مطالب مرتبط:
آزمایش بهبودیافتگان از کرونا امیدواری به تاثیر واکسن را کاهش داد!
نیاز کلانشهرها به پلاسمای بهبودیافتگان کرونا
کنایه محمود صادقی به صداوسیما | از انکار کرونا تا نقض حریم خصوصی
بهبودیافتگان کرونا مدت کوتاهی در امان هستند
واکسن کرونا معجزه نخواهد کرد/ افزایش ابتلای کودکان به کرونا
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 تیر 1399 ساعت 02:352020-07-13پزشكي

تصور ایجاد ایمنی در بهبودیافتگان کرونا نقض شد


مدیر امور بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به افزایش آمار ابتلا به کرونا در کشور به دنبال عدم رعایت اصول بهداشتی و فاصله گذاری ها گفت: - مدیر امور بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به افزایش آمار ابتلا به کرونا در کشور به دنبال عدم رعایت اصول بهداشتی و فاصله گذاری ها گفت: بررسی مراجعات جدید مساله ایجاد ایمنی دائمی در بهبودیافتگان به کرونا را نقض کرده است چراکه در حال حاضر  دو دسته آمار از بیمارستان ها منتشر می شود؛ آمار اول مربوط به بستری های جدید یعنی افرادیست که برای بار اول به بیماری مبتلا شده اند و دسته دوم مربوط به بیمارانی است که یک بار در اسفند و فروردین مبتلا شده اند و امروز مجددا با علایم متفاوت و شاید شدیدتر به بیمارستان ها مراجعه می کنند.

دکتر مرضیه نوربخش در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه در حوزه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حال حاضر 46 مرکز دانشگاهی و غیر دانشگاهی در حال ارایه سرویس کرونایی هستند، گفت: حدود 1000 تخت ویژه و 5000 تخت عادی در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه به بیماران کرونایی اختصاص داده شده است.

کمبود تخت ویژه و پرسنل درمان در بیمارستان ها وی با بیان اینکه در زمینه تخت های عادی کمبودی وجود ندارد، گفت: مساله این است که بیشتر بیماران بدحال کرونایی برای درمان نیازمند امکانات و دستگاه های ویژه مانند ونتیلاتور و دستگاه تهویه مکانیکی هستند که این امکانات تنها در تخت های ویژه بخش آی سی یو فراهم است و متاسفانه همیشه در کشور با کمبود تخت ویژه آی سی یو مواجه بوده ایم که این مساله در دوران کرونا بیش از پیش محسوس است.

نوربخش با اشاره به کمبود پرسنل درمانی به عنوان یکی دیگر از چالش های بیمارستانی گفت: البته سعی می شود با وجود کمبودها، بهترین خدمات به بیمار ارایه شود، به گونه ای که آمار فوتی ها و بهبودیافتگان در دانشگاه های تهران با توجه به امکانات و تجربه پرسنل و کادر درمان نسبت به سایر شهرها در وضعیت بهتری قرار دارد.

افزایش درگیری کادر درمان به کرونا مدیر امور بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن انتقاد از کاهش سطح رعایت اصول بهداشتی و حفاظتی و فاصله گذاری ها از سوی افراد جامعه اظهارکرد: این مساله علاوه بر افزایش آمار ابتلا، منجر به درگیری و ابتلای بیشتر کادر درمان شده که این مساله در کنار خستگی، فرسودگی و ازدحام کار پرسنل درمان بعد از پنج ماه خدمت رسانی، شرایط سختی را به بیمارستان ها و کادر درمان تحمیل کرده است.

فوت هفت نفر از کادر درمان دانشگاه به علت ابتلا به کرونا به گفته وی از ابتدای شیوع کرونا، هفت نفر از کادر درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به علت ابتلا به کرونا فوت کرده و حدود 1200 نفر نیز درگیر این بیماری شده اند.

وی با بیان اینکه متاسفانه اصل استفاده از ماسک به عنوان ساده ترین راه برای پیشگیری از ابتلا آنگونه که باید در جامعه رعایت نمی شود، گفت: کوچکترین کمک افراد جامعه به کادر درمان که طی پنج ماه گذشته صادقانه خدمت کرده و از سلامت، جان و خانواده خود گذشته و امروز دچار خستگی و فرسودگی بالایی شده، می تواند استفاده از ماسک، رعایت اصل فاصله گذاری ها، عدم حضور در تجمعات و اماکن عمومی، پرهیز از برگزاری و حضور در مراسم و میهمانی ها و مسافرت های غیرضروری باشد که متاسفانه توسط برخی مردم به شوخی گرفته شده است و رعایت نمی شود.

نوربخش با بیان اینکه برخی سختی استفاده از ماسک و ناخوشایند بودن استفاده از آن در گرمای تابستان را بهانه می کنند، گفت: این افراد باید برای یک بار هم که شده خود را به جای کادر درمانی تصور کنند که با این حجم بالای کار، مجبور به استفاده از وسایل حفاظتی مانند ماسک، شیلد، لباس های یکسره محافظتی و غیره هستند و باید به خاطر حفظ جان هموطنان خود این پوشش دشوار و شرایط ناخوشایند را تحمل کنند.

اطلاعات نادرست فضای مجازی منجر به تحمیل بار مضاعف بر کادر درمان وی در ادامه با هشدار نسبت به انتشار اخبار و اطلاعات نادرست و نامعتبر در فضای مجازی، اظهارکرد: متاسفانه برخی افراد با پیروی از این اطلاعات نادرست منتشر شده از سوی افراد متفرقه در فضای مجازی، تلگرام و اینستاگرام نسبت به پیشگیری نادرست و خود درمانی اقدام می کنند که همین مساله منجر به بروز مشکلات جدی برای فرد و تحمیل بار مضاعف بر کادر درمان شده است.

تضعیف سیستم ایمنی با مصرف مواد و دخانیات نوربخش به مطالب نادرست منتشر شده درباره تاثیر حفاظتی و پیشگیرانه مصرف الکل و یا مواد مخدر در برابر کرونا ویروس اشاره کرد و گفت: انتشار اخبار و اطلاعات نادرست درباره الکل و مواد مخدر توسط سایت های غیرمجاز منجر به افزایش آمار مسمومیت ها و فوتی های ناشی از سوء مصرف مواد شده است چراکه مصرف سیگار و مواد مخدر سیستم ایمنی بدن فرد را تضعیف و شرایط را برای ابتلا و بروز شرایط حاد بیماری مهیاتر می کند علاوه بر آن پیروی از این اطلاعات نادرست و بروز مشکل جدید در افراد بار تحمیلی بر کادر درمان را مضاعف کرده است.

افزایش آمار مراجعه بیماران بدحال و جوانان کرونایی نوربخش همچنین با اشاره به افزایش آمار مراجعه بیماران بدحال و جوانان به بیمارستان ها در پیک جدید بیماری اظهار کرد: متاسفانه خوددرمانی و پیروی افراد از توصیه های غیرعلمی یکی از دلایل این مساله است.

وی با اشاره به نوپدید و ناشناخته بودن بیماری کووید 19 و با بیان اینکه مطالب و توصیه های مرتبط با این بیماری به مروز زمان تغییر کرده است و تکمیل می شود، اظهارکرد: به عنوان نمونه در ابتدا تصور دانشمندان و محققان بر این بود که با شروع گرما، شیوع بیماری کمتر می شود که متاسفانه این اتفاق نیفتاد و همین تصور غلط باعث بی خیالی مردم و در نتیجه افزایش آمار ابتلا شد.

نقض ایجاد ایمنی دائمی در بهبودیافتگان کرونا وی در ادامه گفت: در ابتدا تصور می شد که ابتلا به کووید 19 منجر به ایجاد ایمنی در برابر ابتلای مجدد می شود در حالی که بررسی مراجعات جدید این مساله را نقض کرده است.

در حال حاضر دو دسته آمار از بیمارستان ها منتشر می شود؛ آمار اول مربوط به بستری های جدید یعنی افرادیست که برای بار اول به بیماری مبتلا شده اند و دسته دوم مربوط به بیمارانی است که یک بار در اسفند و فروردین مبتلا شده اند و امروز مجددا با علایم متفاوت و شاید شدیدتر کرونا به بیمارستان ها مراجعه کرده اند بنابراین تغییر صحبت ها به دلیل نا آگاهی کادر درمان و مسوولین نیست، بلکه مساله این است که روز به روز ناشناخته های بیماری بیشتر شده است و تجربه های جدیدی کسب می شود.

از افراد غیرمتخصص پیروی نکنید به گفته وی، در این شرایط بهترین کاری که مردم می توانند انجام دهند این است که اخبار علمی را از منابع معتبر دنبال کنند و از افراد غیرمتخصص پیروی نکنند و تنها چند اصل مهم پیشگیری یعنی پوشیدن ماسک، رعایت فاصله گذاری، شست و شوی مداوم دست ها و عدم حضور غیرضروری در تجمعات را رعایت کنند.

نوربخش با تاکید بر اینکه امروز شرایط خاصی در جوامع حکمفرماست، گفت: مردم باید حساسیت ها را درک کنند و کرونا را جدی بگیرند.

در همین راستا نمی توان نقش مهم و تاثیرگذار رسانه ها در ارتقای سطح سواد سلامت جامعه، افزایش رعایت اصول بهداشتی و فرهنگسازی و ارتقای آگاهی ها را نادیده گرفت.

مدیر امور بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خاتمه با استقبال از تشبیه کادر درمان به رزمندگان زمان جنگ از سوی هموطنان تاکید کرد: البته در این میان یک اشکال وجود دارد و آن تفاوت میان رفتار مردم در آن زمان و امروز است.

به عبارت دیگر در زمان جنگ مردم با هر اعتقاد و پوشش و فرهنگی تمام تلاش خود را برای کمک به خط مقدم جبهه به کار می گرفتند ولی متاسفانه امروز برخی از هموطنان ما نه تنها به کادر درمان کمکی نمی کنند بلکه با عدم رعایت اصول ساده بهداشتی مانند رعایت اصل فاصله گذاری و زدن ماسک، بار تحمیلی بر کادر درمان را مضاعف می کنند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی - دانشگاه علوم پزشکی - بیمارستان ها - علوم پزشکی شهید بهشتی - بیمارستان - علوم پزشکی - ابتلا به کرونا - بهبودیافتگان - دانشگاه - کرونا - شهید بهشتی - آمار - پزشکی - بهداشتی - افزایش - علوم - ابتلا - رعایت - بهشتی - ایمنی - مربوط - کشور - مدیر - شهید - جدید - گفت و گو - متفاوت - مراجعه - بیماری - نوربخش

آخرین اخبار سرویس:
چطور خاص و متفاوت باشیم

آشنایی با خواص درمانی هل؛ از رفع بوی بد دهان تا درمان سرطان

چه کارهایی برای شاد بودن انجام دهیم؟

اصلی ترین دلیل مرگبار شدن ویروس کرونا کشف شد / ارتباط مستقیم بیماری لثه با مرگ و میر ناشی از کرونا

آیا کرونا می تواند باعث ریزش مو شود؟

کمک های اولیه در دررفتگی

شهادت سومین پزشک مدافع سلامت در تبریز

شمار کشته های انفجار بیروت به 158 نفر رسید

معاون وزیر بهداشت: مرحله سوم غربالگری سراسری به زودی اجرا می شود

فوت 6 بیمار کرونایی دیگر در هرمزگان

16 نفر به تعداد بیماران مبتلا به کرونا در زنجان اضافه شد

132 فوتی کرونا در شبانه روز گذشته/ حال 4148 بیمار وخیم است

«بانک شیر» برای نوزادان بستری در بخش های ویژه

آخرین وضعیت کرونا در استان البرز/ 136 بیمار بدحال بستری هستند

فوتی های کرونا در هرمزگان به 596 نفر رسید

دکتر مرضیه روشندل شهیده سلامت شد

چرایی توزیع برنج های تاریخ گذشته در بیمارستان امین اصفهان

16 نفر به تعداد بیماران مبتلا به کرونا در زنجان اضافه شد

دلیل اصلی مرگبار شدن ویروس کرونا چیست؟

شمار کشته های انفجار بیروت به 158 نفر رسید

خواص شگفت انگیز گوشت بوقلمون

3 ماده غذایی جادویی برای درمان درد مفاصل

خوب بخوابید تا خاطرات خوش گذشته را فراموش نکنید

چاقی باعث آلزایمر می شود؟

اینفوگرافیک | کدام استان هنوز در وضعیت قرمز کرونا قرار دارد؟

چهارمین پزشک آذربایجان شرقی بر اثر کرونا شهید شد

اینفو گرافیک | انواع آزمایش ها برای تشخیص کروناویروس

این سبک مصرف دارچین لاغرتان می کند

شمار تلفات در آمریکا بیش از 164 هزار نفر

شروع برنامه پیشگیری از ناهنجاری های کروموزومی در سراسر کشور

اینفوگرافیک | کدام استان هنوز در وضعیت قرمز کرونا قرار دارد؟

بازگشایی استخر ها در مناطق زرد استان مجاز است

شیوع کرونا در یک ماهه گذشته چگونه بوده است؟ + اینفوگرافیک

اصلی ترین دلیل مرگبار شدن ویروس کرونا کشف شد

پویش آماده باش ورزش همگانی استان مرکزی مشارکتی آگاهانه در مهار کرونا است

تخریب انبار گندم بیروت پس از انفجار + عکس

شهادت دومین مدافع سلامت در شهرری

آقای رییس جمهور، نمودار رو درست بگیر!

اصلی ترین دلیل مرگبار شدن ویروس کرونا کشف شد

ترامپ همچنان کرونا را جدی نمی گیرد+عکس

سکسکه هم به علائم ابتلا به کرونا اضافه شد

19 خوراکی که موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود

چهارمین پزشک آذربایجان شرقی بر اثر کرونا شهید شد

عیدی به مدافعان سلامت

اصلی ترین دلیل مرگبار شدن ویروس کرونا کشف شد

10 دلیل مهم برای بیشتر مصرف کردن زردچوبه

وخامت حال 70 بیمار مبتلا به کرونا در قم/4 نفر جان باختند

نحوه کاشت درخت انگور در گلدان

آخرین آمار کرونا در ایران تا هجدهم مرداد/ ادامه روند کاهش مرگ و میر کرونا در کشور

متفاوت ترین فروشگاه اپل در تایلند+ عکس

کاش واکسن کرونا زودتر بیاید تا سکسکه هم بلای جانمان نشده!

متفاوت ترین فروشگاه اپل در تایلند+ عکس

تداوم وضعیت قرمز کرونا در اردبیل

چهارمین پزشک آذربایجان شرقی بر اثر کرونا شهید شد

مرضیه روشندل به جمع شهدای مدافعان سلامت تبریز پیوست

قصد متناقض؛ یک تکنیک علمی برای کنترل اضطراب پیش از سخنرانی

اولین بیمارستان صحرایی ایران در جنوب بیروت

ابتلای 9210 نفر در بوشهر به ویروس کرونا

اصلی ترین دلیل مرگبار شدن ویروس کرونا

اگر کم خوابی داشته باشید چه اتفاقی برای بدنتان رخ می دهد؟

اینفو گرافیک | انواع آزمایش ها برای تشخیص کروناویروس

سیر بیماری کرونا در استان سمنان فزاینده است

اینفو گرافیک | انواع آزمایش کرونا ویروس

ویروس کشنده جدید چینی در راه است

آقای رییس جمهور نمودار رو درست بگیر!

عوارض عجیب ابتلا به کرونا در میان بهبودیافتگان

واکسن کرونا کارایی پایینی دارد، بهداشت عمومی را رعایت کنید!

آمار جدید مبتلایان کرونا در کاشان در 18 مرداد

فوت 6 بیمار کرونایی دیگر در هرمزگان

کودکان، ناقلان خاموش کرونا !!!

مرحله سوم غربالگری سراسری به زودی اجرا می شود

راز خواب خوب شبانه

علائم جدید کرونا شناسایی شد

اصلی ترین دلیل مرگبار شدن ویروس کرونا کشف شد

سه خیز کرونا در این استان داشتیم

آمار ابتلا به کرونا در قم تا 18 مرداد ماه/ فوت چهار بیمار کرونایی

خوراکی هایی که با هم خوردنشان واقعا مضر است

بستری شدن 70 مبتلا به کرونا در البرز

تجمعات عامل اصلی شیوع ویروس کرونا است

آخرین خبرها از تولید واکسن کرونا در جهان

اطلاعیه دامپزشکی تهران درباره شیوع بیماری تب 3 روزه دامی

آخرین آمار مربوط به بیماری کرونا در سیستان وبلوچستان

اطلاعیه دامپزشکی تهران درباره شیوع بیماری تب 3 روزه دامی

عوارض تعجب آور ابتلا به ویروس کرونا در میان بهبودیافتگان

چاق ها کرونا می گیرند

عوارض تعجب آور ابتلا به ویروس کرونا در میان بهبودیافتگان

وضعیت قرمز کرونا در اردبیل هنوز ادامه دارد

استرس باعث ابتلا به کرونا می شود؟

ناگفته هایی از ورود کرونا به ایران

ماجرای خواهرانی که پس از 50سال به خاطر کرونا به هم رسیدند+عکس

کاهش آمار بستری مبتلایان به کرونا در بابل

ویروس کشنده جدید چینی در راه است

پروتکل های برگزاری کنکور چیست؟

اگر کم خوابی داشته باشید چه اتفاقی برای بدنتان رخ می دهد؟

عوارض عجیب ابتلا به کرونا در میان بهبودیافتگان

بیماران بی علامت ناقل کرونا نیستند!

کمک های اولیه در دررفتگی

آمار بستری بیماران کرونایی در بابل کاهشی شد

دانلود آهنگ جدید دکتر دن سباستین سن بنام سرد شدی

تجلیل از مدافعان سلامت در مشهد و تبریز

تصور ایجاد ایمنی در بهبودیافتگان کرونا نقض شد

تصور ایجاد ایمنی در بهبودیافتگان کرونا نقض شد