مطالب مرتبط:
بازگشت هزینه های خوابگاه دانشجویی دانشگاه بندرعباس به دانشجویان
نحوه بازگشایی خوابگاه های دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس
معاون دانشجویی دانشگاه امیرکبیر: برنامه ای برای بازگشایی خوابگاه ها نداریم
امکان بازگشایی خوابگاه های دانشجویی دانشگاه خوارزمی وجود ندارد
بازگشت هزینه های خوابگاه دانشجویی دانشگاه بندرعباس به دانشجویان
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 18 خرداد 1399 ساعت 01:252020-06-06پزشكي

نگرانی دانشجویان از بازگشایی دانشگاه ها/ جای خالی اقلام بهداشتی در خوابگاه های دانشجویی


هرچند پروتکل رعایت بهداشت به دانشگاه های علوم پزشکی و خوابگاه ها ابلاغ شده است اما برخی دانشجویان علوم پزشکی می گویند در محل اسکان آنها، این پروتکل ها رعایت نمی شود.

- خبرگزاری فارس-گروه سلامت: بر اساس اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا، دانشگاه ها از روز گذشته 17 خرداد بازگشایی شدند، این خبر روز 26 اردیبهشت اعلام شد و پس از آن بررسی ها پیرامون برخی از مکان ها که بازگشایی آنها سخت است مثل خوابگاه ها شروع شد.

  نباید از این نکته غافل شد که در خوابگاه ها تعداد زیادی دانشجو از شهر های مختلف حضور دارند و در اتاق هایی 4 تا 7 نفره که وسعت هر کدام در نهایت به 30 متر می رسد، زندگی کرده و از آشپزخانه مشترک، سرویس حمام و دستشویی مشترک استفاده می کنند.

خوابگاه ها در حالت عادی روزانه باید چندین بار ضدعفونی و تمیز شوند و این فرایند با شیوع ویروس کرونا، ویروسی که ناشناخته است و راه درمانی برای آن وجود ندارد، اهمیت بیشتری پیدا می کند؛ موضوعی که نگرانی دانشجویان را در پی داشت و بسیاری از آنها در شهرهای مختلف خواستار تعویق مجدد بازگشایی دانشگاه ها و خوابگاه ها شدند.

*نگرانی از شیوع کرونا  برای بررسی وضعیت خوابگاه های دانشجویی با تعدادی از دانشجویان علوم پزشکی سراسر کشور ارتباط برقرار کردیم، یکی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی گرگان در این خصوص به فارس گفت: به دنبال اظهارات مدیر کل امور دانشجویی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی مبنی بر اینکه خوابگاه ها با ظرفیت کمتری آماده اسکان دانشجویان می شوند و دانشگاه ها در حال آماده سازی خوابگاه های دانشجویی هستند و در حال فراهم کردن مقدمات از جمله مواد ضدعفونی کننده هستند تا بتوانند دانشجویان را اسکان دهند همچنین در هر اتاق حداقل 2 نفر اسکان می یابد و فاصله گذاری رعایت می شود، هنوز که هنوز است هیچ کدام از این اقدامات انجام نشده و حتی در حال حاضر خوابگاه ها باز هستند و خبری از گندزدایی نیست و با همان شرایط قبل به کار خود ادامه می دهند.

وی ادامه داد: برای مثال خوابگاه های دانشگاه علوم پزشکی گلستان با همان شرایط و ظرفیت قبل به کار خود ادامه می دهند و اتاق ها با ظرفیت قبلی پذیرای دانشجویان هستند و اتاق هایی که 4 یا 5 دانشجوی تحصیلات تکمیلی در آنها اسکان داشتند با همان وضع خود به سر می برند و در مقابل اتاق های دانشجویان مقطع کارشناسی که به دلیل تعطیلی آنها خالی است استفاده نمی شوند.

این دانشجو افزود: متاسفانه رعایت نکات بهداشتی و گندزدایی اتاق ها و فضاهای رفت و آمد نیز مورد توجه مسؤولان خوابگاه ها قرار نگرفته است، آن هم در شهری مثل گرگان که یکی از قطب های اصلی شیوع کرونا بود.

وی با اشاره به تعطیل بودن مدارس پیشنهاد داد: وزارت بهداشت می توانست با همکاری آموزش و پرورش هر منطقه، مدرسه ها را برای اسکان دانشجویان آماده کنند.

*ارائه نشدن ماسک و اقلام بهداشتی یکی از دانشجویان علوم پزشکی همدان نیز درباره وضعیت بازگشایی خوابگاه های این دانشگاه توضیح داد: متأسفانه این دانشگاه از 6 اردیبهشت حضور دانشجویان تحصیلات تکمیلی رو الزامی اعلام کرد.

این در حالی بود که طی این مدت دانشگاه حاضر نشد حتی یک ماسک ساده و دستکش در اختیار دانشجویان قرار بدهد.

از چند هفته قبل هم تعداد زیادی از دانشجویان بین الملل به دانشگاه آمدند.

وی افزود: رعایت نکردن نکات بهداشتی در خوابگاه ها به یکی از دغدغه های اصلی دانشجویان تبدیل شده است.

*شرایط مناسب دانشگاه های علوم پزشکی تهران برای بررسی وضعیت خوابگاه های دانشگاه های علوم پزشکی تهران نیز با یکی از دانشجویان گفت وگو کردیم، این دانشجو در این باره گفت: اولویت بر دانشجویان تحصیلات تکمیلی و دانشجویان پی اچ دی و افرادی که کارهای آزمایشگاهی داشتند شد، هر سه خوابگاه دانشگاه باز هستند و اواخر اردیبهشت فعالیت خود را آغاز کردند.

وی افزود: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته قرار شد که در هر اتاقی بیش از دو نفر حضور پیدا نکنند و دانشجویانی که کار ضروری دارند در خوابگاه حضور یابند و هنوز دانشجویان لیسانس در دانشگاه حاضر نیستند.

این دانشجو گفت: پک بهداشتی تاکنون در اختیار دانشجویان قرار نگرفته است اما هفته گذشته از دانشجویان خوابگاه تست گرفته شد و مکانی خارج از خوابگاه برای آنها درنظر گرفته شد و سوییتی که این دانشجویان در آن حضور داشتند، گندزدایی شد.

وی خاطرنشان کرد: موضوع امتحانات حضوری ملغی شده است و باید دید طی روزهای آینده چه تصمیماتی گرفته خواهد شد.

*لزوم رعایت فاصله گذاری اجتماعی در خوابگاه ها برای بررسی تصمیمات وزارت بهداشت برای اجرای پروتکل های بهداشتی در خوابگاه ها و دانشگاه ها با معاون فرهنگی وزارت بهداشت گفت وگو کردیم.

سیما سادات لاری، معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در اینباره به فارس گفت: اتاق های دانشجویان شرایط قبل را ندارد و از آنجا که بیش از دو نفر نباید در هر اتاق حاضر شوند حضور دانشجویان در خوابگاه ها به صورت شناور خواهد بود.

همچنین با پیگیری های انجام شده اقدامات عملی و امتحانات عملی که باید در بیمارستان ها انجام شود فعلا به تعویق افتاده است و تنها امتحانات عملی که کم خطر بوده برگزار می شود.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت ادامه داد: در وسایل ایاب و ذهاب نیز فاصله گذاری اجتماعی رعایت می شود و دانشگاه ها موظف شده اند تا تعداد وسایل حمل و نقل خود را افزایش دهند.

همچنین رانندگان سرویس توجیه شده اند تا بین هر بار سوار کردن دانشجویان وسیله نقلیه را ضد عفونی کنند.

لاری افزود: در خوابگاه های دانشجویی، اتاق قرنطینه برای دانشجویان در نظر گرفته ایم و دانشجویانی که از قبل در خوابگاه حضور داشته اند تست غربالگری داده اند و همچنین از تمام پرسنل خوابگاه تست گرفته شده و موارد مشکوک را قرنطینه کرده ایم.

*برگزاری پلکانی امتحانات وی درباره بازگشایی دانشگاه های علوم پزشکی و خوابگاه های این مجموعه ها توضیح داد: با تدابیر صورت گرفته تاکنون دانشگاه هایی که اقدام به بازگشایی کرده اند شرایط مطلوبی داشته اند هر چند به دلیل اینکه دانشجویان علوم پزشکی باید دروس عملی را در بیمارستان ها و دانشگاه ها بگذرانند لازم بود در این اماکن حضور یابند و ما نمی توانستیم به برگزاری کلاس ها به صورت تئوری، اکتفا کنیم.

وی با اشاره به تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا برای بازگشایی دانشگاه ها توضیح داد: ما طی روزهای گذشته به صورت ویدئو کنفرانس شرایط بازگشایی را به رؤسای دانشگاه ها اعلام کردیم و تصمیم گرفته شد که بازگشایی خوابگاه ها و دانشگاه ها با توجه به شرایط هر منطقه و به صورت پلکانی صورت گیرد و هر دانشجویی که تمایل داشت ادامه تحصیل را در شهر خود به صورت مهمان بگذارند بدون پرداخت شهریه بتواند این کار را انجام دهد.

*دانشگاه هایی که شرایط مناسب ندارند، تعطیلند لاری ادامه داد: اولویت حضور در دانشگاه ها با دانشجویانی است که ترم آخر خود را می گذرانند لذا تصمیم گرفتیم تا در خوابگاه ها حداکثر دو نفر در هر اتاق اسکان پیدا کنند و تمهیدات لازم در این زمینه نیز انجام شده است و دانشگاه هایی که شرایط مناسب بازگشایی را نداشته اند همچنان تعطیل بوده و بازگشایی ها با تعویق انجام خواهد شد.

به طور مثال دانشگاه های کرمانشاه واهواز شرایط پذیرش دانشجو را نداشته اند و مقرر شد تا پس از فراهم شدن شرایط بازگشایی آنها صورت گیرد.

وی تصریح کرد: پرسشنامه تست سلامت جسمانی در اختیار تمامی دانشجویان قرار خواهد گرفت و همچنین دانشگاه ها موظف هستند با استفاده از دستگاه تب سنج وضعیت سلامت دانشجویان را کنترل کند.

در خوابگاه هایی دانشجویی نیز مواد ضد عفونی کننده و ماسک به صورت پک بهداشتی در اختیار دانشجویان قرار می گیرد و در این زمینه کمبودی وجود ندارد.

وی گفت: برگزاری امتحانات دانشجویان علوم پزشکی به صورت پلکانی خواهد بود.

به این صورت که یکسری دانشجویان با حضور در دانشگاه امتحانات خود را ارائه می دهند و پس از اتمام کار آنها نوبت بعدی دانشجویان برای ارائه امتحان در دانشگاه حاضر خواهند شد که این موضوع باعث می شود ما از 50 درصد ظرفیت دانشگاه  و خوابگاه ها استفاده کنیم.

لاری افزود: به خوابگاه ها توصیه کرده ایم که اماکن عمومی خود را تا اطلاع ثانوی تعطیل کنند و هیچ خوابگاهی حق بازگشایی سالن های ورزشی، سالن مطالعه و نمازخانه را ندارد و سلف سرویس خوابگاه ها نیز تعطیل است.

وی با بیان اینکه دانشجویان می توانند هر گونه تخلف خوابگاه ها را به معاونت فرهنگی دانشگاه اطلاع دهند، افزود: بررسی های ما نشان می دهد که طی هفته های گذشته بیشترین آمار تست مثبت کرونا مربوط به  دانشجویان علوم پزشکی دانشگاه کرمان بوده است که از بین 80 تست انجام شده 17 نفر نتیجه تست شان مثبت بوده که همین موضوع باعث شد انجام تست برای همه دانشجویان صورت گیرد و خوشبختانه در برخی از شهرها این رقم صفر بوده و به طور کلی میزان دانشجویان کرونا مثبت به زیر 10 درصد می رسد.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت  گفت: ما به دلیل اینکه وظیفه تربیت دانشجویان علوم پزشکی و پزشکان را بر عهده داریم باید اقدام به برگزاری کلاس ها می کردیم تا بتوانیم دانشجویان را فارغ التحصیل کنیم لذا توصیه می کنیم دانشجویانی که در خوابگاه ها حضور دارند به رعایت نکات بهداشتی بیش از پیش توجه داشته باشند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازفارس، هرچند بنابر تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا خوابگاه ها و دانشگاه های علوم پزشکی فعالیت خود را از روز گذشته آغاز کرده اند اما باید دید وضعیت رعایت پروتکل های بهداشتی در دانشگاه ها و خوابگاه های دانشجویی طی روزهای آینده چگونه خواهد بود نظارت بر اجرای پروتکل های بهداشتی به چه نحوی انجام می شود.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: خوابگاه - دانشگاه ها - دانشجو - بازگشایی - دانشگاه - دانشگاه های علوم پزشکی - علوم پزشکی - دانشجویان علوم پزشکی - دانشجویان - اقلام بهداشتی - بهداشت - پروتکل - رعایت بهداشت - ویروس - اعلام - رعایت - پزشکی - مشترک - محل اسکان - آشپزخانه - اردیبهشت - دانشجویی - علوم - خبرگزاری - دستشویی - بهداشتی - استفاده - مقابله - روزانه - مختلف

آخرین اخبار سرویس:
2 هزار و 242 همدانی به ویروس کرونا مبتلا شدند/بستری 600 بیمار در مراکز درمانی همدان

خرچنگ نعل اسبی؛ فسیل زنده

پیرمرد 109 ساله کرونا را شکست داد + عکس

اهدای عضو جوان گیلانی به بیماران نیازمند زندگی دوباره بخشید

آمار امروزِ کرونا، فوتی ها و مبتلایان

اعضای بدن دختر جوان 26 ساله کیاشهری اهدا شد

وزیر علوم: کنکور در زمان مقرر برگزار می شود

ابتلای 11 معتاد به کرونا در 3 مرکز ترک اعتیاد

با خود مراقبتی کمتر بیمار شوید و از بیمه تخفیف بگیرید/ پرداخت 90 درصد هزینه های بیماران کرونا توسط بیمه

تعداد مراکز ارائه خدمت به مبتلایان کرونا در تهران به 90 مرکز رسید

نمکی: باید دانشجویان علوم پزشکی را جامعه محور تربیت کنیم

از بستری شدن 8 نفر از کادر درمان هرمزگان تا افزایش 35 درصدی فوتی ها بر اثر کرونا

ضبط برنامه عصر جدید متوقف شد

کرونا ازدواج جوانان را به تاخیر انداخت

فعالیت های آموزشی دانشگاه علوم پزشکی همدان طی هفته جاری تعطیل است

وزیر بهداشت: سالم ترین شیوه برگزاری کنکور را اعلام می کنیم

ثبت تاکنون 20 هزار و 240 مورد مثبت کرونا در خوزستان

میوه هایی که التهاب مفصل را تسکین می دهد

نمکی: سالم ترین شیوه برگزاری کنکور را اعلام می کنیم

ایمن ترین شرایط را برای آزمون ها در نظر می گیریم

دومین شهید سلامت اصفهان بر اثر کرونا درگذشت

موج دوم کرونا شدیدتر است؟

از بستری شدن 8 نفر از کادر درمان هرمزگان تا افزایش 35 درصدی فوتی ها بر اثر کرونا

آیا استفاده از مونوسدیم گلوتامات به عنوان طعم دهنده غذا برای بدن مضر است؟

کرونا ازدواج جوانان را به تاخیر انداخت

کرونا دو قربانی دیگر در کهگیلویه و بویراحمد گرفت/ ثبت 33 فوتی

آزمون های پزشکی و غیرپزشکی به تعویق نمی افتد

وزیر بهداشت: طولانی شدن کرونا مصادف است با حذف همیشگی کنکور در سال جاری

وزیر علوم: کنکور سال 99 در زمان مقرر برگزار می شود

اداره صمت بر قیمت ماسک در کرمانشاه نظارت داشته باشد

طرح تحول سلامت، نجاتگر اصفهان در مبارزه با کرونا شد

وزیر علوم: کنکور سال 99 در زمان مقرر برگزار می شود

هنرمندان ایرانی چگونه گرفتار کرونا شدند؟

شیوع کرونا در شرق گلستان به اوج رسید/ احتمال استقرار بیمارستان صحرایی در گنبدکاووس

خطر جهش کووید19در پاییز

در این استان ایران بوی مرگ به مشام می رسد /ایجاد بیمارستان صحرایی برای کرونایی ها

تیم جراحی بیمارستان صحنه مانع از قطع دست جوان 22 ساله شد

تندگویان: کرونا ازدواج جوانان را به تاخیر انداخت

وزیر علوم: کنکور سال 99 در زمان مقرر برگزار می شود

آخرین آمار مبتلایان به کرونا در استان + فیلم

جان باختن 3 کودک در تربت جام بر اثر کرونا/ برای درمان بیماران با کمبود تجهیزات مواجهیم

وزیر بهداشت: سالم ترین شیوه برگزاری کنکور را اعلام می کنیم

تشخیص کرونا 9 روز قبل از بروز علائم

جان باختن 3 کودک در تربت جام بر اثر کرونا/ برای درمان بیماران با کمبود تجهیزات مواجهیم

تغییر رفتار ویروس کرونا به چه معناست؟

کرونا همین جاست؛ اینجوری بنزین نزن!

آخرین وضعیت برگزاری کنکورهای سراسری

تیم جراحی بیمارستان صحنه مانع از قطع دست جوان 22 ساله شد

نمکی: کرونا امتحانی برای معلم های دانشگاه های کشور است

کرونا ازدواج جوانان را به تاخیر انداخت

پاسخگویی اجتماعی رکن اول آموزش پزشکی/ توسعه کمی را فراموش کنیم

علائم کووید-19 تا چند هفته پس از بهبودی باقی می ماند؟

آخرین وضعیت برگزاری کنکور از زبانِ وزیر بهداشت

تندگویان: کرونا، ازدواج جوانان را به تاخیر انداخت

سهم ما در شیوع کرونا

آخرین وضعیت برگزاری آزمون های سراسری از زبان وزیر بهداشت

صدور اولین chr(034)گذرنامه کروناchr(034) در دانمارک

پیشنهادهای نظام پزشکی به وزیر بهداشت برای کاهش انتقال کرونا

اسرار ویتامین D

موج دوم کرونا در روسیه بزودی از راه می رسد

فوت دکتر سید محمد موسوی بر اثر ابتلا به کرونا در اصفهان

آخرین وضعیت برگزاری کنکور از زبانِ وزیر بهداشت

21 واکسن ضد کرونا به مرحله آزمایش بالینی روی انسان رسیدند

پاسخگویی اجتماعی رکن اول آموزش پزشکی/ عینک توسعه کمی را از چشم برداریم

دکتر سید محمد موسوی دومین شهید سلامت اصفهان شد

کرونا روی مو هم زنده می ماند؟

علت سردرد + درمان

تعداد مبتلایان به کرونا در افغانستان از 34 هزار نفر گذشت

آخرین وضعیت برگزاری کنکور ها از زبان وزیر بهداشت

تعداد فوتی های مبتلا به کرونا در این استان رکورد زد

وزیر بهداشت: سالم ترین شیوه برای برگزاری کنکور اتخاذ خواهد شد

آخرین وضعیت برگزاری کنکورها از زبانِ وزیر بهداشت

کرونا ازدواج جوانان را به تاخیر انداخت

مدیر کل ورزش و جوانان خوزستان به پویشchr(034)من_ماسک_می زنمchr(034) پیوست+ببینید

آمار کرونا تا 20 تیر

اولین و مهم ترین تجویز و نسخه درمانی برای موارد مثبت کرونا

کرونا دو قربانی دیگر در کهگیلویه و بویراحمد گرفت/ ثبت 33 فوتی

باید دانشجوی پزشکی جامعه محور و درد آشنا تربیت کنیم

آخرین وضعیت برگزاری کنکورها از زبان وزیر بهداشت

کرونا در هرمزگان 10 قربانی دیگر گرفت

آنچه به بیمار خدمات می دهد، انسان عاشق است

افزایش شانس زنده ماندن کرونایی ها با لیپوساکشن و سلول بنیادی

وزیر بهداشت: سالم ترین شیوه برگزاری کنکور را اعلام می کنیم

وزیر بهداشت: تکلیف کنکور را مشخص می کنیم

چه کسانی «ناقلان بدون علامت» کرونا هستند؟

وزیر بهداشت: سالم ترین شیوه برگزاری کنکور را اعلام می کنیم

آخرین وضعیت برگزاری کنکورها از زبان وزیر بهداشت

ظهور بیماری جدید این بار در قزاقستان

335 واحد حوزه سلامت آسیب دیده از کرونا تسهیلات می گیرند

اسلامشهر در وضعیت بحرانی و هشدار قرار گرفت/ تعطیلی یک هفته ای اصناف و مشاغل پرخطر

دکتر موسوی به جمع شهدای مدافع سلامت پیوست

بهزیستی در جست وجوی جلوگیری از عود بیماری و افزایش پاکی معتادین بهبودیافته

وزیر بهداشت: سالم ترین شیوه برگزاری کنکور را اعلام می کنیم

علائم جدید کرونا که شاید تاکنون نشنیده باشید

وزیر بهداشت: سالم ترین شیوه برگزاری کنکور را اعلام می کنیم

فرآیندهای برگزیده سیزدهمین جشنواره کشوری شهید مطهری معرفی شدند

80 درصد از جوانان آلوده به کروناویروس جدید از ناقلان خاموش بیماری

رکوردشکنی کرونایی در بابل ادامه دارد

نمودار مبتلایان به کرونا در خوزستان در حال نزول است

گرمای هوا و احتمال هجوم پشه های ناقل chr(034)ویروس زیکاchr(034)

نگرانی دانشجویان از بازگشایی دانشگاه ها/ جای خالی اقلام بهداشتی در خوابگاه های دانشجویی

نگرانی دانشجویان از بازگشایی دانشگاه ها/ جای خالی اقلام بهداشتی در خوابگاه های دانشجویی