مطالب مرتبط:
عملکرد مدیریت شهری در مواجهه با کرونا می توانست بهتر از این باشد/اجرای طرح ترافیک مقدم بر سلامتی شهروندان
شرکت مدیریت منابع آب در انتظار مدیرعامل جدید
گام بلند مدیریت شهری برای حمایت از ورزشکاران و فعالین فرهنگی
ساخت فیلم «مرد گرگ نما» به دلیل شیوع کرونا به تعویق افتاد
منابع مالی پایاب سد گیوی تا دو هفته دیگر تامین می شود
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 19 مرداد 1399 ساعت 05:252020-08-09سياسي

مدیریت شهری باید برای منابع پایدار درآمدی فکری کند/ عدم ارجاع پروانه های ساخت وساز منطقه ثامن به نظام مهندسی!


رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی با بیان اینکه بخش عمده ای از پولی که برای اداره مشهد در شورای شهر مصوب می شود را از محل فروش تراکم ها و تخلفات پیش بینی کرده اند، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس از مشهد، رویش قارچ گونه برج های مرتفع در کنار ساختمان های کوتاه، پیشروی های طولی و طبقات غیرمجاز شهر مشهد را شبیه سر شوریده ای کرده که حالا به سامان آوردنش را هیچ مسئولی به عهده نمی گیرد.

در همین خصوص گفت وگویی با مهندس محمدحسین شرکا، رییس نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی انجام دادیم که در ادامه آن را می خوانید.

فارس: گفته می شود 20 هزار پرونده قلع و قمع اجرا نشده کمیسیون ماده 100 در مشهد داریم، علت این حجم بالای تخلفات را چه می دانید؟ تا زمانی که بستر تخلف فراهم است و من کارفرما به دنبال چهار متر اضافه و دو طبقه بیشتر برای منافع خودم هستم، برخورد رسمی و شدیدی در ارتباط با تخلفات نمی شود و شهرداری برای کسب درآمد این تخلفات را تبدیل به جرایم می کند این وضعیت وجود خواهد داشت.

تخلفات ساختمانی پایه کار ساخت وساز است فارس: تعداد دقیق پرونده هایی که به ماده 100 ارجاع شده است را می دانید؟ تعداد دقیق پرونده های ماده 100 را الآن نمی دانم ولی اگر ما 6 میلیون پروانه داریم، هر 6 میلیون با تخلف ساخته شده است چرا که خودمان بستر کار را فراهم کرده ایم.

متأسفانه اکنون تخلفات ساختمانی پایه کار ساخت وساز است، هر پرونده ای سه یا چهار بار صدور رای کمیسیون ماده 100 دارد، پرونده هایی به کمیسیون ماده 100 می روند که یا مقرررات ملی ساختمان را نادیده گرفته اند یا ضوابط شهرسازی مانند پیشروی، تغییر کاربری، ارتفاع بیشتر از حد مجاز، طبقه اضافی یا نوع جنس مصالح و مقاطع را رعایت نکرده اند.

فارس: مدیریت شهری چگونه می تواند بحث تخلفات را کنترل کند؟ بودجه شهرداری را وقتی نگاه می کنید می بینید که بخش عمده ای از پولی که برای اداره مشهد در شورای شهر مصوب می شود را از محل فروش تراکم ها و تخلفات پیش بینی کرده اند، تا زمانی که این مشکل وجود داشته باشد و پایان کار تک نقشه ای نشود و پروانه را با پایان کار منطبق نبینند این تخلفات وجود خواهد داشت و کسی نمی تواند جلوی آن را بگیرد، مدیریت شهری باید فکری برای منابع پایدار درآمدی داشته باشد.

فارس: در این بین سهم نظارتی سازمان نظام مهندسی ساختمان چه می شود؟ فرض کنید ما اینجا به ملکی که اضافه زیربنا داشته باشد جواب ندهیم تمام کارها قفل می شود، نظام مهندسی گزارش تخلف را به شهرداری می دهد و می گوید این اضافه زیربنا باید پلمب شود اما اینکه می شود یا نمی شود، از عهده ما خارج و دست شهرداری است.

اگر تخلفات را در شهرداری با جریمه حل کنند نظام مهندسی چه کاری می تواند انجام دهد؟ فارس: لطفا در مورد فرآیند اعلام تخلف به شهرداری کمی بیشتر توضیح دهید.

ما در سازمان نظام مهندسی ارائه خدمات را الکترونیکی کرده ایم، قبلا روزانه بین 500 تا 700 نفر از دبیرخانه ما شماره می گرفتند اما الان ما به تعداد مهندسین سازمان 37 هزار و 500 کارتابل الکترونیکی تعریف کردیم و ارتباطات مهندسین را با سازمان الکترونیکی کردیم؛ یکی از نتایج این فرآیند این است که زمانی که مهندسی می خواهد به ما گزارش دهد لازم نیست مثل گذشته به شهرداری برود و وقتش در آنجا گرفته شود، الآن در پی مذاکراتی که با شهرداری داشته ایم یوزر پسورد تعریف کرده ایم و 13 منطقه شهرداری هماهنگ شده و مهندس در هر لحظه ای که بخواهد از طریق کارتابل الکترونیکی خود تخلف را اعلام می کند و این اعلام روی آرشیو کد نوسازی ملک ثبت می شود؛ به این ترتیب در هر ماه حدود 7 تا 10 هزار گزارش از داخل این سیستم دریافت می کنیم که بخشی از آن مستقیم برای پلیس ساختمان شهرداری ارسال می شود، اما آخر کار بعد از طی همه این فرآیندها اگر تخلف در شهرداری با جریمه حل شود ما چه کاری می توانیم انجام دهیم؟ مشکل همین جاست وقتی در کمیسیون ماده 100 این تخلفات تبدیل به جریمه می شود به جای تخریب انتظار دارید وضع بهتری در ساخت وسازهای این شهر شاهد باشیم؟ فارس: از منابع پایدار درآمدی برای اداره شهر گفتید، اگر خودتان شهردار مشهد بودید چه کاری برای تأمین این منابع پایدار درآمدی می کردید؟  باز هم تأکید می کنم تنها راه حل مسأله تخلف فروشی شهرداری پیدا کردن منابع درآمدی پایدار است، ما هنوز نمی توانیم بودجه پایداری کنیم که شهرداری را برای تأمین مخارج اداره شهر از جریمه تخلفات و تراکم فروشی ها و زیرپا گذاشتن مقررات ملی ساختمان بی نیاز کند چون شهرداری ها بودجه دولتی برای اداره شهرها ندارند و باید درآمد را خودشان تأمین کنند در نتیجه مجبور به کارهای این چنینی هستند، شهری مانند مشهد که سالانه 23 تا 25 میلیون زائر دارد و می تواند از این محل، درآمد کسی کند نباید چنین وضعی داشته باشد.

یکی از کارهایی که می توان در این زمینه انجام داد که هم به جذب بیشتر زائر و مسافر کمک می کند و هم منبعی برای تأمین هزینه های شهر است بحث تأمین کمپ های ارزان قیمت برای مسافران است، چیزی که در دنیا اجرا می شود و در واقع وسیله ای برای کسب درآمد از مسافران است که ما هم می توانیم داشته باشیم، اگر فقط از هر زائر و مسافری که به مشهد وارد می شود هزار تومان دریافت شود عددی معادل 25 میلیارد تومان درآمد برای مشهد ایجاد می شود.

مدیریت شهری مشهد نه تنها از محل ورود زائر و مسافر برای خود درآمدی تعریف نکرده بلکه هر ساله مجبور می شود هزینه ای هم بابت حضور این مسافران بپردازد! نکته دیگر اینکه در همه جای دنیا عوارض نوسازی خیابان های اصلی و معابر درآمدزا با خیابان های غیردرآمدزا متفاوت است، اگر در مشهد تأملی بر این موضوع شود بخشی از هزینه های شهر به صورت عادلانه تری تأمین می شود.

برو بساز بعدا با جریمه حل می شود! فارس: بعضی مسئولان مدیریت شهری معتقدند سختگیری زیاد قوانین باعث افزایش تخلفات شده است، چقدر این موضع را قبول دارید؟ این حرف را قبول ندارم چراکه قوانین را ما وضع می کنیم، طرح های جامع و تفصیلی شهرها را خود ما وضع می کنیم چه اتفاقی افتاده که نمی توانند طرح تفصیلی را یکپارچه ارائه کنند و تغییرش دهند؟ چرا ملک مجاور دفتر کار من خط آسمان را رعایت نکند و ظاهر شهر دچار اغتشاش بصری شود؟ چه کسانی قصور و کوتاهی کرده اند و شهر به این حالت بی نظم درآمده است؟ چرا تخلف ها را به جای اینکه با جریمه حل و فصل کنند تخریب نمی کنند؟ وقتی علنا در شهرداری به مالکین می گویند برو بساز بعدا با جریمه حل می شود چه امیدی به بهبود وضعیت ساخت وسازها می توان داشت؟ حکم تخریب یک برج بعد از چهار سال تبدیل به جریمه شد! فارس: گفته می شود دفاتر خدمات مهندسی برای تراکم فروشی ها دلالی می کنند، این حرف را قبول دارید؟ سرچشمه کار جای دیگری است کسی که چنین ادعایی کرده تسلطی به موضوع نداشته است، سازمان نظام مهندسی وظیفه کنترل و نظارت بر مقررات ساختمانی دارد تصمیم گیرنده نیست، دفاتر خدمات مهندسی طبق ضوابط شهرداری عمل می کنند و غیر از آن اختیاری ندارند، آب از سرچشمه گل آلود است، اگر دلالی اتفاق می افتد در داخل شهرداری است، قانونی که راه را برای تخلف و بلندمرتبه سازی در معبر 18 متری(اشاره غیرمستقیم به یکی از برج های معروف 23 طبقه شهر) باز می گذارد و حکم تخریبی که توسط دادگاه صادر شده را بعد از چهار سال به جریمه تبدیل می کند در شهرداری است، با چنین کارهایی دیگر حقوق شهروندانی که در اطراف این برج سکونت دارند معنایی دارد؟ وقتی مشهد یک طرح تفصیلی به روز و یکپارچه ندارد این شرایط پیش می آید که هرکس هر طور دلش بخواهد با هر ارتفاع و مساحتی می سازد و جریمه اش را هم پرداخت می کند.

مشهد پهنه بلندمرتبه سازی ندارد  فارس: در پاسخ به سوال قبل، به برج سازی های بی ضابطه اشاره کردید، لطفا کمی بیشتر توضیح دهید.

  مشکل این است که ما در مشهد پهنه بلندمرتبه سازی نداریم، بنابراین شاهد رویش برج ها در مناطقی هستیم که به لحاظ مقررات شهرسازی خلاف است، در همه جای دنیا پهنه برج سازی و مسائل مرتبط با آن مثل سایه اندازی، فواصل، اندازه معبر برای رفت و آمد ساکنان برج ها، خدمات سرانه و ایمنی را رعایت می کنند اما چرا ما در مشهد پهنه بلندمرتبه سازی نداریم؟ این می شود که می بینیم در تقاطع دو بلوار خیام و سجاد که جزو معابر پر رفت و آمد این شهر است مشهد مال از زمین سر در می آورد که پیش بینی شده پس از بهره برداری روزانه 70 هزار سفر شهری به این محل تحمیل می کند بدون اینکه برای آن چاره ای اندیشیده باشند، نمونه دیگرش پروژه 700 هزار مترمربعی جهان مال است.

فارس: با بلند مرتبه سازی مخالف هستید؟ من با بلند مرتبه سازی مخالف نیستم اما معنا و مفهوم و ضابطه دارد، باید همه مسایل اعم از خدمات عمومی، ترافیک و سایه اندازی رعایت شود.

کمیسیون ماده 5 برای تغییرات بنیادی نیست فارس:چه میزان از مشکلات شهرسازی در مشهد به کمیسیون ماده 5 ربط دارد؟  همه مشکلات، نمونه اش همین پدیده که در قالب هیچ کدام از طرح های جامع و تفصیلی یا حتی هادی روستایی نبود، کمیسیون ماده 5 فقط در مواقع ضرورت و با انطباق بر ضوابط، مجاز به تغییر خیلی کم کاربری هاست، اما اینکه کاربری آموزشی را بخواهند بدون استعلام از دستگاه مربوطه به پیست اتومبیل رانی بدهند هیچ توجیهی ندارد.

در خیابان گلشن صارمی، چرا برج های آرمیتاژ و باران سر در آورده؟ تراکم مجاز آنجا چهار طبقه روی پیلوت است، برج 23 طبقه با کدام معیار و زیرساخت در آن معابر ایجاد شده است؟ مشکل این است که کار را همه به هم پاس می دهیم و مسؤولیت تصمیماتمان را نمی پذیریم، برایمان هم مهم نیست این تصمیم اشتباه چه عواقبی برای این شهر دارد.

کمیسیون ماده 5 برای تغییرات بنیادی نیست بلکه تغییرات جزیی که نتیجه اش به نفع شهر و شهروندان باشد موضوع کار این کمیسیون است نه اینکه یک را صد کند تا منافع شخص یا عده ای تأمین شود؛ وقتی مجوز بلند مرتبه سازی بدون تعریف پهنه، بی توجه به زیرساخت های ترافیکی، سرانه خدمات عمومی و امنیت به صورت سلیقه ای در شهر صادر می شود نتیجه اش نقض حقوق شهروندی مردم آن شهر است، چرا مردم باید مسیری که قبلا در 10 دقیقه برای رسیدن به مقصدشان طی می کردند حالا به خاطر ساخت برج در یک خیابان و افزایش ترافیک نیم ساعت یا بیشتر زمان ببرد؟ چرا منافع ساخت آن برج برای عده معدودی باشد و عوارض حاصل از آن گریبان گیر یک شهر شود؟ پروانه های ساخت وساز در منطقه ثامن به نظام مهندسی ارجاع نمی شود  فارس: از نظارتتان بر ساخت وسازهای بافت پیرامون حرم بگویید، سهم کم کاری نظام مهندسی در منطقه ثامن را می پذیرید؟ پروانه های ساخت وساز در منطقه ثامن به نظام مهندسی ارجاع نمی شود و در شهرداری کارها انجام می شود؛ طبق ماده 4 قانون نظام مهندسی، هر پروانه ای در نقاط کور این کشور باید دارای پروانه ساختمانی با امضای دارای صلاحیت و ظرفیت باشد، شهردار مشهد باید پاسخگوی چرایی این موضوع باشد.

مرده ها هم پای پروانه ها را امضا کردند! فارس: برای مبارزه با امضا فروشی مهندسین عضو سازمان نظام مهندسی چه اقدامی انجام داده اید؟ از زمانی که پرونده های ساختمانی مشهد را الکترونیک کرده ایم تفاوت فاحشی در حجم پرونده ها مشاهده می شود که تأمل برانگیز است، قبلا در زمانی که وضعیت ساخت وسازها به لحاظ شرایط اقتصادی بهتر، بیشتر بود حجم سالانه پرونده های ساختمانی چهار میلیون مترمربع بوده اما حالا در شرایط رکود و تورم سرسام آور، حجم پرونده های ساخت وساز به 8 میلیون افزایش پیدا کرده است، حتی اگر شرایط را کاملا یکسان در نظر بگیریم حالا این سؤال پیش می آید چهار میلیون مترمربع دیگر چگونه در این شهر ساخته شده است؟ الان با الکترونیکی کردن پرونده ها در هر کجای دنیا اسم و فامیل یک مهندس را بزنید متراژ کارکرد و امضاهایی که کرده مشخص است و کسی نمی تواند مثل گذشته به صورت پنهان و پشت پرده امضایی بکند و جایی ثبت نشود.

در واقع با الکترونیکی کردن این فرآیندها، سه هزار و 200 مهندس که فعال ترین امضاها را داشتند از سیستم حذف شدند چون یا مسافر بودند یا مهاجر یا مرده! به این ترتیب مشخص شد آن حجم بالای پروانه هایی که قبلا صادر شده و جایی هم در نظام مهندسی ثبت نشده امضای چه کسانی بوده است، اما حالا با الکترونیکی کردن پرونده ها مهندسین حتی یک متر امضای پنهانی نمی توانند داشته باشند، چرا که کار آن ساختمان برای صدور پایانکار در شهرداری قفل می شود.

یک زمانی حتی یک گزارش برای سازمان نمی رسید اما الان ماهیانه حدود 10 هزار گزارش به سازمان نظام مهندسی می رسد که شامل مسائل مختلفی مانند تخلفات مهندسین، پیشروی های غیرمجاز و نقض مقررات ملی ساختمان است.

طرح جامع وحی منزل نیست فارس: سهم راه و شهرسازی در ساخت وسازهای بی ضابطه و مسائل منبعث از آن چیست؟ یکی از اشکالات این است که مسؤولان راه و شهرسازی تأکید زیادی روی طرح جامع دارند و به چشم وحی مُنزل به آن نگاه می کنند، در حالی که تجربه های متعدد نشان داده این طرح ها هم اشتباهات زیادی دارند؛ به عنوان مثال در طرح جامع دوم جمعیت گلبهار برای امسال 400 هزار نفر پیش بینی شد اما در عمل شاهدیم این عدد الآن 15 هزار نفر است.

یکی دیگر از اشکالاتی که بر بحث های شهرسازی ما وارد است بحث طولانی شدن دوره مسؤولیت برخی افراد تصمیم گیرنده است که آسیب هایی مانند امضاهای طلایی را در بر دارد و بعد وضعیت شهر چیزی می شود که الآن شاهدیم.

در کل باید بگویم نگاه به شهر مشهد نگاه ریزدانه است و آنقدر در جزییات ریز می شود که کلیات مهم را نادیده گرفته، در حالی که نگاه شهرسازی باید یک نگاه جامع و کامل و همه نگر باشد.

فارس: بعضی از مهندسین از به روز نبودن قوانین شهرسازی گلایه دارند، نظر شما چیست؟  کاملا درست است، مقررات ملی ساختمان 25 سال پیش تدوین شده است، این کتابچه مبنای کار مهندسین جوانی است که شاید در زمان تصویب این مقررات به دنیا نیامده بودند، در حالی که وضعیت شهر و ساختمان سازی هر روز دچار تغییر شده و اصلا با زمان تصویب این مقررات قابل مقایسه نیست، چه انتظاری می توان داشت؟ این دست و پای مهندسان را می بندد، وقتی تعاریف کامل نیست، چارچوب ها با شرایط امروز همخوانی ندارد نوع نگاه به مصالح و سازه و منظر شهری تغییر کرده است، وضع از این بهتر نمی شود.

فارس: با توجه به حادثه تلخ کلینیک سینا در تهران، چه اقدامی برای ایمن سازی ساختمان های ناایمن مشهد انجام داده اید؟ در مورد بحث های آتش نشانی ورود کرده ایم و در کنار سازمان آتش نشانی شهرداری مشهد و دادستانی نسبت به بحث های ایمنی به خصوص در مراکز درمانی، مجتمع های تجاری و برج ها اقدامات و بازدیدهای مشترکی انجام می دهیم که تا حدود دو ماه آینده آمار دقیقی در این مورد ارائه خواهیم کرد، یکی از مجتمع های تجاری که نسبت به آن تذکر جدی دادیم مجتمع تجاری اطلس بود حتی سینمایی که در این مجتمع است زیرساخت های ایمنی ندارد که با تذکری که دادیم تعطیل شد تا اقدامات لازم برای ایمن سازی آن انجام شود.

فارس: حرف پایانی؟ نیاز به یک نگاه تحول گرایانه و انقلابی در سطح مدیران داریم تا جلوی خیلی از بی تدبیری ها و سلیقه ای عمل کردن ها گرفته شود.

طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی، از سال 1361 هزینه اداره شهرها به عهده شهرداری ها قرار گرفت؛ این تصمیم صرف نظر از درست یا غلط بودنش، باعث شد شهرداری ها برای تأمین مخارج شهرها و اجرای طرح هایی که راه و شهرسازی برای توسعه شهرها در نظر گرفت، به روش های ناصوابی مانند تراکم فروشی ها و خرید تخلفات روی بیاورند.

از طرفی راه و شهرسازی به عنوان نماینده دولت در این بخش، در زمان تصویب طرح های توسعه شهری به بضاعت مالی شهرداری ها توجهی ندارد و در واقع باعث تشدید تخلفات علنی و آشکار و البته قانونی شهرداری ها می شود.

پارادوکس خنده دار و البته تلخ ماجرا اینجاست که راه و شهرسازی به عنوان ناظر بر فعالیت شهرداری ، منتقد همیشگی این تخلفات است و در مواردی که مورد سؤال رسانه ها قرار می گیرد، حساب خود را از شهرداری جدا کرده و توپ انتقاد را در زمین شهرداری می اندازد، بگذریم که این تأمین هزینه اداره شهر هم دلیل موجهی برای این حجم از تخلفات شهرداری نیست و اگر شهرداری بر سر کار آمد که افزایش درآمدهای شهرداری را جزو افتخارات خود برشمرد، ناخواسته به افزایش تخلفای خود اذعان کرده و باید پاسخگوی افکار عمومی باشد.

علاوه بر اینها جالب است بدانید سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی با دارا بودن نزدیک به 40 هزار مهندس در هفت رشته تخصصی مربوط به ساختمان در تصمیم گیری های شهری مشهد جایگاهی در خور شأن ندارد، حتی در کمیسیون ماده 5 هم رییس سازمان نظام مهندسی با این پشتوانه فنی و تخصصی اعضا، دارای حق رأی نیست! این موضوع و نیز قدیمی بودن مقررات ملی ساختمان که رییس سازمان نظام مهندسی در این گفت وگو به آن اشاره کرد، ورود جدی و فعال نمایندگان مجلس شورای اسلامی را برای به روزآوری و وضع قوانین در این زمینه می طلبد، شاید این سر شوریده بازآید به سامان.

===================== گفت وگو از: معصومه مومنیان ===================== انتهای پیام/ 70068
کلید واژه ها: نظام مهندسی - سازمان نظام مهندسی ساختمان - خراسان رضوی - ساختمان - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس - مهندس - مهندسی - سازمان نظام مهندسی - مشهد - ساخت - خبرگزاری فارس - خراسان - تخلفات - نظام - تخلف - کمیسیون ماده - رییس سازمان - فروش تراکم - شورای شهر - رضوی - رییس - فارس - قلع و قمع - خبرگزاری - پیش بینی - شهر مشهد - کمیسیون - کارفرما - غیرمجاز - ماده 100

آخرین اخبار سرویس:
استخدام مشاور املاک مبتدی آقا در مسکن آکس در تهران

استخدام کارمند حسابداری خانم در شرکت دکوچید در تهران

استخدام مسئول دفتر خانم در یک شرکت معتبر در تهران

تخت روانچی: آمریکا هرگز شاهد بازگشت قطعنامه های مختومه علیه ایران نخواهد بود

نام کدام دانشمندان هسته ای در فهرست تحریم آمریکا قرار دارد؟

استخدام سرویسکار آسانسور آقا از تهران جهت کار در تهران و کرج

روایت رهبر انقلاب از فعالیت های ویژه سردار سلیمانی

نام کدام دانشمندان هسته ای در فهرست تحریم آمریکا قرار دارد؟

بررسی تاریخچه دفاع مقدس در برنامه تیتر امشب 31 شهریور

رضا خان بابایی نمایشگاه رزمی ـ فرهنگی کربلای 5 در اردبیل

آمریکا باید از روزی که ناوهای هواپیمابرش مصادره شوند، بترسد

یک مقام مسئول: کمتر کشوری اطلاعات ایران درباره کرونا را دارد

استخدام راننده موزع آقا در آریان کیمیا تک در تهران

استخدام کارشناس حسابداری در گروه مبلمان یاتاش در تهران

استخدام فروشنده خانم در یک مجموعه پوشاک مجلسی زنانه در تهران

ایران هیچ ترجیحی در خصوص نتیجه انتخابات ایالات متحده ندارد

جای خالی طعم ترشی و شیرینی های همدان زیر دندان گردشگران

رضایی: آمریکا از روزی بترسد که ناوش مصادره شود

هرمز شجاعی مهر، مجری پیشکسوت تلویزیون، دو قلب دارد

نامه آمریکا به شورای امنیت علیه ایران

آمریکا: بازگشت تحریم ها ضد ایران نیازمند اجماع شورای امنیت نیست

بازهم توییت مبهم و رمزدار ریحانه پارسا

ایران به برکت دفاع مقدس مقتدرانه در مقابل دشمنان ایستاده است

صدور حکم بدوی عوامل حادثه تروریستی 31 شهریور

ظریف: ایران همواره برای گفت وگوی فراگیر منطقه ای آماده است

10 راهکار عالی برای آرام کردن همسر عصبانی

پست اینستاگرام سخنگوی وزارت خارجه: سرمایه بی بدیل کشور مردم هستند،سرمایه اعتماد آنان را قدر بدانیم/عکس

گزارش توییتری ظریف از گفت وگوی امروزش در شورای روابط خارجی آمریکا

جلسه انتخاب شهردار رشت لغو شد

امیرعبداللهیان: آمریکا‬⁩ در زورآزمایی با جمهوری اسلامی ایران‬⁩ حیثیت سیاسی اش را از دست داد

سوال و انتقاد ممنوع، شکایت می شوید!

جلسه انتخاب شهردار رشت به روز دیگر موکول شد

استخدام فروشنده خانم در یک شرکت معتبر در تهران

وصیتنامه شهید همت: مادرجان، به خاطر داری که من برای یک اطلاعیه امام حاضر بودم بمیرم؟

استخدام مسئول فروشگاه آقا در یک شرکت تولیدی مانتو در تهران

استخدام سرپرست کارگاه در شرکت هانا ابنیه سازان ایرانیان درمشهد

جهانگیری: دفاع مقدس نقشی ماندگار از هنرمندی ملت ایران است

استخدام حسابدار مالیاتی خانم در یک شرکت معتبر در تهران

توییت ظریف درباره گفتگو با شورای روابط خارجی آمریکا

پیام رییس کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی و مدیرعامل بانک پارسیان به مناسبت هفته دفاع مقدس

استخدام نیروی خدمات در شرکت خدمات آرمان سلامت تاو در تهران

فیلم | مومن واقعی زندگی در سایه تهدید ظالم را برنمیتابد

تسلیت عارف به مناسبت درگذشت مادر شهید همت

به گردشگری در ری بهاء داده نمی شود / ابقای خلیل آبادی در ریاست شورای شهرستان ری

مکانیسم ماشه و ضرورت جلوگیری از شکل گیری شرایط اضطرار در منافع ملی

پیام تسلیت رییس قوه قضاییه در پی درگذشت مادر شهید همت

تنها راه تعامل با ملت ایران احترام به عظمت فرهنگ و تمدن ایران است

الهام چرخنده در کنار همسرش+ عکس

استخدام مهندس معمار در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام برنامه نویس ASP.NET با مزایا در تهران

استخدام حسابدار خانم با حقوق و مزایای مکفی در فارس

مراسم رژه خودرویی و رزمایش کمک مومنانه در اهواز

استخدام منشی خانم در فروشگاه و نمایندگی کاشی الوند در تهران

دفاع مقدس آیینه تمام نمای ملتی است که به تاریخ درس عزتمندی و ایستادگی داد

چه کسانی امام حسین را به شهادت رساندند؟ آیا مردم عراق گرفتار نفرین شدند؟ پاسخ حضرت آیت الله سید صادق روحانی

اقدامات دولت ترامپ تاثیری در فعالیت اتمی ایران ندارد

رضایی: آمریکا از روزی بترسد که ناوش مصادره شود

مرمت و احداث 66 واحد مسکونی در شهرستان کارون آغاز شد

کشف جسد یک زن در منزل شخصی اش در مشهد

استخدام حسابدار در یک کارخانه در تهران

مخالفت کاربران خبرآنلاین با افزایش اختیارات شورای نگهبان /فلسفه افزایش اختیارات چیست؟

حجت الاسلام علوی تهرانی بر اثر ابتلا به کرونا بستری شد

عده ای می خواهند مدیریت شهری تهران را از عملگرایی به شعارزدگی سوق دهند

استخدام 6 عنوان شغلی در گروه توران در تهران

استخدام کارمند بازرگانی آقا در یک شرکت بازرگانی در تهران

آغاز جشنواره بین المللی فیلم مقاومت با یادی از «رسول ملاقلی پور»

آغاز موج سوم شیوع کرونا در چهارمحال و بختیاری

سخنگوی وزارت خارجه یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس را گرامی داشت

روحانی درگذشت مادر شهید همت را تسلیت گفت

نحوه انجام لابیاپلاستی/ ویدئو

راهی که ادامه دارد...

استاندار سمنان: دفاع مقدس جلوه ای از افتخار و اقتدار ملی است

کارکنان مراقب باشند/ از کاهش حضور خبری نیست

ماجرای تحویل خودروی دنا پلاس به نمایندگان چیست؟

نمایشگاه دفاع مقدس الگودهی ملموس ایثار و شهادت برای جوانان است

تبدیل 431 فقره مجازات حبس به جزای نقدی در مرند طی شش ماهه سال جاری

پست خطیب زاده به مناسبت سالگرد دفاع مقدس

مرکز تست 16 ساعته کرونا در شهرستان بهارستان افتتاح شد

انتشار گزارش اقدامات سازمان امور اجتماعی کشور در راستای ساماندهی سکونت گاه های غیررسمی و حل مسأله حاشیه نشینی

گشایش نمایشگاه دستاوردهای دفاع مقدس در ارومیه

دادگستری خوزستان: حکم بدوی عوامل حادثه تروریستی رژه اهواز صادر شد

حجت الاسلام علوی تهرانی بر اثر ابتلا به کرونا بستری شد

اهداف بودجه 99 در زمینه رونق تولید و فقرزدایی محقق می شود

تهمت زدن چه حکم و مجازاتی دارد؟

بیش از 157 بوستان پایتخت برای توان یابان مناسب سازی شد

پیام شهردار تهران به سفرای خارجی در ایران به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس

نقش بی بدیل نیروی انتظامی در دوران دفاع مقدس

ابزارهای هنری و رسانه ای انقلاب لازمه ایجاد فرهنگ صحیح زکات هستند

تخریب دولت در شرایط فعلی تخریب کل نظام است

ببینید | لحظه روشن شدن کرم شب تاب

ماکرون خواهان پرنسیپ چندجانبه در حل چالش های جهانی شد

رزمندگان دفاع مقدس اسطوره های انقلاب اسلامی هستند

چگونگی ویژگی فرزندان اول

شمار مبتلایان به کرونا در آمریکا از 7 میلیون نفر عبور کرد

دفاع مقدس آیینه تمام نما از ملتی است که به جهان درس ایستادگی داد

پست اینستاگرامی خطیب زاده به مناسبت سالگرد دفاع مقدس

ماکرون خواهان پرنسیپ چندجانبه در حل چالش های جهانی شد

به مناسبت هفته دفاع مقدس در «لقاء خاص» شبکه العالم؛ ناگفته های جنگ به روایت اولین وزیر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

استخدام محتوا نویس با حقوق توافقی و بیمه در تهران

استخدام تحصیلدار آقا با مزایا در شرکت ته تی تاک دنا در تهران

مدیریت شهری باید برای منابع پایدار درآمدی فکری کند/ عدم ارجاع پروانه های ساخت وساز منطقه ثامن به نظام مهندسی!

مدیریت شهری باید برای منابع پایدار درآمدی فکری کند/ عدم ارجاع پروانه های ساخت وساز منطقه ثامن به نظام مهندسی!