مطالب مرتبط:
مردم گره گشای ماجرای کودکان کار باشند
ماشین سازی تبریز به وزارت کار واگذار شد
مدیران و کارکنان ملزم به استفاده از ماسک در محل کار شدند
حمایت شورای عالی بورس از توسعه ابزارهای مالی بورس کالا
ماشین سازی تبریز به وزارت کار واگذار شد
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 20 تیر 1399 ساعت 14:452020-07-10اقتصادي

ماجرای تورمی که از بورس ناشی شد/اهمیت رانت زدایی از صدور مجوزهای کسب و کار


این روزها تورم فزاینده در حالی به یک معضل بزرگ اقتصادی تبدیل شده و در حال سرایت به همه بخش ها است که به اعتقاد یک پژوهشگر اقتصادی، مهمترین راه مبارزه با آن، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در حال حاضر رشد شاخص تورم به معضل اصلی اقتصاد کشور تبدیل شده و بسترهای مختلفی برای تشدید آن در کشور شکل گرفته است، از بازار ارز و طلا گرفته تا بورس، مسکن، لوازم خانگی و خودرو.

در این زمینه کارشناسان راهکارهای مختلفی را برای کند کردن شتاب تورم و از بین بردن حباب قیمت ها پیشنهاد می کنند، به طوری که اخیراً نیز شاهد نامه نگاری 25 اقتصاددان با رییس جمهور جهت مدیریت صحیح بازار سرمایه بودیم.

در مورد دلایل رشد تورم در اقتصاد کشور و راهکارهای مهار آن با سجاد پادام، پژوهشگر اقتصادی گفت وگو کرده ایم که در ادامه می خوانید: فارس: با توجه به سیر صعودی نرخ تورم در بخش های مختلف اقتصاد کشور به نظر شما چه راهکاری می توان برای کنترل تورم در پیش گرفت؟ در حال حاضر بورس محلی برای ورود جریان نقدینگی است، اما خود باعث رشد تورم شده است.

در این شرایط چطور باید جریان نقدینگی را هدایت کرد تا رشد افسارگسیخته تورم کنترل شود؟ پادام: به نظر من بورس گذرگاه خوبی برای کنترل تورم بوده ولی قرارگاه خوبی نیست.

به این معنی که یکسری انگیزه طی یک سال تا یک سال و نیم اخیر برای ورود نقدینگی به بورس ایجاد شد و حجم بالایی از نقدینگی وارد بورس شد.

دولت طی این یک سال و نیم می دانست افرادی که در بورس سودهای کلان می برند، در نهایت این سود را برای خرید کالا یا ارز به تقاضای کاذب تبدیل خواهند کرد، این مسئله قابل پیش بینی بود.

  در شرایطی که در اقتصاد با رشد چندانی مواجه نباشیم، قاعدتا در این شرایط انتظار تورم قطعی است.

در نتیجه دولت باید در این مدت تدبیری می اندیشید که نقدینگی در سودهای کلان وارد مدخل دیگری شود.

در این مورد دولت می توانست یک کار انقلابی انجام دهد و همه مجوزهای لازم برای شروع کسب و کار را ملغی کند.

اگر مجوزهای لازم به حداقل می رسید، الان نقدینگی به جای اینکه از بازار بورس وارد بازار ارز، مسکن یا لوازم خانگی شود، به توسعه کسب و کارها وارد می شد، کسب و کارهایی که اخذ مجوزهایش اذیت کننده نیست، دستیابی به استانداردهایش دشوار نیست و در عین حال فروشش نیز خوب باشد.

البته در کنار تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار نیازمند فعالیت دستگاه دیپلماسی کشور نیز بودیم و این دستگاه باید به یک دستگاه دیپلماسی اقتصادی تبدیل می شد، به طوری که در تمام سفارتخانه ها به جای اینکه سفیر سیاسی تصمیم اصلی را بگیرد، بازاریاب ها و اقتصاددانان تصمیم گیر اصلی باشند.

به این ترتیب طی یک سال گذشته باید ضمن تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، سفارتخانه ها نیز مملو از بازاریاب ها و اقتصاددانان می شدند.

 فراموش نشود که ما در جنگ اقتصادی هستیم و در شرایط جنگی باید شرایط فوق العاده اتخاذ کرد و با تداوم روابط و عادات مرسوم دوره غیر جنگ به جایی نخواهیم رسید.

  در حال حاضر اعطای مجوزهای کسب و کار رانتی است و همین مسئله باعث از بین رفتن فضای رقابتی شده است در حالی که اگر رانت نباشد تعداد شرکت های فعال در بازارهای جهانی افزایش می یابد و شرکت های تولیدکننده محصولات ضعیف و بی کیفیت خود به خود حذف خواهند شد.

در حال حاضر به دلیل رشد نرخ ارز، کالای تولیدی در کشور رقابت پذیر شده و اگر بازاریابی خوبی در دنیا صورت می گرفت و بازار و نیاز کشورهای مختلف ارزیابی می شد می توانستیم از فرصت خوبی برای صادرات محصولاتمان برخوردار شویم.

وقتی تعداد تولیدکنندگان، فروشندگان و مشتریان و شرکای تجاری ما افزایش یابد تحریم پذیری کشور سخت تر خواهد بود.

 حضور بازاریاب ها و اقتصاددانان در دستگاه دیپلماسی کشور می تواند منجر به بررسی وضعیت بازارهای کشورها شود و در نتیجه موجب تدوین استراتژی صحیح و هدفمند برای تولید و صادرات کالاهای داخلی خواهد شد.

این کار را چندین سال است که کشورهای دیگر در مورد بازار ایران انجام داده اند.

به عنوان مثال چینی ها وقتی دیدند مردم ما در کوچه و بازار و یا مترو صلوات و ذکر می گویند برای رشد تولید و صادرات صلوات شمار برنامه ریزی دقیقی تری کردند.

اینها ناشی از مطالعه سبک زندگی جامعه ایرانی بود.

 بنابراین ما نیازمند مطالعه بازارهای صادراتی هستیم که انتظار می رود معاونت اقتصادی وزارت خارجه پیشران این موضوع باشد.

همچنین اگر قرارگاه اقتصاد مقاومتی که دولت آن را ایجاد کرده در این زمینه کار می کرد و سیگنال های لازم را برای تولید و صادرات به مردم می داد و در عین حال، مجوزهای کسب و کار را تسهیل می کرد، اتفاقات خوبی در رشد تولید و ارزآوری صورت می گرفت.

  در حال حاضر مردم به این فکر می کنند که اگر سرمایه خود را به مدت 6 ماه جهت تولید یک کالا نگه دارند تا مجوزهای لازم را بگیرند در این مدت سودی نخواهند برد، ولی اگر همین پول را وارد بورس، مسکن یا بازار ارز کنند بعد از 6 ماه رشد قابل توجهی خواهد داشت.

ضمن اینکه مشخص نیست بعد از گذشت آن 6 ماه مجوز تولید را بتوانند بدون رشوه و بی دردسر دریافت کنند.

باید چشم انداز مشخصی از مدت زمان عملی شدن تولید یک محصول وجود داشته باشد تا سرمایه گذاران برای حضور در این بخش رغبت داشته باشند.

فارس:  شاید این ملاحظات بیشتر به این دلیل صورت می گیرد که با صادرات محصولات بی کیفیت بازارهای صادراتی را از دست ندهیم.

پادام: در حال حاضر سختی اخذ مجوزها باعث شده که صدور برخی مجوزها رانتی باشد است، شاید هم برعکس رانت باعث شده که صدور مجوز برای سایرین دشوار شود، مسئله هر کدام که باشد افرادی موفق به کسب این مجوزها می شوند که رانت بیشتری داشته باشند.

این افراد نیز الزاماً افراد باهوش تر و قوی تری نیستند و با عرضه محصولات بی کیفیت و تقلبی به بازارهای صادراتی لطمه می زنند.

 اعطای مجوزهای رانتی باعث از بین رفتن فضای رقابتی شده است، در حالی که اگر رانت نباشد تعداد شرکت های فعال در بازارهای جهانی افزایش می یابد و شرکت های تولیدکننده محصولات ضعیف و بی کیفیت خود به خود حذف خواهند شد.

بنابراین اگر میدان باز شود مردم با یکدیگر رقابت خواهند کرد، کسب و کار ایجاد خواهند کرد، برنده ها بین المللی خواهند شد و اقتصاد با رشد تولید و رهایی از خام فروشی مواجه خواهد شد.

  تنها راه کنترل نقدینگی همین مسئله است.

مسئولان اقتصادی دولت شاید یک سال نقدینگی را در بورس کنترل کنند، ولی نمی توان این کار را برای همیشه ادامه داد و در نهایت باید راهی برای سرمایه گذاری واقعی ایجاد شود.

فارس: راهکار کوتاه مدت شما برای کنترل نقدینگی و تورم چیست؟ پادام: کوتاه مدت ترین راهکار ممکن ملغی کردن اکثر مجوزهای کسب و کار و همزمان وضع مالیات بر سوداگری و دلالی و بازارهای موازی تولید است.

اگر به دنبال علاج واقعی هستیم.

اما اگر مثل همیشه به دنبال مسکن باشیم که نسخه همان نسخه دولت است، یعنی مذاکره.

این دولت تصور می کند با مذاکره می تواند سرمایه گذار خارجی جذب کند و تولید را رونق دهد.

در حالی که در دنیا هیچ کشور موفقی با سرمایه گذاری خارجی صرف به جایی نرسیده است، نمونه شکست خورده آن خود ما هستیم که بارها با شرکت هایی مانند توتال و انی و پژو و رنو و.

توافق هایی داشتیم، اما در نهایت آنها به قراردادهای خود پایبند نبودند و فقط زمان و منابع کشور ما را تلف کردند.

نمونه های موفق سرمایه گذاری داخلی را نیز می توان در ژاپن، آلمان، آمریکا و انگلیس دید که هیچکدام تا وقتی که به تولید داخلی خود رونق ندادند، کشور موفقی در اقتصاد دنیا نشدند.

فارس: به نظر شما چه اتفاقی برای تورم موجود در بورس می افتد؟ پادام: بورس تا یک مرحله ای کنترل کننده تورم بود اما از این مرحله به بعد کم کم ممکن است سودهای بورسی به تقاضا در بازار کالا تبدیل شود.

از سوی دیگر با توجه به اینکه رشد اقتصادی و تولید چندان مثبتی نداشتیم تورم در قیمت کالاها قابل پیش بینی است.

ضمن اینکه مدتی است شاهد اخذ مجوز گروه های مختلف تولیدی در افزایش نرخ محصولات هستیم.

فارس: به نظر شما سرمایه ها همچنان وارد بورس خواهد شد یا بازارهای جدیدی نیز وجود دارند؟ پادام: بله تا وقتی انتظار تورم وجود دارد و نقدینگی مهار نشود، ورود پول نه تنها به بورس بلکه به هر بازاری که مردم انتظار سود یا حفظ ارزش داشته باشند ادامه خواهد داشت.

 در حال حاضر در فضای عمومی جامعه مشاهده می کنیم که مردم می گویند حتی اگر خودکار هم بخریم و نگه داریم سال بعد گران تر خواهد شد یا اگر پیچ و مهره نگه داریم قیمتش بالاتر می رود.

 فردی که سوادش بیشتر است در بورس سرمایه گذاری می کند، فردی که ریسک پذیری بیشتری دارد به بازار ارز روی می آورد و شخصی که ریسک پذیری کمتری دارد در بازار مسکن یا لوازم خانگی سرمایه گذاری می کند.

به نظر می رسد تا محیط کسب و کار اصلاح نشود توصیه در این رابطه کارساز نیست، چون مردم نمی توانند ببینند که سرمایه شان مانند یخ زیر آفتاب در حال آب شدن است، هر چند در نهایت ممکن است بسیاری متضرر شوند.

بنابراین دولت باید هر چه سریع تر با تسهیل محیط کسب و کار، آرامش را به بازار برگرداند.

  فارس: به نظر می رسد طرح برخی مسائل مانند وضع مالیات بر خانه های خالی تا حدی بر سرمایه گذاری در مسکن تأثیرگذار بوده و سرمایه های بیشتری در حال ورود به بورس است.

به نظر شما سرمایه ها در بازار مسکن به چه صورت حرکت خواهد کرد؟ پادام: بعید می دانم تا به مرحله اجرایی نرسیم اتفاقی در کاهش قیمت مسکن بیفتد، ضمن اینکه قیمت مسکن در حال حاضر به حدی بالا است که هر کسی امکان تقاضای آن را ندارد.

در حال حاضر سکه حدود یک میلیون تومان حباب قیمتی دارد، این حباب ناشی از تقاضای بالا برای خرید است.

خرید سکه بیشتر از خرید مسکن است، زیرا افرادی که 10 میلیون تومان پول داشته باشند و بتوانند سکه بخرند از تعداد افرادی که قادر به خرید مسکن باشند، بیشتر است.

به همین دلیل سرمایه گذاری در مسکن به دلیل گرانی بالا و تقاضای پایین، کمتر است.

.

پس این کمتر بودن تقاضا الزاماً ارتباطی به طرح های کاغذی ندارد و باید طرح ها به مرحله اجرا درآیند تا تاثیر مطلوب داشته باشند.

  فارس: برای کنترل تورم می توانید راهکار کوتاه مدتی پیشنهاد کنید؟ پادام:  این راهکار، مالیات بر عایدی سرمایه است که به دلیل مخالفت ذی نفعان قضیه تاکنون عملی نشده است.

باید در کشور نظام مالیاتی هوشمندی داشته باشیم.

فردی که در میدان فردوسی ارز می فروشد روزانه حداقل یک میلیارد تومان پول با دستگاه پوز جا به جا می کند، درآمد این فرد و مالیاتش باید برای سازمان امور مالیاتی مشخص باشد و سراغ دلیل جهش در حساب افراد باشند.

اگر از این درآمدها مالیات دریافت شود سوداگری کاهش می یابد و البته در کنار این موضوع باید محیط کسب و کار نیز تسهیل شود.

   افراد زیادی در بورس سود کرده اند و حالا آن را به تقاضای خرید ارز، کالا یا مسکن تبدیل می کنند.

در صورت ادامه این روند شاهد تورم بالاتری خواهیم بود.

  اگر مالیات بر عایدی سرمایه از مردم دریافت شود ولی محیط کسب و کار بهبودی نداشته باشد احتمالاً فرار سرمایه صورت خواهد گرفت.

مثلاً خرید ملک در گرجستان یا ترکیه صورت می گیرد.

تسهیل محیط کسب و کار یک راهکار اصلی است و یا حتی اگر مالیات بر عایدی سرمایه و یا مالیات بر خانه های خالی وضع شود باید محیط کسب و کار تسهیل شود تا نقدینگی به سمت آن هدایت شود و زمینه مناسب برای سرمایه گذاری در تولید وجود داشته باشد.

فارس: مجلس چه نقشی می تواند در این زمینه داشته باشد؟ پادام: اگر تعداد 20 یا 30 نماینده در مجلس داشته باشیم که اقتصاد را به خوبی متوجه باشند، کمک زیادی به رفع مشکلات کشور خواهد شد.

در حال حاضر حداقل 8 یا 9 نفر در مجلس داریم که اقتصاد را می فهمند.

اگر این افراد پشتوانه سیاسی، امنیتی و اجتماعی داشته باشند و بدانند که مورد حمایت قرار می گیرند می توانند کارهای بزرگی را انجام دهند.

وقتی وزیر اقتصاد ببیند مجلس پیگیر مسائل است، طرح های خوبی را اجرا خواهد کرد زیرا می داند که اگر این اتفاق نیفتد باید در مجلس پاسخگو باشد.

اگر دولتی ها گرفتار مجلس خوب باشند به انجام کار درست ملزم خواهند شد.

اگر مجلس اراده کند می تواند هر دولتی را به انجام کارهای درست وادار کنند.

فارس : به طور مشخص مجلس چه طرح یا پیشنهاداتی را می تواند در زمینه کنترل تورم مطرح کند؟ پادام:  در حال حاضر طرح هایی توسط مجلس پیگیری می شود از جمله مالیات بر خانه های خالی، مالیات بر عایدی سرمایه و سیاست هایی برای رونق تولید و اقتصاد دانش بنیان.

اما موفقیت در اینها نیازمند پشتوانه اجتماعی، سیاسی و امنیتی است.

افرادی که پشت پرده در مورد مسائل اقتصادی با سیاسی کاری تصمیم می گیرند باید مهار شوند.

اگر ارکان سیاسی کشور با نمایندگان مجلس همراه باشند اجرای  این طرح ها می تواند کمک کننده باشد.

هم اکنون در حال از دست دادن فرصت ها هستیم و متأسفانه دولت به دنبال مذاکره است.

تنها راه موجود این است که به اقتصاد کشور استحکام ببخشیم.

اگر اتفاقات موجود مانند افزایش نرخ ارز براساس معادلات اقتصادی افتاده باشد با راهکارهایی مانند بهبود محیط کسب و کار و فعال کردن معاونت اقتصادی وزارت خارجه می توان مشکلات را برطرف کرد.

گفت و گو از: نرگس نیک ضمیر
کلید واژه ها: اقتصاد - اقتصادی - تورم - اقتصاد کشور - پژوهشگر - کشور - بازار سرمایه - لوازم خانگی - بازار - رییس جمهور - اقتصاددان - کارشناسان - بازار ارز - حباب قیمت - بورس - کسب و کار - معضل - خبرگزاری - نرخ تورم - خبرنگار - پیشنهاد - گفت وگو - قیمت ها - مبارزه - سرمایه - اعتقاد - مدیریت - لوازم - خانگی - جمهور

آخرین اخبار سرویس:
توزیع 56 تن گوشت منجمد با نرخ مصوب دولتی در استان مرکزی آغاز شد

بیش از 9 هزار بارنامه در محلات صادر شد

رعایت ضوابط محیط زیستی شرط استقرار صنایع در پیام

عملیات اجرایی چهارخطه جاده گرمی – بیله سوار آغاز شد

  روند کنونی معاملات بورس طبیعی است

تثبیت روند کاهشی شیوع کرونا، دغدغه به حق مسوولان در آذربایجان غربی

برنامه های وزارت صنعت برای تحقق داخلی سازی 3.2 میلیارد دلاری

صادرات دستگاه ایرانی اندازه گیری زاویه تماس سطح به چین و ترکیه

25 درصد از هواپیماهای داخل کشور مزین به رنگ نانو ایرانی هستند

افزایش ظرفیت تولید نفت سعودی به 13 میلیون بشکه

بافت فرسوده و اهمیت توجه به آن

صف فروش 19 هزار میلیارد سهم حقیقی ها/شاخص در مرز 2 میلیون واحد

ماسک سه لایه در صدر شکایات مردمی قرار گرفت

قیمت طلا، سکه و دلار امروز 1399/05/21| شیب تند افزایش قیمت ها

60 هزار تن موز در سیستان و بلوچستان برداشت شد

افزایش 82 درصدی کمکهای مردمی در عید قربان

امام جمعه اصفهان: تقویت تولید راه حل رفع مشکلات اقتصادی کشور است

چگونه با سهام عدالت وام بگیریم؟

تجاری سازی 35 هزار دستگاه خودرو در تعطیلات تابستانی ایران خودرو

تخصیص 670 هزار میلیاردی برای کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی

افزایش حق مسکن کارگران در کمیسیون اقتصادی دولت تصویب شد

قیمت سکه و طلا در 21 مرداد؛ روند صعودی نرخ سکه ادامه دارد

در 4 ماهه امسال به اندازه کل سال گذشته کالای اساسی وارد کردیم

80 میلیارد ریال از سوی بیمه سلامت چهارمحال و بختیاری به بیمارستان ها پرداخت شد

60 هزار تن موز در سیستان و بلوچستان برداشت شد

مرکز غیرمجاز ذخیره فرآورده های نفتی در خاوران جمع آوری شد

احتمال ساخت واکسن کرونا تا پایان سال جاری

اسرار خروج MTN

تازه ترین اخبار از تغییر نحوه سهمیه بندی بنزین

خراسان جنوبی مجوز واردات شتر از پاکستان را دریافت کرد

افت شدید معاملات خودرو | افزایش قیمت خودرو ادامه دارد

ساخت یک هزار واحد صنعتی کوچک در شهرک های صنعتی فارس

جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت برگزار شد

ارزان ترین خودروی الکتریکی برای بازار آمریکا معرفی شد + عکس

کودک نباید از خانواده اش جدا شود | نشست «حقوق کودک در خانواده به هنگام جدایی والدین و پس از آن» برگزار شد

برقراری مجدد پروازهای مسافری هما به وین

هاشمی: 3 هزار میلیارد اوراق مشارکت سال 99 هر چه سریعتر تخصیص یابد

6 دلیل اصلی کمبود عرضه ها در بورس کالا

قیمت رسمی انواع ارز 21 مرداد 99

صنایع لبنی 12 میلیارد تومان جریمه شدند، اما قیمت لبنیات دوباره گران شد

قیمت پراید و خودروهای دیگر در بازار

اجرای طرح ملی بهسازی و ارتقای کیفی روکش آسفالت در محورهای استان زنجان

50 درصد مرغ کشور از لاین های داخلی تولید خواهد شد/ معرفی مرغ لاین کوثر 7

اشتغالزایی 2936 نفری صنایع کوچک در شهرستان بروجن

از قفل شدن بزرگراه ستاری تا تبدیل کن به پردیس سلامت پایتخت

خراسان جنوبی مجوز واردات شتر از پاکستان را دریافت کرد

مرکز غیرمجاز ذخیره فرآورده های نفتی در خاوران جمع آوری شد

کمیته امداد به دنبال بسترسازی ارتقای سطح فرهنگی مددجویان است

دستورالعملی در خصوص خروج محصولات فولادی از بورس ابلاغ نشده است - اخبارفولاد

لطفا به عقب برنگردید!

افزایش حذف فرصت های شغلی در انگلیس

قیمت انواع میوه و تره بار و مواد پروتیینی در ایلام؛ سه شنبه 21 مردادماه+جدول

عناوین روزنامه های مالزی و شرق آسیا

بخش خبری 20 و 45 دقیقه، مرکز فارس 20 / 05 / 99

ساخت یکهزار واحد مسکونی در بخش ها و روستا های قم

مازاد حساب جاری ژاپن به کمترین رقم طی 5 سال اخیر رسید

آمادگی وزارت نفت برای واگذاری سهام پالایشگاه ها به روش وزارت اقتصاد

حریرچی: سرایت پذیری کرونا تا 9 برابر افزایش یافته است

مصرف آب در بخش کشاورزی باید تا 40 درصد کاهش یابد/ انتقال آب شرب از سد طالقان به قزوین از مهمترین پروژه های استان

بازگشایی بانک پلمب شده در شوشتر

دیدنی های امروز؛ از آزمایش واکسن کرونا در امارات تا غذا دادن به کروکودیل ها

اختصاص 40 درصد از اعتبارات طرح های اشتغالزایی برای رفع بیکاری فارغ التحصیلان

چراغ کارگاه ها روشن است

13 هزار هکتار از سامانه گرمسیری در کرمانشاه را افتتاح می کند

بازگشت کوپن به عرصه اقتصاد کشور چه تاثیری دارد؟

قیمت رسمی انواع خودرو های داخلی امروز سه شنبه 21 مرداد

گرانفروش را به «تخلف کردن» و دولت را به «جریمه کردن» عادت ندهیم!

بررسی مشکلات شرکت خودروسازی بم و کارخانه روغن نباتی گلناز کرمان

سرایت پذیری کرونا تا 9 برابر افزایش یافته است

سهم دلار از مبادلات چین و روسیه به کمترین مقدار رسید

برقراری مجدد پروازهای مسافری هما به وین+ جزییات

دلار از کانال 21 هزار تومان گذشت

تصاویر/ تولید عسل از کندو تا فرآوری در آذربایجان شرقی

تهرانی ها در صدر دریافت بیمه بیکاری کرونا

اکسیدنتال 6.6 میلیارد دلار سرمایه خود را پس از سقوط قیمت نفت از دست داد

تبلیغات ارزان در گوگل با تاپ ادورت

دلار 700 تومان گران شد

افزایش ظرفیت تولید نفت سعودی به 13 میلیون بشکه

مشمولان غیر مستقیم تا پایان سال می توانند تمام سهام عدالت خود را بفروشند

پیش بینی برداشت بیش از 25 هزار تن شلیل از باغات آذربایجان غربی

توشیبا از صنعت لپ تاپ خداحافظی کرد

8053 شغل در شهرک های صنعتی احیا شد

قیمت دلار و قیمت یورو در صرافی های بانکی امروز 99/05/21|افزایش قیمت ارز در صرافی ها/ دلار 21 هزار و 480 تومان شد

تاثیر دعوای دو وزیر و ریزش 58 هزار واحدی شاخص کل بورس/ تا زمانی که مردم آموزش بورسی نبینند هیجان منفی ادامه دارد

تخصیص 670 هزار میلیاردی برای کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی

برقراری مجدد پروازهای مسافری هما به وین+ جزییات

نباید اجازه داده شود گرانفروش به «تخلف کردن» و دولت به «جریمه کردن» عادت کنند!

21 درصد سفرهای غیرضروری افزایش یافت

واکنش مدیرعامل ایران خودرو به ادعای احتکار خودروها

فعالیت 14 فن بازار منطقه ای با عاملیت سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران

خلاء نبود صادرکننده صنایع دستی در کهگیلویه و بویراحمد/سرانجام فرش و گبه دست بافت استان چه می شود؟

32 تفاهم نامه در امور مرتبط با معادن منعقد شد

تازه ترین اخبار از تغییر نحوه سهمیه بندی بنزین

کاهش بهای آهن آلات در بازار شتاب گرفت

شوخی بودن بیمه ها در ایران کتمان پذیر نیست/ بیمه ها در ایران قادر به ارزیابی تخصصی ریسک نیستند

غیرمستقیمی ها می توانند سهام عدالتشان را بفروشند؟

کاهش 29 درصدی درآمدهای بحرین

رشد معنادار نرخ فروش کنستانتره و فولاد کچاد

ورود غول خودروسازی آلمان به دنیای خودروهای خودران

گزارش| پای گرانی به بازار مصالح ساختمانی باز شد/خرید خانه در کردستان رویا شد

ماجرای تورمی که از بورس ناشی شد/اهمیت رانت زدایی از صدور مجوزهای کسب و کار

ماجرای تورمی که از بورس ناشی شد/اهمیت رانت زدایی از صدور مجوزهای کسب و کار