مطالب مرتبط:
همتی: همین امروز و فردا قیمت ارز را پایین خواهیم آورد/ پیش بینی تحلیلگران و سرمایه گذاران از قیمت طلا در این هفته/ تشدید شیوع کرونا، نفت را ارزان کرد
افت قیمت ماهی به دلیل شیوع کرونا
نایب رییس مجلس دلایل افزایش نرخ فولاد و سیمان را تشریح کرد/ رایزنی برای کاهش قیمت در حال انجام است
ساخت فیلم «مرد گرگ نما» به دلیل شیوع کرونا به تعویق افتاد
کاهش شدت اپیدمی کرونا در «آلماتی» قزاقستان
-3 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 18 مرداد 1399 ساعت 16:102020-08-08اقتصادي

کاهش شدید قیمت خرید گاز از کشورهای تولیدکننده به دلیل شیوع کرونا


دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز گفت:فقدان سرمایه گذاری در صنعت گاز ممکن است تأمین گاز در میان مدت را به خطر بیندازد.

به نفع خریداران و فروشندگان است که جریان سرمایه گذاری را حفظ کنند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری مهر" به نقل از وزارت نفت، شیوع ویروس کرونا سال 2020 را به سالی غیرعادی برای اقتصاد جهان تبدیل کرده است.

بسیار از صنایع در شوک هستند و پیش بینی آینده برای آنها دشوار.

صنعت گاز یکی از همان صنایع است.

قیمت گاز هم زمان با شیوع ویروس کرونا با کاهش همراه شد و تقاضا برای این سوخت روند نزولی در پیش گرفته است، پیش بینی ها هم حاکی از کاهش سرمایه گذاری در این صنعت است.

چه تصویری از آینده این صنعت وجود دارد؟ تأثیر پاندمیک کووید 19 بر تقاضای گاز چگونه است؟ چشم انداز روشنی برای سرمایه گذاری در بخش LNG وجود دارد؟ جی ای سی اف چه اقدام هایی برای تقویت نقش گاز طبیعی در ترکیب انرژی جهان می تواند انجام دهد؟ مجمع کشورهای صادرکننده گاز برای تقویت نقش خود با سایر صادرکنندگان گاز همانند آمریکا، استرالیا، کانادا رقابت دارد؟ جی ای سی اف با توجه به شرایط موجود ممکن است سیاست های خود را تغییر دهد؟ یوری سنتورین، دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز پاسخگوی این پرسش ها در فضای شوک آور کنونی است.

او اما امیدوارانه می گوید: سال 2021، تقاضای گاز دوباره رشد خواهد کرد، با این حال ما خوش بینی محتاطانه ای خواهیم داشت، زیرا مدت زمان شیوع آن و شدت تأثیر آن نامشخص است.

سنتورین این خبر را هم می دهد: جی ای سی اف به تازگی مؤسسه تحقیقات گاز را در الجزایر تأسیس کرده است.

پیشتر عنوان کرده بودید گاز طبیعی در زمینه توسعه پایدار و برنامه تغییر وضع آب و هوا نقش اساسی در ترکیب انرژی آتی خواهد داشت.

آیا با در نظر گرفتن تحولات اخیر از نظر اقتصاد جهانی، پیشرفت های فناوری و ملاحظات زیست محیطی، همچنان همین عقیده را دارید؟ گاز طبیعی دارای مزایایی ذاتی از جمله مقرون به صرفه بودن، قابل اطمینان بودن، انتشار کربن کم و امنیت تولید حتی با وجود ضربه های شدیدی مانند همه گیری ویروس کرونا به بازارهای جهانی است.

گاز طبیعی به ویژه در پی بهبود اقتصادهای در حال تغییر به دلیل قیمت پایین گاز طبیعی می تواند جایگزین زغال سنگ در تولید برق شود.

جنبه دیگر آن پشتیبانی از انرژی های تجدیدپذیر است.

طبیعت متنوع گاز، همچنین آن را در چند بخش و سناریوهای توسعه ای سبد انرژی جهانی مانند هیدروژن، ایده آل می کند.

از این رو، چشم انداز میان مدت و بلندمدت گاز طبیعی بسیار امیدوارکننده است.

مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی ای سی اف) پیش بینی می کند که امکان بالقوه گاز برای کاهش تولید گازهای گلخانه ای می تواند با استفاده از عملی کردن کربن زدایی از آن افزایش یابد که از آن جمله می توان از فرآیند مانع انتشار دی اکسید کربن شدن در محل تولید (CCUS) و توسعه هیدروژن یاد کرد.

پیشرفت فناوری در بخش انرژی های تجدیدپذیر که سبب کاهش هزینه و بهبود کارایی آن می شود، می تواند به افزایش رقابت در استفاده از منابع تجدیدپذیر در بلندمدت بینجامد.

این در حالی است که فرض بر این است که پیشرفت فناوری در بخش گاز طبیعی به ویژه در زمینه جلوگیری از تولید دی اکسید کربن و متان نیز تحقق می یابد.

جی ای سی اف به تازگی مؤسسه تحقیقات گاز را در الجزایر تأسیس کرده است.

علت تأسیس این مؤسسه ارتقای نوآوری به ویژه در زمینه فناوری هایی است که سبب کاهش آلودگی های محیطی ناشی از گاز طبیعی می شوند.

این مجمع، همچنین ابتکار عمل در ایجاد چارچوبی برای دانش و راه حل های زیست محیطی را آغاز کرده که هدف آن ایجاد بستری حمایتی و مشارکتی برای کشورهای عضو است تا بتوانند بهترین روش ها را برای مقابله با چالش های زیست محیطی به اشتراک بگذارند.

جی ای سی اف تلاش خود را برای ارتقا و ارزیابی راه های مناسب به منظور کاهش انتشار گازهای گلخانه ای از سیستم های انرژی، هم زمان با حمایت از پیشرفت اقتصادی و اجتماعی جمعیت دنبال می کند.

جی ای سی اف خواستار همکاری با همه طرف های علاقه مند به مشارکت در گفت وگوهای اقلیمی است و بیانیه ارائه شده در کنفرانس تغییرات آب وهوایی سازمان ملل (COP-25) در مادرید در دسامبر 2019، بر این نکته تأکید دارد.

ما همچنین بر نقش اساسی گاز طبیعی در دستیابی به اهداف توسعه پایدار سازمان ملل(SDG)، به ویژه هدف شماره هفت، به عنوان یک منبع طبیعی سازگار با محیط زیست، مقرون به صرفه، قابل اعتماد، در دسترس و انعطاف پذیر برای اطمینان از توسعه اقتصادی و پیشرفت اجتماعی تأکید می کنیم.

به اعتقاد ما، اقدام های پساکرونایی که هدفشان استفاده گسترده از انرژی های پاک و استفاده نکردن از منابع هیدروکربنی است، با چالش های بسیاری روبه رو می شوند.

نخست، افزودن محدودیت های جدید، مانند مالیات کربن یا تحمیل استانداردهای سختگیرانه زیست محیطی بر اقتصادهای تضعیف شده، دشوار است.

دوم، تأمین بودجه بسته های محرک اقتصادی سبز همچنان یک مسئله اساسی است، زیرا این موضوع خطر بدهی و اعتبار اقتصادی اقتصادهای دنیا را تقویت می کند.

سوم، انرژی های پاک، بدون در نظر گرفتن منابع هیدروکربنی، همچنان با موانع فنی و اقتصادی روبه رو هستند که می تواند در رقابتی شدن عرضه انرژی تأثیر داشته باشد.

حتی انرژی های خورشیدی و باد نیز که هزینه هایشان کاهش یافته، همچنان با چالش هایی در زمینه ادغام و تهیه پشتیبان برای تولید متناوب روبه رو هستند.

بنابراین معتقدیم با وجود اینکه گاز طبیعی یک منبع انرژی هیدروکربنی است، باید یک انرژی پاک در نظر گرفته شود و به عنوان اهرمی برای ترمیم اقتصادی پس از این بیماری قرار گیرد.

در واقع، گاز طبیعی منبع انرژی رقابتی و سازگار با محیط زیست را فراهم می کند و ویژگی هایی دارد که امکان دستیابی به تعادل بین ابعاد زیست محیطی، اقتصادی، اجتماعی و توسعه پایدار را فراهم می کند.

تأثیر پاندمیک کووید 19 را روی تقاضای گاز در کوتاه مدت و بلندمدت چگونه ارزیابی می کنید؟ کاهش تقاضای جهانی گاز در سال 2020، می تواند در بهترین حالت ممکن 2 تا 3 درصد و در بدترین حالت تا 5 درصد باشد که دلیل آن یک زمستان معتدل دیگر و بیماری همه گیر کروناست که دنیا را به سمت رکود جهانی و کاهش تقاضای گاز به ویژه در بخش های برق و صنعتی سوق می دهد.

در سال 2021، تقاضای گاز دوباره رشد خواهد کرد، با این حال ما خوش بینی محتاطانه ای خواهیم داشت، زیرا مدت زمان شیوع کووید 19 و شدت تأثیر آن نامشخص است.

بر اساس برآوردهای اولیه ما، مصرف گاز در سال 2022 به سطح سال 2019 خواهد رسید.

هم زمان با آن، می توان انتظار داشت با کمک قیمت پایین فعلی گاز و عرضه فراوان آن، گاز بیشتری جایگزین زغال سنگ شود و به بهبود بیشتر تقاضا بینجامد.

انتظار می رود این عامل ها به عنوان نیروی محرکه در بخش برق اروپا و بازارهای آسیا - اقیانوس عمل کنند و تحت حمایت سیاست های تغییر انرژی قرار گیرند.

به ویژه، روند توقف استفاده از زغال سنگ برای تولید برق در اروپا سبب ایجاد چشم اندازهای بیشتری برای استفاده از گاز طبیعی در میان مدت می شود.

از جهت، تقاضای گاز طبیعی مایع شده (ال ان جی)، تجارت جهانی آن در سال 2021 رو به کاهش خواهد بود.

در مقایسه با رشد 11.

6 درصدی سال 2019، امسال انتظار داریم سطح رشد آن حدود 3 تا 3.

5 درصد باشد، زیرا پروژه های ال ان جی کمتری انجام می شود و این خطر وجود دارد که ایالات متحده آمریکا سالانه حدود 5 تا 10 میلیون تن از تولید ال ان جی خود را به دلیل پایین بودن قیمت قراردادهای تک محموله ای جهانی از دست بدهد.

این در حالی است که پس از بهبود رشد تقاضا به حدود 7 درصد در سال 2021، پیش بینی می شود در سال 2022 تا 2023 رشد تجارت ال ان جی به آهستگی به حدود 1.

5 تا 2 درصد در سال کاهش یابد.

علت آن کند شدن ظرفیت جدید ال ان جی خواهد بود.

انتظار می رود این رشد تقاضا از بهبود قیمت قراردادهای تک محموله ای و قیمت ال ان جی حمایت کند و عرضه مازادی را که اکنون مشاهده می کنیم تعدیل خواهد کرد.

باور داریم گاز طبیعی در درازمدت به عنوان یک سوخت ضروری در روند انتقال انرژی باقی می ماند و با حمایت مثبت بسیاری از کشورها مواجه خواهد شد.

برآورد می شود تقاضای گاز از هم اکنون تا سال 2050 با رشد حدود 50 درصدی به حدود 5 هزار و 850 میلیارد مترمکعب برسد.

همان طور که پیش از این گفته شده است، سهم گاز طبیعی در سبد انرژی جهانی در دوره یادشده به طور موازی از 23 درصد به 27 درصد خواهد رسید.

جی ای سی اف کاملاً اطمینان دارد که آینده گاز و تقاضای ال ان جی در سال های آینده درخشان خواهد بود.

کشورهای عضو جی ای سی اف شرکای کاملاً قابل اعتمادی هستند و به برقرار کردن ثبات در بازار گاز با عرضه قدرتمندشان به بازار جهانی متعهدند.

با توجه به کاهش تقاضای گاز طبیعی، وجود مازاد عرضه LNG و افت قیمت ها در شرایط جاری بازار، چشم انداز روشنی برای سرمایه گذاری در بخش LNG وجود دارد؟ سال 2020 به سالی غیرعادی برای اقتصاد جهانی تبدیل شده است که در آن بسیاری از صنایع از جمله گاز به دلیل شیوع ویروس کرونا دچار شوک شده اند.

شاهد کاهش تقاضای گاز در بسیاری از مناطق به دلیل تحمیل اقدام های صورت گرفته برای مهار ویروس کرونا هستیم که در کنار مازاد عرضه ال ان جی سبب قیمت های بی سابقه پایین گاز شده است.

طبیعی است که بسیاری از اپراتورهای گازی از جمله شرکت های گازی ملی و بین المللی در یک چهارم ابتدایی و دوم سال 2020 به دلیل قیمت پایین گاز متحمل خسارت شده اند.

در این شرایط نامساعد، فعالان بازار مجبور شده اند هزینه های خود را کاهش دهند که بالطبع کاهش سرمایه گذاری نخستین بخشی است که دچار آسیب می شود.

شرکت های گازی برای نگهداری بودجه سرمایه گذاری در همان سطحی که پیش از ظهور ویروس کرونا تصویب شده بود، جریان نقدینگی کافی ندارند.

همه زیرمجموعه های صنعت گاز از جمله صنایع بالادست، میانی و پایین دست، شاهد کاهش جریان سرمایه گذاری در سال 2020 بوده اند.

اجرای بسیاری از پروژه ها، با تصمیم سرمایه گذاری نهایی (FID) که پیش از این گرفته شده است، با تأخیر مواجه شده اند و احتمالاً دیرتر از آنچه انتظار می رفت به بهره برداری می رسند.

چند مورد از پروژه های جدیدی که انتظار می رفت تصمیم سرمایه گذاری نهایی آنها در سال های 2020 تا 2021 اتخاذ شود تا زمان بهبود شرایط بازار متوقف شده اند.

برای مثال، مجریان پروژه های ال ان جی به دلیل ناتوانایی در اجرای قراردادهای طولانی مدت عرضه، با مشکل جذب منابع مالی مواجه شده اند.

در نتیجه احتمال دارد سرمایه گذاری در صنعت جهانی گاز در سال 2020 تا 30 درصد کاهش یابد.

تأخیر در سرمایه گذاری در پروژه های ال ان جی می تواند ظرفیت مایع سازی گاز طبیعی را محدود و نقص قابل توجهی را در سطح تولید میان مدت ایجاد کند.

رشد تقاضای ال ان جی از ظرفیت مایع سازی گاز طبیعی فراتر می رود و تأخیر در ارائه مجوز پروژه بر روند توسعه زیرساخت های فرآیند تبدیل دوباره ال ان جی به گاز طبیعی و تبدیل ال ان جی به پروژه های نیروگاهی، به ویژه در آسیا تأثیر می گذارد.

باید درک کنیم که فقدان سرمایه گذاری امروز ممکن است امنیت تأمین گاز در میان مدت را به مخاطره بیندازد، بنابراین کاهش شدید جریان سرمایه گذاری نگرانی مهمی نه تنها برای عرضه کنندگان گاز، بلکه برای مصرف کنندگان گاز است.

به نفع خریداران و فروشندگان است که جریان سرمایه گذاری را در حداقل سطح لازم حفظ کنند.

با وجود این ممکن است بتوانیم انتظار داشته باشیم که با کاهش محدودیت های اعمال شده برای مهار ویروس کرونا و نزدیک شدن به فصل زمستان، تقاضای گاز دوباره در چند ماه آتی افزایش یابد.

این عامل در کنار کند شدن روند رشد عرضه ال ان جی، سبب بهبود جزیی قیمت گاز از سال 2021 می شود.

در نتیجه، انتظار می رود شرایط مالی بسیاری از اپراتورهای گاز بهبود یابد، زیرا این امکان برای آنها فراهم می شود که به تدریج سرمایه گذاری را افزایش دهند، پروژه های فعلی را دوباره راه اندازی کنند و پروژه های جدید را آغاز کنند.

درباره چشم اندازهای بلندمدت، صنعت گاز جهانی از پتانسیل بسیار خوبی برای جذب سرمایه گذاری کافی برخوردار است، زیرا پیش بینی می شود گاز طبیعی که دارای مزایای زیست محیطی نسبت به سایر سوخت های فسیلی است، جایگاه خود را تثبیت کند و سهمش را در سبد انرژی جهانی افزایش دهد.

پیش از همه گیری ویروس کرونا، ظرفیت ال ان جی معادل تقریباً 200 میلیون تن در سال (به ویژه در ایالات متحده) هدف تصمیم سرمایه گذاری نهایی در سال 2020 بود.

این در حالی است که کاهش قیمت جهانی نفت و گاز که با همه گیری کرونا تشدید شده، سبب به تعویق افتادن حدود 115 میلیون تن ظرفیت ال ان جی تا سال 2021 و پس از آن شد.

افزون بر این، محدودیت های مسافرتی اعمال شده برای مهار ویروس کرونا بر امضای قراردادهای خرید و فروش بلندمدت ال ان جی (SPA) برای تأمین مالی پروژه تأثیر گذاشت که این موضوع نیز به تعویق تصمیم های سرمایه گذاری نهایی کمک کرد.

حدود 71 میلیون تن از ظرفیت ال ان جی از جمله مرحله اول پروژه گسترش ال ان جی قطر (با ظرفیت 33 میلیون تن در سال) و بعضی از پروژه ها در روسیه و ایالات متحده قرار است در سال جاری مجوز بگیرند.

نخستین مرحله از پروژه گسترش ال ان جی قطر و یک یا دو پروژه از ایالات متحده به احتمال زیاد امسال به تصمیم سرمایه گذاری نهایی خواهند رسید.

با این حال، در صورتی که قیمت نفت و گاز پایین بماند و قراردادهای خرید و فروش بلندمدت ال ان جی برای حمایت از بودجه امضا نشوند، ممکن است سایر پروژه های ال ان جی در سال 2020 به تعویق بیفتند.

مهم ترین اقدام هایی که مجمع کشورهای صادرکننده گاز برای تقویت نقش گاز طبیعی در ترکیب انرژی جهان در رقابت با سایر منابع انرژی انجام می دهد چیست؟ شاهد برخی سوءتفاهم ها درباره نقش گاز طبیعی در ایجاد چالش های انرژی و پایداری آن در آینده هستیم.

علت اصلی این سوءتفاهم، این عقیده است که سیستم های انرژی در آینده باید صرفاً به منابع انرژی ای که هیچ کربنی منتشر نمی کنند - به خصوص منابع انرژی تجدیدپذیر متناوب - تکیه کنند و منابع هیدروکربنی را کنار بگذارند.

این در حالی است که ویژگی های اقتصادی و فنی منابع تجدیدپذیر به گونه ای است که توانایی آنها در برآورده کردن نیازهای عظیم جمعیت و اقتصادهای در حال رشد به انرژی را به ویژه در مناطق در حال توسعه زیر سوال می برد.

می دانیم که گاز طبیعی - به عنوان پاک ترین منبع انرژی هیدروکربنی - و منابع انرژی تجدید پذیر می توانند همراهان خوبی در ارائه راه حلی کارآمد برای رفع چالش های انرژی و پایداری آن باشند.

استفاده از گاز به جای سوخت های مملو از کربن سبب کاهش فوری تولید کربن می شود.

افزون بر آن، راه حل های نوظهوری مانند فرآیند مانع انتشار دی اکسید کربن شدن در محل تولید (CCUS) و هیدروژن آبی وجود دارد که سبب کربن زدایی از گاز در سیستم های انرژی می شود.

بیشتر اقدام های ما از اعلامیه های اجلاس جی ای سی اف و راهبردهای بلندمدت ما حاصل می شود که ما را به تلاش برای دستیابی به اهداف راهبردی خاصی از جمله ترویج گاز طبیعی به عنوان سوخت منتخب، ارائه پشتیبانی از کشورهای عضو در ارزیابی و پیش بینی تحولات بازار گاز با هدف تبدیل شدن به مرجعی در چشم انداز گاز، آگاه سازی و آماده سازی کشورهای عضو برای پرداختن به چالش ها و بهره مندی از فرصت هایی که ممکن است در آینده به وجود آید، ایجاد درک مشترک از شرایط بازار به منظور ایجاد دیدگاه ها و مواضع مشترک در مورد توسعه بازار جهانی گاز و ترویج آنها در سطح بین المللی و در نهایت فراهم کردن چارچوبی برای همکاری بین کشورهای عضو جی ای سی اف ملزم می کند.

در زمینه بینش و تحلیل، مجمع به طور منظم مطالبی علمی را درباره شرایط گاز طبیعی با استفاده از روش ها و ابزارهایی متنوع مانند مطالب و رویدادهایی از قبیل مدل جهانی گاز جی ای سی اف (اکنون با عناصر هوش مصنوعی و فناوری های دیجیتال)، چشم انداز جهانی گاز 2050، گزارش سالانه کوتاه مدت بازار گاز، نمایندگان ویژه ای برای ارائه داده ها و آمار، مکانیسم تبادل داده، بررسی کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت بازار گاز و در نهایت بولتن های آماری ماهانه، سه ماهه و سالانه در حوزه فعالیت های پژوهشی ارائه می دهد.

این مجمع همچنین ابتکار عمل در ایجاد چارچوبی برای دانش و راه حل های زیست محیطی را آغاز کرده که هدف آن ایجاد بستری حمایتی و مشارکتی برای کشورهای عضو است تا بتوانند بهترین روش ها را برای مقابله با چالش های زیست محیطی به اشتراک بگذارند.

تفسیرهای کارشناسی در انتشار آخرین یافته ها و نظرهای ما نقش مهمی را ایفا می کنند.

افزون بر این، همان طور که پیش از این نیز اشاره شد، پژوهشگاه گاز در الجزایر به ارتقای نوآوری اختصاص خواهد یافت، به ویژه فناوری هایی که سبب کاهش اثرات مخرب زیست محیطی گاز می شوند.

در واقع، تاکنون سه پروژه منتخب از مجموع 29 طرح پیشنهادی با عنوان ال ان جی به عنوان سوخت بخش حمل ونقل و بانکرینگ (مسائل فنی و اقتصادی)، اصول و روش ارزیابی و تشخیص مخازن گازی گرفته شده و مخازنی که به دلایل طبیعی شکسته اند و انتخاب معیار و فناوری برای بازیابی گازهای مشعل در کشورهای عضو جی ای سی اف نهایی شده اند.

با توجه به این موارد، نقش ما در جی ای سی اف تسهیل گفت وگو بین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان گاز به منظور رفع این سوءتفاهم هاست.

قصد داریم نظرات خود را به اشتراک بگذاریم و درباره این چالش ها با بازیگران انرژی و سیاستگذاران کشورهای مصرف کننده گفت وگو کنیم و راه حل هایی را پیدا کنیم تا با استفاده از گاز هم بتوانند تعهدات زیست محیطی خود را همسو با پیشرفت اقتصادی و اجتماعی ایفا کنند.

در زمینه تقویت گفت وگو، جی ای سی اف به طور فزاینده ای با آژانس های سازمان ملل متحد، نشست وزیران G20 درباره انتقال انرژی و محیط زیست جهانی برای رشد پایدار، اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا (آسه آن)، مجمع اقتصادی اروپا (EEC)، سازمان کشورهای صادرکننده نفت(OPEC)، سازمان کشورهای عربی صادرکننده نفت (OAPEC)، سازمان کشورهای تولیدکننده نفت آفریقا (APPO)، مجمع بین المللی انرژی (IEF)، آژانس بین المللی انرژی (IEA)، آژانس بین المللی انرژی های تجدیدپذیر (IRENA)، سازمان انرژی آمریکای لاتین(OLADE)، اتحادیه بین المللی گاز (IGU) و سایر همکاران، نهادهای منطقه ای در ارتباط است و همچنین گفت وگوی راهبردی چندجانبه ای را بین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان گاز طبیعی برقرار می کند.

جایگاه جی ای سی اف در شرایط کنونی بازار گاز و نقش آن در تأمین گاز مورد نیاز جهان را در سال 2050 چگونه ارزیابی می کنید؟ آیا جی ای سی اف برای تقویت نقش خود با سایر صادرکنندگان گاز همانند آمریکا، استرالیا و کانادا رقابت دارد؟ بارها از جی ای سی اف درباره رقابت و عرضه ال ان جی سوال شده است.

این مجمع دوباره تکرار می کند که قصد ندارد به طور جمعی عرضه را کاهش دهد یا با ایجاد نوسان تعادل بازار را برقرار کند که به نوبه خود به بهبود قیمت ها کمک می کند.

شایان ذکر است که اگرچه جی ای سی اف یک سازمان بین دولتی مشابه اوپک است، اما رسالت و چشم انداز این دو سازمان تفاوت دارد.

به این معنا که جی ای سی اف به روشن شدن هرگونه سوءتفاهم درباره قلمداد شدن این مجمع به عنوان اوپک گاز از سوی بسیاری از مفسران در صنعت انرژی ادامه می دهد.

برای تبیین این نکته جی ای سی اف ضمن احترام به حقوق حاکمیتی کشورهای عضو این مجمع در استفاده از منابع گازی خود، چارچوبی را برای تبادل تجربه و اطلاعات بین کشورهای عضو فراهم می کند.

برای برقراری ثبات و امنیت عرضه و تقاضا در بازارهای گاز سازوکاری را برای گفت وگو بین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان گاز ایجاد و گاز را به عنوان سوخت منتخب برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار سازمان ملل (SDG) و اهداف توافق نامه پاریس ترویج می کند.

بخش عمده ای از عرضه ال ان جی صادراتی کشورهای عضو جی ای سی اف (MC) با قراردادهای بلندمدت با خریداران گره خورده است که امنیت تأمین گاز را تضمین می کند.

جی ای سی اف همچنان به تعهدات قراردادی خود برای تأمین انعطاف پذیر گاز به ویژه در شرایط استثنایی مانند بحران کرونا عمل می کند.

چنین انعطاف پذیری از طرف کشورهای عضو جی ای سی اف شامل به تعویق افتادن تحویل برخی محموله های ال ان جی به نیمه دوم سال به دلیل شیوع ویروس کروناست.

در مقابل ایالات متحده که به تازگی بازیگر قابل توجه ال ان جی در سطح جهان شده است، در بازار نوسان ایجاد می کند.

این در حالی است که این روش مبتنی بر اقتصاد خالص است، زیرا هزینه های کوتاه مدت حاشیه سود ال ان جی ایالات متحده فراتر از قیمت گاز اروپا افزایش یافته است و برخی از خریداران ال ان جی را مجبور به لغو محموله های ال ان جی برای بارگیری در سه ماهه دوم و سوم سال 2020 کرده است.

این لغوها بدون پیامدهای مالی نبوده اند، زیرا خریداران بدون در نظر گرفتن ارسال شدن یا نشدن محموله ها متعهد به پرداخت هزینه مایع سازی گاز طبیعی هستند.

شایان ذکر است که بازار گاز چرخشی است و دوره هایی از قیمت های بالا و پایین را عمدتاً به دلیل فقدان سرمایه گذاری پایدار در پروژه های صادرات گاز تجربه می کند.

در طول تاریخ، بازار گاز همیشه توانسته است در زمان قیمت پایین قراردادهای تک محموله ای و هنگام عرضه مازاد بدون نیاز به مهار تولید، خود را متوازن کند.

با این حال، ما با شرایطی استثنایی روبه رو هستیم که تولیدکنندگان و صادرکنندگان گاز و ال ان جی پرهزینه را بدون داشتن پشتوانه ای محکم در بازار، مجبور به کاهش تولید کرده است.

کشورهای تولیدکننده عضو جی ای سی اف کمترین هزینه های تولید در سطح جهان را دارند و به ویژه از طریق عرضه ال ان جی می توانند به بهبود این شرایط بحرانی کمک کنند، زیرا سرمایه گذاری اولیه بیشتر پروژه های عملیاتی ال ان جی در کشورهای عضو جی ای سی اف دوباره جبران شده است.

سال جاری میلادی چالش های بسیاری را برای اعضای جی ای سی اف به همراه داشته است.

شاهد سقوط تقاضای گاز در سراسر جهان به دلیل اقدام های صورت گرفته برای مهار ویروس کرونا و همچنین مازاد جهانی عرضه ال ان جی و قیمت بی سابقه پایین قراردادهای تک محموله ای هستیم.

این روندهای نامطلوب بر تجارت صنعت گاز تأثیر گذاشته است.

آیا جی ای سی اف به عنوان سازمانی بین دولتی ممکن است با توجه به شرایط موجود سیاست های خود را تغییر دهد؟ جی ای سی اف همچنان به اصول بنیادین خود پایبند است.

مطابق اساسنامه جی ای سی اف و راهبرد بلندمدت آن، این مجمع نسبت به ارائه چارچوبی برای به اشتراک گذاشتن تجربه، دیدگاه ها و اطلاعات در بین کشورهای عضو خود و همچنین حمایت از حقوق مربوط به گاز طبیعی کشورهای عضو خود متعهد است.

جی ای سی اف متعهد است به امنیت جهانی عرضه گاز کمک کند.

همه کشورهای عضو جی ای سی اف با اجرای اقدامات اصلاحی خود به شرایط نامساعد فعلی پاسخ داده اند.

برای مثال، شرکت های مختلف ملی نفت و گاز اعلام کرده اند که بودجه سرمایه گذاری خود را کاهش داده اند و این در حالی است که دیگران عرضه گاز به بازارهای منطقه ای و جهانی را کاهش داده اند.

این امر به طور مستقل توسط کشورهای عضو و به عنوان واکنشی طبیعی به پویایی بازار انجام شده است.

بر این باوریم که در شرایط نامطلوب کنونی، فرصت های جدیدی برای صنعت جهانی گاز به طور کلی و به ویژه برای کشورهای عضو جی ای سی اف به وجود خواهد آمد.

به همین دلیل برای ما مهم است که گاز طبیعی را به عنوان سوخت مقصد و سوخت منتخب ترویج دهیم و از کشورهای عضو در ارزیابی و پیش بینی تحولات بازارهای گاز تا سال 2050 و پس از آن حمایت کنیم.


کلید واژه ها: سرمایه گذاری - شیوع ویروس کرونا - مجمع کشورهای صادرکننده گاز - سرمایه - ویروس کرونا - صنعت - صنعت گاز - پیش بینی - کرونا - دلیل شیوع کرونا - پیش بینی آینده - کاهش - شیوع - اقتصاد جهان - ویروس - صنایع - آینده - تولیدکننده - تقاضا - صادرکننده - گاز طبیعی - بینی - قیمت - خرید - خبرگزاری - قیمت گاز - خرید گاز - کووید 19 - دبیرکل - تصویری

آخرین اخبار سرویس:
مقایسه خودرو جک J5 و جیلی GC6 اکسلنت

لغو طرح ترافیک به خاطر کرونا امکانپذیر است؟

استخدام مهندس فروش (رشته مکانیک) در تهران

استخدام کارمند بازرگانی خانم در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام سرپرست تولید شرکت تعاونی کاغذ شرق کاویان در مشهد

ببینید | فیلمی باورنکردنی از دزدی قطاری از چند خودرو توسط سارقان حرفه ای

نحوه فروش سهام عدالت در بانک سپه/ غیر حضوری

استخدام کارشناس فروش در شرکت کاشی یادمان در تهران

رزمایش همدلی جوانان دهه هشتادی

استخدام فروشنده خانم در فروشگاه محصولات غذایی کشاورز در تهران

کالای خرید قدیم باید به همان قیمت قبلی فروخته شود/ مخدوش کردن نرخ درج شده روی کالا تخلف است

فارس من|انجام اقدامات پیشگیرانه و پیشنهادی برای مقابله با تغییر کاربری ها در اراضی کشاورزی طرقبه شاندیز

استخدام سرپرست صادرات با حقوق ثابت، پورسانت، بیمه در تهران

در هفته جاری چه بازارهایی پیشتاز بودند؟ | سکه، ارز یا سهام؟

استخدام کارشناس سئو و کارشناس تولید محتوا در تهران

استخدام بازار یاب حضوری در شرکت غزال پخش پیشرو در تهران

استخدام ویزیتور فروش (فارمارپ) با حقوق ثابت و پورسانت در تهران

استخدام کارشناس فروش آقا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام مهندس صنایع آقا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس معدن در یک شرکت معدنی در فارس

رشد 1000 درصدی قیمت تیبا!

انعقاد تفاهم نامه با بسیج اصناف برای تولید طرح های طراحان ایرانی لباس

برندگان جشنواره طلایی مشترک بانک تجارت و ایران کیش مشخص شدند

صرفه جویی 500 مگاواتی برق تهران در تابستان امسال

فلسفه وجودی بانک صنعت و معدن پیشگام بودن در مقوله توسعه اقتصادی است

نرخ جدید هر کیلو تخم مرغ مشخص شد

در عرضه اولیه «وسپهر» چه گذشت؟

استخدام مدیر برنامه ریزی و تولید(رشته صنایع و مدیریت صنعتی)

استخدام مدیر توزیع و پخش آقا در صنایع مرغ تلاونگ در تهران

استخدام تحصیلدار در یک شرکت معتبر تولیدی در تهران

کلیدی ترین عنصر دکوراسیون خانه؛ فرش سالن پذیرایی

ویدیو کامنت| افتتاح نخستین پارک بیمارستانی گیلان در رشت

خدمات رایگان حمل و نقل اتوبوسرانی یزد در روز جهانی بدون خودرو

اختصاص ده ها میلیارد تومان اعتبار به صاحبان مشاغل در قزوین

ضرورت اصلاح ساختار و افزایش سهم بخش کشاورزی از بودجه کشور

عملکرد خوب کارخانه های مازندران در دوران کرونا +فیلم

جامعه زنان، بخش مهمی از نیروی انسانی کشور هستند

استفاده از تمام ظرفیت های کرمانشاه برای تداوم کاهش نرخ بیکاری

استخدام کارشناس فروش voip و تجهیزات شبکه در مشهد

استخدام فروشنده حضوری و تلفنی با حقوق و مزایا در تهران

ثبت نام 45هزارخانوار مناطق جنوبی آذربایجان غربی در طرح توزیع الکترونیکی گاز مایع

استخدام کارمند فروش آقا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی در یک شرکت تولیدی در تهران

استخدام مهندس صنایع در یک شرکت تولیدی - بازرگانی در تهران

استخدام راننده به همراه ماشین وانت یخچال دار در همدان

استخدام کارشناس مالی و انباردار در یک شرکت معتبر در تهران

ببینید | آتش سوزی وحشتناک در جایگاه سوخت

استخدام کارشناس شبکه و IT در شرکت معتبر ساختمانی در تهران

افتتاح 4 مخزن ذخیره آب در بوستان های خمینی شهر

تجمع کارگران کارخانه قند تربت جام در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات مزدی

راهکار کاربران خبرآنلاین برای کنترل نرخ ارز/ وابستگی به دلار را کم کنیم

روند استفاده از ماسک کشور ما در حدود 48 الی 50 درصد است

استخدام ویزیتور و کارشناس فروش در یک هلدینگ معتبر در تهران

نرخ جدید هر کیلو تخم مرغ اعلام شد

عکس| تجمع کارگران کارخانه قند تربت جام

استخدام بازاریاب آقا در یک شرکت معتبر در قم

استخدام سرپرست منطقه ای فروش در گروه مبلمان یاتاش در تهران

استخدام کارگر بسته بند آقا در یک شرکت معتبر دارویی در تهران

استخدام مدیر عامل آقا (رشته برق، مدیریت) در خراسان رضوی

استخدام مهندس تولید آقا (رشته صنایع یا برق) در تهران

گلایه وزارت بهداشت از کمبود امکانات برای غربالگری کرونا

رابطه کارت بازرگانی با رانت های تجاری چیست؟

افزایش صادرات روغن موتور با وجود تحریم ها

تجمع کارگران کارخانه قند تربت جام در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات مزدی

دخالت در قیمت گذاری محصولات و خدمات در چهارچوب قانون اساسی نیست

جزییات پرداخت وام به «بازنشستگان»

رهایی یک زندانی در قم از طناب دار با یک شرط خاص

بخش خبری 20:30 مورخ 31 شهریور 99 + فیلم

افزایش قیمت گازوییل کذب است/سهمیه بنزین مهر ماه امشب واریز می شود

سمنان کمترین نرخ بیکاری را در کشور دارد/ضرورت توسعه مشاغل خانگی

ویدئو | نموداری که نشان می دهد باید در انتظار فاجعه کرونا در ایران باشیم

کارفرما کارگران فصلی را می تواند اخراج کند؟

استخدام خزانه دار با حقوق ثابت و بیمه در تهران

استخدام کارشناس تولید محتوا و ادیتور عکس و ویدئو در تهران

استخدام کارشناس فروش تلفنی خانم با حقوق ثابت و مزایا در تهران

اتحادیه اروپا قانون معافیت اوکراین از روادید شنگن را لغو می کند

استخدام کارشناس نساجی و کارشناس رنگ در تهران

احتمال واردات تخم مرغ دو دلاری از ترکیه

استخدام انباردار آقا در یک شرکت صنایع چوبی معتبر در تهران

استخدام کارگر وسط کار آقا در کارخانه قطعه تراشی معتبر در تهران

گشایش تحریمی با حمایت از شرکت های دانش بنیان/تولید 8.5 میلیون بشکه نفت در سال 1404/سهمیه بنزین مهرماه امشب واریز می شود

امام جمعه اصفهان: بانک های خصوصی از موانع مهم سر راه تولید هستند

مهم ترین خبر های جامعه که در 31 شهریور رخ داد

آزادسازی 31 هزارمتر زمین های ملی در گلوگاه

استخدام کارشناس ارشد سرمایه گذاری در کارگزاری مفید در مشهد

استخدام کارشناس فروش خانم در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس فروش در شرکت زرین پیشتاز افق پارس در تهران

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام مسئول آرشیو (رشته برق، مکانیک) جهت کار در زنجان

استخدام کارشناس فروش با مزایا در ارسان الکترونیک در تهران

حقوق بازنشستگان به میانگین شاغلان نزدیک می شود

ببینید | پیشبینی معاون وزیر بهداشت از یک فاجعه در کشور

آژانس گردشگری اروپا: اتحادیه تست کرونا را جایگزین قرنطینه کند

تصمیمی که عرضه ارز صادراتی را افزایش داد

یارانه هر ایرانی؛ یک شانه تخم مرغ + عکس

آمار مرخصی ز ایمان در کشورهایی مختلف + عکس

برپایی نمایشگاه مهروزی در شهرستان آبیک

خراسان جنوبی در وضعیت قرمز کرونا است

اعتراض استاندار تهران به لغو دورکاری کارمندان

هر کیلو مرغ، 19 هزار تومان شد

کاهش شدید قیمت خرید گاز از کشورهای تولیدکننده به دلیل شیوع کرونا

کاهش شدید قیمت خرید گاز از کشورهای تولیدکننده به دلیل شیوع کرونا