مطالب مرتبط:
مدیر کل تأمین اجتماعی استان در دیدار با اعضای هیأت مدیره کانون بازنشستگان: متناسب سازی حقوق در جهت ارتقای معیشت بازنشستگان از مرداد ماه اجرا می شود
محدودیت های جدید کرونایی در آموزشگاه های رانندگی|لغو کلاس های آموزش آیین نامه
در حوزه علم و فناوری کلیه پایان نامه ها، مقالات علمی به سمت جهش تولید تشویق شود
آیین نامه سامانه حقوق و مزایا به هیئت دولت رفت
ساماندهی اطلاعات اعضای هیئت علمی در پایگاه های استنادی
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 تیر 1399 ساعت 08:402020-07-15دانش

خواجه لو: آیین نامه ارتقای اعضای هییت علمی؛ مقاله شماری یا شاگردپروری / انتشاراتی که نمایه می شوند؛ اما بن مایه ندارند


به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، نظام جذب و ارتقای اساتید شاید مهم ترین عامل جهت دهی فعالیت های اعضای هیئت های علمی در دانشگاه ها باشد.

- خواجه لو: آیین نامه ارتقای اعضای هییت علمی؛ مقاله شماری یا شاگردپروری / انتشاراتی که نمایه می شوند؛ اما بن مایه ندارند " پژوهشکده حکمت پس از 4 سال تلاش، آیین نامه ارتقای اساتیدی تدوین کرده که نقاط ضعف آیین نامه وزارت علوم را ندارد به همین منظور با رشید حاجی خواجه لو رییس پژوهشکده حکمت به گفتگو پرداختیم تا از جزییات این آیین نامه آگاه شویم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، نظام جذب و ارتقای اساتید شاید مهم ترین عامل جهت دهی فعالیت های اعضای هیئت های علمی در دانشگاه ها باشد.

اساتید دانشگاهی هم که سکان دار هدایت دانشجویان هستند، نقش مهمی را در انتقال مفاهیم آموزشی و پژوهشی به عهده دارند.

به همین منظور تدوین آیین نامه ای جامع در راستای هدایت اساتید دانشگاهی و به تبع آن ارتقاء اعضای هیئت علمی از ضروریات شمره می شود.

وزارت علوم نیز چندین سالی می شود که در این مسیر گام برداشته و در راستای رسیدن به آیین نامه ای مطلوب همت گماشته است، اما تا کنون موفق به تدوین آیین نامه ای مناسب اعضای هیئت علمی نشده، ادله این سخن را نیز می توان در نواقص موجود در آیین نامه ارتقاء اساتید جستجو کنیم.

کار جایی بیخ پیدا می کند که وزارت علوم حتی نواقص موجود در آیین نامه ارتقاء اساتید را نمی پذیرد و معتقد است بسیار هم جامع و مانع تدوین شده است.

بیشتر بخوانیدآیین نامه ارتقای اساتید همچنان در گیر و دار ابهامات / هیچ ساختاری برای تنزل علمی اساتید وجود ندارد" اصلاح آیین نامه ارتقاء اساتید در سال 94 با حواشی زیادی رو به رو بود تا آنجا که قریب به اتفاق کارشناسان دانشگاهی با تشکیل کارگروه های مختلف ایرادات خاص خود را بر آن گرفتند و خواستار اصالح آن شدند.

پژوهشکده سیاست پژوهی و مطالعات راهبردی حمکت نیز از جمله مراکزی محسوب می شود که در این راستا مطالعات جامعی انجام داده و متناسب با آن آیین نامه ارتقا را بازنگری و اصلاح کرده است.

به همین منظور، به گفتگو با صالح رشید حاجی خواجه لو رییس پژوهشکده سیاست پژوهی و مطالعات راهبری حکمت پرداختیم تا برخی از موارد و اصلاحات پیشنهادی که برای رفع نواقص موجود در آیین نامه ارتقاء اساتید وزارت علوم دارند، بررسی کنیم.

برای اصلاح آیین نامه ارتقاء اعضای هییت علمی تاکنون چه مطالعاتی داشته اید و از چه زمانی و با چه هدفی آغاز کردید؟ فعالیت ما برای تغییر آیین نامه ارتقاء اساتید از سال 94 آغاز شده است.

آیین نامه پیشنهادی پژوهشکده حکمت مختص به دانشگاه های دولتی تدوین شده، و سایر دانشگاه ها مانند دانشگاه های فنی و حرفهای، فرهنگیان و .

باید آیین نامه متناسب با مأموریت های خود را تدوین کنند.

ما در پژوهشکده حکمت با تحلیل منویات و مطالبات مقام معظم رهبری از دانشگاه ها تحلیل اسناد بالادستی نظام آموزش عالی کشور از جمله سیاست های کلی علم و فناوری، نقشه جامع علمی کشور، مطالعات تطبیقی و همچنین آسیب شناسی انتقادی آیین نامه های قبلی و مصاحبه با صاحب نظران این حوزه و مسئولان سیاستگذاری و اجرایی حوزه آموزش عالی و علم و فناوری کشور از جمله هییت ممیزه برخی از دانشگاه ها، آیین نامه پیشنهادی پژوهشکده حکمت را تدوین کردهایم و انشاءاهلل به زودی به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه خواهد شد.

اگر روند رشد تولیدات کشور را طی سال های 80 تا 99 در نظر بگیرید، متوجه خواهید شد که از یک بازه زمانی به بعد روند رشد مقالات بسیار افزایش یافته است.

اینجا چه اتفاقی افتاده است؟ دلیل آن را می توان در آیین نامه ارتقاء اعضای هیئت علمی و در نظر گرفتن امتیاز برای مقاالت ISI دید.

به همین منظور، رشد کمی مقالات افزایش یافت؛ بنابراین ما می توانیم آیین نامه را جوری تدوین کنیم که صرفاً منجر به تولید و رشد مقالات نشود، به طوری که در کنار آن به اثرگذاری در مسائل جامعه و رفع آن ها بپردازد.

از اینجا اهمیت آیین نامه ارتقاء اساتید بسیار مشهود می شود.

زیرا جهت دهی فعالیت اعضای هیئت علمی را برعهده دارد.

اگر شاخص های آیین نامه ارتقاء اساتید را تغییر دهیم به طوری که از کمیت گرایی و مقاله شماری به سمت کیفیت گرایی، مسئله پردازی و اثرگذاری برویم، شاید بشود بخشی از فعالیت های اعضای هیئت علمی را مبتنی بر مسائل کشور و موضوعات مختلف تنظیم کرد.

ما به لحاظ شاخص های کمی، رتبه 15 دنیا و یک منطقه را در تولید مستندات علمی داریم، از طرف دیگر، اگر به شاخص CPP در نقشه جامع علمی کشور تا سال 1400 توجه کنید، اعلام شده است که باید به عدد 15 برسیم.

یعنی میزان ارجاعات در واحد انتشارات عدد 15 باشد، اما اکنون با توجه به آمار های موجود، حدود 5/4 است.

این ارزیابی نشان می دهد که به موازات رشد مقاالت علمی در کشور، شاخص های اثرگذاری افزایش نیافته است.

به همین منظور بر آن شدیم تا آیین نامه ارتقاء اساتید را یک بازنگری اساسی کنیم، زیرا تغییر یک بند و یک ماده مسئله را حل نمی کند.

مهمترین مسئله مورد بررسی در آیین نامه ارتقاء اساتید مربوط به چه موضوعی میشود؟ مسئله اساسی در آیین نامه ارتقاء اساتید، مربوط به بحث یکسان نگری فعالیت اعضای هیئت های علمی می شود.

در حقیقت آموزش عالی زیر نظام های مختلفی دارد که از جمله آن ها می توانیم به زیر نظام دانشگاه آزاد، دولتی، غیرانتفاعی، پیام نور، دانشگاه های وابسته به دستگا های اجرایی، فنی و حرف های و .

اشاره کنیم؛ بنابراین با توجه به تنوع زیر نظام ها و مأموریت- هایی که دارند، تدوین یک آیین نامه ارتقاء اساتید برای تمام زیر نظام ها کار درستی نیست.

زیرا ماموریت دانشگاه ها با توجه به آموزش محوری و مهارت آموزی متفاوت است و رشته های آن ها از یک دیگر متمایز هستند.

به طوری که ماهیت، فرایند و زیرساخت فعالیت پژوهشی در یک رشته فنی مهندسی و یک رشته علوم انسانی کاملا متفاوت است.

بنابراین، در ابتدای امر باید این مسلئه حل شود تا بتوانیم به سمت اصلاح آیین نامه ارتقاء اساتید حرکت کنیم.

به عنوان نمونه در آیین نامه فعلی، یکسان انگاری در رشته ها و مؤسسات پژوهشی و آموزشی وجود دارد.

همچنین در ماده پژوهشی این آیین نامه، تمام دانشگاه ها به یک شکل دیده شده اند و از تمام رشته ها انتظار یکسان وجود دارد.

در صورتی که فعالیت پژوهشی یک دانشگاه با دانشگاه دیگر متفاوت است.

علاوه بر آن تفکیکی میان مؤسسات آموزشی و پژوهشی قائل نشده است.

مسئله دیگری که در آیین نامه فعلی در نظر گرفته نشده است، بحث رتبه بندی و سطح بندی دانشگاه ها است، به طوری که این آیین نامه برای تمام دانشگاه ها یکسان نگاشته شده است.

در صورتی که برخی از دانشگاه ها دانشجوی تحصیالت تکمیلی ندارند و به تبع آن نمی توانند از طریق ارائه مقاله مشترک با دانشجو و انجام فعالیت پژوهشی امتیاز کسب کنند.

البته افزودن ماده 5 به آیین نامه ارتقاء اعضای هیئت علمی و واگذار کردن بخشی از مسئولیت به دانشگاه ها به طوری که متناسب با ماموریت های خود، مصادیق و موارد فعالیت های پژوهشی خود را ذیل ماده 3 آیین نامه که به فعالیت های پژوهشی و فناوری مربوط می شود، تعریف کنند، هر چند اقدام خوبی بوده است، اما تمام مسئله را حل نمیکند.

زیرا در ماده یک که تربیتی، فرهنگی و اجتماعی و ماده 2 که فعالیت های آموزشی اساتید را شامل می شود، اصلاحاتی نیاز است که در آیین نامه برای رفع آن ها راه حلی ارائه نشده است.

چه تغییراتی در ماده تربیتی، فرهنگی و اجتماعی آییننامه ارتقاء اساتید ایجاد کرده اید؟ آیا مسئله شاگردپروری نیز در این بخش دیده شده است؟ آیین نامه ارتقاء اساتید جامع نیست و تمام فعالیت های اعضای هیئت علمی در آن دیده نشده است.

به عنوان نمونه، می توانیم به ماده تربیتی، فرهنگی و اجتماعی اشاره کنیم.

همانطور که از اسم این ماده پیداست و رسالت های دانشگاه نیز همین است.

این ماده باید شئون و مسئولیت های مختلفی بر این اساس داشته باشد.

از جمله آن ها می توانیم به شان فرهنگی که مسئولیت های فرهنگی اساتید در آن تعریف می شود، شان تربیتی که مسئولیت تربیتی اساتید را در برخواهد گرفت و شان اجتماعی که مسئولیت اساتید در قبال جامعه و دانشجویان را ایراد می کند، اشاره کنیم.

اما آیین نامه ارتقاء فعلی عمدتاً شان و مسئولیت فرهنگی را در نظر گرفته و تا حدی نیز شأن و یا مسئولیت اجتماعی یک استاد را پوشش داده است.

در حالی که شان تربیتی یک استاد در نسبت با دانشجو بسیار مهم است، اما در آیین نامه ارتقای اساتید به عنوان معیاری برای ارزیابی در نظر گرفته نشده و به این رسالت مهم کم توجهی شده است.

با توجه به آیین نامه پیشنهادی ما، ماده تربیتی، فرهنگی و اجتماعی شامل سه سطح میشود که سطح اول مربوط به تعالی و توانمندسازی فردی استاد، سطح دوم شاگردپروری و سطح سوم مربوط به جامعهپردازی یا همان مسئولیت های اجتماعی اساتید می شود و متناسب با آن معیار هایی جهت ارزیابی و ارتقا طراحی شده است.

به طور مثال، در شاگردپروری معیار هایی دیده شده است که بر رویکرد تربیتی فعالیت های آموزشی، پژوهشی و دانشبنیان اساتید تأکید دارد.

به طور مثال، آموزش وگفتمان سازی سیاست های کلی نظام، اسناد بالادستی و نظام مسائل حوزه تخصصی برای دانشجویان یکی از مصادیقی است که میتوان در ذیل شاگردپروری به آن ها پرداخت.

اگر دانشجو می خواهد به مسائل کشور بپردازد و در این زمینه ها نقش آفرینی کند، باید با این سیاست ها و مسائل تخصصی حوزه خود آشنا شود و به پژوهش بپردازد.

آشنایی دانشجویان با این موضوعات ضرورت دارد تا بتواند از میان آن ها پایان نامه و رساله خود را تعریف کند.

متاسفانه در آیین‎ نامه فعلی آنچه که از فعالیت های تربیتی، فرهنگی و اجتماعی در ارزیابی و ارتقا اساتید مدنظر است، صرفاً شرکت اساتید در کارگاه های دانش افزایی و توانمندسازی است و به مسئولیت های آن ها در نقش آفرینی اجتماعی و جامعه پردازی و شاگردپروری کم توجهی شده است.

چه تغییراتی در ماده آموزشی آیین نامه ارتقاء اساتید در نظر گرفته اید؟ ارزیابی و ارتقاء در ماده آموزشی بر مبنای کمیت تدریس اعضای هییت علمی است، به طوری که اساتید صرفاً با تدریس موظفی خود امتیاز این بخش را کسب می کنند.

منظور از فعالیت های آموزشی، صرفاً کمیت تدریس نیست.

بلکه در اینجا مقصود، نقش اساتید در بهبود امر آموزش به صورت کلی است و این باید از مالک های ضروری برای جذب یا ارتقای اساتید باشد.

در دانشگاه های دنیا نیز همین است.

اساتیدی که توانایی و مهارت کافی در امر آموزش نداشته باشند، به هیچ وجه به عضویت هیات علمی دانشگاه پذیرفته نمی شوند؛ لذا ما در آیین نامه پیشنهادی خود، علاوه بر کمیت تدریس، کیفیت آموزش را نیز مورد بررسی قرار دادهایم و بر این اساس مالک هایی در آیین نامه آورده ایم.

همچنین یک مسئل های در نحوه ارزیابی اساتید وجود دارد، و آن ارزیابی استاد توسط دانشجو به شکل کنونی است.

ما در آیین نامه پیشنهادی پژوهشکده حکمت منابع این ارزیابی را افزایش داده ایم به طوری که علاوه بر تمام دانشجویان، ارزیابی دانشجویان ممتاز و ارزیابی همتایان و .

را پیشنهاد داده ایم.

دنیا نیز در ارتقاء اساتید خود در همین راستا حرکت کرده است به طوری که لازم است فرد در حوزه تخصصی خود سرآمد باشد.

یکی از مالک های مورد توجه در ارتقاء مرتبه اعضای هییت علمی در خیلی از کشور ها به مرتبه استادی، سرآمدی و تأثیرگذاری در سطح بین المللی است.

در صورتی که در آموزش عالی ما اینگونه نیست و خیلی از اساتید که دارای مرتبه علمی دانشیاری و یا استادی هستند، اما حتی در دانشکده خود نیز شناخته شده نیستند، چه برسد به اینکه در سطح ملی و بین المللی سرآمد باشند.

البته این مالک در فعالیت های پژوهشی نیز مورد توجه قرار می گیرد.

فرایند ارتقای مرتبه اساتید در ایران، بیشتر یک فرایند و سلسله مراتب اداری است تا علمی! آیین نامه ارتقاء اساتید وزارت علوم به نحوی تدوین شده است که اساتید از طریق راهنمایی و مشاروه دانشجویان برای انجام رساله های و پایان نامه های خود امتیاز پژوهشی دریافت می کنند.

همانطور که از عنوان آن پیداست، اساتید راهنما و مشاور در پایان نامه و رساله های دانشجویان تحصیلات تکمیلی نقش راهنمایی و هدایت دارند و به صورت مستقیم در امر پژوهش فعالیت ندارند؛ بنابراین این امتیاز از ماده پژوهشی به ماده آموزشی انتقال یافته است و متناسب با آن امتیاز آموزشی تعلق می گیرد.

چه تغییراتی در ماده پژوهشی آیین نامه ارتقاء اساتید ایجاد کرده اید؟ معموالا ماده پژوهشی است که در زیر نظام ها تفاوت اساسی پیدا خواهد کرد و گرنه در رسالت های تربیتی، فرهنگی و اجتماعی چندان با یکدیگر متمایز نیستند.

ارتقاء اساتید در ماده پژوهشی اساساً مقاله محور است و به نوعی فعالیت پژوهشی و فناوری اساتید، به مقاله داشتن تقلیل یافته است و به آن منحصر شده است؛ آن هم در شمارش مقالات و نه نقش و تأثیر آن در پیشبرد دانش حوزه تخصصی و حل مسائل و نیاز های کشور با آیین نامه فعلی، پژوهش ها و مقالات اعضای هییت علمی و پژوهشگران ما ممکن است در سطح بین المللی نمایه نیز بشود، اما بن مایه الزم را نخواهد داشت! ممکن است ساختار و شکل مقاله را داشته باشد، اما از معنا و محتوا تهی و از رسوب آن در جامعه، اثری نباشد.

امتیازگذاری مقالات نسبت به طرح های پژوهشی نیز باید مورد بازنگری قرار می گرفت.

زیرا آیین نامه به نحوی تدوین شده است که اساتید با نوشتن چند مقاله می توانند امتیاز لازم را کسب کنند.

همین امر موجب می شود تا اعضای هییت علمی انگیزه لازم برای انجام طرح های پژوهشی کاربردی و مأموریتگرا و ناظر به رفع نیاز ها و مسائل کشور نداشته و از انجام اینگونه فعالیت ها کمتر استقبال کنند و بیشتر به انجام فعالیت های پژوهشی مقالهمحور بپردازند.

همین امر سبب شده است تا اساتید فهرست بلندی از مقاله و با موضوعات پراکنده داشته باشند، و طرح های پژوهشی و فناوری کاربردی سهم و جایگاهی در فعالیت ها و ارتقای آن ها نداشته باشد.


کلید واژه ها: آیین نامه - دانشگاه - ارتقای - اساتید - خواجه لو - آیین - نامه - دانشگاه ها - پژوهشکده - علمی - خبرگزاری - خواجه - مهم ترین - خبرنگار - فعالیت - گزارش - مقاله - وزارت علوم - دانشجویان - عامل - حکمت - نظام - هیئت - نقاط ضعف - انتقال - تدوین - گفتگو - وزارت - هدایت - رشید

آخرین اخبار سرویس:
دانشگاه جامع علمی کاربردی استان بوشهر دانشجو می پذیرد

حذف کنکور کارشناسی ارشد و دکتری در دستور کار است

حمایت از پایان نامه های دانشگاهی با موضوعات تاریخ و تمدن ایران

استخدام مدیر دفتر در یک موسسه اعزام دانشجو به فرانسه در تهران

بازدید معاون رییس جمهور از طرح های نوآورانه کردستان

تجمع تعدادی از دانشجویان دانشگاه های تهران مقابل سفارت امارات

18 نفر به آمار مبتلایان کرونا در زنجان افزوده شد

انتقاد از رواجِ داروی ضد بارداری در کشور

رتبه اول ایران از نظر تعداد دانشگاه ها در منطقه و کشورهای اسلامی/ارتقای جایگاه 2 دانشگاه کشور

تمدید مهلت دانشجویان برای تخلیه خوابگاه های دانشگاه صنعتی شریف

لباس فضایی جدید ناسا را یک ایرانی ساخت

عاملی:حذف کنکور کارشناسی ارشد و دکتری در دستور کار است

توافق با صهیونیست ها مصداق باخت بزرگ تاریخی برای دولت امارت است

رقابت دانشگاه های کردستان برای اقتصاد دانش بنیان

منصور غلامی: برگزاری کنکور کار آسانی نیست

انتخاب دو عضو هیات علمی نیشابور در فهرست پژوهشگران کشور

سفر معاون رییس جمهور به کردستان به روایت تصویر

همکاری دانشگاه پیام نور و سازمان سمت برای تولید محتوای الکترونیکی

دانشگاه خوارزمی ساماندهی بخش IT سازمان خصوصی سازی را به عهده گرفت

درسگفتارهای فلسفه و اسطوره برگزار می شود

سفر معاون علمی و فناوری رییس جمهور به کردستان

جهانگیری دو مصوبه ستاد نقشه مهندسی فرهنگی را ابلاغ کرد

گپ و گفتی با محمدحسین واحد، نقاش صاحب سبک مشهدی

جهان احتمالا با یک ابرنواختر کوتوله سیاه به پایان می رسد

برنامه های وزارت ارتباطات برای اینترنت ترم آینده تحصیلی

برگزاری همایش اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور

جهانگیری دو مصوبه ستاد نقشه مهندسی فرهنگی را ابلاغ کرد

همایش اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور برگزار میشود

معاون رییس جمهوری:اقتصاد مبتنی بر نفت مسیر نابودی کارآفرینی است

اقتصاد مبتنی بر نفت مسیر نابودی کارآفرینی است

محققان: اکوسیستم های دریایی در آستانه فروپاشی قرار دارند

اقتصاد مبتنی بر نفت مسیر نابودی کارآفرینی است

دم مارمولک سیانور دارد؟

پایان جهان احتمالا با یک ابرنواختر کوتوله سیاه

دانشجویان شهریه پرداز علوم پزشکی در شرایط کرونا تخفیف شهریه می گیرند

یک ایرانی لباس فضایی ناسا را طراحی کرد

جهان احتمالا با یک ابرنواختر کوتوله سیاه به پایان می رسد

پذیرش دانشجو در رشته HSE

کدام داوطلبان می توانند رشته روانشناسی را انتخاب کنند؟/ امکان ادامه تحصیل تا مقطع دکتری

12 دانشگاه ایرانی در رتبه بندی شانگ های حضور یافتند

حذف کنکور کارشناسی ارشد و دکتری در دستور کار است

دانشگاه علوم پزشکی کردستان از لحاظ زیرساخت های حوزه آموزش و پژوهش فقیر است

برگزاری آزمون سراسری در قصرشیرین

شورای عالی انقلاب: حذف کنکور کارشناسی ارشد و دکتری در دستور کار است

حذف کنکور کارشناسی ارشد و دکتری در دستور کار است

تخلف ​فروش پایان نامه ازطریق قانون قابل پیگیری است

شورای عالی انقلاب | حذف کنکور کارشناسی ارشد و دکتری در دستور کار است

93 اثر به بخش چالش علمی جشنواره پسته دامغان ارسال شد

نمایه شدن مقاله های سومین همایش ملی دانشگاه اخلاق مدار در پایگاه ISC

مسئول جدید بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد لشت نشا- زیباکنار معرفی شد

از هفت تیر، تا هفت تپه / شماره چهارم نشریه دانشجویی «ضربان» منتشر شد

حذف کنکور کارشناسی ارشد و دکتری در دستور کار است / سنجش و پذیرش نباید در اختیار سازمان سنجش باشد

دانشجویان شهریه پرداز علوم پزشکی در شرایط کرونا تخفیف شهریه می گیرند

لباس فضایی جدید ناسا را یک ایرانی ساخت

دانشگاه آزاد اسلامی نور میزبان بیش از هزار و 300 داوطلب آزمون سراسری

آسیب شناسی کلاس های مجازی دانشگاه آزاد اسلامی قم

لباس فضایی جدید ناسا را یک ایرانی ساخت

دانشجویان دانشگاه شهید چمران اهواز تا 31 مرداد خوابگاه ها را تخلیه کنند

بیش از 60 درصد فعالیت دانشگاه پیام نور در حوزه علوم انسانی است

بیش از 60 درصد فعالیت دانشگاه پیام نور در حوزه علوم انسانی است

هدف تفاهم نامه عملکردی، تدوین الگوی استاندارد برای ارزیابی واحدهاست

تخلف ​فروش پایان نامه ازطریق قانون قابل پیگیری است

ابلاغ 2 ماده واحده سندهای توسعه نهاد مسجد و فرهنگ مهدویت

اعتراض دانشجویان علمی کاربردی به نحوه ارائه واحد ترم تابستان

توسعه خدمات هوشمند بار با فعالیت 20 استارتاپ

نمایه شدن مقاله های سومین همایش ملی دانشگاه اخلاق مدار در پایگاه ISC

ساز و کار جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی برای کنکور

اعتراض دانشجویان علمی کاربردی به نحوه ارائه واحد ترم تابستان

لباس فضایی جدید ناسا را یک ایرانی ساخت

جزییات برگزاری آزمون تولیمو اعلام شد

درسگفتارهای فلسفه و اسطوره برگزار می شود

جهانگیری 2 مصوبه نقشه مهندسی فرهنگی کشور را ابلاغ کرد

جهانگیری 2 مصوبه نقشه مهندسی فرهنگی کشور را ابلاغ کرد

دانشگاه تهران رتبه اول دانشگاه های ایران

پروتکل بهداشتی ویژه کنکور 99 اعلام شد

دستورالعمل های بهداشتی ویژه کنکور سراسری اعلام شد

مراسم اختتامیه نخستین جشنواره مجازی «هنر-19» واحد تهران مرکزی برگزار می شود

ارتقای 200 پله ای دانشگاه شیراز/ رتبه اول ایران در منطقه

برگزاری دوره مقدماتی آموزش نرم افزار سالیدورکس

عاملی: شورای عالی انقلاب فرهنگی سازوکار جدیدی درباره کنکور در نظر گرفته است

نشست خبری رییس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده

مسابقات سراسری قرآن کریم

هفدهمین جلسه محاکمه مدیرعامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی و سایر متهمان

دانشگاه آزاد نی ریز استان فارس در رشته های طرح معلمان دانشجو می پذیرد

زمان برگزاری 3 دوره آزمون تولیمو اعلام شد

توزیع 3000 بسته حمایتی از سوی جهادگران دانشگاه آزاد ارومیه در مناطق محروم

عاملی: شورای عالی انقلاب فرهنگی سازوکار جدیدی درباره کنکور در نظر گرفته است

اعضای اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل با رایزن فرهنگی پاکستان دیدار کردند

لباس فضایی جدید ناسا را یک ایرانی ساخت

حقیقت و حقانیت تاریخی ایران زیر ابر نمی ماند

ارتقای 200 پله ای دانشگاه شیراز/ رتبه اول ایران از نظر تعداد دانشگاه در منطقه

حمایت از پایان نامه هایی با موضوع تاریخ و تمدن ایرانی- اسلامی

مرکز رشد فناوری سلامت مکانی برای پرورش ایده و فکرهای خلاق است

بررسی علل سقط مکرر در پایان ناباروری

مقاله های سومین همایش ملی دانشگاه اخلاق مدار نمایه می شوند

طرح جهاد آموزشی تربیتی دانشجویان فرهنگیان خراسان جنوبی اجرا می شود + تصاویر

همکاری دانشگاه پیام نور و سازمان سمت برای تولید محتوای الکترونیکی

لباس فضایی جدید ناسا را یک ایرانی ساخت

بررسی حذف کنکور کارشناسی ارشد و دکتری تا سال آینده

دانشگاه تهران رتبه اول دانشگاه های ایران

خواجه لو: آیین نامه ارتقای اعضای هییت علمی؛ مقاله شماری یا شاگردپروری / انتشاراتی که نمایه می شوند؛ اما بن مایه ندارند

خواجه لو: آیین نامه ارتقای اعضای هییت علمی؛ مقاله شماری یا شاگردپروری / انتشاراتی که نمایه می شوند؛ اما بن مایه ندارند