مطالب مرتبط:
سرعت و دقت بالای علمی، ویژگی ممتاز فعالیت های جهاد دانشگاهی است
سخت گیری برخی بانک ها در اعطاء وام ازدواج به جوانان
زمان ازدواج سردار آزمون
مجتبایی: بدرالزمان قریب با کارش ازدواج کرد
نامزدی تا کی؟ / برای شناخت پیش از ازدواج چند ماه باید صبر کنید؟
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 10 مرداد 1399 ساعت 15:302020-07-31پزشكي

لزوم تناسب شخصیتی قبل ازدواج و 6 ویژگی افراد بزرگسال نما!


پیرامون اهمیت تناسب شخصیتی در ازدواج؛ یک روانشناس با سابقه دانشکده پزشکی کالیفرنیا در تحقیقات اخیرش به نتایج جالبی از شناخت شخصیتی افرادی رسیده که گاهی علی رغم سن بالا هنوز به بلوغ فکری نرسیده اند و اصطلاحا هنوز کودک هستند! - گروه سبک زندگی جی پلاس؛ نسترن صائبی": دکتر فارست تالی (Forrest Talley) بیش از 20 سال است که در دانشکده پزشکی کالیفرنیا در حال مطالعه و بررسی روابط عاطفی است و حرف های بسیاری در این زمینه دارد.

او مقاله ای را اخیرا در نشریه روانشناسی امروز به چاپ رسانده است که به مخاطبان نشانه هایی را گوشزد می کند که اگر در رابطه عاطفی با شخصی هستید که ارزش نسبی ازدواج و زندگی مشترک میان شما وجود دارد؛ می توانید به درک دقیق تری از تناسب شخصیت همدیگر که یک اصل مهم برای شروع زندگی است، نیز برسید.

انتشار این مقاله در مجله "روانشناسی امروز" که از معتبرترین نشریات روانشناسی دنیاست، می تواند بر اعتبار آن بیافزاید؛ چرا که مجله علمی مزبور از سال 1967 مقالاتی را با تمرکز ویژه بر موضوعاتی مانند عشق، روابط عاطفی، شادی، موفقیت، افسردگی و خودتوانمندسازی فعالیت کرده و به به تفسیر نظرسنجی های اخیر روانی و مطالعات در یافته های دیگر از جمله مغز، عصب شناسی و داروشناسی می پردازد.

کودکی در بدن یک بزرگسال! به گفته فارست تالی، چندین سال است که یک روند موذیانه در بین جوانان به چشم می خورد.

هزاران داستان شخص اول در نشریات حرفه ای به چاپ می رسد که نشان می دهد یک سری افراد سر راهتان سبز خواهند شد که در نگاه اول نمی توان حدس زد بزرگسال هستند یا کودک.

در حقیقت باید گفت ممکن است با افرادی برخورد کنید و وارد رابطه عاطفی شوید که کودکی هستند در بدن یک بزرگسال یا بزرگسال نما هستند.

این افراد معمولا در دهه دوم و گاهی دهه سوم زندگی و حتی بعضا بالاتر از آن هستند؛ ولی هنوز به بلوغ شخصیتی نرسیده اند! اما جالب اینجاست هنگام ملاقات با این افراد، ممکن است اغلب آنها را فردی جالب و جذاب بینید.

خودجوش و گاهی ساده به نظر می آیند و این جذابیت آنها را صد چندان می کند.

اما بعد از مدتی ممکن است به ناگهان خود را در مقابل یک کودک یا بزرگسال نما بینید که به هیچ عنوان هیچ حسابی نمی توان روی آنها باز کرد؛ چه برسد به یک عمر زندگی! این بزرگسال نماها در نگاه اول به دلیل غلو جوانی، حس رها شدگی و انرژی مضاعفی که آنها را به افراد سرگرم کننده ای تبدیل می کند، جذاب به نظر می رسند.

البته هیچ کدام از تعاریف بالا از نظر منطقی و عقلانی بد نیستند و در واقع شما خودتان را در مقابل فردی می بینید که کودک درونش کاملا بیدار است، اما مساله از جایی آغاز می شود که با این فرد وارد رابط عاطفی می شوید و به او به عنوان زن یا مرد آینده خود فکر می کنید؛ اینجاست که اگر تناسبی با او نداشته باشید، فرد شوخ و سرگرم کننده شما به کابوس بزرگ زندگی تان تبدیل می شود.

اگر دوست دارید با یک شخص "بزرگسال نما" وارد رابطه عاطفی شوید و ویژگی های شخصیتی خودتان متفاوت است، باید بدانید که احتمالا روی یک رابطه کاملا شلوغ و بهم ریخته سرمایه گذاری خواهید کرد که می تواند با ناامیدی، سردرگمی و حتی درد همراه باشد.

"تیپ شخصیتی شما چیست؟" تناسب از مهم ترین و اصلی ترین معیارهای ازدواج است.

اگر تیپ شخصیتی تان از نوع ویژگی شخصیتی پایدار است که حتی در مواقع ناامیدی و خستگی باز هم استقامت به خرج می دهید، باید بگوییم، رابطه با افراد "بزرگسال نما" که تناسبی با شخصیت او ندارید، شاید در این رابطه ناامیدی، سردرگمی و درد بیشتری را تجربه کنید و وارد یک چرخه پرتکرار شوید.

اگر چه این احتمال وجود دارد که به مرور زمان، عشق واقعی شما باعث بلوغ فکری طرف مقابل تان شود، اما تجربه نشان داده که امکان دارد در سال های بعد از آن دوباره در مرحله نوجوانی گیر کند؛ بعضی اوقات حتی شاید برای چند دهه! دکتر فارست تالی به 6 علامت و نشانه اصلی که نشان می دهد شخص مقابل شما به بلوغ فکری رسیده یا فقط یک بزرگسال نماست، اشاره می کند که بخش نخست آن را می خوانید: 1.

بحران سازی کاذب برای بزرگسال نماها همه چیز یک بحران است و باید سریعا در مقابل چیزهایی که برایشان اتفاق می افتد، واکنش نشان دهند.

زندگی عاطفی با این افراد بیشتر شبیه به بازی پین بال است که از یک بحران به بحران دیگری می رود.

بزرگسال نما یک روز به سراغتان می آید و با حرص برایتان تعریف می کند که رییسش به دوستش ترفیع داده، در صورتی که این را کاملا حق خودش می داند.

این اتفاق را فاجعه قلمداد کرده، زیرا نشانه بی عدالتی رییس و سیستم کاری اش می داند؛ اما به این اشاره ای نمی کند که مثلا همکارش به دلیل اینکه ساعات طولانی تری کار کرده و عملکرد بهتری داشته، ترفیع گرفته است.

صحبتی که اکثر اوقات در این شرایط می گویند، این است: من دیگر باید از این شرکت بیرون بیایم! بگذار آنها ببینند که بدون من آن شرکت به چه روزی می افتد ! یا ممکن است یک روز به دلیل اینکه دوستش تماس تلفنی اش را جواب نمی دهد، عصبانی و ناامید شود و این کار دوستش را نشانه بی توجهی اش بداند.

و اما راه حلی که همیشه در این مواقع ارائه می دهد: او را کنار می گذارم.

من به دوستی مثل او احتیاجی ندارم! یا ممکن است یک روز مثلا سر لایک نکردن پستش توسط رفیقش مثل مار زخمی به خودش بپیچد یا وقتی با او حرف حساب می زنید، خودش را در موضع افسردگی و بدبختی، فرض کند و نشان دهد.

یک نکته حرفه ای: اگر این افراد سعی می کنند که با جملات قصارشان شما را به اشتباه بیندازند، تقریبا نباید اعتنایی کنید و آنها را به حال خودشان رها کنید تا شاید به شرایط روحی پایدار و آرامش برسند.

2.

اگر با او مخالفی، آدم بدی هستی! بزرگسال نماها یک قانون نانوشته دارند: اگر با آنها موافق نیستید، احتمالا آدم بدی هستید.

نوع خلاقانه این آدم ها در مواردی که با آنها مخالفت می کنید، به شما القا می کنند که به آنها صدمه می زنید.

حتی گاهی می گویند: سخنان شما نوعی خشونت علیه من است! اگر به منظور شناخت شخصیتی، تازه با شخصی با ویژگی های افراد بزرگسال نما، وارد رابطه شده اید یا اکنون با او زندگی می کنید، ممکن است تجربه کرده باشید که "گاهی با تلاش های واهی سعی می کنید نشان دهید منظوری از حرف تان نداشتید اما در نهایت هم ممکن است تنبیه شوید که مثلا برایشان یک غذای ویژه درست کنید یا تمام خریدهای یک تا دو هفته خانه را شما انجام دهید یا خانه را مثل دسته گل کنید.

" اشتباه دیگری که ممکن است از شما در مواجهه نامتناسب با این نوع از افراد سر بزند این است که "گاهی مجبور می شوید به گناهان نکرده تان نیز اقرار کنید و تمامی این اقرارها در کتاب اشتباهات تان نوشته خواهد شد! تمامی این اعترافات در نهایت از شما یک ماهیت ناخوشایند می سازد و شما را به آدم بدِ داستان تبدیل می کند؛ آن هم به این دلیل که شما با طرف تان موافق نیستید! " 3.

این شما هستید که اشتباه می کنید بزرگسال نماها یک ویژگی دیگری هم دارند که ممکن است اختلاف نظر هایشان با کسی تناسبی با او ندارد، تمامی نداشته باشد.

این فقط به موضوعات مهم زندگی مربوط نمی شود، بلکه در موارد جزیی هم بعضا می توانند با شما اختلاف نظر داشته باشند؛ طبیعتا از شما هم انتظار می رود که در هر کدام از این موارد عذرخواهی کنید.

زیرا این شما هستید که عمدتا اشتباه می کنید و اشتباه می گویید.

معمولا حق با آنهاست؛ آنها توانایی ایجاد یک درگیری را حتی از بی اهمیت ترین موضوعات دارند و می توانند که از کاه کوه بسازند.

پس فراموش نکنید، این عذرخواهی می تواند هیچ وقت تمامی نداشته باشد.

باید آمادگی پس گرفتن حرف هایتان چه در مورد برنامه های بیرون رفتن و چه دیدگاهی که نسبت به بعضی از دوستان تان را داشته باشید؛ چرا که ممکن است با توفانی از بحث های مختلف مواجه شوید که بعضا می توانند هیچ اساس و منطقی نداشته باشند.

4.

به دنبال تایید گرفتن از شما هستند بزرگسال نماها معمولا نقش یک قربانی را بازی می کنند.

امکان دارد در اوایل ارتباط با این افراد، تحت تاثیر قرار بگیرد که چقدر با آدم های مظلوم و بی زبانی مواجهید.

آنها بدون آنکه متوجه باشند (صرفا بر اساس ویژگی های شخصیتی ناخودآگاهشان) توانایی این را دارند که در مقابل همکاران، خانواده و حتی گربه همسایه هم نقش یک قربانی را برای شما بازی کنند و از آنجا که شریک زندگی شما همیشه یک قربانی بوده و هست؛ پس همیشه به توجه و پشتیبانی نامحدود شما نیاز دارد.

این موضوع احتمالا به اینجا ختم نمی شود؛ چرا که وضعیت قربانی بودن این افراد می تواند در آینده ای نزدیک، ابزاری برای کنار گذاشتن حتی تعهدات معمولی بزرگسالانه او شود؛ یعنی ظرفیت بالقوه شانه خالی کردن از زیر کارها و مسئولیت هایشان وجود دارد.

در مواجهه با چنین شرایطی هیچ وقت سعی نکنید این موضوع را به رویشان بیاورید و شکایت کنید که چگونه قربانی شدن پیاپی او، مثلا وظایف و مسئولیت های شما را سنگین تر می کند؛ چون ممکن است بلافاصله انگشت اتهام به سمت شما بگیرند و دوباره مجبور به عذرخواهی شوید.

5.

هیجان حرف اول را می زند برای بزرگسال نماها احساسات و هیجان تقریبا همه چیز است.

به معنای دیگر، این افراد سرتاپا هیجانند و این هیجانات هستند که رفتارها را در آنها شکل می دهد.

از آنجا که بعضا کورکورانه از احساسات شان پیروی می کنند، گاهی ممکن است سفره دلشان را برایتان باز کنند و مثلا بگویند: به همه چیز گند زدم.

و این موقع است که شما تصور می کنید بهترین زمان است تا به شریک زندگی تان اشتباهاتش را گوشزد کنید و بگویید که مسئولیت کارهایش را به عهده بگیرد.

اگر واقعا به این موضوع دارید فکر می کنید، نتیجه می گیریم که هنوز مورد شماره دو را به خوبی نخوانده اید! سعی کنید به یاد داشته باشید که این افراد حق به جانب هستند و معمولا زیر بار نمی روند که اشتباه می کنند.

شاید هم می خواهید از توصیه ها چشم پوشی کنید و با شجاعت پیش بروید و بگویید که "متاسفید که این اتفاق افتاده، اما بهتر است که از آن درس بگیرد"؛ در این صورت مستقیما به شماره سه رجوع کنید.

6.

او سزاوار داشتن چیزهای خوب است بزرگسال نما چیزی را می خواهد، چون مستحق آن است.

مثلا اتومبیل، لباس، وسایل الکترونیک، جواهرات و موارد دیگر برای او خریداری می شود، چون او سزاوار آنهاست.

البته کلمه سزاوار کمتر از دهان آنها بیرون می آید و معمولا غیرمستقیم این موضوع را به شما القا می کنند.

اما در مواقعی که مجبور به توضیح در مورد خریدهایی می شوند که شما به آنها انتقاد دارید (فارغ از اینکه حق با چه کسی است)، عمدتا می گویند: "ما فقط یک بار زندگی می کنیم.

من دردهای زیادی در زندگی چشیده ام، الان باید طعم خوشبختی را بچشم".

چنین شخصیت هایی اگر در نتیجه بدهی ها، بحران مالی شروع شود، بعضا مضطرب می شوند و از شما می خواهند که او را راحت بگذارید! باز هم شاید وسوسه شوید و فکر کنید که این اتفاق یک تجربه خوب برای یادگیری اوست، اما یادتان باشد او آسایش خود و پشتیبانی شما را بیشتر از همه چیز نیاز دارد.

پس سعی نکنید در این زمان مسئولیت پذیری مدنظرتان را به او یاد بدهید.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازجی پلاس؛" نهایتا می توان نتیجه گرفت که بحران ها و ایناسترس ها و لحظات کمترین درس را به بزرگسال نماها می دهند و شاید درس شما این است که اگر هیچ تناسب شخصیتی با چنین افرادی ندارید و هنوز زندگی مشترک را شروع نکردید، جدی تر از قبل به آینده فکر کنید و اگر برای ازدواج با چنین اشخاصی اجباری وجود دارد یا اکنون مشغول زندگی با شخصیت های مشابه آنها هستید، به دنبال بهترین و موثرترین راه چاره برای درمان و حل مشکلات شخصیتی طرفین به روش های درست علمی و اداره زندگی مشترک خود باشید.

دکتر تالی می گوید که برخلاف نوجوانی که با مشکلات دست و پنچه نرم می کند تا به رشد عاطفی- اجتماعی خود ادامه دهد، یک بزرگسال نما ناخودآگاه تمایلی به بلوغ ندارد.

در نتیجه برخلاف نوجوان واقعی که به رشد خود ادامه می دهد، بزرگسال نما برای مدت طولانی در جا می زند و در وضعیت فعلی خود باقی می ماند.


کلید واژه ها: روانشناس - شخصی - شخصیت - ازدواج - کالیفرنیا - روانشناسی - زندگی - تناسب - دانشکده - رابطه عاطفی - ویژگی افراد - زندگی مشترک - پزشکی - عاطفی - افراد - امروز - مقاله - معتبرترین - بلوغ فکری - سبک زندگی - تحقیقات - مخاطبان - سن بالا - انتشار - مطالعه - روابط - شناخت - اهمیت - نشانه - نشریه

آخرین اخبار سرویس:
اختصاص 250 هزار دُز واکسن آنفلوآنزا به کرمانشاه

کروناویروس در کودکان با تغییر در گلبول های سفید همراه است

تردید کارشناسان بهداشتیِ آمریکا به واکسن روسیِ کرونا

تأثیر جدید ویروس کرونا در کودکان | تغییر در گلبول های سفید خون

باید ها و نباید های لایه برداری پوست

دورهمی های خانوادگی عامل افزایش کرونا در یزد

پرورش سلول های عضله قلب با استفاده از چاپ 3بعدی

5 نشانه هشداردهنده مصرف بیش از حد چربی

کرونا از طریق کودکان سه سوته منتقل می شود

ماسکی که کروناکُش است

250 هزار دُز واکسن آنفلوآنزا به کرمانشاه اختصاص یافت

شماره 98

سایه سنگین کرونا بر سر معیشت مردم

دورهمی های خانوادگی عامل افزایش کرونا در یزد

انتظار جامعه از تشکل های جوانان حفظ اهداف مردمی است

برگزاری آیین شادی و عزا عامل شیوع مجدد کرونا در سلسله

تعداد فوتی ها بر اثر کرونا در همدان به 425 نفر رسید

عزاداری محرم در مشهد با رعایت کامل دستورالعملهای بهداشتی برگزار می شود

واکنش کارشناسان بهداشتیِ آمریکا به واکسن روسیِ کرونا

با 7 راز برای خوب خوابیدن آشنا شوید

تاثیر کروناویروس روی گلبول های سفید کودکان

مشاوره سلامتی بدون مرز با اسنپ دکتر

آزمایش تیرویید نوزاد، سه روزه است

شماره 98

خطر اسید های چرب ترانس موجود در شیرینی های ایرانی چقدر است؟

توضیح دامپزشکی خوزستان درباره ویدئوی دام های بیمار تلف شده

بلایی که کم خوابی سر بدن می آورد

بد خلقی را در دوران کرونا را با افسردگی اشتباه نگیرید

دورهمی های خانوادگی عامل افزایش کرونا در یزد

چگونه ماسک بزنیم تا کرونا نگیریم؟

آخرین خبر از انتقال کرونا توسط بیماران بدون علامت

سیاری: ارتش کماکان آمادگی انجام مأموریت های پدافند زیستی را دارد

دوسوم بیمارستان های ارتش به بیماران کرونایی خدمات رسانی می کنند

چگونه با ورزش و رژیم غذایی به وزن ایده آل و بدن سالم برسیم؟

سرانه درمان بیمه شدگان تامین اجتماعی در جیب وزارت بهداشت

پیش بینی روند کرونا در ایران در هفته های آتی

رونمایی از سامانه های متحرک درمانی و انتقال بیمار دانشگاه علوم پزشکی ارتش

وجود کانون های بیماری تب 3 روزه

معیار های ارزیابی نشریات دانشجویی تعیین شد

ایمن سازی واکسن روسی کرونا چقدر خواهد بود؟

بد خلقی را در دوران کرونا را با افسردگی اشتباه نگیرید

دوسوم بیمارستان های ارتش به بیماران کرونایی خدمات رسانی می کنند

استان قزوین از نظر تامین داروهای خاص کمبودی ندارد

بهترین بازی های فکری

تغذیه کودکان در ایام کرونا چگونه باشد؟

کروناویروس در کودکان با تغییر در گلبول های سفید همراه است

ابتلای بیش از 6000 نفر از کادر درمان به کرونا/ با ابرچالش و بحرانی عمیق مواجهیم

فرماندار اندیکا بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت

روش درست استفاده از ماسک

دلایل چرب شدن کبدچیست

پیش بینی روند کرونا در ایران در هفته های آتی

هشدار، در خوردن شیرینی های سنتی احتیاط کنید

خلق تنگ در دوران کرونا را با افسردگی اشتباه نگیرید

7 راز یک خواب خوش

شماره 173

آلمان، کیفیت واکسن کرونای روسی را زیر سوال بُرد

در کودکان کرونا با تغییر گلبول های سفید همراه است

اسیدهای چرب ترانس در شیرینی های ایرانی چه قدر است؟

کرونا تا کی ادامه دارد؟

کروناویروس در کودکان با تغییر در گلبول های سفید همراه است

آغاز مرحله دوم ارائه خدمات پزشکی به بانوان سرپرست خانوار جنوب شهر

اولین تصویر از واکسن کرونا

خوراکی هایی که دشمن سلامتی هستند

چرا برخی افراد به نوع شدید کووید-19 مبتلا می شوند؟

روش هایی برای کنترل خشم

سبک فرزند پروری شما کدام است؟

با 7 راز برای خوب خوابیدن آشنا شوید

تاثیر جدید کروناویروس در کودکان | تغییر در گلبول های سفید خون

بالاخره جراحی زیبایی در دوران کرونا انجام بدهیم یا نه؟

شمار مبتلایان به کرونا در امارات اعلام شد

دورهمی های خانوادگی عامل افزایش کرونا در یزد

سانجی دات به سرطان ریه مبتلاست

دردسر جدید کرونا برای فوتبال ایران

سانجی دات به سرطان ریه مبتلاست

مادران افسرده باردار، پسران پرخاشگر دارند

گوش شکسته های چشم انتظار/ چالش های کشتی و فوتبال با کرونا

اولویت تزریق واکسن آنفلو آنزا با کدام گروه ها است؟

ارتش در بحران پشتوانه ارزشمندی برای حوزه سلامت محسوب می شود

طبع، خواص، مضرات و مُصلح آلبالو در ویکی آنا

کروناویروس در کودکان با تغییر در گلبول های سفید همراه است

فقط 66 درصد مردم قم ماسک می زنند

اصول تندرستی تابستانه/ دلایل چرب شدن کبد

آغاز ارائه خدمات پزشکی به بانوان سرپرست خانوار جنوب تهران

هزینه درمان کرونا برای بیمه شدگان تامین اجتماعی چقدر می شود؟

واکسن روسی کرونا روی 38 نفر آزمایش شده است

از گم شدن در جنگل نترسید | پیداکردن راه برای فردی که در جنگل گم شده است، نیاز به مهارت دارد

استفاده از ماسک تعداد مبتلایان به کرونا در مشهد را کاهش داد

از سرگرفته شدن فعالیت کتابخانه های همدان

چگونه ماسک بزنیم تا کرونا نگیریم/ روش درست استفاده از ماسک

چرا برخی افراد به نوع شدید کرونا مبتلا می شوند؟

نکات ضد کرونایی جهت تهویه هوا در خودروهای شخصی

چگونه ماسک بزنیم تا کرونا نگیریم/ روش درست استفاده از ماسک

سه هزار ماسک یکبار مصرف در پایگاه های سنجش سلامت کردستان توزیع شد

آغاز مرحله دوم ارائه خدمات پزشکی به بانوان سرپرست خانوار جنوب شهر

میزان اسیدهای چرب ترانس در شیرینی های ایرانی

شماره 213

دردسر جدید کرونا برای فوتبال ایران

دلایل علمی که خواص ادویه پاپریکا را اثبات می کنند

روند ابتلا به کرونا در استان همدان کاهشی شد

با 7 راز برای خوب خوابیدن آشنا شوید

لزوم تناسب شخصیتی قبل ازدواج و 6 ویژگی افراد بزرگسال نما!

لزوم تناسب شخصیتی قبل ازدواج و 6 ویژگی افراد بزرگسال نما!