موضوعات داغ: - واكسن كرونا - بازار سرمايه - پيروز قرباني - فروش سهام عدالت - شوراي عالي انقلاب فرهنگي - امير قلعه نويي - خريد اينترنتي - كنكور كارشناسي ارشد - حقوق مستمري بگيران - ويروس كرونا - اشتغال زايي بنياد بركت - واحدهاي نيمه فعال - شوراي عالي معماري و شهرسازي - فرودگاه بغداد - مدرس دانشگاه - سريال مختارنامه - قاسم سليماني دشتكي - آيدا فقيه زاده - پيراهن منچستريونايتد - درخت گردو - آشپزخانه هاي صنعتي - قانون ارث - شادترين كشورهاي جهان

مطالب مرتبط:
فرمایشات مطاع رهبر انقلاب درباره تکریم شعائر فصل الخطاب جامعه است
فرمایشات مطاع رهبر انقلاب درباره تکریم شعائر فصل الخطاب جامعه است
قدردانی وزیر دفاع از توجه ویژه رهبر انقلاب به تولیدات دفاعی
بیمه 500هزار خانه روستایی در راستای حمایت از اقشار ضعیف جامعه بود |
قیمت گذاری، چالش بحث برانگیز سنگ های زینتی
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 11 مرداد 1399 ساعت 21:052020-08-01سياسي

سنگ صبور انقلاب و جامعه


گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، محسن عباسی؛ هیچ کشوری از اعمال نظارت استصوابی در چارچوب معیارهای حاکمیتی و قانون اساسی خود صرف نظر نمی کند؛ البته قوانین، - وجود دستگاه مسئول بررسی صلاحیت عناصر مؤثر در اداره یک کشور و نیز وجود دستگاه تطبیق قوانین عادی با قانون اساسی یک کشور، امری عقلایی و پذیرفته شده و نیز عمل به آن در دنیا همگانی و اجماعی است.

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، محسن عباسی؛ هیچ کشوری از اعمال نظارت استصوابی در چارچوب معیارهای حاکمیتی و قانون اساسی خود صرف نظر نمی کند؛ البته قوانین، معیارهای نظارتی و شیوه های اعمال آن در همه کشورهای دنیا نه تنها یکسان نیست، چه بسا دارای تفاوت اساسی و حتی تضاد است.

به همین دلیل کشورهای استعمارگر غربی حق ندارند قانون اساسی خود را ملاک و الگوی بررسی و قضاوت درباره قانون اساسی سایر کشورها و نیز وسیله ای برای تحمیل اندیشه و منویات خود بر سایر کشورها قرار دهند.

برای روشن شدن موضوع به مقدمه ای اشاره می کنم.

دولت تدبیر و امید جناب آقای دکتر روحانی با اشتیاق وصف ناپذیر خود و تشویق و حمایت عناصر همسو، پیوسته تلاش کرد چنان وانمود کند که تعامل همه جانبه با دولت های مستکبر غربی و آمریکای جنایتکار، سبب حل اساسی مشکلات و پیشرفت اینچنینی و آنچنانی کشور می شود.

بر این اساس، اقتصاد مقاومتی را جدی نگرفته و با دل بستن به وعده های کشورهای پیمان شکن و غیر قابل اعتماد، ملت ایران را در دام برجام نافرجام و بلکه برجام دارای فرجام وارونه گرفتار کردند.

سرانجام، این سیاست سبب تضعیف ارز ش های دینی و ملی از جمله کاهش اعتماد و توجه به عناصر خودی و کاهش اتکا به درون و در عین حال منجر به تضعیف تولید داخلی و تقویت رونق واسطه گری و دلالی عناصر سودجو و مفسد شد.

اما در نتیجه گیری می توان گفت پیشگامان این تفکر، به جای گرفتن درس عبرت و بالا بردن آگاهی مردم و اثبات بی اعتمادی بیشتر به دولت آمریکا و دولت های غربی و نیز بالا بردن بینش و اعتماد عمومی به توان داخلی و ایجاد شرایط تعامل منطقی با دنیا بویژه همسایگان، متأسفانه برخی چهره های دولتی و عناصر شاخص جریانات همسو با دولت، با تمسک به سیاست فرافکنی، سعی در مقصر جلوه دادن ارکان نظام از جمله شورای نگهبان کردند.

آنان پیوسته شورای نگهبان را مقصر اصلی این مشکلات جلوه می دهند و این سوال را در اذهان جا می اندازند: چرا شورای نگهبان صلاحیت ریاست محترم جمهور را تأیید کرد؟ و سعی دارند این روش انتقادی به یک مطالبه گری عمومی علیه شورای نگهبان تبدیل شود! این در حالی است که این عناصر سیاسی از یک سو، نامزدهای خود را به اشکال مختلف (از جمله با دادن تعهد اخلاقی و شرعی به اعضای شورای نگهبان جهت عملکرد درست نامزد مطلوب شان) بر انتخابات تحمیل می کنند و از سویی، پس از عمل نکردن مطلوب دولت مورد حمایت شان به تعهدات قانونی و انقلابی خود (که هم در فرآیند رسیدن به این جایگاه و هم در رایزنی به شورای نگهبان داشتند)، تقصیر و قصور در انجام وظیفه را به گردن شورای نگهبان می اندازند و پیوسته وانمود می کنند رییس جمهور از سوی شورای نگهبان تأیید صلاحیت شده است؛ پس بدون ایراد است و اگر به او ایراد می گیرید، ایرادات او و همکارانش به عهده شورای نگهبان است و بهتر بود شورای نگهبان او را تأیید نمی کرد! علاوه بر آن، افکار عمومی را پیوسته هدف گرفته و از زاویه دیگر و در هدفی بالاتر، شورای نگهبان را زیر سوال می برند و تبلیغ می کنند که وقتی این شورا نمی تواند فرد صالح را برای تصدی ریاست جمهوری و اداره و پیشبرد امور کشور تشخیص دهد و افراد لایق را برای نمایندگی مجلس شورای اسلامی شناسایی کند، وجودش چه سودی برای مردم دارد؟ و چه احتیاجی به وجود این گونه دستگاه ها است؟!.

به هر حال، هنگام تأیید صلاحیت ها از هر اهرمی استفاده می کنند؛ هم رایزنی همه جانبه می کنند، هم از فشار و تهدید استفاده می کنند، هم از وعده عمل در چارچوب قانون اساسی ـ که رهبر حکیم انقلاب را محور و واجب الاطاعه می داندـ استفاده می کنند، هم ایجاد شبهه نسبت به ارزش ها می کنند، هم ارکان و دستگاه های وابسته به رهبری از جمله شورای نگهبان و سپاه سرافراز را تخریب و تضعیف می کنند، هم نقص ها و ضعف های دولت و مجلس مورد حمایت خود را گردن نظام و شورای نگهبان می اندازند، هم سبب ترویج بدبینی علیه اسلام و نظام می شوند، که این تفکر و سبک هم مستمسکی برای سوءاستفاده مجامع به ظاهر بین المللی می شود، هم رسانه های معاند از این رویه نهایت بهره برداری و تخریب را انجام می دهند و.

! اما واقعیت این است که شورای نگهبان برای تأیید صلاحیت نامزدها به حداقل ها و معدل نسبی شایستگی در افراد اکتفا می کند؛ سوال اساسی این است: مرز این حداقل ها کجاست؟ و ابزار و شیوه تطبیق معیارها بر نامزدها چیست؟ آیا می توان کشف سلامت واقعی همه جانبه را برای کسب مسؤولیت لازم، از حداقل ها شمرد و اکتفا به ظاهر افراد کافی نیست؟ یا اینکه اکتفا به ظاهر افراد و مشهور بودن در داشتن حداقل صلاحیت کسب آن مسؤولیت، کفایت می کند؟ برخی اقدامات تلخ شورای نگهبان در باطن امر، دارای خیر و سعادت واقعی برای خود مردم است.

نمونه واضحش رد برخی مصوبات به ظاهر مفیدی است که باطنش نفوذ و استعمار پذیری است و با شرع و قانون اساسی ناسازگار است و نمونه دیگر رد صلاحیت امثال آقایان مشایی و خاتمی است.

بر این اساس، نباید شورای نگهبان را تحت فشار قرار داد تا این شورا بتواند با آرامش، خیر واقعی جامعه را رقم بزند.

همین فشارها بود که کشور را چند سال گرفتار فرآیند برجام دارای فرجام وارونه کرد.

نتیجه برجام چه شد؟ کدام عاقل می پذیرد با اعتماد به دشمن می توان انتظار خیرخواهی و نیک فرجامی داشت؟! برجامی که در زمان حاکمیت دموکرات ها تنظیم و امضا شد، چرا نتوانست جلوی خروج بی شرمانه ترامپ را بگیرد؟! در گرماگرم گفت وگوهای برجامی، وعده های چرب و شیرینی از سوی طرف های غربی بویژه کدخدا(!) به دولت آقای روحانی داده شد.

حذف موانع پیشرفت کشور یکی از آن وعده ها بود که هرگز محقق نشد و حتی دست کم مانع افزایش تحریم های آمریکا و در پی آن، مانع تحریم های ثانوی دولت های غربی نشد! چرا؟ حساس بودن مردم به کلیات و جزییات اداره کشور بسیار ارزشمند است و باید روز به روز افزایش منطقی یابد؛ چون علاوه بر آنکه موجب بالا رفتن نظارت عمومی و رشد بلوغ سیاسی و اجتماعی می شود، در آینده نیز موجب شکل گیری انتخاباتی کارساز می شود و به سلامت مدیریتی کشور کمک شگفت آوری می کند.

اما در کنار نکته فوق، وجود مبارک رهبر بزرگوار انقلاب در جایگاه ثبات و محور انتقال تجربه و تألیف کننده قلوب افراد وابسته به جریانات فکری مختلف و دیگر افراد جامعه، باید مورد توجه قرار گیرد.

تجربه نشان می دهد هر جا متعبد به رهنمودهای حضرت معظم له بودیم، به رغم توطئه های رنگارنگ دشمنان و مانع تراشی فراوان شان، پیروزی های پی درپی نصیب شد و هر جا پذیرشی صورت نمی گرفت، یا پذیرش با تأخیر انجام شد، و یا پذیرش ناقص بود، یا پذیرش همراه با پیوست های دیگری بود، نتیجه اش عقب ماندن، یا پیشرفت ضعیف، یا موجب اختلال (سیاسی و فرهنگی و اقتصادی)، یا موجب نفوذ، یا موجب جابه جا گرفتن دوست و دشمن و نظایر آن شد.

در پایان، دلسوزان انقلاب مصرانه از محضر اعضای عظیم القدر شورای محترم نگهبان دست کم درباره نامزدهای ریاست جمهوری، خواستار رسیدگی بدون اغماض و ملاحظه (حتی ملاحظاتی تحت عنوان رعایت مصلحت نظام) هستند.

بیش از 40 سال از عمر بابرکت انقلاب اسلامی می گذرد و عناصر مؤمن و جان بر کف بیش از این نمی توانند شاهد این همه مغالطه گری و کند شدن حرکت بنیادی و سازنده انقلاب اسلامی و سوء استفاده های مسؤولان پیمان شکن و باج دادن به استکبار جهانی باشند.

اگر نبود پیروزی های جبهه مقاومت و جانفشانی امثال سردار دل ها شهید عالیقدر سپهبد حاج قاسم سلیمانی و یاران صادق و پرکار و بی ادعای ایشان، آن وقت معلوم می شد مذاکره با کدخدا و همپیمانان کدخدا و تعهدات برجامی چه بلایی بر سر نظام و انقلاب می آورد.

محسن عباسی - فعال دانشجویی انتشار یادداشت های دانشجویی به معنای تأیید تمامی محتوای آن توسط خبرگزاری دانشجو" نیست و صرفاً منعکس کننده نظرات گروه ها و فعالین دانشجویی است.


کلید واژه ها: قانون اساسی - کشور - اساسی - نظارت استصوابی - قانون - کشورها - سایر کشورها - قوانین - خبرگزاری - نظارت - دانشگاه - دستگاه - بررسی صلاحیت - کشوری - بررسی - سایر - دنیا - گروه - محسن - اندیشه - همگانی - انقلاب - نظارتی - صلاحیت - جامعه - اداره - تفاوت - تطبیق - قضاوت - قرار

آخرین اخبار سرویس:
سلامتی: اصلاح طلبان هنوز زمان کافی برای ورود به انتخابات 1400 دارند

ضرورت انتقال درست فرهنگ ایثار و شهادت به نسل جدید

انتشار 3 بسته محتوایی - معرفتی برای اهالی هیأت در محرم

نامه انتقادی احمد توکلی به ابراهیم رییسی درباره دادگاه های ویژه اقتصادی

سومین جشنواره رسانه ای ابوذر استان فارس آغاز به کارکرد

معاون جدید هماهنگی امور اقتصادی استانداری سمنان معرفی شد

دستور ویژه رییس ستاد اجرایی فرمان امام برای تأمین اقلام بهداشتی داوطلبان کنکور سراسری

قالیباف به شوشتر سفر می کند

پیکر آیت الله ربانی در بیرجند تشییع شد

بسترهای جذب سرمایه گذار نیروگاه خورشیدی در سمنان برنامه ریزی شد

استخدام رییس حسابداری خانم در شرکت مزرعه فراز آسمان در تهران

تسویه 10 هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به قرارگاه خاتم الانبیاء تا پایان سال

استخدام مسئول دفتر خانم در یک شرکت در تهران

ضد عفونی حوزه های کنکور با کمک آتش نشانی

اظهارنظر جدید پزشک محمدرضا شجریان | دلیل بستری شدن استاد در آی سی یو

نامه شورای نگهبان به مجلس درباره ایرادات طرح مالیات بر خانه های خالی/ ایراد استفاده از واژه غیرفارسی تا ابهام در تعریف خانه های خالی

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در مورد توافق امارات و رژیم صهیونیستی بیانیه ای صادر کرد

استخدام تحصیلدار آقا در شرکت کیمیا اکسیر آریسا در تهران

ویژه برنامه های صداوسیما برای محرم امسال در لرستان

اهدای نشان بین المللی سردار سلیمانی به سه چهره مقاومت

آغاز سومین جشنواره استانی ابوذر در فارس

نامه ای به قالیباف درباره آینده جمعیت ایران

مراسم نمادین حرکت کاروان آزادگان در کرج برگزار شد+عکس

بازدید رییس کل دادگاه های عمومی و انقلاب تهران از مجتمع قضایی شهید باهنر

واکنش تمسخرآمیزِ ذوالنور به قطعنامه اخیر آمریکا

وزرای دولت در شبکه خبر

اظهارنظر جدید پزشک محمدرضا شجریان | دلیل بستری شدن استاد در آی سی یو

تولید 10 مگاوات انرژی خورشیدی در دامغان و سمنان/ممنوعیت حضور مدیران درقامت مشاور طرح های عمرانی

ابهام شورای نگهبان در مورد مالیات بر ارزش افزوده مناطق ویژه اقتصادی

بسترهای جذب سرمایه گذار نیروگاه خورشیدی در سمنان برنامه ریزی شد

مراسم محرم باکیفیت و رعایت دستورالعمل های بهداشتی باشد

آزادگان مصداق و نماد بارز و عینی ایستادگی و مقاومت در برابر دشمنان است

تمهیدات لازم برای برگزاری کنکور در گچساران اندیشیده شود

استاد شجریان به بخش مراقبت های ویژه انتقال یافت

توسعه هنر بخش مهمی از پازل توسعه در استان ایلام است

ایرادات شورای نگهبان به طرح مالیات بر خانه های خالی

فرهنگ کسب و کار باید تغییر کند

سکوت مرگ رسانه است

روز ملی خانواده

حذف برنامه های «جهان آرا» از آرشیو صداوسیما

ثبت نام 300 هیئت مذهبی کرمان در سامانه بیرق

نمایشگاه الکامپ در اواخر سال 99 برگزار می شود

نامه به رییس مجلس درباره آینده دهشتناک جمعیت ایران

مراسم عزاداری ماه محرم توسط هیات ها در فضای باز برگزار شود

شاعران و مداحان اهل بیت (ع) در منازل عزاداران

مجموعه سروده های آیینی حجت الاسلام انصاری نژاد در«شمس الشرف» به چاپ رسید

تأمین مسکن کارگری در قم باید طبق تراکنش های جغرافیایی مناسب شکل بگیرد

بیش از 18 هزار داوطلب یزدی در کنکور رقابت می کنند

محمدرضا شجریان در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان + شرایط جسمی

توکلی: نباید دادرسی عادلانه فدای ویژگی دادگاه ها شود

پدر شهیدان «شایسته» آسمانی شد

علت جابجایی فرمانداران در برخی از شهرستان های آذربایجان شرقی

پویشی غیر دولتی برای حمایت از فعالیت های علمی

نگاه ویژه مسئولان عقب ماندگی های کردستان را جبران می کند

رأی ممتنع اروپا به قطعنامه آمریکا و طراحی یک سناریوی جدید

ساکنین سکونتگاه های غیررسمی آذربایجان غربی نباید از خدمات دولتی و آسایشی محروم بمانند

استخدام مهندس مکانیک در یک شرکت معتبر در تهران

آغاز به کار سومین جشنواره رسانه ای ابوذر در فارس

استخدام مدرس آقا در مجتمع فنی تهران پایتخت در شرق تهران

مدافعه گری و مطالبه گری حقوق مردم از وظایف هلال احمر است

نگره های دگراندیشانه در نگاه شمس تبریزی و حافظ بررسی می شود

امیرعبدالهیان با نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین دیدار کرد

26 مرداد سالروز ورود آزادگان سرافراز به میهن اسلامی

ضد عفونی حوزه های کنکور با کمک آ تش نشانی

توکلی: نباید دادرسی عادلانه فدای ویژگی دادگاه ها شود

ماریاما ؛ قسطنطنیه و آبلایه سیسوکو

مسافران هواپیمایی قطر در مسیر مشهد ملزم به داشتن گواهی سلامت کرونا هستند

استاندار قم:از ظرفیت اتباع برای جذب سرمایه گذاری استفاده شود

خرمدل: دانشجویان در خصوص مبارزه با رانت و بی عدالتی از مسئولان مطالبه داشته باشند / تعالی فر: عدم حمایت از تشکل های دانشجویی در دانشگاه پیام نور کهگیلویه و بویراحمد

دوشادوش سپاه برای دفاع از آرمان ها ایستاده ایم

نشان بین المللی سردار سلیمانی به سه چهره مقاومت اهدا شد

ایستادگی مردم غیور پاوه فتنه های دشمنان را خنثی کرد

نتیجه کارشناسی آتش سوزی مقبره استر و مردخای در حال بررسی است

نمایندگان گیلان کوتاه و بامطالعه در مجلس سخن بگویند

رییس انجمن علمی مطالعات خانواده: در بدبینانه ترین حالت در 4 سال آینده ایران به کشوری میانسال و پیر مبدل خواهد شد

آزادگان نماد بارز مقاومت ملت ایران

اصلاح طلبان خاتمی را لیدر نمی دانند/ شورای عالی پایان کار خود را اعلام کند

هویت گزارشگران فساد باید محرمانه بماند

قالیباف: عهد کرده ام نسبت به حوزه آموزش و پرورش حساس باشم

پایان جنگ جهانی

کهگیلویه و بویراحمد| 2000 بسته کمک معیشتی بین نیازمندان توزیع شد

دولت اقلام بهداشتی را با قیمت مناسب در دسترس مردم قرار دهد

ویدئو| حمایت جالب رامین رضاییان از یک جیمی جامپ

محمدرضا شجریان در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان + شرایط جسمی

خیزگروهها برای شرکت در انتخابات ششمین دوره شورای شهر بابل

از خبرنگاران بسیجی و اصحاب رسانه درقائم شهرتجلیل شد

معرفی برگزیدگان چالش یک سوزن به خودمان

پیروزی چندجانبه گرایی ایران مقابل یکجانبه گرایی آمریکا

لزوم بررسی خروج از NPT در مجلس

معلمان، عامل اصلی تحول در آموزش و پرورش

پیش فروش واکسن کرونا دام تازه سوداگران

روایت رییس کل دادگستری گلستان از برخورد با چند مدیر متخلف/ حیاط خلوت برخی در استان خراب شد

بهره برداری فاز دوم بیمارستان 273 تختخوابی رازی قائمشهر در اسفند

سازمان تبلیغات برای عملی شدن شعار «هر خانه یک هیئت» سامانه ای را ایجاد کرد

مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی در قم برگزار می شود

یک گردان در اسارت/ تشرف اغلب اسرای سایر ادیان به دین اسلام

تقدیر رییس جمهور از عملکرد استان آذربایجان غربی در مهار کرونا

توافق اماراتی صهیونیستی ظلم آشکار به حقوق مردم فلسطین و مسلمانان جهان و خیانت به آرمان آزادی خواهان جهان است که محکوم به شکست خواهد بود

بی تکلیفی طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده پس از 8 سال

تصویر و جزییات دیدار ظریف و قالیباف | ساختار وزارت خارجه تغییر می کند؟

سنگ صبور انقلاب و جامعه

سنگ صبور انقلاب و جامعه