مطالب مرتبط:
آخرین آمار تلفات کرونا در روسیه
کاهش فعالیت کارگروه ویژه کرونا در ایالات متحده/آمار همچنان صعودی است
آخرین آمار تلفات کرونا در ترکیه
کرونا | شمار تلفات آمریکا به 102 هزار نفر نزدیک شد
کرونا بهانه جدید برای کاهش تولید کارخانه روعن نباتی شیراز/ اخراج دوکارگر کارخانه در روزهای اخیر/ مؤیدی: گویا تا کارگران تجمع نکنند حقوقشان پرداخت نمی شود
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 9 خرداد 1399 ساعت 17:002020-05-29پزشكي

چگونه استراتژی «تاخیر» آمار تلفات کرونا را کاهش داد


مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرضا گفت: «استراتژی تاخیر» فرصت بسیار خوبی فراهم ساخت تا با گذر زمان و ضعیف شدن مستمر ویروس همراه کاهش شدت بیماری زایی، - حجت اله تنهایی امروز در گفت وگو با خبرنگار فارس در شهرضا با اشاره به وضعیت شهرستان شهرضا در خصوص کرونا اظهار داشت: سخن گفتن از نیمه پنهان دوران نفس گیر همه گیری کرونا بسیار دشوار است، چرا که در بازنگری دوره زمانی دوم اسفند ماه 98 تا دوم خرداد ماه 99 فراز و نشیب های بهداشتی و اجتماعی فراوانی بر ما گذشته است که اشاره مختصر به هر کدام زمان زیادی را می طلبد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرضا با بیان این که امروز شواهد اپیدمیولوژیکی موجود شهرضا نشان از آن دارد که ویروس کرونا با حفظ قدرت انتشار و سرایت خود در شهرمان در چرخش است، افزود: با تلاش و همت همکاران پزشک و مراقب سلامت ما در مرکز 16 ساعته قائمیه شهرضا گروه های در معرض خطر روزانه تا محدوده 50 نفر از نظر احتمال ابتلا به بیماری کرونا بررسی آزمایشگاهی می شوند و به طور متوسط روزانه 7 تا 10 مورد مثبت از بیماری کرونا به صورت سرپایی شناسایی می شود.

فوت ناشی از کرونا در شهرضا به 20 نفر نرسیده است وی با بیان این که قدرت و شدت بیماری زایی ویروس کرونا کاهش پیدا کرده است و موارد بد حال بستری و نیازمند مراقبت های ویژه تنفسی در بیمارستان به شدت کاهش یافته است، افزود: به دنبال کاهش چشمگیر موارد بستری بد حال، مرگ و میر ناشی از بیماری کرونا را طی روزهای گذشته نداشته ایم و همچنان عدد تعداد افراد فوت شده قطعی همشهریان از بیماری کرونا از دوم اسفند ماه تاکنون به 20 نفر نرسیده است.

تنهایی گفت: افزایش کشف موارد سرپایی ابتلا به ویروس کرونا با علائم خفیف یا بدون علامت بیماری و کاهش تعداد موارد بستری بد حال و مرگ و میر ناشی از بیماری در شهرضا می تواند حاصل گذر زمان از زمان اولین موارد بروز بیماری، همچنین کاهش استرس و ترس مردم از بیماری، عبور از فصل سرما، مهم تر از همه فرضیه ضعیف شدن ویروس در سه ماهه گذشته به دلیل پاساژهای متعدد ویروسی در چرخه انتقال اجتماعی فرد به فرد باشد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرضا با تأکید بر این که به یاد داشته باشیم، فصل سرما و ترس ناشی از ابتلا به بیماری می تواند سبب ضعف و اختلال عملکرد ایمنی بدن بشود، بیان کرد: سخن از نیمه پنهان ویروس کرونا، اقدامات بی نظیر و نقش تعیین کننده همکاران بی ادعا و زحمتکش حوزه بهداشت در آموزش، نظارت و بازرسی تمام وقت، مداخلات غربالگری و پیشگیری و مراقبتی و بیماریابی در قطع زنجیره پر خطر بیماری کرونا در اطرافیان و خانواده بیماران و به دنبال آن در پخش اجتماعی بیماری است.

ویزیت سرپایی 2 هزار و 59 نفر در مرکز 16 ساعته قائمیه وی ادامه داد: ویزیت افراد حساس و در معرض خطر در مرکز 16 ساعته قائمیه در تمامی روزهای تعطیل و غیرتعطیل در راستای تشخیص موارد مشکوک و درمان بیماری های تنفسی غیر از بیماری کرونا به صورت سرپایی در این مرکز انجام شد آن هم در زمانی که مردم از مراجعه به بیمارستان واهمه داشتند، به نحوی که تاکنون 2 هزار و 59 نفر ویزیت سرپایی و خدمت رسانی در این مرکز انجام شده و این خدمت بزرگ سبب یک اقدام حیاتی و تأثیرگذار شهرستانی شده است که از آن به عنوان استراتژی تأخیر نام می بریم.

بیش از 70 درصد از افراد جامعه باید به این ویروس آلوده شوند تنهایی تصریح کرد: به جرأت می توان گفت استراتژی تأخیر از اهداف اصلی و مهم ما در کنترل بیماری کرونا در شهرستان شهرضا بوده است و امروز در شرایط فعلی ارزش این تأخیر به خوبی معلوم می شود چرا که به خوبی قابل درک است که اگر کسی در اسفند ماه سال گذشته با فروردین ماه امسال به ویروس کوید 19 مبتلا و آلوده می شد، شدت بیماری و احتمال مرگ و میر به ویژه در گروه های حساس و پر خطر به مراتب بسیار بیشتر از آلودگی او در اردیبهشت ماه امسال بود.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرضا افزود: این یک واقعیت است که بیش از 70 درصد از افراد جامعه باید به این ویروس آلوده شوند تا همه گیری به پایان برسد و علت اصلی آن بیماری جدیدی است که واکسن ندارد و بدن افراد جامعه در برابر آن مصون و ایمن نیست.

وی ادامه داد: در این شرایط که سیستم سلامت شهرستان از بیمار شدن افراد نمی توانست به روش ایمن سازی جلوگیری کند استراتژی تاخیر فرصت بسیار خوبی فراهم ساخت تا با گذر زمان و ضعیف شدن مستمر ویروس همراه کاهش شدت بیماری زایی، از فشار بیش از حد و طاقت فرسا بر کادر درمان و پزشکان و پرستاران خط اول بیمارستانی بکاهد و فرصت بیشتر برای رسیدگی مطلوب درمانی موثر و حفظ جان همشهریان فراهم آید.

تنهایی اضافه کرد: جدای از فعال سازی موثر مرکز 16 ساعته قائمیه در شهرضا، از دیگر ارکان مؤثر استراتژی تأخیر می توان به دو نوبت غربالگری اجتماعی بیماری کووید 19 از طریق پرسش علائم بیماری زا تمامی همشهریانی که در سامانه الکترونیکی سلامت شهرستان دارای پرونده سلامت بودند، اشاره کرد.

غربالگری اجتماعی ویروس کرونا در تمامی ساعات کاری تنهایی با بیان این که غربالگری اجتماعی ویروس کرونا در تمامی ساعات کاری و حتی عصر و شب و روزهای تعطیل و غیرتعطیل و حتی تمامی ایام نوروز توسط مراقبان سلامت به طور جامع و کامل انجام شد، خاطرنشان کرد: این کار فرصتی برای آموزش، پیشگیری از بیماری و کشف زودرس موارد مشکوک و راهنمایی درمانی موثر برای مردم را فراهم ساخت.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرضا با تأکید بر این که غربالگری و بیماریابی زمینه جداسازی افراد بیمار و ناقلان را بوجود آورد، گفت: در یک گستره شهرستانی اطلاعات آماری ما برای تصمیم گیری های شهرستانی و ارائه پیشنهادات در ستاد مقابله با کرونا افزایش یافت.

وی با بیان این که از دیگر ارکان مهم استراتژی تأخیر، قرنطینه خانگی و ماندن همشهریان در خانه بود، عنوان کرد: لازمه این کار تعطیلی مرحله ای کسب و کارها آن هم در حساس ترین موقعیت زمانی کسب درآمد اصناف و کسبه شهرستان شهرضا بود.

شهرضا، روزهای سخت و خاصی را در اسفند و فروردین گذراند تنهایی با تأکید بر این که اگر نبود همکاری همه جانبه اتاق اصناف و هیأت مدیره بازار و همراهی کسبه، قطعاً این رکن استراتژی دچار مشکل می شد، افزود: شهرستانی که چهارراه اقتصادی شهرهای مجاور نیز محسوب می شد، روزهای سخت و خاصی را در اسفند و فروردین برای تعطیلی گذرانید.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرضا ادامه داد: رکن دیگر استراتژی تأخیر استفاده از ظرفیت ادارات دولتی برای تقویت قرنطینه خانگی بود که همراه تعطیلی مدارس، دانشگاه ها و دورکاری پرسنلی به کاهش انتقال اجتماعی بیماری و تأخیر بیمار شدن کمک کرد.

وی بیان کرد: یکی از مهم ترین دغدغه های ما برای کاهش و قطع زنجیره انتقال بیماری در شهرستان شهرضا برای حضور مشاغل ضروری مورد نیاز مردم و رفت و آمدهای اجباری اجتماعی، تأمین اقلام بهداشتی حفاظتی مثل ماسک، دستکش، الکل و مواد ضدعفونی بود، به گونه ای که با همیاری اعضای ستاد مقابله با کرونا از تمامی ظرفیت های موجود شهرستان برای تأمین الکل و ماسک استفاده شد و در پایان اسفند، شهرضا در مقایسه با شهرستان های همجوار در تامین اقلام بهداشتی وضعیت بسیار بهتری داشت.

تنهایی با اشاره به این که در کنار اقدامات سیستمیک انجام شده نقش افراد دلسوز و فنی برای ایجاد فضای پیشگیری از ابتلا به بیماری را نمی توان نادیده گرفت، تصریح کرد: فراموش نمی کنم بیان حقیقتی بسیار تلخ در فضای مجازی از زبان یکی از پزشکان شهر را که در نگاه اول و در شرایط مبهم بیماری برای افراد حساس، تلخ و ناراحت کننده بود اما واقعیتی بود که بایستی مطرح می شد تا پذیرش محدودیت های فردی و اجتماعی برای ایجاد پدیده تأخیر در شهرستان شهرضا امکان پذیر می شد و این ایجاد زمینه با گفتاری بر مبنای داشته های علمی و پزشکی در خصوص بیماری در آن زمان شجاعت پذیرش ترکش های فراوان اجتماعی را می طلبید که پزشک ایثارگر شهرمان انجام این مهم را پذیرفت.

عملکرد مثبت ستاد مقابله با کرونای شهرستان شهرضا مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرضا گفت: ما برای اجرای استراتژی تأخیر در شهرستان شهرضا از اصول اولیه مراقبت های بهداشتی مثل هماهنگی بین بخشی و مشارکت مردمی به خوبی استفاده کردیم؛ در بحث هماهنگی بین بخشی، ستاد مقابله با کرونای شهرستان با مدیریت فرماندار به نحو شایسته ای از تمام ظرفیت قضایی، انتظامی، ارتش و بسیج و ادارات دولتی شهرستان استفاده کرده و هماهنگی و اقدامات موثر انجام شده، سبب شد که این ستاد در استان اصفهان از نمونه ها باشد.

وی با بیان این که ارتباط موثر ستاد مقابله با کرونا از طریق کمیته اطلاع رسانی و روابط عمومی مطلوب و هماهنگی فرهنگ و ارشاد اسلامی مشارکت موثر مردمی را برای قطع بهتر زنجیره انتقال و اعمال محدودیت های اجباری سخت فراهم ساخت، افزود: در این میان همراهی، حمایت و مداخلات موثر امام جمعه همراه با تبلیغات اسلامی و اداره اوقاف همیاری جامعه مذهبی و متولیان مساجد و اماکن مذهبی شهرستان را به همراه داشت.

تنهایی ادامه داد: امام جمعه شهرضا هر روز بدون استثنا به صورت تلفنی وضعیت سلامت شهر را جویا می شد و آمادگی لازم برای هر گونه همیاری و همراهی را اعلام می کرد که از نقاط قوت مشارکت اجتماعی شهرمان بود و اما جداگانه به نقش موثر شهردار و همکاران خدوم شان و شورای اسلامی باید اشاره کنم که حجم عظیم و گسترده ای از مداخلات اجرایی و مالی را برای پشتیبانی سلامت شهرستان رقم زدند.

ورود داوطلبانه و نجات بخش خیران شهرضا در مبارزه با کرونا مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرضا ادامه داد: آنچه بر زیبایی بیش از پیش مشارکت مردمی در شهرضای ما افزود، ورود داوطلبانه و نجات بخش خیران شهرستانی بود که همچون ستاره ای درخشان بر آسمان نورانی شهرمان تا ابد خواهد درخشید؛ تامین نیازهای نجات بخش جان بیماران که این شبکه توان مالی تامین آن ها را نداشت از طرف خیران یک امداد الهی آشکار بود.

وی تصریح کرد: در یک جمع بندی، می توانم بگویم همه دست به دست هم دادیم تا از بیمار شدن در زمان وحشی گری ویروس تازه وارد مرگ آفرین جلوگیری کنیم و ابتلا به بیماری را به تأخیر بیاندازیم تا از یک طرف زمان کافی تجدید قوا و تازه نفس بودن کادر درمان را در خط اول مبارزه با کرونا فراهم آوریم و از طرف دیگر اجبار بیمار شدن همگانی آحاد جامعه را برای زمان کم خطر شدن شدت بیماری به تعویق بیاندازیم.

تنهایی افزود: اکنون سخن ما با شما همشهریان به طور قاطع این است که، زوایای پنهان بیماری زیاد است، موضع ما براساس آخرین دانسته ها برای سلامت مردم تبیین می شود و این امکان که در زمان های دیگر صحبت متفاوتی هم گفته شود وجود دارد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرضا با تأکید بر این که بیماری تمام نشده و همیشه و در همه حال بدانید، امکان ابتلا وجود دارد پس مراقبت های فردی را جدی گرفته، خاطرنشان کرد: با دقت مواظب سالمندان، زنان باردار، کودکان، بیماران با ایمنی پایین و بیماران کلیوی و کبدی و تنفسی و قلبی و همچنین افراد با فشار خون بالا، قند خون بالا و دیابتی و افراد با وزن زیاد باشید.

بیماری تمام نشده و امکان ابتلا وجود دارد وی با بیان این که نسبت به حضور در اماکن شلوغ، فضاهای بسته، دورهمی های دوستانه و خانوادگی، اماکن مذهبی، اماکن تفریحی و گردشگری با دقت و حساسیت برخورد کنید، گفت: به سایر مراقبت های سلامت مثل واکسیناسیون اطفال، مراقبت دوران بارداری، مراقبت های دوره ای فشارخون بالا و قندخون بالا و سایر برنامه های بهداشت جدای از کرونا توجه داشته باشید و در زمان مقرر به مراکز و پایگاه های سلامت مراجعه کنید.

انتهای پیام/63101/ک30/
کلید واژه ها: مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرضا - شبکه بهداشت و درمان - شهرضا - بهداشت و درمان - شبکه بهداشت - کرونا - بهداشت - استراتژی - شهرستان شهرضا - زمان - خبرنگار فارس - در معرض خطر - ویروس - امروز - درمان - دوم خرداد - شبکه - مدیر - کاهش - سخن گفتن - معرض خطر - گذر زمان - فراوانی - خبرنگار - شهرستان - اجتماعی - بهداشتی - انتشار - روزانه - بیماری

آخرین اخبار سرویس:
آب سیاه و آب مروارید چه تفاوتی دارند؟

درمان کم خونی با این 13 خوراکی طبیعی

آیا خدمات دندان پزشکی خطر ابتلا به کوویدـ19 را افزایش می دهند؟

کووید-19 دامی مرموز برای همه سیستم های اصلی بدن/ کرونا یک بیماری چندسیستمی است

بانک های کهگیلویه و بویراحمد صدرنشین رعایت دستورات کرونایی

چطور از چشم های مان در برابر «کرونا» محافظت کنیم؟

کرونا گرفتن کودکان، کووید19 شوخی ندارد

مهلت ثبت نام آزمون دانشنامه دندانپزشکی تمدید شد

تبعات ترس از ایمپلنت دندانی/مشکلات دندان مصنوعی

بیمارستان ها اعمال جراحی ضروری را به تعویق نیاندازند

چطور از چشم های مان در برابر «کرونا» محافظت کنیم؟

اسنپ دکتر برای همه رایگان شد

تحرک جسمی خطر مرگ ناشی از سرطان را کاهش می دهد

درمان کم خونی با این 13 خوراکی طبیعی

کاهش ذخایر خون در کرمانشاه / کرونا از راه اهدای خون منتقل نمی شود

این 7 ماده غذایی را نخورید تا خواب راحت داشته باشید

ضبط برنامه «عصر جدید» متوقف شد

بدون ماسک از منزل خارج نشوید | مهم ترین علامت کرونا

آیا خدمات دندان پزشکی ریسک ابتلا به کوویدـ19 افزایش می دهد؟

کووید-19دامی مرموز برای همه سیستم های اصلی بدن/ کرونا یک بیماری چندسیستمی است

پیشگیری از کرونا در روزهای کرونایی با چند نکته خیلی مهم

ضبط برنامه «عصر جدید» متوقف شد

مهلت ثبت نام آزمون دانشنامه دندانپزشکی تمدید شد

هوش مصنوعی به یافتن موقعیت جراحی کمک می کند

عروسی با طعم کرونا/ ابتلای 200 نفر به کووید 19 در یک مراسم

ناقلان بدون علامت کرونا چه کسانی هستند؟

درمان کم خونی با این 13 خوراکی طبیعی

خطر ابتلا به کرونا در مکان های بسته حتی با ماسک هم وجود دارد

کرونا در جهان؛ جریمه های سنگین برای نپوشیدن ماسک، درخواست جدید سازمان بهداشت جهانی

افزایش احتمال مرگ و میر کووید19 با قند خون بالا

اجازه ندهید کادر درمان خسته و فرسوده شود

درمان کم خونی با این 13 خوراکی طبیعی

بیمارستان ها اعمال جراحی ضروری را به تعویق نیاندازند

زمان برگزاری سه آزمون وزارت بهداشت تغییر کرد

کمین کرونا در آرامستان معصوم زاده بجنورد

طرح سنجش سلامت 800 نوآموز در مرند اجرا می شود

افزایش تعداد شهدای مدافع سلامت در کشور بر اثر کرونا/ افزایش محدودیت های اجتماعی ضامن سلامت مردم است

خواص مصرف گلاب، چیست؟

تبعات ترس از ایمپلنت دندانی/مشکلات دندان مصنوعی

«ناقلان بدون علامت» کرونا چه کسانی هستند؟

مرگ مغزی دختربچه 3ساله در جشن تولد/آدلیا به بیماران نیازمند زندگی بخشید

«عصرجدید» تعطیل شد/خداحافظی با احسان علیخانی تا اطلاع ثانوی

شیوع کرونا در استان کرمان قرمز شد / هر روز بر تعداد مبتلایان و بستری بیماران افزوده می شود

راه های انتقال کرونا که شاید ندانید/کرونا روی مو زنده می ماند

چگونه از چشم ها در برابر «کرونا» محافظت کنیم؟

فوت 9 نفر بیمار کرونا طی 4 روز در گرگان/ تشدید محدودیت ها در شهرستان

حضور دکتر عزیزی دانشمند ایرانی در بالاترین رده های علمی جهان

کووید 19 با کودکان هم شوخی ندارد

درمان کم خونی با این 13 خوراکی طبیعی

بستری شدن 9 بیمار جدید مبتلا به کرونا در بیمارستان شهید بهشتی کاشان

ضبط برنامه «عصر جدید» متوقف شد

آیا ویروس کرونا از طریق هوا منتقل می شود؟ +فیلم

تقویت کننده مغز و قلب

80 درصد جوانان آلوده به کرونا علائمی از بیماری ندارند

وضعیت بیماران دیابتی در پی شیوع کرونا دشوارتر شده است

ضبط برنامه «عصر جدید» متوقف شد

قیمت انواع موتورسیکلت در 21 تیر

عوارض مصرف دمیترون در بارداری/ معرفی بهترین داروی تهوع بارداری

گلاب تقویت کننده مغز و قلب

حضور دکتر عزیزی دانشمند ایرانی در بالاترین رده های علمی جهان

زمان برگزاری سه آزمون وزارت بهداشت تغییر کرد

تأثیر ویروس کرونا بر تمام بدن/ با یک بیماری چندسیستمی روبرو هستیم

تازه ترین اخبار مرتبط با کرونا در جهان

51 عضو کادر درمانی شاهین دژ به کرونا مبتلا شدند

بلایی که بر سر مادر عروس و 200 مهمان رفت

کووید 19 با کودکان هم شوخی ندارد/ نگرانی پزشکان در روزهای کرونایی

مردم از نوبت دهی غیرحضوری برای مراکز درمانی استفاده کنند

شیوع کرونا در جهان تحت کنترل نیست

هر فرد ناقل کرونا 32 نفر را بیمار می کند؟

تأمین رایگان اکسیژن بیمارستانهای تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی توسط فولادمبارکه

کرونا و دانستنی ها | به چه کسانی «ناقلان بدون علامت» می گویند؟

فعالیت پرریسک رستوران های کیش در وضعیت قرمز کرونا

پارگی واژن بر اثر زایمان طبیعی چگونه است؟ درجات مختلف پارگی

وضعیت بیماران دیابتی در پی شیوع کرونا دشوارتر شده است

شهرداری کرمانشاه نظارتی بر بوستان ها برای رعایت پروتکل های بهداشتی ندارد

تایید مجدد رمدسیویر

اگر در خوابیدن مشکل دارید، این 7 ماده غذایی را نخورید!

خورده شدن جنازه های اهدایی به دانشگاه پاریس توسط موش ها! 

کلینیک غیرمجاز زیبایی در شیراز تعطیل شد

ماسک ها تا چه حد می توانند از ابتلا به کرونا جلوگیری کنند؟

کرونا و دانسنتی ها | به چه کسانی «ناقلان بدون علامت» می گویند؟

خورده شدن جنازه های اهدایی به دانشگاه پاریس توسط موش ها! 

کووید- 19، مشکلی بیش از یک بیماری تنفسی است

همه چیز درباره سنگ لوزه و بوی بد دهان

پارگی واژن بر اثر زایمان طبیعی چگونه است؟ درجات مختلف پارگی

مراقبت از نوزادان و کودکان در روزهای داغ تابستانی

کنکوری های 99 با این 24 پروتکل بهداشتی آزمون می دهند

آیا پوشیدن دستکش مانع انتقال ویروس کرونا می شود؟

چند نکته خیلی مهم برای پیشگیری از کرونا در روزهای کرونایی

عصرجدید تعطیل شد

تصاویر | استفاده از ماسک در اتوبوسهای شهری

ویروس کرونا جدی است، آن را شوخی نگیریم/ موج دوم در پاییز می آید و احتمالا بسیار کشنده تر است

ارائه سه هزارو 300 مشاوره روان شناسی کرونا در آبادان

ساخت کیت سرولوژی تشخیص کرونا در شیراز

تلاش جهان برای درمان کرونا با »رمدسیویر« ادامه دارد

ضبط «عصرجدید» تعطیل شد

عوارض کرونا بر سیستم عصبی

جلوگیری از ابتلاء به کرونا با استفاده از ماسک

بازگشت محدودیت های کرونا به مازندران

سازمان جهانی بهداشت: شیوع کرونا در دنیا تحت کنترل نیست

چگونه استراتژی «تاخیر» آمار تلفات کرونا را کاهش داد

چگونه استراتژی «تاخیر» آمار تلفات کرونا را کاهش داد