مطالب مرتبط:
امکان بازگرداندن شهریه به دانشجویان دانشگاه آزاد وجود ندارد / برگزاری کلاس های مجازی بدون هیچ مشکلی
استفاده حداکثری از فضای مجازی به منظور ارائه خدمات مطلوب به دانشجویان
برگزاری مجازی تمام کلاس های دانشگاه پیام نور
برگزاری روزانه 2 هزار کلاس آموزش مجازی/ برای برگزاری کلاس های مجازی مشکل اینترنت داریم
آغاز ارائه آموزش های مجازی به دانشجویان در مرکزآموزش عالی شهرضا
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 19 فروردین 1399 ساعت 17:002020-04-07دانش

دانشجویان در کلاس های مجازی تمرکز بیشتری دارند


استاد دانشکده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: دانشجویان در کلاس های مجازی نسبت به کلاس های واقعی می توانند تمرکز بیشتری داشته باشند زیرا حضور در کلاس مجازی این فرض را به فرد منتقل می کند که در جایی خلوت قرار دارد و می تواند فضا را برای خودش آماده کند.

- استاد گروه آموزشی ریاضی محض دانشکده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد: دانشجویان در کلاس های مجازی تمرکز بیشتری دارند ایسنا/خراسان رضوی استاد دانشکده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: دانشجویان در کلاس های مجازی نسبت به کلاس های واقعی می توانند تمرکز بیشتری داشته باشند زیرا حضور در کلاس مجازی این فرض را به فرد منتقل می کند که در جایی خلوت قرار دارد و می تواند فضا را برای خودش آماده کند.

دکتر مجید میرزا وزیری در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: تمرکز بیشتر ممکن است در دانشگاه کمتر باشد اما اتفاق دیگری که در کنار آن رخ می دهد این است که معمولاً دانشجویان در دانشگاه ها گوشی موبایل، همراه دارند و تمرکز خود را نسبت به پیام و فیلمی که در گوشی مشاهده می کنند، به طور ناخودآگاه از دست می دهند و حتی حواس دانشجوی دیگری را هم پرت می کنند و این عدم تمرکز در کلاس های حضوری وجود دارد.

وی اضافه کرد: به عقیده من دانشجویان در کلاس های مجازی نسبت به کلاس های واقعی می توانند تمرکز بیشتری داشته باشند زیرا حضور در کلاس مجازی این فرض را به فرد منتقل می کند که در جایی خلوت قرار دارد و می تواند فضا را برای خودش آماده کند.

در صورتی که این شرایط در کلاس های حضوری با وجود تعداد زیاد دانشجو امکان پذیر نیست و دانشجویان نمی توانند تمرکز کافی داشته باشند.

این مشکل در مدارس بیشتر است؛ چراکه دانش آموزان زیادی در یک کلاس حضور دارند و معلم باید بیشتر وقت خود را صرف ساکت کردن دانش آموزان کند تا بتواند درس دهد.

وی اذعان کرد: تصور می کنم این شرایط در کلاس های غیرحضوری بهتر است؛ چراکه فرد می تواند تمرکز کافی داشته باشد.

به طور کلی تمرکز پیدا کردن تنها وابسته به فرد است که باید خود تصمیم گیرد که تمرکز داشته باشد، اگرچه کار دشواری است اما هر کس به طور تجربی می داند که چگونه باید این کار را انجام دهد.

آموزش مجازی نباید باعث تغییر سبک تدریس اساتید شود این استاد دانشکده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد بیان کرد: اساتید باید در کلاس های حضوری هم خلاقیت هایی برای تدریس داشته باشند.

خلاقیت موضوعی نیست که بتوانیم فرمولی برای آن طرح کنیم تا اساتید برای تدریس استفاده کنند و هر کدام از اساتید شیوه ای برای تدریس خود در نظر دارند.

وی عنوان کرد: موضوع مهمی که باید به آن اهمیت داده شود این است که اساتید نباید سبک تدریس خود را در آموزش مجازی فراموش کنند؛ به عنوان مثال بعضی از اساتید برای اینکه نکته ای در ذهن دانشجویان هک شود از شبیه سازی هایی استفاده می کردند و به مسأله دیگری ربط می دادند اما اکنون چون جلوی دوربین قرار می گیرند و ثبت و ضبط می شود ممکن است که تصمیم بگیرند آن فعالیت هایی را که به طور معمول در کلاس ها انجام می دهند را به کار نگیرند و این امر باعث می شود که تا حدودی سبک تدریس آنها متفاوت شود.

میرزا وزیری اظهار کرد: هر معلم شیوه ای برای انتقال بهتر مطالب به صورت تجربی برای خود پیدا می کند و اگر به آن فکر کند می تواند این شیوه را در طی سال تقویت کند تا اثربخشی بهتری داشته باشد و خلاقیت خود را افزایش دهد.

اساتید نباید این موضوع را فراموش کنند که حالا چون جلوی دوربین قرار گرفته اند روش های گذشته و منحصر به فرد خود که اثربخش نیز بوده را تغییر دهند و به روش هایی بپردازند که کلاس را برای خود و دانشجویان به نوعی خسته کننده پیش ببرند.

مزایای آموزش مجازی بیشتر از معایب آن است این استاد دانشکده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد تصریح کرد: من تصور می کنم که آموزش مجازی مزایای بیشتری نسبت به معایب دارد و دلایل زیادی وجود دارد که آن ها را از چند جنبه بررسی کردم که می تواند در آموزش مجازی راحت تر باشد.

در ابتدا تمرکز خیلی راحت تر به وجود می آید، دسترسی به منابع درسی بیشتر است و همچنین درسی که در کلاس مطرح می شود در هیچ جایی ثبت نمی شود.

در صورتی که در حالت مجازی همه آن ها ذخیره و می توان چندین بار آن ها را مرور کرد.

وی گفت: دانشجویان در زمان برگزاری کلاس های حضوری، برای اینکه مطالب درس را همیشه با خود داشته باشند و آن ها را تکرار کنند، صدای استاد را ضبط می کردند تا از آن استفاده کنند و به طور تجربی دانشجویان متوجه شده بودند که چند بار درسی را گوش کنند تاثیر بهتری دارد.

اکنون آموزش مجازی این کمک را به دانشجویان می کند تا بتوانند این کار را نیز ادامه و انجام دهند.

آموزش مجازی ارتباط اجتماعی بین دانشجو و استاد را کمرنگ کرده است میرزا وزیری افزود: یکی از معایب آموزش مجازی عدم ارتباط دیداری میان استاد و دانشجوست و طبیعتاً این موضوع در زمان کلاس های حضوری وجود نداشت، اما اکنون این ارتباط کمرنگ شده و در حقیقت ارتباط اجتماعی کاهش پیدا کرده است و این موضوع، شرایط را سخت می کند.

مسأله دیگری که همه اساتید با آن مشکل دارند، زمان امتحان گرفتن است و اتفاقی که در آموزش مجازی رخ می دهد، عدم نظارت ما بر دانشجویان در زمان امتحان است و ممکن است نگران این موضوع باشیم که تقلبی رخ دهد.

وی اضافه کرد: به عقیده من این موضوع به دلیل مدل درس دادن و امتحان گرفتن ماست.

اگر امتحان گرفتن ما عمیق باشد، این مشکل هم نباید رخ دهد.

ما باید به گونه ای درس بدهیم که حتی اگر افراد امکان مشورت کردن و استفاده از اینترنت را هم داشته باشند باز بتوانیم بفهمیم که آنها درس را فهمیده اند یا خیر و این مسأله خیلی مهمی است که آیا ما توانسته ایم به وظیفه خود در انتقال مطلب عمل کنیم.

این استاد دانشکده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد عنوان کرد: ما در کلاس های حضوری به گونه ای امتحان می گرفتیم و این خطر وجود داشت که افراد بتوانند در چند ثانیه ما را فریب دهند و کار خود را انجام دهند.

اکنون بیشتر نگرانی ما در امتحان ایجاد شده و به دلیل این است که ما در گذشته آن ضعف را در آموزش و امتحان گرفتن داشته ایم.

وی خاطرنشان کرد: اکنون موقعیت خوبی است که بتوانیم این ضعف را برطرف کنیم و مسأله پیش آمده برای آموزش در سطح جهان، اتفاقی را رقم می زندکه مسائلی مانند درس دادن و امتحان گرفتن رشد نمایی پیدا می کند.

حتی تحولات بزرگی در آموزش شاهد خواهیم بود؛ چراکه ما باید از ابزارها و تکنولوژی به صورت گسترده و بهتری استفاده کنیم تا شیوه آموزش و امتحان گرفتن را تغییر دهیم.

اهمیت 12 نکته کلیدی در آموزش مجازی میرزا وزیری اظهار کرد: آموزش بر خط و بدون خط، پیش بینی پرسش های شاگردان، شکستن درس به قطعات کوچک، عنوان دقیق برای محتواها، تعیین سطح مخاطب و فن بیان، ایجاد امکان رفع مشکل، مجموعه مناسب نمونه سوال، منابع درسی برای آموزش معکوس، پیگیری انجام تکالیف، سواد دیدن و شنیدن، امتحان غیر حفظی تشریحی و سخت گیری مجازی نکات کلیدی در آموزش مجازی است.

وی افزود: در فاصله کوتاهی این 12 نکته کلیدی در آموزش مجازی به ذهن من رسید و هر فرد دیگری می تواند نکات و تکنیک های بهتر و بیشتری را مطرح کند اما موضوعی که در اثرگذاری آن وجود دارد، بستگی به افرادی دارد که تاثیر می گیرند یا تاثیر می گذارند.

بنابراین نمی توان گفت که این نکات باید صد در صد اثربخش باشد.

این استاد دانشکده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد تصریح کرد: ما همیشه در آموزش حضوری هم مشکلات زیادی داشته ایم بدین معنا که بسیاری از ایرادها در آموزش حضوری هم وجود دارد و راجع به این موضوع صحبت می شد که دانشجویان دانشجو نیستند و بیشتر دانش آموزند.

اساتید مواردی را به طور معمول سر کلاس ها می گویند و امتحاناتی هم که گرفته می شود شبیه مواردی است که تدریس کرده اند و دانشجویان به آن معنی که جوینده دانش باشند، نیستند.

میرزا وزیری عنوان کرد: آمارهای زیادی داده می شد که سیستم آموزشی دانشگاه یا حتی مدرسه نتوانسته موثر باشد، از آن نظر که دانشجویان و دانش آموزان بتوانند کاری انجام دهند و یافته ای داشته باشند.

زمانی که کلاس ها به صورت حضوری برگزار می شد هم این مشکل را داشتیم و کلاس های غیر حضوری هم مستثنی از این مشکلات نیستند و جای تعجب هم ندارد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دانشگاه فردوسی مشهد - دانشگاه فردوسی - دانشجویان - کلاس - مجازی - دانشگاه - تمرکز - دانشکده - ریاضی - فردوسی - استاد - علوم - مشهد - واقعی - قرار - خلوت - حضور - گفت وگو - آموزشی - دیگری - اتفاق - وزیری - گروه - رضوی - کنار - مجید - دکتر

آخرین اخبار سرویس:
شرط حضور دانشجویان کارشناسی ارشد در دانشگاه خوارزمی اعلام شد

اسپیس ایکس، 60 ماهواره دیگر را به فضا پرتاب کرد

اسپیس ایکس، 60 ماهواره دیگر را به فضا پرتاب کرد

کرونا چقدر بر ارتباطات میان دانشگاه های ایران و جهان تاثیر گذاشته است؟

شورای عالی انقلاب فرهنگی 14 خرداد را به عنوان روز ملی حکمت، رهبری و توانایی نامگذاری کند

مهلت ثبت نام کمک هزینه تحصیلی دانشگاه شریف امروز، 15 خرداد به پایان می رسد

حضور دانشجویان در کلاس های آموزشی از شنبه

شرط حضور دانشجویان کارشناسی ارشد در دانشگاه خوارزمی اعلام شد

حضور دانشجویان در کلاس های آموزشی از شنبه/ برگزاری حضوری امتحانات علمی کاربردی

حضور دانشجویان در کلاس های آموزشی از شنبه/ برگزاری حضوری امتحانات علمی کاربردی

نانو ربات های آهنی در راه کشف سلول های زنده درون بدن

امتحانات دانشگاه صنعتی کرمانشاه از 7 تیر آغاز می شود

خبر خوش وامی صندوق رفاه / با موسسات غیر مجاز اعزام دانشجو چگونه برخورد می شود؟

منطقه دارای پاک ترین هوا در زمین شناسایی شد

امکان بازگشایی خوابگاه ها وجود ندارد

امکان بازگشایی خوابگاه ها وجود ندارد/ برگزاری امتحانات مجازی خواهد بود

استعلام وزارت علوم از دانشگاه ها برای آمادگی آغاز ترم پاییز

گام موثر مراکز علمی و پژوهشی در مقابله با کرونا 

امکان دسترسی الکترونیکی به کتابخانه مرکزی دانشگاه علامه

شناسایی منطقه ای که دارای پاک ترین هوای کره زمین است

امکان بازگشایی خوابگاه ها در زمان امتحانات وجود ندارد!

فارس من| استعلام وزارت علوم از دانشگاه ها برای آمادگی آغاز ترم پاییز

امکان بازگشایی خوابگاه ها وجود ندارد/ برگزاری امتحاناتchr(034)مجازیchr(034) خواهد بود

امکان بازگشایی خوابگاه ها وجود ندارد/ برگزاری امتحانات مجازی خواهد بود

تولید بومی دستگاه مولد ازن ساز توسط محققان ایرانی

جزییاتی از اقدامات برخی دانشگاه ها برای مقابله با کرونا

طراحی و ساخت دستگاه مولد ازن ساز با 60 درصد صرفه جویی ارزی توسط محققان ایرانی

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

منطقه ای که دارای پاک ترین هوا کره زمین است شناسایی شد

بیوگرافی فرزاد حسنی + اطلاعات زندگی شخصی و هنری و ماجرای ازدواج و طلاق

بیوگرافی فرزاد حسنی + اطلاعات زندگی شخصی و هنری و ماجرای ازدواج و طلاق

نابغه 13 ساله با 4 مدرک دانشگاهی+ عکس

منطقه ای که دارای پاک ترین هوا کره زمین است شناسایی شد

منطقه ای که دارای پاک ترین هوا کره زمین است شناسایی شد

منطقه ای که دارای پاک ترین هوا کره زمین است شناسایی شد

عکس معناداری از مینیاپلیس و هرات | آمریکا شبیه افغانستان شد

نام عضو هیئت علمی دانشگاه قم در فهرست سرآمدان علمی ایران

بررسی وضعیت بیش از هزار زندانی در استان همدان برای آزادی

تیپ خاص بهنام بانی + عکس

جمعی از دانشجویان در اعتراض به رفتار نژادپرستانه آمریکا تجمع کردند

جمعی از دانشجویان در اعتراض به رفتار نژادپرستارانه آمریکا تجمع کردند

جلسه آنلاین کمیته آموزش فدراسیون جهانی تکواندو برگزار شد

رباتی که برای شما املت می پزد+فیلم

انتخاب مقاله استاد دانشگاه تهران به عنوان بهترین مقاله مجله Collectanea Mathematica

دانشگاه سمنان، شاهرود، گرمسار و آزاد سمنان سرباز امریه جذب می کنند

اولویت دانشگاه خوارزمی برگزاری مجازی امتحانات پایان ترم است

آخرین مهلت ثبت میهمانی و انتقالی دانشجویان علوم پزشکی اعلام شد

دانشگاه شهرکرد در مقطع دکتری از بین دانشجویان ممتاز دانشجو می پذیرد

«سیروس عسگری» دانشمند ایرانی زندانی در آمریکا به کشور بازگشت

پسر الهام حمیدی به دنیا آمد + عکس

مسابقه دانشجویی شعر و دلنوشته به امام دلها

آخرین مهلت ثبت میهمانی و انتقالی دانشجویان علوم پزشکی اعلام شد

15 خرداد، آخرین مهلت ثبت میهمانی و انتقالی دانشجویان علوم پزشکی

راهکار سرمربی دانشگاه آزاد برای سوپرلیگ کاراته

مسابقه داستانک با عنوان «ما و جهان پساکرونایی» در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار می شود

در سوگ امام راحل/ سرو آزاد من

بازگشت هزینه های خوابگاه دانشجویی دانشگاه بندرعباس به دانشجویان

4 میلیون دانشجو در کشور ثمره دوراندیشی امام(ره)

آخرین مهلت ثبت میهمانی و انتقالی دانشجویان علوم پزشکی اعلام شد

امتحانات دانشجویان کارشناسی دانشگاه تهران با همکاری پیام نور به صورت حضوری برگزار می شود

امتحانات دانشگاه شهید بهشتی مجازی برگزار می شود

بازگشت هزینه های خوابگاه دانشجویی دانشگاه بندرعباس به دانشجویان

امتحانات دانشگاه شهیدبهشتی مجازی شد

لزوم رعایت طرح فاصله گذاری اجتماعی هوشمند

4 میلیون دانشجو و 250 دانشگاه جامع کشور ثمره دوراندیشی امام (ره)

دانشجویان دانشگاه خوارزمی قبل از امتحانات نیز می‎توانند حذف ترم کنند

دانشجویان امروز در اعتراض به رفتار نژادپرستارانه آمریکا تجمع می کنند

امتحانات دانشگاه شهیدبهشتی مجازی شد/ شرط برگزاری امتحان حضوری

تحصیل چهار میلیون دانشجو ثمره دوراندیشی امام خمینی (ره) است

دانشجویان، سامانه را تا زمان امتحانات مکرر چک کنند/آغاز امتحانات از 31 خرداد ماه

مدیر فیزیک دانشکده علوم پایه دانشگاه تربیت مدرس منصوب شد

امتحانات دانشگاه شهیدبهشتی مجازی شد/ شرط برگزاری امتحان حضوری

امام خمینی از همان ابتدا علم و جامعه علمی را باور داشتند

دانشگاه علامه طباطبایی، دارای غنی ترین کتابخانه در حوزه علوم انسانی است

آخرین وضعیت کلاس ها و امتحانات دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج

مجموعه فعالیت های قرارگاه جهادی دانشجویی شهید مهدوی بوشهر در ایام کرونا تشریح شد

بازگشت هزینه های خوابگاه دانشجویی به دانشجویان

امام خمینی از همان ابتدا علم و جامعه علمی را باور داشتند

بازگشت بیش از 1500 متخصص و کارآفرین ایرانی به کشور

شناسایی بیش از 8200 گونه گیاهی و 1300 گونه جانوری در کشور/ فقر جنگل و آب در کشور

دفاتر جدید تقریب مذاهب در دانشگاه آزاد اسلامی راه اندازی می شود

مجوز فعالیت یک مجله بین المللی در حوزه ریاضیات صادر شد

دانشمند ایرانی زندانی در آمریکا به وطن بازگشت

آزادسازی 63 هزار هکتار از مراتع خرم بید

4 میلیون دانشجو و 250 دانشگاه جامع ثمره دوراندیشی امام (ره)/ ورود دانشگاه ها به رفع نیاز جامعه

مجوز فعالیت یک مجله بین المللی در حوزه ریاضیات صادر شد

سیروس عسگری به ایران رسید

بازگشت هزینه های خوابگاه دانشجویی به دانشجویان/ راه اندازی سرای دانشجویان متأهل

شناسایی بیش از 8200 گونه گیاهی و 1300 گونه جانوری در کشور

مسئولانی که تیشه به ریشه آینده کشور زدند

دانشگاه شهرکرد میزبان همایش اثرات کرونا بر منابع طبیعی و محیط زیست ایران

دانشجویان در کلاس های مجازی تمرکز بیشتری دارند

دانشجویان در کلاس های مجازی تمرکز بیشتری دارند