مطالب مرتبط:
شرکت روزانه 10 هزار دانشجو از طریق سامانه آزمون آنلاین جهاددانشگاهی سمنان
پوشش روزانه 1000 دانشجو از طریق سامانه آزمون آنلاین جهاددانشگاهی استان سمنان
پوشش روزانه 1000 دانشجو از طریق سامانه آزمون آنلاین جهاددانشگاهی سمنان
لغو آزمون زبان انگلیسی EPT تیر ماه دانشگاه آزاد
فیلم های گمنام ایرانی، موفق در جشنواره های آنلاین جهانی
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 تیر 1399 ساعت 11:552020-07-13فناوري

آزمون قطع و وصل!/ مشکلاتی که آزمون های آنلاین برای دانشجویان ایجاد کرده است


مشکل ثابت در تمام گلایه های دانشجویان در امتحانات مجازی مربوط است به کیفیت پایین اینترنت.

قطعی مدام اینترنت در یک آزمون مجازی و خروج همواره دانشجویان از سایت ، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازدیگر رسانه های خبرگزاری فارس، روزنامه جام جم در گزارشی به مشکلات دانشجویان در آزمون های آنلاین پرداخته است که مهم ترین بخش های آن در ادامه می آید.

وزیر علوم می گوید مبنای سال تحصیلی آینده نیز آموزش مجازی است تا همین چند ماه پیش ترکیب آموزش آنلاین ترکیبی فانتزی و حتی کمی هم لاکچری محسوب می شد، کمتر کسی اعتقاد به آن داشت و برای همین هم زیرساخت مناسبی برایش پیش بینی نشده بود، اما حالا آن مفهوم فانتزی شده است یک راهکار؛ تنها راهکار.

راهی که نظام آموزشی ایران حالا چاره ای جز اجرایش ندارد تا سال آموزشی را به سلامت پشت سر بگذارد.

لغو محدودیت های چند ماه اخیر و پایین آمدن موضعی آمار ابتلا و مرگ و میرها بسیاری را دلخوش به بازگشت به روزهای گذشته کرده بود اما با شیب افزایشی بیماری کرونا یکی از چالش های مهم در نظام آموزشی ایران سر باز کرده است.

در ظاهر که نباید مشکل چندانی با این شیوه آموزشی داشته باشیم اما خیلی زود چالش های این روش به چشم آمدند.

از سهولت در تقلب در امتحانات گرفته تا نبود زیرساخت های شبکه اینترنت و نداشتن نرم افزاری ثابت برای اجرای درست این روش.

دیروز منصور غلامی، وزیر علوم هم آب پاکی را روی دست خوش باوران بازگشت به دانشگاه ریخت و اعلام کرد: مبنای سال تحصیلی آینده آموزش مجازی است.

بنابر این به نظر می رسد دانشجویان بهتر است خود را با این شرایط سازگار کنند.

  روایت متفاوت دانشجویان روایت دانشجویان و اساتید اما روایت پر مشقتی است.

شاید در نگاه اول، رفتن به کلاس درس استاد و نشستن پای آن نه تنها تفاوتی با حضور مجازی در کلاس ها نداشته باشد بلکه سهل تر و البته کم هزینه تر هم جلوه کند اما در تداوم این کار است که می توان به مشکلات بسیار آن پی برد؛ مشکلاتی که حجم قابل توجهی از آن مربوط است به نبود زیرساخت های لازم برای انجام بهینه این روش.

مشکل ثابت در تمام گلایه های دانشجویان در امتحانات مجازی هم مربوط است به کیفیت پایین اینترنت در ایران.

قطعی مدام اینترنت در یک کلاس آموزشی و بدتر از آن در یک آزمون مجازی و خروج همواره دانشجویان از سایت های اعلام شده بخش قابل توجهی از گلایه دانشجویان در این روش را تشکیل می دهد.

شیوا غیور، دانشجوی گرافیک است و معتقد است حضور در این فضای آموزشی همانقدر که برای دانشجویان عجیب است برای اساتید و نظام آموزشی هم تازه است.

 همین است که انتظار هر دو قشر از این فضا همانی است که پیش از این بود.

او هم معتقد است کیفیت پایین اینترنت باعث بسیاری از سوء تفاهم ها و مشکلات در آزمون های مجازی است.

آن طور که او به جام جم می گوید، یکی از این مشکلات خروج هر باره شرکت کنندگان از سایت اعلام شده برای آزمون مجازی است؛ به طوری که پیش از انجام آزمون به همه دانشجویان اعلام شده است که خروج از سایت به مفهوم تقلب است و وقتی به واسطه قطعی اینترنت از این سایت خارج بشویم یعنی آزمون را از دست داده ایم.

مصداق این مشکل هم در یکی از آزمون های مجازی شیوا غیور اتفاق افتاده است و آن طور که او می گوید، در یک کلاس 21 نفره، هفت نفر به دلیل آزمون مجازی، آن ترم را از دست دادند.

  البته که این شیوه اتفاقات عجیب هم کم ندارد.

به عنوان مثال یکی از دانشجویان مکانیک دانشگاه اصفهان می گوید، درکلاس های مجازی کیفیت ویدئوها خیلی پایین بود و صدای خانواده استاد هم به وضوح شنیده می شد و این نگرانی هایمان از امتحانات را بالاتر برد! یکی دیگر از دانشجویان ادبیات این دانشگاه هم معتقد است این شیوه از اساس با فرهنگ تحصیلی ایرانی ها فرق دارد و دانشجویان را تنبل می کند.

او می گوید: عده ای تقلب می کردند و این باعث می شود دانشجویان حتی با پاس کردن درس چیزی یاد نگرفته باشند، از طرفی سامانه هم زیاد دچار مشکل بود و مدام قطع و وصل می شد.

  بی عدالتی و سختی در آزمون های مجازی گلایه های دانشجویان در رابطه با همه مصائب آزمون های مجازی محدود به سرویس های ارائه شده و زیرساخت های شبکه ای نیست؛ هر چند به نظر می رسد به دلیل عدم حضور در کلاس ها برخی از این مشکلات کمتر باشد، اما وقتی پای حرف برخی دانشجویان بنشینید متوجه عیان شدن این چالش ها می شویم.

  پوریا علیزاده، دانشجوی مدیریت دانشگاه تهران است و از تبعیض در آزمون های مجازی می گوید: او تفاوت سوال های ارائه شده به دانشجویان را مصداق این تبعیض می داند و به جام جم می گوید: برای برخی دانشجویان در آزمون های ارائه شده تنها پنج سوال ارائه شده در حالی که برای برخی دیگر این تعداد به 12 سوال می رسد! او اما در کنار این مشکلات به نکته مهمی اشاره می کند.

به این که همان قدر که دانشجویان در این راه تجربه ای ندارند نظام آموزشی ایران هم بی تجربه است.

مصداق گفته هایش مثالی است از یکی از اساتید دانشگاه تهران.

او می گوید روش این استاد در آموزش مجازی تفاوت کرده و به نوعی سهل شده است.

پوریا علیزاده می گوید: یکی از اساتید در کلاس های آموزشی تنها چند دقیقه حضور پیدا کرده و در آن یک کتاب معرفی می کند.

بعد زمانی معین می کند تا کتاب را بخوانیم و تمریناتش را حل کنیم! در حالی که او از تغییر روش آموزش اساتید در این فضا گلایه دارد شیوا غیور معتقد است باید اساتید در این روش تغییراتی را ایجاد کنند.

او می گوید: شرایط آموزش آنلاین کار را برای هر دو دسته دانشجو و استاد سخت تر کرده است.

تغییر فضای آموزشی از حضوری به مجازی حتما باید به تغییرات مهمی در شیوه آموزش بینجامد.

اما استادان هیچ تغییری در روند آموزش نداده اند و حتی انتظار از دانشجویان بیشتر شده است .

آزمون های مجازی حالا تنها راه مطمئن در زندگی همراه با کروناست.

اما برخی از مباحث آموزشی نه از پشت صفحه نمایش رایانه که باید به شکل حضوری آموزش داده شود.

  یکی از  دانشجویان دانشگاه آزاد اصفهان که از شرایط آموزش مجازی هم بسیار گله مند است از برگزاری ترم آینده به صورت مجازی ابراز نگرانی می کند و می گوید: برای ما که درس های عملی و آزمایشگاهی داریم، شرایط سخت است.

لطفا به مسؤولان بگویید که دروس کارگاهی و آزمایشگاهی را نمی توان مجازی یاد گرفت.

اجبار عجیب به استفاده از سایت آزمون اصرار بسیاری از دانشگاه ها به حضور دانشجویان در سایت های آزمون از یک طرف و مشکلات زیرساختی این سایت ها و البته کندی اینترنت از سوی دیگر بخش مهمی از این گلایه ها را تشکیل می دهد.

شهاب قنادزاده، دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه کاشان است.

او به اصرار عجیب مسؤولان دانشگاه در استفاده از سایت اعلام شده برای بارگذاری پاسخ آزمون ها اشاره دارد.

  او می گوید: بارها و بارها به مسؤولان دانشگاه اعلام کردیم که سایت اعلام شده برای پاسخگویی امتحانات مناسب نیست و برای بارگذاری پاسخ ها مدت زمان بسیاری را از دست می دهیم.

جالب این که تقریبا همه دانشجویان با تشکیل گروهی در پیام رسان واتس اپ اقدام به ارسال پاسخ ها برای اساتید می کردند.

حرف های این دانشجو گلایه آشنایی است، چرا که در بحبوحه سال تحصیلی هم وقتی وزارت آموزش و پرورش نصب نرم افزار شاد را برای حضور در کلاس های مجازی اجباری کرده بود بسیاری به دلیل مشکلات مشابه قید استفاده از این نرم افزار را زدند و به پیام رسان واتس اپ پناه بردند.

  بهتر می شویم شوق منصور غلامی از سربلندی دانشگاه ها در آموزش مجازی، حتما باید مستنداتی هم داشته باشد.

وزیر علوم هم آگاه به این مشکلات است؛ چرا که اعلام کرده ستاد وزارت علوم زیرساخت های لازم برای فعالیت دانشگاهیان در دوران شیوع کرونا را فراهم می کند.

او گفته در سال تحصیلی آینده شرایط بهتر می شود و مبنای ما بر ارائه آموزش مجازی دروس دانشگاهی است، البته حضور دانشجویان برخی مقاطع در فواصل مختلف زمانی هم می تواند مناسب باشد.

از سوی دیگر به دلیل ماهیت الکترونیکی بودن فرآیندهای آزمون ترم جاری، احتمال بروز مشکل در حین برگزاری آزمون وجود دارد و دانشگاه ها هم آن طور که بعضی هایشان اعلام کرده اند در این باره چاره ای اندیشیده اند.

اغلب دانشگاه ها در این باره اعلام کرده اند در صورت بروز مشکلاتی در حین برگزاری آزمون مجازی از جمله قطعی اینترنت، عدم دسترسی و.

، امکان برگزاری مجدد آزمون مجازی یا آزمون حضوری برای دانشجویان وجود دارد.

یک فرمول برای همه دانشگاه ها نشستن پای حرف های مسؤولان دانشگاه هم وجه دیگری از این چالش پیش رو را به چشم می آورد؛ چرا که از سوی دانشگاه ها هم مشکلات بسیاری در این راه وجود دارد.

احمد رضی، رییس دانشگاه گیلان می خواهد شروع ترم جدید این دانشگاه را بر پایه آموزش مجازی استاندارد طراحی و برنامه ریزی کند و حتی بخشی از کلاس های عملی را به شکل مجازی کند و استادان را برای این امر آموزش دهد.

  او استفاده از شبکه علمی کشور و افزایش محتوای این شبکه و ارائه اینترنت رایگان، تقویت مراکز مشاوره و درمان و تخصیص بودجه را از کارهای کلیدی در امر آموزش مجازی برای ترم آینده می داند.

این خوشبینی به آینده دانشگاه گیلان در نگاه رییس این دانشگاه در حالی است که منصور زرا نژاد، رییس دانشگاه علوم فنون دریایی خرمشهر  معتقد است تصمیم گیری ها برای دانشگاه ها نباید کلی باشد به باور او هر دانشگاه در هر استانی شرایط متفاوتی دارد و هر تصمیمی باید بر اساس شرایط آن استان اتخاذ شود.

   تفاوت وضعیت دانشگاه ها از جایی مهم است که بدانیم بسیاری از دانشجویان در شهرهای مختلف از امکانات ثابتی برخوردار نیستند.

یکی از دانشجویان اهل چهارمحال و بختیاری می گوید برخی مناطق این استان اصلا تحت پوشش اینترنت نیستند که بخواهند به فکر خوبی و بدی های آموزش آنلاین باشند! شوق وزیر از آزمون آموزش مجازی روایت منصور غلامی از آنچه به آموزش مجازی در جریان است، روایت متناقضی است با آنچه در میان دانشجویان رواج دارد.

وزیر علوم معتقد است دانشگاه ها در دوران شیوع ویروس کرونا با توجه به عدم آمادگی قبلی، عملکرد بسیار درخشانی به ویژه در بخش آموزش مجازی داشتند اما آنچه دانشجویان روایت می کنند مشکلات بزرگی است که اگر حتی کار آنها را راه انداخته حداقل درخشان نبوده است.

 عملکرد مثبت دانشگاه ها در این راه از چشم وزیر علوم آنقدر بوده که حتی منصور غلامی تصمیم گرفته است مبنای سال تحصیلی آینده را بر این روش استوار کند.

او از دانشگاه های ایران خواسته تجربیات خودشان را از این روش عنوان کنند تا بتوانیم در دوره جدید با مشکلات کمتری این راه را ادامه دهیم؛ راهی که او  از آن با عنوان عادت های جدید در زندگی جامعه دانشگاهی یاد کرده است.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: دانشجویان - آزمون - آموزش - آنلاین - مجازی - اینترنت - امتحانات مجازی - روزنامه جام جم - آموزشی - مشکلات - مشکل - فانتزی - آموزش آنلاین - آزمون مجازی - آموزش مجازی - نظام آموزشی - گزارش - ترکیب - سال تحصیلی - وزیر علوم - امتحانات - خبرگزاری - مهم ترین - پیش بینی - محدودیت - روزنامه - زیرساخت - لاکچری - اعتقاد - پشت سر

آخرین اخبار سرویس:
اطلاعات جدیدی درباره پردازنده های Tiger Lake و پردازنده گرافیکی Xe منتشر شد

حل مسئله های ریاضی با برنامه گوگل لنز

قیمت بهترین انواع گوشی با دوربین مناسب چقدر است؟

فراخوان ثبت نام هیئت‎های مذهبی در سامانه هیئت آنلاین

گزارش| مشکلات اینترنت استان زنجان صدای مشترکان را درآورد؛ آیا وعده های وزیر جوان محقق می شود؟

لزوم شناسایی آسیب سرویس های ارائه شده در فضای مجازی

کمک گوگل به افراد کم بینا با یک برنامه نوین

اپیک گیمز به دلیل حذف بازی فورتنایت از گوگل و اپل شکایت کرد

افزایش 10 برابری پهنای باند در استان کرمانشاه

افزایش 10 برابری پهنای در باند استان کرمانشاه

افزایش 10 برابری پهنای باند استان کرمانشاه

فورتنایت از فروشگاه های موبایلی حذف شد

استقرار سامانه پشتیبان در رایتل به مدت یک هفته

گوشی جدید شیائومی با شارژ 23 دقیقه ای باتری عرضه شد

تاریخ معرفی و عرضه آیفون 12 لو رفت

آغاز ثبت نام رانندگان سرویس مدارس از 25مرداد| اعلام نحوه فاصله گذاری اجتماعی در سرویس ها

حل مسئله های ریاضی با برنامه گوگل لنز

روش پیدا کردن Control Panel در سیستم عامل مک

انجام آزمایش سواب بینی توسط ربات

دانلود Google Drive 2.20.321.01 نرم افزار گوگل

بازی های رایگان مخصوص اسمارت دلیوری ایکس باکس سری ایکس مشخص شدند

جذاب ترین تصاویر پس زمینه (24 مرداد)

از دانلود اپلیکیشن آموزش بدنسازی تا دانلود فیلتر نور آبی نمایشگر

گوگل یافتن پوشش زنده رویدادهای ورزشی را ساده کرد

دانلود WhatsApp Messenger Beta 2.20.198.3 – جدیدترین و آخرین نسخه واتس اپ

بازیابی پیام های پاک شده

برملا شدن راز های شما از طریق میزان کثیفی صفحه گوشی

برملا شدن راز های شما از طریق میزان کثیفی صفحه گوشی

آموزش گام به گام ورد قسمت دوازدهم

شیائومی از اولین گوشی با تراشه اسنپدراگون 768G رونمایی کرد

دانلود آهنگ جدید وحید راد بنام بارون

دانلود آهنگ جدید سیاوش قاسمی بنام آرامش

دانلود آهنگ جدید کارا بنام یه دنده

دانلود آهنگ جدید آیدین آریا بنام ای خدا

راه هایی برای مدیریت مصرف اینترنت

فراخوان ثبت نام هیئت‎های مذهبی در سامانه هیئت آنلاین

مدیر آموزش و پرورش: 300 مدرسه ملایر به اینترنت تجهیز شد

دانلود Google Play Store 20.4.13 برنامه فروشگاه گوگل

آخرین آمار مبتلایان به ویروس کرونا

دانلود آهنگ جدید امین والایی بنام آرامم

مدیر آموزش و پرورش: 300 مدرسه ملایر به اینترنت تجهیز شد

خطرات رعایت نکردن نکات امنیتی در شبکه های اجتماعی

6 نکته برای ایمن ماندن در شبکه های اجتماعی

6 نکته برای ایمن ماندن در شبکه های اجتماعی

فناوری بهترین راه مقابله با کرونا نیست/ لزوم اتخاذ رویکردهای بلند مدت

دانلود آهنگ جدید علیرضان بنام من هنوز

دانلود آهنگ جدید علیرضا قاضی بنام دیوونگی

دانلود آهنگ جدید ساوان بنام حبس خانگی

خیابان بدون چراغ قرمز سوژه فضای مجازی شد + فیلم

دانلود آهنگ جدید میلاد فتاحی بنام چشمای بارونی

ورد شفابخش کرونا

دانلود آهنگ جدید حمید کیا بنام دل من

دانلود آهنگ جدید دی جی نوید بنام شب عشق (رمیکس)

دانلود آهنگ جدید یوسف زند بنام چشم گربه ای

داغ های مجازی

دانلود آهنگ جدید عرفان پروری بنام همینجوری عاشق

ویروس های گوشی خود را با ترفند های آسان حذف کنید

ویندوز 10 ایکس، سیستم عامل جدید ویندوز

روش محدود کردن افراد برای ریپلای زدن به توییت شما در شبکه اجتماعی توییتر

6 نکته برای ایمن ماندن در شبکه های اجتماعی

دانلود IGTV 154.0.0.32.123 – برنامه تلویزیون اینستاگرام

دانلود گوگل کانتکت Google Contacts 3.29.1 برنامه دفتر تلفن گوگل

قبل از خرید گوشی دست دوم چه اقدامی الزامی است؟

مودیان مالیاتی قزوین مراقب کلاهبرداری های افراد سودجو باشند

کودک زنجیر‎شده‎ای که در طویله حیوانات پیدا شد/ قیمت روز گوشی موبایل در 23 مرداد/ لحظه کوبیدن مشت به صورت داور در مسابقه دوستانه!

اوبر فعالیت خود در کالیفرنیا را متوقف می کند / ال جی در حال ساخت یک گوشی با نمایشگر متحرک است / اطلاعات دو گوشی میان رده مرموز ریلمی فاش شد

دانلود آهنگ جدید علیرضا افضلی بنام عاشقم شو

حذف 7 میلیون پست دروغین درباره کرونا از فیس بوک

لزوم ارتقاء تجهیزات نوین الکترونیکی در گمرک مرزی دوغارون تایباد

کمک گوگل به افراد کم بینا با یک برنامه نوین

دانلود آهنگ جدید پوریا خانی بنام مستان

دانلود آهنگ جدید علی عطا بنام لجباز

استخدام منشی خانم با روابط عمومی بالا در معماری داخلی آدین

دانلود آهنگ جدید وحید یاری و آرش مسکنی بنام بی چتر

گوشی هوشمند شیائومی می 10 اولترا از نمایشگر TCL استفاده می کند

دانلود آهنگ جدید بوی گود بنام یه جوون سر خورده

آمار کرونا در ایران و جهان (1399/05/23)

استخدام مهندس مکانیک یا ساخت تولیدمسلط به نرم افزار solid work

اولین آزمون مجازی صنعت بیمه برگزار شد

ویروس های گوشی خود را با ترفند های زیر حذف کنید

کرونا اهمیت ایجاد بستر کار آنلاین را نشان داد

چرا برای ما سخت است موبایل خود را کنار بگذاریم؟ + راهکار

بررسی نسل جدید تلفن های هوشمند سامسونگ

استخدام تکنسین ماهر جهت نگهداری تاسیسات حرارتی و برودتی

دانلود آهنگ جدید هادی میهن دوست بنام جاذبه

لزوم ایجاد و تقویت زیرساخت های کار آنلاین

هیچ یک از مدارس ملایر مشکل دریافت دیتا و اینترنت ندارند

دانلود آهنگ جدید امین عباسی بنام دست و دلباز

به روزرسانی جدید گوگل فون در نسخه بتا

ببینید و مراقب باشید. شیوه جدید سرفت از منازل.. + ویدئو

موتورولا 19 شهریورماه نسل دوم Razr را معرفی می کند

دانلود مرورگر مایکروسافت اج کرومیوم - Microsoft Edge

دانلود آهنگ جدید حمیدرضا عصار بنام رابطه

رونمایی از می 10 اولترا شیائومی با شارژ 120 واتی، زوم 120 برابری و نمایشگر 120 هرتزی

دانلود بازی ماشین های تندرو

چگونه پهنای باند و مصرف اینترنت را مدیریت کنیم؟

دانلود Diary – Write Journal 1.13 – اپلیکیشن ثبت و نگهداری خاطرات

پویایی رسانه های صوت و تصویر

توییتر API جدیدی را به منظور بهبود ارتباط با توسعه دهنگان عرضه می کند

گوگل با یک برنامه به کاربران کم بینا کمک می کند

آزمون قطع و وصل!/ مشکلاتی که آزمون های آنلاین برای دانشجویان ایجاد کرده است

آزمون قطع و وصل!/ مشکلاتی که آزمون های آنلاین برای دانشجویان ایجاد کرده است