مطالب مرتبط:
ورود سینما به بازار بورس/ آیا بورس به داد سینمای ایران می رسد؟
140 شرکت در راه ورود به بازار سهام
ورود بانک ها به بازار مسکن ممنوع است
احتمال ورود «امیر برخور» به هوانوردی تجاری/ کنارگیری یا برکناری؛ پایان عابدزاده در سازمان هواپیمایی
دبیر کانون بانک های خصوصی: ورود بانک ها به بازار مسکن ممنوع است
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 14 مرداد 1399 ساعت 15:252020-08-04بين الملل

احیای مرغ آرین و ورود مجدد این نژاد بومی در بازار به همت سازمان اقتصادی کوثر


گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، تا به امروز دانش تولید مرغ لاین در جهان در دستان 6 کشور آمریکا، آلمان، هلند، انگلیس، فرانسه و همچنین ایران (با داشتن مرغ لاین آرین) به عنوان تنها دارنده لاین مرغ در خاورمیانه بوده است.

- " به همت متخصصان جوان شرکت مرغ مادر دیزباد از شرکت های زیر مجموعه سازمان اقتصادی کوثر، احیاء و بازیابی نژاد مرغ بومی آرین در ایران انجام گردیده و با این دستاورد بزرگ، تأمین داخلی بخش قابل توجهی از جوجه یک روزه گوشتی مورد نیاز کشور فراهم شد.

گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، تا به امروز دانش تولید مرغ لاین در جهان در دستان 6 کشور آمریکا، آلمان، هلند، انگلیس، فرانسه و همچنین ایران (با داشتن مرغ لاین آرین) به عنوان تنها دارنده لاین مرغ در خاورمیانه بوده است.

اهمیت این دانش در جهان به حدی است که آن را با تکنولوژی هسته ای مقایسه می کنند ولی متاسفانه طی سالیان گذشته ایران از این امتیاز ویژه خود استفاده نکرده و نژاد لاین آرین با افزایش واردات و در نتیجه وابستگی به نژادهای مرغ اجداد و مادر خارجی در حاشیه مانده و روز به روز ضعیف تر شده است.

امروز کشورهایی که مرغ لاین در اختیار ندارند برای تولید گوشت مرغ و تخم مرغ وابسته به کشورهای دارای این فناوری هستند.

اگر این موضوع را با بحث تحریم های بین المللی و امنیت غذایی در کنار هم بررسی کنیم، مشخص می شود که دسترسی یا عدم دسترسی به مرغ لاین چقدر برای کشوری مثل ایران اهمیت داشته و می تواند تبدیل به سلاحی برای تهدیدهای جدی علیه کشورمان توسط دولتهای متخاصم باشد.

با علم بر این موضوع که میزان مصرف سالانه گوشت مرغ در کشور بیش از دو میلیون تن بوده و ارزشی بالغ بر 150 هزار میلیارد ریال دارد نمی توان به راحتی از اقتصاد صنعت طیور و وابستگی آن به تحریم چشم پوشی کرد.

حال با وجود داشتن یک لاین مرغ ایرانی آیا عدم حمایت شایسته حاکمیت از این ظرفیت بومی و قرار دادن صنعت حساس طیور در معرض خطر کار عاقلانه ای خواهد بود؟! روایت افول لاین مرغ آرین در کشور لاین مرغ نژاد آرین از اوایل دهه 70 تا اوایل دهه 80 شمسی بیش از 85 درصد نیاز مرغ اجداد و مادر صنعت پروتیین طیور کشور را تأمین می کرد.

نژاد آرین در مقابل نژادهای خارجی جثه کوچک تری داشت و نیز با افزایش دوره نگه داری در مرغداری حساسیت آن برای بروز بیماری تنفسی افزایش پیدا می کرد.

بنابراین از نیمه اول دهه 80 شمسی به علت ورود انواع نژادهای مرغ درشت جثه و دارای دوره پرورش بیش از 35 روز، توان رقابتی خود را در بازار طیور کشور از دست داد و سهم مرغ لاین آرین از 85 درصد به کمتر از 1 درصد فعلی رسید و در نتیجه نژاد پایه ای صنعت طیور کشور تا کنون به طور کامل وابسته به نژادهای مرغ اجداد خارجی بوده است.

مزیت­ های لاین آرین بومی در مقابل رقبای خارجی بنا به گفته صنعتگر، مدیرعامل شرکت مرغ مادر دیزباد: وزن استاندارد تحویل به کشتارگاه مرغ زنده در دنیا 2 الی 2.

1 کیلوگرم است و عمده مرغ های موجود در بازارهای جهانی دارای وزن 1400 الی 1600 گرم می باشند.

مرغ نژاد آرین در طول دوره رشد رسیدن به این وزن استاندارد جهانی هیچ تفاوتی با انواع نژادهای رقیب خارجی خود ندارد، بنابراین از لحاظ مصرف دان و سایر نهاده های طیور هیچ هزینه مازادی به تولید کنندگان تحمیل نخواهد کرد.

مضافاً بر اینکه حتی ممکن است هزینه مربوط به کنترل بیماری ها و نیز مصرف آنتی بیوتیک در واحدهای پروش دهنده مرغ آرین در مقایسه با نژادهای وارداتی کاهش یابد.

چراکه این نژاد بومی در برابر برخی بیماری های اپیدمیک نظیر نیوکاسل، آنفلانزا، گامبور و برونشیت که نژادهای وارداتی به شدت در برابر آن ها حساس و دارای تلفات هستند، مقاوم می باشد.

از طرفی، با توجه به اینکه طول دوره رشد این نژاد در مقایسه با نژادهای خارجی کوتاه تر است، مرغداران می توانند دو دوره رشدی مازاد بر چهار دوره ای که هر سال دارند اضافه کنند و بدین ترتیب با افزایش میزان عرضه مرغ تولیدی خود در بازار، سوددهی خود را نیز افزایش دهند.

صنعتگر پیرامون ظرفیت اقتصادی و اشتغال زایی لاین آرین افزود: باید در نظر داشت که درحال حاضر 47000 واحد مرغداری با ظرفیت حدود 412.

525.

000 قطعه جوجه ریزی و اشتغال بیش از 58.

330 نفر در کشور وجود دارد و نژاد آرین می تواند بخش قابل توجهی از نیاز صنعت طیور کشور به جوجه یک روزه را تأمین نماید و بدین شکل می توان حجم قابل توجهی از نیاز جمعیت کشور به پروتیین حیوانی را با اتکا به نیروهای داخلی و توان بومی و بدون صرف ارز تأمین نمود و امنیت غذایی کشور را در دوران تحریم های ظالمانه علیه کشورمان تضمین کرد.

این مدیرعامل جوان صنعت طیور کشور ادامه داد: لاین آرین ظرفیت قطع وابستگی ایران از کشور انگلیس را دارد به طوری که مجتمع پرورش دهنده این نژاد که در اختیار وزارت جهاد کشاورزیست، با 300هزار قطعه مرغ اجداد و یک میلیون قطعه مرغ مادر ظرفیت تولید کل جوجه گوشتی کشور را دارد.

علاوه بر اینکه با توجه به وضعیت اقتصادی و همچنین مطلوبیت گوشت مرغ آرین به نظر می رسد که این مرغ بتواند مجددا جایگاه خود را در بازار داخلی و حتی بین المللی پیدا کند.

احیای مرغ آرین و آمادگی تأمین داخلی نهاده اصلی زنجیره طیور، توسط شرکت دیزباد با پشتکار متخصصین جوان و متعهد کشورمان و قول مساعدت­های وزارت جهاد کشاورزی، شرکت مرغ مادر دیزباد مشهد بعنوان یکی از شرکت های زیر مجموعه سازمان اقتصادی کوثر، توانسته است با نگهداری و پرورش بیش از 110.

000 قطعه مرغ اجداد نژاد آرین، پشتوانه ژنتیکی گرانبهایی را برای صنعت طیور کشور تأمین نماید و از سوی دیگر با تولید جوجه مادر و تخم مرغ نطفه دار قادر خواهند بود بیش از 70 درصد از نیاز کشورمان را به جوجه گوشتی یک روزه تأمین نمایند.

این شرکت ضمن حرکت به سمت بی نیازی کشور از واردات نژادهای مرغ اجداد خارجی، همراه با اصلاحات و انتخاب های ژنتیکی لاین مرغ آرین، در صدد تقویت استعدادهای رشدی این نژاد بومی است.

در حال حاضر شرکت دیزباد بمنظور کاهش فشار تحریم های ظالمانه در زمینه تأمین اجداد جوجه یک روزه گوشتی اقدام به احیاء نژاد آرین با سرمایه گذاری ثابت در 3 واحد بالغ بر 000/000/000/800 ریال و سرمایه در گردش بالغ بر 000/000/000/400 ریال نموده است.

سال جهش تولید و راه سخت پیش روی شرکت دیزباد اکنون می توان ادعا نمود که با حمایت و پشتیبانی های لازم از نژاد آرین قادر خواهیم بود نه تنها بخش قابل توجهی از نیاز به تخم مرغ نطفه دار و جوجه گوشتی یک روزه مزارع کشور را تأمین نماییم، بلکه با گسترش و توسعه مزارع اجداد و مرغ مادر، در زمینه صادرات جوجه یک روزه نژاد آرین به سایر کشور ها از جمله کشورهای همسایه و منطقه خاورمیانه گام بسزایی در صادرات غیر نفتی و ارزآوری برداشته و با تدبیر مجاهدانه مانع اثرگذاری فتنه تحریم گذاران شویم.

لازمه ارتقای ظرفیت تولیدی نژاد مرغ آرین ادامه فرآیند اصلاح ژنتیکی و ارتقای آن به رسیدن صفات همتراز با نژادهای وارداتی است.

متاسفانه طی دهه های گذشته علی رغم سرمایه گذاریهای کلان کشورهای صاحب لاین مرغ در جهت ارتقای صفات ژنتیکی مطلوب این نژادها، لاین آرین در ایران مورد بی مهری قرار گرفته و هیچ کار جدی برای ارتقای صفات مطلوب ژنتیکی آن انجام نشده است.

فرآیند اصلاح ژنتیکی بدون داشتن سهمی در بازار کامل نمی شود، بنابراین در اولین گام دولت باید برای حمایت از لاین بومی مرغ ایران (آرین)، ضمن خرید تضمینی این نژاد مرغ از تولیدکنندگان و ارائه یک سری امتیازات به واحدهای پرورش دهنده این مرغ بومیِ احیا شده، باید سهم مشخصی برای واردات هر نژاد خارجی در نظر بگیرد تا جوجه لاین ایرانی نیز در بازار صنعت طیور جایگاه واقعی خود را پیدا کند.

امروز و در سال مزین به نام جهش تولید خبر خوش احیای این نژاد بومی و سرمایه گذاری برای بهبود صفات بازارپسندی و از بین بردن نقاط ضعف آن، می تواند گام بزرگی در راستای استقلال سیاسی و تحقق شعار خودکفایی غذایی جمهوری اسلامی ایران باشد که این مهم در گرو اراده، برنامه ریزی و همت مضاعف مسئولین، تولیدکنندگان و علی الخصوص مردم ایران اسلامی می باشد.


کلید واژه ها: سازمان اقتصادی کوثر - اقتصادی - لاین - دانش - خاورمیانه - تولید مرغ - خبرگزاری - ایران - کشور - سازمان - جهان - فرانسه - جوجه یک روزه - تولید - امروز - گروه - شرکت - کوثر - بومی - نژاد - تکنولوژی - مرغ مادر - در ایران - مرغ بومی - متخصصان - دستاورد - هسته ای - مقایسه - گوشتی - داخلی

آخرین اخبار سرویس:
عکس | تصویری از ترامپ که به سوژه داغ شبکه های اجتماعی تبدیل شد

درگیری میان پلیس انگلیس و معترضان لندنی شدت گرفت

گزارش توییتری ظریف از ملاقاتش با وزیر خارجه عراق

روایت توییتری ظریف از دیدار با همتای عراقی

انفجار خودروی بمب گذاری شده در راس العین سوریه

تداوم تظاهرات اعتراضی علیه نتانیاهو در قدس اشغالی

رییس جمهور آلمان: باید با تمام نیرو در افشا و حذف شبکه های راست افراطی تلاش کنیم

گزارش توییتری ظریف از محور گفت وگوهایش با وزیر خارجه عراق

سناتورهای آمریکا خواستار تحریم مقامات روسیه شدند

شهادت 2 نظامی در درگیری با قاچاقچیان عراقی

خنثی شدن 41 حمله انتحاری داعش و القاعده در طول 5 سال در یمن

نسرین عابدیان پور مجتمع رؤیایی «دال دنا»؛ آبروی گردشگری شهر توریستی سی سخت

تظاهرات مقابل اقامتگاه نتانیاهو؛ پلیس مسیر تظاهرکنندگان را مسدود کرد

ماسک متفاوت وزیر خارجه عراق در دیدار با حسن روحانی + عکس

امارات: اقدامات تهاجمی ایران ما را به اسراییل نزدیک کرد

حضور نیروهای آمریکا را به ضرر امنیت و ثبات منطقه می دانیم

ظریف: با وزیرخارجه عراق درباره ترور سردار سلیمانی گفتگو کردیم

شمار موارد کرونا در فرانسه از نیم میلیون گذشت

تظاهرات سوری ها علیه قسد و نیروهای آمریکایی در الشدادی

پاشینیان خطاب به آذربایجان: در مسیر سازنده گام گذارید

آغاز به کار تلویزیون اینترنتی اربعین

چین ویرانی مساجد مسلمانان اویغور در سین کیانگ را تکذیب کرد

گزارش توییتری ظریف از محور گفت وگوهایش با وزیر خارجه عراق

روانچی: به ایران ارتباطی ندارد که چه کسی در کاخ سفید می نشیند

شهادت فرمانده جوان چاروسایی در مرز خوزستان/تصویر

رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران فردا به عراق می رود

نخست وزیر سودان: حذف نام خارطوم از لیست سیاه را نباید به عادی سازی ربط داد

روانچی: به ایران ارتباطی ندارد که چه کسی در کاخ سفید می نشیند

شهادت فرمانده جوان چاروسایی در مرز خوزستان

ترکیه: از مواضع دریایی خود در منطقه عقب نشینی نمی کنیم

7 کشته در انفجار شمال شرق سوریه

جنبش النجباء حمله به سفارت آمریکا را تکذیب کرد

تظاهرات سوری ها علیه قسد و نیروهای آمریکایی در الشدادی

ظریف: در مورد ترور سردار سلیمانی با همتای عراقی گفت وگو کردم

تهدید فرماندهان ارشد آمریکایی به استعفا

گزارش توییتری ظریف از محور گفت وگوهایش با وزیر خارجه عراق

گزارش توییتری ظریف از دیدارش با همتای عراقی

دو مظنون به طراحی حمله به کاخ سفید و برج ترامپ بازداشت شدند

درگیری پلیس لبنان با گروهک وابسته به داعش

حمله تروریستی داعش به شمال شرق نیجریه، 30 نفر کشته شدند

نخست وزیر سودان: بدون سازش با اسراییل باید از لیست کشورهای حامی تروریسم خارج شویم

مصطفی ادیب قربانی سناریوی مشترک آمریکایی و سعودی در لبنان

آمریکا بزرگترین شرکت سازنده تراشه چین را تحریم کرد

رییس جمهوری آلمان خواستار برخورد قاطع با راست گرایان افراطی شد 

تخت روانچی: به ایران ارتباطی ندارد که چه کسی در کاخ سفید می نشیند

کشته و زخمی شدن 5 عنصر وابسته به لشکر طیبه در افغانستان

وقوع درگیری میان ارتش لبنان و افراد مسلح وابسته به داعش

مسیر رشد باکایو ساکا در آرسنال

نقشه تیم ترامپ برای کناره گیری از قدرت

اعتراف عامل حمله در نزدیکی دفتر سابق شارلی ابدو

عامل حمله تروریستی در نزدیکی دفتر سابق شارلی ابدو اعتراف کرد

انفجار خودروی بمب گذاری شده در شمال سوریه، 7 کشته برجای گذاشت

حضور نیروهای مسلح آمریکایی را به ضرر امنیت و ثبات منطقه می دانیم

عزت و امنیت دیپلمات های ایرانی در عراق تضمین شود

ما به تقویت نیروی دریایی خود ادامه می دهیم

فریدمن: آمریکا در آستانه جنگ داخلی قرار دارد

اردوغان: ما به تقویت نیروی دریایی خود ادامه می دهیم

انفجار در شمال شرق سوریه جان هفت غیر نظامی را گرفت

روانچی: به ایران ارتباطی ندارد که چه کسی در کاخ سفید می نشیند

شرط عجیب آمریکا برای خروج از عراق

پاسخ فرانسه به درخواست ترکیه درمورد سامانه موشکی

وزرای خارجه ایران و عراق دیدار کردند | ظریف: بغداد به مسئولیت خود در موضوع ترور شهید سلیمانی عمل کند

تکرار حمله هوایی ترک ها به شمال عراق

تحریم بزرگترین سازنده تراشه های الکترونیکی چین

ظریف در دیدار وزیر خارجه عراق: دولت عراق به مسئولیت خود در ارتباط با ترور شهید سلیمانی عمل کند/ وزیر خارجه عراق: عراق اجازه نمی دهد تهدیدی از خاک این کشور متوجه همسایگان شود

صنعاء: دخالت آمریکا عامل کشتار یمنی هاست/سازمان ملل بی طرف نیست

ادعای آسیب دیدگی «اف-16» ترکیه در تقابل با جنگنده های یونانی

ما به تقویت نیروی دریایی خود ادامه می دهیم

وقوع انفجار قوی در کارخانه ای در نزدیکی مسکو

هفت کشته از جمله دو کودک در انفجار شمال سوریه

عامل حمله تروریستی با چاقو در فرانسه اعتراف کرد

روانچی: به ایران ارتباطی ندارد که چه کسی در کاخ سفید می نشیند

نخست وزیر سودان: حذف نام خارطوم از لیست سیاه را نباید به عادی سازی ربط داد

توقف پرواز هواپیماهای «آنتونوف-26» در اوکراین در پی سقوط یک هواپیما

مکرون برای درخواست اردوغان شرط گذاشت

النجباء: هدف گرفتن هیئت های دیپلماتیک را محکوم کردیم نه سفارت آمریکا را

هفت کشته در انفجار خودرو در رأس العین سوریه

حمله پلیس آمریکا به معترضان در شهر لوییزویل

تیمی در کاخ سفید ترامپ مشغول برنامه ریزی برای سناریوی کنار رفتن او از ریاست جمهوری است

مرز باورنکردنی میان ایران و عراق در کرمانشاه + عکس

جنبش النجبا عراق: حمله به سفارت آمریکا، کار مزدوران واشنگتن است

شخصیت های سیاسی سال 2020 از نگاه تایم

ظریف: برقراری امنیت در عراق برای ایران حائز اهمیت است

وزیر خارجه عراق در دیدار با ظریف: عراق اجازه نمی دهد تهدیدی از خاک این کشور متوجه همسایگان شود

حمله به سفارت آمریکا، کار خود آمریکایی هاست

انفجار خودرو بمبگذاری شده در شمال سوریه

2 مظنون به طراحی حمله به کاخ سفید و برج ترامپ بازداشت شدند

روابط دو کشور تنها به منافع اقتصادی و مصالح سیاسی خلاصه نمی شود

بهبود وضعیت ترامپ؛ گردونه به نفع محافظه کاران می چرخد

نقشه ترامپ برای کسب رای سیاهپوستان آمریکا

انفجاری مهیب در یک کارخانه در مسکو

برگزاری رزمایش هوایی و دریایی آمریکا در هرمز

حمله به سفارت آمریکا، کار خود آمریکایی هاست

بازداشت 2 نفر به اتهام طرح ریزی برای انفجار کاخ سفید و برج ترامپ!

بیانیه سازمان مالزیایی درباره تخریب شانزده هزار مسجد در «سین کیانگ» چین

ماکرون فردا درباره لبنان نشست خبری خواهد داشت

باد های سوزان

واکنش سیاستمداران لبنانی به انصراف «ادیب» از تشکیل کابینه

برجام، امنیت اسراییل و آمریکا را به خطر می اندازد!

سوگا: دسترسی تمام کشور ها به واکسن کرونا عادلانه خواهد بود

احیای مرغ آرین و ورود مجدد این نژاد بومی در بازار به همت سازمان اقتصادی کوثر

احیای مرغ آرین و ورود مجدد این نژاد بومی در بازار به همت سازمان اقتصادی کوثر