موضوعات داغ: - مهدي رسول پناه - تيم فوتبال پرسپوليس - نقل و انتقالات - برنامه ورزش و مردم - آخرين وضعيت - چراغ مطالعه - مديرعامل استقلال - سرمربي تيم فوتبال پرسپوليس - نامگذاري خيابان - منچستريونايتد - تسهيلات كم بهره - ركود - برنامه توسعه - پول هاي بلوكه شده نفت - ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي - حمله مسلحانه - باكتري روده - نظام مهندسي - انهدام باند - لوازم منزل - كت و شلوار - فاضل جمشيدي - وكيل استراماچوني

مطالب مرتبط:
خواجه لو: آیین نامه ارتقای اعضای هییت علمی؛ مقاله شماری یا شاگردپروری / انتشاراتی که نمایه می شوند؛ اما بن مایه ندارند
امضای تفاهم نامه آموزشی فی مابین اتاق بازرگانی و دانشگاه جامع علمی کاربردی استان سمنان
محدودیت های جدید کرونایی در آموزشگاه های رانندگی|لغو کلاس های آموزش آیین نامه
در حوزه علم و فناوری کلیه پایان نامه ها، مقالات علمی به سمت جهش تولید تشویق شود
آیین نامه سامانه حقوق و مزایا به هیئت دولت رفت
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 تیر 1399 ساعت 09:102020-07-15دانش

رشید: آیین نامه ارتقای اعضای هییت علمی؛ مقاله شماری یا شاگردپروری / انتشاراتی که نمایه می شوند؛ اما بن مایه ندارند


به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، نظام جذب و ارتقای اساتید شاید مهم ترین عامل جهت دهی فعالیت های اعضای هیئت های علمی در دانشگاه ها باشد.

- رشید: آیین نامه ارتقای اعضای هییت علمی؛ مقاله شماری یا شاگردپروری / انتشاراتی که نمایه می شوند؛ اما بن مایه ندارند " پژوهشکده حکمت پس از 4 سال تلاش، آیین نامه ارتقای اساتیدی تدوین کرده که نقاط ضعف آیین نامه وزارت علوم را ندارد به همین منظور با رشید حاجی خواجه لو رییس پژوهشکده حکمت به گفتگو پرداختیم تا از جزییات این آیین نامه آگاه شویم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، نظام جذب و ارتقای اساتید شاید مهم ترین عامل جهت دهی فعالیت های اعضای هیئت های علمی در دانشگاه ها باشد.

اساتید دانشگاهی هم که سکان دار هدایت دانشجویان هستند، نقش مهمی را در انتقال مفاهیم آموزشی و پژوهشی به عهده دارند.

به همین منظور تدوین آیین نامه ای جامع در راستای هدایت اساتید دانشگاهی و به تبع آن ارتقاء اعضای هیئت علمی از ضروریات شمره می شود.

وزارت علوم نیز چندین سالی می شود که در این مسیر گام برداشته و در راستای رسیدن به آیین نامه ای مطلوب همت گماشته است، اما تا کنون موفق به تدوین آیین نامه ای مناسب اعضای هیئت علمی نشده، ادله این سخن را نیز می توان در نواقص موجود در آیین نامه ارتقاء اساتید جستجو کنیم.

کار جایی بیخ پیدا می کند که وزارت علوم حتی نواقص موجود در آیین نامه ارتقاء اساتید را نمی پذیرد و معتقد است بسیار هم جامع و مانع تدوین شده است.

بیشتر بخوانیدآیین نامه ارتقای اساتید همچنان در گیر و دار ابهامات / هیچ ساختاری برای تنزل علمی اساتید وجود ندارد" اصلاح آیین نامه ارتقاء اساتید در سال 94 با حواشی زیادی رو به رو بود تا آنجا که قریب به اتفاق کارشناسان دانشگاهی با تشکیل کارگروه های مختلف ایرادات خاص خود را بر آن گرفتند و خواستار اصلاح آن شدند.

پژوهشکده سیاست پژوهی و مطالعات راهبردی حمکت نیز از جمله مراکزی محسوب می شود که در این راستا مطالعات جامعی انجام داده و متناسب با آن آیین نامه ارتقا را بازنگری و اصلاح کرده است.

به همین منظور، به گفتگو با صالح رشید حاجی خواجه لو رییس پژوهشکده سیاست پژوهی و مطالعات راهبری حکمت پرداختیم تا برخی از موارد و اصلاحات پیشنهادی که برای رفع نواقص موجود در آیین نامه ارتقاء اساتید وزارت علوم دارند، بررسی کنیم.

برای اصلاح آیین نامه ارتقاء اعضای هییت علمی تاکنون چه مطالعاتی داشته اید و از چه زمانی و با چه هدفی آغاز کردید؟ فعالیت ما برای تغییر آیین نامه ارتقاء اساتید از سال 94 آغاز شده است.

آیین نامه پیشنهادی پژوهشکده حکمت مختص به دانشگاه های دولتی تدوین شده، و سایر دانشگاه ها مانند دانشگاه های فنی و حرفه ای، فرهنگیان و .

باید آیین نامه متناسب با مأموریت های خود را تدوین کنند.

ما در پژوهشکده حکمت با تحلیل منویات و مطالبات مقام معظم رهبری از دانشگاه ها تحلیل اسناد بالادستی نظام آموزش عالی کشور از جمله سیاست های کلی علم و فناوری، نقشه جامع علمی کشور، مطالعات تطبیقی و همچنین آسیب شناسی انتقادی آیین نامه های قبلی و مصاحبه با صاحب نظران این حوزه و مسئولان سیاستگذاری و اجرایی حوزه آموزش عالی و علم و فناوری کشور از جمله هییت ممیزه برخی از دانشگاه ها، آیین نامه پیشنهادی پژوهشکده حکمت را تدوین کرده ایم و ان شاء الله به زودی به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه خواهد شد.

اگر روند رشد تولیدات کشور را طی سال های 80 تا 99 در نظر بگیرید، متوجه خواهید شد که از یک بازه زمانی به بعد روند رشد مقالات بسیار افزایش یافته است.

اینجا چه اتفاقی افتاده است؟ دلیل آن را می توان در آیین نامه ارتقاء اعضای هیئت علمی و در نظر گرفتن امتیاز برای مقالات ISI دید.

به همین منظور، رشد کمی مقالات افزایش یافت؛ بنابراین ما می توانیم آیین نامه را جوری تدوین کنیم که صرفاً منجر به تولید و رشد مقالات نشود، به طوری که در کنار آن به اثرگذاری در مسائل جامعه و رفع آن ها بپردازد.

از اینجا اهمیت آیین نامه ارتقاء اساتید بسیار مشهود می شود.

زیرا جهت دهی فعالیت اعضای هیئت علمی را برعهده دارد.

اگر شاخص های آیین نامه ارتقاء اساتید را تغییر دهیم به طوری که از کمیت گرایی و مقاله شماری به سمت کیفیت گرایی، مسئله پردازی و اثرگذاری برویم، شاید بشود بخشی از فعالیت های اعضای هیئت علمی را مبتنی بر مسائل کشور و موضوعات مختلف تنظیم کرد.

ما به لحاظ شاخص های کمی، رتبه 15 دنیا و یک منطقه را در تولید مستندات علمی داریم، از طرف دیگر، اگر به شاخص CPP در نقشه جامع علمی کشور تا سال 1400 توجه کنید، اعلام شده است که باید به عدد 15 برسیم.

یعنی میزان ارجاعات در واحد انتشارات عدد 15 باشد، اما اکنون با توجه به آمار های موجود، حدود 5/4 است.

این ارزیابی نشان می دهد که به موازات رشد مقاالت علمی در کشور، شاخص های اثرگذاری افزایش نیافته است.

به همین منظور بر آن شدیم تا آیین نامه ارتقاء اساتید را یک بازنگری اساسی کنیم، زیرا تغییر یک بند و یک ماده مسئله را حل نمی کند.

مهمترین مسئله مورد بررسی در آیین نامه ارتقاء اساتید مربوط به چه موضوعی می شود؟ مسئله اساسی در آیین نامه ارتقاء اساتید، مربوط به بحث یکسان نگری فعالیت اعضای هیئت های علمی می شود.

در حقیقت آموزش عالی زیر نظام های مختلفی دارد که از جمله آن ها می توانیم به زیر نظام دانشگاه آزاد، دولتی، غیرانتفاعی، پیام نور، دانشگاه های وابسته به دستگا های اجرایی، فنی و حرف های و .

اشاره کنیم؛ بنابراین با توجه به تنوع زیر نظام ها و مأموریت- هایی که دارند، تدوین یک آیین نامه ارتقاء اساتید برای تمام زیر نظام ها کار درستی نیست.

زیرا ماموریت دانشگاه ها با توجه به آموزش محوری و مهارت آموزی متفاوت است و رشته های آن ها از یک دیگر متمایز هستند.

به طوری که ماهیت، فرایند و زیرساخت فعالیت پژوهشی در یک رشته فنی مهندسی و یک رشته علوم انسانی کاملا متفاوت است.

بنابراین، در ابتدای امر باید این مسلئه حل شود تا بتوانیم به سمت اصلاح آیین نامه ارتقاء اساتید حرکت کنیم.

به عنوان نمونه در آیین نامه فعلی، یکسان انگاری در رشته ها و مؤسسات پژوهشی و آموزشی وجود دارد.

همچنین در ماده پژوهشی این آیین نامه، تمام دانشگاه ها به یک شکل دیده شده اند و از تمام رشته ها انتظار یکسان وجود دارد.

در صورتی که فعالیت پژوهشی یک دانشگاه با دانشگاه دیگر متفاوت است.

علاوه بر آن تفکیکی میان مؤسسات آموزشی و پژوهشی قائل نشده است.

مسئله دیگری که در آیین نامه فعلی در نظر گرفته نشده است، بحث رتبه بندی و سطح بندی دانشگاه ها است، به طوری که این آیین نامه برای تمام دانشگاه ها یکسان نگاشته شده است.

در صورتی که برخی از دانشگاه ها دانشجوی تحصیالت تکمیلی ندارند و به تبع آن نمی توانند از طریق ارائه مقاله مشترک با دانشجو و انجام فعالیت پژوهشی امتیاز کسب کنند.

البته افزودن ماده 5 به آیین نامه ارتقاء اعضای هیئت علمی و واگذار کردن بخشی از مسئولیت به دانشگاه ها به طوری که متناسب با ماموریت های خود، مصادیق و موارد فعالیت های پژوهشی خود را ذیل ماده 3 آیین نامه که به فعالیت های پژوهشی و فناوری مربوط می شود، تعریف کنند، هر چند اقدام خوبی بوده است، اما تمام مسئله را حل نمی کند.

زیرا در ماده یک که تربیتی، فرهنگی و اجتماعی و ماده 2 که فعالیت های آموزشی اساتید را شامل می شود، اصلاحاتی نیاز است که در آیین نامه برای رفع آن ها راه حلی ارائه نشده است.

چه تغییراتی در ماده تربیتی، فرهنگی و اجتماعی آییننامه ارتقاء اساتید ایجاد کرده اید؟ آیا مسئله شاگردپروری نیز در این بخش دیده شده است؟ آیین نامه ارتقاء اساتید جامع نیست و تمام فعالیت های اعضای هیئت علمی در آن دیده نشده است.

به عنوان نمونه، می توانیم به ماده تربیتی، فرهنگی و اجتماعی اشاره کنیم.

همانطور که از اسم این ماده پیداست و رسالت های دانشگاه نیز همین است.

این ماده باید شئون و مسئولیت های مختلفی بر این اساس داشته باشد.

از جمله آن ها می توانیم به شان فرهنگی که مسئولیت های فرهنگی اساتید در آن تعریف می شود، شان تربیتی که مسئولیت تربیتی اساتید را در برخواهد گرفت و شان اجتماعی که مسئولیت اساتید در قبال جامعه و دانشجویان را ایراد می کند، اشاره کنیم.

اما آیین نامه ارتقاء فعلی عمدتاً شان و مسئولیت فرهنگی را در نظر گرفته و تا حدی نیز شأن و یا مسئولیت اجتماعی یک استاد را پوشش داده است.

در حالی که شان تربیتی یک استاد در نسبت با دانشجو بسیار مهم است، اما در آیین نامه ارتقای اساتید به عنوان معیاری برای ارزیابی در نظر گرفته نشده و به این رسالت مهم کم توجهی شده است.

با توجه به آیین نامه پیشنهادی ما، ماده تربیتی، فرهنگی و اجتماعی شامل سه سطح میشود که سطح اول مربوط به تعالی و توانمندسازی فردی استاد، سطح دوم شاگردپروری و سطح سوم مربوط به جامعه پردازی یا همان مسئولیت های اجتماعی اساتید می شود و متناسب با آن معیار هایی جهت ارزیابی و ارتقا طراحی شده است.

به طور مثال، در شاگردپروری معیار هایی دیده شده است که بر رویکرد تربیتی فعالیت های آموزشی، پژوهشی و دانشبنیان اساتید تأکید دارد.

به طور مثال، آموزش وگفتمان سازی سیاست های کلی نظام، اسناد بالادستی و نظام مسائل حوزه تخصصی برای دانشجویان یکی از مصادیقی است که می توان در ذیل شاگردپروری به آن ها پرداخت.

اگر دانشجو می خواهد به مسائل کشور بپردازد و در این زمینه ها نقش آفرینی کند، باید با این سیاست ها و مسائل تخصصی حوزه خود آشنا شود و به پژوهش بپردازد.

آشنایی دانشجویان با این موضوعات ضرورت دارد تا بتواند از میان آن ها پایان نامه و رساله خود را تعریف کند.

متاسفانه در آیین‎ نامه فعلی آنچه که از فعالیت های تربیتی، فرهنگی و اجتماعی در ارزیابی و ارتقا اساتید مدنظر است، صرفاً شرکت اساتید در کارگاه های دانش افزایی و توانمندسازی است و به مسئولیت های آن ها در نقش آفرینی اجتماعی و جامعه پردازی و شاگردپروری کم توجهی شده است.

چه تغییراتی در ماده آموزشی آیین نامه ارتقاء اساتید در نظر گرفته اید؟ ارزیابی و ارتقاء در ماده آموزشی بر مبنای کمیت تدریس اعضای هییت علمی است، به طوری که اساتید صرفاً با تدریس موظفی خود امتیاز این بخش را کسب می کنند.

منظور از فعالیت های آموزشی، صرفاً کمیت تدریس نیست.

بلکه در اینجا مقصود، نقش اساتید در بهبود امر آموزش به صورت کلی است و این باید از مالک های ضروری برای جذب یا ارتقای اساتید باشد.

در دانشگاه های دنیا نیز همین است.

اساتیدی که توانایی و مهارت کافی در امر آموزش نداشته باشند، به هیچ وجه به عضویت هیات علمی دانشگاه پذیرفته نمی شوند؛ لذا ما در آیین نامه پیشنهادی خود، علاوه بر کمیت تدریس، کیفیت آموزش را نیز مورد بررسی قرار دادهایم و بر این اساس مالک هایی در آیین نامه آورده ایم.

همچنین یک مسئل های در نحوه ارزیابی اساتید وجود دارد، و آن ارزیابی استاد توسط دانشجو به شکل کنونی است.

ما در آیین نامه پیشنهادی پژوهشکده حکمت منابع این ارزیابی را افزایش داده ایم به طوری که علاوه بر تمام دانشجویان، ارزیابی دانشجویان ممتاز و ارزیابی همتایان و .

را پیشنهاد داده ایم.

دنیا نیز در ارتقاء اساتید خود در همین راستا حرکت کرده است به طوری که لازم است فرد در حوزه تخصصی خود سرآمد باشد.

یکی از ملاک های مورد توجه در ارتقاء مرتبه اعضای هییت علمی در خیلی از کشور ها به مرتبه استادی، سرآمدی و تأثیرگذاری در سطح بین المللی است.

در صورتی که در آموزش عالی ما اینگونه نیست و خیلی از اساتید که دارای مرتبه علمی دانشیاری و یا استادی هستند، اما حتی در دانشکده خود نیز شناخته شده نیستند، چه برسد به اینکه در سطح ملی و بین المللی سرآمد باشند.

البته این ملاک در فعالیت های پژوهشی نیز مورد توجه قرار می گیرد.

فرایند ارتقای مرتبه اساتید در ایران، بیشتر یک فرایند و سلسله مراتب اداری است تا علمی! آیین نامه ارتقاء اساتید وزارت علوم به نحوی تدوین شده است که اساتید از طریق راهنمایی و مشاروه دانشجویان برای انجام رساله های و پایان نامه های خود امتیاز پژوهشی دریافت می کنند.

همانطور که از عنوان آن پیداست، اساتید راهنما و مشاور در پایان نامه و رساله های دانشجویان تحصیلات تکمیلی نقش راهنمایی و هدایت دارند و به صورت مستقیم در امر پژوهش فعالیت ندارند؛ بنابراین این امتیاز از ماده پژوهشی به ماده آموزشی انتقال یافته است و متناسب با آن امتیاز آموزشی تعلق می گیرد.

چه تغییراتی در ماده پژوهشی آیین نامه ارتقای اساتید ایجاد کرده اید؟ معمولا ماده پژوهشی است که در زیر نظام ها تفاوت اساسی پیدا خواهد کرد و گرنه در رسالت های تربیتی، فرهنگی و اجتماعی چندان با یکدیگر متمایز نیستند.

ارتقاء اساتید در ماده پژوهشی اساساً مقاله محور است و به نوعی فعالیت پژوهشی و فناوری اساتید، به مقاله داشتن تقلیل یافته است و به آن منحصر شده است؛ آن هم در شمارش مقالات و نه نقش و تأثیر آن در پیشبرد دانش حوزه تخصصی و حل مسائل و نیاز های کشور با آیین نامه فعلی، پژوهش ها و مقالات اعضای هییت علمی و پژوهشگران ما ممکن است در سطح بین المللی نمایه نیز بشود، اما بن مایه الزم را نخواهد داشت! ممکن است ساختار و شکل مقاله را داشته باشد، اما از معنا و محتوا تهی و از رسوب آن در جامعه، اثری نباشد.

امتیازگذاری مقالات نسبت به طرح های پژوهشی نیز باید مورد بازنگری قرار می گرفت.

زیرا آیین نامه به نحوی تدوین شده است که اساتید با نوشتن چند مقاله می توانند امتیاز لازم را کسب کنند.

همین امر موجب می شود تا اعضای هییت علمی انگیزه لازم برای انجام طرح های پژوهشی کاربردی و مأموریتگرا و ناظر به رفع نیاز ها و مسائل کشور نداشته و از انجام اینگونه فعالیت ها کمتر استقبال کنند و بیشتر به انجام فعالیت های پژوهشی مقالهمحور بپردازند.

همین امر سبب شده است تا اساتید فهرست بلندی از مقاله و با موضوعات پراکنده داشته باشند، و طرح های پژوهشی و فناوری کاربردی سهم و جایگاهی در فعالیت ها و ارتقای آن ها نداشته باشد.


کلید واژه ها: آیین نامه - دانشگاه - ارتقای - اساتید - آیین - نامه - دانشگاه ها - پژوهشکده - علمی - خبرگزاری - مهم ترین - خبرنگار - رشید - فعالیت - گزارش - مقاله - وزارت علوم - دانشجویان - عامل - حکمت - نظام - هیئت - نقاط ضعف - خواجه لو - انتقال - مفاهیم - خواجه - تدوین - گفتگو - وزارت

آخرین اخبار سرویس:
هفت هزار و 77 نفر در استان ایلام به کرونا مبتلا شده اند

سرپرست جدید دانشگاه آزاد اسلامی فراهان معرفی شد

آیا دم مارمولک سیانور دارد؟

جای خالی شهید مدافع سلامت که داوطلب کنکور ارشد پزشکی بود

مدارس سما در شرایط کرونا بهترین کیفیت یادگیری را ارائه دادند

اثبات جهان شمولی اسلام با واقعه «مباهله»/ در دکترین «مباهله» ظهور منجی بشریت هویداست

مدارس سما در شرایط کرونا بهترین کیفیت یادگیری را ارائه دادند

مقاله عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان نمایه شد

ساخت ایران؛ ربات اسکلت بیرونی

ثبت 86 هزار پروپوزال پژوهشی کارشناسی ارشد در «سامانه پژوهشیار»

ثبت بیش از 100 هزار پروپوزال در سامانه پژوهشیار

ثبت 86 هزار پروپوزال پژوهشی کارشناسی ارشد در «سامانه پژوهشیار»

جای خالی شهید مدافع سلامت که داوطلب کنکور ارشد پزشکی بود

خداوند از مخفی کاری در سینه ها باخبر است/ نگاه دزدانه چیست؟

دانشگاه ها شریک راهبردی برنامه های توسعه کشور می شوند / برگزاری 77 دوره مهارت افزایی در سال گذشته

انتخاب واحد دانشگاه سیستان و بلوچستان از 15 تا 19 شهریور ماه است

برگزاری آزمون EPT و مهارت های زبان عربی دانشجویان دکتری تخصصی

ثبت بیش از 100 هزار پروپوزال در سامانه پژوهشیار

آغاز به کار مرکز رشد تجهیزات پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

دانشگاه رکن تأثیرگذار در برتری تمدن نوین اسلامی بر مدنیت توخالی غرب است

آمادگی سازمان مرکزی برای توسعه رشته های کاربردی در استان سیستان و بلوچستان

انتخاب واحد دانشجویان به صورت الکترونیکی

مهلت تخلیه خوابگاه های دانشگاه شریف تا 7 شهریور تمدید شد

از اصرار برای برگزاری کنکور تا بازارگرمیِ رشته های بدون آزمون / سامانه ارزیابی مدرک تحصیلی راه اندازی می شود

مهلت تخلیه خوابگاه های دانشگاه شریف تا 7 شهریور تمدید شد

​اعطای امتیاز پژوهشی به فعالیت های ترویجی اعضای هیئت علمی

برگزاری روز دوم آزمون کارشناسی ارشد پزشکی / نوبت سوم از ساعت 16

تحصیل در دانشگاه های استانبول ترکیه

اعطای امتیاز پژوهشی به فعالیت های ترویجی اعضای هیئت علمی

تنزل علمی اساتید پیشکسوت عملیاتی نیست / تشویق، تنها راه برای ترغیب به انجام فعالیت علمی

برگزاری آزمون EPT دانشگاه آزاد اسلامی در واحد تهران مرکزی

تنزل علمی اساتید پیشکسوت عملیاتی نیست / تشویق تنها راه ممکن برای ترغیب اساتید به انجام فعالیت علمی

10 نکته مهم و کاربردی برای دریافت کارت ورود به جلسه کنکور

خط تولید ماسک از سوی دانشجویان دانشگاه مازندران راه اندازی شد

انتخاب واحد دانشجویان به صورت الکترونیکی

راه اندازی مرکز تحقیقات منطقه ای در دانشگاه آزاد اسلامی بین المللی زابل/ پردیس دانشگاهی شهرستان هامون تأسیس می شود

شهریه دانشگاه آزاد اول شهریور تعیین تکلیف می شود

برگزاری روز دوم آزمون کارشناسی ارشد پزشکی / آغاز نوبت سوم کنکور از ساعت 16

انتخابات شورای صنفی خوابگاه های دانشگاه شریف به مهرماه موکول شد

شهریه دانشگاه آزاد اول شهریور تعیین تکلیف می شود/ کاهش شهریه در رشته های علوم پایه

دومین روز از آزمون کارشناسی ارشد پزشکی برگزار شد

سرپرست معاونت فرهنگی دانشگاه یاسوج منصوب شد

حل مشکلات صنایع توسط تولید دانش از برنامه های پژوهشی/ آغاز فعالیت کمیته علمی واحد شهرقدس

کلاس های آموزشی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان از پنجم مهرماه آغاز می شود

پایان نامه ها برای حل مشکلات صنایع کاربردی می شوند/ حل مشکلات صنایع شهر قدس در دستور کار دانشگاه

پذیرش بدون آزمون در واحد تهران شرق/ مزیت ثبت نام بدون آزمون در دانشگاه آزاد اسلامی چیست؟

آیا دم مارمولک حاوی سیانور است؟

برگزاری کلاس حضوری برخلاف مقررات نیست/ ترجیح وزارت علوم chr(034)آموزش الکترونیکیchr(034) است/اجباری برای مهمان شدن دانشجویان وجود ندارد

از اصرار برای برگزاری کنکور 99 تا بازارگرمیِ رشته های بدون آزمون / سامانه ارزیابی مدارک تحصیلی راه اندازی می شود

برگزاری کلاس حضوری برخلاف مقررات نیست/ ترجیح وزارت علوم آموزش الکترونیکی است/اجباری برای مهمان شدن دانشجویان وجود ندارد

رقابت 495 داوطلب مبتلا به کرونا در آزمون امسال

رفتگر شدن دختر دانشجو در آلمان جنجال بپا کرد+تصاویر

پذیرش دانشجو در مراکز جدید علمی کاربرد ی فارس از چهارم شهریور

برگزاری آزمون های پزشکی و دامپزشکی به صورت برخط/ مقالات علمی در کنار محصولات ضدکرونا ارائه شد

آیا دم مارمولک سیانور دارد؟

از اصرار برای برگزاری کنکور 99 تا بازار گرمی رشته های بدون آزمون / سامانه ارزیابی مدارک تحصیلی راه اندازی می شود

دانشگاه علمی کاربردی بوکان رتبه نخست آذربایجان غربی را از آن خود کرد

آیا دم مارمولک سیانور دارد؟

ساخت دستگاه راکتور اتوکلاو سنتز هیدروترمال توسط محققان دانشگاهی

ساخت دستگاه راکتور اتوکلاو سنتز هیدروترمال توسط محققان دانشگاهی

چه چیزی دختران را دختر می سازد؟

ارتقای اینترنت دانشگاه امیرکبیر برای آموزش مجازی در ترم جدید

راهکار وزارت علوم برای شناسایی مدارک تحصیلی و پایان نامه های جعلی

شهریه های دانشگاه آزاد تغییر خواهد کرد

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

چگونگی پذیرش دانشجو در رشته های مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی

مأموریت های مرکز تحقیقات علوم قرآنی چیست؟/ تهیه و تدوین تفصیلی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

هجدهمین جلسه هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان لرستان برگزار شد

برگزاری آزمون جامع دکتری نیم سال دوم سال تحصیلی 99-98 در دانشگاه آزاد اسلامی قزوین

برگزاری نشست شورای اداری دانشگاه آزاد اسلامی استان قزوین

بودجه واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی باید به صورت عملیاتی و براساس واقعیت ها پیش بینی شود

انتخاب واحد نیمسال اول 1400-1399 دانشگاه آیت الله بروجردی (ره) از 15 شهریورماه آغاز می شود

توفیق دانشگاه در ارتباط با رسانه مضاعف می‎شود

آزمون EPT فردا 24 مرداد برگزار می شود

آغاز توزیع کارت کنکور سراسری از سه شنبه؛ مراکز رفع نقص معرفی شدند

سلفی آقای مجری و همسرش

برگزاری آزمون ورود به دانشگاه های جمهوری آذربایجان

زمان توزیع کارت داوطلبان کنکور سراسری مشخص شد

کشف اقیانوسی در سیارک سرس

معرفی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج)

استخدام دستیار و هماهنگ کننده مدیریت ،کارشناس ارتباط با مشتری

برگزاری امتحان جامع دکتری تخصصی در 12 رشته محل دانشگاهی

آغاز توزیع کارت کنکور سراسری از سه شنبه؛ مراکز رفع نقص معرفی شدند

1700 کردستانی در آزمون کارشناسی ارشد گروه پزشکی شرکت کردند

شانزدهمین جلسه هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان همدان

برگزاری آزمون جامع دکتری در دانشگاه آزاد اسلامی همدان

مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه تهران از ریاست بنیاد مستضعفان خواستار شفافیت شد

راه اندازی آشپزخانه های اطعام حسینی در محرم و صفر

راه اندازی آشپزخانه های اطعام حسینی در ماه محرم و صفر

کشف کهکشانی که همانند کهکشان راه شیری به نظر می رسد

طرح «هر استاد یک هسته فناور» در دانشگاه آزاد اسلامی زنجان پیگیری می شود

رشید: آیین نامه ارتقای اعضای هییت علمی؛ مقاله شماری یا شاگردپروری / انتشاراتی که نمایه می شوند؛ اما بن مایه ندارند

رشید: آیین نامه ارتقای اعضای هییت علمی؛ مقاله شماری یا شاگردپروری / انتشاراتی که نمایه می شوند؛ اما بن مایه ندارند