مطالب مرتبط:
ارتش ملی لیبی مذاکره با ترکیه را رد کرد/ جامعه جهانی اقدام کند
ارتش ملی لیبی مذاکره با ترکیه را رد کرد/ جامعه جهانی اقدام کند
ارتش ملی لیبی مذاکره با ترکیه را رد کرد
ترکیه توافق فروش نفت بین شبه نظامیان کُرد سوری و آمریکا را محکوم کرد
انبار اسلحه و مهمات تحریرالشام در ادلب منهدم شد
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 13 مرداد 1399 ساعت 15:452020-08-03بين الملل

ترکیه از دروازه لیبی در حال ایجاد ادلب آفریقا است


در سایه اقدامات ترکیه در انتقال گروه هایی از نیروهای «اجیر شده» و عناصر تندرو از استان ادلب و شمال سوریه به لیبی؛ بسیاری از لیبیایی ها، کارشناسان گروه های تندرو و مراکز تحقیقاتی از این مساله هراس دارند که گروه های تروریستی از اوضاع و تنش نظامی کنونی .

- ترکیه از دروازه لیبی در حال ایجاد "ادلب آفریقا" است در سایه اقدامات ترکیه در انتقال گروه هایی از نیروهای اجیر شده و عناصر تندرو از استان ادلب و شمال سوریه به لیبی؛ بسیاری از لیبیایی ها، کارشناسان گروه های تندرو و مراکز تحقیقاتی از این مساله هراس دارند که گروه های تروریستی از اوضاع و تنش نظامی کنونی در لیبی بهره برداری کرده تا مقرهای جدیدی را برای فعالیت شان در شمال آفریقا، منطقه ساحل، صحرا و غرب آفریقا ایجاد کنند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، به نقل از روزنامه فرامنطقه ای الشرق الاوسط، جمال شلوف، رییس موسسه پژوهشی و تحقیقات "سلفیوم" در لیبی گفت، ترکیه لیبی را به چیزی تبدیل کرده است که می توان آن را "حیاط خلوت تروریست ها" توصیف کرد، چراکه ترکیه به انتقال عناصر تندرو از ادلب و شمال سوریه به طرابلس ادامه می دهد.

وی گفت که این اقدام ممکن است مقدمه ای برای این باشد که لیبی صحنه ظاهر شدن گروه های بزرگی از این تشکیلات باشد یا اینکه گروه های جدیدی که از تشکیلات کنونی جدا شده اند، شکل بگیرند و این گروه ها غالباً تندروتر و رادیکالی تر خواهند بود.

شلوف در گفت وگو با الشرق الاوسط تصریح کرد: مساله معمول این است که گروه های تروریستی بعد از شکست در هر نبردی، شاهد جدایی ها و دودستگی ها می شوند که این مساله به صورت آشکارا، در هنگام رهسپار شدن این گروه ها به یک میدان نبرد جدید نمود پیدا می کنند، همانند آنچه در سوریه رخ داد.

خارج کردن این گروه ها و خالی کردن سوریه از آنها، تبدیل به یک خواسته بین المللی شده است و آنکارا این ماموریت را برعهده گرفته و آنها را به لیبی گسیل می کند.

پیشتر نیز دیده بان حقوق بشر سوریه این مساله را رصد کرده بود که آنکارا 10 هزار تن را از طریق خاک ترکیه به لیبی انتقال داد که بسیاری از این افراد، وابسته به تشکیلات القاعده بوده و در عرصه بین الملل، "تروریست" خوانده می شوند.

جدایی های متعدد شلوف درخصوص پیش بینی اش از نقشه مسیرها و ائتلاف های جدید گروه های تروریستی بعد از کاهش نفوذ آنها در سوریه و عراق و انتقال برخی از عناصر آنها به لیبی گفت: گزارش هایی در مارس گذشته منتشر شد که نشان می دادند عناصر گروه "حراس الدین" که افکار و رویکرد القاعده ای دارند، به مصراته انتقال پیدا کرده اند.

این مساله نیز مطرح شد که برخی از آنها به مالی رفته اند.

برخی از سرکرده های القاعده که در گذشته وابسته به هیئت تحریر الشام بودند و از آن جدا شده اند در آوریل گذشته، به لیبی رفتند که برجسته ترین آنها، ابویقظان المصری است.

اما گروه های داعشی در سوریه به شاخه داعش در جنوب لیبی ملحق شدند که به "ارتش صحرا" معروف است و حتی در جنوب الجزایر، چاد و نیجر نیز حضور دارد.

شلوف نسبت به این امر هشدار داد که خطر این ائتلاف ها و تحرکات فقط در داخل لیبی نیست، بلکه خطراتی بر منطقه نیز دارد.

این گروه های جدید داعشی ممکن است با گروه بوکوحرام که در نیجریه، چاد و مالی فعالیت دارد، همسو شوند و این احتمال وجود دارد که با انصار بیت المقدس همسویی پیدا کنند.

آنها ممکن است از جایگاه ویژه لیبی به سمت اروپا حرکت کنند.

این مساله نیز مطرح است که برخی از آنها عملاً با قایق های مهاجرت غیرقانونی، به اروپا رفته باشند.

در همین راستا، اعلیه العلانی، کارشناس تونسی در امور گروه های تندرو گفت که ترکیه تمایل دارد تا داعشی ها را در اردوگاه هایی که در سوریه بر آنها نظارت دارد کاهش دهد که این امر بنا به دلایل مادی و لجستیکی است و سپس آنها را برای حمایت از دولت وفاق ملی، به لیبی انتقال دهد.

العلانی در گفت وگو با الشرق الاوسط گفت: دو محور وجود دارند که رویکردهای این گروه ها را تعیین می کنند، چراکه عناصر داعش که انتقال پیدا کرده اند، تلاش خواهند کرد تا به تشکیلات داعش در کشورهای مغرب عربی که معروف به "جند الخلافه" است و چه بسا به گروه بوکوحرام ملحق شوند.

اما کسانی که وابسته به القاعده هستند، به شاخه القاعده در کشورهای مغرب اسلامی به نام "اکمی" محلق خواهند شدند که متشکل از گروه های "نصره الاسلام و المسلمین" و "گردان عقبه بن نافع" و "انصار الشریعه" است.

این دو محور دارای تناقضات، خصومت ایدئولوژیک و اختلافات رهبری هستند اما اخیراً مناطق تحت نفوذ خود را تقسیم کرده اند، همانند آنچه در مالی و بورکینافاسو رخ داد.

علانی با وجود هشدار نسبت به خطر تحرکات در صحنه لیبی اما پیش بینی کرد زمانی که خروجی های کنفرانس برلین اجرا شود، حضور آن گروه های تندرو در لیبی پایان یابد.

پس از آن، کسی آنها را در این کشور نمی پذیرد، همانند وضعیتی که در حال حاضر در سوریه وجود دارد و این به معنای انتقال آن افراد به کشورهای ساحل آفریقا است که هم مرز با لیبی هستند و نیز به صحرای بزرگ می روند که برخی از مساحت های آن، مناطقی شکننده هستند که ممکن است روزی به مناطق تحت تصرف مستقیم این گروه ها تبدیل شود.

فعالیت مازاد گروه های تروریستی طبق گزارش های پژوهشی که مرکز اندیشه و پژوهش های استراتژیک مصر منتشر کرده است، در سال 2019 فعالیت گروه های تروریستی در آفریقا به صورت چشم گیری افزایش یافت و این قاره آماج حدود 3471 عملیات تروریستی قرار گرفت که به کشته شدن بیش از 10 هزار تن انجامید.

در همین حال، احمد کامل البحیری، کارشناس واحد امنیتی در مرکز پژوهش های سیاسی و استراتژیک الاهرام نسبت به خطر تماس و ارتباط گروه هایی که از سوریه آمده اند، با شاخه های گروه ها در مغرب عربی یا منطقه ساحل و صحرا هشدار داد.

وی گفت که این امر، "ادلب آفریقایی" را ایجاد می کند که ممکن است راهی برای رهایی از آن وجود نداشته باشد، همانند وضعیتی که در ادلب سوریه وجود دارد و نیز اینکه میانگین اقدامات رادیکالی در آن افزایش یابد.

البحیری خاطرنشان کرد: تعداد عناصر تروریستی که با وجود تفاوت های فقهی و رویکردهایشان از سوریه وارد لیبی شده اند، هرچقدر هم که باشد، خطری بزرگ برای منطقه شمال آفریقا است به ویژه که محیط آنجا آکنده از عوامل ترغیب کننده برای تروریسم و رادیکالیسم است، چراکه کنترل دولت بر این مناطق ضعیف بوده و این مناطق دارای کوه ها بوده و صحراهای گسترده ای در آنجا وجود دارند.

وی ادامه داد: یقیناً لیبی به یک میدان جذب آن گروه های موجود در قاره تبدیل خواهد شد و ممکن است آنها با یکدیگر متحد شوند.

اما سوال در حال حاضر این است که بعد از حل مسالمت آمیز یا نظامی بحران لیبی، آنها به کجا خواهند رفت.

جامعه بین الملل در حال حاضر از لزوم خالی کردن ادلب سوریه از حدود یک چهارم میلیون تروریست سخن می گوید چراکه کشورهای همسایه قدرت مند سوریه همچون ترکیه، اردن و عراق مخالف حضور آن افراد در داخل سوریه و در نزدیکی مرزهایشان هستند.

وی ادامه داد: کشورهایی مثل چاد، نیجر و مالی به عنوان خاستگاهی برای گروه های تندرو و جنایت های سازمان یافته شناخته می شوند و این خطر و تهدیدی بر منافع اروپایی بالاخص فعالیت های شرکت های اروپایی فعال در زمینه معادن در این قاره است.

به استثنای فرانسه، کشور اروپایی دیگری نسبت به این خطر آگاه نیست.

فرانسه تنها کشوری است که قویاً و آشکارا با نقش ترکیه در آوردن تندروها و مزدوران به لیبی مخالفت کرده است و به همین دلیل، از رزمایش هایی که در داخل ناتو انجام می شود، بعد از حادثه برخورد با نیروی دریایی ترکیه عقب نشینی و همچنین تبادل داده ها با آنکارا را متوقف کرد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: گروه های تروریستی - لیبی - مراکز تحقیقاتی - آفریقا - گروه - تحقیقات - ترکیه - شمال سوریه - استان ادلب - کارشناسان - ادلب - تحقیقاتی - تروریستی - اقدامات - انتقال - شمال - دروازه - بهره برداری - منطقه - استان - سوریه - نظامی - اوضاع - هراس - سایه - هایی - روزنامه - پژوهشی - فعالیت - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
چگونه عربستان آینده اوپک را به خطر انداخت؟

پمپئو: امیدواریم ایران شعار مرگ بر آمریکا و اسراییل سر ندهد

مخالفت الحشدالشعبی با اقدامات غیرقانونی در عراق

اف بی آی چین را به تلاش برای ربودن تحقیقات واکسن کرونا متهم کرد

ابزار «فشار حداکثری» آمریکا علیه ایران کارساز نیست

نتایج یک بررسی جدید در آمریکا: شیوع بیشتر گونه های واگیرتر ویروس کرونا

آوار کرونا و اعتراضات بر سر نتانیاهو؛ رژیم صهیونیستی غرق در بحران

پمپئو، کنسولگری چین در نیویورک را یکی از کانون های جاسوسی خواند

ترسناک ترین جاذبه گردشگری کیش

برادرزاده ترامپ از وی شکایت کرد

وزیر خارجه امارات با فرستاده سازمان ملل در امور سوریه گفت وگو کرد

هو شدن ترامپ در مراسم قاضی فقید دادگاه عالی

حمایت ایران از آغاز مذاکرات بین دولت افغانستان و طالبان

تله آمریکایی ها برای مردم افغانستان

تله آمریکایی ها برای مردم افغانستان

نمایشگاه گربه ها - مسکو

بزرگترین هواپیمای هیدروژنی جهان ساخته می شود

تأسیس بانک مخصوص زنان در عراق

ادامه فعالیت‎های هسته ای مخفی عربستان و سکوت جوامه بین المللی

فیلم/ رصد ناو هواپیمابر آمریکایی به وسیله پهپاد سپاه

آینده / کبیری یگانه: امیرنشین ها موظفند به معامله قرن تن دهند/ هدف از معامله قرن محصور کردن جمهوری اسلامی است

طرح تازه آمریکا برای محدود کردن روادید تحصیلی شهروندان ده ها کشور 

بزرگترین هواپیمای هیدروژنی جهان ساخته می شود

موافقت نتانیاهو با ساخت هزاران واحد مسکونی در کرانه باختری

برادرزاده ترامپ از او شکایت کرد

ماسک زدن به سبک مجری مشهور تلویزیون/ عکس

موافقت نتانیاهو با ساخت هزاران واحد مسکونی در کرانه باختری

عادی سازی و معامله قرن؛ عامل تقریب گروه های فلسطینی

معترضان ترامپ را «هو» کردند

خاطرات اهالی چند محله تهران از روزهای بمباران

خاطرات اهالی چند محله تهران از روزهای بمباران

کاخ سفید: ترامپ نتیجه انتخابات آزاد و عادلانه را می پذیرد

مخالفت الحشدالشعبی با اقدامات غیرقانونی در عراق

چین متعهد شد انتشار کربن خود را تا سال 2060 به صفر برساند

شرکت چینی: واکسن کرونا تا اوائل 2021 برای توزیع جهانی آماده می شود

ویدیو: گل دوم بایرن مونیخ به سویا توسط مارتینز

گل دوم بایرن مونیخ به سویا توسط مارتینز+ویدئو

تحلیل رسانه روس | ابزار «فشار حداکثری» آمریکا علیه ایران کارساز نیست

مخالفت الحشد الشعبی با اقدامات غیرقانونی در عراق

اسبی که به کمک امدادگران به پرواز درآمد +فیلم

عراق همه پروازها به ایران را لغو کرد

پاسخ ایران به نماینده آمریکا در افغانستان

کاخ سفید: ترامپ نتیجه انتخابات آزاد و عادلانه را می پذیرد

ترامپ در صدد کاهش مدت اعتبار روادید تحصیلی برای شهروندان ایران

عراق: ساخت نیروگاه اتمی برای تحقیقات

هشدار نخست وزیر کانادا درباره موج دوم کرونا

ترامپ روادید تحصیلی ایرانیان را کاهش می دهد

تعلیق پرواز های میان عربستان و هند برای جلوگیری از شیوع کرونا 

ترامپ روادید تحصیلی برای شهروندان ایران را به 2 سال کاهش می دهد

واشنگتن مسئول ”فریب کاری“ درباره ویروس کرونا است

نماینده ایران: آمریکا درک دقیقی از تحولات افغانستان ندارد

طرح عادی سازی و آخرین میخ بر تابوت اتحادیه عرب

آمریکا درک دقیقی از تحولات افغانستان ندارد

حماس: معامله قرن باعث تقریب گروه های فلسطینی شده است

رویکرد آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ» علیه جمهوری اسلامی ایران

تحلیل رسانه روس | ابزار «فشار حداکثری» آمریکا علیه ایران کارساز نیست

عربستان سعودی منبع بی ثباتی در منطقه است

حجاب نخست وزیر نیوزیلند در میان مسلمانان + عکس

می خواهیم به ایران فشار بیاوریم؛مهم نیست اعضای شورای امنیت چه بگویند

حجاب نخست وزیر نیوزیلند در رونمایی از یادبود شهدای نمازگزار + عکس

آمریکا خواستار گفتگو با ایران درباره افغانستان شد

آمریکا به دنبال مذاکره با ایران در امور افغانستان

مقامات امارات و رژیم صهیونیستی در حوزه سایبری کردند

لاوروف: از درخواست آمریکا برای قطع همکاری با ایران پیروی نمی کنیم

تصادف شدید پژو در خیابان شیخ بهایی + ویدئو

آمریکا خواستار گفتگو با ایران درباره افغانستان شد

تعلیق دو هفته ای همه پروازهای عراق به ایران

اعمال تحریم های جدید آمریکا علیه ایران به بهانه نقض حقوق بشر

افزایش حملات به کارکنان سوپرمارکت ها در بریتانیا به دلیل قوانین کرونا+فیلم

طرح جدید دولت ترامپ: محدودیت برای تحصیل ایرانیان در آمریکا!

خودکشی دسته جمعی 380 نهنگ به گل نشسته در استرالیا +فیلم

اعمال تحریم های جدید آمریکا علیه ایران به بهانه نقض حقوق بشر

فیلم | انتشار برای اولین بار| رهگیری و شناسایی ناوگروه نیمیتز آمریکا توسط پهپادهای سپاه

نقشه ترور رهبر کره شمالی فاش شد

فهرست تحریم های جدید آمریکا | 2 فرد و 4 نهاد ایرانی تحریم شدند

جمهوری خواهان اظهارات جنجالی ترامپ را محکوم کردند

نشانه های افول آمریکا از نگاه اساتید دانشگاه تهران

واشنگتن پست: نتانیاهو لباس های کثیفش را به کاخ سفید آورده بود!

آمریکا 2 فرد و 4 نهاد ایرانی را تحریم کرد

آمریکا تحریم های جدیدی علیه ایران اعمال کرد |زندان وکیل آباد مشهد در لیست تحریم ها

دانلود آهنگ جدید بابک دوامی و رشید شاکری بنام رتبه ی دیوانگی

آمریکا تحریم های جدیدی علیه ایران اعمال کرد | آمریکا زندان وکیل آباد مشهد را تحریم کرد

فیلم | نتشار برای اولین بار| رهگیری و شناسایی ناوگروه نیمیتز آمریکا توسط پهپادهای سپاه

این بار بهانه جدید آمریکا برای تحریم نقض حقوق بشر بود

آمریکا 2 فرد و 4 نهاد ایرانی را تحریم کرد+ اسامی

حاشیه سازی لباس های چرک نتانیاهو و همسرش

خیانت امارات دروازه ای برای عادی سازی کشورهای عربی با رژیم اشغالگر

تلاش آمریکا برای تحریم ایران، محکوم به شکست است

دیپلمات ارشد آمریکایی: از گفتگو با ایران درباره افغانستان استقبال می کنیم

ترامپ آماده تضعیف دمکراسی در آمریکاست

گل اول بایرن مونیخ به سویا توسط گورتزکا+ویدئو

پاکستان: مواضع ما در حمایت از برجام تغییرناپذیر است

کاشته دیدنی کاوه رضایی در دیدار برابر پارتیزان بلگراد+ویدئو

تاریخ ناکامی ترامپ علیه کرونا را فراموش نمی کند/سقوط تاریخی اعتبار جهانی آمریکا

نماینده ایران در سازمان ملل: عربستان سعودی منبع بی ثباتی در منطقه است

آمریکا تحریم های جدیدی علیه ایران وضع کرد

ابهام در قبول نتایج انتخابات آمریکا از سوی ترامپ

تحریم های تازه آمریکا علیه ایران

واکنش سندرز به اظهارات جنجال برانگیز ترامپ

مری ترامپ از عموی خود «دونالد ترامپ» به اتهام کلاهبرداری شکایت کرد

ترکیه از دروازه لیبی در حال ایجاد ادلب آفریقا است

ترکیه از دروازه لیبی در حال ایجاد ادلب آفریقا است