مطالب مرتبط:
دولت 2 برابر اجاره ماهانه از خانه های خالی مالیات می گیرد
قانون مالیات بر خانه های خالی
دولت 2 برابر اجاره ماهانه از خانه های خالی مالیات می گیرد
بررسی طرح دو فوریتی مالیات بر خانه های خالی در کمیسیون اقتصادی
رییس سازمان مالیاتی: نرخ جریمه مالیات از خانه های خالی بازدارنده نیست
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 تیر 1399 ساعت 14:552020-07-13اقتصادي

مسئولان: آمار خانه های خالی کرمانشاه را نداریم/ باید مالیات بگیریم اما نمی دانیم از چه کسی!


روز گذشته ( 23 تیرماه 1399) نمایندگان مجلس شورای اسلامی، دو فوریت طرح مالیات بر خانه های خالی را با 11 تبصره به تصویب رساندند.

طرحی که برای مقابله با سوداگری بازار مسکن تدوین شد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس از کرمانشاه، افزایش قیمت مسکن در سال های اخیر مشکلات فراوانی را برای مردم به وجود آورده است و دولت در تلاش بود با راهکارهای مختلفی نظیر اجرای طرح مسکن ملی، اجرای کمپین های اجتماعی نظیر صاحبخانه خوب و.

مانع از افزایش بی رویه قیمت ها شود؛ اقداماتی که بسیار دیر صورت گرفت و نهایتاً نیز نتوانست بازار افسارگسیخته مسکن را مهار کند.

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد که از تابستان 99 و همزمان با آغاز فعالیت سامانه املاک و اسکان کشور که وزارت راه و شهرسازی آن را در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار داده، از خانه های خالی مالیات اخذ می شود.

طرح مالیات بر خانه های خالی باید طبق ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم از سال 95 اجرا می شد، اما به دلیل عدم تمایل برخی مقامات اجرایی، این قانون تاکنون اجرا نشده است.

طرح مالیات بر خانه های خالی، موافق و مخالفانی دارد، برخی از موافقان اخذ مالیات از خانه های خالی می گویند همانطور که احتکار اجناس با اهداف سودجویانه صورت می گیرد و باعث افزایش قیمت می شود، خالی نگه داشتن خانه با هدف بالا رفتن قیمت ها، عملی سودجویانه است که به اقتصاد و بازار مسکن صدمه می زند.

این افراد معتقد هستند اگر بتوان با اخذ مالیات به احتکار کنندگان ملک فشار آورد، آن ها دو راه پیش رو دارند، یا ملک را وارد بازار اجاره مسکن کنند، یا اینکه ملک را وارد بازار فروش مسکن نمایند، بدیهی است که حالت اول اوضاع اجاره نشین ها را بهبود می دهد.

اما اگر حالت دوم اتفاق بیفتد، به علت افزایش عرضه ملک در بازار خرید و فروش مسکن، احتمالا شاهد توقف رشد بی رویه ی قیمت ها خواهیم بود.

دو میلیون خانه خالی در کشور وجود دارد همچنین موافقان این قانون می گویند، در سال 85 حدود 600 هزار واحد خالی در کشور وجود داشت (4.

2 درصد)، این عدد در سال 90 به 1 میلیون 600 هزار واحد (8.

3 درصد) و در سال 95 به 2 میلیون و 800 هزار واحد (11.

3 درصد)  در کل کشور رسید و این یک رشد نامعقول است که باید با اجرای این قانون، مانع آن شد.

اما برخی از مخالفان این طرح ادعا می کنند این قانون در واقع در تناقض با حقوق مالکیت شخصی است، اما حقیقت این است که اگر فردی با احتکار مال خود موجب بر هم خوردن بازار شود، طبق قانون باید جریمه پرداخت کند، احتکار ملک نیز مانند سایر موارد است.

عده ای دیگر از مخالفان این طرح می گویند اخذ مالیات از خانه های خالی، منافع سازنده ها را به خطر می اندازد، در نتیجه این قانون می تواند باعث کاهش ساخت و ساز شود.

در نتیجه بعضی از کارشناسان بر این باورند که این قانون بیش تر جهت کسب درآمد مالیاتی برای دولت به تصویب رسیده و به فکر راه حلی عاقلانه برای حل مشکل قیمت مسکن و افزایش اجاره بها نیست.

برخی دیگر از منتقدان این طرح ادعا می کنند بخش عمده ای از خانه های خالی، مخصوصا در تهران، خانه های لوکس هستند، در نتیجه حتی اخذ مالیات از آن ها باعث عرضه آن ها برای فروش یا اجاره نمی شود.

حتی اگر این مالیات موجب عرضه این خانه ها در بازار شود، دردی از طبقه متوسط و زیر متوسط حل نمی کند، چرا که قشری از جامعه که بیش ترین صدمات از تورم در بازار مسکن را تحمل می کنند، توان خرید یا اجاره این خانه ها را ندارند.

اما در نهایت روز گذشته ( 23 تیرماه 1399) نمایندگان مجلس شورای اسلامی، دو فوریت طرح مالیات بر خانه های خالی را با 11 تبصره به تصویب رساندند.

نمایندگان مجلس با تکیه بر این موضوع که با وجود گذشت 5 سال از تصویب قانون برای راه اندازی و تکمیل سامانه املاک و اسکان، هنوز اطلاعات سکونت گاهی ( اعم از مالکیت و اجاره و.

) برای اکثر خانوارهای کشور در سامانه فوق ثبت نشده است که عدم اشتراک گذاری اطلاعات توسط دستگاه های اجرایی یکی از علل این نقصان به شمار می رود و در نتیجه امکان سیاست گذاری را برای اعمال انواع ابزارهای تشویقی و تنبیهی نمی دهد، تکمیل این سامانه مستلزم وضع مشوق های لازم برای مشارکت آحاد جامعه و برقراری پیوند میان کدهای ملی و کدهای پستی است.

بعضی از کارشناسان بر این باورند که این قانون بیش تر جهت کسب درآمد مالیاتی برای دولت به تصویب رسیده و به فکر راه حلی عاقلانه برای حل مشکل قیمت مسکن و افزایش اجاره بها نیست.

همچنین درخصوص مالیات بر خانه های خالی، نرخ پایین مالیات و ضعف سامانه فوق موجب اثربخش نبودن احکام قانونی موجد محسوب می شود و نرخ خانه های خالی در کشور ما به ویژه شهرهایی مانند تهران، بسیار بالاتر از متوسط جهانی است و بنا بر سرشماری سال 1395، تعداد واحدهای خالی در کشور بیش از دو میلیون واحد مسکونی بوده است، برای رفع این دو کاستی در شرایط کنونی کشور که کاهش عرضه مسکن و افزایش سفته بازی موجب افزایش قیمت و فشار به خانواده های ایرانی شده است، طرح اصلاح ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم ارائه می شود.

شهرسازی:گشتیم نبود، نگرد نیست! اکنون یکی از لازم های اجرای این طرح، داشتن اطلاعات کلی از تعداد واحدهای مسکونی و سپس تعداد واحدهای مسکونی خالی است، لذا خبرنگار فارس جهت کسب این اطلاعات به سراغ مسؤلین امر استان رفت اما به در بسته خورد؛ چرا که بنابر گفته آنان، هیچ گونه آمار و اطلاعات دقیقی از تعداد واحدهای مسکونی و تعداد واحدهای خالی در کرمانشاه وجود ندارد! شریفی مدیرکل مسکن و شهرسازی استان کرمانشاه در گفت و گو با خبرنگار فارس در این خصوص، اظهار داشت: آمار دقیقی بصورت مستند از تعداد واحدهای مسکونی و تعداد واحدهای خالی وجود ندارد اما درحال رایزنی هستیم که بتوانیم به این اطلاعات در استان دست پیدا کنیم.

وی افزود: اطلاعات تعداد پروانه ساخت صادر شده در اختیار شهرداری است که باید در هر شهر این اطلاعات جمع آوری شود تا میزان تعداد واحدهای مسکونی در تمام استان بدست بیاید.

شریفی بیان کرد: سامانه ای بنام املاک و اسکان از سوی وزارت راه و شهرسازی تشکیل شده که اداراتی همچون ثبت اسناد و مالیاتی باید اطلاعات خود را در این سامانه ثبت کنند که این چنین به یک آمار کلی و درست خواهیم رسید.

شهرداری: ما هم آمار نداریم عیدی قائم مقام شهردار کرمانشاه نیز در گفت و گو با خبرنگار فارس بیان داشت: آمار دقیقی از تعداد واحدهای مسکونی در شهر کرمانشاه وجود ندارد اما به نظر می رسد حدود 300 هزار واحد مسکونی اعم از ویلایی و آپارتمانی در شهر کرمانشاه وجود داشته باشد.

امیر حمزه حیدریان مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کرمانشاه که مسؤلیت شورای هماهنگی دستگاه های تابعه وزارت اقتصاد و دارایی را نیز عهده دار است در گفت وگو با خبرنگار فارس، گفت: اگر آماری وجود داشته باشد دراختیار اداره کل مالیاتی است.

وی افزود: در جلسه اخیری که با استاندار کرمانشاه درخصوص ساماندهی خانه های خالی برگزار شد، مصوباتی از سوی ایشان اعلام گردید و مهندس بازوند تأکید داشتند که هرچه سریعتر آمار خانه های خالی مشخص شود.

حیدریان بیان کرد: کلیات طرح این است که با شناسایی واحدهای مسکونی و سپس تعداد واحدهای خالی بتوانیم با اجرای طرح مالیات بر خانه های خالی از افزایش قیمت مسکن و اجاره بها جلوگیری کنیم اما در بحث جزییات طرح باید به سراغ اداره کل مالیاتی رفت.

اداره مالیات: اقدام عملی صورت نگرفته است عزیزالله عباسپور مدیرکل امور مالیاتی استان کرمانشاه نیز در گفت و گو با خبرنگار فارس گفت: سامانه ای جهت ثبت اطلاعات واحد های مسکونی تشکیل شده است و مقرر شده اطلاعات واحدهای مسکونی از طریق مالکان بصورت اظهار نامه و همچنین اطلاعات ادارات ثبت اسناد، ثبت احوال، شهرداری و.

در این سامانه ثبت گردد که پس از این اقدام، یک خروجی برای امور مالیاتی مشخص می شود که تا کنون این اقدام عملی نشده است.

وی با بیان اینکه این مشکل بصورت کشوری بوده نه استانی گفت: برخی از واحدهای خالی را شناسایی کرده ایم و اقداماتی صورت گرفته است اما این کافی نیست و باید بصورت منسجم و کارشناسی عمل کرد که نیازمند همکاری دیگر دستگاه های مربوطه است.

گفتنی است، چندی پیش مدیرکل ثبت اسناد استان کرمانشاه در نشست خبری با اصحاب رسانه که بمناسبت هفته قوه قضاییه برگزار شد؛ از اجرای طرح کاداستری جهت ثبت اطلاعات املاک خبر داد که بنابر گفته ایشان، در سال 98 بیش از 47 هزار ملک در طرح کاداستری ثبت شده است اما ادامه کار بدلیل کمبود بودجه روی زمین مانده است.

از این رو و با توجه به صحبت های مسؤلین امر، به این نتیجه می رسیم که هیچ گونه اطلاعات مشخصی از تعداد واحدهای مسکونی و تعداد واحدهای خالی وجود ندارد که با این اوصاف به نوعی می توان گفت این امر روی زمین مانده است و نیازمند پیگیری جدی مسؤلین است.

راه فرار مالیاتی باز است، به اندازه یک بزرگراه! اما نکته دیگر طرح مالیات بر خانه های خالی، راه های فرار مالکان است، طبق مصوبه مجلس در طرح مالیات بر خانه های خالی، وزارت خانه های نیرو و نفت مکلف شده اند که ظرف 3 ماه پس از اجرا شدن این قانون، نسبت به تخصیص یارانه مصرف برق و گاز سکونت گاه اصلی ثبت شده در سامانه ملی اقدام کنند و درخصوص سایر اشخاص یا سکونتگاه غیراصلی، بالاترین پلکان قیمت این حامل ها را مبنا قرار دهند.

با این حساب اکنون مالکان واحدهای خالی می توانند بصورت جزئ با استفاده از برق، آب و یا گاز ملک خود نشان دهند که این واحد مسکونی خالی از سکنه نیست و اینچنین از پرداخت مالیات فرار خواهند کرد.

و دیگر نکته بسیار مهم طرح مالیات بر خانه های خالی این است که این قانون در تهران برای واحدهای 150 متری و در سایر شهرها برای واحدهای 200 متری اجرا خواهد شد، بی شک همه می دانیم که اکثریت واحدهای خالی از سکنه، واحدهای لوکس با متراژ بالا در شهرهای بزرگ است و قشر ضعیف جامعه هیچگاه جهت اجاره مسکن به سمت واحدهای لوکس و یا 200 متری نخواهد رفت.

در پایان باید گفت که قانون مالیات بر خانه های خالی، هیچ گونه دستاوردی برای قشر ضعیف جامعه که زیر فشار سنگین قیمت بالای اجاره بها کمر شکسته اند نخواهد داشت.

هرچند با توجه به سردرگمی دستگاه های دولتی به خصوص در دولت آقای روحانی، بعید است نتیجه خاصی عاید جامعه و مستاجران شود.

انتهای پیام/ح
کلید واژه ها: خانه های خالی - مالیات - راه و شهرسازی - مالیات بر خانه های خالی - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس - سامانه املاک و اسکان - سازمان امور مالیاتی - وزارت راه و شهرسازی - وزیر راه و شهرسازی - مسکن - کرمانشاه - خانه - افزایش قیمت مسکن - شهرسازی - اسلامی وزیر راه - نمایندگان مجلس - خبرگزاری فارس - اسلامی - افزایش - خالی - صاحبخانه خوب - امور مالیاتی - افسارگسیخته - افزایش قیمت - محمد اسلامی - بازار - بازار مسکن - نمایندگان - قیمت مسکن - وزارت راه

آخرین اخبار سرویس:
تعداد دکل های حفاری نفت ونزوئلا صفر شد

چک الکترونیکی؛ چشم انداز تدبیر بانک مرکزی

خب به معرفی ناز چت بهترین چت روم ایران میپردازیم

قیمت خانه در این 5 شهر گران تر است

تعداد دکل های حفاری نفت ونزوئلا صفر شد

افزایش 15 درصدی تولید آبزیان

تعداد دکل های حفاری نفت ونزوئلا صفر شد

عملیات اجرایی پروژه 384 واحدی طرح اقدام ملی در ساوه آغاز شد

هشدار ستاد تنظیم بازار به تولیدکنندگان فولاد

وعده دولت برزیل به توقف روند جنگل زدایی

بیشترین آمار ابتلا و فوتی کرونا در تهران مربوط به چه مناطقی است؟

خودرو بازهم گران شد/ سمندLX به 145 میلیون تومان رسید

راهکار جدید رفع مشکل عدم ارتباط سامانه جامع تجارت با سامانه جامع گمرکی

استقبال دیپلمه ها از طرح یارانه دستمزد/ بنگاه ها دنبال مدرک دانشگاهی نیستند

اینفوگرافی/ چرا چک برگشت می خورد؟

بلاک چین و اینترنت اشیا، کلید امنیت غذایی جهان

امکان ثبت اعتراض برای فروشندگان سهام عدالت فراهم شد

روایت رائفی پور از فتنه غذایی در ایران و خاورمیانه

شهرداری تهران در ورود به حوزه مدیریت پروژه ها «مسئولیت اجتماعی» دارد

کاهش 21 درصدی تولید سیگار در ایران

واردات 2 هزار و 600 قلم کالا به کشور ممنوع شد

بیروت در حال احتضار/ چقدر احتمال سقوط لبنان وجود دارد؟

کاهش 21 درصدی تولید سیگار در ایران

قیمت و تاریخ عرضه مدل های مختلف سری گلکسی نوت 20

کاهش 21 درصدی تولید سیگار در ایران

لبخند متهمان!

جریمه 650 میلیون تومانی یک خانه 100 متری خالی در تهران!

لبخند متهمان!

هجوم مسافران به جاده چالوس/ آزادراه تهران - شمال بسته شد

افزایش حدود 800 درصدی بلیت چین با هواپیمایی ماهان

ورزش همگانی، نیازمند حمایت بیشتر

تداوم افت ارزش دلار در بازارهای جهانی

نتایج طرح مالیات خانه های خالی دو سال دیگر بروز می کند

نتایج طرح مالیات خانه های خالی دو سال دیگر بروز می کند

نتایج طرح مالیات خانه های خالی دو سال دیگر بروز می کند

گران ترین و خاص ترین خودرو های سال را بشناسید + عکس

خودرو بازهم گران شد/ سمندLX به 145 میلیون تومان رسید

جدیدترین قیمت گوشی موبایل؛ موبایل ارزان شد؟ + جدول

تغییرات تازه در ساعات کار بورس؛ ماجرا از چه قرار است؟

اجرای طرح سراسری احسان علوی در شیراز

وزیر راه و شهرسازی: 2 میلیون و 30 هزار واحد مسکن مهر به مردم واگذار شد

کاهش فوتی های کرونا در تهران/ پیشنهاد تمدید محدودیت ها/ خطر سفر در تعطیلات پیش رو

جریمه 650 میلیون تومانی یک خانه 100 متری خالی در تهران!

قیمت برنج افزایش یافت / گوشت مرغ و گوسفندی چقدر گران شد؟

لغو طرح ترافیک در هفته آینده

موجودی صندوق های ETF طلا از ذخایر آلمان جلو زد

تخلف 2700 میلیاردتومانی 24 تولیدکننده محصولات مسی

مقایسه خودرو هیوندای i 40 و هیوندای ولستر

فولادسازان مهندسی قیمت بازار را برعهده گرفته اند

جریمه 650میلیونی یک خانه 100متری خالی!

آغاز مرحله دوم رزمایش کمک مؤمنانه در زنجان با توزیع 7 هزار بسته معیشتی میان نیازمندان

اتمام حجت با متخلفان بازار لوازم خانگی + سند

شناسایی 4 میلیون جا مانده از دریافت سهام عدالت

واکنش معاون اقتصادی باشگاه پرسپولیس به بازداشت شدنش!

 اپراتورهای موبایل نقره داغ شدند

موجودی صندوق های ETF طلا از ذخایر آلمان جلو زد

روشی نوین برای افزایش سرعت حمل ونقل در پل های راه آهن

جریمه 650 میلیون تومانی یک خانه 100 متری خالی در تهران!

بازدید رییس انجمن علمی روابط بین الملل ایران و جمعی از سرمای...

جریمه 650 میلیون تومانی یک خانه 100 متری خالی در تهران!

ظرفیت پالایشگاهی آمریکا کاهش یافت

قیمت انواع موبایل در بازار امروز 15 مرداد 99

وقتی فضای مجازی پای مقامات کشوری را به مسکن مهر باز می کند

دغدغه های گردانندگان بخشی از تولید کشور+فیلم

جریمه 650 میلیون تومانی یک خانه 100 متری خالی در تهران!

اختصاص 20 میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل پارک روستایی قُرُق گرگان

کرونا فراموش شد؛ آزادراه تهران - شمال بسته شد | هجوم مسافران به جاده چالوس

اسکوچیچ شماره حساب ما را دارد

پیشنهادهای هنری در روزهای کرونایی

اعلام آمادگی بانک جهانی برای کمک به لبنان

جزییات شیوه پرداخت رشوه در پرونده مدیران بانکی | دریافت 340 میلیون دلار از بانک و فروش آن در بازار | ماجرای رشوه 200 هزار دلاری

15 قطعه باغ شهری به تملک شهرداری درآمده است

موجودی صندوق های ETF طلا از ذخایر آلمان جلو زد

در سلیمانیه چه خبر است؟

زمان افزایش حق مسکن کارگران مشخص شد + جزییات

5 هزار تن مرغ از محل ذخایر به بازار عرضه می شود

هم اندیشی برای وضعیت هسته معاملات

پیشنهادهای هنری در روزهای کرونایی

کوه خواجه،دشتی که چادر سیاه عشایر آن را زیباتر کرده است +فیلم

اضافه شدن پنج هاب پستی جدید به صنعت پست کشور

تصاویر| خنده های متهمان قاچاق ارز در دادگاه

مظنه رهن و اجاره در اسکندری

امکان ثبت اعتراض برای فروشندگان سهام عدالت فراهم شد

قیمت روز خودروهای داخلی در بازار؛ رشد 11 میلیونی قیمت پژو 405

نحوه پیدا کردن گوشی گمشده

استقلال دست به دامن اسپانسرش شد

شاخص بورس قله 2.000.000 واحد را پس گرفت

رویترز: بازار اشتغال آمریکا متاثر از کرونا هنوز بهبود نیافته است 

اتحادیه جهانی کشتی مسابقات را تا 10 آبان لغو کرد

رکوردزنی پولی مهدی طارمی!

صندوق سرمایه گذاری مختلط ابزار کاهش ریسک

در سلیمانیه چه خبر است؟

هجوم مسافران به جاده چالوس/ آزادراه تهران شمال بسته شد

ضرورت تقویت قوانین، ابزار ها و نهاد های بازار سرمایه

ترامپ؛ عامل افزایش و کاهش میزان محبوبیت محافظه کاران در بین دانشجویان

هجوم مسافران به جاده چالوس/ آزادراه تهران شمال بسته شد

قیمت دلار 15 مرداد 1399 به 22 هزار و 700 تومان رسید

رویترز: بازار اشتغال آمریکا متاثر از کرونا هنوز بهبود نیافته است 

پراید از مرز 90 میلیون تومان گذشت

حال مهران مدیری خوب است !

مسئولان: آمار خانه های خالی کرمانشاه را نداریم/ باید مالیات بگیریم اما نمی دانیم از چه کسی!

مسئولان: آمار خانه های خالی کرمانشاه را نداریم/ باید مالیات بگیریم اما نمی دانیم از چه کسی!