مطالب مرتبط:
نمایندگان مجلس برای حل مشکلات اقتصادی این مملکت باید اقتصاد را بشناسند/ مجلس برای 24 بند اقتصاد مقاومتی 24 پروژه تعریف کند
افت شدید قیمت سیب زمینی؛ فصل برداشت با انباشت مشکلات
استاندار پیشین قم: کلید اصلی حل مشکلات تغییر نگرش مدیران از ملی به فراملی است
مشکلات اصناف را مطرح کردیم اما توجهی به آن نکردند!
مشکلات صیادان بندر شیو در پارسیان
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 8 خرداد 1399 ساعت 09:102020-05-28سياسي

مشکلات انباشته شده پرستاران و زخم کهنه ای که سر باز کرد


دبیر هیات مدیره نظام پرستاری اصفهان و عضو شورای عالی نظام پرستاری کشور با اشاره به مشکلات انباشته شده پرستاران، گفت: این زخم کهنه به سال ها قبل بر می گردد.

- ایسنا/اصفهان دبیر هیات مدیره نظام پرستاری اصفهان و عضو شورای عالی نظام پرستاری کشور با اشاره به مشکلات انباشته شده پرستاران، گفت: این زخم کهنه به سال ها قبل بر می گردد.

احمدرضا یزدان نیک، در گفت وگو با ایسنا، زخم کهنه مشکلات پرستاران را مربوط به مطالبات انباشته شده از سال ها و دهه های قبل دانست و اظهار کرد: یکی از مطالبات اصلی جامعه پرستاری، مساله جایگاه حرفه ای پرستاری و جایگاه پرستاران در نظام سلامت است که درمان محور و پزشک مدار است، یعنی نظام سلامت بیش از آنکه به فکر سلامت مردم و پیشگیری از بیماری ها باشد، به درمان بیماران اهمیت می دهد.

کشتی طرح تحول نظام سلامت به گِل نشست معاون آموزشی دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان یکی از اشکالات نظام سلامت را تبدیل شدن بیمارستان ها به یک بنگاه اقتصادی بیان کرد و گفت: از آنجا که بیمارستان ها خودگردان شده اند و باید تفکر اقتصادی داشته باشند تا بتوانند هزینه ها، حقوق پرسنل و هزینه های جاری خود را تامین کنند، در عمل تقاضاهای القایی و درمان های نابجا و غیرضروری افزایش می یابد، در نتیجه اقتصاد سلامت رعایت نمی شود.

یزدان نیک با اشاره به هزینه های زیادی که در وضعیت کنونی نظام سلامت به بیمه ها تحمیل می شود، افزود: هزینه های زیادی که به بیمه ها تحمیل می شود آنها را دچار ورشکستگی می کند، این اتفاقی بود که در طرح تحول سلامت رخ داد، یعنی با افزایش تعرفه پزشکان، هزینه های بیمارستانی افزایش یافت و عده زیادی هم بیمه شدند، بنابراین بیمه ها نتوانستند بدهی شان را به بیمارستان ها پرداخت کنند، در حالی که از دولت نیز طلبکار بودند، در نتیجه نظام بهداشت و درمان کشور با کسری بودجه عظیمی روبرو شد تاجایی که کشتی طرح تحول نظام سلامت به گِل نشست و مسئولان مجبور شدند در بعضی از قسمت های آن تجدید نظر کنند.

وی با اشاره به جایگاه نامناسب پرستاران در نظام سلامت، توضیح داد: پرستاران از نظر مدیریتی در پایین ترین سطح قرار دارند، در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها نقش زیادی ندارند و در عمل این نظام سلامت درمان محور، بدنه خود یعنی پرستاران را به بوته فراموشی سپرده و از ظرفیت این نیروی عظیم به خوبی استفاده نمی کند.

پرستاران باید به جایگاه واقعی شان برسند دبیر هیات مدیره نظام پرستاری اصفهان و عضو شورای عالی نظام پرستاری کشور، یکی از خواسته های پرستاران را رسیدن به جایگاه واقعی خودشان بیان کرد و گفت: پرستاران باید در نظام سلامت به جایگاه واقعی خودشان برسند، از ظرفیت ها و توانشان استفاده شده و دیدگاه سلامت محورشان در نظام سلامت ترویج شود تا بتوانند حتی در خارج از چارچوب بیمارستان ها و فراتر از دیوارهای بیمارستان ها در جامعه نقش خود را ایفا کنند، مانند آنچه در کشورهای توسعه یافته دیده می شود و پرستاران هم در نظام ارجاع نقش مهمی دارند و هم به شکل مستقل، در منزل خدمات مراقبتی ارائه می دهند.

وی واقعی شدن جایگاه پرستاران را باعث حل مشکلات بیمه ها دانست و ادامه داد: بیمه ها هم از این موضوع به خوبی استقبال می کنند و ترجیح می دهند در سطح اول پرستاران با مردم روبرو باشند، مشکلات بهداشتی و سلامتی شان را تشخیص دهند و آنها را ارجاع دهند.

در این صورت، یک صرفه جویی بزرگ هم در نظام سلامت رخ می دهد، یعنی پرستارانی که مراقبت در منزل را به عهده دارند، بسیاری از خدمات نظام سلامت را ارائه می دهند، به ویژه در سطح اول که پیشگیری است، بیماران شناسایی و از پیچیده شدن مشکل شان جلوگیری می شود در نتیجه از بیماری های مزمن پیشگیری می شود و این عملا سلامت جامعه را ارتقاء می دهد.

یزدان نیک با انتقاد از این که جایگاه پرستاران در نظام سلامت به درستی دیده نشده و پرستاران از این مساله گله مندند، گفت: یکی دیگر از مطالبات زمین مانده جامعه پرستاری مطالبات مادی آنهاست که در سالیان اخیر با پیگیری های سازمان نظام پرستاری، قوانینی برای جامعه پرستاری در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است، از جمله قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری که اکنون حدود 14 سال از عمرش می گذرد، اما هنوز بر زمین مانده و اجرایی نشده است.

تعرفه گذاری خدمات، قانونی که هیچ گاه اجرایی نشد معاون آموزشی دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، به رسمیت شناخته نشدن ارزش اقتصادی خدمات پرستاران را یکی دیگر از مشکلات آنها بیان کرد و افزود: بر اساس این قانون استقلال پرستاری، ارزش اقتصادی خدمات پرستاری به رسمیت شناخته شده و چیزی مانند تعرفه پزشکی برای پرستاران و خدماتشان در نظر گرفته شده، این تعرفه گذاری در صورتی که پرداخت ها در نظام سلامت مبتنی بر فی فور سرویس یعنی پرداخت به ازای هر خدمت باشد، همان چیزی که اکنون برای پزشکان هم اجرا می شود، جامعه پرستاری هم درخواست دارد که از این قاعده جدا نباشد و برای خدماتش ارزش گذاری شود.

وی با اشاره به خواسته پرستاران برای کاهش شکاف در پرداخت ها، گفت: اگر سیاست نظام سلامت و وزارت بهداشت این باشد که فی فور سرویس برای پزشکان هم اجرا نشود، پرستاران هم خواستار این موضوع نیستند و نظام پرداخت مناسب تری را پیشنهاد می کنند که که در آن شکاف پرداختها ها کمتر باشد و عدالت نسبی در نظام سلامت در بحث پرداخت ها اجرا شود.

یزدان نیک اجرای کامل قانون بهره وری نیروی انسانی را از دیگر مطالبات زمین مانده پرستاران بیان کرد و توضیح داد: بر اساس این قانون، به دلیل سختی و ماهیت خاص کار- که خوشبختانه جامعه به ارزش این خدمات در بحران کرونا پی برد- ساعت کاری و سنوات خدمتی پرستاران کاهش یافته است، این قانون از سالها قبل در حال اجراست، اما به دلیل تفسیرهای نابجا و اجرای نامناسب، در عمل به ضد خود تبدیل شده است یعنی به جای این که ساعت کاری پرستاران کاهش یابد، کاهش ساعت کاری تبدیل به اضافه کاری شده، حقی که درست پرداخت نمی شود، به عبارت دیگر روح این قانون فراموش و به ضد خود تبدیل شده است.

کاهش سنوات خدمت هم هنوز اتفاق نیفتاده و شامل حال پرستاری نشده، بنابراین یکی از مطالبات جامعه پرستاری این است که این قانون به درستی اجرا شود.

عدالت در پرداخت کارانه برقرار نیست دبیر هیات مدیره نظام پرستاری اصفهان و عضو شورای عالی نظام پرستاری کشور یکی دیگر از درخواست های جامعه پرستاری را عادلانه شدن کارانه ها و حذف شکاف کارانه آنها با دیگر کارکنان نظام سلامت دانست و گفت: با این که پرستاران بیشترین رویارویی را با بیماران دارند و بیشترین خطرات متوجه این قشر می شود، اما در عین حال سهم زیادی از کارانه ندارند و گاهی در همین نظام سلامت دیده می شود کارانه های چند برابری به افراد دیگر پرداخت و عدالت در این زمینه رعایت نمی شود، از سوی دیگر، این کارانه با اضافه کار و بهره وری نیروی انسانی، مخلوط و با تاخیر بسیار زیاد پرداخت می شود و این موجب نارضایتی بسیار زیاد پرستاران شده است.

وی با اشاره به کمبود نیروی پرستاری در مراکز درمانی، ادامه داد: ضرایب گوناگونی برای برآورد استاندارد نیروی انسانی پرستاری در مراکز درمانی وجود دارد از جمله نسبت پرستار به پزشک (4 پرستار به ازای هر پزشک) یا درصد پرستاران نسبت به جمعیت یعنی گفته می شود به ازای هر هزار نفر جمعیت سه تا چهار پرستار نیاز است، در کشور ما این نسبت کمتر از دو در هزار است اما یکی از ضرایبی که بیشتر مورد توجه و محاسبه قرار می گیرد و نظام سلامت ما هم به همین استناد می کند، نسبت پرستار به تخت است.

استانداردی که نظام سلامت ما برای استاندارد نیروی انسانی پرستاری مشخص کرده، یک و هشت دهم پرستار به ازای هر تخت و به اضافه بقیه نیروهای جنبی پرستاری، در مجموع دو و نیم نفر به ازای هر تخت است.

کمبود پرستار، افت کیفیت و کمیت خدمات یزدان نیک با اشاره به وجود 120 هزار تخت بیمارستانی در کشور، گفت: در بیمارستان ها به چیزی حدود 220 هزار نفر پرستار نیاز داریم، در حالی که اکنون پرستاران شاغل ما بسیار کمتر از این عدد هستند.

یعنی این ضریب در کشور حدود یک به یک است یعنی به ازای هر تخت، به یک پرستار دیگر نیاز داریم، این نشان می دهد ما نیروی پرستاری بسیار کمی در اختیار داریم که این کمبود نیرو هم روی کمیت و هم کیفیت ارائه خدمات اثر می گذارد به عبارتی، جامعه، خدمات پرستاری مناسبی به علت این کمبود دریافت نمی کند و باعث نارضایتی مردم و گاهی باعث آسیب رسیدن به سلامتی مردم در بیمارستان ها می شود.

وی خواستار توجه ویژه دولت به جذب نیروی پرستاری به ازای تخت ها و مراکز درمانی جدید شد و ادامه داد: به ویژه در یکی دو سال اخیر، دولت در این زمینه به تعهدات خود عمل نکرده و حتی به ازای افراد بازنشسته، نیرو جذب نشده و این چالش روز به روز عمیق تر می شود.

پاندمی که نظام سلامت را به چالش کشید دبیر هیات مدیره نظام پرستاری اصفهان و عضو شورای عالی نظام پرستاری کشور با اشاره به این که پاندمی کرونا، نظام های سلامت تمام دنیا را به چالش کشید، گفت: در عمل اقتصاد دنیا و نظام درمانی کشورها مشکلات بسیار زیادی در اثر این پاندمی پیدا کردند، اکنون چشم امید مردم دنیا به نظام سلامت و پزشکان و به ویژه پرستاران است، حتی به صراحت می توان گفت هنوز هیچ واکسن یا درمان موثر اثبات شده علمی برای این بیماری وجود ندارد، اما جان فشانی و فداکاری پرستاران و عشق و علاقه آنها به کارشان تاکنون باعث نجات جان میلیون ها انسان شده است.

یزدان نیک با اشاره به فداکاری های پرستاران، یادآور شد: با وجود ترس بزرگی که در همه جوامع از ویروس کووید 19 ایجاد شده بود، پرستاران از همان روزهای اول حتی بدون در اختیار داشتن حفاظت فردی و بدون داشتن وسایل حفاظتی مناسب، قهرمانانه ایستادند و از این بیماران مراقبت کردند و ارزش پرستاری و ارزش خدمات پرستاری را به دنیا نشان دادند.

بد نیست بدانید سال 2020 از نظر سازمان بهداشت جهانی سال جهانی پرستار هم اعلام شده و در این پاندمی کرونا نشان داده شد که این نامگذاری بی جهت هم نیست و نقش مهم پرستاران را در راهبری مردم به طرف سلامتی نشان می دهد.

وی با تشکر از حرکت خودجوش مردمی برای تقدیر و قدردانی و تشکر از پرستاران گفت: گرچه پرستاران به وظیفه خودشان عمل کردند و انتظار قدردانی هم شاید نداشتند، اما به هرحال انصاف ایجاد می کند مدیران نظام سلامت قدردان این زحمات باشند و به نوعی رضایت و امنیت خاطر پرستاران را تامین کنند این کار می تواند از طریق مشوق های مادی باشد یا از منظر دیگر مشوق های دیگر از جمله تامین امنیت شغلی به این معنا که پرستاران شرکتی، تبصره ای و قراردادی اگر تبدیل وضعیت شوند و وضعیت استخدامی بهتری پیدا کنند.

خطر کرونا هنوز تمام نشده است معاون آموزشی دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با تاکید بر این که هنوز پاندمی کرونا تمام نشده است، افزود: امکان پیک های بعدی این بیماری و همچنین بروز بحران های بعدی هم کرونا و هم بیماری های ناشناخته دیگر وجود دارد، پس باید مسئولان به فکر و قدردان این زحمات و فداکاری و جانفشانی پرستاران باشند و آنها را به شکلی جبران کنند، متاسفانه هنوز گام های موثری در این جهت برداشته نشده، گرچه حرکت های خودجوش مردمی بوده، اما مسئولان نیز باید از این فرصت استفاده کنند و قدرشناسی خود و نظام سلامت را نسبت به پرستاران نشان دهند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: پرستاری - نظام پرستاری - شورای عالی نظام پرستاری - پرستاران - نظام سلامت - نظام - مشکلات - دانشکده پرستاری و مامایی - سلامت - شورای عالی - هیات مدیره - اصفهان - طرح تحول نظام سلامت - دبیر هیات - کهنه - دانشکده پرستاری - مشکلات پرستاران - مطالبات - درمان بیماران - معاون آموزشی - مدیره - شورای - درمان - بیماری ها - کشور - هیات - عالی - دبیر - دانشکده - بیماران

آخرین اخبار سرویس:
راهبرد نگاه به شرق

چرا فکر می کنیم همه دارند خودنمایی می کنند؟

ابتکار نوشت: داس کرونا میان صندلی های سبز بهارستان

2 نفر از برگزار کنندگان مراسم های جشن در جیرفت بازداشت شدند

طرح ها و لایحه های مالیاتی روی میز مجلس

گفت وگوی زنده تلویزیونی قالیباف با موضوع تبیین بسته اقتصاد مردمی مجلس

همکاری امورمالیاتی و نیروی انتظامی باید منجر به عدالت مالیاتی شود

انتقاد از دولت، منطبق با موازین شرعی و عقلی باشد

حمایت کمیته امداد استان یزد از کودکان مبتلا به سوء تغذیه

ضرغامی: آقامیری بعد از خلع لباس، فالوئرهایش زیاد شد/ دوران خلع لباس یک روحانی به خاطر اندیشه اش گذشته است

راز پولدار شدن با پدر پولدار

نوروزی: مخالفت با پروتکل های بهداشتی خلاف شرع است

مسابقه کتابخوانی با محوریت عفاف و حجاب در قزوین برگزار می شود

افتتاح هزار واحد مسکونی محرومین در چهارمحال و بختیاری

امام جمعه بوشهر: گرانی ها باعث به هم ریختن توان قدرت مردم شده است

وطن امروز نوشت: توقف در ایستگاه نخست یادداشتی از مهدی چمران

احتمال انتقال هوابرد کرونا در محیط های بسته

«تقوا»؛ اساسِ مسجد / دین با سیاست هم نشین است

آیا قرارداد 25 ساله تهران - پکن شعار «نه شرقی نه غربی» را نقض کرده است؟

حمایت کمیته امداد استان یزد از 1200 کودک مبتلابه سوء تغذیه

خودشناسی، راه رسیدن به خودباوری

خبرهای تازه از تاسیس بنیاد خودنویس/ مهدی قائمی: یک نماد رسمی برای گردهمایی علاقمندان و کلکسیونرهای خودنویس

ضرورت استفاده از ظرفیت مساجد برای امور نیکوکاری

نمره منفی میرسلیم به هیات رییسه /رقابت پرحاشیه در حلقه اصل 90

علائم کرونا در جوانان چیست؟

نوروزی: مخالفت با پروتکل های بهداشتی خلاف شرع است

جزییات مالیات 2 برابرِ اجاره از خانه های خالی / تمامی دستگاه ها مکلف به تکمیل سامانه املاک و اسکان شدند

راز پولدار شدن با پدر پولدار

سال ها تحریم ، تأثیر منفی بر سلامت عمومی در ایران داشته است/جامعه جهانی در پساکرونا با آمریکا به عنوان مجرم جنگی رفتار کند/ آمریکایی ها برای اصلاح قانون اساسی «عقب افتاده» خود فکری کنند/ واشنگتن به برجام خیانت کرد

مسابقه کتابخوانی با محوریت عفاف و حجاب برگزار می شود

اعتراض اعضای شورای شهر به سهم اندک شهرداری رشت در پروژه گیل لند؛ چرا فقط 10 درصد؟

آفتاب یزد نوشت: برنده زورآزمایی قانون و 2 اپراتور قدرتمند کیست!؟

آمدن احمدی نژاد برای ایجاد اختلاف بین اصولگرایان

بن بستی در آموزش قرآن وجود ندارد / فعالیت های خود را به روز کنیم

ماجرای دستگیر شدگان کرمان با پرونده طرح ترور قاسم سلیمانی ارتباط دارد؟

هویت جنسی زنان در شهر

مدیر بازارچه های مرزی خراسان رضوی خواستار فعالیت بازارچه باجگیران شد

حدیث امام موسی کاظم(ع) در رابطه با مبارزه با نفس

آگهی استخدام برنامه نویس - 24 تیر 99

استخدام امروز قم - 24 تیر 99

شکایت قضایی از وزیر نفت را پیگیری خواهیم کرد

جزییات نحوه ثبت درخواست غیرحضوری دانشنامه فارغ التحصیلان

907/شهید اسدالله رستمی: فرزندان خود را برای شهادت پرورش دهید

تصاویری از خطرناک ترین شغل جهان!

نگاه تئوریک به انتخابات آمریکا

استخدام امروز یزد - 24 تیر 99

خدمات دولت الکترونیک در گناوه گسترش یابد

سؤال از رییس جمهور مفید نیست چون ضعف های این دولت مربوط به امروز و دیروز نمی شود

مدت زمان آموزش سربازی چند ماه است؟

جدول پخش برنامه های سیمای چهارمحال و بختیاری

بازیگری علی لاریجانی در روابط ایران و چین

27هزار میلیاردریال طرح آب و برق در هرمزگان به بهره برداری می رسد

ماسک زدن به سبک «برزو ارجمند» و پسرش/ عکس

قالیباف در گفت وگوی زنده از «بسته اقتصاد مردمی» خواهد گفت

جدول پخش برنامه های صدای چهارمحال و بختیاری

برگی از تاریخ انقلاب/ بازخوانی 3 دستگیری شهید آیت الله دستغیب توسط رژیم پهلوی

قالیباف: حاشیه پردازی نمی کنیم؛ ما به خط خواهیم زد

آموزش قرآن بن بست ندارد / فعالیت های قرآنی به روز شوند

ارتقای کارآمدی نظام دینی با مطالبه گری اخلاق مدارانه مجلس از سایر قوا / شفافیت درونی، لازمه نظارت قوی بیرونی

راز دعوای ترامپ و بولتون

آمریکا یک تبعه لبنانی مرتبط با حزب الله را آزاد کرد

تبدیل مقبره آیت الله حکیم به مرکز درمان کرونا +عکس

توصیه آیت الله العظمی صافی به مدیر حوزه نسبت به درس و معیشت طلاب

عکسی متفاوت تر از همیشه از «سمانه پاکدل»

با فرمایشات رهبری، تعامل بعد از 40 سال معنا شد

توصیه آیت الله العظمی صافی به مدیر حوزه نسبت به درس و معیشت طلاب

توضیح جلیل محبی درباره اعطای مجوز به رائفی پور

روایت سخنگوی دولت از جلسه سران قوا

ضرورت احیای شورای توسعه فرهنگ قرآنی

تبدیل مقبره آیت الله حکیم به مرکز درمان کرونا +عکس

قالیباف: حاشیه پردازی نمی کنیم؛ ما به خط خواهیم زد

تداوم رایزنی ها برای ازسرگیری تجارت خراسان رضوی با ترکمنستان

جهش اعتبارات در 2 کریدور اصلی کشور

گزارش تسنیم| جزییات مالیات 2 برابرِ اجاره از خانه های خالی/ تمامی دستگاه ها مکلف به تکمیل سامانه املاک و اسکان شدند

عباس عبدی: حجاب شرعی یعنی چه؟

تلاوت سید محمدجواد حسینی در حرم امام رضا(ع)

ضرورت احیاء شورای توسعه فرهنگ قرآنی

همایش ملی آبخیزداری و امنیت ملی برگزار می شود

وجه تمایز سند 25 ساله ایران و چین با برجام / شعار «نه شرقی نه غربی» همچنان پابرجاست

عکسی متفاوت تر از همیشه از «سمانه پاکدل»

چرا در سال های گذشته با اکبر طبری برخورد نشده است؟ | واکنش محسنی اژه ای

تلاش برای بستن راه تفسیر به رای دولت در بودجه/ انتقاد از وابستگی بودجه به صندوق توسعه ملی

احتمال زندانی شدن پسر رونالدو + عکس

تکلیف کنکور ارشد و دکتری متقاضیان مشمول سربازی چه می شود؟

آیا قرارداد 25 ساله تهران_پکن شعار نه شرقی؛ نه غربی ایران را نقض کرده است

پاسخ دبیر ستاد امر به معروف درباره مجوز اعطا شده به رائفی پور | بگویید اصلاح طلبان هم بیایند | ما نظارت استصوابی نداریم

حفظ تمامیت ارضی کشورها راهبرد منطقه ای جمهوری اسلامی ایران بوده و خواهد بود

هنرمندان می توانند در طرح مشکلات کودکان کار اثربخش باشند

ورود دادستانی به صیانت از جنگل های اردبیل/ ماجرای سوءاستفاده شخصی از منابع طبیعی + فیلم

دوربرگردان نمایندگان؛ مجلس پشیمان شد؟ | سرنوشت استیضاح و طرح سؤال از رییس جمهور

هشدار درباره پیام های متناقض کرونایی

ببینید | عواقب عدم رعایت پروتکل هایی بهداشتی در مقابله با کرونا

7 گزینه ریاست شورای عالی اصلاح طلبان

مرحله دوم پویش «ایران همدل» آغاز شد

گزارشی از نشست هم اندیشی فرهنگی در شهرستان ملاثانی

لزوم تهیه شیوه نامه جدید مقابله با کرونا از سوی ستاد ملی مقابله با این بیماری

لبه فناوری روز دنیا در دستان ماست/ بنای خودروسازی نداریم، به خودروسازان کمک می کنیم

مجوز عجیب برای خطیب جنجالی | کوچ رائفی پور و همفکرانش به سوی امر به معروف 

مرحله دوم پویش «ایران همدل» آغاز شد

دفاع ضرغامی از آقامیری:بعد از خلع لباس،فالوئرهایش زیاد شد/ آخوند داریم که به خاطر رفتارهایش آبرو برای اسلام نگذاشته

مشکلات انباشته شده پرستاران و زخم کهنه ای که سر باز کرد

مشکلات انباشته شده پرستاران و زخم کهنه ای که سر باز کرد