مطالب مرتبط:
دبیر خانه کارگر تبریز: خبرنگاران بار روانی جامعه را بر دوش می کشند
کشف محموله ماسک احتکار شده در تبریز
قهر کامل بیل با زیدان
فعالیت ایرنا حرفه ای و توام با حس مسوولیت است
هزینه 37 میلیاردی در مجموعه تاریخی ربع رشیدی تبریز
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 16 مرداد 1399 ساعت 23:052020-08-06اقتصادي

عطش تبریز، قهر طبیعت یا بی‎ تدبیری در مسوولیت


موضوع آب شرب تبریز، این روزها در حالی به مرحله اضطرار و تعیین برنامه و جدول قطعی های مکرر روزانه رسیده که تنها اندکی دوراندیشی و جدیت در خصوص ساماندهی منابع آبی موجود و اجرای به موقع طرح هایی چون انتقال آب ارس به تبریز، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس از تبریز، چند سالی می شود که عطش تبریز به دلیل تغییر شرایط اقلیمی رخ داده در حدود دو دهه گذشته و البته عدم وجود فرهنگ درست مصرف و بهره برداری های نادرست از منابع آبی در بخش هایی چون کشاورزی، به چالشی اساسی به ویژه در روزهای داغ تابستان تبدیل شده است.

اما امسال همه این شرایط پیش زمینه در کنار عامل تشدیدکننده مصرفی به نام بیماری کرونا دست به دست هم دادند تا وضعیت تامین آب شرب تبریز در وضعیت بحران قرار گرفته و کار به اعلام برنامه قطعی روزانه آب در مناطق مختلف شهر برسد.

چنین شرایطی حتی نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی را نیز وادار به پیگیری مستقیم از وزیر نیرو برای حل مشکل تامین آب شرب تبریز کرد و معاون نظارت بر بهره برداری شرکت آب و فاضلاب کشور و برخی از مدیران این شرکت برای بررسی آخرین وضعیت تامین و توزیع آب راهی تبریز شدند و نتیجه آن اتخاذ تمهیدات فوری برای افزایش حدود 300 لیتر در ثانیه ای ظرفیت روزانه تامین آب شرب این کلان شهر شد.

اما موضوعی که در این روزهای بی آبی و عطش تبریز بیش از گذشته مورد توجه و البته پرسشگری عمومی قرار گرفته، عدم برنامه ریزی و البته آینده نگری درست از سوی دستگاه ها و مسوولان حوزه تامین آب و بر زمین ماندن طرح هایی چون انتقال آب ارس به تبریز است، کلان شهری که تنها یک هزار و 567 حلقه چاه غیرمجاز در سطح آن به صورت غیرقانونی و البته به عنوان اجباری برای تامین آب، اقدام به بهره برداری از منابع زیرزمینی می کنند و اکنون حتی با چنین بهره برداری های بی رویه ای نیز با بحران آب روبه روست.

  ابطال اجرای پروژه انتقال آب ارس، ظلم دولت تدبیر و امید در حق آذربایجان و تبریز در این میان انتقال آب ارس به تبریز از برنامه های بلندمدت برای رفع مشکل آب این شهر بوده و انتقال آب از سد میانه نیز به عنوان پدافند غیرعامل و خط پشتیبانی مطرح شده است.

پروژه ای که به گفته نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی از سوی دولت سابق مورد تصویب قرار گرفته بود اما متاسفانه جزو نخستین پروژه هایی بوده که دولت تدبیر و امید آن را ابطال کرد و این ظلم بزرگی در حق مردم آذربایجان شرقی و شهر تبریز محسوب می شود.

احمد علیرضا بیگی،کمبود منابع آبی را مهم ترین تهدید برای مردم تبریز و آذربایجان عنوان کرده و می افزاید: شهر تبریز به دلیل کسری منابع آبی در مضیقه قرار دارد و اگر خط دوم زرینه رود برای حل بخشی از این مشکل احداث نمی شد، مشخص نبود چه اتفاقی می افتاد.

وی ادامه می دهد: در دولت سابق یک دوراندیشی کردیم و برای پاسخگویی به مصرف 10 سال آینده با وجود تمام مشکلات، خط دوم زرینه رود را ابتدا در قالب یک خط اضطراری برای پوشش خط اول در زمان حوادث غیرمترقبه احداث کردیم و نهایتا خط دوم هم احداث شد ولی در زمان های پرمصرف و شرایط کرونایی این روزها، آب به برخی از محلات تبریز نمی رسد و این مسئله هر روز حادتر نیز می شود.

بیگی معتقد است، براساس مطالعات و بررسی های صورت گرفته باید اولویت اصلی حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو موضوع آب و انتقال آب ارس باشد، چرا که لازم است، علاوه بر خط دوم زرینه رود که پشتوانه تامین منابع آبی تبریز به شمار می رود، منبع آب غرب تبریز و مصارف صنعتی شهر نیز از طریق آب ارس تامین شود که مطالعات آن انجام گرفته اما متاسفانه این پروژه در دولتوزارت نیرو" نیز این مشکل پیگیری شود.

نبود تفکر استراتژیک در برخی مدیران، عامل اصلی بروز بحران آب دیگر نماینده تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه موضوع انتقال آب از ارس به تبریز از سال 92 متوقف شده است، می گوید: اگر این پروژه ادامه می یافت اکنون شاهد اتمام آن بودیم و امروز مشکل کمبود آب گریبانگیر تبریز و مردم آن نبود.

 روح الله متفکرآزاد، نبود تفکر استراتژیک در برخی مدیران عامل را دلیل اصلی این مشکل می داند و معتقد است: در این میان عدالت توزیع آب در تبریز رعایت نمی شود البته اکنون اقداماتی در این زمینه انجام شده ولی مردم هنوز گلایه مند هستند.

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی تاکید می کند: مشکلات موجود نتیجه نبود مدیریت استراتژیک در برخی مدیران عامل است و متاسفانه همین امر موجب شده پس از اجرای 35 کیلومتر از پروژه انتقال آب ارس از محل اعتبارات آب های مرزی از سال 92 تاکنون هیچ اقدامی برای اجرای فاز 110 کیلومتری باقیمانده صورت نگیرد و امروز شاهد قطعی های مکرر آب و آن هم به صورت ناعادلانه در سطح شهر تبریز هستیم.

متفکرآزاد اضافه می کند: مخزن بالانس ارتفاعی آب در تبریز با کمبود مواجه است و مجموعه دولت و شهرداری و شورای شهر باید اقداماتی انجام دهند تا شاهد عدالت در قطعی آب تبریز باشیم.

  ادامه پروژه انتقال آب ارس به تبریز در انتظار نهایی شدن قراردادهای فاینانس در این بین یکی از نمایندگان مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت انتقال آب ارس به دشت تبریز معتقد است، بخش قابل توجهی از عملیات اجرایی صورت گرفته در این پروژه محدود به چند سال اخیر بوده و ادامه این عملیات در انتظار تامین منابع مالی مورد نیاز است.

  محمدحسین فرهنگی، استفاده از قراردادهای فاینانس را یکی از راه های تأمین منابع مالی این پروژه عنوان و اذعان دارد: اقدامات و پیگیری های لازم در این خصوص صورت گرفته و منتظر نهایی شدن قراردادهای فاینانس برای ادامه فازهای بعدی پروژه انتقال آب ارس به تبریز هستیم.

عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی دورنمای پروژه انتقال آب ارس به تبریز را میان و بلندمدت عنوان و تصریح می کند: نباید انتظار داشت که مشکل آب دشت تبریز در آینده نزدیک از طریق تکمیل این پروژه حل شود و بر همین اساس باید راهکارهای عملی کوتاه مدت برای تامین آب مورد نیاز منطقه اندیشیده و به کار گرفته شود.

وی، استفاده از چاه های منطقه برای تامین آب مورد نیاز صنایع و زمین های کشاورزی را از جمله راهکارهای کوتاه مدت برای حل مشکل آب تبریز برشمرده و ادامه می دهد: واحدهای صنعتی بزرگی مانند نیروگاه تبریز که مصرف آب بالایی نیز دارند، می توانند برای تامین این نیاز به جای اتصال به شبکه آبرسانی از چاه های آب موجود خود استفاده کنند که خوشبختانه این مهم با توجه به ترسالی های اخیر قابل اجراست.

فرهنگی با تاکید بر اولویت تامین آب شرب در شرایط فعلی می گوید: افزایش برداشت از زرینه رود با توجه به ظرفیت لوله های انتقال آب از این رود نیز دیگر راهکار مقطعی است و در کنار تمام این موارد باید موضوع فرهنگ سازی مصرف آب با اولویت صرفه جویی عمومی نیز مورد توجه جدی قرار گیرد که در این خصوص انتظار می رود، دستگاه های متولی مانند صدا و سیما از حداکثر توان خود برای ترویج فرهنگ صحیح مصرف استفاده کنند.

  پروژه انتقال آب ارس به تبریز کنار گذاشته نشده است البته استاندار آذربایجان شرقی نیز در جریان بازدید از روند اجرایی عملیات لوله گذاری و احداث خط انتقال آب سد نهند به تبریز، انتقال آب ارس به دشت تبریز را اصلی ترین سیاست استان برای تأمین آب شهر تبریز دانسته و گفته است: 35 کیلومتر از این پروژه مهم با صرف 400 میلیارد تومان از سال 94 تا 98 توسط دولت تدبیر و امید اجرا شده است.

محمدرضا پورمحمدی، در واکنش به اظهارات مطرح شده در خصوص ابطال پروژه انتقال آب ارس به تبریز نیز اظهار می کند: این پروژه کنار گذاشته نشده و مصوبه شورای اقتصاد برای استفاده از فاینانس خارجی برای اجرای آن در سال 96 اخذ شده است.

استاندار آذربایجان شرقی همچنین می گوید: با توجه به تحریم ها و عدم امکان استفاده از فاینانس خارجی، سرمایه گذار جدید شناسایی و برای ادامه مراحل قانونی به بانک مرکزی معرفی شده است.

حل مشکل آب تبریز راه حلی مرکب از راهکارهای کوتاه، میان و بلندمدت می طلبد آنچه مسلم است اینکه بروز شرایط فعلی در حوزه آب تبریز علاوه بر تاثیر غیرقابل انکار تغییر شرایط اقلیمی محصول دو دلیل عمده، یکی در بخش مصرف و فرهنگ مصرف بهینه از سوی طیف عامه جامعه و دیگری ضعف در اتخاذ رویکردها و اجرای برنامه های درست در حوزه مدیریت منابع آبی از سوی دستگاه ها و متولیان این حوزه است، موضوعی که چکیده آن را می توان در اظهارات معاون هماهنگی امور عمرانی فرمانداری تبریز یافت.

آنجا که احمد اسدی در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان تبریز می گوید: با توجه به مصرف بیش از 90 درصد منابع آب کشور در حوزه کشاورزی باید استفاده از روش های نوین آبیاری، ترویج کاشت گیاهان مقاوم به کم آبی، کشت های گلخانه ای، لوله گذاری از سر چاه تا مزرعه و لحاظ مدیریت آب مجازی در اولویت طرح های کشاورزی شهرستان باشد.

وی انتقال آب ارس به تبریز را از برنامه های بلندمدت برای رفع مشکل آب این کلان شهر قلمداد کرده و معتقد است: باید انتقال آب از سد میانه به عنوان پدافند غیرعامل و خط پشتیبانی مدنظر قرار گیرد و اجرای برنامه های میان مدت و کوتاه مدت نیز باید با سرعت بیشتری انجام شود.

اسدی، اختصاص 10 میلیارد تومان اعتبار برای افزایش دبی آب اختصاصی از سد نهند را یکی از این برنامه های میان مدت در دست اقدام عنوان کرده و می افزاید: ادارات متولی باید جایگزینی آب اختصاصی به صنایع، شناسایی و برخورد با چاه های غیرمجاز، اصلاح شبکه، فرهنگ سازی برای مدیریت مصرف بهینه آب و سایر اقدامات مرتبط را به عنوان راهکارهای کوتاه مدت در دستور کار قرار دهند و در همین زمینه اداره امور آب و فاضلاب تبریز مکلف است، ضمن اقدام عملیاتی عاجل در این خصوص، ظرف مدت یک ماه قابلیت اجرایی نصب کنتورهای هوشمند بر روی چاه های مجاز آب را بررسی و این امر را در مسیر چاه های واقع در دره لیقوان اجرایی و نتیجه را به شورای حفاظت از آب شهرستان اعلام کنند.

انتهای پیام/60001/س
کلید واژه ها: تبریز - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس - منابع آبی - نماینده ولی فقیه - شرایط - آذربایجان شرقی - خبرگزاری فارس - برنامه - روزانه - بیماری کرونا - شرایط اقلیمی - آب شرب - تامین آب شرب - بهره برداری - منابع - وضعیت - آذربایجان - انتقال آب - ساماندهی - قطعی - درست - مصرف - خبرگزاری - هایی - ولی فقیه - تامین آب - نماینده - تابستان - اضطرار - انتقال

آخرین اخبار سرویس:
پیش بینی افزایش ورود کالاهای اساسی به کشور

استخدام سرپرست فروش در پرگاس طب در اهواز

نرخ تورم شهریور ماه اعلام شد

تولید نهال شناسنامه دار، فرصتی برای افزایش بهره وری

500 واحد مسکونی به مددجویان کمیته امداد تحویل شد

نفت 5 درصد ارزان شد

هشدار درباره تعطیلی بزرگترین بیمارستان به سبب کمبود سوخت

افتتاح درمانگاه ولایت بسیجیان درخرم آباد

اهمیت انتقال همکاری تجاری ایران و افغانستان به سطح فنی- مهندسی

فولاد خوزستان، تولید نیمه نخست را به مرز 2 میلیون تن رساند

مسکن مهر هشتگرد در پایان راه

تورم سالیانه در شهریور ماه به 26 درصد رسید/روند تورم ماهانه همچنان افزایشی است+جدول

وزارت صمت: موضوع احتکار خودرو در گروه خودروسازی سایپا منتفی است

ابراز نارضایتی مردم از عملکرد اتوبوس های شهری/ نظارت آنلاین مشکل را برطرف می کند؟!

جریمه بدهکاران آزادراهی از امروز

سمند سورن با توان تولید سالانه 30 هزار دستگاه، آماده تجاری سازی

کانال های روباز شهرک طالقانی ماهشهر همچنان بلاتکلیف مانده اند

بانک ها چگونه تولیدی ها را به تعطیلی می کشانند؟

افزایش 20 هزار واحدی مسکن کارکنان نیرو های مسلح

جزییات ساخت 4 میلیون واحد مسکونی و راه اندازی صندوق ملی مسکن/ چیزی از مسکن ملی در نمی آید

افتتاح درمانگاه ولایت بسیجیان درخرم اباد

همت بلند لارستانی ها در رزمایش همدلی

فاصله 20 میلیون تومانی قیمت پرواز های تهران-استانبول!

افزایش آمار کرونا در مرز اروگوئه و برزیل برای مقامات اروگوئه ای مشکل ساز شد

رشد 16 درصدی قیمت آهن طی 2 هفته اخیر + جدول

تور کیش از تمامی مبادی و اقامت در بهترین هتل های کیش

5 گزینه خرید خودرو 600 میلیونی

رییس جمهور اولویت اول اقتصاد کشور را اعلام کرد

سهام عدالت یک میلیونی امروز 31.5 میلیون تومان شد

خرید اینترنتی انگشتر مردانه

کمبود روغن در بازار عمده فروشان مشهد

استخدام مدیر فروش سمیناری و کارشناس فروش سمیناری در تهران

استخدام مدیر فروش در یک شرکت خصوصی در تهران

پرداخت یارانه کرونایی به مددجویان آذربایجان شرقی

استخدام کارگر ساده آقا در فرآورده های لبنی برکت در تهران

اقدام ملی مسکن قدمی مقتدرانه برای شکستن حباب قیمت خانه در هرمزگان

اعلام سهم اعتبارات هر شهرستان در زمینه آلودگی های زیست محیطی

فشار افت بی سابقه ارزش لیر بر بانک مرکزی ترکیه افزایش یافت

صرفه جویی ارزی با کشت بذر گیاهان بومی

استخدام 6 عنوان شغلی در پخش سراسری فروردین لاهیج در البرز

وزارت صمت: موضوع احتکار خودرو در گروه خودروسازی سایپا منتفی است

یزدی ها پا به رکاب شدند

استخدام فروشنده و پیک موتوری در یک گالری معتبر در تهران

کاهش چشمگیر بینندگان تلویزیونی جوایز اِمی

بزرگ ترین اقتصاد اروپا در سال جاری 5.2 درصد کوچک می شود

جزییات عرضه خودرو در بورس کالا اعلام شد

آشفتگی و بی نظمی در بازار بلیت پروازهای ترکیه

استخدام مدیر فروش در شرکت نوین صنعت مرزگستر در تهران

مرکز آمار: نرخ تورم 26 درصد شد

قصه الماس سیاه؛ از ایران تا رستوران های لوکس اروپایی + فیلم

نشست سالانه 5G World Summit 2020 دو جایزه ویژه خود را به هواوی اهدا کرد

دانشگاه صنعتی اصفهان، مجری طرح افزایش ضریب بازیافت میدان نفتی مارون

ربیعی کارخانه تولید آب معدنی در زاهدان را افتتاح کرد

بازپرداخت وام 240 میلیون تومان مسکن چقدر است؟

نرخ تورم شهریور به 26 درصد رسید

اتمام ساخت مسکن مهر تا پایان آبان ماه باید انجام شود

گرانی نرخ ارز سهام صادرات محور را با ارزش می کند/ سهامداران با اطلاعات درست اقدام به خرید کنند

لیست خانه های خالی به دست ما نرسیده است؛ سازمان مالیات به سامانه جامع املاک دسترسی دارد

نرخ طلا، سکه و ارز در یکم مهرماه 99

قیمت انواع ارز در اولین روز مهر ماه/ فاصله 370تومانی نرخ دلار صرافی و آزاد

پیش بینی امیدوار کننده از روند بورس تا پایان 99

گرانی میلگرد به دلیل افزایش هزینه تولید

شاخص بورس استان 162 هزار واحد کاهش یافت

اختلاف نظر سه جانبه برای افزایش یارانه مراکز توانبخشی

موافقت شورای شهر تهران با ورود شهروند و همشهری به بازار بورس

«رایگانی» از سازمان تعزیرات حکومتی رفت

تبعیت فرآیند کشف قیمت محصولات فولادی از قوانین بورس کالا

تابلوی بورس: تدوام روند نزولی با ریزش 13 هزار و 672 واحدی

مروری بر عملکرد شهریور ماه «وپترو»

ضرورت اصلاح و یکسان سازی نرخ آرد

روند پرداخت وام به تعاونی های بانوان قزوینی تسهیل شود

افزایش 34 درصدی نرخ تورم نقطه ای خانوار های کشور

دانشگاه صنعتی اصفهان، مجری طرح پژوهشی افزایش ضریب بازیافت میدان نفتی مارون

نمایشگاه جلوه های عاشورا در فاز 8 پردیس

قیمت سکه و طلا امروز سه شنبه 1 مهرماه 99/ دلار، سدی در برابر کاهش قیمت طلا و سکه/ نوسان محدود اونس طلا

سهام عدالت 1 میلیونی امروز 31.5 میلیون تومان شد

فاصله 20 میلیون تومانی قیمت پروازهای تهران-استانبول!

بهترین گزینه های خرید خودرو 620میلیونی

ربیعی کارخانه تولید آب آشامیدنی در زاهدان را افتتاح کرد

سکه یک میلیون و 100 هزار تومان حباب دارد

استخدام کارشناس فروش، برنامه نویس وب، گرافیست در گیلان

قیمت مرغ، برنج و شکر طی یک سال چقدر گران شد؟+جدول

افتتاح طرحهای حوزه سلامت در لرستان

جزییات فروش اقساطی مسکن مهر

داستان خوراکی ها

سهام عدالت 31.5 میلیون تومان شد

استخدام کارشناس برنامه ریزی تولید و مواد (رشته صنایع) دراصفهان

سهام عدالت 1 میلیونی امروز 31.5 میلیون تومان شد

استخدام پیک موتوری در یک شرکت خودرویی در تهران

آغاز پنجمین دوره DBA بازار سرمایه اسلامی از هفته اول آبان ماه

ترس بازگشت به محدودیت های کرونایی باعث قرمز شدن بازارها شد

قصه الماس سیاه؛ از جنگل های هیرکانی تا رستوران های لوکس اروپایی

خریداران سکه بیشترین سود را کردند یا خریداران ارز؟

ترس بازگشت به محدودیت های کرونایی بورس های بین المللی را منفی کرد

تورم نقطه ای شهریور ماه اعلام شد

فارس من| امکان برخورداری 100 شرکت صنعتی از ظرفیت بورس/ شناسایی 400 طرح برای تأمین مالی

ارزش سهام عدالت من (1399/7/1)

دو درصد البرزی ها به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند

فارس من| ادعای بانکها در مورد پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش صحیح نیست

استخدام مونتاژکار تابلوهای برق فشار ضعیف در شرکت طیف آسا البرز

عطش تبریز، قهر طبیعت یا بی‎ تدبیری در مسوولیت

عطش تبریز، قهر طبیعت یا بی‎ تدبیری در مسوولیت