مطالب مرتبط:
سواد رسانه ای فرزندان ایران با تولید محتوای دانش آموزی ارتقا می یابد
از مواد ضد علف های هرز علیه مهاجران در اتریش استفاده شود
روایت اهل قلم/ مقدم در گفتگو با شفقنا از چالش های رسانه ای در دوران فعالیتش تا تأثیرات کرونا بر فضای ارتباطاتی کشور می گوید
استفاده از ماسک در پاساژها و مراکز بزرگ خرید شیراز اجباری است
ضرورت استفاده از ماسک در پیشگیری از ابتلا و انتشار کرونا
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 19 تیر 1399 ساعت 06:352020-07-09فناوري

استفاده کلیشه ای از واژه «سواد رسانه ای»


امروز در رسانه های مختلف شاهد جنگ روایت ها هستیم و اگر بتوانیم کاربران را با شیوه تولید روایت در رسانه آشنا کنیم، بخش زیادی از فرهنگ مصرف و سواد رسانه ای را انجام داده ایم.

- گروه هنر و رسانه: "چیزی که از آن به عنوان فرهنگ مصرف رسانه تعبیر می کنیم؛ فرهنگ مصرف یعنی کی، کجا، چگونه و چه زمانی ما مصرف رسانه ای را انجام می دهیم.

منظور از فرهنگ مصرف، شناخت رسانه است.

ما اگر رسانه، فضای مجازی و هرچیزی که در این فضا تعبیر می کنیم را کامل به آن مسلط باشیم و بشناسیم، ناخودآگاه به عنوان کاربر خود را نزدیک به فرهنگ استفاده از آن کرده ایم.

" این را علیرضا پورجعفری کارشناس رسانه و مدرس دانشگاه می گوید.

او بر این باور است که منظور از فرهنگ مصرف به جای رژیم مصرف یعنی آموزش کاربران شبکه های اجتماعی به تولید محتوا در حوزه هایی است که علاقمند به آن هستند.

یعنی به خانم خانه دار یاد دهیم که از نوآوری های خانه داری، آشپزی، نکات بچه داری را با دیگران به اشتراک بگذارد.

یا به دانشجو یاد دهیم در خصوص علمی که فرا می گیرد، به دیگران هم آموزش دهد.

اینها می توانند در این رسانه ها به تولید محتوا بپردازند.

در خصوص رژیم مصرف رسانه که البته این مدرس دانشگاه از آن به عنوان فرهنگ مصرف یاد می کند، ساعتی به بحث و گفت و گو نشستیم؛ آنچه از نظر می گذرانید، حاصل گفت و گوی ما با وی است.

** رژیم مصرف رسانه به ویژه فضای مجازی تا چه اندازه می تواند اهمیت داشته باشد؟ - معتقدم در موضوع رژیم مصرف در فضای مجازی و اساسا طرح چنین مباحثی از جنس نگاه های تهدید محور به فضای رسانه ای و مجازی است که منجر به فرصت سوزی می شود.

در فضای گسترده ارتباطی و متحول ارتباطی امروز نمی توانیم رژیم مصرفی را برای مخاطب قائل شویم یا مخاطب را به گونه ای قانع و اقناع کنیم که در مصرف رسانه ای شان، حد و مرز و یک رژیمی را رعایت کنند.

نوع نگاه مان به رژیم مصرف باید تغییر کند شاید اگر در هشت تا ده سال پیش بودیم، می توانستیم این حرف را بزنیم، اما امروز حداقل در فضای گسترده رسانه این امکان وجود ندارد؛ بنابراین نوع نگاه مان به رژیم مصرف را باید تغییر دهیم و واژه فرهنگ مصرف را جایگزین رژیم مصرف کنیم.

** در خصوص فرهنگ مصرف رسانه بیشتر توضیح می دهید؟ - چیزی که از آن به عنوان فرهنگ مصرف رسانه تعبیر می کنیم؛ فرهنگ مصرف یعنی کی، کجا، چگونه و چه زمانی ما مصرف رسانه ای را انجام می دهیم.

منظور از فرهنگ مصرف، شناخت رسانه است.

ما اگر رسانه، فضای مجازی و هرچیزی که در این فضا تعبیر می کنیم را کامل به آن مسلط باشیم و بشناسیم، ناخودآگاه به عنوان کاربر خود را نزدیک به فرهنگ استفاده از آن کرده ایم.

  در این خصوص مترو را مثال می زنم.

در گذشته دائما تأکید می شد که بگذارید مسافران واگن پیاده شوند و سپس شما سوار شوید.

ما در آن زمان فرهنگ مصرف استفاده از مترو را نداشتیم، چون اساسا در کشور مان تکنولوژی و علم پیش از فرهنگش وارد می شود.

متأسفانه این ایرادی است که به کشور وارد می شود.

 الگوی مصرف رسانه ای براساس فضای متحول ارتباطی هر فردی تعیین می شود، ما امروز می توانیم بگوییم بسیاری از فرهنگ ها و رفتارهای ما در جامعه رسانه ای شده است؛ بنابراین فردی نمی تواند برای فرد دیگری تعیین کند که چه رژیمی داشته باشد، حتی پدر ومادر نمی تواند به فرزند بگوید که چگونه از رسانه استفاده کنم.

  در خصوص رسانه هم این اتفاق را شاهد بودیم.

رسانه آمد، اما فرهنگ نیامد و درنهایت کارمان به فیلترینگ، محدودکردن و دشمنی با این رسانه ها رسید.

منظور از فرهنگ مصرف به جای رژیم مصرف یعنی آموزش کاربران شبکه های اجتماعی به تولید محتوا در حوزه هایی است که علاقمند به آن هستند.

یعنی به خانم خانه دار یاد دهیم که از نوآوری های خانه داری، آشپزی، نکات بچه داری را با دیگران به اشتراک بگذارد.

یا به دانشجو یاد دهیم در خصوص علمی که فرا می گیرد، به دیگران هم آموزش دهد.

اینها می توانند در این رسانه ها به تولید محتوا بپردازند.

اساسا زندگی مجازی به این معنا نیست که من از خصوصی ترین اتفاق زندگی ام استوری بگذارم یا جزیی ترین مسائل شخصی ام را در اینستاگرام و توییتر مطرح کنم.

ما باید فرهنگ مصرف را بدانیم تا در این جامعه اطلاعاتی و رسانه ای زندگی کنیم.

ما در ارتقای فرهنگ عمومی و دانش عمومی جامعه سهم داریم، این یعنی فرهنگ مصرف؛ زمانی که این موضوع را درک کردیم حتی خبرنگار هم این احساس را پیدا می کند که به اندازه سهم خودش در جامعه اثرگذار است و در این فضا به آموزش رسانه برای مردم در پست های اینستاگرامی و توییت هایش انجام می دهد.

گاهی ممکن است کاربر پزشک سنتی باشد؛ بنابراین او می تواند دانش پزشکی اش را به اشتراک بگذارد و این هم می تواند همان فرهنگ مصرف در شبکه های اجتماعی باشد.

فرهنگ مصرف وجود ندارد متأسفانه ما فرهنگ مصرف نداریم و به دلیل هم همین عدم فرهنگ مصرف، به سمت رژیم مصرف می رویم و انگار صورت مسأله را پاک می کنیم چون یاد نگرفته ایم که در مواجهه با رسانه ها نگاه و فرهنگ خود را به رسانه ها غالب کنیم.

اصطلاحا فرهنگ و سیاست ما رسانه ای زده شده و تحت تأثیر قرار گرفته است؛ در صورتی که بسیاری ها معتقدند رسانه ابزاری برای عرضه است.

** البته بیشتر منظور شما در بحث فرهنگ منظور همان تولید محتواست.

درست است؟ - بله کاملا درست است؛ منظور از فرهنگ مصرف به جای رژیم مصرف یعنی تولید کردن و آموزش به کاربر شبکه اجتماعی برای تولید محتوا است.

اگر شما مروری داشته باشید متوجه می شوید که ما تا چه اندازه این روزها در حوزه های مختلف با اخبار فیک، اخبار جعلی و فیک نیوزها در تماس هستیم.

ریشه این فیک نیوز ها چیست؟ زمانی که در خصوص ریشه فیک نیوزها بررسی می کنید متوجه می شوید زمانی که منابع اطلاعاتی غیر رسمی زیاد، گسترده و پراکنده باشد و هر کسی چیزی بگوید، فیک نیوز و شایعه پدید می آید.

  در خصوص شایعه می گویند اگرپیرامون اتفاقات، کامل به مخاطب عرضه نشود، فضا و بستر آماده شکل گیری شایعه می شود.

اتفاقی که ما در کرونا در ابتدای شیوعش در اطلاع رسانی شاهد بودیم که تا چه اندازه شایعات ایجاد شد.

منظور همین است، ما برای جلوگیری از فیک نیوزها و رسانه زدگی بیش از حد و جلوگیری از این موضوع مبنی بر اینکه فرهنگ های دیگر در رسانه ها بیاید وبر ما غالب شود، ناچاریم و باید فرهنگ مصرف رسانه ای مان را افزایش دهیم.

فرهنگ مصرف رسانه ای به این معنا نیست که کاربر را برای ورود به این فضا ممنوعش کنیم، بلکه باید به او یاد دهیم که در این فضا به تولید محتوا اعم از عکس، یادداشت، متن، کلیپ و.

بپردازد و حتی به او قواعد انلاین  نویسی را یاد دهیم.

زمانی که کاربر مهارت و ابزارها را یاد بگیرد، دیگر احتیاجی به منابع فیک پیدا نمی کند و ناچار است برای تولید محتوا مطالعه کند و حتی در مورد آن موضوع با چند نفر صحبت کند.

** نقش سواد رسانه ای در فرهنگ مصرف رسانه چیست؟ - معنی سواد یعنی خواندن و نوشتن است و اگر این تعریف را به سواد رسانه ای بدهیم در نهایت معنی آن خواندن در رسانه و نوشتن در رسانه می شود.

سواد رسانه یعنی خواندن و نوشتن در رسانه خواندن در رسانه یعنی آموزش نوع برخورد با محتواست و نوشتن در رسانه نوع تولید محتواست.

دوبال مفهوم سواد رسانه ای و تعریف سواد رسانه ای به بحث قبلی برمی گردد، یعنی فرهنگ رسانه ای؛ بنابراین چیزی که امروز به عنوان سواد رسانه ای بیان می شود، بسیار کلیشه ای است و با همین مفهوم کلیشه مخالفم.

ما اگر رسانه، فضای مجازی و هرچیزی که در این فضا تعبیر می کنیم را کامل به آن مسلط باشیم و بشناسیم، ناخودآگاه به عنوان کاربر خود را نزدیک به فرهنگ استفاده از آن کرده ایم.

  ما اگربه جای سواد رسانه ای، موضوع فرهنگ رسانه ای را دنبال می کردیم یعنی به این معنا که بیاییم فرهنگ مان را به رسانه تحمیل کنیم، نه اینکه رسانه بیاید برای ما فرهنگسازی کند؛ بنابراین نوع شناخت ما از رسانه ها به ویژه رسانه های نوین و تکنولوژی های نوین می تواند در این مسأله بسیار اثرگذار و مهم باشد.

نقش سواد رسانه ای در اینجا بر مبنای فرهنگ رسانه ای تحمیل می شود؛ رسانه ها اغلب کاری که می کنند، از جنس برجسته سازی بود و در چارچوب های مفهومی و چارجوب های گفتمانی این کار را انجام می دهند.

احساس می کنم این سواد رسانه در همان قاب فرهنگ مصرف رسانه قابل تبیین و توصیف است.

** در این خصوص بیشتر توضیح می دهید؟ - امروز در رسانه های نوین، سنتی، گرم، سرد و حتی رسانه های چاپی دقت کنید، جنگ روایت است؛ همان نظریه بازنمایی است؛ یعنی رسانه ها روایت خود را از موضوع، رخداد و واقعیت برای مخاطب عرضه می کند.

امروز جنگ روایت هاست.

این روایت ها روی حوزه شناختی و نوع مخاطب اثر می گذارد و اگر بتوانیم مخاطب ها را با شیوه تولید روایت در رسانه آشنا کنیم، بنظرم بخش زیادی از فرهنگ مصرف و سواد رسانه ای را انجام داده ایم؛ یعنی مخاطب درک کند که روایت رسانه چگونه شکل می گیرد؛ مخاطب باید این را بشناسد و در مواجهه با روایت های مختلف زمان گذاری کند و پشت پرده اش را متوجه شود.

آنچیزی که در محافل علمی از آن یاد می کنند، روزنامه نگاری روایتی است.

  برای مثال در حادثه نطنز روایت های رسانه های داخلی و خارجی از موضوع متفاوت از یکدیگر بود بود.

رسانه های داخلی چارچوب مفهومی شان در اخبار قدرت و رسانه های خارجی اعتبارزدایی از قدرت ایران بود.

این اتفاق در حوزه خبر رخ داد و حتی در حوزه های مختلف همچون  فیلم، موشن گرافی و انیمیشن هم اینچنین است؛ بنابراین اگر بتوان مخاطب را با روایت های رسانه ها و نوع روایت های رسانه ها آشنا کرد، این فرهنگ مصرف حتما در مخاطب شکل می گیرد و از آن بالاتر اینکه بیاییم به مخاطب یاد دهیم خودش تولید روایت کند.

ما باید به مخاطب آموزش دهیم که خودش از روزمرگی هایش تولید روایت کند، این تولید روایت کردن همان فرهنگ مصرف و همان آموزش است؛ بنابراین برای آنکه که مخاطب بتواند از خود روایت خوبی را در شبکه های اجتماعی اش تولید کند، نیاز دارد دقت بیشتری داشته باشد تا بازخوردهای بهتری دریافت کند.

** چرا مفهوم سواد رسانه ای را کلیشه می دانید؟ - معتقدم واژه سواد رسانه در جایگاه خودش استفاده نمی شود و تبدیل به کلیشه شده است؛ ما نقش سواد رسانه را به نقش شناخت از رسانه و شبکه های اجتماعی برگردان کنیم یعنی رسانه ها و شبکه های اجتماعی را بشناسیم و به شناخت فضای متحول ارتباطی اطراف مان بپردازیم.

این شناخت می تواند مسیر را برای مان روشن کند که چه مصرفی از رسانه داشته باشیم و تا چه اندازه ای فضای گسترده رسانه های نوین و فضای مجازی استفاده کنیم.

فضای مجازی چارچوب ندارد فضای مجازی چارچوب ندارد و همین موضوع سبب شده است تا مخاطبان ما هر چیزی را در این فضا مصرف کنند.

مصرف هر چیزی ریشه در نداشتن فرهنگ مصرف است؛ بنابراین اگر فرهنگ مصرف را با رویکرد تولید محتوا، آموزش تولید محتوا و آموزش مهارت به مخاطب یاد دهیم، شاهد اتفاقات خوبی خواهیم بود.

به هیچ عنوان موافق رژیم مصرف نیستم؛ همانطور که موافق فیلترینگ نیستم، موافق منع کردن استفاده از رسانه ها نیستم.

برای مثال فردی که گرسنه است نمی تواند غذا نخورد بلکه او حتما برای رفع گرسنگی اش باید غذا بخورد اما موضوع سر نوع غذا است، یعنی چه نوع خوراکی و چه نوع مصرفی داشته باشد که این موضوع با آموزش دادن و تولید قابل حل است.

** چه کسی در این میان تعیین می کند که مخاطب ما در مورد فضای مجازی چه رژیمی داشته باشد؟ - الگوی مصرف رسانه ای براساس فضای متحول ارتباطی هر فردی تعیین می شود، ما امروز می توانیم بگوییم بسیاری از فرهنگ ها و رفتارهای ما در جامعه رسانه ای شده است؛ بنابراین فردی نمی تواند برای فرد دیگری تعیین کند که چه رژیمی داشته باشد، حتی پدر ومادر نمی تواند به فرزند بگوید که چگونه از رسانه استفاده کنم.

ضرورت تولید محتوا در فضای مجازی معتقدم باید برگردان کنیم به این سمت که به کاربران فضای مجازی و شبکه های اجتماعی و رسانه های نوین یاد دهیم که تولید محتوا کنند.

اگر ما آمدیم و به کاربران شبکه اجتماعی، آموزش های تولید در فضای مجازی را ارائه کردیم، این کاربر خودش به سمت رژیم مصرف و الگوی مصرف حرکت خواهد کرد؛ بنابراین بنظرم ابتدا باید واژه فرهنگ مصرف را جایگزین رژیم مصرف کنیم و دوم آنکه به کاربران آموزش دهیم که چگونه در این فضا اقدام به تولید محتوا کنند و  شخصا مصرف کننده پیام نباشند بلکه به عنوان تولیدکننده پیام اثربخش شوند.

  معتقدم با این نگاه می توانیم بسیاری از مخاطرات حوزه فضای مجازی همچون فیک نیوز و اخبار فیک، اطلاعات مبتذل و دیگر مسائل را مدیریت کنیم، یعنی شما  هم در داخل فضای مجازی باشید و هم کاربر و هم اثرگذار باشید که الگویش همین است؛ الگوی تولید محتوا.

فرد اگر به دنبال تولید محتوا در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی در حوزه های علاقمندی هایش برود، قطعا مجبور می شود برای این تولید سطح اطلاعات ودانشش را افزایش دهد و حتی به دنبال نرم افزار و کتاب و ابزارهای مهارتی برود که به نظرم در همین نقطه ما هم واژه مصرف را به جای رژیم مصرف، یک تغییر رفتار و تغییر الگو شکل داده ایم و هم آنکه اشتغالزایی کرده ایم.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: رسانه - فرهنگ - مصرف - سواد رسانه ای - شبکه های اجتماعی - کاربران - استفاده - کنیم - خانم خانه دار - مدرس دانشگاه - تولید محتوا - تولید - روایت - فضای مجازی - سواد - خانه دار - دانشگاه - کارشناس - اجتماعی - علیرضا - نوآوری - نزدیک - شناخت - مختلف - محتوا - آموزش - زمانی - امروز - مجازی - آشنا

آخرین اخبار سرویس:
دانلود آهنگ جدید ابوالفضل پیروزی بنام حال این روزا

دانلود آهنگ جدید مجید ادیب بنام پیاده رو

دانلود آهنگ جدید حسام علیزاده بنام افعی سیاه

فورتنایت از فروشگاه های موبایلی حذف شد/ مراسم GDC سال 2021 به صورت حضوری خواهد بود!/ ارزش برند مایکروسافت برای اولین بار از گوگل پیشی گرفت

دانلود آهنگ جدید پژمان طالبی بنام برج میلاد

وبینار «گذار از کسب و کارهای سنتی به دیجیتال» برگزار می شود

دانلود آهنگ جدید رایمون بنام وای وای

دانلود آهنگ جدید هرمز احمدوند بنام جادوی عشق

اتاق ایران| چهاردهمین وبینار آموزشی کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات، 26 مرداد برگزار می شود

استفاده از پهپادها برای ارسال مرسولات در مواقع خاص

استفاده از پهپادها برای ارسال مرسولات در مواقع خاص

تحریف ضرب المثل های ایرانی توسط شبکه وهابی!

کرونا و بازی های کامپیوتری

آمار کرونا در ایران و جهان (1399/05/24)

فیلم| دوربین مخفی: کپی کردن کارت بانکی مشتری ها

کشف ویروسی کشنده تر از کرونا در قزاقستان

مخترع پیکسل درگذشت

مخترع پیکسل درگذشت

ابداع چراغ مطالعه هوشمندی که برای کودکان کتاب می خواند

خطای 501 سرور چیست و چه موقعی رخ می دهد | آموزش رفع خطای 501

نخستین استقرار سامانه پشتیانی رایتل

ابداع چراغ مطالعه هوشمندی که برای کودکان کتاب می خواند

آموزش دوخت شلوار بدون الگو

اطلاعات جدیدی درباره پردازنده های Tiger Lake و پردازنده گرافیکی Xe منتشر شد

حل مسئله های ریاضی با برنامه گوگل لنز

قیمت بهترین انواع گوشی با دوربین مناسب چقدر است؟

فراخوان ثبت نام هیئت‎های مذهبی در سامانه هیئت آنلاین

گزارش| مشکلات اینترنت استان زنجان صدای مشترکان را درآورد؛ آیا وعده های وزیر جوان محقق می شود؟

لزوم شناسایی آسیب سرویس های ارائه شده در فضای مجازی

کمک گوگل به افراد کم بینا با یک برنامه نوین

اپیک گیمز به دلیل حذف بازی فورتنایت از گوگل و اپل شکایت کرد

افزایش 10 برابری پهنای باند در استان کرمانشاه

افزایش 10 برابری پهنای در باند استان کرمانشاه

افزایش 10 برابری پهنای باند استان کرمانشاه

فورتنایت از فروشگاه های موبایلی حذف شد

استقرار سامانه پشتیبان در رایتل به مدت یک هفته

گوشی جدید شیائومی با شارژ 23 دقیقه ای باتری عرضه شد

تاریخ معرفی و عرضه آیفون 12 لو رفت

آغاز ثبت نام رانندگان سرویس مدارس از 25مرداد| اعلام نحوه فاصله گذاری اجتماعی در سرویس ها

حل مسئله های ریاضی با برنامه گوگل لنز

روش پیدا کردن Control Panel در سیستم عامل مک

انجام آزمایش سواب بینی توسط ربات

دانلود Google Drive 2.20.321.01 نرم افزار گوگل

بازی های رایگان مخصوص اسمارت دلیوری ایکس باکس سری ایکس مشخص شدند

جذاب ترین تصاویر پس زمینه (24 مرداد)

از دانلود اپلیکیشن آموزش بدنسازی تا دانلود فیلتر نور آبی نمایشگر

گوگل یافتن پوشش زنده رویدادهای ورزشی را ساده کرد

دانلود WhatsApp Messenger Beta 2.20.198.3 – جدیدترین و آخرین نسخه واتس اپ

بازیابی پیام های پاک شده

برملا شدن راز های شما از طریق میزان کثیفی صفحه گوشی

برملا شدن راز های شما از طریق میزان کثیفی صفحه گوشی

آموزش گام به گام ورد قسمت دوازدهم

شیائومی از اولین گوشی با تراشه اسنپدراگون 768G رونمایی کرد

دانلود آهنگ جدید وحید راد بنام بارون

دانلود آهنگ جدید سیاوش قاسمی بنام آرامش

دانلود آهنگ جدید کارا بنام یه دنده

دانلود آهنگ جدید آیدین آریا بنام ای خدا

راه هایی برای مدیریت مصرف اینترنت

فراخوان ثبت نام هیئت‎های مذهبی در سامانه هیئت آنلاین

مدیر آموزش و پرورش: 300 مدرسه ملایر به اینترنت تجهیز شد

دانلود Google Play Store 20.4.13 برنامه فروشگاه گوگل

آخرین آمار مبتلایان به ویروس کرونا

دانلود آهنگ جدید امین والایی بنام آرامم

مدیر آموزش و پرورش: 300 مدرسه ملایر به اینترنت تجهیز شد

خطرات رعایت نکردن نکات امنیتی در شبکه های اجتماعی

6 نکته برای ایمن ماندن در شبکه های اجتماعی

6 نکته برای ایمن ماندن در شبکه های اجتماعی

فناوری بهترین راه مقابله با کرونا نیست/ لزوم اتخاذ رویکردهای بلند مدت

دانلود آهنگ جدید علیرضان بنام من هنوز

دانلود آهنگ جدید علیرضا قاضی بنام دیوونگی

دانلود آهنگ جدید ساوان بنام حبس خانگی

خیابان بدون چراغ قرمز سوژه فضای مجازی شد + فیلم

دانلود آهنگ جدید میلاد فتاحی بنام چشمای بارونی

ورد شفابخش کرونا

دانلود آهنگ جدید حمید کیا بنام دل من

دانلود آهنگ جدید دی جی نوید بنام شب عشق (رمیکس)

دانلود آهنگ جدید یوسف زند بنام چشم گربه ای

داغ های مجازی

دانلود آهنگ جدید عرفان پروری بنام همینجوری عاشق

ویروس های گوشی خود را با ترفند های آسان حذف کنید

ویندوز 10 ایکس، سیستم عامل جدید ویندوز

روش محدود کردن افراد برای ریپلای زدن به توییت شما در شبکه اجتماعی توییتر

6 نکته برای ایمن ماندن در شبکه های اجتماعی

دانلود IGTV 154.0.0.32.123 – برنامه تلویزیون اینستاگرام

دانلود گوگل کانتکت Google Contacts 3.29.1 برنامه دفتر تلفن گوگل

قبل از خرید گوشی دست دوم چه اقدامی الزامی است؟

مودیان مالیاتی قزوین مراقب کلاهبرداری های افراد سودجو باشند

کودک زنجیر‎شده‎ای که در طویله حیوانات پیدا شد/ قیمت روز گوشی موبایل در 23 مرداد/ لحظه کوبیدن مشت به صورت داور در مسابقه دوستانه!

اوبر فعالیت خود در کالیفرنیا را متوقف می کند / ال جی در حال ساخت یک گوشی با نمایشگر متحرک است / اطلاعات دو گوشی میان رده مرموز ریلمی فاش شد

دانلود آهنگ جدید علیرضا افضلی بنام عاشقم شو

حذف 7 میلیون پست دروغین درباره کرونا از فیس بوک

لزوم ارتقاء تجهیزات نوین الکترونیکی در گمرک مرزی دوغارون تایباد

کمک گوگل به افراد کم بینا با یک برنامه نوین

دانلود آهنگ جدید پوریا خانی بنام مستان

دانلود آهنگ جدید علی عطا بنام لجباز

استخدام منشی خانم با روابط عمومی بالا در معماری داخلی آدین

دانلود آهنگ جدید وحید یاری و آرش مسکنی بنام بی چتر

گوشی هوشمند شیائومی می 10 اولترا از نمایشگر TCL استفاده می کند

دانلود آهنگ جدید بوی گود بنام یه جوون سر خورده

آمار کرونا در ایران و جهان (1399/05/23)

استفاده کلیشه ای از واژه «سواد رسانه ای»

استفاده کلیشه ای از واژه «سواد رسانه ای»