مطالب مرتبط:
کاهش قیمت نفت در راه است/جزییات طرح اعطای تسهیلات بانکی به مستأجران اعلام شد/افزایش تولید 22 کالای منتخب صنعتی در 3 ماهه اول سال
مردم قدردان زحمات کادر درمانی در مقابله با بیماری کرونا هستند
احتکار بانک ها در افزایش قیمت مسکن مؤثر بوده است/ تشریح جزییات طرح «اخذ مالیات از خانه های خالی»
اجرای طرح ضربتی مقابله با جانوران موذی در اصفهان
شروط ستاد مقابله با کرونا برای برگزاری کنکور به روایت یک نماینده مجلس
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 14 مرداد 1399 ساعت 00:002020-08-03اقتصادي

انتظارات برای برآوردن خواسته های آرمانی با کمترین قیمت/طرح سلول درمانی برای مقابله با کووید19


معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی با مرور کارنامه جهاد دانشگاهی در چهار دهه گذشته، گفت: در شرایط فعلی و با توجه به اعمال تحریم ها که باعث شده به توان داخلی توجه بیشتری شود، - برخی از کارفرماها تمام آرمان ها و آرزوهای خود را در تولید داخلی می بینند و انتظار دارند که خواسته آن ها با کمترین قیمت و در کمترین زمان محقق شود، این موضوع مشکلاتی را به وجود می آورد.

البته کارفرمایان و مدیرانی هم هستند که ریسک منطقی و معقولی از اجرای پروژه را می پذیرند و با ما همراه می شوند و شرایط دست یافتن به فناوری برای بار اول را درک می کنند.

دکتر محمدرضا پورعابدی در گفت وگو با ایسنا، با بیان این که جهاد دانشگاهی از بدو تاسیس خود تا به امروز، در مقاطع مختلف زمانی با توجه به نیازهایی که در سطح جامعه بوده وظایف و ماموریت هایی را برای خود تعریف کرده است ، اظهار کرد: مثلا در سال های ابتدایی پیروزی انقلاب، بیشترین وظیفه جهاد دانشگاهی کمک به مدیریت دانشگاه ها بود.

جهاد دانشگاهی در آن سال ها بازوی اجرایی شورای عالی انقلاب فرهنگی در دانشگاه ها نیز بوده است.

وی افزود: در زمان دفاع مقدس اثرگذارترین فعالیت جهاد دانشگاهی دفاع دانش بنیان بوده است.

دفاع دانش بنیان یعنی این که جهاد دانشگاهی بتواند در حوزه پژوهش و فناوری اقداماتی را انجام دهد که نیازهای تجهیزاتی و تسلیحاتی رزمندگان را رفع کند.

در دوره سازندگی نیز بیشترین فعالیت های جهاد دانشگاهی در حوزه پژوهش و فناوری، معطوف به بازسازی کشور و توسعه زیرساخت ها بوده است.

معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی ادامه داد: اثرگذارترین فعالیت های جهاد دانشگاهی در حوزه پزشکی، بحث درمان ناباروری، سلول های بنیادی، درمان سرطان پستان در خانم ها، گیاهان دارویی و درمان زخم های مزمن بوده است.

در حوزه فنی -مهندسی نیز در بخش نفت، گاز و پتروشیمی، ساخت دکل ها و مته های حفاری، سیستم های نمک زدایی، بازوهای بارگیری نفت و همچنین ساخت دستگاه لوله مغزی سیار و برطرف کردن اثرات زیست محیطی حفاری های نفتی و باکتری های نفت خوار از فعالیت های شاخص بوده است.

در حوزه حمل ونقل ریلی، مخابرات و فرستنده های روستایی، جهاد دانشگاهی فعالیت های خوبی انجام داده است.

فعالیت های جهاد در دو حوزه کشاورزی و علوم انسانی-اجتماعی پورعابدی درباره فعالیت های جهاد دانشگاهی در حوزه های کشاورزی و علوم انسانی - اجتماعی گفت: جهاد دانشگاهی فعالیت در زمینه کشاورزی، هوشمندسازی کشاورزی و تاثیر آی تی بر کشاورزی را در دستور کار خود قرار داده است.

در سال های اخیر اقداماتی در خصوص پرورش ماهی در قفس، بیماری ها و واکسن های آبزیان انجام شده است.

در حوزه علوم انسانی و اجتماعی نیز بحث هویت نسلی مخصوصا در حوزه جوانان و تهیه گزارش های راهبردی برای سیاستگذاران چه در بخش برنامه های توسعه و چه سرمایه گذاری فعالیت هایی انجام شده است.

گردشگری، مباحث مرتبط با آسیب های اجتماعی از جمله حاشیه نشینی و مجموعه مسائل مربوط به خانواده، ازدواج، طلاق، اشتغال و تاثیر فضای مجازی از جمله موضوعاتی است که در جهاد دانشگاهی به آن ها پرداخته شده است.

مهم ترین موانع پیش رو در مسیر پژوهش و فناوری وی درباره مهم ترین موانع پیش روی جهاد دانشگاهی در مسیر پژوهش و فناوری، گفت: حاکم بودن یک اقتصاد نفتی در کشور برای سال ها و فروش ذخایر زیرزمینی برای کسب ثروت، مانع اصلی فعالیت های ما بود.

تغییر رویکرد برای حرکت از سمت اقتصاد نفتی و خام فروشی به سوی اقتصاد دانش بنیان، ضرورت دارد.

زمان زیادی نیاز است که هم فرهنگ خود مردم و هم فرهنگ مسئولان تغییر کند تا بتوانیم رویکرد جدیدی بر مبنای اداره کشور به صورت دانش بنیان حاکم کنیم.

در نتیجه این رویکرد، می توانیم از طریق دانش و فناوری ثروت ایجاد کنیم.

همراهی با این موضوع هم برای مسئولان و هم برای مردم سخت بود.

عضو هیئت رییسه جهاد دانشگاهی افزود: در طی این سال ها و به مرور تغییر رویکرد مذکور مطرح شده و به خصوص مقام معظم رهبری نیز بر این موضوع تاکید داشتند، اما هنوز هم مقاومت هایی در این زمینه وجود دارد.

جهاد دانشگاهی از ابتدا به دنبال این بوده که شعار "ما می توانیم"، "اعتقاد به توان داخلی و خودباوری" را برای حل مسائل و مشکلات جامعه به عنوان یک الگو در حوزه پژوهش و فناوری به جامعه ارائه کند.

من فکر می کنم بیشترین مقاومت و مشکلی که در مسیر نهادهای پژوهش و فناوری وجود داشته، همین توجه نکردن به توان داخلی و خودباوری بوده است.

سرانجام 31 طرح فناورانه جهاد پورعابدی در خصوص پرسشی پیرامون وضعیت فعلی 31 طرح فناورانه جهاد دانشگاهی، گفت: در سال گذشته منابعی که به این طرح ها تخصیص پیدا کرده بود، در اختیار جهاد دانشگاهی قرار گرفت؛ البته ما به این دلیل که برخی طرح ها نیاز ارزی دارند می خواستیم بخشی از این مبالغ را به صورت ارز دریافت کنیم، ولی تماما به صورت ریالی پرداخت شد.

البته هم اکنون در حال پیگیری های لازم برای دریافت اعتبارات امسال این طرح های فناورانه نیز هستیم.

وی ادامه داد: برخی از این طرح ها یک ساله، برخی دو ساله و بعضی از آن ها بیش از دو سال زمان نیاز دارند.

مسائلی مانند کرونا و نوسانات ارزی تاثیراتی را بر روند اجرای این پروژه ها داشته، اما ما سعی کردیم با شتابی که به انجام این پروژه ها می دهیم، این عقب افتادگی را جبران کنیم.

امیدواریم امسال بتوانیم حداقل 10 طرح از این 31 طرح فناورانه را رونمایی کنیم و محصولات و خدمات آن ها را به جامعه ارائه دهیم.

معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی با بیان این که با توجه به وجود تحریم ها و نرخ ارز، توجه به توان داخلی افزایش پیدا کرده است گفت: جهاد دانشگاهی نیز سعی کرده توانمندی لازم برای ورود به پروژه های بزرگ را در خود به وجود آورد.

به نظر می رسد اگر فرهنگ خودباوری وجود داشته باشد، در آینده هم می توانیم این گونه طرح ها را در حوزه پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی داشته باشیم.

برنامه های جهاد برای صادرات وی در پاسخ به پرسشی درباره برنامه جهاد دانشگاهی برای صادرات محصولات خود، گفت: قاعدتا اولویت اول ما رفع نیازهای داخلی بوده، اما به نظر من حتی اگر بخواهیم نیازهای داخلی را با کیفیت مطلوبی رفع کنیم، باید نیم نگاهی به صادرات نیز داشته باشیم؛ به این دلیل که توجه به صادرات می تواند در کیفیت و قیمت تولید داخل و زمانی که برای تولید صرف می شود، تاثیر داشته باشد.

وی اظهار کرد: جهاد دانشگاهی در برخی از فناوری هایی که در آن ها به بلوغ رسیده و محصولات خود را در داخل کشور با موفقیت ارائه کرده است، به دنبال بازارهایی برای صادرات است و در نمایشگاه های خارج از کشور شرکت کرده و سعی می کند توانمندی خود را ارائه کند.

اولویت اول ما برای صادرات، کشورهای حاشیه و هم مرز و مسلمان است.

کشورهای آسیای میانه به عنوان اولویت بعدی ما برای صادرات مد نظر قرار دارند.

در برخی از زمینه ها، با کشورهای اروپایی هم همکاری های مشترکی را در دست اقدام داریم.

تاثیر تحریم ها بر میزان صادرات پورعابدی درباره تاثیر تحریم بر میزان صادرات محصولات جهاد دانشگاهی گفت: تحریم بر حوزه صادرات محصولات جهاد دانشگاهی تاثیراتی می گذارد، اما راه حل هایی هم وجود دارد.

البته هیچ گاه هم چنین نبوده که همه امکانات برای فعالیت فناورانه فراهم باشد.

همیشه مشکلاتی وجود داشته است، اما چون انگیزه انجام این کارها وجود داشته، راه حل هایی هم پیدا می شده است.

معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی خاطرنشان کرد: در شرایط تحریم، نهادهایی مانند جهاد دانشگاهی وظیفه دارند مسائل و مشکلات اساسی را که در سطح جامعه وجود دارد، شناسایی کنند و بر اساس توانایی هایی که دارند، حل برخی از این مشکلات را در برنامه خود بگنجانند و راه حل های فناورانه ای را برای برطرف شدن این موضوعات ارائه کنند.

ما نیز با توجه به شرایط خود و بضاعتی که از لحاظ منابع انسانی، تجهیزات و منابع مالی داریم، هدفگذاری هایی کرده ایم.

وی افزود: به صورت مشخص در حوزه صنعت، صنعت نفت، گاز، پتروشیمی و صنعت ریلی را هدف قرار داده ایم.

در حوزه کشاورزی بحث بذرهای هیبریدی و اصلاح نژاد گاوهای گوشتی و شیری و همچنین کشاورزی هوشمند در دستور کار قرار دارد.

در حوزه پزشکی درمان بر اساس سلول درمانی، درمان سرطان، غربالگری و تغییر شیوه زندگی، درمان زخم های مزمن و گیاهان دارویی از موضوعات مورد بررسی در جهاد دانشگاهی بوده است.

در حوزه علوم انسانی و اجتماعی نیز در مسائل مربوط به حکمرانی و توسعه، خانواده، حاشیه نشینی و مسائل مربوط به فقر و نابرابری و ناکارآمدی در سازمان ها، فعالیت هایی صورت گرفته است.

ضرورت تاسیس و تجهیز آزمایشگاه های مرجع پورعابدی در ادامه، درباره ضرورت تاسیس و تجهیز آزمایشگاه های مرجع گفت: ایجاد و تجهیز آزمایشگاه مرجع یک وظیفه حاکمیتی است؛ چرا که هم ایجاد این آزمایشگاه ها هزینه زیادی دارد و هم این که زمانی که ایجاد می شوند ممکن است نتوان درآمد قابل توجهی از آن ها به دست آورد.

بنابراین به نظر می رسد راه اندازی آزمایشگاه مرجع در حوزه های مختلف وظیفه ای حاکمیتی است.

برای این که ما اقتصاد دانش بنیان و معطوف بر توانمندی داخل داشته باشیم، قطعا باید این آزمایشگاه ها در کشور وجود داشته باشند.

وی ادامه داد: اگر این آزمایشگاه ها وجود نداشته باشند، باید بسیاری از تجهیزاتی که در داخل ساخته می شود، برای تست به خارج از کشور ارسال شود که این موضوع با توجه به شرایط تحریم مشکلاتی را ایجاد می کند.

از سوی دیگر هنگامی که این تجهیزات به خارج از کشور ارسال می شود، مستنداتی همراه تجهیزات فرستاده می شود که این موضوع ممکن است باعث از دست دادن دانش و فناوری ساخت تجهیزات شود.

انتظارات برخی کارفرمایان از تولید داخل معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی در پاسخ به پرسشی درباره انتظارات برخی کارفرمایان از تولید داخل گفت: قطعا محصولاتی که الان کشورهای توسعه یافته یا شرکت های های تک تولید می کنند، از ابتدا این کیفیت را نداشته و به مرور به این قابلیت ها دست یافته است.

متاسفانه ما سال های زیادی را از دست دادیم و در تمام این سال ها وقتی که ما فناوری ای را وارد می کردیم، در قراردادهای ما بحث انتقال فناوری بوده است؛ اما هیچ وقت به آن دست پیدا نکردیم.

در حالی که در کشورهایی که الان صاحب فناوری هستند برای یک بار این فناوری خریداری می شود و برای بار دوم اقدام به ساخت بر مبنای آن فناوری می کنند و برای بار سوم فناوری را صادر می کنند.

متاسفانه ما این فرصت ها را از دست داده ایم.

وی تصریح کرد: در شرایط فعلی و با توجه به اعمال تحریم ها که باعث شده به توان داخلی توجه بیشتری شود، برخی از کارفرماها تمام آرمان ها و آرزوهای خود را در تولید داخلی می بینند و انتظار دارند که خواسته آن ها با کمترین قیمت و درکمترین زمان محقق شود.

این موضوع مشکلاتی را به وجود می آورد.

البته کارفرمایان و مدیرانی هم هستند که ریسک منطقی و معقولی از اجرای پروژه را می پذیرند و با ما همراه می شوند و شرایط دست یافتن به فناوری برای بار اول را درک می کنند.

در هر پروژه ای که جهاد دانشگاهی به موفقیت دست یافته است، مدیرانی خودباور و ریسک پذیر حضور داشتند.

اقدامات جهاد برای مقابله با ویروس کرونا پورعابدی در بخش پایانی سخنان به اقدامات جهاد دانشگاهی برای مقابله با ویروس کرونا اشاره کرد و افزود: در ابتدای ورود این ویروس به کشور، مشکلاتی در زمینه تامین کیت های تشخیصی وجود داشت.

به سرعت در پژوهشکده سرطان معتمد توانستیم کیتی بر اساس استانداردهای سازمان بهداشت جهانی به بازار ارائه کنیم.

این کیت به صورت محدود هم صادر شده است، اما به صادرات گسترده آن هم فکر می کنیم.

وی افزود: در بحث درمان، در پژوهشگاه رویان طرح هایی در زمینه استفاده از سلول درمانی برای بیماران مبتلا به کووید-19 در دست اجرا است که مراحل کارآزمایی های بالینی این پروژه با مشارکت بیمارستان هایی که بیماران کرونایی دارند، در حال انجام است.

اگر مراحل انتهایی این پروژه با موفقیت طی شود، می توانیم این روش درمانی را معرفی کنیم.

معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی خاطرنشان کرد: برخی از واحدهای ما که در زمینه تولید مواد شیمیایی فعالیت می کردند، خط تولید خود را به تولید مواد ضدعفونی کننده اختصاص دادند.

همچنین در حوزه نساجی، جهادگران جهاد دانشگاهی واحد دانشگاه صنعتی امیرکبیر به تولید لباس های گان برای کادر درمان اقدام کردند.

ساخت گیت های مجهز به تب سنج در واحد خواجه نصیر و انجام مطالعات اجتماعی و اقتصادی در خصوص تاثیر این بیماری بر اقتصاد و کسب وکارها و حوزه گردشگری، برخی از فعالیت های این نهاد در حوزه مقابله با ویروس کرونا بوده است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: جهاد دانشگاهی - محمدرضا پورعابدی - پژوهش و فناوری - انتظار - جهاد - فناوری - تولید داخلی - معاون پژوهش - سلول درمانی - آرمان - داخلی - شرایط - کارفرمایان - توان داخلی - قیمت - زمان - هایی - تحریم ها - محمدرضا - کارنامه - ماموریت - گفت وگو - مقابله - آرمانی - درمانی - جامعه - تولید - پروژه - مختلف - موضوع

آخرین اخبار سرویس:
جناب رییس جمهور! راهی جز استفاده از توان داخلی و استفاده از نظرات نخبگان ندارید

روستاهای اهواز محروم ترین روستاهای خوزستان هستند

جزییات نشست امروز مجمع نمایندگان تهران با رزم حسینی/تاکید نمایندگان بر ساماندهی قیمت کالاها و بازار خودرو

استخدام جهت کار در خط تولید شرکت آذر صنعت سوفیان - تبریز

ترفندهای دلالان در خرید و فروش خودرو!

استخدام کارشناس حسابداری ،کارشناس فروش در تهران

استخدام کارشناس مدیریت صنعتی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام جوشکار آرگون جهت کار در اصفهان

دیگه قلاب هم بگیریم به خط فقر نمی رسیم!

کاهش محسوس دمای البرز و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی

افزایش شمار قربانیان کرونا در البرز؛ اعمال محدودیت به مدت یک هفته در استان اجرایی می شود

آیا کرونا بار دیگر رکورد می زند؟

دبل سردار آزمون در پیروزی پرگل زنیت

برداشت برگ سبز چای از 117هزار تن گذشت

تلویزیون های ارزان بازار تهران کدامند؟ +قیمت

700 روستای خوزستان درگیر تنش شدید آبی هستند

دیگه قلاب هم بگیریم به خط فقر نمی رسیم!

بازگشت دوباره اعمال محدودیت های وضعیت قرمز کرونا در خوزستان

استخدام کارشناس تولید و مسئول دفتر در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس فروش تجهیزات شبکه با مزایا در تهران

قیمت رانا پلاس مشخص شد

نسل جدید پیکاپ ریچ در ایران رویت شد؛ نیسان ناوارای چینی در راه بازار کشورمان

توزیع تخم مرغ با قیمت مصوب از امروز در کشور

تسهیل ترخیص کالاها از گمرکات کشور

احتمال از سرگیری محدودیت های کرونایی در آذربایجان غربی

قیمت های عجیب در بازار خودرو/ خرید و فروش قفل شد

80 درصد واحد های صندوق پالایش یکم فروش نرفت!

تنش آبی نگران کننده 700 روستای خوزستان

لغو انتخابات اتحادیه های صنفی در تبریز

اجرای گام دوم نصب پایانه های فروشگاهی در لرستان

قیمت رانا پلاس مشخص شد

پیش فروش خودروی جدید آغاز می شود + مشخصات

استخدام کارشناس فروش تلفنی و حضوری در شرکت سرشار آران در تهران

علت بالا و پایین شدن این روزهای شاخص بورس چیست؟+ ویدیو

استخدام سرپرست فروش در یک شرکت معتبر در تهران

مهلت نام نویسی برای صدور هنرکارت

شکوفایی درختان آکاسیا در سوچی

ترخیص 8 میلیون تن کالای رسوبی در گمرکات

استخدام نگهبان ترمینال جهت شیفت شب در همدان

استخدام مدیر محصولات FMCG برند اختصاصی در هایپراستار در تهران

استخدام حسابدار مالی و مالیاتی و حسابدار در تهران

60 درصد معادن استان گیلان غیرفعال است

لوازم جانبی جدید سامسونگ وارد بازار شد

قیمت طلا، سکه و دلار امروز یکشنبه 99/07/06 + تغییرات

لوکس ترین تبلت های بازار چند می ارزه؟

تصمیمات خلق الساعه موجب افزایش نااطمینانی در بازار سرمایه می شود

نوسان گیری در بورس ممنوع/ دلار در مدار صعودی/ نماینده مجلس خواستار افزایش یارانه نقدی

1950 میلیارد ریال پروژه ارتباطات و فناوری در چهارمحال و بختیاری اجرا شد

خام فروشی بادام صادراتی چهارمحال و بختیاری با ایجاد شهرک تخصصی فرآوری برطرف می شود

تاکید نمایندگان به رزم حسینی برای ساماندهی قیمت کالاها و بازار خودرو

طلای 18 عیار؛ یک میلیون و 260 هزار تومان | آخرین قیمت طلا، سکه و ارز در 5 مهر 99

1800 تخت نقاهتگاهی در خوزستان آماده شد/ مشکلی در تأمین ماسک نیست

صنعت گردشگری تونس در بحران

تنش آبی نگران کننده 700 روستای خوزستان

رقبای ایران برای بازار عراق دندان تیز کرده اند

آغاز حرکت جهادی آبدار شدن روستاهای اهواز

استخدام 6 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر در تهران

توزیع تخم مرغ با قیمت مصوب از امروز در کشور

بررسی وضعیت ایمنی ادارات بیرجند/ ساماندهی مسیر سنندج – همدان

آبرسانی به روستاهای اهواز اولویت شرکت آبفا است

تنش آبی نگران کننده 700 روستای خوزستان

حفاری های سطح شهر در کوتاه ترین زمان آسفالت شود

پیش بینی بورس فردا 6 مهر 99

نوبخت از پیش فروش نفت در بودجه1400 خبر داد

درآمد نجومی بنگاه ها در آشفته بازار مسکن

یک واحد مسکونی در روستای آبکنار انزلی افتتاح شد 

استاندار: اجرای محدودیت های یک هفته ای در آذربایجان غربی بررسی می شود

پروژه آبرسانی به سبزوار نیازمند 1000 میلیارد ریال اعتبارات ملی

ربیعی: رزم حسینی توان ایجاد اجماع در حوزه صنعت، معدن و تجارت را دارد

استخدام کارمند فروش در شرکت آنیل رسانه برتر در اصفهان

تاکید نمایندگان بر تعیین اولویت ها و ساماندهی قیمت کالاها و بازار خودرو

ترمز گرانی دلار کشیده شد؟ / صراف ها: تزریق درهم زیاد شد؛ خریدار نداریم، مردم فروشنده شدند

جزییات گلایه جهانگیری از برخی مدیران

آخرین قیمت مرغ در بازار

برنامه ریزی وزارت صمت برای تولید 10 میلیون تنی فولاد در هرمزگان

جزییات گلایه جهانگیری از برخی مدایران

استاندار: طرح های اکتشافی پهنه های معدنی در کرمان توسعه می یابند

زراعت صنعتی چوب با تعامل منابع طبیعی گیلان تسریع می شود

استخدام کارشناس مدیریت ارتباط با مشتری ( CRM ) در تهران

استخدام تولید کننده محتوای آموزشی زبان انگلیسی در تهران

بخشی از درآمد نفتی سال آینده از محل پیش فروش تأمین می شود

استخدام کارشناس برنامه ریزی و کنترل پروژه آقا در تهران

نوبخت: اختصاص ارز 4200 تومانی به کالاهای اساسی در بودجه سال آینده

نوبخت: اختصاص ارز 4200 تومانی به کالاهای اساسی در بودجه سال آینده

افتتاح پروژه های عمرانی و خدماتی شهری در بخشایش هریس

برگزاری انتخابات اتحادیه های صنفی در تبریز لغو شد

افتتاح پروژه های عمرانی و خدماتی شهری در بخشایش هریس

نشست مشترک گمرک، بنادر و بانک مرکزی با حضور جهانگیری

نفت در بودجه 1400 پیش فروش می شود

981 روستایی شیروان تسهیلات بازسازی مسکن دریافت کردند

قیمت های عجیب وغریب خودرو در بازار

تولید نفت آمریکا به اوج خود رسید

نوبخت: نفت در بودجه 1400 پیش فروش می شود

کالاهای اساسی، مواد اولیه و قطعات تولید مانده در گمرک تعیین تکلیف شد

تعیین تکلیف کالاهای اساسی، مواد اولیه و قطعات تولید مانده در گمرک

تعیین تکلیف کالاهای اساسی، مواد اولیه و قطعات تولید مانده در گمرک

نقش کلیدی بازارگردان ها در مدیریت هیجان بازار سرمایه

فعالیت شورای رقابت با رویکرد فعلی به معنی ورشکستگی دو خودروساز است

ترمز گرانی دلار کشیده شد؟ | صراف ها: تزریق درهم زیاد شد؛ مردم فروشنده شدند

افزایش گشت های سیار تعزیرات حکومتی برای برخورد با تخلفات کرونایی + فیلم

انتظارات برای برآوردن خواسته های آرمانی با کمترین قیمت/طرح سلول درمانی برای مقابله با کووید19

انتظارات برای برآوردن خواسته های آرمانی با کمترین قیمت/طرح سلول درمانی برای مقابله با کووید19