مطالب مرتبط:
درخواست دانشجویان برای پیگیری موضوع عدم برگزاری آزمون غیرمتمرکز المپیاد دانشجویی
پاسخ سازمان سنجش به اعتراض داوطلبان المپیاد علمی دانشجویی
پاسخ سازمان سنجش به اعتراض داوطلبان المپیاد دانشجویی/ کرونا دلیل تصمیم جدید برای المپیاد
نمایشگاه کتاب فرانکفورت غیرمتمرکز شد
حضور دوباره باستان شناسان در «قلعه گنج»/ساخت سد 13 محوطه بلوبین را حذف کرد
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 12 خرداد 1399 ساعت 18:252020-06-01دانش

در حذف مرحله غیرمتمرکز المپیاد دانشجویی تجدیدنظر کنید


به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، جمعی از داوطلبان المپیاد دانشجویی استان خوزستان و رتبه های برتر سنوات پیشین المپیاد دانشجویی در نامه ای خطاب به غلامی، - " جمعی از داوطلبان المپیاد دانشجویی استان خوزستان در نامه ای خطاب به وزیر علوم نوشتند: با حذف مرحله غیرمتمرکز المپیاد دانشجویی به هیچ روی نمی توان شیوه آزمون مرحله غیرمتمرکز را بازسازی کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، جمعی از داوطلبان المپیاد دانشجویی استان خوزستان و رتبه های برتر سنوات پیشین المپیاد دانشجویی در نامه ای خطاب به غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رییس شورای عالی المپیاد علمی دانشجویی نوشتند: با حذف مرحله غیرمتمرکز المپیاد دانشجویی و تعبیه امکان شرکت در آزمون سراسری کارشناسی ارشد به هیچ روی نمی توان شیوه آزمون مرحله غیرمتمرکز را بازسازی کرد.

در این نامه آمده است:با احترام به استحضار می رساند، اطلاعیه سازمان سنجش در خصوص عدم برگزاری آزمون غیرمتمرکز المپیاد دانشجویی به دلیل وجود پاره ای از مشکلات در برخی دانشگاه های مراکز مناطق ده گانه، و اعلام لزوم شرکت دانشجویان المپیادی در آزمون کارشناسی ارشد به جای آن، در این فرصت بسیار محدود باقیمانده، که توسط برخی دانشگاه ها منتشر شده و به صورت پیامکی نیز این خبر تلخ و اسفناک به اطلاع داوطلبین رسیده است، منجر به بروز شوک و ناراحتی بسیار به دانشجویان گردید.

همانگونه که مستحضرید طبق موازین مصوب، این آزمون به دو روش غیرمتمرکز و متمرکز هر سال برگزار شده است و اکثر قریب به اتفاق داوطلبین برگزیده مرحله نهایی و حائزین رتبه های برتر در رشته های مختلف (که در بین امضاکنندگان این نامه نیز هستند)، منتخبین همین مرحله غیرمتمرکز بوده اند.

در روش غیرمتمرکز که سراسر دانشگاه های کشور به ده قطب تقسیم خواهند شد، دانشجویان بسته به رشته تحصیلی، طی یک الی دو روز در آزمونی تشریحی و تحلیلی با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت.

نفرات برتر این آزمون که در هر قطب و در هر رشته 5 نفر می باشند (غیر از قطب 1 که تعداد نفرات برگزیده 10 نفرند) به مرحله نهایی المپیاد که هرساله در تهران برگزار خواهد شد راه می یابند (نزدیک به 80 درصد نفرات برگزیده جهت شرکت در آزمون مرحله نهایی)، و 15 نفر دیگر نیز از طریق آزمون متمرکز به مرحله نهایی راه پیدا می کنند، به این صورت که 15 نفر برتر آزمون کارشناسی ارشد که متقاضی شرکت در آزمون المپیاد میباشند برای شرکت در مرحله نهایی انتخاب خواهند شد.

این در حالی است که با حذف مرحله غیرمتمرکز و تعبیه امکان شرکت در آزمون سراسری کارشناسی ارشد به هیچ روی نمی توان شیوه آزمون مرحله غیرمتمرکز را بازسازی کرد؛ زیرا اساس المپیاد دانشجویی مبتنی بر آزمونی تشریحی، مبنایی و تحلیلی است و با روش تستی کنکور ارشد بسیار فاصله دارد و پر واضح است، این معضل و تفاوت اساسی بین روش تستی و تشریحی درحدی نیست که بتوان در بازه زمانی یک ماه و چند هفته آن را رفع نمود! شایان توجه است که تعداد شرکت کنندگان در آزمون غیرمتمرکز در هر رشته و در هر قطب علمی به طور میانگین حدود 30 الی 40 نفر است که سازمان سنجش می ‎تواند با برنامه ریزی و حتی تقسیم وظایف با دانشگاه های مختلف نسبت به برگزاری آزمون اقدام نماید.

در مورد تصمیم باید عنایت داشت که روش جایگزین اعلام شده از سوی سازمان، مستلزم شرکت داوطلبان آزمون مرحله غیرمتمرکز، در آزمون ارشد است و از منظر پروتکل های بهداشتی همان خطر حضور در محیط های عمومی را دربردارد و حتی به دلیل کثرت داوطلبین کنکور ارشد، شرکت داوطلبین مرحله غیرمتمرکز در این آزمون می تواند خطرناک تر هم باشد! این درحالی است که طبق دستور رییس جمهور، مصوبات هیئت محترم دولت و ستاد مقابله با کرونا و مصاحبه اخیر حضرتعالی با خبرگزاری انتخاب، از 17 خرداد ماه مراکز آموزش عالی و خوابگاه های دانشجویی به منظور پیگیری امور آموزشی باز می شود.

با این حال بنظر می رسد در برهه کنونی که با تلاش و همّت مدیران و عوامل سازمان سنجش آموزش کشور کلیه آزمون های سراسری در سال جاری برگزار می گردد، آزمون مرحله غیرمتمرکز المپیاد نیز به روش مقتضی با رعایت تمام احتیاطات و تمهیدات لازم در فرصتی مناسب می تواند برگزار گردد.

لازم به ذکر است که در این خصوص پیگیری های بسیاری توسط دانشجویان سراسر کشور از سازمان سنجش به طرق مختلف از قبیل تماس تلفنی، ایمیل به واحد المپیاد سازمان و ثبت درخواست الکترونیکی انجام گرفته است و در نهایت نیز نامه های با درخواست تجدیدنظر در این تصمیم همراه با امضا دانشجویان و ارائه پیشنهادات متعدد در این زمینه به رییس سازمان سنجش ارسال شده است، ولی متاسفانه اقدام موثری در این زمینه تاکنون صورت نگرفتهاست.

همینطور این موضوع توسط خبرگزاری های مختلف از قبیل خبرگزاری رکنا، خبرنامه دانشجویان ایران و خبرگزاری مهر نیز مورد بازتاب قرار گرفته است.

وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری (یا رییس محترم شورای عالی المپیاد)؛ در خصوص توالی این تصمیم سازمان باید گفت همانگونه که در بالا نیز ذکر گردید این تصمیم منجر به تضییع حقوق و زحمات تمام دانشجویان المپیادی خواهدشد که خود را برای آزمون المپیاد غیرمتمرکز آماده کرده اند، زیرا آن ها ماه ها است که برای آزمونی تشریحی با ماهیتی کاملا تحلیلی واستدلالی و از همه مهمتر با منابعی متفاوت از آزمون کارشناسی ارشد آماده شدهاند، و امکان آمادگی و مطالعه دروس غیر از منابع المپیاد و تسلط بر آن ها در این مدت بسیار محدود با فرض تلاش شبانه روز هم بسیار سخت و دشوار به نظر میرسد.

همینطور اینکه این تصمیم در واقع و در عمل، مؤید حذف بسیاری از دانشجویان المپیادی از آزمون مرحله نهایی المپیاد است، زیرا باید در این مدت محدود با حجم بسیاری از منابع باقیمانده در رقابتی نابرابر با دانشجویانی که مدت هاست خود را برای آزمون کارشناسی ارشد آماده کردهاند به رقابت بپردازند و جز نفرات برتر این آزمون قرار گیرند تا بتوانند در مرحله نهایی حضور یابند که این امر بدون تردید دلسردی بسیاری از دانشجویان المپیادی از این رقابت را بهدنبال دارد.

همینطور این تصمیم موجب کاهش شدید اعتبار آزمون المپیاد نزد دانشجویان در سال های آتی خواهد شد.

لازم به ذکر است پیشنهادات اجرایی که به منظور ارزیابی کارشناسی و حل مشکل پیش رو تقدیم سازمان گردیده است به شرح ذیل است: 1-پیشنهاد نخست، ناظر به برگزاری آزمون مرحله غیرمتمرکز در طی یک یا دو هفته با رعایت شرایط زیر است: پخش کردن آزمون رشته های علمی در روز های مختلف به منظور کاهش تجمع انسانی، برگزاری آزمون در دانشگاه های متعدد که دارای فضای مناسب برای برگزاری آزمون و رعایت فاصله گذاری اجتماعی هستند (همانند تصمیم اخیر دانشگاه های تهران، امیرکبیر و علم و صنعت و .

در خصوص امتحانات پایان ترم دانشجویان و وزارت آموزش و پرورش در مورد برگزاری امتحانات دانشآموزان دبیرستانی با رعایت تمام احتیاطات لازم)، کاهش تعداد سوالات و وقت آزمون در رشته هایی که در دو روز آزمون می دادند و برگزاری آزمون علمی آن ها فقط در یک روز، که در این حالت نیازی به تدارک فضای اسکان هم وجود ندارد، به منظور اجتناب حداکثری از اقدامات غیرلازم، مسئولیت تهیه میان وعده با خود داوطلبین باشد، برگزاری آزمون در دانشگاه های مرکز استان در یک روز با طرح سوالات واحد در سراسر کشور که مشکل اسکان و تغذیه نیز مرتفع گردد.

2- در فرض عدم همراهی با مورد نخست، پیشنهاد شده است که آزمون به صورت غیر حضوری برگزار گردد که در این صورت تمامی خطرات ویروس کرونا و معضلات ناشی از آن مانند خوابگاه و غذا منتفی خواهد شد.

3- همینطور در صورت عدم امکان اجرای طرق مذکور، برگزاری آزمون المپیاد در سال 99 به صورت تک مرحله ای با حضور کلیه داوطلبین معرفی شده مرحله غیرمتمرکز و منتخبین مرحله متمرکز (آزمون سراسری) پیشنهاد گردید که در این صورت نیز حق کسی ضایع نخواهد شد.

به نظر می رسد که با توجه به راهکار های فوق، سازمان خواهد توانست با همت و حسن تدبیر نسبت به این موضوع تصمیمگیری نماید و مانع از زایل شدن زحمات بسیار دانشجویان برای این آزمون و تضییع حقوق آنان گردد و بتوان به خوبی آزمون مورد نظر را برگزار و به اهداف مقرر دست یافت.

به همین خاطر ما تمامی دانشجویان از جنابعالی عاجزانه استدعا داریم که در راستای اجرای عدالت و حفظ اعتبار و جایگاه وزین آزمون المپیاد دانشجویی در میان دانشجویان که همواره توجه ویژه ای به آن داشته اند، این موضوع را از سوی مقامات مربوطه مورد پیگیری قرار دهید.

پیشاپیش از حسن توجه آن مقام محترم به منظور جلوگیری از تضییع حقوق دانشجویان کوشا و مستعد سراسر کشور کمال تشکر و قدردانی را داریم.


کلید واژه ها: المپیاد دانشجویی - دانشجویی - المپیاد - استان خوزستان - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری - آزمون سراسری کارشناسی ارشد - داوطلبان - خوزستان - المپیاد علمی دانشجویی - وزیر علوم - نامه - خبرگزاری - آزمون - استان - دانشگاه - خبرنگار - بازسازی - کارشناسی ارشد - خطاب - آزمون سراسری - المپیاد علمی - گزارش - سنوات - پیشین - شورای عالی - شیوه - برتر - رتبه - توان - علوم

آخرین اخبار سرویس:
کشف سیاه چاله ای که روزی خورشید را می بلعد

عکس | تصویری حیرت انگیز از یک کهکشان مارپیچی

پذیرش دانشجوی خارجی مهارتی از کشور عراق بررسی می شود

روشهای جدید برای جذب دانشجوی خارجی در دستور کار قرار می گیرد

دکتر عباسی آرند و تحولاتی که به عنوان مدیرعامل ایرانسل ایجاد کرد

حرم امامزاده محمدبن موسی الکاظم(ع) به قطب زیارتی شمال غرب شیراز تبدیل شود

مدت بازگشایی خوابگاه های دانشگاه سیستان و بلوچستان تمدید شد

خلق تصاویر زیبایی از حلقه آتش خورشید در دریای عمان و اقیانوس هند

منشا تمام کیت های تشخیص کرونا در کشور تولید داخل است

کلاس های ترم تابستانی دانشگاه محقق اردبیلی از 4 مرداد آغاز می شود

درخواست شورای عالی تهیه کنندگان سینما از صداوسیما و شهرداری

رصد یک کهکشان مارپیچی توسط تلسکوپ فضایی هابل

رصد یک کهکشان مارپیچی توسط تلسکوپ فضایی هابل

ریاضیات ایرانیان هر روز ضعیف تر می شود

پذیرش دانشجوی خارجی مهارتی از کشور عراق بررسی می شود

وبینارهای تخصصی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا برگزار می شود

سمینار بین المللی تکواندو برگزار می ‎شود

وبینارهای تخصصی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا برگزار می شود

پذیرش دانشجوی خارجی مهارتی از کشور عراق بررسی می شود

تصاویر / آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه معارف اسلامی

همایش ملی مدیریت و خدمات بوم سازگان جنگل های طبیعی و دست کاشت در گلستان برگزار می شود

نجوم ایران با رصدخانه ملی گرگش جان گرفت

مهلت تخلیه خوابگاه های دانشگاه شریف تا 3 مرداد

مهلت تخلیه خوابگاه های دانشگاه شریف تا 3 مرداد

ترم تابستانه دانشگاه تبریز از 4 مرداد ماه برگزار خواهد شد

مهلت تخلیه خوابگاه های دانشگاه شریف تا 3 مرداد

ضدعفونی کردن مسجدالاقصی برای پذیرش نمازگزاران

اعزام دانشجویان به فرصت مطالعاتی 99 لغو شد

استاندار سیستان و بلوچستان: حلقه های مفقوده در مسائل فرهنگی شناسایی شود

آزمون دانشگاه معارف اسلامی برگزار شد

حذف سهمیه فرزندان اعضای هیئت علمی در آزمون سراسری

برگزاری امتحانات مجازی به 5 روش/آغاز امتحانات دروس مدرسی از 14تیر

برگزاری امتحانات مجازی به 5 روش/آغاز امتحانات دروس مدرسی از 14تیر

از بلامانع بودن ورود داوطلبان کرونایی به جلسه کنکور تا نظر وزارت علوم درباره اعتبار مدرک تحصیلی تاجگردون

بیش از 80 درصد جمعیت این استان در منطقه قرمز قرار گرفتند

آزمون دانشگاه معارف اسلامی ویژه طلاب سطح 2

روشهای جدید برای جذب دانشجوی خارجی در دستور کار قرار می گیرد

مهلت ثبت نام آزمون های ارزشیابی داروسازی و دندانپزشکی فردا 14 تیر ماه پایان می یابد

امتحانات دانشجویان دانشگاه صنعتی سهند از 16 تیرماه برگزار می شود

آزمون دانشگاه معارف اسلامی

روشهای جدید برای جذب دانشجوی خارجی در دستور کار قرار می گیرد

کاهش شهریه دانشجویان فنی و حرفه ای در ترم آینده

تخیلی که واقعی می شود؟ کشف یک جهان موازی

حذف سهمیه فرزندان اعضای هیئت علمی در آزمون سراسری / منتظر تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی هستیم

مهم ترین رویداد های نجومی در سال پیش رو

دومین هفته تیرماه دانشجویان چگونه گذشت؟ / از پیگیری مطالبات صنف ضایعات بروجرد تا اعتراضات هفت تپه!

دوره های مهارت افزایی مجازی برای دانشجویان دانشگاه خاتم الانبیای بهبهان برگزار می شود

زمان آغاز سال تحصیلی جدید برخی دانشگاه ها اعلام شد / واکنش وزیرعلوم به درخواست اساتید حق التدریس

دومین هفته تیرماه دانشجویان چگونه گذشت؟ / از پیگیری مطالبات صنف ضایعات بروجرد تا اعتراضات کارگری هفت تپه!

محققان برای مراقبت از باغ میوه روبات تنبل ساختند / از تشخیص بیماری با یک قطره خون تا توسعه واکسن ضدکرونا

بسته خبری| آخرین اخبار استان ایلام

دانشگاه مدرک دانشجویان تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران را گرو نگه می دارد/ دردسر جدید فرزندان ایثارگران

نتایج امتحانات دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی اواخر مرداد اعلام می شود/نیمه شهریور ثبت نام نیمسال بعدی

ربات زیرآبی پاکسازی تورهای ماهیگیری

نگاهی به ورود واژه های جدید به زبان

شرط پذیرش دانشجویان شهید بهشتی در خوابگاه ها اعلام شد/آغاز ترم آینده از 22 شهریور

شرط پذیرش دانشجویان شهید بهشتی در خوابگاه ها اعلام شد/آغاز ترم آینده از 22 شهریور

شکار حلقه آتش بر روی آب های دریای عمان و اقیانوس هند + تصاویر

شکار حلقه آتش بر روی آب های دریای عمان و اقیانوس هند + تصاویر

تعداد دانشجویان بورسیه به صفر رسیده است

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

مراکز علمی برای حل مسائل فرهنگی کشور به میدان بیایند

مراکز علمی برای حل مسائل فرهنگی کشور به میدان بیایند

تغییر و تحول 10 ساله خورشید

نگاهی به زندگینامه میرزاده عشقی؛ به مناسبت روزمرگش

تصویر آژانس فضایی اروپا از دریاچه باستانی مریخ

انتخاب واحد ترم تابستان دانشگاه گلستان از 15 تیر آغاز می شود

صنعت و معدن؛ موتور محرک اقتصاد ملی

chr(034)توپولوژیchr(034)؛ علم بازکردن گِره ها!

زیباترین گلخانه های جهان

طرح ضربتی ارتقای سطح خوابگاه های دانشجویی در دستور کار

دانشجویان تحصیلات تکمیلی صنعتی نوشیروانی می توانند از سرا های دانشجویی استفاده کنند

طبل رسوایی مقاله سازی در نشریات علوم انسانی کی به صدا درمی آید؟

واکنش وزارت علوم به اعتبار مدرک تحصیلی تاجگردون

استاندار گیلان: سند جامع «عفاف و حجاب» شورای عالی انقلاب فرهنگی بومی سازی می شود

ضرورت تبدیل وضعیت 2000 هزار نیروی دانشگاه علوم پزشکی کردستان

پیاده روی فضایی مسافران دراگون

ترم تابستان دانشگاه خلیج فارس به صورت مجازی برگزار می شود

«مکث» و قصه دانشجویان خارجی که به خاطر کرونا در ایران مانده اند

آزادی 16زندانی جرائم غیرعمد در گلستان

سلسله کارگاه های آموزشی آنلاین مختص والدین دانشجویان به صورت وبینار آموزشی برگزار می شود

جذب مقالات علمی در نشریه «تعلیم و تربیت دینی»

آزادی 16 زندانی جرائم غیر عمد در گلستان

هسته یک سیاره غول پیکر گازی رصد شد

ابلاغ سند جامع بومی سازی شده عفاف و حجاب در گیلان

دروس نظری در نیمسال اول سال تحصیلی دانشگاه شیراز به صورت الکترونیکی ارائه می شود

هسته یک سیاره گازی رصد شد

پیاده روی فضایی مسافران دراگون

پیاده روی فضایی مسافران دراگون

پیاده روی فضایی مسافران دراگون

پیاده روی فضایی مسافران chr(034)دراگونchr(034)

در حذف مرحله غیرمتمرکز المپیاد دانشجویی تجدیدنظر کنید

در حذف مرحله غیرمتمرکز المپیاد دانشجویی تجدیدنظر کنید