مطالب مرتبط:
جایگاه رسانه در جامعه
لزوم توجه بیشتر اصحاب رسانه به نیازهای فعلی جامعه
رسانه در امید آفرینی به جامعه نقش موثر دارد
چرا ماجرای بیماری ماه چهره خلیلی رسانه ای نشد؟
نخستین جشنواره رسانه ای شهر ما در قم برگزار می شود
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 18 مرداد 1399 ساعت 18:502020-08-08سياسي

رسانه؛ ابزاری برای تعالی یا تنزل جامعه


خبرنگاران با توجه به جایگاه مهمی که در جامعه دارند به عنوان یکی از عناصر آگاهی بخش و روشن گری افکار عمومی می توانند با ایجاد تغییرات در حوزه های مختلف فرهنگی و اجتماعی به ویژه کنترل و سوق دادن افکار عمومی به سمت باورها و فضائل اخلاقی، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس از خرم آباد، جامعه شناسان معتقد هستند اگر فرهنگ یک جامعه پویا نشود پیشرفت و توسعه اقتصادی سیاسی اجتماعی و آن جامعه میسر نخواهد شد جایگاه فرهنگ در موجودیت جامعه و نقشی که در پیشرفت آن ایفا می کند دارای اهمیت بسزایی است چرا که تمام ابعاد زندگی اجتماعی از جمله علوم، فنون، ادبیات، هنر، اخلاق، ارزش ها، باورها، اعتقادات و.

را در بر می گیرد.

 خبرنگاران با توجه به جایگاه مهمی که در جامعه دارند به عنوان یکی از عناصر آگاهی بخش و روشن گری افکار عمومی می توانند با ایجاد تغییرات در حوزه های مختلف فرهنگی و اجتماعی به ویژه کنترل و سوق دادن افکار عمومی به سمت باورها و فضائل اخلاقی، ارزش ها در رشد فرهنگی، اجتماعی و.

نقش مهمی ایفا کنند.

 امروزه افزایش کاربران در فضای مجازی و ایجاد ارتباط بین افراد، تبادل اخبار و اطلاعات باعث پیدایش نسل جدیدی از روابط اجتماعی در جوامع شده است، از این رو نباید فراموش کرد همچنان که رعایت اخلاق و رفتار، پایبندی به ارزش ها، باورها و اعتقادات در فضای واقعی  امری ضروری است در فضای مجازی نیز رعایت حقوق دیگران تهمت و افترا زدن، دروغگویی و.

را باید رعایت کنند.

خبرنگار امین مردم است در این رابطه سمیرا عزیزی خبرنگار و روزنامه نگار اهل خرم آباد با بیان اینکه هیچ کسی نمی تواند نقش بی بدیل رسانه در تضعیف و تقویت هنجارهای اجتماعی را انکار کند، گفت: رسانه ها از ابزار مهم در زمینه آگاهی بخشی و اثرگذاری بر حفظ ارزش ها و هنجارهای جامعه محسوب می شوند که با جهت دهی و جریان سازی خود می توانند زندگی اجتماعی را تحت تاثیر قرار داده و موجبات تعالی و رشد یا بالعکس تنزل افکار عمومی را فراهم کنند.

وی بیان کرد: نظریه پردازان علوم اجتماعی به شخصیت ساز بودن رسانه اذعان داشته و البته در این میان اخلاق رسانه ای و رعایت آن از اهمیت بالایی برخوردار بوده چراکه مرتبط با هنجارها و ارزش هاست.

عزیزی ادامه داد: اخلاق رسانه ای با ارزش ها و هنجارهای زیادی در جامعه سر و کار دارد و هر چند که تابع قواعد و اصول کلی است اما به سبب ریشه کردن در بطن جامعه می تواند به لحاظ فرهنگی با جوامع دیگر متفاوت باشد.

این فعال حوزه رسانه عنوان کرد: خوشبختانه در جامعه ما به علت اسلامی بودن و تبیین آموزه های دینی، رعایت اخلاق رسانه ای نیز توضیح داده شده و بر این مهم تاکید دارد بنابراین توجه به حق الناس در دست یابی به اخبار مفید، احتراز از تحریف حقایق، امتناع از مکر و خدعه در بیان خبر، حفظ حریم افراد، امانت داری و.

مورد توجه است.

به گفته وی بر اساس این آموزه ها، رسانه ها موظف به رعایت اصول مذهبی، اخلاقی و سنت های قومی و ملی هستند هر چند که ممکن است تفسیر و تاویل های گوناگونی از این تعالیم و اخلاق حرفه ای شود.

عزیزی ارائه اطلاعات و اخبار مفید و سازنده را از اصول اخلاق حرفه ای رسانه ها عنوان کرد و افزود: آنان واسطه های حاکمیت و مردم هستند که می بایست منعکس کننده درست رخدادها باشند و اگر خود را امین مردم بدانند که باید به نحو احسن این وظیفه را انجام دهند قطعا جامعه به سمت تعالی پیش خواهد رفت و اسباب رشد افکار عمومی فراهم می شود.

خبرنگار نقش معلم در جامعه را دارد در همین خصوص شهرام شرفی خبرنگار و دانش آموخته دکتری در رشته علوم سیاسی می گوید: خبرنگار باید در جامعه نقش معلم را داشته باشد تا بتواند ترویج کننده فضائل اخلاقی، مسئولیت اجتماعی، فرهنگ مطالبه گری اخلاق مدنی و اجتماعی باشد.

 وی ادامه داد: خبرنگار در هر نظر علی الخصوص در زمینه های اخلاقی و اجتماعی باید قصر پیش رو در جامعه باشد.

 شرفی به وجود فضای لمپنیسم در برخی جاها به ویژه در فضای مجازی اشاره کرد و گفت: هنوز عده ای از افراد مسئولیت واقعی خود را درک نکرده و به خود آگاهی نسبت به حرفه خبرنگاری و روزنامه نویسی نرسیده اند.

 خبرنگار علاوه بر الگوی اخلاق اجتماعی و مدنی بودن در جامعه، باید همزمان مطالبه گرو روشن فکر باشد.

این فعال رسانه استان معتقد است اگر خبرنگار و روزنامه نویس اهل کتاب، تحقیق پژوهش، فرهنگ و هنر باشد به ندرت به سمت لمپنیسم و بی اخلاقی می رود.

 وی تاکید دارد که خبرنگار باید از دولت ها و نظام های سیاسی استقلال مالی داشته باشند تا بتوانند مطالبه گر باشند.

شرفی با بیان اینکه تسلط خبرنگار بر آیین نگارش زبان و ادبیات فارسی، آشنایی با شعر و داستان های فارسی باعث اجتناب از فضای لمپنی و بی اخلاقی می شود، اظهار کرد: آنان قشر آگاه و مسئول جامعه هستند و باید در هر زمینه ای به ویژه اخلاقی نسبت به سایر اقشار جامعه یک سر و گردن بالاتر و مسئولیت پذیرتر باشند.

 وی ادامه داد:خبرنگار واقعی باید اخلاق گرا مسئولیت پذیر نسبت به جامعه باشد، همچنین مطالبش همیشه مستدل، علمی، مستند باشد و از کلی گویی تهمت و افترا به دیگران دوری کند.

از این رو باید نقشی مانند معلم در جامعه ایفا کند.

به گفته این فعال حوزه رسانه نقش خبرنگار در رشد آگاهی فرهنگ و هدایت افکار عمومی استراتژیک و بسیار مهم است.

 وی با بیان اینکه لازمه دوری از فضای لمپنیسم شناسایی، حمایت و تقویت خبرنگاران واقعی با روش های قانونی است، گفت: خانه مطبوعات یا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی" بر اساس شاخص ها و اصول قانونی مشخص لازم است یک ساماندهی پایدار از خبرنگاران انجام دهند تا این قشر بتواند تاثیرگذاری خود را در جامعه داشته باشند.

سواد رسانه ای مهارتی برای برقراری ارتباط های اجتماعی آزیتا یوسفیان فعال رسانه ای و کارشناس ارشد علوم ارتباطات اجتماعی نیز با بیان اینکه سواد رسانه ای مهارت و تکنیک کنترل و مدیریت افسار گسیخته فضای مجازی و تقویت اخلاق است، گفت: زمانی که در بزرگراه های اطلاعاتی حرکت می کنید، سواد رسانه ای می تواند به شما بگوید چه مقدار از وقت تان را در چه سایت هایی اعم از شناخته شده و ناشناخته بگذرانید.

وی ابعادی مانند شناخت، احساس، زیبایی شناسی و اخلاق را از مولفه های سواد رسانه ای برشمرد و افزود: رابطه میان اخلاق مسئولیت اجتماعی در ذیل بعد اخلاقی سواد رسانه ای جای می گیرد.

چرا که اخلاق یکی از ابعاد سازنده مسئولیت اجتماعی محسوب می شود.

یوسفیان می گوید: سواد رسانه ای به عنوان یک مهارت اجتماعی و یک ضرورت برای برقراری ارتباط های اجتماعی به ویژه در فضای مجازی محسوب می شود.

این خبرنگار لرستانی ادامه داد: با توجه به اینکه استفاده صحیح اینترنت و فضای مجازی ابزاری مناسب برای توسعه افکار و اندیشه های بشری محسوب می شود و استفاده از رسانه ها نسبت به سالهای قبل روند رو به رشدی را داشته به گونه ای که در تمام ابعاد زندگی فردی و اجتماعی افراد جامعه، موثر واقع شده است.

  وی افزود: بنابراین خبرنگاری که دارای سواد رسانه ای باشد به مراتب می تواند نقش مهم تری نسبت به گذشته در فرهنگ سازی و هدایت جامعه، ایجاد ارتباطات سالم در فضای مجازی و لزوم هوشیاری جوانان و خانواده ها نسبت به تهدیدات فضای سایبری ایفا کند.

بدون شک رسانه ها نقش متفاوتی در انتقال ارزش ها و فرهنگ سازی در جوامع بر عهده دارند.

آنها بهترین و ساده ترین وسیله برای بالا بردن سطح آگاهی و کنترل افکار عمومی محسوب می شوند چرا که می توانند با نفوذ در رفتار، اخلاق، تفکر و احساسات افراد فرهنگ و هویت جامعه را تغییر داده و به آن شکل دهند.

 خبرنگار حرفه ای در فضای امروزی به ویژه در کشور ما با حفظ ارزش ها و هنجارهای جامعه، تبیین آموزش های دینی رعایت اخلاق رسانه زندگی اجتماعی را تحت تاثیر قرار داده و موجبات رشد و پیشرفت جامعه را فراهم می کنند.

یکی از عوامل توسعه و پیشرفت کشور ها شناخت و آگاهی از نقاط قوت و ضعف های فرهنگی است.

آشکار کردن ضعف ها و مشکلات و نشان دادن مزیت ها و توانمندی ها از جمله کارهایی است که خبرنگار و روزنامه نویس در بحث های مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی می تواند انجام دهد.

 بنابراین خبرنگاران باید به این خودباوری برسند که می توانند با استفاده از هنر خود و تبدیل تهدیدها به فرصت برای پیشرفت و آبادانی کشور قدم بردارند.

انتهای پیام/ گزارش از محمدرضا گودرزی
کلید واژه ها: جامعه - افکار عمومی - اجتماعی - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس - فرهنگ - خبرنگاران - عمومی - افکار - تغییرات - توسعه اقتصادی - خبرگزاری فارس - پیشرفت - فرهنگی - باورها - یکی از - مختلف - آگاهی - کنترل - ویژه - روشن - حوزه - خبرگزاری - اقتصادی - توسعه - گزارش - سیاسی - اهمیت - زندگی - تعالی - پویا

آخرین اخبار سرویس:
کار روحانیت از حالت خطابه خارج شود / در بیان کاستی ها با کسی عقد اخوت نبسته ایم

رفع آلایندگی در گرو تجدیدنظر مجلس درباره یک طرح

رفع آلایندگی در گرو تجدیدنظر مجلس درباره یک طرح

خندیدن آقای مجری به ریش دنیا/ عکس

مناسب سازی 300 اتوبوس شهری اصفهان برای معلولان

افکار عمومی می پذیرد اصلاح طلبان نقشی در دولت روحانی نداشته اند؟

افکار عمومی می پذیرد اصلاح طلبان نقشی در دولت روحانی نداشته اند؟

مسئولیت ما برای مقابله با کرونا چیست؟

نیازمند تحول در تمام اجزای سازمان هستیم/روحیه و کار جهادی راه حل پیروزی بر مشکلات

یک دیپلمات: وجوه الهام بخش ما آمریکایی ها را بهم می ریزد

⁣توضیح قالیباف درباره کمک های فوری به مردم

چرا انسا ن ها به سیاره ونوس نمی روند؟

غیرت: امیدوارم تفکیک جرم سیاسی از امنیتی واقعا عملی شود

رونمایی از تابلوی تصاویر 165 شهید محله شهیدآباد زرگنده

مسئولیت ما برای مقابله با کرونا چیست؟

غیرت: امیدوارم تفکیک جرم سیاسی از امنیتی واقعا عملی شود

دعوای «بهنوش بختیاری» و «سحر زکریا» بالا گرفت/ عکس

دشواری های ساخت «ایلدا» در ایام کرونا/از قرنطینه در هتل تا منع ورود

رفع آلایندگی در گروی تجدید نظر مجلس درباره یک طرح

خاطره ای از خلبان هوانیروز در ایام دفاع مقدس؛ نجات از سقوط هلی کوپتر

استایل پاییزی «بهاره کیان افشار» از نمایی نزدیک/ عکس

دوستان چهار دست وپای ماسک دار

رفع آلایندگی در گروی تجدید نظر مجلس درباره یک طرح

مردم در همه صحنه ها به وظیفه خود عمل کرده اند، اکنون نوبت مسئولان است

گفتگوی ویژه؛ بازار سرمایه نیازمند اصلاح ساختار است

بازمانده انفجار دفتر نخست وزیری درگذشت | روایت لحظه انفجار با حضور رجایی و باهنر

رودخانه کتاب در کانادا؛ اقدامی جالب برای تشویق مردم به مطالعه+ عکس

چند نکته در لزوم تحقق یک آرزو

ویدئو | جوانان ارمنستان برای جنگ با جمهوری آذربایجان داوطلب شدند

از دردِ مشترک ناشنوایان تا خبرهای خوش برای آنها

حاشیه های «ریحانه پارسا» حتی توی خواب/ عکس

فواید دیده نشده کرونا

بازمانده انفجار دفتر نخست وزیری درگذشت | روایت لحظه انفجار دفتر نخست وزیری با حضور رجایی و باهنر

از دردِ مشترک ناشنوایان تا خبرهای خوش برای آنها

ناگفته هایی «علمی» از عملیات والفجر 8 از زبان سرلشکر باقری

روایت شیرین رهبر انقلاب از پیرمرد خمپاره انداز

روستای گلبهار در مسیر مقاومت

عناوین روزنامه های سیاسی 8 مهر 99/ رییس قضا علیه زندانبانی +تصاویر

سلفی پرانرژی خواننده پرطرفدارِ ایرانی پس از ابتلا به کرون

امیری: معاون اول رییس جمهوری برای رای اعتماد به مجلس می رود

امیری: معاون اول رییس جمهوری برای رای اعتماد به مجلس می رود

چه کسی خبر داد که عراق یک هفته دیگر به ایران حمله می کند؟

مردم نگران گرانی چنده روزه نباشند/ ضعف برخی مدیران به زودی رفع می شود

افتتاح واحد تولیدی در شهر سنندج

سعادتمند: درباره استراماچونی دروغ نمی گویم، ما مکاتبه کردیم

حسین یاراحمدی آیین افتتاح و کلنگ زنی طرح های شهرداری با حضور آیت الله اعرافی

شهیدی که تاریخ تولد و شهادتش یکی است

توسعه اکو پارک صدرا و فضای سبز بیمارستان ابوعلی سینا / بهره برداری از تصفیه خانه فاضلاب تا یک ماه آینده

احیای هامون با تأکید بر معیشت مردم بومی

گورستان مدرن بهشت زهرا افتتاح شد

«بهشت تخریب»؛ خاطرات مرتضی نادر محمدی معاون گردان تخریب لشکر 32 «انصارالحسین(ع)»

راستی آزمایی برنامه نامزدهای ریاست جمهوری وظیفه شورای نگهبان نیست

تصاویر/ محفل روایتگری دوران دفاع مقدس در مدرسه علمیه حافظین قرآن حاج شهبازخان کرمانشاه

تصاویر / افتتاح بوستان بزرگ عترت پردیسان آیت الله اعرافی

دیدگاه جلیلی درباره تقویت نهاد خانواده

کوثری: خودفروخته ها دنبال تخریب سپاه بودند

آماده مناظره علمی با جریانات مختلف فکری هستیم/ هیچ جریان افراطی در تاریخ انقلاب وجود نداشته است

فیلم: انتقاد یک نماینده مجلس به قالیباف: باید 7روز هفته کار کنید نه 2 روز!

تصاویر / افتتاح مجموعه مدیریت بحران و رونمایی از تجهیزات خدمات شهری پردیسان با حضور آیت الله اعرافی

پیروزی جبهه مقاومت در یمن کلید آزادی قدس است

مراسم تجلیل از همیاران تبلیغ در سنندج برگزار شد

تلاش بزرگترین تولیدکننده آفریقا برای خصوصی سازی شرکت ملی نفت

سانسور بحث برانگیز گل پرسپولیس/کار از موج دوم و سوم کرونا گذشته، گرفتار همه گیری ممتد هستیم/نوری مالکی یادداشت حسین شریعتمداری درباره آیت الله سیستانی را محکوم کرد

رییس جمهور به بهارستان نمی رود

روایت شیرین رهبر انقلاب از پیرمرد خمپاره انداز

تلاش بزرگترین تولیدکننده آفریقا برای خصوصی سازی شرکت ملی نفت

این بار فراستی صفر گرفت

چهره ژاپن در دوره «سوگا» و میراث «آبه» در سرزمین آفتاب تابان

معرفی و بررسی کتاب «دین دیجیتال» چگونه رسانه های دیجیتال به دین معنای تازه ای می دهند؟

شهید جهان آرا حماسه های فراوانی را در خرمشهر خلق کرد

ملاقات در «گلستان یازدهم»/ بابا به قصه لالایی علی نرسید...

گلایه های امام جمعه موقت ورامین از برخی مدیران اجرایی شهرستان

کدهای مثبتی که مجلس به بازار مسکن ارسال کرد/جدیت قوه مقننه برای پیگیری ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال

دشمن دنبال تحریف ارز ش های دفاع مقدس است/ روشنگری نسل امروز موردتوجه باشد

آثار جنگ بر چهره خوزستان باقی مانده است/ فرهنگ ما می توانیم را از شهدا آموختیم

عباس جوانمرد از دنیا رفت

ظریف: آیت الله سیستانی دژ مستحکم عراق و ضامن امنیت منطقه است

اوقات شرعی به افق یاسوج

بسته خبری| آخرین اخبار استان ایلام

بزرگترین قدرت پهپادی منطقه چگونه متولد شد؟/ سیر تحول پهپادهای سپاه در پارک ملی هوافضا

آتلانتیک| انتخاباتی که می تواند آمریکا را در هم بشکند/3

تقدیم 22 هزار شهید لشکر 25 کربلا سند افتخار خطه شمال است

ترتیل صفحه 497 قرآن کریم+فیلم و متن آیات

روحانی، فردا به مجلس نمی رود

ابلاغ بخشنامه بودجه 1400 به دستگاههای اجرایی

عباس جوانمرد در 92 سالگی درگذشت

40 پیشکسوت عرصه دفاع مقدس در خاتم تجلیل شدند

مخالفت ستاد ملی مقابله با کرونا با حضور روحانی در صحن علنی مجلس

اوقات شرعی هشتم مهر در سمنان

رییس جمهور برای جلسه رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی صمت در مجلس حضور نمی یابد

بعضی خودفروخته ها مثل اکبر گنجی دنبال تخریب سپاه بودند

عباس جوانمرد درگذشت

پخش برنامه های سیمای چهارمحال و بختیاری

اخطار می دهیم که سمت خاک ما نباید گلوله ای رد و بدل شود

رشد 20 درصدی استفاده از مجازات های جایگزین حبس در محاکم تهران

بازدید فرماندار و ائمه جمعه شهرهای دهدشت و قلعه رییسی از پروژه برفکوه چاروسا+تصویر

چه کسانی کوپن می گیرند؟ + جزییات

خبر خوش وزیر بهداشت به کادر درمان

عباس جوانمرد در 92 سالگی درگذشت

جدیدترین اقدام سربازان گمنام امام زمان (عج)

رسانه؛ ابزاری برای تعالی یا تنزل جامعه

رسانه؛ ابزاری برای تعالی یا تنزل جامعه