مطالب مرتبط:
برگزاری دوره آنلاین فیفا برای مدرسین داوری
ویروس کرونا تاثیر مستقیم بر قلب دارد
برگزاری دوره آنلاین فوتور 3 داوری فیفا
تاثیر واکسن سل در مقابله با کروناویروس
تاثیر واکسن سل در مقابله با کروناویروس
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 تیر 1399 ساعت 12:402020-07-14فناوري

تاثیر همیشه آنلاین بودن در تیپ های شخصیتی مختلف


رشد فناوری موجب شده که 24 ساعته به دریایی از اطلاعات دسترسی داشته باشیم و هر لحظه ای که اراده کنیم، با دوستان و خانواده ارتباط برقرار کنیم.

همه گیر شدن کرونا و ندیدن دوستان و افراد فامیل نیز به این ماجرا حسابی دامن زده است.

- " با همه گیر شدن ویروس کرونا و خانه نشین شدن اکثر ما، دیگر ساعت کاری هم مفهومش را از دست داده و هر ساعتی از روز می تواند یک پیغام شغلی استرسی به ما وارد کرده و ذهن ما را تا آخر روز مشغول کند؛ هرچند از طرف دیگر زمانی که سرکار هستیم، یک پیام از خانه هم می تواند تمرکزمان را به کل به هم بزند.

در واقع این راحتی ارتباط با دیگران، بهایی دارد؛ چرا که خاموش کردن تلفن های هوشمند همیشه روشن و در دسترس، بسیار دشوار شده است.

در حقیقت، ما سهوا تبدیل به بخشی از فرهنگ همیشه آنلاین بودن شده ایم که طبعا تاثیرات منفی ای نیز بر سلامتی و رفاه ما خواهد داشت.

اکنون که بسیاری از ما از خانه کار می کنیم و به طور انحصاری از طریق رسانه های اجتماعی با همکاران خود ارتباط برقرار می کنیم، مرزهای بین خانه و محل کار روز به روز محوتر می شود و به همان میزان نیز خاموش کردن گوشی برایمان سخت تر.

اما چگونه می توانیم ضمن به حداقل رساندن مضرات فرهنگ همیشه آنلاین بودن یا در دسترس بودن، از امکانات فناوری مدرن استفاده کنیم؟ در همین زمینه، اخیرا مقاله معتبری منتشر شده که در آن، محققان سعی دارند راهکارهایی را درباره مدیریت این مشکل، آن هم بر اساس ویژگی های شخصیتی افراد ارائه کنند.

سازمان مایرز-بریگز" یکی از بزرگ ترین ارائه دهندگان خدمات روانشناسی در جهان است.

هدف این سازمان توانمندسازی افراد و سازمان های دیگر است تا کار تیمی و همکاری خود را بهبود بخشد؛ کارهای مدیریتی خود را توسعه دهد، در کار تنوع ایجاد کنند و پیچیده ترین چالش های مردم را حل کنند.

حال این سازمان، تحقیقاتی را برای یافتن این پاسخ انجام داده و بین سال های 2018 تا 2019 بیش از هزار نفر را مورد بررسی قرار داده و در مورد تیپ شخصیتی، رفتار و دیدگاه های آنها در مورد فرهنگ همیشه در دسترس بودن سوال کرده است.

محققان این سازمان همچنین سطح رضایت شغلی و تداخل کار و خانه را به همراه سایر عوامل دیگر بررسی کردند.

نتایج آشکار بود.

همه جنبه های فرهنگ همیشه آنلاین بودن منفی نبود؛ بیش از 10 درصد داوطلبان این مطالعه ابراز کردند که این فرهنگ به آنها کمک می کند تا همیشه در دسترس و سریع پاسخگو باشند و نوعی انعطاف پذیری برایشان در محل و زمان کاری فراهم آمده است.

این 10 درصد اعلام کرده اند که دسترسی به ایمیل های کاری یا تماس های خارج از زمان کار به آنها امکان داده که تعامل بیشتری با کار خود داشته باشند و در نتیجه رضایت شغلی بیشتری نیز دارند.

اگرچه در کل مزایای این پدیده مدرن از نکات منفی آن بیشتر گزارش شد اما تقریباً یک سوم این افراد گفتند که به هیچ عنوان نمی توانند گوشی هایشان را خاموش کنند؛ بیش از یک چهارم نیز اعلام کردند فرهنگ همیشه آنلاین بودن در زندگی شخصی یا خانوادگی آنها اختلال ایجاد کرده است و یک پنجم هم گفتند که همیشه در دسترس بودن آنها منجر به خستگی ذهنی شان می شود.

برخی از این افراد داوطلب دیدگاه منفی داشتند.

به عنوان مثال، یکی از این افراد گفت: شما تباه می شوید، زندگی خصوصی برای خودتان ندارید، هیچ وقت برای بچه هایتان زمان ندارید، شرایط پرتنش زیادی را تجربه می کنید و در آخر هم دوستان یا افراد نزدیک تان را از دست می دهید و پشیمان می شوید.

این افراد معتقدند که فرهنگِ همیشه در دسترس بودن؛ اغلب منجر به افزایش سطح استرس، درگیری بیشتر امور کار و خانه، حواس پرتی بیشتر در محل کار و خانه و افزایش مشکلات تمرکز می شود.

محققان همچنین بررسی کردند که این افراد چگونه با استرس همیشه آنلاین بودن کنار می آیند.

بیشتر آنها از چهار استراتژی کلی استفاده می کردند که البته هر کدام از آنها بسته به تیپ شخصیتی شان واکنش متفاوتی از خود نشان می دادند.

از این رو محققان نیز از لنز آنها به همه چیز نگاه کردند و در آخر مدل شاخص مایرز بریگز همراه با چهار جنبه از تیپ شخصیتی که افراد ترجیح می دهند را ارائه دادند: گروه اول: افرادی که توجه خود را به دنیای بیرون یعنی مردم و چیزهای اطراف متمرکز می کنند (برونگرا) یا افرادی که توجه شان را به دنیای درونی افکار و احساسات خود متمرکز می کنند (درونگرا).

گروه دوم: افرادی که بیشتر از اطلاعات تجربیِ منطبق بر حواس پنج گانه خود استفاده می کنند (افراد حسی) یا افرادی که بیشتر از حس ششم خود بهره گرفته و تصویری از ارتباط اشیاء با هم در آینده، ذهنشان را پر می کند (افراد شهودی).

گروه سوم: افرادی که تصمیم و قضاوت های خود را بر اساس منطق قرار می دهند (افراد منطقی) یا افرادی که بیشتر تصمیم ها خود را بر اساس احساسات می گیرند (افراد احساسی).

گروه چهارم: افراد قضاوتی و ساختارگرا که در چارچوب های ذهنی و سازمان یافته ترِ بیشتری زندگی می کنند یا افراد ادراکی و منعطف که انعطاف پذیری بیشتری دارند و خودجوش تر زندگی می کنند.

** حال با نگاهی به چهار استراتژی بالا و تیپ شخصیتی فوق، می توانید از یکی از راهکارهای زیر کمک بگیرید تا به صورت موثر از اثرات منفی همیشه آنلاین بودن دور باشید: زمان و مکانی را برای خاموش کردن موبایل تان تعیین کنید - اگر فرد برونگرایی هستید و فعالیت بدنی انجام دهید؛ ترجیحا به همراه دیگران (البته در شرایط کنونی همه گیر شدن کرونا به صورت مجازی و اگر در محیط بیرون می خواهید با دیگران ملاقات کنید، فاصله اجتماعی را رعایت کنید) باشد.

اگر در خانه کار می کنید، گوشی تان را در خانه بگذارید و به پیاده روی بروید یا بدوید یا کار جدید و متفاوتی انجام دهید.

یا زمانی که استراحت می کنید، موبایل تان را در اتاق دیگری بگذارید و در اتاق دیگر دراز بکشید و یک مقدار به خودتان فکر کنید.

اگر از طریق شبکه های اجتماعی با دیگران ارتباط می گیرید، سعی کنید تماس ویدئویی بگیرید و فقط به صورت صوتی صحبت نکنید.

- اگر فرد درونگرایی هستید، حتما زمانی را برای فکر کردن اختصاص بدهید تا انرژی روانی تان برگردد.

گوشه ساکتی از خانه را برای کار کردن یا فکر کردن انتخاب کنید.

سعی کنید ملاقات های آنلاین تان را محدود کنید، اما در عین حال سعی کنید که با دیگران ارتباط تان را حفظ کنید.

** نسبت به هجوم اطلاعات آگاه باشید واقعا چه نیازی دارید که تمام صفحات خبری را دنبال کنید؟ به حال دنیا چه فرقی می کند که اخبارش را دنبال کنید یا خیر.

دنیا ساز خودش را می زند و برایش فرقی نمی کند که شما هر لحظه در محیط کار یا خانه خبرها را دنبال می کنید یا خیر.

اگر جزء افراد حسی هستید، روی یک عکس بزرگ تمرکز کنید؛ به نظر شما چه چیزی در آن عکس مهم است؟ برای اینکه در جزییات غرق نشوید، با افراد دیگر معاشرت کنید و گاهی از آنها بخواهید که شرایط را برایتان تحلیل کنند.

برای درست کردن همه امور مربوط به خود یا داشتن یک محیط کار مناسب وسواس به خرج ندهید.

اگر هم جزء افراد شهودی هستید، پی همه احتمالات ممکن نباشید.

لحظه لحظه زندگی تان را دریابید.

یک چیز را در زمان خودش امتحان کنید و به آن بچسبید.

اگر در خانه مشغول به کارید، از این ایده به آن ایده و از این شاخه به آن شاخه نپرید.

سعی کنید یکی از آنها را انتخاب کنید و بقیه را به باد فراموشی بسپارید.

** مرزبندی کنید اگر فرد منطقی ای هستید، روی تاثیرتان بر دیگران تمرکز کنید.

به عنوان مثال، قبل از اینکه پیامی را برای کسی بفرستید، آن را دقیق بخوانید.

ارتباطات مکتوب، تمام حس افراد را منتقل نمی کند و برخی مسائل که برای شما خیلی مهم و واضح است، ممکن است برای دیگران جزیی و غیرشخصی باشد.

وقتی تماس چهره به چهره نیست، خیلی از پیام ها ممکن است سوء برداشت شود.

اگر هم فردی احساسی هستید، بین توجه و حمایت از دیگران و نیازهای خودتان تعادل برقرار کنید.

این موضوع در شرایطی که نگران تاثیر بحران کووید 19 روی دیگران هستید، کمی سخت است؛ به خصوص اگر دوستان و خانواده نزدیک تان از شما دورند و در این زمینه نمی توانند کمکی به شما بکنند.

نیازهای حمایتی خود را شناسایی کنید و برای رسیدن به آنها اقدامات آگاهانه انجام دهید.

** تعادلی بین کار و زندگی شخصی تان ایجاد کنید که مناسب شما باشد اگر جزء افراد قضاوتی یا ساختارگرا هستید، در مورد زمانی که می خواهید از تکنولوژی در خانه استفاده کنید و زمانی که نمی خواهید استفاده کنید، مرزی بین خود و دیگران تعیین کنید.

البته در مواقع ضروری سعی کنید انعطاف پذیر باشید.

به احتمال زیاد، خاموش کردن موبایل در زمان خارج از کار، سطح استرس شما را کاهش خواهد داد.

بنابراین، برای دیگران مدتی روشن کنید چرا که قرار است در برخی زمان ها گوشی تان را خاموش کنید.

اگر بحران همه گیر شدن ویروس کرونا شما را مجبور کرده که روال زندگی و کار خود را نغییر دهید، سعی کنید روش های جدیدی برای خود اتخاذ کنید.

اگر در خانه مشغول به کار هستید، یک مکان مشخص در خانه را برای کار خود مشخص کنید و در خارج از ساعات کاری از آن مکان دور بمانید.

اما اگر جزء افراد منعطف هستید، احتمالا از خیلی جنبه های کار در خانه لذت می برید؛ از جمله آزادی که در ساعات خود دارید و به صورت انتخابی می توانید ساعات کاری خود را تغییر دهید.

اما انتظار نداشته باشید که دیگران هم صرفا احساس شما را داشته باشند.

از این رو، از ارسال ایمیل یا درخواست چت در خارج از ساعات کاری خودداری کنید.

همچنین به یک سری فعالیت های دیگر هم بپردازید تا روزهای کاری تان شبیه به هم نباشند.

تبدیل لیست کارهای خود به بلوک های زمانی در تقویم تان، ممکن است به شما کمک کند.

زمان کاری تان را مدیریت کنید یا برای خود لیستی از کارهایی که باید انجام دهید درست کنید و روی تقویم آنها را یادداشت کنید که خیلی در انجام فعالیت های کاری کمک تان می کند.

** حرف آخر فناوری واقعا می تواند ما را در انجام کارهایمان توانمند کند، اما از سوی دیگر هم می تواند ما را برده خود کند.

با دقت در مورد چگونگی و زمان استفاده از آن، سعی کنید لحظات شیرینی برای خود رقم بزنید.

به خصوص در این بحران کرونا مدیریت استفاده از فناوری از هر زمان دیگری مهم تر به شمار می رود.


کلید واژه ها: همیشه - تلفن های هوشمند - آنلاین - دیگر - ساعت - دوستان - ارتباط - ویروس کرونا - کرونا - خانه نشین - ساعت کاری - خانه - اطلاعات - خانواده - 24 ساعته - برقرار - دسترسی - سلامتی - فناوری - دریایی - هوشمند - فرهنگ - ویروس - بهایی - مختلف - اراده - فامیل - مشغول - زمانی - ساعته

آخرین اخبار سرویس:
دانلود آهنگ جدید حامد عاروان بنام به جون تو

دانلود آهنگ جدید رهی بنام نیستی ببینی

استخدام برنامه نویس Front End در شرکت نویان ارتباطات زیرساخت

دانلود آهنگ جدید رضا ماتیا بنام شبیه تو

کتابخوان الکترونیکی با نمایشگر تاشوی 10.3 اینچی

کشف آسیب پذیری امنیتی در تراشه اسنپدراگون کوالکام

آمار کرونا در ایران و جهان(1399/05/21)

دانلود آهنگ جدید پدرام خزاعی بنام باور کنی یا نه

سامانه کارآموزی دانشگاه شهید بهشتی راه اندازی شد

امسال چند مدرسه هوشمند می شوند؟

فهرست نویسی منابع کتابخانه ملی، برخط ارائه شد

آشنایی با قابلیت های فضای خصوصی در گوشی های هوآوی

سامانه کارآموزی دانشگاه شهید بهشتی راه اندازی شد

کتابخوان الکترونیکی با نمایشگر تاشوی 10.3 اینچی

دانلود Olympia – Icon Pack 1.4 – آیکون پک کارتونی مخصوص اندروید

ترافیک رایگان برای هیأت ها در سامانه هیأت آنلاین

سرویس دهی خط 6 متروی تهران تغییر کرد

تصاویر میکروسکوپی از ویروس کرونا روی ماسک ها

دستگاه حضور غیاب اثر انگشتی را با خواندن این مقاله بهتر بشناسید!

واتس اپ امکان چت همزمان در چند دستگاه را آماده می کند

دسترسی به بخش آنلاین بازی Halo 2 تا یک هفته میسر نیست

بازداشت گردانندگان سایت شرط بندی در استان کردستان

رخنه بلاک چین به صنعت بازی های رایانه ای

افشای رمزعبور بیش از 900 وی پی ان!

آشنایی با قابلیت های فضای خصوصی در گوشی های هوآوی

اقدام قابل تحسین یک جوان شیرازی

خونریزی بعد از اورژانسی، عوارض قرصه یا لانه گزینی جنین؟

آشنایی با قابلیت های فضای خصوصی در گوشی های هوآوی

تفاوت تلفن سانترال با تلفن ثابت

ویدئو/ تصاویر میکروسکوپی از ویروس کرونا روی ماسک ها

واتس اپ هم به جمع نرم افزارهای چند کاربره می پیوندد

امسال چه تعداد مدرسه به شبکه هوشمندسازی مدارس متصل می شوند؟

هوآوی چگونه با فایل سیستم EROFS سرعت گوشی هایش را افزایش می دهد؟

تصاویر میکروسکوپی از حضور ویروس کرونا روی ماسک ها

امسال چه تعداد مدرسه به شبکه هوشمندسازی مدارس متصل می شوند؟

امکان استفاده چند کاربر از یک حساب کاربری در واتساپ

عرضه لپ تاپ کروم بوک جدید دل با 19 ساعت شارژ

خدمات ارتباطی شهر های شمالی استان اردبیل نیازمند بازنگری است

عرضه لپ تاپ کروم بوک جدید دل با 19 ساعت شارژ

واتس اپ هم به جمع نرم افزارهای چند کاربره می پیوندد

احراز هویت غیرحضوری سجام با اپلیکیشن بله

اسنپ دکتر چیست؟

سامانه پردازش سریع دانشگاه الزهرا افتتاح شد

روسیه هم گوگل را جریمه کرد

اسنپ دکتر چیست؟

اتصال 84 هزار واحد مدرسه به شبکه هوشمندسازی

رضا صادقی کرونا گرفت+ عکس

کتابخوان الکترونیک تاشو هم آمد

ارتقای تکنولوژی 27 سایت مخابراتی در خوزستان

حرکت انسان دوستانه یک جوان در چهارراه شلوغ +فیلم

اقدام پسندیده شهروند شیرازی خبرساز شد

تصاویر میکروسکوپی از حضور ویروس کرونا روی ماسک ها

کتابخوان الکترونیک تاشو هم آمد

عکس/ کارت عروسی جالب و خاص در روز های کرونایی

دستگاه ضدعفونی کننده برای اماکن عمومی ساخته شد

وضعیت رضا صادقی پس از ابتلای سخت به کرونا

ترافیک رایگان برای هیات ها در سامانه هیئت آنلاین

تعطیلی سرویس اپلیکیشن های کروم با تاخیر روبه رو شد

آشنایی با قابلیت های فضای خصوصی در گوشی های هوآوی

توسعه شبکه و خدمات پس از فروش مهم ترین کارکردشرکت مخابرات ایران است

84 هزار مدرسه تا پایان شهریورماه هوشمند می شوند/ 40 هزار مدرسه هوشمند تا کنون

اینفوگرافیک مقایسه وضعیت اینترنت ایران و جهان

معرفی دوره تعمیرات موبایل، نصب دوربین مدار بسته و کولر گازی

مقایسه سرعت ایران با سایر کشور های جهان

سیستم عامل جدید اپل برای ساعت های هوشمند

اتصال 97 درصد مدارس شهری آذربایجان غربی به «شبکه ملی اطلاعات»

با شیلد محافظ صورت و کاربرد آن بیشتر آشنا شویم

وضعیت اینترنت در ایران و جهان

کرونا و گره های کور دیجیتال سازی منابع در ایران/ دستمان از نظر حقوقی بسته است

ارتقا تکنولوژی 27 سایت همراه اول در خوزستان

بازی های رایگان کامپیوتری به سرویس آمازون اضافه شد

استقبال بیش از 9 هزار و 500 خبرنگار از هدیه ویژه روز خبرنگار

بهترین دستگاه های مجهز به دستیار صوتی الکسا چیست؟

دانلود Smart Office 3.9.8 – برنامه آفیس قدرتمند اسمارت آفیس

گزارش های ارسالی شهروندان

ساخت دستگاه تب سنج تصویری

بازی های رایگان کامپیوتری به سرویس آمازون اضافه شد

رشد 13 پله ای کرمانشاه در توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات

برنامه مشاوره پزشکی آمریکایی حریم کاربرانش را نقض می کند

تکنولوژی 27 سایت همراه اول در خوزستان ارتقا یافت

ویدئو | تصاویر میکروسکوپی از حضور ویروس کرونا روی ماسک ها

بازی های رایگان کامپیوتری به سرویس آمازون اضافه شد

چرا گوشی گوگل پیکسل 4a بخریم؟

تبدیل آب دریا به آب آشامیدنی با استفاده از ترکیبات فلزی و نور خورشید

تصاویر میکروسکوپی از حضور ویروس کرونا روی ماسک ها

نفوذ بلاک چین تا صنعت بازی های رایانه ای

جزییات نوبت دهی اینترنتی برای نذر خون در محرم

واتس اپ امکان چت همزمان در چند دستگاه را فراهم می کند

کرونا روی ماسک

نگاهی به وضعیت اینترنت در ایران و جهان

تصاویر میکروسکوپی از کرونا روی ماسک

امکان اجرای نرم افزارهای ویندوزی در سیستم عامل جدید گوگل کروم

واتس اپ امکان چت همزمان در چند دستگاه را فراهم می کند

اقدام زیبای عروس و داماد مشهدی در روزهای کرونایی

رضا صادقی کرونا را شکست داد

واتس اپ امکان چت همزمان در چند دستگاه را فراهم می کند

ممانعت از انتشار بازی‎های مایکروسافت، گوگل و فیس بوک

انویدیا طرفداران خود را غافلگیر می کند/ نسل جدید کارت های گرافیک در راه است

اپل علیه شرکتی کوچک با لوگو گلابی شکل اقدام قانونی کرد

شیائومی: تولیدات مدل های جدید سری می میکس و تراشه های Surge به تعویق افتاده است

تاثیر همیشه آنلاین بودن در تیپ های شخصیتی مختلف

تاثیر همیشه آنلاین بودن در تیپ های شخصیتی مختلف