مطالب مرتبط:
لزوم ضمانت اجرای کافی اخذ مالیات از خانه های خالی
لزوم ضمانت اجرای کافی اخذ مالیات از خانه های خالی
لزوم ضمانت اجرای کافی اخذ مالیات از خانه های خالی
طرح جدید مجلس برای تشخیص خانه های خالی؛ نرخ مالیات بر خانه های خالی افزایش می یابد
عرضه مسکن در بورس خانه را ارزان می کند؟
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 17 تیر 1399 ساعت 02:252020-07-06اقتصادي

قیمت مسکن با اجرای مالیات بر خانه های خالی کاهش می یابد/عرضه هم باید افزایش یابد


یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: موضوع مالیات بر خانه های خالی در مجلس یازدهم هم در دستور کار است تا با اجرای این طرح هم برای دولت منبع درآمدی ایجاد شود و هم با عرضه این واحد ها، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در برنامه بی قاب بی نقاب رادیو گفت و گو  با حضور ابوالفضل نوروزی کارشناس مسکن و علی اکبر کریمی نماینده مجلس شورای اسلامی موضوع راهکارهای ایجاد تعادل بازار مسکن بررسی شد.

*70 درصد تقاضا بازار مسکن را تقاضا سرمایه ای تشکیل می دهد  نوروزی با اشاره به ریشه های اصلی ایجاد بحران مسکن در کشور گفت: نخستین ریشه وضعیت فعلی بازار مسکن، کمبود عرضه مسکن است چرا که هر بازار وقتی کمبود عرضه وجود داشته باشد، شکاف بین عرضه و تقاضا باعث افزایش قیمت هامی شود و بازار مسکن هم از این قاعده مستثنی نیست.

وی افزود: طبق مطالعات طرح جامع مسکن باید تا افق 1404 سالانه یک میلیون مسکن در کشور ساخته می شد اما متأسفانه در 6 تا 7 سال گذشته در بهترین حالت سالانه صرفا 350 هزار واحد مسکونی ساخته شده است که مجموعا 4 میلیون کمبود مسکن را فقط در 6 تا 7 سال گذشته نشان می دهد.

این کارشناس مسکن خاطر نشان کرد: ریشه دوم معضل بازار مسکن را باید در تقاضاهای سرمایه ای بازار مسکن جست و جو کرد که تا 70 درصد تقاضا کل هم می رسد یعنی از هر 10 خانه ای که ساخته می شود 7 خانه توسط دلالان و و سوداگران خریداری می شود.

نوروزی افزود: به عبارتی از یک سو عرضه مسکن کم است و از سوی دیگر همین عرضه کم هم به متقاضیان واقعی مسکن نمی رسد و دلالان بازار مسکن را بر هم می زنند.

وی با تاکید بر اینکه طرح مالیات بر خانه های خالی اگر به شکل موثری اجرا بشود هم باعث افزایش عرضه خانه های خالی می شود و هم از تقاضاهای سرمایه ای جلوگیری می کند، اظهار داشت: احتکار مسکن الان یک موضوع جدی است و بر اساس سرشماری سال 95 حدود 2.

5 میلیون خانه خالی در کشور وجود دارد که البته با توجه به گذشت 4 سال احتمالا این آمار افزایش هم یافته است.

نوروزی اضافه کرد: البته وقتی از اخذ مالیات از خانه های خالی صحبت می شود هدف اخذ مالیات از یک خانه خالی یک خانواده نیست بلکه هدف اخذ مالیات از افرادی است که تعداد زیادی خانه خالی داشته و منتظر هستند تا بعد از گران شدن قیمت ها آن ها را عرضه کنند.

وی با تاکید بر اینکه باید قوه قضاییه با خانه های خالی و احتکار شده برخورد قانونی را انجام دهد اما راهکار اصلی تنظیم گری دولت به وسیله مالیات است چرا که مالیات هم ابزار افزایش درآمد است و هم ابزار تنظیم گری اقتصادی، گفت: اخذ مالیات بر خانه های خالی در سال 94 و طبق قانون اصلاح قانون مالیات های مستقیم به تصویب رسید و بر اساس آن وزارت راه و شهرسازی مکلف بود که ظرف مدت 6 ماه سامانه املاک و اسکان را برای اجرایی شدن این قانون به بهره برداری برساند اما متاسفانه این کار در زمان وزارت عباس آخوندی انجام نشد.

*مستاجران از تمدید اجاره نامه خود ناتوان هستند کریمی در این برنامه رادیویی درباره تاثیر مالیات بر عایدی املاک بر بازار مسکن گفت: مجلس دهم در رابطه با بحث مالیات بر عایدی املاک و مسکن، طرحی را آماده کرد اما چون مجلس دهم تمام شد آن طرح به سرانجام نرسید.

وی افزود: دولت گرچه ادعا می کرد لایحه ای برای مالیات بر مجموع درآمد و عایدی سرمایه در حال آماده شدن است اما تا الان لایحه ای را به مجلس تحویل نداده است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس خاطر نشان کرد: شرایط تورمی و فرصت هایی که بازار املاک و مسکن ایجاد کرده است موجب شده است تا ثروتمندان سودهای باد آورده و هنگفتی را کسب کنند و اگر از این سودها مالیات اخذ شود، می توان منابع حاصل از آن را به صورت یارانه به افراد کم درآمد اختصاص داد کریمی گفت: متاسفانه بازار مسکن در حال حاضر مستاجران را به سختی انداخته است و بسیاری از مردم امکان این که بتوانند اجاره خانه را تمدید کنند یا خانه ای دیگر در همان محله پیدا کنند را ندارد و مجبور شده اند که به محلات دیگر بروند که این امر مشکلات زیادی را برای مردم ایجاد کرده است.

وی اضافه کرد: قیمت مسکن تابعی از عرضه و تقاضا است و با توجه به این که بعد از طرح مسکن مهر هیچ طرحی که بتواند به عرضه انبوه مسکن منجر شود، وجود نداشته است عملا کشور با کمبود مسکن مواجه شده است.

در چندین سال اخیر سالانه حدود 300 هزار واحد مسکن در کشور تولید شده است که عمدتا برای اقشار متوسط و متوسط روبه بالا بوده است و از این جهت اقشار ضعیف حتما برای خانه دار شدن نیازمند حمایت هستند.

*مجلس باید بر اخذ مالیات بر خانه های خالی نظارت می کرد نوروزی در واکنش به اظهارات عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در این برنامه رادیویی گفت: بحثی که آقای کریمی بیان کردند درباره مالیات بر عایدی سرمایه بود در حالی که موضوع اصلی بحث در این برنامه این بود که چرا مالیات بر خانه های خالی اجرایی نمی شود و چرا مجلس از جایگاه نظارتی خودش استفاده نمی کند.

وی افزود: مجلس یک جایگاه نظارتی است اما از سال 94 تاکنون که مالیات بر خانه های خالی اجرایی نشده است، مجلس به شکل موثری بر این موضوع نظارت نکرده است در حالی که مجلس می توانست دولت را به اجرای قانون مجبور کند.

البته الان هم دیر نشده است و مجلس می تواند یک بازه زمانی را برای اخذ مالیات بر خانه های خالی به وزاری مربوطه اعلام کند تا با اخذ مالیات کمکی به بازار اجاره کشور شود.

این کارشناس مسکن خاطر نشان کرد: آقای آخوندی اعتقادی به اخذ مالیات از خانه های خالی نداشت و چندین دفعه مصاحبه کرد که قانون اخذ مالیات از خانه های خالی مشکل دارد اما به عنوان یک مسئول برای رفع مشکلات قانون هیچ اقدامی در مجلس و دولت انجام نداد.

  نوروزی ادامه داد: البته من هم معتقدم که قانون مالیات بر خانه های خالی ایراد داشت اما این ایراد به نرخ مالیات بر می گشت که موثر نبود و نمی توانست بازدارندگی ایجاد کند.

بر اساس آن قانون، مالیات یک خانه خالی یک میلیارد تومانی سالانه حدود 10 میلیون تومان می شد که رقم بازدارنده ای نبود ولی اگر همین قانون هم اجرا می شد بر اساس محاسبات حدود 10 هزار میلیارد تومان برای دولت درآمد ایجاد می کرد.

اگر قانون مالیات بر خانه های خالی اجرا می شد علاوه بر درآمد زایی برای دولت، ایرادات آن قانون هم خودش را نشان می داد و اکنون در سال 99 با یک قانون مترقی که ایرادات آن رفع شده بود، مواجه بودیم.

نوروزی گفت: البته در سایه کم کاری مسئولین نهایتا سامانه املاک و اسکان اواخر سال 98 آماده شد اما هیچ گونه اطلاعاتی در آن بارگذاری نشده است و برای همین لازم است تا دستگاه های مختلف همچون شهرداری ها،وزارت دادگستری، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، وزارت نیرو و وزارت کار ، تعاون و رفاه اجتماعی اطلاعات خود را در اختیار سامانه املاک و اسکان قرار دهند.

اگر این سامانه با استفاده از اطلاعات سایر دستگاه ها تکمیل شود، می توان خانه های خالی را شناسایی کرد تا بعد سازمان امور مالیات اقدام به اخذ مالیات از آن ها کند البته در بودجه سال 99 شهرداری ها موظف شدند که برای شناسایی خانه های خالی کمک کنند و در مقابل 50 درصد از درآمدهای اخذ شده را دریافت کنند.

*مجلس اخذ مالیات از خانه های خالی را پیگیری می کند کریمی نیز در ادامه گفت: آن چیزی که آقای نوروزی به آن اشاره کردند، بحث قانون مالیات های مستقیم سال 94 است که ماده ای هم در آن در رابطه با اخذ مالیات از خانه های خالی آورده شده بود اما چون آن ماده ملاحظات اجرایی را در نظر نگرفته بود، اجرایی نشد.

وی ادامه داد: سازمان امور مالیاتی هم می گفت که باید اطلاعات خانه های خالی در اختیار این سازمان قرار گیرد تا بتواند مالیات ها را اخذ کند اما دستگاه های دیگر ظاهرا به بهانه های مختلف این اطلاعات را یا نداشتند یا در اختیار سازمان امور مالیاتی نمی گذاشتند و برای همین هم این ماده قانون مالیات های مستقیم اجرا نشد.

 البته مجلس با توجه به وظایف نظارتی خود به موضوع اخذ مالیات بر خانه های خالی ورود کرد اما دولت اراده و عزمی برای اجرای آن نداشت.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: موضوع مالیات بر خانه های خالی در مجلس یازدهم هم در دستور کار است تا با اجرای این طرح هم برای دولت منبع درآمدی ایجاد شود و هم با عرضه این واحد ها، قیمت ها در بازار مسکن کاهش دهد.

البته با توجه به ازدواج جوانان و لزوم جایگزینی واحدهای فرسوده، به نظر می رسد که راهکار اصلی مدیریت بازار مسکن، عرضه انبوه مسکن در سراسر کشور باشد.

این نماینده مجلس در پایان اضافه کرد: متأسفانه حجم تولید مسکن در کشور در سال های اخیر به هیچ وجه با این نیاز کشور متناسب نبوده است و در حال حاضر تقاضای متراکم شده در طی سال های اخیر به بازار مسکن فشار می آورد و موجب افزایش بی رویه قیمت ها شده است البته ناگفته نماند که هجوم نقدینگی گسترده به بازار مسکن هم در این قضیه موثر بوده است.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: مالیات بر خانه های خالی - بازار مسکن - مسکن - بازار - خانه های خالی - کمیسیون صنایع و معادن مجلس - عرضه - کمیسیون صنایع و معادن - مجلس شورای اسلامی - تقاضا - علی اکبر کریمی - کمیسیون صنایع - نوروزی - افزایش - مجلس - مالیات - صنایع و معادن - نماینده مجلس - شورای اسلامی - عرضه و تقاضا - افزایش قیمت - مجلس یازدهم - موضوع - کمبود - دستور کار - قیمت - خبرگزاری - خالی - خانه - علی اکبر

آخرین اخبار سرویس:
روش محاسبه قبض آب در فصول سرد سال متفاوت است؟

شمار ابتلای جهانی به ویروس کرونا از 32 میلیون نفر گذشت

ذخایر نفت عربستان رکورد پنج ماهه زد

یادداشت همتی درباره اصلاح نظام بانکی

اختصاص 102 میلیارد تومان برای توسعه مکانیزاسیون مازندران

پول مردم قربانی بورس؟!/ ازدواج آسان به لطف کرونا/مسکن از بیراهه نقدینگی به مقصد نمی رسد

ذخایر نفت عربستان رکورد پنج ماهه زد

بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی اقدامات بنیانی انجام داده است

از برداشت انگور تا تولید کشمش

ثبت بدترین عملکرد اقتصادی اسپانیا

تقاضای دلار در بازارهای جهانی بالا رفت

2 هزار و 100 نیروی شغل اولی در استان اردبیل جذب می شوند

استخدام کارشناس تولید محتوا خانم در خراسان رضوی

استخدام کارشناس کنترل کیفیت آقا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام حسابدار در یک شرکت معتبر در غرب تهران

استخدام تکنسین تعمیرکار مکانیک و تکنسین برق در البرز

استخدام کارشناس فنی آقا (رشته برق) در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام 5 ردیف شغلی در شرکت کویر موتور در تهران

تقاضای دلار در بازارهای جهانی بالا رفت

سه پیش بینی از نرخ دلار در روز پنج شنبه

ثبت بدترین عملکرد اقتصادی اسپانیا

استخدام مدیر بازرگانی خانم در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام مهندس مکاترونیک آقا در یک کارخانه معتبر در البرز

استخدام 5 عنوان شغلی در شرکت اسمارت بانی در تهران

استخدام حسابدار و فروشنده در یک شرکت خودرویی در تهران

چه رشته هایی بازار کار خوب دارند؟

تخریب کامل انبار سوخته در شهر لبنیات

مظنه رهن و اجاره آپارتمان در جوانمرد قصاب

ثبت بدترین عملکرد اقتصادی اسپانیا

عکس نوشته های اسم جواد برای پروفایل

استخدام 6 عنوان شغلی از فارس جهت کار در مازندران

استخدام کارشناس حسابدار خزانه خانم در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام 4 عنوان شغلی با مزایا در هلدینگ معتبر در کرج

استخدام مدیر منابع انسانی آقا در یک شرکت معتبر در تهران

بازگشت دوباره شاخص بورس به کانال 1.6 میلیون واحد

استخدام فروشنده آقا در فروشگاه خانه ایده آل در البرز

وضع وخیم اقتصاد امارات

استخدام راننده در شرکت اصفهان شکلات- کامور در اصفهان

استخدام کارشناس مکانیک در یک شرکت مهندسی در اصفهان

استخدام مدیر تولید در یک شرکت معتبر تولیدی در تهران

استخدام کارشناس فروش در شرکت پارسیان فیبر ارتباط در تهران

# دلار

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی در یک کارخانه معتبر در اصفهان

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ در یک شرکت معتبر در تهران

رنگ های پاییز (15)

استخدام 3 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر بهداشتی دارویی در تهران

چاقوی سلاخ های ایران عوض شد!

استخدام کارشناس فروش در یک واحد تولیدی صنعتی در اصفهان

استخدام کارشناس تعمیرات و نگهداری آقا در تهران

معضل مقالات سلب اعتبارشده در ایران و جهان

استخدام کارشناس برنامه ریزی تولید آقا در تهران

معضل مقالات سلب اعتبارشده در ایران و جهان

استخدام مدیر تولید و کارشناس کنترل کیفیت در قزوین

استخدام دامپزشک در یک شرکت معتبر در البرز

اعتراف وزیر عربستانی به شرایط وخیم اقتصادی این کشور

وضع وخیم اقتصاد امارات

استخدام کارشناس تحقیق و توسعه (رشته مکانیک) در تهران

کارخانه نوآوری با موضوع تجاری سازی پسته در دامغان راه اندازی می شود

نقش پول در تعبیر خواب صرافی

وضع وخیم اقتصاد امارات

استخدام مامور خرید آقا با حقوق ثابت، مزایای قانون کار در البرز

استخدام کارشناس روابط عمومی و کارشناس فروش در البرز

ضرب الاجل به بانک ها برای پرداخت تسهیلات کرونا

نقش پول در تعبیر خواب صرافی

استخدام مدیر مالی و اقتصادی در یک شرکت معتبر در شمال شرق تهران

عبور مبتلایان به کووید-19 در جهان از مرز 32 میلیون تن/ کاهش «نرخ مرگ» به 4 درصد

سهم زنان از هیئت مدیره 500 شرکت برتر جهان

اعتراف وزیر عربستانی به شرایط وخیم اقتصادی این کشور

استخدام کارشناس سئو در شرکت معتبر تولیدی و بازرگانی در تهران

استخدام 14 عنوان شغلی در فناوران اطلاعات خبره در تهران

استخدام سرپرست تولید مبل آقا (رشته مهندسی صنایع) در تهران

حقوق بازنشستگان دو برابر شد

سکوت ستادِ گمرک درخصوص مجوز ترخیص ته لنجی با معیار شمارش و پیمایش وانتی

700پورشه مگر نخود لوبیاست که واردکننده اش معلوم نباشد؟ | وزیر و وکیلش هم معلومند

استخدام کارشناس الکترونیک ( فشار ضعیف ) آقا در تهران

استخدام کارشناس ارشد فروش آقا در فارس

استخدام کارشناس کنترل کیفیت و بازرس کنترل کیفیت در البرز

یک میلیارد دلار گواهی ارزی صادر شد

همتی: بانک مرکزی در دو سال اخیر برای اصلاح نظام بانکی اقدامات بنیانی انجام داده است

ضرب العجل به بانک ها برای پرداخت تسهیلات کرونا

استخدام کارمند فروش آقا با حقوق ثابت، پورسانت و بیمه در فارس

استخدام کارشناس مالی و مدیر مالی در شرکت عقیق پارسیان در تهران

بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی اقدامات بنیانی انجام داده است

یک میلیارد دلار گواهی ارزی صادر شد

بورس همچنان در صدر بازدهی بازارها ماند

سهم فقرا از زندگی ثروتمندان؛ دی اکسید کربن

طرحی با 200 هزار میلیارد تومان بار نقدینگی اضافی

حقوق بازنشستگان دو برابر شد

راه هایی برای افزایش متابولیسم بدن

افتتاح 6 طرح آبرسانی روستایی در شهرستان های کاشان و آران و بیدگل

قیمت ارزهای دیجیتال+ جدول ارزش ریالی هر ارز

استخدام کارشناس فروش خانم در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام مدیر تبلیغات در صنایع بسته بندی تک ایران در تهران

استخدام تکنسین فنی آقا در شرکت پایا صنعت هواسپهر در البرز

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس برق از تهران جهت کار در عسلویه

استخدام کارشناس فروش خانم با حقوق و مزایا در تهران

استخدام کارمند تحقیق و توسعه بازار در جهت کار در تهران و البرز

گلکسی S20 FE سامسونگ معرفی شد

8 کشتی حامل کالای اساسی در بندر امام (ره)

قیمت مسکن با اجرای مالیات بر خانه های خالی کاهش می یابد/عرضه هم باید افزایش یابد

قیمت مسکن با اجرای مالیات بر خانه های خالی کاهش می یابد/عرضه هم باید افزایش یابد