مطالب مرتبط:
اسلام هراسی در هند در دوران کرونا
انتقاد اصغر همت از وضعیت معیشتی تئاتری ها در دوران کرونا
ببینید | محقق شدن آرزوی رهبر انقلاب درباره تقویت بافت بلوچ از زبان رییس جمهور
ببینید | راه کار سپاه برای مقابله با کرونا در روزهای اوج گیری مجدد از زبان سردار سلامی
مسابقه شعرخوانی کودکان باقرشهری با موضوع کرونا در فضای مجازی برگزار می شود
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 20 تیر 1399 ساعت 07:002020-07-10اجتماعي

7 توصیه برای تقویت زبان آموزی کودکان در دوران کرونا


عضو هیئت علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش با اشاره به وقفه آموزشی ناشی از تعطیلات کرونایی و همچنین ایام تابستان، توصیه هایی برای تقویت زبان آموزی در دوره ابتدایی به ویژه در مناطق دوزبانه ارائه و اظهار کرد: - عضو هیئت علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش با اشاره به وقفه آموزشی ناشی از تعطیلات کرونایی و همچنین ایام تابستان، توصیه هایی برای تقویت زبان آموزی در دوره ابتدایی به ویژه در مناطق دوزبانه ارائه و اظهار کرد: باید میزان دسترسی به فضای یاددهی - یادگیری را بالا ببریم.

فعال کردن فضای آموزشی در محیط خانه با استفاده از کمک والدین و دیگر اعضای خانواده می تواند به تقویت مهارت های خواندن، نوشتن و حساب کردن کمک کند.

دکتر احمد رمضانی در گفت وگو با ایسنا، در این باره توضیحات بیشتری ارائه کرد و گفت: وزارت آموزش و پرورش باید آموزش زبان را به طرق مختلف پیگیری کند و این امکان را هم داشته باشد که بتواند بسته های آموزشی حمایتی را در اختیار خانواده ها و والدین بگذارد.

وی افزود: مدارس باید بسته های حمایتی آماده کنند و از والدین کمک بیشتری بگیرند تا بتوانند گام های لازم را در قالب برنامه های مداخلهای متناسب بردارند و بخشی از این مداخلات را از طریق والدین اجرا و پایش کنند.

رمضانی با اشاره به اینکه در آموزش حضوری، برای آموزش الفبا و سوادآموزی، معلم امکان استفاده از همکلاسی ها را برای تصحیح خطای دانش آموز و از سوی دیگر تشویق یادگیری را داشت گفت: اکنون این امکان را نداریم و به نظر می رسد والدین باید این نقش حمایتی را ایفا کنند و معلم توصیه های کلی را از طریق شبکه شاد در دسترس قرار بدهد.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش ادامه داد: آموزش و پرورش امکانات و ظرفیت های خوبی در بخش های مختلف دارد که باید آنها را تجمیع کرده و به تناسب از آنها استفاده کند؛ به عنوان مثال دفتر تکنولوژی آموزشی سازمان پژوهش و شبکه ملی رشد اطلاعات، ویدئو و محتوای آموزشی بسیار خوبی در اختیار دارند که می توان از آنها برای آموزش بهتر زبان فارسی به بچه ها استفاده کرد.

وی تاکید کرد که باید میزان دسترسی به فضای یاددهی - یادگیری را بالا ببریم.

فعال کردن فضای آموزشی در محیط خانه با استفاده از کمک والدین و دیگر اعضای خانواده می تواند به تقویت مهارت های خواندن، نوشتن و حساب کردن کمک کند.

رمضانی با بیان اینکه باید هم افزایی درون داده های زبانی را چه در مناطق دو زبانه و چه فارسی زبان افزایش دهیم گفت: آموزش زبان باید فهم پذیر باشد.

یکی از راه های تقویت زبان آموزی به ویژه در ایام تابستان، داستان خوانی است.

لازم است درباره کتابخانه هایی که مجازی ارائه خمات می دهند به خانواده ها اطلاع رسانی شود و کتب مناسب سن کودک را هم معرفی کنند؛ مثلا برای هر فصل 30 کتاب داستان خوب را معرفی کنند تا خانواده بتوانند مهارتهای زبانی کودک را از این طریق تقویت کنند.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه باید مسیر یادگیری زبان برای معلم و والدین مشخص تر باشد؛ مسیرهای حمایتی هم همینطور که کار بسیار سختی است اظهار کرد: باید چندین سال روی این موارد کار کنیم که یک نیمرخ سوادآموزی برای دانش آموزان تهیه کنیم.

باید مشخص شود که الگوی رشد زبان آموزی و سوادآموزی چیست و اگر بخواهیم بچه ها مسلط بشوند چه فازهایی را طی کنیم؟ باید این الگوها دقیق و نظام مند طراحی شوند و بتوانیم از آن در برنامه ریزی درسی استفاده کنیم.

رمضانی ادامه داد: این حرکت نباید سلیقهای باشد.

اکنون معاونت ابتدایی در زمینه مهارتهای خواندن و نوشتن مسئله و دغدغه دارد و برنامه تحولی شان را بر این موضوع متمرکز کرده اند.

باید کمک بیشتری از بخش های دیگر بگیرند که برنامه رشد کند و پربارتر شود.

وی در ادامه ترجمه ای از یادداشت "استفان کراشن"، استاد ممتاز دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و پژوهشگر حوزه فراگیری زبان پیرامون زبان آموزی در دوران کرونا در اختیار ایسنا قرار داد.

کراشن معتقد است توقف آموزش های سنتی همزمان با همه گیری کووید 19، ارمغان های نهفته ای برای آموزش و پرورش دارد.

در این یادداشت او به والدین و معلمان توصیه می کند تا بتوانند از فرصت آموزش از راه دور برای آموزش زبان بیشتر استفاده کنند.

1.

آموزش سنتی کمتر، چیز خوبی است وقتی شیوه آموزش سنتی و حضوری کم رنگ می شود و جای خود را به آموزش های مجازی می دهد، ممکن است بسیاری از خانواده ها و معلمان دچار استرس بشوند.

این نکته کاملاً قابل درک است.

کراشن معتقد است که فراگیری زبان محصول مطالعه صرف و یا خواندن و نوشتن نیست.

تنها یک راه برای فراگیری زبان وجود دارد و آن هم فهمیدن و درک کردن است.

یعنی ما هنگامی موفق به فراگیری یا یادگیری زبان جدیدی می شویم که آنچه را که می شنویم یا می خوانیم درک کنیم و بفهمیم.

کراشن به این اطلاعات قابل درک درونداد فهم پذیر می گوید.

در حقیقت صحبت کردن و نوشتن (تولید زبان) محصول دریافت درونداد زبانی مناسب است.

در آموزش سنتی زبان بر تسلط بر قواعد زبانی از طریق تمرین آنها هنگام صحبت کردن تأکید می شد.

این تکالیف تا جایی تکرار می شدند تا به صورت خودکار و غیرآگاهانه فرد بتواند قواعد دستوری را هنگام صحبت کردن به صورت درست به کار ببرد.

در آموزش های مجازی تمرکز از چنین تمرین هایی برداشته می شود و دانش آموزان خوشبختانه می توانند شیوه های اثربخش دیگری نیز را نیز هنگام فراگیری زبان تجربه کنند.

درونداد فهم پذیر چیست؟ نظریه درونداد فهم پذیر توسط کراشن مطرح شده است.

وی معتقد است در آموزش زبان باید درونداد فهم پذیر به زبان آموزان ارائه شود.

به این معنی که داده های زبانی باید برای شنودگان- زبان آموزان قابل درک باشد یعنی بدون اینکه حتی لازم باشد همه واژه ها و قواعد زبانی را کاملاً درک کنند، زبان آموزان احساس کنند معنایی را از گفت وگو درک کرده اند.

درونداد مناسب لازمه فراگیری زبان است، به این دلیل که ناخودآگاه فرد از درک زبان را هدف می گیرد و تقویت می کند.

هنگامی می توانیم زبان جدیدی را فرا بگیریم که آنچه که می شنویم یا آنچه که می خوانیم را بفهمیم.

2.

آموزش از راه دور می تواند به تقویت فراگیری زبان منجر شود می دانیم که آموزش از راه دور و برخط ممکن است دانش آموزان را در خانه منزوی کند و از تعامل با هم محروم کند، اما نباید اجازه بدهیم این نکته بر فرایند زبان آموزی تأثیر منفی بگذارد.

برای فراگیری زبان نیازی به حجم زیادی از تعاملات و مراودات نداریم.

تنها چیزی که نیاز داریم درونداد است.

در ادامه به شیوه هایی اشاره می کنیم که به واسطه آن معلمان و والدین می توانند درونداد مناسب زبانی را در زمان همه گیری کووید 19 ارائه کنند: - داستان تعریف کنید پژوهش ها نشان داده اند که وقتی دانش آموزان زبان آموزی را با گوش دادن به داستان های معلم تجربه می کنند، کیفیت یادگیری آنها تقویت می شود.

گوش دادن مسیرهایی را برای خواندن باز می کند.

در حقیقت، خواندن کلید دروندادهای زبانی برای فراگیری زبان است.

- به دانش آموزان اجازه بدهید بخوانند و لذت ببرند گاهی اوقات دانش آموزان دوست دارند خودشان متن ها را انتخاب کنند؛ متن هایی که صرفاً می خواهند بخوانند تا لذت ببرند.

خواندن متن های منتخب برای لذت بردن منبع بسیاری از واژه ها، قواعد دستوری و نکات املایی و توانایی نوشتن به سبکی قابل قبول است.

پژوهش ها نشان داده اند که هر چه افراد بیشتر مطالعه می کنند، مطالب بیشتری در مورد علوم، ادبیات، تاریخ و امور کاربردی می دانند.

چگونه معلم می تواند دانش آموزان را به خواندن برای لذت بردن تشویق کند؟ کافی است به آنها کمک کنید تا با در نظر گرفتن علاقه و متناسب با سطح سختی متنی را برای خواندن انتخاب کنند.

3.

دانش آموزان اجازه دارند اشتباه کنند می دانیم که دوزبانگی مزایای شناختی زیادی دارد.

دانش آموزان در فضای خانه و دور از محیط کلاس درس باید بتوانند زبانی که می آموزند را تمرین کنند.

خواندن ابزار بسیار مهمی است.

دانش آموزان باید به متن های آسان نظیر کتاب های فکاهی و کتاب های پایه و مقدماتی دسترسی داشته باشند.

خیلی نگران توانش زبانی دانش آموزان نباشید.

اشتباه لازمه یادگیری است.

در مسیر رشد زبان، دانش آموزان باید اشتباه کنند.

4.

دانش آموزان را تشویق کنید تا کتاب داستان بخوانند وقتی به فراگیری زبان می رسیم کتاب های داستان معجزه می کند.

داستان بهترین درونداد است.

کتاب های داستان به ویژه داستان های علمی گستره واژگانی بالایی دارند و می توانند دانش آموزان را در زمینه های دیگری نظیر تاریخ، علوم، جغرافیا و .

تربیت کنند و رشد دهند.

علاوه بر این داستان نسبت به سایر متون علمی لذت بخش تر هم هست.

در حقیقت، معلم باید بتواند برای دانش آموزانی که اهداف ویژه از یادگیری زبان دارند داستان های خوب معرفی بکند.

5.

از متن های خودآموزِ زبان آموزی استفاده نکنید اگر می خواهید به دوزبانگی کودکتان کمک کنید، از کتاب های خودآموز استفاده نکنید.

در مطالعه ای در لس آنجلس، کتاب های یک کتابخانه عمومی را در حوزه آموزش زبان فارسی (به غیرفارسی زبانان) مورد بررسی قرار دادند.

آنها می خواستند بفهمند کدام کتاب ها و چند از صفحه از آنها خوانده شده بودند.

بررسی کراشن و اشتری نشان داد که به طور میانگین 4/5 درصد از مجموع صفحات کتاب های مورد بررسی خوانده شده بود.

نتایج نشان می دهد که شیوه سنتی آموزش زبان که بر دستور و واژه تأکید می کرد دیگر مطلوب نیست.

6.

ببینید آیا کتابخانه ها به صورت برخط خدمات ارائه می کنند بسته شدن کتابخانه در همه گیری کووید 19 برای برخی خانواده های کم درآمد ممکن است خیلی خوشایند نباشد.

با این حال، اگر امکان استفاده از کتابخانه به صورت مجازی فراهم باشد، محاسنی هم دارد.

زبان آموزان می توانند زنجیره کتابخوانی خود را با انتخاب کتاب های مورد علاقه شان برای خواندن به زبان در حال یادگیری ادامه دهند.

حتی از خانواده ها هم می توانند در انتخاب کتاب کمک بگیرند.

البته برای خانواده هایی که دسترسی به اینترنت و خدمات دیجیتالی ندارند، کماکان این نوع محرومیت ادامه خواهد داشت.

7.

پژوهشگران حوزه زبان آموزی باید دسترسی به پژوهش های خود را آزاد کنند اگرچه کووید 19 ویرانی های زیادی به بار آورده است، اما برای آموزش زبان این تهدید را باید به یک فرصت تبدیل کرد.

بسیاری از پژوهشگران به یافته های علمی همکاران خود دسترسی ندارند.

از سویی دیگر، پژوهشگران حوزه آموزش و پرورش ممکن است انگیزه بیشتری برای این کار داشته باشند چرا که لازمه از انزوا درآمدن آثارشان خوانده شدن آنها است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش - آموزش و پرورش - آموزش - مناطق دوزبانه - زبان - دوره ابتدایی - تقویت - آموزشی - وزارت آموزش و پرورش - هیئت علمی - پژوهشگاه - توصیه - پرورش - کرونا - ابتدایی - کرونایی - دوزبانه - تعطیلات - اعضای خانواده - فضای آموزشی - مناطق - آموزش زبان - ویژه - دوره - علمی - هیئت - هایی - یادگیری - خانواده - استفاده

آخرین اخبار سرویس:
آسمانی غالباً آفتابی و روند نسبی افزایش دما در گیلان

اختصاص مهلت مجدد برای ثبت نام آزمون دانشنامه دندانپزشکی

عکس| حرکت کاروان شادی عید غدیر در همدان

کرج_چالوس و آزادراه تهران_شمال یک طرفه شدند

پیش بینی رگبارهای پراکنده در این شهرها/ هوا گرم تر می شود

محدودیت تردد در محورهای شمالی اعلام شد

دانلود فیلم گفت وگو درباره مسابقه قرآن و عترت دانش آموزان مورخ 18 مرداد

توزیع 2000 پرس غذای گرم بین نیازمندان شهر کرج+ تصاویر

توزیع غذای نذری در میان نیازمندان تکاب

جاده هراز از ساعت 15 امروز یک طرفه می شود

تصاویر | جشن متفاوت عید غدیر در خیابان های تهران

خطر تخریب در کمین امامزاده هفت صندوق قزوین به روایت تصویر

ممنوعیت تردد درجاده های شمالی/ترافیک سنگین محورهای منتهی به تهران

کلید سئوالات آزمون کارشناسی ارشد 20 مرداد منتشر می شود

برگزاری بزرگترین تجمع آموزشی کشور زیر سایه پروتکل های بهداشتی

کاروان جشن و شادی عید غدیر در تهران

خلیج فارس مواج و متلاطم می شود

افزایش نسبی دما در نوار شمالی کشور

کاروان جشن و شادی عید غدیر در تهران

ممنوعیت تردد در جاده های شمالی/ترافیک سنگین محورهای منتهی به تهران

باد شدید و گردوخاک در 2 استان جنوب شرقی/ گرمای 35 درجه و آسمانی صاف در تهران

دانلود فیلم کلاس لزوم تولید محتوا مورخ 18 مرداد

دل نبستن به خوشی های دنیا؛ درسی که از قرآن گرفتم

پیش بینی رگبارهای پراکنده در نیمه شمالی کشور/ هوا گرم تر می شود

کارناوال غدیر خم در محله شوش و هرندی

برداشت آلو قرمز در مراغه+ عکس

دمای قم به 42 درجه می رسد

کارناوال غدیر خم در محله شوش و هرندی

باد شدید و گردوخاک در 2 استان جنوب شرقی/ گرمای 35 درجه و آسمانی صاف در تهران

پیش بینی رگبارهای پراکنده در نیمه شمالی کشور/ هوا گرم تر می شود

کاهش 1 تا 2 درجه ای بیشینه دمای هوا در اکثر مناطق استان اصفهان

تصفیه هوای اتوبوس های بریتانیا در پاندمی کرونا

کارناوال غدیر خم در محله شوش و هرندی

طرح توان افزایی و ارتقای تاب آوری اجتماعی در راستای آگاهی خانواده ها انجام شد

کاهش 1 تا 2 درجه ای بیشینه دمای هوا در اکثر مناطق استان اصفهان

راهیابی 3 دانش آموز ملایری به مرحله فینال مسابقات قرآن و عترت

کارناوال غدیر خم در محله شوش و هرندی

ناوگان تازه نفس اصفهان

فیلم همزیستی یوزپلنگ ها و جنگلبان مربوط به مازندران نیست

دانلود فیلم کلاس فارسی پایه دوم ابتدایی مورخ 18 مرداد

تردد خودروها از کرج به چالوس ممنوع شد

پیش بینی وضع هوا در شهر های استان

آزمون کارشناسی ارشد در شمال فارس برگزار شد

باد شدید و گردوخاک در 2 استان جنوب شرقی/ گرمای 35 درجه و آسمانی صاف در تهران

خرید 100 دستگاه اتوبوس برای ناوگان اتوبوسرانی اصفهان

هواشناسی ایران 99/5/18

انتشار کلید سوالات آزمون کارشناسی ارشد 99

18 درصد داوطلبان کنکور ارشد کارت ورود به جلسه دریافت نکردند

استقرار ایستگاه های توزیع ماسک رایگان در شهرستان عباس آباد

فیلم همزیستی یوزپلنگ ها و جنگلبان مربوط به مازندران نیست

تکاب خُنک ترین شهر آذربایجان غربی در شبانه روز گذشته

اجرای برنامه سازمان بهزیستی برای آماده سازی شغلی زنان سرپرست خانوار

فیلم همزیستی یوزپلنگ ها و جنگلبان مربوط به مازندران نیست

جاده چالوس و هراز یک طرفه می شود

لغو محدودیت ترافیکی در آزادراه تهران-شمال و کندوان

استقرار ایستگاه های توزیع ماسک رایگان در شهرستان عباس آباد

کودکان عشایر

هوای تهران مطلوب است

ساخت دو پایگاه امدادی خیرساز در محور گرمسار و اتوبان قم

فریاد زمین بر سر بشریت/ الگوی نادرست توسعه موجب تخریب محیط زیست شده است

جاده کرج - چالوس یک طرفه شد

به روز بودن والدین، مولفه ای مهم در تربیت نسل جدید است

شوش و آبادان رکورد دار گرما در خوزستان

دانلود فیلم کلاس فارسی پایه اول ابتدایی مورخ 18 مرداد

مهدی جعفری حرکت کاروان شادی غدیر در قم

18 درصد داوطلبان کنکور ارشد کارت ورود به جلسه دریافت نکردند

ترافیک هراز هر لحظه سنگین تر می شود

منتخب تصاویر امروز جهان- 18 مرداد

وزش باد و غبار صبحگاهی پدیده غالب بسیاری از مناطق اصفهان

کویری گم شده در دل آذربایجان

جاده هراز از ساعت 15 امروز یک طرفه می شود

آسمان صاف تا کمی ابری گاهی با وزش باد در کردستان

پیش بینی وزش باد شدید در چهارمحال و بختیاری

جاده هراز ساعت 15 امروز یک طرفه می شود

جاده هراز ساعت 15 امروز یک طرفه می شود

دمای قم به 42 درجه می رسد

ارائه آموزش های دامپزشکی به دامداران مناطق محروم بخش دیشموک

تلاش مقامات رومانی برای نجات شهروندان از گرما در روزهای کرونایی

گرما به البرز برمی گردد

ترافیک هراز هر لحظه سنگین تر می شود

لغو محدودیت ترافیکی در آزادراه تهران-شمال و کندوان

18 درصد داوطلبان کنکور ارشد کارت ورود به جلسه دریافت نکردند

پایداری هوای خوزستان تا اواسط هفته

بارش در 20 نقطه سیستان و بلوچستان

بارش در 20 نقطه سیستان و بلوچستان

جشن عید بزرگ غدیر در بیمارستان بوعلی قزوین

درخشش مریخ در شب

ثبت نام به موقع دانش آموزان پایه های ورودی مدارس مورد تاکید است

محورهای آزادراه تهران-شمال و کرج-چالوس با تاخیر یک طرفه می شوند

فیلم| پلمب سه تالار عروسی در پردیس

قطع آب و برق مدارس در آستانه بازگشایی توجیه پذیر نیست

طنین یاحیدر در حرم علوی

تابستان داغ اهواز

افزایش 1.5 برابری پاسگاه های محیط بانی لرستان

وضعیت هوای تهران

افزایش تردد های جاده ای در تعطیلات سه روزه

وزش باد و غبار صبحگاهی پدیده غالب بسیاری از مناطق اصفهان

محور هراز و چالوس یک طرفه شد

پویش ملی آجر به آجر در استان فارس آغاز شد

واگذاری حوزه اجتماعی شهرداری به تهرانی ها/ ارائه پرچم محرم در 110 مسجد پایتخت

7 توصیه برای تقویت زبان آموزی کودکان در دوران کرونا

7 توصیه برای تقویت زبان آموزی کودکان در دوران کرونا