مطالب مرتبط:
جدال نرخ و کرونا در فصل شالی کاری مازندران
فصل کاشت پیاز و خطر شیوع کرونا
اگر کشور تعطیل نشود کاری از دست کسی برای کنترل کرونا برنمی آید / مشکلات اقتصادی کشور ربطی به کرونا ندارد ، وضعیت قبلا هم بهتر نبود / به دلیل تغییر و انتفال مجلس، نمایندگان انگیزه ای برای انجام امور ندارند
اتهام پنهان کاری چین، بی اساس است/ دانشمندان باید بگویند کرونا از کجا آغاز شد
کاهش 16 درصدی نرخ مرگ و میر ناشی از کرونا در اسپانیا
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 22 فروردین 1399 ساعت 17:152020-04-10اقتصادي

جدال نرخ و کرونا در فصل شالی کاری مازندران


- شالیزاری و تولید برنج یکی از منابع اقتصادی مهم مردم مازندران محسوب می شود.

هر ساله مردم استان در اواخر فروردین ماه به دل شالیزارهای پر از آب و گل می زنند تا با کاشتن ساقه های سبز شالی ، طلای سفیدشان را در فصل تابستان برداشت کنند.

علاوه بر کشاورز صاحب زمین ، مثلث شالیکاری به فعالیت کارگران فصلی و چندین ضلع کوچک و بزرگ دیگر وابسته است ؛ اضلاعی که آثار وضعیت قرارگرفتن هر یک از آنها نه تنها بر کشاورز و تولید کننده بلکه حتی تا سر سفره مصرف کننده هم کشیده می شود.

حالا بیماری کرونا همه اضلاع شالیکاری مازندران را زیر سایه اش برده است تا تدابیری را که در این وضعیت از سوی تمامی طرف ها اتخاذ می شود به چالش بکشد.

شاید یک مثال ساده راهگشا باشد.

با وجود این که قرار است نیمی از 220 هزار هکتار زمین شالیزاری مازندران به صورت مکانیزه و بدون دخالت انسانی زیر کشت بروند ، اما هنوز بیش از 100 هزار هکتار باید به صورت دستی و با استفاده از کارگان فصلی نشاء شود ، کارگرانی که به دلیل شیوع ویروس کرونا و ترس از ابتلا به این ویروس حالا دچار تمنای دوگانه شده اند ، تمنایی که برخی از آنها با عنوان " دو راهی میان جان و نان " یاد می کنند.

سعید خلیلی یکی از اهالی شهرستان بابل و از مناطق اصلی کشت برنج در مازندران در باره این دوراهی بیشتر توضیح می دهد.

او به خبرنگار ایرنا می گوید : وضعیت بسیار دشوار و نگران کننده ای نسبت به حضور در جمع نشاءکاران به وجود آمده است و همه کارگران برای رفتن بر سر نشاء مردد هستند.

وی که چهار فرزند دارد و جز کارگری روزمرد حرفه و شغل دیگری ندارد ، اضافه می کند : کار در فصل نشاء تاثیر زیادی در معیشت خانواده ام دارد و بیشتر درآمد سالانه ام از همین راه یعنی کار کردن در زمین های شالیزاری مردم برای نشاء و درو تامین می شود.

در واقع برای من تصور سالی که نتوانم بهار را برای نشاء و تابستان را برای دروی شالی در شالیزار باشم ، وحشت آور و حتی غیرقابل تصور است.

این کارگر روزمزد توضیح می دهد : اگر برای نشاء کاری نروم فشار اقتصادی زیادی به من و خانواده ام وارد می شود و از طرف دیگر برای رفتن و انجام این کار هم نگران بیمار شدن و تبعات بعدی آن هستم.

می ترسم در زمین کشاورزی مبتلا به کرونا شوم و در این صورت اگر بلایی برسر من بیاید ، مایحتاج گذران زندگی همسر و فرزندانم را چه کسی تامین خواهد کرد؟ جعفر حبیبی ، یک کارگر دیگری است که به صورت فصلی در شالیزارها کار می کند تا امرار معاش کند.

او هم می گوید : 2 هزار متر زمین کشاورزی از خودم دارم ، اما برای تامین زندگی باید در زمین دیگران کار کنم زیرا درآمد زمین خودم کفاف زندگی مرا نمی دهد.

وی اضافه می کند : کار کردن در زمین دیگران برای من مشکلی نیست ولی امسال با وضعیت بیماری کرونا مردد مانده ام .

به ما گفته شده است که نباید در جمع هایی با تعداد زیاد حضور داشته باشیم و شالیکاری نیز کار دسته جمعی است که مرا نسبت به حضور سر زمین می ترساند.

حتی شنیدم که آب هم می تواند باعث انتقال ویروس کرونا شود و شالیزارها هم که پر از آب است و این موضوع برای من و دیگر کارگران نگران کننده است.

همانند این 2 کارگر فصلی زمین های شالیزاری ، کارگران زیادی این روزها در مازندران هستند که تمام امیدشان به درآمد ماه نشاکاری بوده است ولی با شرایط به وجود آمده نسبت به حضور در نشاکاری و شالیکاری تردید دارند و از طرفی نگران وضعیت معیشت خودشان هستند؛ دوراهی جان و نان .

قیمت گذاری سودجویانه بر نگرانی کارگران با وجود نگرانی و دودلی کارگران فصلی مازندران و اینکه هنوز تا فراگیری فصل نشاء دستکم یک هفته باقی مانده است ، اما همین نگرانی های معصومانه حالا دستمایه سودجویی عده ای قرار گرفته است تا سنگینی سایه کرونا را به بهانه دلسوزی برای کارگران با نرخ پرانی های روزانه بر دوش کشاورزان سوار کنند ، غافل از این که این رشته می تواند تا سر سفره مصرف کننده که دست برقضا خود کارگر هم از جمله آنهاست ، کش بیاید.

بررسی های خبرنگار ایرنا نشان می دهد ، در حالی که فصل شالیکاری گذشته نرخ یک روز نشاءکاری به طور میانگین بین 80 تا 120 هزار تومان بود و در نهایت در زمان پیک نشاءکاری به 150 هزار تومان رسیده بود ، اکنون نرخ ها با دستکم 2 برابری افزایش نسبت به سال گذشته در محافل کشاورزان و سرکارگران فصلی مطرح می شود.

نرخ گذاری برای کارگری در فصل نشاء هر ساله به طور میانگین با افزایش حدود 20 درصدی نسبت به سال قبل سرانجام می یافت ولی ظاهرا امسال کرونا و همچنین همزمانی کل فصل نشاء با ماه مبارک رمضان سبب شده است تا نرخ گذاری دیگر تابع رویه قبلی نباشد.

قطعا اجرای طرح فاصله گذاری فیزیکی و اعلام رسمی ممنوعیت به کارگیری کارگران فصلی غیربومی هم در این زمینه بی تاثیر نبوده است ، بویژه این که بر اساس طرح فاصله فیزیکی حالا دیگر تردد کارگران فصلی بومی در میان شهرستان های استان هم غیرممکن شده است.

این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که بخش زیادی از کارگران فصلی شالیزارهای مازندران در مناطق مرکزی و تا حدودی غربی از مناطق شرقی و یا ییلاقات تامین می شود .

این وضعیت می تواند بعضی از مناطق استان را با انباشت و بیکاری کارگران فصلی در اوج نشاء کاری مواجه کرده و در بعضی شهرستان ها هم کمبود این دست نیروها را تحمیل کند.

احتمالا بر اساس همین حساب و کتاب هاست که نرخ نشاءکاری روزانه کارگران فصلی از هم اکنون که بیشتر از یک هفته به آغاز رسمی فصل باقی مانده است روی رقم 200 تا 250 هزار تومان می چرخد و ممکن است به 300 هزار تومان یا بیشتر هم همزمان با شروع نشاء افزایش یابد.

نشاء بموقع شالی برای کشاورز شالیکار یک موضوع حیاتی است و به همین دلیل نیز قدرت چانه زنی یا ریسک تن ندادن به قیمت های بالا را از کشاورز سلب می کند.

علاوه بر این که خزانه شالی در صورت تاخیر در نشاء دچار خسارت شده و از بین می رود ، برای بسیاری از کشاورزان شالیکار در این سال ها کشت دوم شالی به نشاء زودتر در کشت اول بستگی دارد و هیچ کشاورزی حاضر نیست به خاطر حساب و کتاب قیمت کارگر و نهاده ها و دیگر هزینه ها ، فصل نشاء را به تاخیر بیندازد.

شاید به همین خاطر است که مقداد رسولی یکی از کارگران فصلی که با چند نفر دیگر یک گروه نشاکاری را ایجاد کرده اند و خودش سرکارگر محسوب می شود ، در باره قیمت گذاری های امسال می گوید : این نرخ گذاری به خاطر کمبود کارگر است.

وی افزود : به دلیل ترس از کرونا کارگران کمتری خطر نشاکاری را می پذیرند و به دلیل کمبود کارگر قیمت ها بالا رفته است.

سایه انداختن کرونا بر بشقاب برنج سر سفره ها جعفر عمرانی یکی از کشاورزان آملی درباره افزایش قیمت دستمزدها و تاثیر آن بر کشاورزان می گوید : اگر دستمزد از حالت تعادل خارج شود شرایط برای کشاورز و همه مردم سخت خواهد شد.

وی که هنوز به شالیکاری سنتی پایبند است و نشاء دستی را بر ماشین نشاء ترجیح می دهد ، توضیح می دهد : اگر دستمزها به صورت نامتعادل افزایش یابد، کشاورزان از جمله خودم مجبور خواهیم بود قیمت برنج را افزایش دهیم که این مساله به نفع مردم هم نخواهد بود و مصرف کنندگان برنج را کاهش می دهد.

عمرانی دستمزدهای گارگران را پرهزینه ترین بخش شالیکاری می داند و می گوید : با وجود این که افزایش قیمت تمام شده برنج منجر به سخت تر شدن شرایط مردم برای خرید می شود ، اما چاره ای جز این کار برای تامین هزینه های کشاورزی وجود ندارد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران هم با اشاره به اینکه هنوز تا آغاز نشاءکاری زمان باقی است ، می گوید : من هم نرخ گذاری های عجیب و غریب در سطح استان را شنیده ام اما نباید به این شایعات توجه کرد.

عزیزالله شهیدی فر با اشاره به اینکه کارگران شالیزاری توسط سرکارگرها اداره می شوند، اضافه می کند : نرخ گذاری های شنیده شده ناشی از سوء استفاده سرکارگرها از وضعیت جاری است .

در حال حاضر کشاورزان به دلیل نگرانی ناشی از فقدان کارگر اقدام به نوبت گیری از سرکارگرها می کنند و سرکارگرها نیز از این موقعیت سوء استفاده کرده و قیمت ها را بالا می برند تا بر روی نرخ دستمزدهای مصوب تاثیر بگذارند.

وی توضیح می دهد : تا اوایل هفته آینده نرخ دستمزدهای نشاکاری به صورت رسمی اعلام می شود و پیش بینی می کنیم بین 100 تا 150هزار تومان برای یک روز نشاکاری تعیین شود.

نشاکاری با رعایت نکات بهداشتی رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با تاکید بر اینکه شایعات پیرامون انتقال ویروس کرونا از طریق شالیزارها غیر علمی و بی پایه و اساس است ، می گوید : طبق گفته های متخصصان و پزشکان در صورت رعایت فاصله مناسب هیچگونه مشکلی برای کشاورزان و کارگران ایجاد نخواهد شد.

وی رعایت فاصله حداقل یک متر میان کارگران و نشاکاران را الزامی می داند و اضافه می کند : کارگران سعی کنند در هنگام نشاکاری دست هایشان را به صورت و مخاطات نزنند و پس از نشاکاری دست و صورتشان را خوب شست و شو دهند.

در حال حاضر نه تنها ویروس کرونا به مردم آسیب وارد می کند، بلکه برخی از افراد نیز با ابزار قرار دادن این ویروس به دنبال سود بیشتر و آسیب به اقشار مختلف جامعه هستند.

استان مازندران سالانه با تولید بیش از یک میلیون تن برنج سفید تامین کننده نیمی از نیاز کشور به این محصول استراتژیک است.

پارسال به خاطر شرایط مناسب از وضعیت آب و هوا گرفته تا تامین بموقع کارگر و نهاده ها ، میزان تولید شلتوک در استان شاهد رکوردشکنی بی سابقه بود.

میزان تولید شلتوک در مازندران سال گذشته به رقم یک میلیون و 420 هزار تن رسیده بود که برای 2 دهه گذشته بی سابقه بود.

بیشترین میزان شلتوک تولید شده در مازندران طی دو دهه گذشته یک میلیون و 300 هزار تن بود و پارسال افزایش 10 درصدی را تجربه کرد.

حالا کرونا در سراسر کشور مانور می دهد.

بر اساس تازه ترین گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت تاکنون 68 هزار و 192 نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت 122 نفر در 24 ساعت گذشته، تعداد کل جان باختگان کرونا در کشور به 4232 نفر رسید.

همچنین از دیروز تا امروز 22 فروردین 1399 و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی 1972 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در کشور شناسایی شد و با احتساب موارد جدید، مجموع بیماران کووید 19 در کشور به 68192 نفر رسید.

در مازندران اگر چه این بیماری از سوم فروردین ماه روند کاهشی یافت و آمار بیماران جدید همچنان کمتر از آمار ترخیصی هاست ، ولی مسئولان هشدار می دهند که در صورت رعایت نکردن طرح فاصله گذاری فیزیکی و سایر پروتکل های بهداشتی ، احتمال افزایش شدن بیماری وجود دارد ، موضوعی که می تواند در فصل نشاء به نگرانی جدی تبدیل شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: مازندران - شالی - شالیکاری - کشاورز - بیماری کرونا - تولید کننده - تولید - وضعیت - هکتار - کرونا - تولید برنج - مصرف کننده - هزار - قرار - زمین - مردم - کارگران - مکانیزه - اقتصادی - تابستان - فعالیت - برداشت - بیماری - یکی از - دخالت - استان - منابع - فصلی - برده - دیگر

آخرین اخبار سرویس:
استخدام منشی مدیر عامل مسلط به ICDL در شرکت ویرا انرژی

استخدام کارشناس تولید جهت شرکت معتبر در زمینه تولید قطعات خودرو

استخدام کارشناس اداری دفتری خانم در شرکت ویرا انرژی

استخدام کارشناس روابط عمومی و تبلیغات در شرکت ویرا انرژی

استخدام نیروی مدیر کیفیت و بازرس کنترل کیفیت در یک شرکت معتبر

استخدام کارشناس تامین دارای سابقه جهت شرکت معتبر در تهران

ماجرای پلمب واحد مسکونی پیرزن و فرزند معلولش چیست؟

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام تحصیلدار آقا در پیشگامان معماری آریا در تهران

کلنگ زنی پروژه 390 واحدی طرح اقدام ملی مسکن در شهر جدید سهند

واکنش عباس عبدی به اظهارات وزیر کشور درباره آمار کشته شدگان اعتراضات آبان: چرا این همه دیر؟

استخدام نیرو با مدرک برق الکترونیک جهت شرکت معتبر تولید لوازم خانگی در قزوین

استخدام سرپرست فروش و نماینده علمی و فروش در خوزستان

چگونه مشمول پاداش های قبض برق می شویم؟ /شرایط لازم برای رایگان شدن قبوض برق

عکس | «سیتی کار» رقیب خاص خودروی تسلا در تهران | کوپه کوچک با ظاهر عجیب!

استخدام کارمند فروش در یک شرکت معتبر در البرز

چرا معاملات مسکن در اردیبهشت افزایش یافت؟

چهارخطه ی وعده ای!

استخدام برنامه نویس php و Net جهت یک شرکت معتبر دانش بنیان در تبریز

ثبت سفارش انلاین سهام عدالت در کارگزاری ها

استخدام حسابرس داخلی در یک گروه تولیدی و صنعتی در تهران

با افزایش دما در خوزستان ساعات اداری تقلیل یافت

استخدام تعمیرکار لیفتراک مجرب ، مدیریت انبار در گیلان

استخدام حسابدار خانم در شرکت ماهان تیک خودرو در کرمان

استخدام سه رده شغلی در صنایع الکترونیک آرین طراح

پرتاب موفقیت آمیز دو ماهواره چینی به فضا

ثبت سفارش انلاین سهام عدالت در کارگزاری ها

خودران ها دارو را به مشتریان می رسانند

کشف کارگاه عسل تقلبی در تهران

استخدام کارشناس برنامه ریزی تولید در یک شرکت معتبر در البرز

مسکن مهری ها چطور وام جعاله بگیرند؟

افزایش 2 برابری مصرف اینترنت در کشور

چطور نان سالمتری انتخاب کنیم؟

استخدام نیرو جهت برقکاری ساختمان و صنعتی در زنجان

پروژه های نیمه تمام شهر سهند تا پایان شهریور تکمیل می شود

هزینه 30 میلیارد ریالی بهزیستی ایلام برای مسکن مددجویان

چطور از پیری زودرس جلوگیری کنیم؟

برگزاری جشن آب رسانی به روستاهای اهواز

انواع صندوق های سرمایه گذاری را بشناسید

چند درصد جمعیت لرستان شهرنشین است؟

استخدام 5 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در گیلان

استخدام حسابدار در یک شرکت معتبر در قزوین

نماینده ورزقان: خودروسازها تولیداتشان را از نظر کیفی به روز کنند

افزایش 15 درصدی حق عائله مندی بازنشستگان کشوری

آخرین قیمت ها در بازار خودرو/ 206 به 118 میلیون رسید

استخدام کارشناس فروش برای یک شرکت معتبر تولیدی رنگ مو در تهران

استخدام تعدادی فروشنده خانم در هلدینگ تولیدی بازرگانی پی جی ما

استخدام کارشناس بهداشت محیط جهت یک کلینیک مدرن در تهران

استخدام مدیر برنامه ریزی با مدرک صنایع در یک شرکت معتبر

وزیرکشور: در حوادث آبان ماه 45نفر بی گناه کشته شدند

استخدام مدیر مالی جهت یک شرکت در شهرک صنعتی مورچه خورتِ اصفهان

استخدام رییس حسابداری جهت یک شرکت در اصفهان

نان شیرمال چطور درست کنیم ؟ + فیلم

استخدام حسابرس داخلی جهت شرکت صنایع غذایی در اصفهان

استخدام مدیر و کارشناس اداری و منابع انسانی در یک شرکت معتبر

کیت ایرانی تشخیص سریع کرونا ساخته شد

شرکت های سرمایه گذاری استانی ناکارآمد هستند/مردم باید بتوانند شیوه مدیریت سهام عدالت خود را تغییر دهند

وجود نقص فنی در پرواز اهواز-مشهد هواپیمایی آسمان

استقبال از ساخت واحد های مسکونی کارگری در اطراف شهرک های صنعتی

استخدام کارشناس بازاریابی و فروش در یک شرکت معتبر در تهران

بسته خبری| آخرین اخبار استان ایلام

افزایش 4 تا 48 درصدی محصولات ایران خودرو

سودآورترین ارزهای دیجیتال را بشناسید

فاز نخست کارخانه سیمان سفید زاگرس ازنا به بهره برداری می رسد؟

استخدام کارشناس فروش آقا در یک شرکت معتبر در گیلان

توضیح درباره کمبود گازوییل تولیدکنندگان شن و ماسه کرمانشاه

استخدام کارشناس تولید کننده محتوا در تهران

استخدام ویزیتور جهت شرکت پخش سراسری آریبال در همدان

برای اطلاع از ارزش روز سهام عدالت به کجا مراجعه کنیم؟

لحظه بازگشت موفقیت آمیز موشک «فالکون 9» به زمین+فیلم

سهام عدالت به صورت آنلاین قابل فروش نیست

کلنگ پروژه 390 واحدی طرح اقدام ملی مسکن در شهر سهند زده شد

اجرای طرح فروش فوری خودرو هر 3 ماه یکبار

ارتقای فضاهای آموزشی مدارس با طرح آجر به آجر

معاون ظریف: برنامه بازگشت نفتکش ها از ونزوئلا به ایران تنظیم شده است

بازار خاموشی که کرونا نشان مان داد

مصرف آب تهران در وضعیت هشدار

سرمایه گذاری در گرو اراده مسئولان

5 میلیون نفر در صف خرید خودرو

استخدام کارگر خط تولید و اپراتور فنی مهندسی در آذربایجان شرقی

سهام عدالت وثیقه بانکی می شود

استخدام خیاط دارای سابقه کار در لباس عروس در تبریز

ون های خودران Waymo به خیابان ها می آیند

افزایش مقاومت محصولات کشاورزی توسط محققان شرکت های دانش بنیان

روباتی که افراد معلول را قادر می سازد حرکت کنند+فیلم

استخدام تراشکار ماهر در یک شرکت تولیدی در گیلان

دلفراز: بیمه ملت، آرامش خاطر را برای بازنشستگان به ارمغان می آورد

معاون ظریف: برنامه بازگشت نفتکش ها از ونزوئلا به ایران تنظیم شده است

ریکاوری صنعت هوانوردی تا 2023 طول خواهد کشید

شرایط عادی شود می توانیم کاهش صادرات ناشی از کرونا را جبران کنیم

روند رو به افزایش آمار مبتلایان به ویروس کرونا بسیار نگران کننده است/ در صورت لزوم اقدامات سختگیرانه تری برای کنترل بحران کرونا اجرا می شود

12 فرد مشهوری که بخش اعظم ثروتشان را صرف امور خیریه کردند+ عکس

ماجرای احتکار 1500 دستگاه تاکسی

عکس دختر بندری در سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا با یک پیام ویژه

بازار 1399/03/12

راه اندازی سه شهرک مسکونی برای جامعه کارگری توسط تعاونی ها

نقص فنی هواپیما را به اهواز برگرداند

اقتصاد کانادا در بدترین وضعیت 11 سال اخیر

تورم فرانسه منفی شد!

استخدام ویزیتور مویرگی در شرکت پخش رویال پیشگام شرق در تهران

جدال نرخ و کرونا در فصل شالی کاری مازندران

جدال نرخ و کرونا در فصل شالی کاری مازندران