: این روزها به خاطر شرایط کرونا" که نمی شود از خانه بیرون رفت اما مشغول نگارش هستم.

وی ادامه داد: حدود 5 سال است که اجرا نمی کنم و چرایی آن را باید از دوستان سازمان صداوسیما پرسید.

سال گذشته چند ماهی در رادیو به عنوان گوینده کار کردم و آخرین برنامه ای که در تلویزیون اجرا کردم برنامه تسبیح صبا بود.

این مجری در ادامه افزود: در همان سال های فعالیتم در سیما بیشتر مجری پخش بود که الان چنین بخشی در تلویزیون وجود ندارد.

ما ریز برنامه هایی که از ساعت 16 تا 23 قرار بود پخش شود را اعلام می کردیم و در بین برنامه های پخش شده هم می آمدیم و باز اطلاع رسانی می کردیم.

همچنین در اعیاد مذهبی نیز به اجرا می پرداختم.

** آخرین اعلام پخش برنامه ها برای من بود این دوبلور و گوینده افزود: آخرین اعلام برنامه را در سال 84 من انجام دادم و بعد از آن دیگر چنین بخشی در سازمان وجود نداشت و ادامه نیافت.

بعد  از آن سال 89 برای برنامه تسبیح صبا به تلویزیون برگشتم.

البته حدود سه سال به مشهد رفتم و در آنجا زندگی کردم و الان دو سال است که به تهران برگشتم و با برخی مدیران سازمان برای ادامه فعالیتم در تلویزیون صحبت کردم اما هنوز خبری به ما ندادند.

طباطبایی ادامه داد: بخش اعظم کاری که در همان سال های فعالیتم در تلویزیون انجام می دادم مربوط به شبکه یک بود اما برای شبکه های دو و پنج هم نریشن خوانی می کردم و مدتی هم در شبکه جام جم مجری بودم.

ابوالفضل طباطبایی     ** 23 سالم بود که کارم را در تلویزیون آغاز کردم این مجری قدیمی تلویزیون همچنین بیان داشت: زمانی که کارم را در سازمان شروع کردم 23 سالم بود اما آن زمان قبل از اینکه بخواهیم کارمان را شروع کنیم برایمان کلاس های آموزشی برگزار می کردند.

حتی یادم است زمانیکه می خواستم به پخش شبکه یک بیایم، با اینکه یکسال و نیم تجربه کار داشتم، اما حدود دو ماه هر روز به استودیو می آمدم و برای آشنایی با فضا فقط نریشن خوانی می کردم و بعد از این اتفاق ها به من اجازه کار دادند.

وی افزود: این روزها کلاس های زیادی برگزار می شود که در اغلب آنها مدیریت بدن آموزش می دهند اما این موضوع زمانی قابل استفاده است که شما چهارچوب کار تصویر و با دوربین را بلد باشید.

یعنی وقتی فردی به این کلاس ها می آید باید ببینند قابلیت و شخصیت و سواد کار گویندگی را دارد یا نه و اگر تایید شد باید در این کلاس ها شرکت کند.

** کار گویندگی مثل بازیگری نیست  طباطبایی در ادامه نیز افزود: کار گویندگی مثل بازیگری نیست که در قالب یک شخصیت رفته و بازی کند.

کار گوینده در لحظه است و باید بازخوردش در لحظه باشد و در واقع باید به حرفی که می زند اعتقاد داشته باشد.

بنابراین وقتی شما از صمیم قلب مطلبی را بیان می کنید نیازی ندارید به اینکه آموزش بدن یاد بگیرید و رفتار و حرکت هایتان بازگو کننده مطلبی است که دارید می گویید.

ابوالفضل طباطبایی   وی درباره مدیریت نوع اجرا و مدیریت برنامه های تلویزیونی نیز گفت: تصور کنید الان برخی ها چهار برنامه خارجی می بینند و از گوینده می خواهند مثل مجری های آن طرف آبی صحبت و رفتار و الگوبرداری کند و به این فکر نمی کنند که ما چهارچوب فرهنگی دیگری و سوای از آنها داریم.

همین باعث می شود کاری تولید شود که به دل مخاطب نمی نشیند و اگر ریزشی در تعداد مخاطبانمان داشتیم باید به دنبال دلیلش باشیم.

** اعتبارم را از سازمان صداوسیما دارم این مجری تلویزیونی در پایان نیز گفت: معتقدم با تمام این 35 سل سابقه در تلویزیون، اگر امروز کسی من را می شناسد نتیجه کاری است که در همان سالها در سازمان صداوسیما انجام دادم.

اگر اعتبار و آبرویی دارم منهای تلاش خودم، به واسطه امکاناتی است که سازمان صداوسیما دراختیارم قرار داده است و هنوز عرق خاصی نسبت به تلویزیون و این سازمان دارم.

اگر هم امروز حرفی می زنم نشات گرفته از همین تعصب و عرقی است که به این سازمان دارم.

انتهای پیام/  
کلید واژه ها: تلویزیون - تغییرات - مجری - شبکه - برنامه - شبکه یک سیما - اعلام - زندگی - فضای حقیقی - شیوه زندگی - برنامه ها - آشنا - ارتباطات - خبرگزاری - تکنولوژی - مخاطبان - اینترنت - شبکه یک - بخشی در - افزایش - سازمان - گزارش - رادیو - حقیقی - همراه - ادامه - انسان - تاسیس - کنترل - آخرین

آخرین اخبار سرویس:
مدیر آموزش وپرورش : زیرساخت آموزش مجازی در دلفان مهیا نیست

اتصال هشت روستای دیگر استان یزد به اینترنت پرسرعت

مشخصات کامل گلکسی تب اکتیو 3 فاش شد

نشست مشترک مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان تهران با فرماندار قرچک

فروشگاه شناور اپل در سنگاپور

عکس نوشته های اسم یونس برای پروفایل

دانلود آهنگ جدید هاشم رمضانی بنام منو تنها نزار

دانلود آهنگ جدید هاشم رمضانی بنام منو تنها نزار

خلاقیت هوآوی با ابداع گوشی با صفحه نمایش دو طرفه

ستاره های بالیوود از فضای مجازی چقدر درآمد دارند؟

سوءاستفاده فیسبوک از کاربران اینستاگرام توسط دوربین های آیفون / سامسونگ به وسیله پرچمداران خود فیلم تولید می کند/ جذاب ترین تصاویر پس زمینه (29 شهریور)

دانلود آهنگ جدید یاشار طالبی بنام در راه

چگونه مسیریاب بدون اینترنت کار می کند؟

همشهری آوا | پادکست سنگ و الماس | شماره سی و پنجم؛ گلوله چهارم

دانلود آهنگ جدید یاشار طالبی بنام در راه

خرید بهترین سرور مجازی

بهترین چت روم های شلوغ فارسی

نوکیا 3.4 تاییدیه کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا را دریافت کرد

آغاز فعالیت اسنپ در سیرجان

دانلود آهنگ جدید مسعود محمدنبی بنام دل دیوونه

گلایه مردم بخش چاروسا و دیشموک از نبود راه ارتباطی روستایی مناسب

توزیع بیش از 8 هزار بسته معیشتی و بسته نوشت افزار

آغاز فعالیت اسنپ در سیرجان

آموزش خروج از Google Play در اندروید و دسکتاپ

آمار 28 میلیونی تلفن ثابت تا پایان تیرماه

امضای تفاهم نامه همکاری میان سازمان فاوای شهرداری تهران و همراه اول

یک ویژگی جدید به واتس اپ اضافه شد

همراه اول و فاوای شهرداری تهران تفاهمنامه همکاری امضا کردند

روباتی که در فروشگاه خواربارفروشی کار می کند

قابلیت تصویر در تصویر یوتیوب در iOS 14 تنها برای کاربران پریمیوم فعال است

چگونه موقعیت مکانی خود را به دیگران نشان دهیم

آمار 28 میلیونی تلفن ثابت تا پایان تیرماه

پهنای باند اینترنت سقز 2.5 برابر شد

ویژگی شخصی سازی تصویر پس زمینه به واتس اپ اضافه شد

اجرای طرحی برای آرشیو کردن بخش زیادی از اینترنت

افزایش 5 برابری پهنای باند اینترنت شهرستان سقز در 18 ماه گذشته

عکس نوشته های جدید اسم پریا برای پروفایل

آلبوم عکس نوشته های اسم عسل برای پروفایل

مبین نت نماینده همراه اول در ارائه خدمات سازمانی شد

تبلت و سیم کارت بین دانش آموزان نیازمند توزیع می شود

هشدار در مورد کلاهبرداری از بیمه شدگان تامین اجتماعی

آمازفیت بند 5 رونمایی شد؛ ساعت هوشمندی با سنسور سنجش اکسیژن خون

همکاری دولت سنگاپور و اپل در طرح ارتقای سلامت

یک کیف پول با صاحبانی بیشتر از جمعیت کانادا

اتصال بیش از یک هزار مدرسه شهری آذربایجان غربی به شبکه ملی اطلاعات

یک کیف پول با صاحبانی بیشتر از جمعیت کانادا

پهنای باند اینترنت در سقز 2.5 برابر افزایش پیدا کرد

تبلت و سیم کارت بین دانش آموزان نیازمند توزیع می شود

نخستین نمایشگاه تخصصی آب، برق و مخابرات ایران در افغانستان برگزار می شود

آمار کرونا در ایران و جهان (1399/06/29)

خلاقیت هوآوی با ابداع گوشی با صفحه نمایش دو طرفه

مراقب کلاهبرداران بیمه ای با ترفند کارت هوشمند بیمه باشید

اتصال تمام مدارس آذربایجان غربی به شبکه ملی اطلاعات

طراحی نرم افزار دانش آموزی در مهریز 

کلاهبرداری از بیمه شدگان تامین اجتماعی

مشارکت جدی بخش خصوصی برای تحقق «تهران هوشمند»

حسگر زیستی قند خون ورزشکاران را رصد می کند

استارت آپ چینی آماده استخراج از فضا می شود

کلاهبرداری از بیمه شدگان تامین اجتماعی

ثبت نام از معلمان یزدی بازمانده از دریافت بسته اینترنت آموزش مجازی

ضعف زیرساخت های ارتباطی و مخابراتی غرب مازندران

اینترنت همه مدارس شهری و روستایی استان اردبیل برقرار شد

توزیع تبلت و سیم کارت بین دو هزار دانش آموز محروم

پهنای باند اینترنت در سقز 2.5 برابر افزایش یافت

نحوه استعلام و مشاهده دارایی سهام عدالت با کد ملی + راهنمای تصویری

دومین بسته اینترنت هدیه معلمان فعال شد

پلی استیشن 5 از بازی های PS1 و PS2 و PS3 پشتیبانی نمی کند

ویدئویی جالب از مار افعی آبی رنگ!

توسعه شهر هوشمند سرعت می گیرد

آغاز به کار فروشگاه اینترنتی باغ کتاب تهران

پهنای باند اینترنت در سقز 2.5 برابر شد

بررسی سخت افزاری و نرم افزاری گوشی آنر 9A

حمله با قمه به یک مغازه دار در صباشهر تهران (فیلم)

بسته اینترنت رایگان برای معلمان بازمانده از ثبت نام 

باور های غلطی که در مورد تلفن همراه وجود دارد

سرعت اینترنت ثابت در جهان به 84.33مگابیت بر ثانیه رسید

باگ اینستاگرام کار دست فیس بوک داد

شباهت بیش از اندازه گوشی صاایران با یک گوشی چینی

فیسبوک از کاربران اینستاگرام جاسوسی می کند

پرواز در آسمان بدون خلبان/ فناوری صنعت هواپیمایی را متحول می کند

بهترین چت روم های شلوغ فارسی

معلمان جامانده هم بسته اینترنت رایگان می گیرند

یک کیف پول با صاحبانی بیشتر از جمعیت کانادا

نحوه ارسال تکالیف در نرم افزار شاد + فیلم

یک کیف پول با صاحبانی بیشتر از جمعیت کانادا

برگزاری نخستین نمایشگاه تخصصی آب، برق و مخابرات ایران در افغانستان

فراری پورتوفینو M رونمایی شد+ عکس

تشخیص گوشی های سرقتی

تشخیص گوشی سرقتی

ثبت نام اینترنتی تلفن ثابت در تهران برای جلوگیری از شیوع کرونا

نقطه نارنجی در گوشی آیفون نشانه چیست؟

خطوط تلفن مرکز نظرآباد با اختلال مواجه می شوند

وسایل الکترونیک را اینگونه ضدعفونی کنید

وسایل الکترونیک را اینگونه ضدعفونی کنید

باگ نرم افزاری iOS14 اپلیکیشن های پیش فرض را تغییر می دهد

قصه تکراری «قدرت نمایی آمریکایی» در قالب جدید

گوشی وان پلاس 8T در تاریخ 23 مهر رونمایی می شود

برداشت خودکار حق اشتراک از حساب مشتریان

اختلال در خطوط مرکز تلفن نظرآباد

این احتمالا طراحی نهایی ایرپادز استودیو اپل است + عکس

مجری چگونه از تلویزیون حذف شد؟/ طباطبایی:امروز کسی به دنبال اعلام برنامه ها نیست

مجری چگونه از تلویزیون حذف شد؟/ طباطبایی:امروز کسی به دنبال اعلام برنامه ها نیست