مطالب مرتبط:
یادداشت|دوقطبی سازی سیاسی در میانه بحران انسانی؛ نُت فالش دوقطبی آمریکا-چین در ایران
احمد خاتمی: در ماجرای کرونا می خواستند قم را مقصر نشان دهند درحالیکه دروغ بود/آمریکا ویروس کرونا را برای مقابله با ایران و چین تولید کرده است
احمد خاتمی: در ماجرای کرونا می خواستند قم را مقصر نشان دهند درحالیکه دروغ بود/آمریکا ویروس کرونا را برای مقابله با ایران و چین تولید کرده است
برای مبارزه کامل با کرونا نیاز به ستاد معنوی و دینی داریم / آمریکا کرونا را برای مقابله با چین و ایران تولید کرده بود، اما از دستشان در رفت و بلای جانشان شد
آیت الله احمد خاتمی: در ماجرای کرونا می خواستند قم را مقصر نشان دهند درحالیکه دروغ بود/آمریکا ویروس کرونا را برای مقابله با ایران و چین تولید کرده است
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 20 فروردین 1399 ساعت 02:052020-04-07بين الملل

نُت فالش دوقطبی آمریکا-چین در ایران


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های خبرگزاری دانشجو، ویروس کوویدــ19 مدتی است که به جان جهان افتاده و تعداد قابل توجهی را مبتلا کرده است.

سرعت بالای شیوع و رفتار ناشناخته این ویروس کنار عواقب اقتصادی و اجتماعی آن باعث شده که کشورهای مختلف در مواجهه با این ویروس دچار مشقاتی شوند.

- در حالی که چین طی روز های کرونایی بیشترین کمک را به ایران کرده است، عده ای با دوقطبی سازی سیاسی چین ــ آمریکا به دنبال اهداف سیاسی از قِبَل بحرانی انسانی هستند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های خبرگزاری دانشجو"، ویروس کوویدــ19 مدتی است که به جان جهان افتاده و تعداد قابل توجهی را مبتلا کرده است.

سرعت بالای شیوع و رفتار ناشناخته این ویروس کنار عواقب اقتصادی و اجتماعی آن باعث شده که کشورهای مختلف در مواجهه با این ویروس دچار مشقاتی شوند.

چین اولین کشوری بود که درگیر کرونای جدید شد و پس از چند ماه توانست به مرحله مهار این ویروس سرکش برسد و حتی روز گذشته اولین روزی بود که در این کشور فوتی بر اثر ابتلا به کرونا گزارش نشد.

کشورهای دیگر از جمله غربی ها هم با وجود نقد و انتقادهای خارج از گود خود از چین، در ادامه در دام کرونا افتادند.

شرایط در کشورهای جهان از جمله غرب و شرق به گونه ای است که دل هر انسان آزاده ای را با شنیدن اخبار جدید از قربانیان پیر و جوان به درد می آورد.

کرونا، جدای از ایجاد چالش های بهداشتی و درمانی برای کشورها، علامت سؤال های جدی را درباره نظم بین الملل، نوع حکمرانی قدرت ها و کیفیت مواجهه آنها با این بحران پیشِ روی گذاشت.

این که برخی از کشورهای شرقی در مواجهه با یک بیماری همه گیر و عالم گیر در مقایسه با کشورهای غربی توفیق بیشتری را بیابند، موضوعی بود که خود غرب را نیز شگفت زده و متحیر کرد.

این روزها محافل فکری سؤالات جدی را درباره آینده نظام لیبرالیستی غربی مطرح می کنند و این که چنین نظامی در مواجهه با یک بحران انسانی نتوانسته به اندازه کشورهای آسیایی کارآمد باشد.

کوید19، علاوه بر بحران درمانی، زنگ خطر را برای اقتصاد و نظام سیاسی غرب به صدا در آورده است.

حال میان این همهمه غرب مانده است که چگونه این شرایط را توجیه کند.

به نظر می رسد دست کم الآن با طرح موضوعاتی مانند پنهانکاری و کم کاری چین، غرب در تلاش است با تضعیف قدرت شرقی، غرب را از بی آبرویی فعلی برهاند؛ چرا که آمار و ارقام روایت متفاوتی را در مقایسه با اظهارات مقامات غربی از جمله آمریکایی دارند.

در ماجرای کرونا، چین چندین گام از غرب پیش است؛ نخست اینکه توانسته ویروس کرونا را تقریباً مهار کند.

دوم اینکه در عرصه بین المللی، در مقایسه با آمریکا رفتار مسئولانه تری را داشته است.

زمانی که چین محموله کمک های خود را به کشورهای مختلف از جمله غرب ارسال می کرد، کشورهای غربی از جمله آمریکا ماسک های کشورهای دوست خود را قاپ می زدند.

حال آیا می توان به روایت و قضاوت کشوری که به طور غیراخلاقی محموله کشور دیگری را پای هواپیما می دزدد، اعتماد کرد؟ شرایط و این رفتارها به حدی نامعقول و غیرقابل توجیه است که چاره ای جز چین هراسی را پیشِ روی غرب نمی گذارد.

البته اتهام زنی مقامات و رسانه های غربی فقط متوجه چین نبوده است، از همان اوایل شیوع کرونا در ایران، برخی از مقامات و رسانه های غربی چنان با آب وتاب ورود کرونا را توصیف می کردند که کم از شادمانی نبود.

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا که بارها با لحن تحقیرآمیز خود در این زمینه صحبت کرد و نه تنها کمکی را به ایران نکرد، بلکه با چند دور تحریم جدید و تهدید کشورهای دیگر سعی کرد مانع کمک رسانی به ایران شود.

تام توگندات، رییس کمیته امور خارجی پارلمان انگلیس امروز ایران، روسیه و چین را متهم کرد و گفت: آن ها به جای کمک به کشورها برای واکنش سریع، اطلاعات حیاتی درباره ویروس را با هدف حفاظت از تصویر رژیم خود دستکاری کردند.

سؤال اینجاست که؛ چرا مقامات غربی تصور می کنند که گزاره های آنها صحیح است؟ آیا چون که آنها از لندن یا واشنگتن صحبت می کنند، لزوماً اظهارات آنها درست است؟ اتفاقاً دسته بندی کشورها و این گونه اظهارنظرها آشکارا نگاه سیاسی آنها را به یک بحران انسانی نشان می دهد.

بالطبع اگر بحث پنهانکاری و کم کاری باشد، پای کشورهای دیگری هم در میان است که وضعیت به مراتب بدتری از ایران، روسیه و چین دارند، چرا آنها را مطرح نمی کنند؟ حداقل چین به جای ماسک دزدی به کشورهای مختلف کمک کرده است تا از این بحران خارج شوند.

محمد کشاورززاده، سفیر ایران در چین، روز شنبه در توییتی نوشت: تا کنون کمک های دولتی و مردمی چین با 28 پرواز طبق جدول پیوست از شهرهای پکن، شانگهای و گوانجو به کشورمان ارسال شده است، بیش از 10 میلیون ماسک، 500 هزار کیت تشخیص کرونا، 300 هزار گان جراحی و لباس ایزوله، دو میلیون و دویست هزار دستکش، 350 ونتیلاتور، 500 اتاق پیش ساخته بیمارستانی و انواع دارو و تجهیزات بیمارستانی بخشی از کمک های چین به ایران بوده است.

اظهارات اخیر کیانوش جهانپور، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا که بعدتر آن را اصلاح و از کمکهای چین تشکر کرد، باعث موج سواری برخی از جناح ها و رسانه های داخلی و خارجی شده است، این در شرایطی است که سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه نیز با فاصله کوتاهی از کمک های چین به ایران در زمینه مقابله با کرونا مجدداً تشکر کرد.

اما شوخی تلخ طی یکی دو روز گذشته کلیدواژه ای برای تاختن به روابط تهران ــ پکن شده است که در مرحله کرونا وارد فاز مطلوبی شده بود.

هر کسی از ظن خود وارد این عرصه شده است.

شاید عده ای از روی ناآگاهی و تحت تأثیر تبلیغات رسانه ای، امروز چین ستیز شده اند، اما به نظر می رسد عده ای هم اهداف و دستور کار خود را دنبال می کنند.

غرب با طراحی چنین بازی ای به دنبال حفظ آبروی ازدست رفته خود به واسطه تحولات اخیر است.

بنابراین تاختن بی پایه و اساس به چین، بازی ای در این پازل است.

دوم اینکه عده ای به دنبال تخریب روابط دولت های ایران و چین هستند و برای آن کیسه ای سیاسی دوخته اند.

آمریکا با تخریب این روابط به دنبال موفقیت سیاست فشار حداکثری و بستن راههای تنفسی باقی مانده ایران است تا اینکه تهران را به میز مذاکره یکطرفه بکشاند.

برخی از طیف های سیاسی در داخل هم به دنبال ایجاد دوقطبی آمریکا ــ چین هستند تا آن را آبشخور مذاکرات جدید با واشنگتن قرار دهند.

هر کدام از نیت های فوق که پشت ماجرا باشد، خروجی مشابهی را پیشِ رو می گذارد و آن نگاه بیرحمانه سیاسی به یک بحران انسانی است.

بستن راههای ارتباطی با کشوری که بیشترین کمک را به کشور برای مقابله با کرونا داشته است به منزله کسب امتیاز سیاسی به واسطه بازی با جان انسان های بیگناه است، از سوی دیگر کرونا زندگی مردم را مختل و هزاران نفر از آنها را داغدار کرده است، روا نیست که با خودمنزوی سازی به تحریم های آمریکا برای تشدید اوضاع کمک کرد.

باید مراقب بود که این موضوع به معنای چینوفیل بودن تلقی نشود، کسی اینجا وکیل مدافع چین نشده است، اصل بحث، واقع بین بودن و دفاع از منافع و جان مردم است.

در شرایط کرونایی که آمریکا با انگیزه های سیاسی به دنبال زجر بیشتر مردم ایران است، راه چاره یافتن راههای تنفسی جایگزین و بیشتر برای گشایش در امور مربوط به مردم است.


کلید واژه ها: ویروس - کشورهای مختلف - خبرگزاری - اجتماعی - اقتصادی - دوقطبی - آمریکا - به جان - دوقطبی سازی - رفتار - گزارش - مختلف - سیاسی - ایران - رسانه - دچار - گروه - کنار - شیوع - دیگر - جهان - سرعت - قابل - در ایران - بیشترین - بحرانی - کشوری - درگیر - اولین - سازی

آخرین اخبار سرویس:
اعزام گارد ملی آمریکا به مینیاپلیس برای مقابله با تظاهرات ضدنژادپرستی

نیویورک- شعله های خشم

ترامپ توییتر را تهدید به بستن کرد

احتمال وقوع گزینه نظامی در قبال تایوان را رد نمی کنیم

مردم سوریه با پرتاب سنگ از نظامیان آمریکایی استقبال کردند

اعتراضات در تونس علیه اوضاع معیشتی و نبود اشتغال

سازمان انرژی اتمی: خبرهای خوشی از صنعت هسته ای ایران در راه است

عصبانیت برایان هوک از شکست جنگ تبلیغاتی آمریکا علیه ایران

سازمان انرژی اتمی: خبرهای خوشی از صنعت هسته ای ایران در راه است

دعوت از الکاظمی برای سفر به آلمان

اتحادیه اروپا تحریم ها علیه سوریه را تمدید کرد

برگزاری نشست شورای نخست وزیران کشورهای همسود

ابوالفتح: اگر آمریکا علیه کشتی های ایران اقدامی کند، پاسخش را در خلیج فارس دریافت می کند

ابراز خرسندی داعش از شیوع کرونا

فیلم| معترضان به خشونت پلیس آمریکا، مرکز پلیس مینیاپولیس را آتش زدند

وخامت وضعیت جسمی نماینده زندانی حماس در عربستان

مرکل از الکاظمی برای سفر به آلمان دعوت کرد

قطع روابط فلسطین با آمریکا و رژیم صهیونیستی بررسی می شود

ترامپ دستور محدودیت رسانه های اجتماعی را امضا کرد

خبرهای خوشی از صنعت هسته ای ایران

خبرهای خوشی از صنعت هسته ای ایران در راه است

شهادت مرزبانان در درگیری مسلحانه با اشرار

ترامپ دستور شلیک به معترضان را صادر کرد

شهادت مرزبانان در درگیری مسلحانه

اظهار تاسف جوسپ بورل از لغو معافیت های هسته ای ایران توسط آمریکا

سازمان انرژی اتمی: خبرهای خوشی از صنعت هسته ای ایران در راه است

طراحی الگوریتمی برای یافتن افراد مفقودشده در دریا

دیپلمات روس: تصمیم آمریکا در لغو معافیت های برجامی ایران، اقدامی شرورانه است

ژنرال چینی: استفاده از گزینه نظامی در قبال تایوان را رد نمی کنیم

محموله کمک های بشردوستانه کره جنوبی به ایران ارسال می شود

ادامه تظاهرات شهروندان مینیاپلیس در اعتراض به خشونت وحشیانه پلیس/ امضای فرمان اجرایی محدود کردن شبکه های اجتماعی از سوی رییس جمهوری آمریکا/ اخراج نخست وزیر پیشین مالزی از حزب متبوع خود

ماجرای واقعی و ترسناک طبقه 35 هتل پیونگ یانگ از نگاه یک ایرانی

دیپلمات روس: تصمیم آمریکا در لغو معافیت های برجامی ایران، اقدامی شرورانه است

انتقاد روسیه از تصمیم آمریکا برای عدم تمدید معافیت های هسته ای ایران

دیدار الکاظمی از مقر فرماندهی عملیات مشترک عراق علیه داعش

اردن بار دیگر الحاق هر بخش از فلسطین را به سرزمین های اشغالی رد کرد

دیدار الکاظمی از مقر فرماندهی عملیات مشترک عراق علیه داعش

فیلم| معترضان به خشونت پلیس آمریکا، مرکز پلیس مینیاپولیس را آتش زدند

رسیدن نفت کش های ایرانی به ونزوئلا هیمنه آمریکا را شکست

چین خواستار اتحاد مسالمت آمیز با تایوان شد

تبعات قتل یک سیاهپوست به دست پلیس؛ آشوب ها به چند شهر دیگر آمریکا کشیده شد

پاسخ سازمان انرژی اتمی به یاوه گویی توییتری پمپئو؛ خبرهای خوشی در راه است

عمران خان دستور رسانه ای شدن گزارش تفصیلی تمام سوانح سقوط پاکستان را صادر کرد

برگزاری نشست شورای نخست وزیران کشورهای همسود

سازمان انرژی اتمی: خبرهای خوشی از صنعت هسته ای ایران در راه است

آغاز مقدمات اشغال اراضی کرانه باختری

دستگاه قضایی انگلیس، الغنوشی را از اتهامات تروریسم تبرئه کرد

اردن بار دیگر الحاق هر بخش از فلسطین را به سرزمین های اشغالی رد کرد

بازسازی مناطق سیل زده چابهار

پیام صوتی تهدیدآمیز داعش | ما برای درس دادن دوباره آماده هستیم

کاخ سفید: ترامپ با مصرف هیدروکسی کلروکین احساس «عالی» دارد!

پاسخ سازمان انرژی اتمی به یاوه گویی توییتری پمپئو؛ خبرهای خوشی در راه است

خونسردی عجیب کودکی که خرس او را تعقیب می کرد!

واکنش روسیه به لغو معافیت هسته ای ایران

آسان شدن محدودیت ها درباره برگزاری گردهمایی افراد در انگلیس

انتقاد روسیه از تصمیم آمریکا برای عدم تمدید معافیت های هسته ای ایران

صادرات گاز ایران به ترکیه به کجا رسید؟

خونسردی عجیب کودکی که خرس او را تعقیب می کرد!

واکنش قطر به گزارش ها درباره خروجش از شورای همکاری خلیج فارس

بروکینگز: بحران اقتصادی، عربستان سعودی را تهدید به نابودی می کند

قطر گمانه زنی ها درباره خروج از شورای همکاری را تکذیب کرد

صادرات گاز ایران به ترکیه به کجا رسید؟

مسکو: گوگل، فیس بوک و یوتیوب صداهای مخالف را به طور سیستماتیک سانسور می کنند

نشست امروز شورای امنیت درباره هنگ کنگ در میان مخالفت های چین

مسکو: گوگل ، فیس بوک و یوتیوب صداهای مخالف را به طور سیستماتیک سانسور می کنند

اتحادیه اروپا تحریم ها علیه سوریه را یک سال دیگر تمدید کرد

سودان تشدید اختلافات درباره سد النهضه را رد کرد

سخنگوی داعش دولت عراق را تهدید کرد

ترامپ با تحریم ایران می خواهد متحدان اسراییلی اش را خوشحال کند/ باید کنار مردم ایران بایستیم/ تهران علیرغم تحریم ها توانست با کرونا مقابله کند

میدان جنگ در شهر مینیاپولیس

خروج از افغانستان ؛بازی انتخاباتی ترامپ

خشونت و غارت در دومین روز اعتراض های مینیاپولیس

ابراز تاسف جوزپ بورل از تصمیم آمریکا برای عدم تمدید معافیت های هسته ای ایران

توافق ترامپ و ماکرون درباره نشست حضوری گروه هفت

هشدار آمریکا و انگلیس درباره لایحه امنیتی جدید هنگ کنگ

سودان تشدید اختلافات درباره سد النهضه را رد کرد

امتناع البشیر از انجام تست کرونا

امتناع البشیر از انجام تست کرونا

فرود یک هواپیمای اسراییلی در ترکیه؛ ماجرا چیست؟

معترضان قتل مرد سیاه پوست شهر «مینیاپولیس» را به آتش کشیدند

دوحه: خروج قطر از شورای همکاری صحت ندارد

روسیه اقدام آمریکا در لغو معافیت های هسته ای برجامی را محکوم کرد

نشریات ترکیه|نخستین نماز جمعه پس از 77 روز/آمریکا٬ باز هم به ترکیه خیانت کرد

امتناع البشیر از انجام تست کرونا

ادعای واللا | دیدار مقامات امنیتی تشکیلات خودگردان با مقامات امنیتی صهیونیستی

هشدار سازمان ملل نسبت به فاجعه بزرگ در یمن

واکنش روسیه به لغو معافیت ایران توسط آمریکا

آمریکا یا شکست را بپذیرد یا به انزوا و تحقیر بیشتر ادامه دهد

تظاهرات کارگران کارخانه نیسان در بارسلون

معترضان قتل مرد سیاه پوست آمریکایی شهر «مینیاپولیس» را به آتش کشیدند

بسته شدن گذرگاه نفوذ داعش به استان دیالی عراق/ کشف مقر داعش در صحرای الانبار

فرمانده ارتش پاکستان: 200 هزار نظامی پاکستانی در عملیات های صلح 28 کشور جهان شرکت کرده اند

آمریکا برای اطلاعات از وزیر رسانه داعش جایزه گذاشت

کره جنوبی دارو برای ایران ارسال می کند

خبر های خوشی از صنعت هسته ای ایران در راه است

اتحادیه اروپا تحریم ها علیه سوریه را یک سال دیگر تمدید کرد

ترامپ دستور محدودیت رسانه های اجتماعی را امضا کرد

دعوت مرکل از الکاظمی برای سفر به آلمان

ترامپ:امکان بستن توییتر را دارم

هشدار آژانس های امور بشردوستانه سازمان ملل نسبت به فاجعه بزرگ در یمن

نُت فالش دوقطبی آمریکا-چین در ایران

نُت فالش دوقطبی آمریکا-چین در ایران