مطالب مرتبط:
اولین دادگاه مدیران سابق بانک مرکزی/ رونمایی از کیف رشوه با محتویات طلایی عجیب
اولین جلسه دادگاه مدیران سابق بانک مرکزی/دریافت 700 سکه بهار آزادی رشوه از مدیرعامل نیشکر هفت تپه
کیف رشوه های میلیاردی بدهکاران ارزی به مدیران بانک مرکزی در دادگاه امروز + فیلم
رونمایی از کیف رشوه های نجومی در دادگاه مدیران بانک مرکزی + فیلم
فیلم| رونمایی از کیف اعجاب انگیز پر از سکه و دلار در دادگاه مدیران سابق بانک مرکزی
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 21 تیر 1399 ساعت 15:052020-07-11اقتصادي

کیف های پر از سکه و رشوه های کلان / در دادگاه مدیران سابق بانک مرکزی چه گذشت؟


سمانه سلمانی، اوایل سال 97 و زمانی که اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور اعلام کرد خرید و فروش دلار در بازار غیرقانونی است، - " در دادگاه اسدبیگی به نام آشنایی برخوردیم که تعجب همگان را بر انگیخت، محسن صالحی با دریافت کیفی پر از سکه در زمان مدیریتش اجازه داد تا با ارز دولتی بازار اقتصادی ایران را بر هم بزنند.

گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو- سمانه سلمانی، اوایل سال 97 و زمانی که اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور اعلام کرد خرید و فروش دلار در بازار غیرقانونی است، نهاد های نظارتی روی اخلالگران بازار ارز متمرکز شدند که در تحقیقات، یک سند جابه جایی پول در یکی از صرافی ها کشف می شود.

در این سند نام چند نفر دیده شد که مبالغ قابل توجهی ارز را در بازار آزاد فروخته بودند.

امید اسدبیگی و مجتبی کحال زاده از جمله این افراد بودند.

با ادامه تحقیقات مشخص می شود آن ها از بانک مرکزی دلار های دولتی گرفته اند تا خرج واردات تجهیزات کنند، اما این پول را به جای هزینه در تولید در بازار آزاد به فروش رساند ه اند.

این سرنخ، موجب شد اسدبیگی زیر ذره بین قرار بگیرد و روابط او با مدیران اسبق بانک ها و بانک مرکزی بررسی شود که نتیجه این بازرسی ها در نوع خود حیرت برانگیز بود که در اینجا بود که نام محسن صالحی یکی از مدیران اسبق بانک مرکزی به چشم دیده می شد.

مدیرانی که مفسد اقتصادی می شوند از همین رو همه نگاه ها به سمتی رفت که این مدیر بانکی چگونه درنقش فساد داشته است و دیده شدن نام های آشنا در جمع مفسدان اقتصادی را چگونه می خواهد توجیه کند.

هماطور همه می دانند روند دریافت ارز دولتی این گونه است که متقاضی باید درخواست خود را برای واردات تجهیزات موردنیاز در وزارت صمت ثبت کنند.

وزارت صمت با بررسی این درخواست و جایگاه آن در ردیف های کالایی مجاز، متقاضی را به بانک عامل معرفی می کند، بانک عامل هم آن را بررسی کرده و از بانک مرکزی درخواست می کند تا ارز موردنیاز را تأمین کند.

یکی از گلوگاه های فساد در همین بخش نهفته است، جایی که بانک مرکزی می تواند درخواست را رد کند یا بپذیرد.

اسدبیگی در بانک مرکزی هم پشتیبانان خود را داشت و به کمک آن ها توانست ارز های دولتی را دریافت کند.

محسن صالحی، مدیر سابق مبادلات ارزی و رسول سجاد، مدیر وقت بین الملل بانک مرکزی مهم ترین افرادی بودند که زمینه را برای فساد اسدبیگی آماده کرده بودند.

وقتی حواشی فساد اسدبیگی هویدا شد، کاشف به عمل آمد که سجاد تنها در یک فقره هزار سکه بهار آزادی از اسدبیگی رشوه دریافت کرده بود تا در روند دریافت ارز های دولتی سرعت ایجاد کند در همان زمان نیز صالحی نیز مبالغ هنگفتی از اسدبیگی دریافت کرده بود که اسناد آن در کیفرخواست آمده است.

با پیگیری های دستگاه های مختلف سکه هایی که پرداخت شده، کشف شد که همگی در پک های شرکت آریاک قرار داشت، یعنی شرکت متعلق به خانواده اسدبیگی است.

با بازداشت این دو مدیر سابق بانک مرکزی که در زمان، ولی الله سیف و عراقچی بر مسند قدرت بودند، موارد دیگری کشف شد که نشان می داد اسدبیگی برای فساد خود، بازی بزرگی را آغاز کرده بود.

صالحی و سجاد که به دلایل فساد های ارزی بازداشت شده و اکنون با قید وثیقه آزاد هستند، اما امروز صبح اولین جلسه دادگاه آنان به رسایت قاضی مسعودی برگزار شد.

قاچاق یک راه حل اقتصادی گفتنی است صالحی روی خوشی به قاچاق داشته است و در گفتگویی از آن به عنوان یک راه حل نام می برد وی در این گفتگو گفته است که کلمه قاچاق در اقتصاد، یک راه حل می باشد.

بزرگترین سیاست گذار اقتصادی هم از قاچاق استفاده می کند.

دیوار چین را هم بکشند نمی توانند از ورود و خروج ارز جلوگیری کنند.

اگر اختلاف قیمت ارز بیش از پنج درصد باشد، حتماً برای قاچاقچی می صرفد که از تهران بگیرد، و آنجا بفروشد.

دو تا سه درصد هزینه است و دو درصد هم سود.

سرمایه هم نمی خواهد.

دلار را می برد و آنجا سودش را می گیرد.

به این شکل سی میلیارد دلار مداخله ما به باد رفت.

بیش از ده گزارش نوشتم که مداخله در بانک مرکزی نباید انجام شود.

این حرف در ذهن یک مخاطب یعنی اینکه هر زمانی که نام قاچاق به میان می آید به دنبال آن می تواند هر خلاف دیگر از جمله رشوه خواری برای انجام قاچاق انجام شود.

حالا امروز در دادگاه علنی متهم صالحی، شاه محمدی نماینده دادستان با خوانش کیفرخواست پرده از بازی ها فساد های اقتصادی این گروه برداشت و در بخشی از آن گفت: متهم امید اسدبیگی ارتباط بسیار نزدیکی با دو نفر از مدیران اداره اموال بین الملل بانک مرکزی به اسامی محسن صالحی و سید رسول سجاد داشته است؛ گزارش سازمان اطلاعات سپاه استان تهران نشان دهنده ارتباطات غیرمتعارف متهم امید اسدبیگی با سید رسول سجاد است، به نحوی که در زمان تعطیلی بانک مرکزی امید اسدبیگی یکی از افرادی بوده است که به دفتر متهم سید رسول سجاد رفت و آمد می کرد همچنین متهم مجتبی کحال زاده به صراحت اظهار داشته شرکت معتمد پارسه و امید اسدبیگی در موارد متعدد مبالغی را به صورت سکه و ارز به مدیران بانک مرکزی از جمله رسول سجاد و محسن صالحی پرداخت کرده اند به طوری که یک مرتبه تعداد 50 عدد سکه تمام بهار آزادی به دستور امید اسدبیگی توسط یکی از مدیران خود به نام سید وحید حسینی تهیه و در بانک مرکزی تحویل رسول سجاد شده است.

وی یادآور شد: متهم محسن صالحی با به خدمت گرفتن افراد و ایجاد دفتر پوششی تحت عنوان کارگزاری بورس، با کارگزاران بانک مرکزی در این خصوص جلساتی داشته است؛ همچنین مشخص شد محسن صالحی یک ماه قبل از بازداشت از یکی از کارگزاران بانک مرکزی یک دستگاه خودرو به ارزش یک میلیارد و 600 میلیون تومان دریافت کرده که سند خودروی خود به نام شوهر خواهرش یعنی محمدرضا حسینی است که این خودرو شناسایی و توقیف شد.

شاه محمدی ادامه داد: طبق تحقیقات صورت گرفته مشخص شد محسن صالحی به عنوان یکی از مدیران بانک مرکزی از زمانی که سرپرستی یکی از اتاق های بانک مرکزی را برعهده گرفت، افرادی که به نامبرده مراجعه داشتند و او ارتباطات ناسالمی را برقرار می کرده و مبالغ نامشروعی را به صورت وجوه نقد و وجوه ارزی و دلاری و سکه های تمام بهار آزادی، املاک متعدد و ماشین های مدل بالا برای خود تحصیل و از ضعف نظارت سیستم بانکی استفاده می کرد.

در ادامه این دادگاه فردی مطلع در جایگاه قرار گرفت و گفته است: محسن صالحی در بازار فارکس فعالیت داشته است و یک حساب 30 هزار دلاری در اختیار ما قرار گرفت، محسن صالحی می خواست در ایران سرمایه گذاری فارکس را با این مطلع انجام دهد.

رشوه ای به اندازه BMWهمچنین نماینده دادستان اضافه کرد: این مطلع اظهار کرده است که ماشین BMW از طرف آل علی به محسن صالحی داده شده و به نام حسینی پلاک شده است و به مدت یک ماه در پارکینگ دفترمان ماند، این اواخر 8 موتور سیکلت نیز به دفتر شرکت آورده شد که اعلام گردید در قبال طلب دریافت شده است.

نماینده دادستان ادامه داد: بنابر اظهارات سید محمدرضا حسینی که شوهرخواهر محسن صالحی است آمده است: محسن صالحی یک ماشین BMW به نام اینجانب زد و گفت به شما اطمینان دارم، این خودرو از طریق محمدرضا آل علی به محسن صالحی معرفی شد و حدود یک ماه در پارکینگ ماند و سپس به دستور محسن صالحی به همان نمایشگاه رفت.

اما ماجرا آنجا جالب می شود که اسدبیگی ارتباط خود با متهمان صالحی و اسدبیگی کتمان می کند و می گوید: بنده کارگزار رسمی بانک مرکزی بودم و طبق قرارداد کارگزاری که بسته بودم تلاش داشتم تا بتوانم منابع مسدود شده ارزی کشور را وارد کشور کنم و قرار بود بنده یک ضمانت تعهد پرداخت را به بانک مرکزی پرداخت کرده و در ازای آن ارز گرفته و کار کارگزاری انجام دهم.

اسدبیگی در ادامه درباره ارتباط خود با صالحی مدعی شده روزی صالحی به من گفت می خواهی برایت سهام بخرم چرا که من می توانم برایت کد بورسی بگیرم، لذا من یک و نیم میلیارد تومان با او معامله کردم و سهام بورسی خریدم.

اما زمانی که در پرداخت حقوق با پرسنل خود با مشکل روبرو شدم از او خواستم سهامم را بفروشم که 300 تا 400 میلیون تومان ضرر کردم و لذا بینمان اختلاف حساب پیش آمد و دادن رشوه به صالحی را رد می کنم.

جیب های گشاد رشوه گیران، این بار کیفی پر از سکهدر ادامه روند دادگاه نماینده دادستان کیفی پراز سکه را به حضار نشان داد و گفت: کتمان کافی است سکه هایی است که بسته بندی سکه ها مربوط به صرافی پسرعموی شماست؛ این سکه ها از منزل سجاد و صالحی کشف شده است.

متهم اسدبیگی درباره سکه ها بیان کرد: این صرافی متعلق به عمو و پسرعموی من است که افراد با سابقه ای هستند و در بهترین نقاط کشور صرافی دارند.

بسیاری از افراد با آن ها کار می کنند، اما نمی توان به صرف اینکه برچسب صرافی پسرعموی من بر این سکه ها خورده من با این صرافی ارتباط دارم.

نماینده دادستان نیز خطاب به متهم گفت: بسیاری از پولشویی های شما به واسطه همین صرافی صورت گرفته است.

گفتنی است این فساد های اقتصادی سر درازی دارد و در هر دادگاه به نام آشنای یکی دیگر برخورد می کنیم، اما امیدواریم دستگاه قضا همواره با این افراد با سختی برخورد کند تا بلکه در آینده درس عبرتی برای دیگر خلافکاران و مفسدان باشد.


کلید واژه ها: معاون اول رییس جمهور - بازار - خرید و فروش - رییس جمهور - غیرقانونی - تحقیقات - دادگاه - زمان - جمهور - اعلام - زمانی - معاون - اسحاق - بانک مرکزی - اخلالگران - بازار ارز - ارز دولتی - جابه جایی - فروش - رییس - دلار - خرید - خبرگزاری - اجتماعی - اقتصادی - آشنایی - مدیران - نظارتی - یکی از - صالحی

آخرین اخبار سرویس:
توضیحات جدید جهرمی درباره بسته های اینترنتی | جرایم بسیار سنگینی از این هفته وضع می کنیم

زاکربرگ سومین میلیاردر جهان شد

ببینید | تذکر خداداد به مجری برنامه بابت عدم استفاده از ماسک

پس انداز لازم برای خرید موتورسیکلت چقدر است؟

مهرآباد دوباره شلوغ شد

غدیر و همدلی

انتصاب نخستین معاون زن در شهرداری مشهد

کارگران، بی دفاع در مقابل اخراج!

چه سرنوشتی در انتظار بندر بیروت است؟

ثروتمندترین زن در قاره آسیا چقدر پول دارد؟

نقش صندوق تامین خسارات بدنی در افزایش اعتماد به صنعت بیمه

کمک 140 میلیون تومانی سازمان برنامه و بودجه کشور به خانه تسنیم دامغان

اتفاق عجیب در روسیه | فروش جنرال موتورز به هیوندای

نقش صندوق تامین خسارات بدنی در افزایش اعتماد به صنعت بیمه

8300 دست غذای نذری بین نیازمندان رودان توزیع شد

نگاهی به پرطرفدارترین خودروهای مونتاژی در بازار ایران

هیوندای ولوستر N مدل 2021 با گیربکس دوکلاچهٔ جدید + عکس

سایپا اعلام کرد: کاهش 48 درصدی زیان در سه ماه نخست سال

با سیستم تهویه مطبوع جدید هیوندای بیشتر آشنا شوید + عکس

تولید خودرو پس از دو سال سرانجام از رشد منفی خارج شد

جزییات مرسدس بنز کلاس E جدید اعلام شد + قیمت و تصاویر

معرفی 6 محصول جدید و متفاوت از برند چینی هنگچی + تصاویر

طرح ساماندهی سهام عدالت در کمیسیون اقتصادی بررسی می شود

قیمت احتمالی رانا پلاس بر اساس جدول افزایش قیمت ها اعلام شد

ثروتمندترین زن در قاره آسیا چقدر پول دارد؟

ثروتمندترین زن در قاره آسیا چقدر پول دارد؟

قیمت دقیق دنا پلاس اتوماتیک هنوز تصویب نشده است

علاج تحریم ها توجه به تولید داخلی است

مرزهای جدید و عجیبی از قیمت ها در بازار خودرو فتح شد

فائوچی: واکسن کرونا کارایی پایینی دارد

طرح ساماندهی سهام عدالت در کمیسیون اقتصادی بررسی می شود

بررسی برنامه های وزیر پیشنهادی صمت در کمیسیون صنایع و معادن مجلس

پخت و توزیع 6 هزار دست غذای نذری در جزیره هرمز

شهرداران شش منطقه توسط شهردار مشهد مقدس منصوب شدند

کارگران، بی دفاع در مقابل اخراج!

انتصاب یک معاون زن و تغییر شهرداران 6 منطقه مشهد

کارگران، بی دفاع در مقابلِ اخراج!

فرودگاه مهرآباد دوباره پر تردد شد

واگذاری اموال مازاد دولت از طریق بورس کالا

دلار جهانی تقویت شد

انتشار اوراق ارزی نفتی چه مخاطراتی برای اقتصاد ایران دارد؟

آخرین اخبار تسهیلات ودیعه مسکن

فرار 98 میلیارد دلار سرمایه ایران در 9 سال

شاسی بلند 200 میلیونی جدید سایپا چینی ها را شکست می دهد؟

فتاح: امسال 20 شرکت بنیاد مستضعفان وارد بازار سرمایه می شود

کارگران، بی دفاع در مقابلِ اخراج!

6 طرح صنعتی تا پایان امسال در بوشهر به بهره برداری می رسد

آلمان محدودیت های مرزی خود را افزایش می دهد

پخت و توزیع 6 هزار پرس غذا در مناطق محروم شیراز

نگرانی مردم برزیل از پیامدهای اقتصادی کرونا

تحویل نخستین واحد های طرح اقدام ملی مسکن پس از دهه اول محرم

قیمت رهن و اجاره آپارتمان های لوکس در شمال تهران چند ؟ + جدول

بانک ها موظف به پاسخگویی درباره سهام عدالت شدند

انتصاب یک معاون زن و تغییر شهرداران 6 منطقه مشهد

واگذاری اموال مازاد دولت از طریق بورس کالا

افتتاح پارک سوار صفه در اصفهان

تجلیل از فعالان کانون بانوان رضوی اصفهان

تصاویر | رونمایی از ایران چک جدید 100 هزار تومانی/ چهار صفر حذف شد؟

کرونا قیمت ماهی را پایین آورد

ماجرای پرونده 36 هزار کولر قاچاق

قیراط چیست؟

تخصیص بخش قابل توجهی از اعتبارات 15 پروژه عمرانی سمنان

روند افزایش دمای ایران در 50 سال اخیر را ببینید/ نمودار

آلمان محدودیت های مرزی خود را افزایش می دهد

زمان سقوط جهانی قیمت طلا فرا می رسد/کاهش 1.36 درصدی قیمت جهانی طلا

جدول تغییرات قیمت خودرو در یک هفته!+عکس

ترامپ علیه کانادا جنگ تعرفه ای به راه انداخت

کدام مشمولان سهام عدالت کارت اعتباری خواهند گرفت؟

بانک ها موظف به پاسخگویی درباره سهام عدالت شدند

توزیع 210 بسته حمایتی بین نیازمندان شهرستان اقلید

کدام مشمولان سهام عدالت کارت اعتباری می گیرند؟

ب ام و M8 روباز با رنگ دیوانه کننده

بانک ها موظف به پاسخگویی درباره سهام عدالت شدند

آموزش کلید توسعه کارآفرینی

کدام مشمولان سهام عدالت کارت اعتباری می گیرند؟

کدام مشمولان سهام عدالت، کارت اعتباری می گیرند؟

بورس با قیمت ها در بازار مسکن، طلا و ارز چه کرد؟

ورود مدیرعامل فیس بوک به باشگاه فوقِ ثروتمندان جهان 

رفع مشکل آب شرب بیش از 100 روستای لرستان در کمتر از 5 ماه

توزیع 10 هزار غذای گرم در خوروبیابانک

مهرآباد دوباره شلوغ شد

توزیع 22 هزار دست غذای نذری در سیریک

وزیر راه: مراکز تبادلی در مبادی شهرها راه اندازی می شود/آغاز نوسازی 55 هزار دستگاه کامیون از محل تصبره 18

ثروت زاکربرگ از 100 میلیارد دلار گذشت!

بانک ها موظف به پاسخگویی درباره سهام عدالت شدند

فرودگاه مهرآباد دوباره شلوغ شد

اعلام برنامه های مدرس خیابانی برای وزارت صمت

البرز| قطعی آب ماهدشت صدای اهالی را درآورد؛ آیا رشد جمعیت منطقه دلیل بروز مشکلات است؟

فرودگاه مهرآباد دوباره شلوغ شد

آغاز فاز اجرایی آزادسازی سهام عدالت مشمولان غیرمستقیم

ارزش بازار برترین خودروسازان جهان+ عکس

واکنش یک اقتصاددان به وعده گشایش اقتصادی روحانی: خدا به خیر کند!

6 طرح صنعتی بوشهر با 727میلیارد تومان سرمایه گذاری افتتاح می شود

مهرآباد دوباره شلوغ شد

6 طرح بزرگ صنعتی استان بوشهر امسال به بهره برداری می رسد

بانک ها موظف به پاسخگویی درباره سهام عدالت شدند

تشکیل شورای اقتصادی سفارت خانه های ایران در کشورهای حاشیه دریای خزر

واریزی پول سهام عدالت به کجا رسید؟

قیمت جدید انواع مرسدس بنز و ب ام و

توسعه ی راه های روستایی ، اولویت مسئولان

کیف های پر از سکه و رشوه های کلان / در دادگاه مدیران سابق بانک مرکزی چه گذشت؟

کیف های پر از سکه و رشوه های کلان / در دادگاه مدیران سابق بانک مرکزی چه گذشت؟