مطالب مرتبط:
امکان بازگرداندن شهریه به دانشجویان دانشگاه آزاد وجود ندارد / برگزاری کلاس های مجازی بدون هیچ مشکلی
استفاده حداکثری از فضای مجازی به منظور ارائه خدمات مطلوب به دانشجویان
برگزاری مجازی تمام کلاس های دانشگاه پیام نور
برگزاری روزانه 2 هزار کلاس آموزش مجازی/ برای برگزاری کلاس های مجازی مشکل اینترنت داریم
آغاز ارائه آموزش های مجازی به دانشجویان در مرکزآموزش عالی شهرضا
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 19 فروردین 1399 ساعت 17:002020-04-07دانش

دانشجویان در کلاس های مجازی تمرکز بیشتری دارند


استاد دانشکده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: دانشجویان در کلاس های مجازی نسبت به کلاس های واقعی می توانند تمرکز بیشتری داشته باشند زیرا حضور در کلاس مجازی این فرض را به فرد منتقل می کند که در جایی خلوت قرار دارد و می تواند فضا را برای خودش آماده کند.

- استاد گروه آموزشی ریاضی محض دانشکده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد: دانشجویان در کلاس های مجازی تمرکز بیشتری دارند ایسنا/خراسان رضوی استاد دانشکده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: دانشجویان در کلاس های مجازی نسبت به کلاس های واقعی می توانند تمرکز بیشتری داشته باشند زیرا حضور در کلاس مجازی این فرض را به فرد منتقل می کند که در جایی خلوت قرار دارد و می تواند فضا را برای خودش آماده کند.

دکتر مجید میرزا وزیری در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: تمرکز بیشتر ممکن است در دانشگاه کمتر باشد اما اتفاق دیگری که در کنار آن رخ می دهد این است که معمولاً دانشجویان در دانشگاه ها گوشی موبایل، همراه دارند و تمرکز خود را نسبت به پیام و فیلمی که در گوشی مشاهده می کنند، به طور ناخودآگاه از دست می دهند و حتی حواس دانشجوی دیگری را هم پرت می کنند و این عدم تمرکز در کلاس های حضوری وجود دارد.

وی اضافه کرد: به عقیده من دانشجویان در کلاس های مجازی نسبت به کلاس های واقعی می توانند تمرکز بیشتری داشته باشند زیرا حضور در کلاس مجازی این فرض را به فرد منتقل می کند که در جایی خلوت قرار دارد و می تواند فضا را برای خودش آماده کند.

در صورتی که این شرایط در کلاس های حضوری با وجود تعداد زیاد دانشجو امکان پذیر نیست و دانشجویان نمی توانند تمرکز کافی داشته باشند.

این مشکل در مدارس بیشتر است؛ چراکه دانش آموزان زیادی در یک کلاس حضور دارند و معلم باید بیشتر وقت خود را صرف ساکت کردن دانش آموزان کند تا بتواند درس دهد.

وی اذعان کرد: تصور می کنم این شرایط در کلاس های غیرحضوری بهتر است؛ چراکه فرد می تواند تمرکز کافی داشته باشد.

به طور کلی تمرکز پیدا کردن تنها وابسته به فرد است که باید خود تصمیم گیرد که تمرکز داشته باشد، اگرچه کار دشواری است اما هر کس به طور تجربی می داند که چگونه باید این کار را انجام دهد.

آموزش مجازی نباید باعث تغییر سبک تدریس اساتید شود این استاد دانشکده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد بیان کرد: اساتید باید در کلاس های حضوری هم خلاقیت هایی برای تدریس داشته باشند.

خلاقیت موضوعی نیست که بتوانیم فرمولی برای آن طرح کنیم تا اساتید برای تدریس استفاده کنند و هر کدام از اساتید شیوه ای برای تدریس خود در نظر دارند.

وی عنوان کرد: موضوع مهمی که باید به آن اهمیت داده شود این است که اساتید نباید سبک تدریس خود را در آموزش مجازی فراموش کنند؛ به عنوان مثال بعضی از اساتید برای اینکه نکته ای در ذهن دانشجویان هک شود از شبیه سازی هایی استفاده می کردند و به مسأله دیگری ربط می دادند اما اکنون چون جلوی دوربین قرار می گیرند و ثبت و ضبط می شود ممکن است که تصمیم بگیرند آن فعالیت هایی را که به طور معمول در کلاس ها انجام می دهند را به کار نگیرند و این امر باعث می شود که تا حدودی سبک تدریس آنها متفاوت شود.

میرزا وزیری اظهار کرد: هر معلم شیوه ای برای انتقال بهتر مطالب به صورت تجربی برای خود پیدا می کند و اگر به آن فکر کند می تواند این شیوه را در طی سال تقویت کند تا اثربخشی بهتری داشته باشد و خلاقیت خود را افزایش دهد.

اساتید نباید این موضوع را فراموش کنند که حالا چون جلوی دوربین قرار گرفته اند روش های گذشته و منحصر به فرد خود که اثربخش نیز بوده را تغییر دهند و به روش هایی بپردازند که کلاس را برای خود و دانشجویان به نوعی خسته کننده پیش ببرند.

مزایای آموزش مجازی بیشتر از معایب آن است این استاد دانشکده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد تصریح کرد: من تصور می کنم که آموزش مجازی مزایای بیشتری نسبت به معایب دارد و دلایل زیادی وجود دارد که آن ها را از چند جنبه بررسی کردم که می تواند در آموزش مجازی راحت تر باشد.

در ابتدا تمرکز خیلی راحت تر به وجود می آید، دسترسی به منابع درسی بیشتر است و همچنین درسی که در کلاس مطرح می شود در هیچ جایی ثبت نمی شود.

در صورتی که در حالت مجازی همه آن ها ذخیره و می توان چندین بار آن ها را مرور کرد.

وی گفت: دانشجویان در زمان برگزاری کلاس های حضوری، برای اینکه مطالب درس را همیشه با خود داشته باشند و آن ها را تکرار کنند، صدای استاد را ضبط می کردند تا از آن استفاده کنند و به طور تجربی دانشجویان متوجه شده بودند که چند بار درسی را گوش کنند تاثیر بهتری دارد.

اکنون آموزش مجازی این کمک را به دانشجویان می کند تا بتوانند این کار را نیز ادامه و انجام دهند.

آموزش مجازی ارتباط اجتماعی بین دانشجو و استاد را کمرنگ کرده است میرزا وزیری افزود: یکی از معایب آموزش مجازی عدم ارتباط دیداری میان استاد و دانشجوست و طبیعتاً این موضوع در زمان کلاس های حضوری وجود نداشت، اما اکنون این ارتباط کمرنگ شده و در حقیقت ارتباط اجتماعی کاهش پیدا کرده است و این موضوع، شرایط را سخت می کند.

مسأله دیگری که همه اساتید با آن مشکل دارند، زمان امتحان گرفتن است و اتفاقی که در آموزش مجازی رخ می دهد، عدم نظارت ما بر دانشجویان در زمان امتحان است و ممکن است نگران این موضوع باشیم که تقلبی رخ دهد.

وی اضافه کرد: به عقیده من این موضوع به دلیل مدل درس دادن و امتحان گرفتن ماست.

اگر امتحان گرفتن ما عمیق باشد، این مشکل هم نباید رخ دهد.

ما باید به گونه ای درس بدهیم که حتی اگر افراد امکان مشورت کردن و استفاده از اینترنت را هم داشته باشند باز بتوانیم بفهمیم که آنها درس را فهمیده اند یا خیر و این مسأله خیلی مهمی است که آیا ما توانسته ایم به وظیفه خود در انتقال مطلب عمل کنیم.

این استاد دانشکده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد عنوان کرد: ما در کلاس های حضوری به گونه ای امتحان می گرفتیم و این خطر وجود داشت که افراد بتوانند در چند ثانیه ما را فریب دهند و کار خود را انجام دهند.

اکنون بیشتر نگرانی ما در امتحان ایجاد شده و به دلیل این است که ما در گذشته آن ضعف را در آموزش و امتحان گرفتن داشته ایم.

وی خاطرنشان کرد: اکنون موقعیت خوبی است که بتوانیم این ضعف را برطرف کنیم و مسأله پیش آمده برای آموزش در سطح جهان، اتفاقی را رقم می زندکه مسائلی مانند درس دادن و امتحان گرفتن رشد نمایی پیدا می کند.

حتی تحولات بزرگی در آموزش شاهد خواهیم بود؛ چراکه ما باید از ابزارها و تکنولوژی به صورت گسترده و بهتری استفاده کنیم تا شیوه آموزش و امتحان گرفتن را تغییر دهیم.

اهمیت 12 نکته کلیدی در آموزش مجازی میرزا وزیری اظهار کرد: آموزش بر خط و بدون خط، پیش بینی پرسش های شاگردان، شکستن درس به قطعات کوچک، عنوان دقیق برای محتواها، تعیین سطح مخاطب و فن بیان، ایجاد امکان رفع مشکل، مجموعه مناسب نمونه سوال، منابع درسی برای آموزش معکوس، پیگیری انجام تکالیف، سواد دیدن و شنیدن، امتحان غیر حفظی تشریحی و سخت گیری مجازی نکات کلیدی در آموزش مجازی است.

وی افزود: در فاصله کوتاهی این 12 نکته کلیدی در آموزش مجازی به ذهن من رسید و هر فرد دیگری می تواند نکات و تکنیک های بهتر و بیشتری را مطرح کند اما موضوعی که در اثرگذاری آن وجود دارد، بستگی به افرادی دارد که تاثیر می گیرند یا تاثیر می گذارند.

بنابراین نمی توان گفت که این نکات باید صد در صد اثربخش باشد.

این استاد دانشکده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد تصریح کرد: ما همیشه در آموزش حضوری هم مشکلات زیادی داشته ایم بدین معنا که بسیاری از ایرادها در آموزش حضوری هم وجود دارد و راجع به این موضوع صحبت می شد که دانشجویان دانشجو نیستند و بیشتر دانش آموزند.

اساتید مواردی را به طور معمول سر کلاس ها می گویند و امتحاناتی هم که گرفته می شود شبیه مواردی است که تدریس کرده اند و دانشجویان به آن معنی که جوینده دانش باشند، نیستند.

میرزا وزیری عنوان کرد: آمارهای زیادی داده می شد که سیستم آموزشی دانشگاه یا حتی مدرسه نتوانسته موثر باشد، از آن نظر که دانشجویان و دانش آموزان بتوانند کاری انجام دهند و یافته ای داشته باشند.

زمانی که کلاس ها به صورت حضوری برگزار می شد هم این مشکل را داشتیم و کلاس های غیر حضوری هم مستثنی از این مشکلات نیستند و جای تعجب هم ندارد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دانشگاه فردوسی مشهد - دانشگاه فردوسی - دانشجویان - کلاس - مجازی - دانشگاه - تمرکز - دانشکده - ریاضی - فردوسی - استاد - علوم - مشهد - واقعی - قرار - خلوت - حضور - گفت وگو - آموزشی - دیگری - اتفاق - وزیری - گروه - رضوی - کنار - مجید - دکتر

آخرین اخبار سرویس:
جذب نیروی امریه

رصد یک سوسو در مرکز کهکشان راه شیری

روایت هایی از فردوسی و تندیس ها و مجسمه هایش

شاخص های سند ”دانشگاه اسلامی“ ارزیابی می شود

کنکور سراسری سال 99 در روزهای30 و 31 مردادماه برگزار می شود

روایتی از اتفاقات و مشکلات مردم غیزانیه خوزستان

میدان مغناطیسی زمین به تدریج در حال ضعیف شدن است

ضدعفونی دانشگاه های دامغان به همت بسیج دانشجویی

چین نخستین کاوشگر خود را به مریخ می فرستد

دومینوی فلسطین / چهارمین شماره نشریه دانشجویی «زیتون» منتشر شد

امتحانات دروس عمومی دانشگاه خلیج فارس از 16 تا 18 تیر به صورت مجازی برگزار می شود

افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی 99 چقدر است؟

مزیت های کیت تشخیص کرونا

هنرمند برجسته تاجیک درگذشت

آزمون های پایان ترم دانشگاه های علوم پزشکی اصفهان به صورت حضوری برگزار می شود

مسابقه کتاب خوانی «علی (ع) از زبان علی (ع)» برگزار می شود / مهلت شرکت تا 10 خرداد

دانشمند ایرانی که 14 ماه توسط آمریکایی ها گروگان گرفته شده بود

مهلت پذیرش بدون آزمون دانشجوی ارشد دانشگاه شاهد تمدید شد

مردم غیزانیه مقابل ایستگاه تقویت فشار آب تجمع کردند

توضیح مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اهواز درباره مشکلات مردم غیزانیه

ثبت نام پذیرش بدون آزمون دوره دکتری دانشگاه تهران تا 13 خردادماه ادامه دارد

درگذشت جوره بیک نذری هنرمند برجسته تاجیک

موافقت وزارت علوم با تاسیس 15 رشته در دانشگاه فنی و حرفه ای یزد

جوره بیک نذری هنرمند برجسته تاجیک درگذشت

درگذشت دانشمند و هنرمند برجسته تاجیک

ناسا 11 قفسه مخصوص به ایستگاه فضایی بین المللی فرستاد

استعلام از وزارت علوم برای برگزاری امتحانات مجازی

جزییات برگزاری آزمون سراسری 99

ناسا 11 قفسه مخصوص به ایستگاه فضایی بین المللی فرستاد

استعلام دانشگاه علامه طباطبایی از وزارت علوم برای برگزاری امتحانات مجازی

دانشمندان وجود دو سیاره جدید را تایید کردند

کرونا دانشگاه های خصوصی را با بحران مواجه می کند / علائم نگران کننده در رشد اقتصادی آموزش عالی

آمادگی برگزاری امتحانات بصورت مجازی را داریم

دانشگاه ها در راستای اجرای سند دانشگاه اسلامی ارزیابی می شوند

صندوقی برای ارائه خدمات سرمایه گذاری جسورانه

استعلام از وزارت علوم برای برگزاری امتحانات مجازی

جزییات زمان و نحوه برگزاری امتحانات دانشگاه آزاد

جزییات شیوه نامه بهداشتی ستاد ملی مقابله با کرونا

آغاز امتحانات پایان ترم دانشگاه خوارزمی از 26 خرداد

ثبت نام مقدماتی دانشگاه دامغان تا پایان خردادماه تمدید شد

75 درصد اعضای هیئت علمی دانشگاه الزهرا زن هستند/ لزوم بهره گیری بیشتر از زنان در سایر دانشگاه ها

آغاز امتحانات ترم جاری دانشجویان دانشگاه خوارزمی از 26 خرداد

کلاس های عملی؛ فشرده در تابستان

مهلت پذیرش بدون آزمون دانشجوی ارشد دانشگاه شاهد تمدید شد

کرونا، اولویت طرح های پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی

جزییات برگزاری آزمون سراسری 99

علت کناره گیری پژوهشگران حوزه علوم انسانی از پروژه های ملی چیست؟

75 درصد اعضای هیئت علمی دانشگاه الزهرا زن هستند/ لزوم بهره گیری بیشتر از زنان در سایر دانشگاه ها

دانشگاه ها در راستای اجرای سند دانشگاه اسلامی ارزیابی می شوند

روایت خبرنگار خبرگزاری دانشجو از تجمع سوم خرداد مردم غیزانیه

ساخت سامانه مبتنی بر اینترنت اشیا برای کنترل عفونت در بیمارستان ها

علت کناره گیری پژوهشگران حوزه علوم انسانی از پروژه های ملی چیست؟

عدم ایجاد شرایط حضور افراد در کشور منجر به خروج نخبگان می شود

فناوری سوپرخازن با قابلیت شارژ سریع / گوشی خود را با انرژی پاک پر کنید

امتحانات ترم جاری دانشجویان دانشگاه خوارزمی از 26 خرداد شروع می شود

آغاز امتحانات ترم جاری دانشجویان دانشگاه خوارزمی از 26 خرداد

آغاز امتحانات ترم جاری دانشجویان دانشگاه خوارزمی از 26 خرداد

ساخت سامانه مبتنی بر اینترنت اشیا برای کنترل عفونت در بیمارستان ها

جهش تولید در عرصه سلامت با نقش آفرینی شرکت های دانش بنیان محقق شد

جهش تولید در عرصه سلامت با نقش آفرینی شرکت های دانش بنیان محقق شد

بسیج دانشجویی اردکان به توزیع 1000 پرس غذای گرم در بین محرومان پرداخت + تصاویر

توسعه و بهسازی رشته های تحصیلی+ فیلم

تاریخچه شکل گیری آموزش مجازی در دانشگاه های ایران

آزادی 66زندانی فسا با کمک خیرین

درگاه نابرابر / وقتی مرکز ملی تبادل اطلاعات برخلاف قانون موجب تبعیض می شود!

حرکت دنیا به سمت ترند «مدیریت پروژه رباتیک»/نقش «سیستم های تصمیم یار» در مدیریت پروژه صنایع

فعالیت های قرآنی وزارت علوم برای دانشجویان در ایام کرونایی / وضعیت سی و پنجمین جشنواره قرآن و عترت

فارس من| نگرانی دانشجویان از امتحان حضوری در دانشگاه ها/ شرایط فراهم نباشد امتحانات پایان ترم حضوری نیست

واکنش مسئول بسیج دانشجویی آزاد اهواز نسبت به مشکلات مردم غیزانیه

مونتاژ کردن صندلی به دست ربات + فیلم

زمان و شرایط ثبت نام تسهیلات دانشجویی برای سال تحصیلی جدید/ امکان ثبت درخواست از طریق سامانه ی اطلاعاتی sina.bmn.ir

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اهواز نسبت به مشکلات مردم غیزانیه واکنش نشان داد

جلسات دفاع پایان نامه های ارشد و دکتری دانشگاه رازی از 17 خرداد حضوری برگزار می شود

آخرین اخبار از افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی در سال 99

آخرین جزییات افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی در سال 99

امتحانات پایان ترم دروس نظری دانشگاه فردوسی به صورت غیرحضوری برگزار می شود / برگزاری کلاس های عملی از 14 تیر تا 15 مرداد

اراده دانشگاه علامه برگزاری مجازی امتحانات پایان ترم است

آخرین خبر از دریافت تسهیلات دانشجویان نخبه

زمان ثبت نام تسهیلات دانشجویی برای سال تحصیلی جدید اعلام شد

زمان ثبت نام تسهیلات دانشجویی برای سال تحصیلی جدید اعلام شد

زمان دقیق ثبت نام تسهیلات دانشجویی برای سال تحصیلی 1400 – 1399

پیشنهاد جایگزینی آزمون جامع دکتری با میانگین نمرات دروس مطرح شد

زمان ثبت نام تسهیلات دانشجویی برای سال تحصیلی جدید

اسامی منتخبان مسابقه خاطره نویسی chr(034)من و کروناchr(034) اعلام شد

بومی سازی سرنگ های فشار بالا

اطلاعیه پذیرش دانشجو در دوره دکترای تخصصی (Ph.D) حکمرانی

مرکز آموزش عالی دانیال نبی (ع) شوش افتتاح شد

اسامی منتخبان مسابقه خاطره نویسی من و کرونا اعلام شد

اشرفی زاده: تصمیمی برای بازگشایی دانشگاه خواجه نصیر از 17 خرداد نگرفته ایم / احتمال برگزاری الکترونیک آزمون های پایان ترم

اشرفی زاده: هنوز تصمیمی برای بازگشایی دانشگاه خواجه نصیر از 17 خرداد نگرفته ایم / احتمال برگزاری الکترونیک آزمون های پایان ترم

جزییات نحوه حضور دانشجویان در کلاس های درس و سلف سرویس ها

خبر مهم در مورد افزایش حقوق بازنشستگان

همگامی نسل چهارم دانشگاه با شرکت های شتاب دهنده و دانش بنیان

آخرین اخبار از افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی در سال 99

ویروس دنیا پیما / شماره 31 نشریه دانشجویی «روزنه» منتشر شد

آخرین اخبار از افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی در سال 99

برگزاری امتحانات دانشگاه خوارزمی به صورت حضوری و مجازی

فعال بودن اساتید در پروژه های صنعتی به ماهیت رشته های دانشگاهی بستگی دارد

نماز عید فطر در لنز دوربین خبرنگاران آزاد شهرستان ها

جزییاتی تازه از افزایش حقوق بازنشستگان در سال 99

دانشجویان در کلاس های مجازی تمرکز بیشتری دارند

دانشجویان در کلاس های مجازی تمرکز بیشتری دارند