مطالب مرتبط:
هزینه های تشخیص، بستری و درمان یک بیمار مبتلا به کووید19 چقدر است؟
هزینه های تشخیص، بستری و درمان یک بیمار مبتلا به کووید19 چقدر است؟
هزینه های تشخیص، بستری و درمان یک بیمار مبتلا به کووید19 چقدر است؟
شناسایی و بستری 70 بیمار کرونایی جدید
وجود 654 بیمار کرونایی در خراسان جنوبی/ شناسایی 2 بیمار در «نهبندان»
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 5 خرداد 1399 ساعت 14:252020-05-25پزشكي

هزینه های تشخیص، بستری و درمان یک بیمار کرونایی چقدر است؟


بیماری کرونا، کابوسی واقعی برای نظام سلامت کشور بوده و هنوز است.

بیماری ای که علاوه بر صرف صدهامیلیارد تومان از منابع نظام سلامت، احتمال قفل کردن و عدم پاسخگویی نظام درمانی به دلیل هجوم بیماران را در پی داشت.

- " امید سلیمی بنی: هنوز برای تخمین خسارتهایی که کرونا به اقتصاد ملی زده، زود است قضاوت کنیم.

ولی در بخشهای مختلف کشور می توان ردپای ضربات سنگین اقتصادی کرونا را دید.

یکی از بخشهایی که مستقیما، منابع بسیار هنگفتی را برای مهار همه گیری و درمان مبتلایان بیماری کرونا اختصاص داد، نظام سلامت است.

نظام سلامت به عنوان پیشانی خط دفاع در مقابل کرونا شناخته می شود.

این بحران، اساسا بحرانی زیستی است و از آنجا که حفاظت از تندرستی و زیست سالم شهروندان برعهده نظام سلامت است، این نظام به شدت تحت فشار کرونا قرار گرفت.

در سطوح مختلف، نظام سلامت جامعه تحت تاثیر اثرات مخرب این بیماری دچار مشکلات بزرگی شد.

مشکلاتی مانند از دست دادن جان تعداد زیادی از کادر درمان به خاطر شیوع این بیماری، صرف هزینه هنگفت برای اقلام پیشگیری از شیوع و ابتلای شهروندان و همچنین صرف هزینه های بسیار کلان درمانی در دو سطح درمان سرپایی و درمان بستری.

از آنجایی که هنوز نمی توان به دقت تخمین زد ضربه اقتصادی کرونا به کل نظام سلامت در سطوح مختلف چقدر است، تنها در این گزارش شاید بتوان به هزینه های متوسط بستری یک بیمار کرونایی از لحظه تشخیص بیماری تا زمان ترخیص از بیمارستان اشاره کرد.

از تشخیص تا درمان قطعی هرچند بسیاری از مراکز پژوهشی درباره کرونا اعلام کرده اند کرونا درمان قطعی ندارد و برخی از بیماران، پس از آنکه با تشخیص درمان قطعی، از بیمارستان مرخص شدند، در بیرون از بیمارستان دچار عوارضی مانند لخته شدن خون در بافتهای حیاتی از جمله ریه شده و در نهایت فوت کرده اند، ولی فرض را بر این می گذاریم که کرونا درمان قطعی دارد و نظام درمانی قادر به کنترل آن در زمان بستری بیماران مبتلاست.

این را هم باید در نظر داشت که از بین هر 100 نفری که به کرونا آلوده شده اند، کمتر از 20 نفر علایم بیماری را نشان می دهند و از این تعداد نیز کمتر از 10 نفر، دچار علایم شدید بیماری می شوند که نیاز به درمان به صورت بستری در بیمارستان پیدا می کنند.

با این نسبت تخمینی می توان گفت به ازای هر 10 بیمار بستری در بیمارستانها با تشخیص قطعی کرونا، حدود 90 بیمار بدون علامت یا با علایم خفیف، دچار ویروس شده اند که نیاز به بستری نداشته اند.

آنها یا نیاز به درمان خاصی نیز ندارند که در این صورت تنها هزینه های معمول پیشگیری از جمله استفاده از ماسک و محلولهای ضدعفونی را تحمل می کنند یا درمانهای سبک سرپایی و با استفاده از قرنطینه خانگی و مصرف داروهای ژنریک را دریافت می کنند که عموما هزینه بالایی ندارد.

بر این اساس، اگر بیماران غیربستری را از آمار مبتلایان کم کنیم و تنها به هزینه درمان برای بیماران بستری بپردازیم می توانیم تقریبا با دقت مناسبی، هزینه های قطعی تحمیل شده از سوی کرونا به نظام سلامت را تخمین بزنیم.

همچنین فرض را بر این می گذاریم که با وجود بستری اولین بیماران در بهمن ماه سال گذشته، تمامی نرخ های محاسبه شده به قیمت روز (تعرفه سال 1399) صرف شده است تا از مسایل و حاشیه های مربوط به تعرفه گذاری خدمات درمانی و تغییر تعرفه خدمات درمانی در سال 98 به 99 در خلال درمان تعداد زیادی از بیماران، چشم پوشی کنیم.

نکته مفروض دیگر آن است که با وجود بستری تعداد بسیار زیادی از بیماران کرونایی در بیمارستانهای غیر دولتی از جمله بیمارستانهای سازمانهای عمومی غیردولتی مانند تامین اجتماعی و همچنین بیمارستانهای خصوصی، فرض را بر آن می گیریم که تمامی بیماران در بخش دولتی و با تعرفه های دولتی پذیرش شده اند.

این مفروض باعث می شود ما هزینه خالص و مطلق تحمیل شده به نظام سلامت را بتوانیم با قاطعیت بیشتری محاسبه کنیم، هرچند هزینه های معمول بستری در بخش خصوصی چندبرابر درمان در بخش دولتی است.

مثلا یک بیمار کرونایی ممکن است در بخش مراقبتهای ویژه مغزی-ریوی ICU بیمارستان خصوصی روزانه بیش از 2.

5 میلیون تومان پرداخت کند در حالی که همین خدمت در بخش دولتی کمتر از یک میلیون تومان محاسبه می شود.

به همین دلیل، قیمت پایه بخش دولتی در این محاسبه مدنظر قرار گرفته است.

برای محاسبه متوسط هزینه صرف شده برای درمان بیماران مبتلا به کوید 19 دستورالعملهای مختلفی از جمله دستورالعمل کشوری کرونا ویروس جدید نسخه 8/12/1398 مصوب کمیته علمی کرونا ویروس و پیوست آن به نام درمان و خدمات بستری و سرپایی در بیماری کووید 19 سطوح مصوب انجمن علمی مراقبتهای ویژه ایران، مصوبه هیات وزیران درباره تعرفه خدمات تشخیصی و درمانی در بخش دولتی مصوب 7/2/1399 ، دفترچه تعرفه آزمایشگاه و تصویربرداری سال 1398 ، شیوه نامه برخورد و مدیریت کرونا ویروس در مراجعین بیمارستانی ابلاغی از سوی معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ویرایش سوم کتاب ارزش نسبی خدمات سلامت ابلاغی از سوی معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تاریخ 19/6/1396 استفاده شده است.

بر این اساس می توان قدر مطلق هزینه های اقتصادی که نظام سلامت بابت بیماری کرونا در بخش بستری پرداخته است را به دست آورده و آن را با بودجه کل نظام سلامت طی یک سال مقایسه کنیم.

چه تعداد بیمار داریم؟ طبق آمار اعلام شده از سوی وزارت بهداشت تا اواخر اریبهشت ماه حدود 3 هزار نفر بیمار بدحال در بخش مراقبتهای ویژه درمان بستری هستند و نزدیک به 100 هزار نفر هم بهبود یافته اند.

اگر میزان مرگ و میر تا اواخر اردیبهشت ماه یعنی حدود 7 هزار نفر را هم با جمع این عدد محاسبه کنیم می توان گفت حدود 110 هزار نفر تاکنون از خدمات درمانی مقابله با کرونا در بخش بستری استفاده کرده اند.

هزینه هر اقدام درمانی به صورت مجزا برای بیماران کرونایی تمام این بیماران در چند مرحله تشخیصی و درمانی با همدیگر اشتراک دارند، از جمله تریاژ یا جداسازی ابتدایی توسط پرستاران، ویزیت اولیه پزشک، اقدامات تشخیصی ابتدایی مانند عکس از قفسه سینه، آزمایش خون و احیانا آزمایش کرونا ویروس و پس از آن، مجددا دستور بستری دریافت کرده اند.

در زمان بستری هر روز دست کم یک بار و در برخی شرایط بارها، توسط پزشکان متخصص ویزیت شده اند.

هر روز آزمایشهای مربوط به خون به خصوص آزمایش وجود و سطح آنتی بادی، گازهای خون و سطح مایع خونی برای آنها انجام شده است.

همه آنها داروهای عمومی از جمله داروهای کنترل بیماریهای زمینه ای مانند کاهش غلظت خون و آنتی بیوتیک های وسیع الطیف را دریافت کرده اند و در نهایت، تعداد زیادی از آنها وارد بخش مراقبتهای ویژه مغزی-ریوی (ICU) شده و بقیه نیز در بخشهای ایزوله با شرایط خاص قرنطینه بستری شده اند.

همچنین آنها در صورت بهبودی، در نهایت با آزمایشهای نهایی و ویزیت پزشک و دستور نهایی ترخیص، به همراه دریافت داروهای مورد نیاز، به منزل رفته اند.

تمامی این فرآیند بسیار پیچیده و هزینه بر است.

با توجه به اینکه برای هر بیمار، روش درمان، میزان داروها، تعداد آزمایشها و سایر اقدامات از جمله تعداد ویزیت، اقدامات اورژانسی مانند لوله گذاری داخل نای، اکوکاردیوگرافی، اکوکاردیولوژی و.

متفاوت است، برآورد میانگین هزینه درمان هر بیمار کار بسیار مشکلی است که در نهایت، پس از فروکش کردن بحران کرونا باید از طریق محاسبه نهایی هزینه های صرف شده و تقسیم آن بر مجموع بیماران پذیرش شده در مراکز درمانی، انجام شود.

بر این اساس، هزینه ای که در این محاسبه حاصل می شود، تنها هزینه ای است که می توان به صورت میانگین، روی کاغذ حساب کرد و فاصله آن تا هزینه واقعی انجام شده در مراکز ممکن است زیاد باشد.

با این حال، بررسی هزینه های معمول برای درمان کرونا ویروس نشان می دهد عمده هزینه های انجام شده برای هر یک از اقدامات درمانی به شرح زیر است: تعرفه یک ویزیت تشخیصی توسط پزشک عمومی (دستور تصویربرداری و آزمایش): 15000 تومان اگر این کار توسط پزشک متخصص انجام شود: 18500 تومان مشاوره اورژانسی با متخصص یا فوق تخصص عفونی طبق پروتکل درمان کرونا: 38 هزار تومان عکس برداری از قفسه سینه نمای روبرو (یک تصویر): 16 هزار تومان هزینه تست کرونا: حدود 250 هزار تومان سی تی اسکن ریه: 90 هزار تومان آزمایش تعیین حجم خون: 22 هزارتومان اندازه گیری سرم/کراتین/پلاسمای خون: 22 هزار تومان آزمایش مرتب سطح اکسیژن و سایر گازهای خونی برای بیماران بستری در ICU: حدود 14 هزار تومان اکوکاردیوگرافی روزانه در ICU با شک به عملکرد قلب در افت فشار خون: حدود 150 هزار تومان آزمایش تعیین آنتی بادی: حدود 25 هزار تومان آزمایشهای سرولوژی غیرمعمول 10 هزار تومان هزینه بستری در اتاق معمولی 3 تخت و بیشتر: روزانه 210 هزار تومان ولی قانونا باید بیماران طبق پروتکل به اتاق ایزوله منتقل شوند.

هزینه اتاق ایزوله (یک تخت) در بخش دولتی: 412 هزار تومان است.

هزینه بستری در بخش مراقبتهای ویژه قلبی: 480 هزار تومان هزینه بستری در بخش مراقبتهای ویژه مغزی ریوی: 960 هزار تومان که بیماران بدحال به این بخش منتقل می شوند تجویز آنتی بیوتیک های وسیع الطیف به میزان مورد نیاز برای هر بیمار تجویز داروهای معمول برای بیماران دارای بیماری زمینه ای از جمله فشار خون، دیابت و نارسایی های قلبی اقدامات اورژانسی برای جلوگیری از مرگ از جمله لوله گذاری نای و تهویه مکانیکی با دستگاه ونتیلاتور هزینه اقدامات ویژه از جمله اقدامات درمانی در شرایط کاملا ایزوله در بخشهای ویژه تفاوت هزینه بیماران بدحال و بیماران بستری عادی از آنجایی که به صورت معمول، بیماران کرونایی باید دست کم 14 روز در بیمارستان به سر ببرند و با احتساب اینکه تاکنون بیش از 10 هزار نفر از این بیماران از خدمات بخشهای ویژه استفاده کرده اند، می توان در دو بخش بیماران بستری سطح یک و بیماران بستری سطح دو و سه که نیاز به خدمات بستری در بخشهای ویژه دارند، محاسبات را دنبال کرد.

هزینه بیماران بستری سطح یک به قرار زیر قابل محاسبه است: هزینه اقدامات تشخیصی: حدود 500 هزار تومان هزینه بستری 14 روزه: 5 میلیون و 600 هزار تومان هزینه اقدامات درمانی در دوره بستری: حدود 7 میلیون تومان جمع کل: حدود 13 میلیون تومان هزینه بیماران بستری سطح دو و سه که نیاز به خدمات ویژه دارند به قرار زیر قابل محاسبه است: هزینه اقدامات تشخیصی: حدود 500 هزار تومان هزینه بستری 14 روزه: 15 میلیون تومان هزینه اقدامات درمانی در دوره بستری: حدود 20 میلیون تومان جمع کل: حدود 35 میلیون تومان با احتساب حدود 90 هزار نفر بیمار سطح یک که حدود 1200 میلیارد تومان می شود و افزودن هزینه بستری و درمان 10 هزار نفر بیمار سطح دو و سه که حدود 350 میلیارد تومان می شود می توان گفت سیستم درمان تنها در بخش بستری تاکنون ببیش از 1500 میلیارد تومان برای مهار کرونا در بدن بیماران قطعی، هزینه کرده است.

البته باید توجه داشت هزینه پرداختی درمان کرونا در بیماران بیمه شده، بسیار اندک و در اکثر موارد رایگان است و دولت هزینه این درمان سنگین را کاملا تقبل کرده است ولی این که چه کسی هزینه را می پردازد، مهم نیست.

مهم، منابع فوق العاده زیادی است که صرف درمان کرونا در بخش بستری شده است.

نکته پایانی این که هزینه درمان در بخش بستری و بیمارانی که بدحال نیستند، دست کمی از هزینه محاسبه شده بالا ندارد و به طور مثال، انجام حدود یک میلیون آزمایش کرونا ویروس در بخش سرپایی، یعنی صرف 250 میلیارد تومان از منابع ملی برای اطمینان از ابتلا یا عدم ابتلای شهروندان که باید به خسارت اقتصادی کرونا به سیستم درمان افزوده شود.


کلید واژه ها: نظام سلامت - کرونا - نظام - سلامت - بیمار - بیماری کرونا - بیماری - درمان - نظام سلامت کشور - اقتصاد - مختلف - منابع - اقتصاد ملی - کشور - زیست - پاسخگویی - شهروندان - همه گیری - تحت فشار - کرونایی - اقتصادی - بیماران - تندرستی - درمانی - اختصاص - احتمال - بحرانی - یکی از - جامعه - تومان

آخرین اخبار سرویس:
ویروس کرونا | وزیر خارجه پاکستان به کرونا مبتلا شد

گنجایش تخت های بیمارستانی مرجع کرونا در جنوب فارس تکمیل است

دانشمندان علت لخته شدن خون در بیماران کرونا را پیدا کردند

تفاوت افسردگی در مردان و زنان چیست؟

افزایش جان باختگان کرونا در بوشهر به 99 نفر

تفاوت افسردگی در مردان و زنان چیست؟

از مصرف داروهای مکمل ید به بهانه حادثه نطنز خودداری کنید

کاهش 50 الی 70 درصدی ابتلا به کرونا با استفاده از ماسک

کرونا در مصرف کنندگان دخانیات عوارض شدیدتری دارد

واکسیناسیون سه گانه MMR عوارض کووید 19 را کاهش می دهد

برآورد سازمان جهانی بهداشت از تقویم زمانی تولید واکسن کرونا

انجمن داروسازان ایران: از مصرف داروهای مکمل ید به بهانه حادثه نطنز خودداری کنید

نوع غالب ویروس کنونی کرونا مسری تر از نوع اولیه آن در چین است

توضیح سازمان جهانی بهداشت درباره تقویم زمانی تولید واکسن کرونا

گرگان در معرض خطر شیوع بیشتر کرونا+مصاحبه

عبور شمار مبتلایان به کرونا در عربستان از مرز 200 هزار نفر

احتمال تعطیلی مجدد کسب و کار ها به خاطر طغیان کرونا

گرگان در معرض خطر شیوع بیشتر کرونا

جدیدترین روند شیوع کرونا در ایران | کرونا هر ساعت جان 6 ایرانی را می گیرد

افزایش شمار بیماران مبتلا به کرونا در استان اردبیل به 170 نفر

علایم قند خون بالا که از آن بی اطلاعید!

جدیدترین روند شیوع کرونا در ایران | کرونا هر ساعت جان 6 ایرانی را می گیرد

احتمال کاهش جراحی های غیراورژانس برای ایجاد تخت خالی در بیمارستان ها

از مصرف داروهای مکمل ید به بهانه حادثه نطنز خودداری کنید

کرونا جان پدر ورزشکار معروف را گرفت

اعلام مجدد وضعیت قرمز در نیشابور به دلیل شیوع ویروس کرونا

ویروس کنونی کرونا، مسری تر از نوع اولیه آن است

فوتی های کرونا در هرمزگان به 291نفر رسید

دانشمندان علت لخته شدن خون در بیماران کرونا را پیدا کردند

زنگ خطر کرونا

اثرات شوکه کننده کرونا بر بدن یک ورزشکار +تصاویر

طب سنتی چین دربهبود بیماران کرونا مؤثر بود

کرونا جان پدر حبیب را هم گرفت

اعلام مجدد وضعیت قرمز در نیشابور به دلیل شیوع ویروس کرونا

وزیرخارجه پاکستان کرونا گرفت

اجرای طرح «هر خانه، یک پایگاه سلامت» در سرخه

هشدارمتخصص عفونی به افرادی که کرونا رادست کم گرفته اند

برنامه زیرسایه خورشید در استان بوشهر الگویی مناسب برای برنامه های مذهبی است

دانشمندان علت لخته شدن خون در بیماران کرونا را پیدا کردند

بازدید نماینده وزیر بهداشت در امور اجرایی بیماری کرونا از بیمارستان های آبادان و خرمشهر

علائم هشدار دهنده سردرد

سهل انگاری در مورد ویروس جدیدمی تواند پیامدهای فاجعه باری به دنبال داشته باشد

علائم وحشتناک کرونا در کودکان

استاندار کرمانشاه: هر شهرستانی که وضعیت قرمز دارد 10 روز محدودیت اعمال می شود

توصیه یک خبرنگار مبتلا به کرونا به مردم؛ این بیماری را جدی بگیرید

توزیع بسته های بهداشتی و پیشگیری در بین جانبازان سردشت

میبد در وضعیت قرمز قرار گرفت

آمار کرونا تا 12 تیرماه

80 درصد جمعیت مازندران به کرونا مبتلا نشده اند

اثرات شوکه کننده کرونا بر بدن یک ورزشکار +تصاویر

80 درصد جمعیت مازندران به کرونا مبتلا نشده اند

اثرات شوکه کننده کرونا بر بدن یک ورزشکار +تصاویر

اینفوگرافی؛ کرونا در ایران، از 13 خرداد تا 13 تیر

جان باختن 4 بیمار دیگر مبتلا به کرونا در هرمزگان

بررسی گاز خنده در درمان افسردگی و اختلالات روانی!

چگونه خشم خود را کنترل کنیم؟ | هیولایی به نام خشم

ببینید: تنها مسیر عبور سلامت از بحران کرونا!

خیره شدن به نور قرمز ممکن است بینایی را بهبود بخشد

تحقیقات جدید: نوع غالب ویروس کنونی کرونا مسری تر از نوع اولیه آن در چین است

خیره شدن به نور قرمز ممکن است بینایی را بهبود بخشد

آشنایی با وظایف پزشکی قانونی+ فیلم

90 بیمار جدید مبتلا به کرونا در مازندران

افزایش میزان مراجعات کرونایی به مراکز درمانی خلخال/ افزایش برگزاری مراسمات خطرناک است

چقدر باید نگران ویروس جدید باشیم؟

استاندار: قرارگرفتن 12 شهرستان کرمانشاه در وضعیت قرمز نگران کننده است

بهترین ماسک برای اینکه کرونا نگیریم

مواد غذایی که نباید با شکم خالی خورد

استاندار: قرارگرفتن 12 شهرستان کرمانشاه در وضعیت قرمز نگران کننده است

مرگ پدر حبیب نورماگمدوف به دلیل ابتلا به کرونا

حضور کارشناسان بهداشت حرفه ای در کارخانجات سپیدان

هیچ بیمار غیربومی با تشخیص قبلی کرونا وارد یزد نشده است

ترفندی برای لاغری سریع با لیموترش

مرگ پدر حبیب نورماگمدوف به دلیل ابتلا به کرونا

سرما بخورید تا کرونا نگیرید!

کرونا|فوت 102 مبتلای دیگر در عراق/ آمار مبتلایان در عربستان به مرز 202000 نفر رسید

سرما بخورید تا کرونا نگیرید!

با خوردن قهوه این بیماری ها را از خود دور کنید

مرگ پدر قهرمان مشهور UFC به دلیل ابتلا به کرونا

تداوم خدمات رسانی بیمارستان ها، آمبولانس ها و کادر درمانی ارتش به دانشگاه علوم پزشکی خوزستان

اهدای خون نیاز همیشگی بیماران نیازمند

اسامی استان ها و شهرستان های در وضعیت قرمز / جمعه 13 تیر 99

کرونا در کمین است/ کودکان را به جاهای شلوغ نبرید

برترین نوشیدنی ها برای فصل تابستان را بشناسید

ادویه جات ایمنی بخش بدن کدام اند؟ +اینفوگرافیک

کرونا در مصرف کنندگان دخانیات عوارض شدیدتری دارد

3نشانه که خبر از هضم نشدن غذا می دهد

گونه جدید ویروس کرونا با سرعت شیوع بالاتر

بازگشت محدودیت های کرونا در استان یزد

ارائه خدمات درمانی به 3 هزار مددجوی زنجانی

نوری کرونا گرفت

کی بخوابیم کی بیدار شویم؟

مرگ پدر حبیب نورماگمدوف به دلیل ابتلا به کرونا

سرما بخورید تا کرونا نگیرید

آمار قربانیان کووید 19 در کهگیلویه و بویراحمد تا 13 تیر 99 به بیست نفر رسید

2566 ابتلا و 154 قربانی طی شبانه روز گذشته/ 14 استان در شرایط قرمز و هشدار

نکاتی درباره شستن ظروف بیماران مبتلا به کووید-19

شمار مبتلایان به کرونا در عربستان از 200 هزار نفر عبور کرد

ترفندی برای لاغری سریع با لیموترش

سرما بخورید تا کووید-19 نگیرید!

فوت بیستمین بیمار کرونایی در کهگیلویه و بویراحمد/ افزایش موارد بستری در بیمارستان های استان

هزینه های تشخیص، بستری و درمان یک بیمار کرونایی چقدر است؟

هزینه های تشخیص، بستری و درمان یک بیمار کرونایی چقدر است؟