مطالب مرتبط:
دبیر خانه کارگر تبریز: خبرنگاران بار روانی جامعه را بر دوش می کشند
کشف محموله ماسک احتکار شده در تبریز
قهر کامل بیل با زیدان
فعالیت ایرنا حرفه ای و توام با حس مسوولیت است
هزینه 37 میلیاردی در مجموعه تاریخی ربع رشیدی تبریز
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 16 مرداد 1399 ساعت 23:052020-08-06اقتصادي

عطش تبریز، قهر طبیعت یا بی‎ تدبیری در مسوولیت


موضوع آب شرب تبریز، این روزها در حالی به مرحله اضطرار و تعیین برنامه و جدول قطعی های مکرر روزانه رسیده که تنها اندکی دوراندیشی و جدیت در خصوص ساماندهی منابع آبی موجود و اجرای به موقع طرح هایی چون انتقال آب ارس به تبریز، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس از تبریز، چند سالی می شود که عطش تبریز به دلیل تغییر شرایط اقلیمی رخ داده در حدود دو دهه گذشته و البته عدم وجود فرهنگ درست مصرف و بهره برداری های نادرست از منابع آبی در بخش هایی چون کشاورزی، به چالشی اساسی به ویژه در روزهای داغ تابستان تبدیل شده است.

اما امسال همه این شرایط پیش زمینه در کنار عامل تشدیدکننده مصرفی به نام بیماری کرونا دست به دست هم دادند تا وضعیت تامین آب شرب تبریز در وضعیت بحران قرار گرفته و کار به اعلام برنامه قطعی روزانه آب در مناطق مختلف شهر برسد.

چنین شرایطی حتی نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی را نیز وادار به پیگیری مستقیم از وزیر نیرو برای حل مشکل تامین آب شرب تبریز کرد و معاون نظارت بر بهره برداری شرکت آب و فاضلاب کشور و برخی از مدیران این شرکت برای بررسی آخرین وضعیت تامین و توزیع آب راهی تبریز شدند و نتیجه آن اتخاذ تمهیدات فوری برای افزایش حدود 300 لیتر در ثانیه ای ظرفیت روزانه تامین آب شرب این کلان شهر شد.

اما موضوعی که در این روزهای بی آبی و عطش تبریز بیش از گذشته مورد توجه و البته پرسشگری عمومی قرار گرفته، عدم برنامه ریزی و البته آینده نگری درست از سوی دستگاه ها و مسوولان حوزه تامین آب و بر زمین ماندن طرح هایی چون انتقال آب ارس به تبریز است، کلان شهری که تنها یک هزار و 567 حلقه چاه غیرمجاز در سطح آن به صورت غیرقانونی و البته به عنوان اجباری برای تامین آب، اقدام به بهره برداری از منابع زیرزمینی می کنند و اکنون حتی با چنین بهره برداری های بی رویه ای نیز با بحران آب روبه روست.

  ابطال اجرای پروژه انتقال آب ارس، ظلم دولت تدبیر و امید در حق آذربایجان و تبریز در این میان انتقال آب ارس به تبریز از برنامه های بلندمدت برای رفع مشکل آب این شهر بوده و انتقال آب از سد میانه نیز به عنوان پدافند غیرعامل و خط پشتیبانی مطرح شده است.

پروژه ای که به گفته نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی از سوی دولت سابق مورد تصویب قرار گرفته بود اما متاسفانه جزو نخستین پروژه هایی بوده که دولت تدبیر و امید آن را ابطال کرد و این ظلم بزرگی در حق مردم آذربایجان شرقی و شهر تبریز محسوب می شود.

احمد علیرضا بیگی،کمبود منابع آبی را مهم ترین تهدید برای مردم تبریز و آذربایجان عنوان کرده و می افزاید: شهر تبریز به دلیل کسری منابع آبی در مضیقه قرار دارد و اگر خط دوم زرینه رود برای حل بخشی از این مشکل احداث نمی شد، مشخص نبود چه اتفاقی می افتاد.

وی ادامه می دهد: در دولت سابق یک دوراندیشی کردیم و برای پاسخگویی به مصرف 10 سال آینده با وجود تمام مشکلات، خط دوم زرینه رود را ابتدا در قالب یک خط اضطراری برای پوشش خط اول در زمان حوادث غیرمترقبه احداث کردیم و نهایتا خط دوم هم احداث شد ولی در زمان های پرمصرف و شرایط کرونایی این روزها، آب به برخی از محلات تبریز نمی رسد و این مسئله هر روز حادتر نیز می شود.

بیگی معتقد است، براساس مطالعات و بررسی های صورت گرفته باید اولویت اصلی حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو موضوع آب و انتقال آب ارس باشد، چرا که لازم است، علاوه بر خط دوم زرینه رود که پشتوانه تامین منابع آبی تبریز به شمار می رود، منبع آب غرب تبریز و مصارف صنعتی شهر نیز از طریق آب ارس تامین شود که مطالعات آن انجام گرفته اما متاسفانه این پروژه در دولتوزارت نیرو" نیز این مشکل پیگیری شود.

نبود تفکر استراتژیک در برخی مدیران، عامل اصلی بروز بحران آب دیگر نماینده تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه موضوع انتقال آب از ارس به تبریز از سال 92 متوقف شده است، می گوید: اگر این پروژه ادامه می یافت اکنون شاهد اتمام آن بودیم و امروز مشکل کمبود آب گریبانگیر تبریز و مردم آن نبود.

 روح الله متفکرآزاد، نبود تفکر استراتژیک در برخی مدیران عامل را دلیل اصلی این مشکل می داند و معتقد است: در این میان عدالت توزیع آب در تبریز رعایت نمی شود البته اکنون اقداماتی در این زمینه انجام شده ولی مردم هنوز گلایه مند هستند.

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی تاکید می کند: مشکلات موجود نتیجه نبود مدیریت استراتژیک در برخی مدیران عامل است و متاسفانه همین امر موجب شده پس از اجرای 35 کیلومتر از پروژه انتقال آب ارس از محل اعتبارات آب های مرزی از سال 92 تاکنون هیچ اقدامی برای اجرای فاز 110 کیلومتری باقیمانده صورت نگیرد و امروز شاهد قطعی های مکرر آب و آن هم به صورت ناعادلانه در سطح شهر تبریز هستیم.

متفکرآزاد اضافه می کند: مخزن بالانس ارتفاعی آب در تبریز با کمبود مواجه است و مجموعه دولت و شهرداری و شورای شهر باید اقداماتی انجام دهند تا شاهد عدالت در قطعی آب تبریز باشیم.

  ادامه پروژه انتقال آب ارس به تبریز در انتظار نهایی شدن قراردادهای فاینانس در این بین یکی از نمایندگان مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت انتقال آب ارس به دشت تبریز معتقد است، بخش قابل توجهی از عملیات اجرایی صورت گرفته در این پروژه محدود به چند سال اخیر بوده و ادامه این عملیات در انتظار تامین منابع مالی مورد نیاز است.

  محمدحسین فرهنگی، استفاده از قراردادهای فاینانس را یکی از راه های تأمین منابع مالی این پروژه عنوان و اذعان دارد: اقدامات و پیگیری های لازم در این خصوص صورت گرفته و منتظر نهایی شدن قراردادهای فاینانس برای ادامه فازهای بعدی پروژه انتقال آب ارس به تبریز هستیم.

عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی دورنمای پروژه انتقال آب ارس به تبریز را میان و بلندمدت عنوان و تصریح می کند: نباید انتظار داشت که مشکل آب دشت تبریز در آینده نزدیک از طریق تکمیل این پروژه حل شود و بر همین اساس باید راهکارهای عملی کوتاه مدت برای تامین آب مورد نیاز منطقه اندیشیده و به کار گرفته شود.

وی، استفاده از چاه های منطقه برای تامین آب مورد نیاز صنایع و زمین های کشاورزی را از جمله راهکارهای کوتاه مدت برای حل مشکل آب تبریز برشمرده و ادامه می دهد: واحدهای صنعتی بزرگی مانند نیروگاه تبریز که مصرف آب بالایی نیز دارند، می توانند برای تامین این نیاز به جای اتصال به شبکه آبرسانی از چاه های آب موجود خود استفاده کنند که خوشبختانه این مهم با توجه به ترسالی های اخیر قابل اجراست.

فرهنگی با تاکید بر اولویت تامین آب شرب در شرایط فعلی می گوید: افزایش برداشت از زرینه رود با توجه به ظرفیت لوله های انتقال آب از این رود نیز دیگر راهکار مقطعی است و در کنار تمام این موارد باید موضوع فرهنگ سازی مصرف آب با اولویت صرفه جویی عمومی نیز مورد توجه جدی قرار گیرد که در این خصوص انتظار می رود، دستگاه های متولی مانند صدا و سیما از حداکثر توان خود برای ترویج فرهنگ صحیح مصرف استفاده کنند.

  پروژه انتقال آب ارس به تبریز کنار گذاشته نشده است البته استاندار آذربایجان شرقی نیز در جریان بازدید از روند اجرایی عملیات لوله گذاری و احداث خط انتقال آب سد نهند به تبریز، انتقال آب ارس به دشت تبریز را اصلی ترین سیاست استان برای تأمین آب شهر تبریز دانسته و گفته است: 35 کیلومتر از این پروژه مهم با صرف 400 میلیارد تومان از سال 94 تا 98 توسط دولت تدبیر و امید اجرا شده است.

محمدرضا پورمحمدی، در واکنش به اظهارات مطرح شده در خصوص ابطال پروژه انتقال آب ارس به تبریز نیز اظهار می کند: این پروژه کنار گذاشته نشده و مصوبه شورای اقتصاد برای استفاده از فاینانس خارجی برای اجرای آن در سال 96 اخذ شده است.

استاندار آذربایجان شرقی همچنین می گوید: با توجه به تحریم ها و عدم امکان استفاده از فاینانس خارجی، سرمایه گذار جدید شناسایی و برای ادامه مراحل قانونی به بانک مرکزی معرفی شده است.

حل مشکل آب تبریز راه حلی مرکب از راهکارهای کوتاه، میان و بلندمدت می طلبد آنچه مسلم است اینکه بروز شرایط فعلی در حوزه آب تبریز علاوه بر تاثیر غیرقابل انکار تغییر شرایط اقلیمی محصول دو دلیل عمده، یکی در بخش مصرف و فرهنگ مصرف بهینه از سوی طیف عامه جامعه و دیگری ضعف در اتخاذ رویکردها و اجرای برنامه های درست در حوزه مدیریت منابع آبی از سوی دستگاه ها و متولیان این حوزه است، موضوعی که چکیده آن را می توان در اظهارات معاون هماهنگی امور عمرانی فرمانداری تبریز یافت.

آنجا که احمد اسدی در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان تبریز می گوید: با توجه به مصرف بیش از 90 درصد منابع آب کشور در حوزه کشاورزی باید استفاده از روش های نوین آبیاری، ترویج کاشت گیاهان مقاوم به کم آبی، کشت های گلخانه ای، لوله گذاری از سر چاه تا مزرعه و لحاظ مدیریت آب مجازی در اولویت طرح های کشاورزی شهرستان باشد.

وی انتقال آب ارس به تبریز را از برنامه های بلندمدت برای رفع مشکل آب این کلان شهر قلمداد کرده و معتقد است: باید انتقال آب از سد میانه به عنوان پدافند غیرعامل و خط پشتیبانی مدنظر قرار گیرد و اجرای برنامه های میان مدت و کوتاه مدت نیز باید با سرعت بیشتری انجام شود.

اسدی، اختصاص 10 میلیارد تومان اعتبار برای افزایش دبی آب اختصاصی از سد نهند را یکی از این برنامه های میان مدت در دست اقدام عنوان کرده و می افزاید: ادارات متولی باید جایگزینی آب اختصاصی به صنایع، شناسایی و برخورد با چاه های غیرمجاز، اصلاح شبکه، فرهنگ سازی برای مدیریت مصرف بهینه آب و سایر اقدامات مرتبط را به عنوان راهکارهای کوتاه مدت در دستور کار قرار دهند و در همین زمینه اداره امور آب و فاضلاب تبریز مکلف است، ضمن اقدام عملیاتی عاجل در این خصوص، ظرف مدت یک ماه قابلیت اجرایی نصب کنتورهای هوشمند بر روی چاه های مجاز آب را بررسی و این امر را در مسیر چاه های واقع در دره لیقوان اجرایی و نتیجه را به شورای حفاظت از آب شهرستان اعلام کنند.

انتهای پیام/60001/س
کلید واژه ها: تبریز - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس - منابع آبی - نماینده ولی فقیه - شرایط - آذربایجان شرقی - خبرگزاری فارس - برنامه - روزانه - بیماری کرونا - شرایط اقلیمی - آب شرب - تامین آب شرب - بهره برداری - منابع - وضعیت - آذربایجان - انتقال آب - ساماندهی - قطعی - درست - مصرف - خبرگزاری - هایی - ولی فقیه - تامین آب - نماینده - تابستان - اضطرار - انتقال

آخرین اخبار سرویس:
رشد 28 درصدی کالاهای صادراتی از کهگیلویه و بویراحمد

تمدید مجوزها و پروانه های فعالیت در بخش حمل و نقل تا پایان سال جاری

اجرای پروژه گازرسانی در شهر میرآباد و 7 روستای سردشت

آقای مدیرعامل بانک ملی شما نگاهبان بیت المال هستید یا عامل و ناظر بخشش بیت المال؟! + سند

استرالیا: فعلا نیازی به «رمزارز ملی» نداریم

پایگاه های پشتیبانی مدیریت بحران باید فقط کاربری مدیریت بحران داشته باشند

راهنمای انتخاب پرده برای اتاق کودک

فروش نمونه اولیه گوشی بازی رایانه ای به قیمت 34 دلار

تغییرات قیمت 12 گروه هزینه ای خانوار در شهریور 99

صف طولانی صدای گوجه کاران اسدآبادی را درآورد

بی وای دی سانگ پلاس معرفی شد + عکس

ابلاغیه مهم سازمان بورس؛ مسدود نشوید!

بهای رسمی 32 ارز کاهش یافت

پیش بینی 10 تحلیلگر از آینده بازار سرمایه

تعریف ساز و کار گردشگری کشاورزی در شهرستان اهر

انتخابات آمریکا، ریسک بزرگ بورس

راهنمای انتخاب پرده برای اتاق کودک

تاثیر ویروس کرونا بر بازارهای مالی آمریکا

پیش بینی اوضاع بورس در ماه های آینده

حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری امسال چقدر زیاد شد؟ | جدول افزایش حقوق

مایکروسافت از تولید نمایشگری 85 اینچی خبر داد

مقررات گذاری در بورس به نفع کارایی بازار باشد

آمار ساخت و ساز مسکن در تهران اعلام شد

تداوم روابط تجاری با ایران برای ونزوئلا امیدبخش است

باید به بیمه شدگان نسبت به برخورداری از مزایای صندوق اطمینان داد

عمر سکونت در محلات تهران کمتر از سه سال است/ تهران به سمت دو قطبی داراها و ندارها در حال پیش روی است

قیمت خودرو های سایپا امروز چهارشنبه 2 مهر 99+جدول

اولتیماتوم شهرداری به مالکان گودهای رها شده/مدیریت شهری در پایتخت با کل کشور فرق دارد

طلا در یک قدمی ورود به کانال جدید

قیمت طلا امروز 2 مهر 99

افزایش 33 درصدی تعداد دام سبک در کشور

سرمایه گذاری بانک ها در بورس خلاف قانون است

تعیین قیمت خرید تضمینی گندم با نظر کشاورز/ انحصار از دولت خارج شد

خانه سازی در پایتخت با نقشه جدید | پیش نویس اصلاح «طرح تفصیلی تهران» منتشر شد؛ ایست منطقه ای به صدور «تراکم»

بازگشت دوباره بورس به کانال 1.6میلیون واحد

فروش بی پشتوانه خودرو؟

کرونا قیمت مواد مخدر را در سال 99 افزایش داد!

هیچ گونه اختیاری ندارم که به سهامداران بگویم بخرید یا بفروشید/ نظرسنجی هایمان برآوردهای خیلی خوبی نسبت به آینده بورس دارد

جدیدترین مدل کیا سورنتو را ببینید

رفت و برگشت های تکراری بورس

دامنه نوسان؛ بلای جان بورس بازان

پشت پرده ماجرای وارد کردن 700 پورشه توسط یک پیرزن روستایی (فیلم)

ویدئو | پشت پرده ماجرای وارد کردن 700 پورشه توسط یک پیرزن روستایی

پیش بینی اوضاع بورس در ماه های آینده

اختصاص تسهیلات 41میلیارد ریالی برای اجرای 110 طرح گردشگری در آذربایجان غربی

مبلغ عوارض مسیر «محمدیه و مهرگان» در استان قزوین کاهش یافت

روبات های الگوریتمی در ریزش بورس چه تاثیری دارند؟

تهران در برابر سوانح طبیعی آسیب پذیرتر شده است

کاهش بهای رسمی 32 ارز

نقش دولتی ها و شبه دولتی ها در ریزش بورس

نسدل جدید بی ام و M3 و M4 معرفی شدند+ عکس

830 شهرک و ناحیه صنعتی فعال در کشور وجود دارد

معطل لایحه مالیاتی دولت ماندن کار اشتباهی است

میزان تراکم ساختمانی در مناطق مختلف تغییر خواهد کرد

نمادهای تاثیرگذار در بازار بورس امروز +جدول / 2 مهر 99

سمنان/ آغاز ثبت نام متقاضیان مشاغل خانگی در سامانه inhb.ir

50 واحد تولیدی در آذربایجان شرقی به چرخه تولید بازگشت

تئوریسین های اخلالگر ارز

بیمه بیکاری کارگران آسیب دیده از سیل تالش برقرار شود

نظر یک نماینده در مورد اختلاف عجیب و غریب آمار کودکان بازمانده از تحصیل

باز پس گیری 1130 مترمربع از اراضی دولتی استان همدان

واحدهای صنفی مازندران 413 هزار شغل ایجاد کردند

اطلاعیه مهم سازمان بورس درخصوص سفارشات

قیمت نفت در 2 مهر 99

قطعات تقلبی برندها را وارد بازار کرده اند/ تولیدکنندگان داخلی کیفیت تولیدات خود را بالا ببرند؛ نایب رییس کمیسیون صنایع مجلس در گفت و گو با شفقنا

ابلاغیه مهم سازمان بورس؛ مسدود نشوید!

وضعیت بازار بورس و فرابورس + جدول / 2 مهر 99

هفت روستای بخش هیر اردبیل از تسهیلات گاز بهره مند می شوند

مقدمات صادرات کیت های PCR در حال انجام است

هشدار وزیر اقتصاد در باره بزخری سهام مردم

جزییات رشد قیمت طلا و ارز در 6 ماهه نخست امسال/ سکه 116 درصد رشد کرد

قیمت دلار و یورو در صرافی ملی (99/07/02)

به آینده بورس خوشبین باشیم؟

جزییات اصلاح شاخص بورس در شهریور ماه

مسکن کارگران و بازنشستگان تا چند روز آینده کلنگ زنی می شود/ خبرهای خوبی برای کارگران فاقد مسکن در راه است

آقای مسئول؛ تمهیدات حفظ ثبات بورس به کجا رسید؟

سنگین ترین صف های خرید و فروش سهام در دوم مهر

ارزش روز سهام عدالت چهارشنبه 2 مهر

هدر رفتن 45 درصد آب مصرفی روستاهای البرز توسط باغ ویلاها

استخدام کارپرداز آقا در یک شرکت تولیدی بازرگانی در اصفهان

ذخایر طلای روسیه به رکورد 121 تن رسید

واردکننده ایرانی به بازیگر بین المللی صنعت توربین تبدیل شد

پیش بینی وضعیت بورس در دوم مهر 99 | بورس باید به مرخصی برود؟

استخدام کارشناس مالی خانم در یک هلدینگ تولیدی صنعتی در تهران

مبلغ عوارض مسیر «محمدیه و مهرگان» در استان قزوین کاهش یافت

استخدام 5 ردیف شغلی در یک شرکت تولیدی معتبر در تهران

توصیه های وزیر اقتصاد به سهامداران بورس

استخدام کارمند فروش خانم با حقوق ثابت و پورسانت در البرز

برق و یک بیزینس 20 میلیارد دلاری/ جزییات اتصال شبکه برق ایران به روسیه و آذربایجان

انجام 30 سورتی پرواز در فرودگاه رامسر

توصیه های وزیر اقتصاد به سهامداران بورس

مبلغ یارانه وازیری مهرماه 99 + زمان دقیق واریز یارانه مهرماه

عرضه 71 هزار تن فولاد در بورس کالا

بی تفاوتی بورس به حقوقی ها | شاخص در 3 روز 118 هزار واحد افتاد

استخدام کارمند تدارکات خانم از تهران جهت کار در سمنان

پرواز ها روزانه چه مقدار آلودگی تولید می کنند؟

چه کسانی مشمول افزایش حقوق نمی شوند؟

تخم مرغ در صدر افزایش قیمت کالا ها

انجام 55 هزار بازرسی از واحدهای صنفی کردستان/کشف 2000 مورد تخلف

استخدام کارشناس فروش خانم با مزایا در یک شرکت معتبر در تهران

عطش تبریز، قهر طبیعت یا بی‎ تدبیری در مسوولیت

عطش تبریز، قهر طبیعت یا بی‎ تدبیری در مسوولیت