مطالب مرتبط:
یادداشت|دوقطبی سازی سیاسی در میانه بحران انسانی؛ نُت فالش دوقطبی آمریکا-چین در ایران
احمد خاتمی: در ماجرای کرونا می خواستند قم را مقصر نشان دهند درحالیکه دروغ بود/آمریکا ویروس کرونا را برای مقابله با ایران و چین تولید کرده است
احمد خاتمی: در ماجرای کرونا می خواستند قم را مقصر نشان دهند درحالیکه دروغ بود/آمریکا ویروس کرونا را برای مقابله با ایران و چین تولید کرده است
برای مبارزه کامل با کرونا نیاز به ستاد معنوی و دینی داریم / آمریکا کرونا را برای مقابله با چین و ایران تولید کرده بود، اما از دستشان در رفت و بلای جانشان شد
آیت الله احمد خاتمی: در ماجرای کرونا می خواستند قم را مقصر نشان دهند درحالیکه دروغ بود/آمریکا ویروس کرونا را برای مقابله با ایران و چین تولید کرده است
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 20 فروردین 1399 ساعت 02:052020-04-07بين الملل

نُت فالش دوقطبی آمریکا-چین در ایران


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های خبرگزاری دانشجو، ویروس کوویدــ19 مدتی است که به جان جهان افتاده و تعداد قابل توجهی را مبتلا کرده است.

سرعت بالای شیوع و رفتار ناشناخته این ویروس کنار عواقب اقتصادی و اجتماعی آن باعث شده که کشورهای مختلف در مواجهه با این ویروس دچار مشقاتی شوند.

- در حالی که چین طی روز های کرونایی بیشترین کمک را به ایران کرده است، عده ای با دوقطبی سازی سیاسی چین ــ آمریکا به دنبال اهداف سیاسی از قِبَل بحرانی انسانی هستند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های خبرگزاری دانشجو"، ویروس کوویدــ19 مدتی است که به جان جهان افتاده و تعداد قابل توجهی را مبتلا کرده است.

سرعت بالای شیوع و رفتار ناشناخته این ویروس کنار عواقب اقتصادی و اجتماعی آن باعث شده که کشورهای مختلف در مواجهه با این ویروس دچار مشقاتی شوند.

چین اولین کشوری بود که درگیر کرونای جدید شد و پس از چند ماه توانست به مرحله مهار این ویروس سرکش برسد و حتی روز گذشته اولین روزی بود که در این کشور فوتی بر اثر ابتلا به کرونا گزارش نشد.

کشورهای دیگر از جمله غربی ها هم با وجود نقد و انتقادهای خارج از گود خود از چین، در ادامه در دام کرونا افتادند.

شرایط در کشورهای جهان از جمله غرب و شرق به گونه ای است که دل هر انسان آزاده ای را با شنیدن اخبار جدید از قربانیان پیر و جوان به درد می آورد.

کرونا، جدای از ایجاد چالش های بهداشتی و درمانی برای کشورها، علامت سؤال های جدی را درباره نظم بین الملل، نوع حکمرانی قدرت ها و کیفیت مواجهه آنها با این بحران پیشِ روی گذاشت.

این که برخی از کشورهای شرقی در مواجهه با یک بیماری همه گیر و عالم گیر در مقایسه با کشورهای غربی توفیق بیشتری را بیابند، موضوعی بود که خود غرب را نیز شگفت زده و متحیر کرد.

این روزها محافل فکری سؤالات جدی را درباره آینده نظام لیبرالیستی غربی مطرح می کنند و این که چنین نظامی در مواجهه با یک بحران انسانی نتوانسته به اندازه کشورهای آسیایی کارآمد باشد.

کوید19، علاوه بر بحران درمانی، زنگ خطر را برای اقتصاد و نظام سیاسی غرب به صدا در آورده است.

حال میان این همهمه غرب مانده است که چگونه این شرایط را توجیه کند.

به نظر می رسد دست کم الآن با طرح موضوعاتی مانند پنهانکاری و کم کاری چین، غرب در تلاش است با تضعیف قدرت شرقی، غرب را از بی آبرویی فعلی برهاند؛ چرا که آمار و ارقام روایت متفاوتی را در مقایسه با اظهارات مقامات غربی از جمله آمریکایی دارند.

در ماجرای کرونا، چین چندین گام از غرب پیش است؛ نخست اینکه توانسته ویروس کرونا را تقریباً مهار کند.

دوم اینکه در عرصه بین المللی، در مقایسه با آمریکا رفتار مسئولانه تری را داشته است.

زمانی که چین محموله کمک های خود را به کشورهای مختلف از جمله غرب ارسال می کرد، کشورهای غربی از جمله آمریکا ماسک های کشورهای دوست خود را قاپ می زدند.

حال آیا می توان به روایت و قضاوت کشوری که به طور غیراخلاقی محموله کشور دیگری را پای هواپیما می دزدد، اعتماد کرد؟ شرایط و این رفتارها به حدی نامعقول و غیرقابل توجیه است که چاره ای جز چین هراسی را پیشِ روی غرب نمی گذارد.

البته اتهام زنی مقامات و رسانه های غربی فقط متوجه چین نبوده است، از همان اوایل شیوع کرونا در ایران، برخی از مقامات و رسانه های غربی چنان با آب وتاب ورود کرونا را توصیف می کردند که کم از شادمانی نبود.

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا که بارها با لحن تحقیرآمیز خود در این زمینه صحبت کرد و نه تنها کمکی را به ایران نکرد، بلکه با چند دور تحریم جدید و تهدید کشورهای دیگر سعی کرد مانع کمک رسانی به ایران شود.

تام توگندات، رییس کمیته امور خارجی پارلمان انگلیس امروز ایران، روسیه و چین را متهم کرد و گفت: آن ها به جای کمک به کشورها برای واکنش سریع، اطلاعات حیاتی درباره ویروس را با هدف حفاظت از تصویر رژیم خود دستکاری کردند.

سؤال اینجاست که؛ چرا مقامات غربی تصور می کنند که گزاره های آنها صحیح است؟ آیا چون که آنها از لندن یا واشنگتن صحبت می کنند، لزوماً اظهارات آنها درست است؟ اتفاقاً دسته بندی کشورها و این گونه اظهارنظرها آشکارا نگاه سیاسی آنها را به یک بحران انسانی نشان می دهد.

بالطبع اگر بحث پنهانکاری و کم کاری باشد، پای کشورهای دیگری هم در میان است که وضعیت به مراتب بدتری از ایران، روسیه و چین دارند، چرا آنها را مطرح نمی کنند؟ حداقل چین به جای ماسک دزدی به کشورهای مختلف کمک کرده است تا از این بحران خارج شوند.

محمد کشاورززاده، سفیر ایران در چین، روز شنبه در توییتی نوشت: تا کنون کمک های دولتی و مردمی چین با 28 پرواز طبق جدول پیوست از شهرهای پکن، شانگهای و گوانجو به کشورمان ارسال شده است، بیش از 10 میلیون ماسک، 500 هزار کیت تشخیص کرونا، 300 هزار گان جراحی و لباس ایزوله، دو میلیون و دویست هزار دستکش، 350 ونتیلاتور، 500 اتاق پیش ساخته بیمارستانی و انواع دارو و تجهیزات بیمارستانی بخشی از کمک های چین به ایران بوده است.

اظهارات اخیر کیانوش جهانپور، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا که بعدتر آن را اصلاح و از کمکهای چین تشکر کرد، باعث موج سواری برخی از جناح ها و رسانه های داخلی و خارجی شده است، این در شرایطی است که سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه نیز با فاصله کوتاهی از کمک های چین به ایران در زمینه مقابله با کرونا مجدداً تشکر کرد.

اما شوخی تلخ طی یکی دو روز گذشته کلیدواژه ای برای تاختن به روابط تهران ــ پکن شده است که در مرحله کرونا وارد فاز مطلوبی شده بود.

هر کسی از ظن خود وارد این عرصه شده است.

شاید عده ای از روی ناآگاهی و تحت تأثیر تبلیغات رسانه ای، امروز چین ستیز شده اند، اما به نظر می رسد عده ای هم اهداف و دستور کار خود را دنبال می کنند.

غرب با طراحی چنین بازی ای به دنبال حفظ آبروی ازدست رفته خود به واسطه تحولات اخیر است.

بنابراین تاختن بی پایه و اساس به چین، بازی ای در این پازل است.

دوم اینکه عده ای به دنبال تخریب روابط دولت های ایران و چین هستند و برای آن کیسه ای سیاسی دوخته اند.

آمریکا با تخریب این روابط به دنبال موفقیت سیاست فشار حداکثری و بستن راههای تنفسی باقی مانده ایران است تا اینکه تهران را به میز مذاکره یکطرفه بکشاند.

برخی از طیف های سیاسی در داخل هم به دنبال ایجاد دوقطبی آمریکا ــ چین هستند تا آن را آبشخور مذاکرات جدید با واشنگتن قرار دهند.

هر کدام از نیت های فوق که پشت ماجرا باشد، خروجی مشابهی را پیشِ رو می گذارد و آن نگاه بیرحمانه سیاسی به یک بحران انسانی است.

بستن راههای ارتباطی با کشوری که بیشترین کمک را به کشور برای مقابله با کرونا داشته است به منزله کسب امتیاز سیاسی به واسطه بازی با جان انسان های بیگناه است، از سوی دیگر کرونا زندگی مردم را مختل و هزاران نفر از آنها را داغدار کرده است، روا نیست که با خودمنزوی سازی به تحریم های آمریکا برای تشدید اوضاع کمک کرد.

باید مراقب بود که این موضوع به معنای چینوفیل بودن تلقی نشود، کسی اینجا وکیل مدافع چین نشده است، اصل بحث، واقع بین بودن و دفاع از منافع و جان مردم است.

در شرایط کرونایی که آمریکا با انگیزه های سیاسی به دنبال زجر بیشتر مردم ایران است، راه چاره یافتن راههای تنفسی جایگزین و بیشتر برای گشایش در امور مربوط به مردم است.


کلید واژه ها: ویروس - کشورهای مختلف - خبرگزاری - اجتماعی - اقتصادی - دوقطبی - آمریکا - به جان - دوقطبی سازی - رفتار - گزارش - مختلف - سیاسی - ایران - رسانه - دچار - گروه - کنار - شیوع - دیگر - جهان - سرعت - قابل - در ایران - بیشترین - بحرانی - کشوری - درگیر - اولین - سازی

آخرین اخبار سرویس:
اینفوگرافیک| آتش بر جان جنگل های زاگرس ایران

فقط نیمی از آلمانی ها با واکسینه شدن در برابر کرونا موافق هستند

توجیه جدید ترامپ برای حمایت از سرکوب معترضان آمریکایی

ایران و صربستان همکاری های شهری را گسترش می دهند

حشد الشعبی حمله داعش به نفت خانه در نزدیکی مرز با ایران را ناکام گذاشت

حالا ترامپ آخرین حلقه زنجیر ارتباط آمریکا با برجام را هم قطع کرده؛ تصمیم ایران چه خواهد بود؟ / نقش ویژه «رآکتور اراک» در آینده روابط ایران و آمریکا

آغاز عملیات نظامی نیروهای عراقی برای تعقیب و شکار بقایای داعش در سامرا

رام الله: اسراییل عملا اجرای طرح الحاق اراضی فلسطین را آغاز کرده است

ورود نفتکش ها؛ دوره جدیدی در عرصه بین الملل آغاز شده است

اسلام آباد-افزایش صعودی شمار مبتلایان به کرونا

لیدی گاگا، رییس جمهوری آمریکا را محرک نژادپرستی خواند

ایران و صربستان همکاری های شهری را گسترش می دهند

حریق گسترده در شمال سرزمین های اشغالی

ایران و صربستان همکاری های شهری را گسترش می دهند

افزایش تلفات در اعتراضات آمریکا/ 2نفر توسط پلیس در آیوا کشته شدند

تاثیر کرونا بر بیمارستان های آمریکا دست کم گرفته شده است

توجیه جدید ترامپ برای حمایت از سرکوب معترضان آمریکایی

حشدشعبی دو فرمانده داعش را دستگیر کرد

خانواده شهدای ترور خوزستان خواستار مجازات عاملین ترور شدند

فریاد مردم جهان علیه نژادپرستی در آمریکا؛ نمی توانم نفس بکشم

بن سلمان در این هتل با شاهزادگان چه می کند؟

قاتل جورج فلوید به زندانی با امنیت بالا منتقل شد

زمان قطعی حج 99 مشخص نیست

درخواست تعیین سرنوشت فعال زن سعودی

افزایش نارضایتی از عملکرد ترامپ درمدیریت بیماری/ بازگشت نگرانی ها درباره کرونا به کره جنوبی و چین

فریاد مردم جهان علیه نژادپرستی در آمریکا؛ نمی توانم نفس بکشم

نژاد پرستی یک بیماری مزمن در آمریکا است

46 کشته و زخمی در تیراندازی های سه روز اخیر شیکاگو

دستگیری خطرناکترین مسئول نظامی داعش در نینوا

«درک شووین» به زندان فوق امنیتی منتقل شد

درخواست تعیین سرنوشت فعال زن محبوس سعودی

تلاش ترامپ برای دسترسی به سران سیاهپوستان برای کنترل اعتراضات

تصاویر وحشتناک از درگیری دسته جمعی پلیس با معترضان در سه شهر آمریکا

حشد شعبی یورش داعش به شمال دیالی را ناکام گذاشت

نژاد پرستی یک بیماری مزمن در آمریکا است

احتمال تمدید تا دو ماهه «توافق کاهش تولید»

آتش پشت در های کاخ سفید

سوریه پنجه در پنجه «قیصر»

چرا ترامپ مردم خود را می کشد؟!

بی بی سی: اعتراض های گسترده در آمریکا در نیم قرن اخیر بی سابقه است

افشای شکنجه های وحشتناک و غیرانسانی پلیس آمریکا

چین خواستار حمایت کشورها از سازمان بهداشت جهانی شد

فرار ترامپ به پناهگاه از ترس معترضان

ناتو از تعیین نماینده غیرنظامی جدید خود در افغانستان خبر داد

درخواست خانواده شهدای ترور خوزستان از سفرای دانمارک و هلند

ماهی گرفتن بایدن از آب گل آلود اعتراضات ضد نژادپرستی آمریکا

حمایت ترامپ از بازداشت معترضان آمریکا

اعلام حالت فوق العاده در لس آنجلس

چین: آمریکا تبعیض نژادی را کنار بگذارد

موج سواری حامیان آل سعود از تخریب مقبره «عمر ابن عبدالعزیز» در سوریه

پنجمین شب ناآرامی ها در آمریکا

واکنش رام الله به تخریب 200 مرکز در قدس اشغالی

برخی مساجد کویت بازگشایی می شوند

همشهری آوا | پادکست عصرانه با خبر | 12 خرداد 99؛ تازه ترین اخبار ایران و جهان

جنجال در ایتالیا در پی ادعای یک پزشک

زیمبابوه سفیر آمریکا را احضار کرد

آیا ترامپ می تواند »آنتیفا« را سازمان تروریستی بنامد؟

تداوم تعطیلی مرزهای ایران و عراق تا اطلاع ثانوی

انتقال قاتل جورج فلوید به زندان فوق امنیتی

100 هکتار از جنگل های خاییز کهگیلویه بر اثر آتش سوزی آسیب دید

تاثیر اعتراضات در آمریکا بر بازارهای مالی

شمار قربانیان کرونا در عربستان به 525 تن رسید

ناتو از تعیین نماینده غیرنظامی جدید خود در افغانستان خبر داد

استاد دانشگاه هیوستون: تظاهراتی که در آمریکا به پا شده، می تواند به جریان استکباری پایان دهد

الحشد الشعبی حمله داعش در نزدیکی مرز ایران را ناکام گذاشت

درخواست چین از کشورهای جهان برای حمایت از سازمان جهانی بهداشت

قاتل سیاه پوست آمریکایی به زندان فوق امنیتی منتقل شد

تداوم تعطیلی مرزهای ایران و عراق تا اطلاع ثانوی

ترامپ به سراغ کشورهای درجه دو رفت

دستگیری دو فرمانده داعش در موصل عراق

نقاهتگاه نمایشگاه بین المللی تخلیه شد

حمله یک کامیون به معترضین آمریکایی

تیراندازی در ایالت آیوا آمریکا دو کشته به جا گذاشت

عکس| مخفی شدن ترامپ در مخفیگاه کاخ سفید سوژه کاربران توییتر شد

وزیر تحقیقات علمی مصر: آمار رسمی مبتلایان یک پنجم رقم واقعی است

تصویر | روزهای کرونایی در جیرفت

احضار سفیر آمریکا در زیمبابوه

رشفورد هم به حمایت از معترضان آمریکایی پرداخت

فیلم| اسب سواری رییس جمهور برزیل در جمع معترضان

درخواست خانواده شهدای ترور خوزستان از سفرای دانمارک و هلند

تصاویر ورود پنجمین نفتکش ایرانی به آب های ونزوئلا

بارسلونا مانع سفر عثمان دمبله به قطر شد!

نیروهای حفتر شهر «اصابعه» در غرب لیبی را بازپس گرفتند

ضرب و شتم معترضان بدست پلیس آمریکا در بروکلین + فیلم

ادعای نتانیاهو در خصوص تهدید شدن به قتل

افزایش فشارها به عربستان برای آزاد کردن شاهزاده سلمان بن عبدالعزیز

دیدار مسجدی با وزیر برنامه ریزی عراق

اشتیه: اسراییل عملا طرح الحاق اراضی فلسطینی را آغاز کرده/ جامعه جهانی وارد عمل شود

شمار قربانیان کرونا در عربستان به 525 تن رسید

نخست وزیر ارمنستان کرونا گرفت

کدام مسئول عراقی خائن است؟

نخست وزیر فلسطین: اسراییل عملا طرح الحاق اراضی فلسطینی را آغاز کرده/ جامعه جهانی وارد عمل شود

نیروهای حفتر شهر «الاصابعه» در غرب لیبی را بازپس گرفتند

رشفورد هم به حمایت از معترضان آمریکایی پرداخت

پلیس قاتل سیاهپوست آمریکایی به زندانی با امنیت بالا منتقل شد

فرانسه شاخه سیاسی «حزب الله لبنان» را تروریستی نمی داند

دستور گانتز برای بررسی پیامدهای پیشبرد طرح معامله قرن

خروج نظامیان اسپانیایی تا اواخر جولای از عراق

پلیس قاتل سیاهپوست آمریکایی به زندانی با امنیت بالا منتقل شد

الحشد الشعبی حمله داعش به «نفت خانه» در نزدیکی مرز با ایران را ناکام گذاشت

نُت فالش دوقطبی آمریکا-چین در ایران

نُت فالش دوقطبی آمریکا-چین در ایران