مطالب مرتبط:
250 طرح وزارت نیرو طی سال جاری به بهره برداری می رسد
تقدیر رییس جمهور از گزارش «اولین های برقی» وزیر نیرو
250 طرح وزارت نیرو طی سال جاری به بهره برداری می رسد
رکورد بی سابقه مصرف آب در 50 سال اخیر
وزارت بهداشت: دود 45 میلیارد نخ سیگار در سال به ریه ایرانی ها می رود
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 14 خرداد 1399 ساعت 13:052020-06-03اقتصادي

گزارش وزارت نیرو از 10 رکورد برقی ظرف یک سال


گزارش "اولین های برقی" وزارت نیرو، 10 دستاورد مهم صنعت برق ایران که برای نخستین بار در طول عمر این صنعت در کشورمان تنها در خلال سال 1398 کسب شده است را بازگو می کند.

- گزارش "اولین های برقی" وزارت نیرو، 10 دستاورد مهم صنعت برق ایران که برای نخستین بار در طول عمر این صنعت در کشورمان تنها در خلال سال 1398 کسب شده است را بازگو می کند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، جایگاه امروز صنعت برق، در شرایطی رقم خورده که باوجود مشکلات موجود ضمن حفظ پایداری صنعت، استمرار روند خدمت رسانی و تامین انرژی الکتریکی مورد نیاز بخش های مختلف اقتصادی و تولیدی کشور به ثبت رسیده است.

در گزارش پیش رو، مهم ترین دستاوردهایی که در سال 1398 برای اولین بار در طول عمر صنعت برق کشور حاصل شده، مورد اشاره قرار گرفته است.

تقلیل رشد اوج بار به یک درصد، مانایی شبکه برق کشور در بازه فرکانس 0.

1 – 50 هرتز، تک رقمی شدن تلفات شبکه توزیع نیروی برق کشور، دستیبابی به قدرت سرانه نصب شده 1000وات به ازای هر نفر، دسترسی به ماکزیمم راندمان واحدهای حرارتی، تولید بیش از یک چهارم برق کشور بدون استفاده از سوخت فسیلی، ساخت سیستم های کنترل پیشرفته نیروگاهی، سنکرون سازی شبکه برق ایران و عراق، حذف قبوض برق کاغذی در شبکه توزیع بر، طراحی نیروگاه ملی ساخت داخل با راندمان 60 درصد، برنامه های ویژه صنعت برق در سال 1399 است.

تقلیل رشد اوج بار به 1درصد در تامین برق پایدار اوج توان مصرفی برق که دارای رشد میانگین 10 ساله بالای 5 درصدبود.

در سال 1397 نسبت به سال قبل به 2.

98 درصدکاهش یافت و با اجرای برنامه 098 (تامین برق با خاموشی صفر در تابستان 98) و گسترش برنامه ها و اقدامات مدیریت مصرف در سال 1398 رشد اوج توان مصرفی برای اولین بار به یک درصد رسید.

این موضوع بیانگر آن بود که تداوم سیاست مدیریت مصرف و تقاضای برق، گسترش اقدامات فنی و اجتماعی و به خصوص ارتقای مشارکت مردم، آثار و پیامدهای مطلوبی را در پایداری فنی و اقتصادی صنعت برق دارد.

منحنی بار مصرفی شبکه سراسری در یکی از روزهای اوج بار بیانگر این است که 3874 مگاوات مدیریت مصرف در سمت مصرف تحقق یافته که برابر با احداث بیش از 5000 مگاوات نیروگاه در سمت تولید است.

مانایی شبکه برق کشور در بازه فرکانس به خاطر قابل ذخیره نبودن، انرژی الکتریکی در مقیاس شبکه های بزرگ باید به صورت لحظه ای تولید و مصرف شود.

لذا برقراری توازن لحظه ای مابین برق تولید شده (شامل تولید کلیه نیروگاه های کشور) و برق مصرف شده (شامل کلیه مصارف برق کشور)، یکی از حساس ترین، پیچیده ترین و پیشرفته ترین عملیاتی است که توسط متخصصین شبکه برق هر کشور انجام می شود.

به نحوی که این عدم توازن می تواند موجب ناپایداری و حتی وقوع خاموشی گسترده (black-out) در شبکه کمتر باشد، نشان دهنده سطح بالای عملکرد حرفه ای و دانش مهندسی همکاران شبکه برق کشور است.

با تنظیمات سیستم های کنترل نیروگاهی، بهره برداری دقیق و توازن لحظه ای بین تولید و مصرف توسط متخصصین دیسپاچینگ ملی کشور، سطح کیفی مدیریت شبکه برق در سال 1398 در رده بالاترین سطوح جهانی قرار گرفته است.

به گونه ای که برای اولین بار 99.

92 درصد از کارکرد شبکه قدرت کشور در بازه فرکانس 0.

1 – 50 هرتز بوده است.

این آمار نشان می دهد شبکه برق کشور از حیث پایداری و کنترل شبکه های قدرت در زمره بهترین شبکه های جهان قرار دارد.

تک رقمی شدن تلفات تلفات انرژی الکتریکی همواره یکی از دغدغه های صنعت برق در دنیا است.

فرسودگی تاسیسات، طول و گستردگی شبکه، انشعابات غیرمجاز، خطاهای قرائت لوازم اندازه گیری و طراحی ضعیف از جمله عوامل مهم در به وجود آمدن این هدررفت انرژی الکتریکی است.

با برنامه ریزی و اقدامات صورت گرفته در سال 1398 برای اولین بار در تاریخ صنعت برق ایران تلفات انرژی در بخش توزیع تک رقمی شد و به 9.

76 درصدرسید.

این کاهش 0.

7 درصدی نسبت به سال قبل منجر به صرفه جویی بیش از 500 میلیون مترمکعب در گاز مصرفی نیروگاه ها و جلوگیری از انتشار بیش از یک میلیون تن دی اکسید کربن در هوا و همچنین صرفه جویی حدود 240 میلیون یورو در احداث نیروگاه ها شده است.

در حال حاضر درصد تلفات در بخش توزیع برق کشور از بسیاری از کشورهای مطرح دنیا از جمله برزیل، ترکیه، مکزیک، مجارستان، کرواسی، هند و پاکستان کمتر شده است.

این اقدامات که به منظور کاهش تلفات با جدیت در کشور شروع شده است در سال های آینده همچنان ادامه خواهد داشت.

به علاوه، نتایج حاصل قبل از موعد پیش بینی شده در برنامه دولت دوازدهم محقق شده است.

دستیابی به قدرت سرانه نصب شده 1000 وات به ازای هر نفر با به مدار درآوردن 2850 مگاوات نیروگاه جدید شامل نیروگاه های حرارتی، برق آبی، تولید پراکنده و تجدیدپذیر در سال 1398 و رساندن ظرفیت نیروگاه های جدید کشور به 83350 مگاوات در پایان سال، قدرت سرانه نصب شده به ازای هر ایرانی برای اولین بار به 1000 وات رسید که شاخص بسیار ملموسی در رشد، توسعه و رفاه اجتماعی مردم کشور است.

باوجود تحریم های ظالمانه و شرایط دشوار بین المللی، با توجه به قابلیت ها و توانمندی های متخصصین صنعت برق در ساخت داخل واحدهای نیروگاه های کشور حتی در سال 1398 بیشترین ظرفیت جدید نیروگاه های حرارتی طی دولت های یازدهم و دوازدهم به میزان 2251 مگاوات احداث شده که در طی سال های گذشته بی سابقه بوده، همچنین ببیشترین ظرفیت تولید نیز به میزان 3348 مگاوات در سال 1398 حاصل شده است.

دسترسی به حداکثر راندمان واحدهای حرارتی اضافه شدن سالیانه بخش بخار واحدهای سیکل ترکیبی نیروگاه ها (علیرغم عدم تخصیص های لازم در بودجه های سالیانه) و برنامه ریزی های دقیق و توامان بخش تولید برق و دیسپاچینگ ملی در انتخاب آرایش واحدهای نیروگاهی و بهره برداری بهینه و برنامه ریزی زمان تعمیرات واحدها (به طوری که در اکثر اوقات واحدهای سیکل ترکیبی و با حداکثر راندمان داخل مدار باشند) موجب شد.

در سال 1398 راندمان سالانه نیروگاه های حرارتی کشور به بیشترین مقدار در طول تاریخ صنعت برق و برای اولین بار به میزان 38.

56 درصدارتقاء یابد.

راندمان نیروگاه های حرارتی کشور در سطح مناسبی در مقایسه با سایر کشورهای جهان قرار دارد.

جهت افزایش بیشتر راندمان نیروگاه های حرارتی، ضرورت تبدیل واحدهای گازی باقی مانده به سیکل ترکیبی با تامین بودجه های لازم بیش از هر زمانی وجود دارد.

تولید بیش از یک چهارم برق کشور بدون استفاده از سوخت فسیلی برای اولین بار، بیش از 25درصد از برق تولید شده توسط نیروگاعه های کشور در سال 1398 توسط بخش بخار واحدهای سیکل ترکیبی، نیروگاه های برق آبی، اتمی و انرژی های نو بدون استفاده از سوخت و یا سوخت اضافی فسیلی انجام گرفته است.

از 312.

658 میلیارد کیلووات ساعت برق تولیدی در سال 1398، 79.

459معادل میلیارد کیلووات ساعت آن بدون استفاده از سوخت یا سوخت اضافی فسیلی بوده است.

مقادیر سال 1398 نیز نشان می دهد که از 79.

459 میلیارد کیلووات ساعت انرژی، 41.

94 میلیارد کیلووات ساعت آن با تبدیل واحدهای گازی به سیکل ترکیبی و بدون استفاده از سوخت اضافی تولید شده است و این به آن معناست که نزدیک به 11 میلیارد مترمکعب گاز در سال 1398 صرفه جویی شده است.

در حال حاضر نیز ظرفیت قابل تبدیل به سیکل ترکیبی 7500 مگاوات است که در قالب قراردادهای بیع متقابل در دستور کار وزارت نیرو قرار دارد که با انجام این امر باز هم سالانه 12 میلیارد مترمکعب گاز صرفه جویی خواهد شد و راندمان ظرفیت نیروگاه های حرارتی کشور به بیش از 42درصد خواهد رسید و همچنین از انتشار حدود 43 میلیون تن گازهای گلخانه ای در سال نیز جلوگیری به عمل خواهد آمد.

جهت تسریع در امر مهم فوق، ضرورت دارد مطابق قانون مربوطه سوخت صرفه جویی شده حاصل از احداث بخش بخار نیروگاه های سیکل ترکیبی به سرمایه گذاران تحویل شود که در این مورد نیاز به همکاری وزارت نفت است.

ساخت داخل سیستم های پیشرفته نیروگاهی و استفاده در نیروگاه های جدید برای اولین بار در سال 1398 طراحی و ساخت سیستم های کنترل پیشرفته نیروگاه ها در داخل کشور انجام شد و روی دو واحد نیروگاهی (غرب کارون 1 و 2) نصب و این واحدها با سیستم های کنترل با دانش فنی ایرانی به شبکه سراسری متصل شدند.

از این پس، نیروگاه های ساخت داخل با سیستم های کنترل پیشرفته ایرانی به مدار خواهند آمد.

سنکرون سازی شبکه برق ایران و عراق سنکرون سازی شبکه های برق ایران و عراق براساس توافقات به عمل آمده سال 1397بین وزارتخانه های نیروی جمهوری اسلامی ایران و برق جمهوری عراق در ساعت 11:28 مورخ دهم آبان سال 1398 با اتصال خط تبادلی العماره – کرخه آغاز و در ادامه با در مدار قرار گرفتن خط دوم تبادلی بصره – خرمشهر، به صورت موفق انجام شد.

با توجه به اهمیت انجام مطالعات جامع پیش از آغاز فرآیند سنکرون سازی و فراهم کردن تمهیدات لازم در مواجهه با رخدادهای احتمالی در حین فرآیند سنکرون سازی، مجموعه اقدامات گسترده ای در حوزه های مطالعات امنیت و پایداری شبکه، برنامه ریزی تولید و تعمیرات بهره برداری، مخابرات، تله متری و اسکادا صورت گرفت که تحقق موفقیت آمیز این امر را میسر کرد.

حذف قبوض کاغذی در شبکه توزیع برق طرح ملی قبض سبز با هدف حذف قبوض کاغذی و تسهیل در ارائه ی خدمات غیرحضوری به مشترکین در سال 1398 اجرا شد.

شماره تماس های نزدیک به 36 میلیون مشترک معادل 98 درصد از کل مشترکین جمع آوری شد که در ارائه قبوض پیامکی و ایجاد ارتباط دوسویه با مشترکین مورد استفاده قرار می گیرد.

ایجاد هاب متمرکز قبض سبز و ایجاد بستر رویت و پرداخت صورت حساب های برق به صورت مجازی از اهم اقدامات انجام شده در طرح ملی قبض سبز است روش های مشاهده و پرداخت غیرحضوری قبوض برق شامل استفاده از وب سایت شرکت های توزیع، اپلیکیشن های تلفن همراه، مشارکت 12 سامانه پرداخت الکترونیک (PSP)، سامانه تلفنی 1521، دستگاه های ATM بانک ها و POS فروشگاه ها و نیز دفاتر پیشخوان دولت و ICT روستایی بوده که همچنان در حال توسعه و ارتقاء سطح خدمات است.

مجموع اقدامات صورت گرفته به رشد درصد پرداخت های غیرحضوری تا 98.

4 درصد منجر شده است.

مهم ترین دستاوردهای طرح قبض سبز شامل حذف 1100 تن کاغذ، بهبود شاخص های عملکردی مثل قرائت، وصول مطالبات، تسهیل ارتباط با مشترک و ایجاد فرصت ارتباط دوسویه با مشترک می شود.

طراحی نیروگاه ملی ساخت داخل با راندمان 60 درصد در سال 1398 طرح نیروگاه ملی با واحدهای پیشرفته ساخت داخل منطبق با شرایط اقلیمی نقاط مختلف کشور و با اهداف افزایش توان، افزایش راندمان، انطباق با شرایط زیست محیطی و کاهش مصرف آب، کنترل آلاینده ها، کاهش هزینه های احداث و بهبود بازه های تعمیرات، طی مطالعات و بررسی های علمی و کارشناسی و طرح های ابتکاری (مانند طرح HAS) تهیه شده و اولین نمونه آن نیز با استفاده از واحد پیشرفته ساخت داخل MGT75 با راندمان 60 درصد خواهد بود که قرار است در سال 1399 اجرای آن در یکی از نیروگاه های کشور آغاز شود.

20 برنامه ویژه صنعت برق در سال 1399 20 برنامه ویژه صنعت برق در سال 1399 در قالب پویش # هر هفته – الف – ب – ایران؛ ساخت وسازها و سازوکارها شامل اجرای کامل برنامه 99، (خاموشی صفر در تابستان 1399)، به مدار آوردن دیسپاچینگ پیشرفته ملی کشو، استفاده از میعانات گازی برای سوخت توربین گاز، ادامه کاهش تلفات در بخش توزیع و رساندن آن به 9.

2 درصد، ادامه افزایش راندمان متوسط سالیانه در نیروگاه های حرارتی و رساندن آن به بیش از 39 درصد، شروع فعالیت اجرایی نیروگاه سیریک هرمزگا، شروع فعالیت اجرایی اولین نیروگاه ملی با راندمان 60 درصد، اتمام خط سوم 400 کیلوولت ایران – ارمنستان، به مدار آوردن اولین نیروگاه زمین گرمایی کشور، توسط فیبرنوری در بستر شبکه برق با استفاده از ظرفیت شرکت های فناوری و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، افزایش صادرات برق به کشورهای همسایه، تکمیل مطالعه سنکرون سازی شبکه های برق ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان، توسعه دفاع سایبری در حوزه زیرساخت های شبکه برق ایران می شود.

همچنین برنامه ریزی بهینه و زمان واقعی توان راکتیو در شبکه برق کشور (برای اولین بار مابین کشورهای منطقه)، راندمان بازار میان روزی (intra-day market) در شبکه برق، بومی سازی سامانه های راهبری شبکه برق (EMS/SCADA)، گسترش ایستگاه های شارژ برقی و جایگزینی 50000 موتورسیکلت بنزینی با موتورهای برقی، تحول دیجیتال در بخش توزیع برق براساس یکپارچه سازی سامانه های فنی و غیرفنی، افزایش سهم ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر به حداقل دو درصد از ظرفیت کل نیروگاه های کشور و حمایت کامل از ساخت کولرهای گازی با راندمان بالا در کشور، تدوین استاندارد و اجرایی نمودن استاندارد انرژی دستگاه های کولرگازی با همکاری وزارت صمت از دیگر برنامه های وزارت نیرو است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: صنعت برق - وزارت نیرو - صنعت - صنعت برق ایران - گزارش - دستاورد - کشور - طول عمر - وزارت - اولین - کشورمان - انرژی الکتریکی - نخستین - برقی - نیرو - ایران - شبکه توزیع - خدمت رسانی - مورد - شبکه - الکتریکی - مهم ترین - شبکه برق - پایداری - اقتصادی - فرکانس - مشکلات - تولیدی - تامین - تلفات

آخرین اخبار سرویس:
حمله تند نماینده مجلس به رییس جمهور | روحانی کمر همت بسته که اقتصاد را ویران کند | مانند یک نفوذی با ارکان نظام ستیزه می کنید

این وام چرا جذاب نیست؟

بنیاد برکت یک هزار و 359 فرصت شغلی در اردبیل ایجاد می کند

عکس | ابوعلی سینا هم در همدان ماسک زد

غیر قانونی بودن فعالیت کافه ون ها

3.5 میلیارد یورو در سامانه نیما فروخته شد

200 میلیون تومان قیمت هر پست اینستاگرامی شاخ های اینستاگرامی

تولید جوجه یکروزه به 95 میلیون قطعه باید کاهش یابد

بنیاد برکت یک هزار و 359 فرصت شغلی در اردبیل ایجاد می کند

آیا واقعا باید منتظر موج شدیدتری از کرونا در زمستان باشیم؟

موبایل نخرید، ارزان می شود

برندگان و بازندگان بورس را بشناسید

قیمت خودرو به صورت لحظه ای تغییر می کند

اوراق گام چیست؟

حضور حدود 20 شرکت در مرحله عرضه اولیه

افزایش انتشار گواهی سپرده عام 18 درصدی بانک ها

مخاطرات یک قرارداد؛ آیا شگرد چین برای تصاحب بنادر دنیا در قرارداد 25 ساله ایران تکرار می شود؟

1000 میلیارد تومان؛ گردش مالی کار کودکان خیابانی فقط در تهران | ردپای باندها در سازماندهی کودکان خیابانی

بدهی مالیاتی 110 میلیارد تومانی زن مستخدم در بندر عباس

بررسی نحوه انتقال میدان میوه و تره بار بندرعباس

رشد 14 درصدی تجارت ایران و اوراسیا با وجود کرونا

تصویب طرح «افق سبز» برای ایجاد قطب گردشگری غرب اصفهان

تاجگردون به مجلس نیامده از مجلس رفت! /اعتراف دیرهنگام /همه سهم سهام عدالت تا پایان سال آزاد می شود /پیشخوان

افزایش حق مسکن کارگران هنوز تصویب نشده!

بازار تلفن همراه را 50 فروشنده به هم ریختند

قلب شکسته گندم در برداشت گن

بخش خصوصی ،سربازان خط مقدم تامین منابع ارزی هستند

مبلغ تسهیلات بنگاه های فاقد بیمه چقدر است؟

حداقل افزایش حقوق بازنشستگان مشخص شد

کیفیت آب های زیرزمینی زاینده رود کاهش یافته است

جزییات انتخاب صادرکنندگان نمونه سال 99

آغاز تولید مولد میگوی سفید غربی در پژوهشکده میگوی بوشهر

قیمت جهانی طلا از 1811دلار فراتر رفت/ طلای آمریکا 1830دلار

اختصاص بیش از 11 هزار تن سهمیه شکر به خراسان رضوی

فاز اول پروژه دامپروری 3 هزار رأسی

قیمت نفت، روی موج ذخیره ها

بشکه های نفت، کشورها را به هم نزدیک می کند

دو قانون جدید برای ایمنی ساختمان ها در برابر آتش

160هزار واحد صنفی آسیب دیده از کرونا در صف وام

تورم مزمن، نااطمینانی به آینده و تلاطم بازار ارز

من ماسک میزنم

در بازار طلا و سکه چه گذشت؟ / قیمت دلار و یورو امروز 99/4/18

گالری گردی در روزهای کرونایی

گوگل کیورنتس جایگزین «گوگل پلاس» شد

کیک بسبوسه پنیری

توضیحات وزارت نفت درباره صادرات گاز به پاکستان

10 میلیون نفر، جاماندگان سهام عدالت/100 درصد مالکیت سهام عدالت به مردم منتقل می شود

روایت وزیر بهداشت از دوگانه سلامت و معیشت

انعقاد تفاهم نامه همکاری در حوزه های عمرانی، اقتصادی و گردشگری طولای قشم

چرا خرید مسکن به رویا تبدیل شد؟

ماجرای مهاجرت همسر شهین تسلیمی که به قیمت جانش تمام شد

طرز تهیه خورشت بامیه عربی

بهار امسال رشد 300 درصدی صادرات از منطقه آزاد قشم را تجربه کرده ایم

حداقل افزایش حقوق بازنشستگان مشخص شد

زمان واریز یارانه ها در تیرماه

انتصاب مشاور مدیرعامل و مدیرکل روابط عمومی بانک صادرات ایران

گالری گردی در روزهای کرونایی

بازار مسکن متاثر از قیمت سکه و ارز

ماجرای مهاجرت همسر شهین تسلیمی که به قیمت جانش تمام شد

زمان عرضه دارا دوم / سقف خرید قیمت 5 میلیون تومان است

ممنوعیت برگزاری عروسی و عزا

درآمد روزانه 18 میلیارد تومانی یک کارگزاری از بورس

فروش بذور کشاورزی 40 درصد بالاتر از نرخ مصوب

استاندار کردستان: توسعه اقتصادی در گرو امنیت پایدار است

بازرسی دوره ای از لوله کشی گاز منازل انجام می شود

برخورد با عرضه کنندگان مواد دخانی تقلبی و قاچاق

پارک کردن خودرو مقابل پارکینگ دیگران چه جرمی دارد؟

پیشنهاد وزارت اقتصاد برای جلوگیری از کسری احتمالی بودجه

واردات موبایل کماکان با روش سابق ادامه دارد

ساخت بزرگترین دستگاه تولید محصولات به روش چرخشی در کشور

ابلاغ مجوز افزایش انتشار گواهی سپرده عام 18 درصدی

عملیات عمرانی در مشهد شبانه روزی در حال اجراست

چرا دولت نباید کنار بنشیند

رکورد شکنی 4/5 میلیون نفری در صف خرید سهم

ایجاد 190 فرصت شغلی تازه در استان سیستان و بلوچستان

همدستی شهروندان مسئولیت ناپذیر با کرونا

هیتلر و رضاشاه

بازار 1399/04/19

تمدید مهلت ثبت نام برای وام کرونایی

گران فروشی کسبه و اصناف

ایران و اتریش بر گسترش روابط تجاری تأکید کردند

رونمایی بانک مرکزی سودان از اسکناس جدید 200 پوندی

پیام معنادار 32 هزار میلیارد تومانی

ینیاد برکت یک هزار و 359 فرصت شغلی شغلی در اردبیل ایجاد می کند

جریمه دویچه بانک به دلیل معامله با یک مجرم

10 میلیون نفر، جاماندگان سهام عدالت/100 درصد مالکیت سهام عدالت به مردم منتقل می شود

چین به ذخایر ارزی خود افزود

4 میلیون خانوار در صف وام یک میلیون تومانی کرونا

ورود بازارساز به کانال 22

قیمت هر کیلو زیتون در میادین میوه و تره بار چقدر است؟

دیگر منتظر حضور مربیانی مثل کی روش در فوتبال ایران نباشید!

آخرین قیمت ها در بازار/ پراید 87 میلیون تومان شد

صادرات ایران به قزاقستان 13 درصد افزایش یافت

اونس طلا در قله 104 ماهه

10 کشوری که بالاترین نرخ تورم را دارند!

ساخت بزرگترین دستگاه تولید محصولات به روش چرخشی در کشور

بازده غیر عادی بورس، عامل رشد بازارهای موازی است

10 میلیون نفر از جاماندگان باید سهام عدالت دریافت کنند

سرپرست وزارت صمت: پنج طرح مهم فردا در سیستان و بلوچستان افتتاح می شود

سرپرست وزارت صمت: پنج طرح مهم فردا در سیستان و بلوچستان افتتاح می شود

گزارش وزارت نیرو از 10 رکورد برقی ظرف یک سال

گزارش وزارت نیرو از 10 رکورد برقی ظرف یک سال