مطالب مرتبط:
سازوکار پرداخت بیمه بیکاری به بیکاران ناشی از ویروس کرونا چیست؟
شناسایی 3111 مبتلای جدید به ویروس کرونا / ادامه تعطیلی مدارس و دانشگاه ها تا 20 فروردین
ویروس کرونا در سایه همکاری مردم و مسؤولان مهار می شود
فیلم| ناصحی:روند کاهش بیماران مبتلا به کرونا ویروس در مازندران
شمار مبتلایان به ویروس کرونا در کردستان به 470 نفر رسید
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 13 فروردین 1399 ساعت 01:452020-03-31سياسي

تغییرات فرهنگی ناشی از کرونا ویروس را به سمت پیش برنده سوق دهیم


پدیده کرونا یک تغییر فرهنگی در سبک زندگی ما ایجاد کرده که ما باید آن را به سمت تغییرات پیش برنده سوق دهیم که این نیز کار رسانه های جمعی به ویژه رادیو و تلویزیون است که مردم بیشتر با آن سروکار دارند این سبک زندگی جدید که اتفاق افتاده را باید استمرار بدهیم.

- ایسنا/لرستان یک جامعه شناس گفت: پدیده کرونا یک تغییر فرهنگی در سبک زندگی ما ایجاد کرده که ما باید آن را به سمت تغییرات پیش برنده سوق دهیم که این نیز کار رسانه های جمعی به ویژه رادیو و تلویزیون است که مردم بیشتر با آن سروکار دارند این سبک زندگی جدید که اتفاق افتاده را باید استمرار بدهیم.

فرهاد طهماسبی در گفت وگو با ایسنا، کرونا را یک پدیده نوظهور دانست که در جامعه اتفاق افتاده و اظهار کرد: این ویروس جدید از نظر اجتماعی پیامدها و اتفاقاتی به دنبال داشته که می توان آن ها را به دو دسته مثبت و منفی تقسیم کرد.

وی با اشاره به اینکه این ویروس سیستم عادی و روزمره زندگی مردم را مختل کرده، ادامه داد: خو کردن به سیستم جدید زندگی زمان بر بوده و گاهی نیز از طرف مردم با مقاومت مواجه می شود که مهم ترین مسئله آن قطع ارتباطات اجتماعی است.

طهماسبی افزود: قطع ارتباطات اجتماعی فرد را برای مشکلات روحی و روانی آماده می کند که ممکن است گریبان گیر همه شود به ویژه در کودکان و نوجوانان که این مسئله بیشتر نمود پیدا می کند.

این جامعه شناس تأکید کرد: پدر و مادر تجربیات بیشتری دارند و ممکن است کمتر آسیب ببینند اما کودکان و نوجوانان در قطع ارتباطات اجتماعی ممکن است آسیب ببینند.

وی تصریح کرد: ترسی که در جامعه وجود دارد ممکن است مسائل و مشکلات روحی و روانی فردی را بیشتر کند و از طرفی این اختلال باعث می شود سیستم اقتصادی زندگی افراد دچار مشکل شود که طی آن کسانی که درآمدهای مشخص و معینی ندارند تحت تأثیر قرار گرفته و با مشکلات عدیده ای مواجه می شوند که ممکن است افراد را از نظر اجتماعی ضعیف و زمینه را برای اینکه فرد دچار افسردگی و ناراحتی شده و احساس ناامیدی و پوچی کند، فراهم آورد.

طهماسبی تصریح کرد: تقویت حس انسان دوستانه و کمک به یکدیگر جهت پیشگیری از توسعه این ویروس در جامعه یک عامل مثبت است که این پدیده ها برای زندگی اجتماعی انسان ها دارند.

این جامعه شناس با اشاره به اینکه آگاهی و اطلاع رسانی را از نقش های رسانه دانست و افزود: در این برهه از زمان رسانه های رسمی جامعه این بعد از کار خود را به درستی انجام می دهند اما فضای مجازی به حال خود رها شده و هرکس کار خود را انجام داده و دستگاه هایی که وظیفه رصد این فضا را برعهده دارند بی تفاوت هستند، این در حالی است که در این مسئله مهم، به ویژه پلیس فتا، باید فعالانه تر رفتار کند.

وی ادامه داد: نباید فضا طوری باشد که افرادی که در حال تشویش اذهان عمومی هستند اجازه فعالیت بیشتری داشته باشند اما عملاً این گونه است، یا برخوردی آن چنانی صورت نگرفته اگر هم برخورد شده اطلاع رسانی نشده است.

طهماسبی با اشاره به اینکه رسانه های رسمی ما نیز بعد منفی داشته اند، عنوان کرد: اینکه رسانه ها به طور مداوم در این زمینه صحبت می کنند به نوعی ترس را به جامعه منتقل می کنند درحالی که به نظر می رسد همان گونه که مقام معظم رهبری اشاره کردند نباید این مسئله را آن قدر بزرگ کنیم، بالاخره این نیز یک بیماری مسری است، اما در حال حاضر هر شبکه رادیویی و تلویزیونی که گوش می کنیم و می بینیم در این زمینه صحبت می کنند و آمار و اخبار مرگ ومیر براثر این ویروس را بیان می کنند که به نظر می رسد خیلی افراط است، به هرحال اطلاع رسانی در یک بخش خبری کفایت می کند این درحالی که است که تزریق این همه اخبار به این شکل به جامعه باعث انتقال خیلی از اخبار می شود که مردم عادی نباید بدانند.

این جامعه شناس افزود: به عنوان مثال یک مطلب از تیم تحقیقاتی ستاد مبارزه با کرونا منتشر شده که در آن آمده تا اوایل تابستان درگیر این ویروس هستیم، فرض کنیم این موضوع به مردم عادی انتقال داده شود که در این صورت افسردگی ها و حتی ممکن است خودکشی ها در این زمینه اتفاق بیافتد.

وی عنوان کرد: این ویروس در ایامی وارد کشور ما شد که بیشتر مشاغل خود را برای فروش آخر سال آماده می کردند و تمام سرمایه خود را جنس خریده بودند اما اکنون ورشکست شده اند که یکی از پیامدهای منفی این ویروس است.

طهماسبی اظهار کرد: سیاست های جبرانی که دولت در این زمینه اتخاذ کرده ناکافی هستند، به عنوان مثال می گویند 75 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده که به صورت تسهیلات در اختیار افرادی قرار می گیرد که کارگر خود را اخراج نکرده باشند اما ما مغازه دارانی داریم که فقط خودشان بوده اند و کارگری نداشته اند که بخواهند او را اخراج کنند یا نه! حال سؤال اینجاست که دولت چگونه می خواهد ضرر این افراد را جبران کند و چه مکانیزمی را برای جبران در نظر گرفته است؟ این جامعه شناس تصریح کرد: کمااینکه در زمینه حمایت معیشتی و یارانه نیز ابهاماتی وجود دارد که برطرف نشده و در این زمینه نیز کلی ابهام به جامعه تزریق شده که آن ها را حل نمی کند.

وی تأکید کرد: به نظر می رسد باید با این پدیده یک مقدار عادی تر برخورد کنیم نه خیلی شدید و نه خیلی ضعیف، حد متعادلی در رفتارهای اجتماعی داشته باشیم که بتوانیم بر این پدیده غالب شویم.

طهماسبی با اشاره به اینکه کرونا ویروس یک سری تغییرات اجتماعی فرهنگی در سبک زندگی ما ایجاد کرده و سبک زندگی بهداشتی ما را بهبود بخشیده است، عنوان کرد: این پدیده یک تغییر فرهنگی در سبک زندگی ما ایجاد کرده که ما باید از آن استفاده کنیم یعنی باید آن را به سمت تغییرات پیش برنده سوق دهیم که این نیز کار رسانه های جمعی است به ویژه رادیو و تلویزیون که مردم بیشتر با آن سروکار دارند این سبک زندگی جدید که اتفاق افتاده را باید استمرار بدهیم.

این جامعه شناس ادامه داد: در این ایام مردم ارتباطات غیرحضوری خود را افزایش دهند، اینکه در خانه خود را قرنطینه کنیم و هیچ ارتباطی نداشته باشیم مطلوب نیست، سیستم نیز باید با فراهم کردن زمینه های لازم کمک کند که ارتباطات غیرحضوری را افزایش دهیم.

وی تصریح کرد: مخابرات تخفیفات لازم را برای ارتباطات تلفنی و اینترنتی در نظر بگیرد که مردم ارتباطات غیرحضوری را افزایش دهند که دچار شکست روحی و روانی نشده و از یکدیگر فاصله نگیرند.

طهماسبی افزود: در رابطه مسائل اقتصادی نیز سیستم تصمیم گیرنده باید وارد ریز جزییات و زوایای زندگی اقتصادی جامعه شود و همه اقشار آسیب دیده در این زمینه را شامل شود.

این جامعه شناس تأکید کرد: این کمک های بلاعوض که الآن انجام شده واقعاً چاره ساز نیست و باید افزایش پیدا کند.

وی بیان کرد: تدابیری که تاکنون اندیشیده شده لازم است اما کافی نیست.

طهماسبی افزود: کرونا نظام اجتماعی و جامعه را متوجه این قضیه کرد که فضای مجازی در همه زمینه ها کاربردهای مطلوب دارد که تصمیم گیران و مسئولان حکومتی باید زمینه رشد و گسترش آن را فراهم کند، مانند آموزش ها و ارتباطات مجازی بین خانواده ها که شاید به اندازه ای که نیاز است به آن توجه نکردیم.

انتهای پیام
کلید واژه ها: سبک زندگی - تغییر - تغییرات - اتفاق - زندگی - کرونا - فرهنگی - تلویزیون - پدیده - برنده - جدید - کرونا ویروس - جامعه - ویروس - رادیو - رسانه - جامعه شناس - ویژه - مردم - طهماسبی - اجتماعی - گفت وگو - فرهاد - توان - منفی

آخرین اخبار سرویس:
اولویت اصلی مجلس یازدهم بهبود معیشت مردم است/زندگی برای افراد جامعه روز به روز سخت تر شده است/مجلس یازدهم به دنبال تقابل با دولت نیست

اصفهان| «دختران بابایی اند» شرح حالی از زندگی شهید مدافع حرم جواد محمدی

آغاز اولین عملیات انتقال قلب در 99

فعالیت آشپزخانه ها و آبدارخانه های ادارات از فردا ممنوع است

واکنش حساب توییتری دفتر رهبر انقلاب به قتل رومینا

ابتکار: لایحه حمایت از اطفال ونوجوانان به قضاوت پرونده هایی چون قتل رومینا کمک می کند

تبریک سردار دهقان به قالیباف و تجلیل از خدمات لاریجانی در مجلس

خطیب جمعه قزوین :مقاومت اسلامی برگرفته از قیام 15 خرداد

رعایت فاصله گذاری اجتماعی در حرم حضرت معصومه(س)

ابتکار: منتظر تایید نهایی لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان هستیم

اقتصاد و فرهنگ اولویت مجلس یازدهم باشد

اعلام ساعت کاری آموزش وپرورشی ها از فردا

آمار فوت شدگان در استان تهران از میانگین کشوری پایین تر است

لایحه حمایت از اطفال ونوجوانان تصویب شد ولی ناتمام ماند

اعلام ساعت کاری آموزش وپرورشی ها از فردا

دو دستاورد مهم دفاعی ایران | وزیر دفاع: اجازه ورود به آمریکا اشتباه راهبردی است

افسری و جانبازی برای جمهوری اسلامی ایران مقدس است

مجموعه زیبای متن ناب برای رفیق با گلچینی از بهترین پیام ها و جملات احساسی

پروانه سلحشوری: ریشه قتل های ناموسی در سنت ها و قوانین نهفته است/ چرا قانون رومینا را تحویل خانواده داد؟

مقاومت اسلامی برگرفته از قیام 15 خرداد

اقامه نماز جمعه در هفت شهرستان استان ایلام

دانشگاه خاتم الانبیای بهبهان 18 اقدام برای پیشگیری از ابتلا به کرونا انجام داد

توزیع یک هزار و 350 بسته بین نیازمندان بیارجمند شاهرود

صدای آزادیخواهی

دو دستاورد مهم دفاعی ایران | وزیر دفاع: اجازه ورود به آمریکا اشتباه راهبردی است

نیاز شدید اهواز به فضای فیزیکی برای انجام نمونه گیری کرونا

آغاز اولین عملیات انتقال قلب در 99

برگزاری کارگاه قوانین و مقررات راهنمایان طبیعت گردی و فرهنگی

وزیر دفاع: امنیت خلیج فارس منفعت مشترک کشورهای منطقه است

ضرب و شتم مامور شهرداری حین انجام وظیفه

تبریک سردار دهقان به قالیباف و تجلیل از خدمات لاریجانی

عوامل شکل گیری خشونت در جامعه

واکنش توییتر به تهدیدات ترامپ

خرس های گرسنه به یک زنبورستان در مشگین شهر حمله کردند

وزیر دفاع: امنیت خلیج فارس منفعت مشترک کشورهای منطقه است

واکنش توییتر به تهدیدات ترامپ

اعتراض حسینی به دستورالعمل اجرایی تبصره یک ماده 36 آیین نامه داخلی مجلس/این مصوبه ضدعدالت است

سوپرایز نظامی سپاه پاسداران؛ وعده ساخت زیردریایی بدون سرنشین عملیاتی شد +عکس

ساکنان شهر جدید سهند منتظر خبرهای خوش باشند

استقبال توییتری ها از ریاست قالیباف در مجلس+عکس

تلاش نماینده کهگیلویه با مسئولان کشوری جهت مهار آتش سوزی منطقه حفاظت شده خاییز

چه کسانی به قالیباف رای دادند؟

ابتکار: منتظر تایید نهایی لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان هستیم

88 درصد مبتلایان به کرونا در تهران بهبود یافتند

مشکلات سیب زمینی کاران گلستانی برطرف می شود

اعلام ساعت کاری آموزش وپرورشی ها از فردا

استعفای آملی لاریجانی صحت دارد؟

یک نماینده مجلس دیگر هم سوژه شد !/عکس

اتهام سنگین به عضو هیات رییسه مجلس جدید

تاکید امام جمعه شیراز بر لزوم اتحاد و کار جهادی نمایندگان استان فارس در مجلس

ساخت ماکت های موتورسیکلت در جهرم

افتتاح 1334 منزل مدد جویی

پیام تبریک وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به محمدباقر قالیباف

چرخش حداکثری احمدی نژادی ها به سمت قالیباف /مستقلین و اصلاح طلبان همراه با سردار اصولگرا

واکنش حساب توییتری دفتر رهبر انقلاب به قتل رومینا

چرا وارد سوریه شدیم؟ | واکنش سردار قاسم سلیمانی

این هتل می خواهد جا پایِ برج جهان نما بگذارد؟

تاریخ جدید برای واکسن کرونا؛ استاد دانشگاه آلمان: تا اواسط مرداد واکسن کرونا در دسترس است

آغاز راه اندازی بلندترین خط مترو زیرزمینی خاورمیانه

برپایی نماز جمعه امروز در 9 منطقه کهگیلویه وبویراحمد

چرا وارد سوریه شدیم؟ | واکنش سردار قاسم سلیمانی

امام جمعه بوشهر: نظام جمهوری اسلامی به مجلس انقلابی نیاز دارد

شباهت باورنکردنی حمید گودرزی و برادرش+عکس

آیت الله اعرافی: آیت الله محجوب عمر خود را در راه تربیت نفوس و تألیف آثارعلمی سپری نمود

منتظر تأیید نهایی لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان هستیم

اقامه نماز جمعه، امروز در 4 شهر خراسان جنوبی

مجلس عزای دو مداح سرشناس برای سالروز تخریب بقیع

نماینده متهم در پرونده فساد خودرو، بازداشت شد

دومین نشست مجازی «قدس و حقوق بشر» برگزار شد

پدر رومینا از نظر قانونی مجرم تلقی نمی شود

واکنش حساب توییتری دفتر رهبر انقلاب به قتل رومینا

چرخش حداکثری احمدی نژادی ها به سمت قالیباف /مستقلین و اصلاح طلبان همراه با سردار اصولگرا

کنایه به مخالفان لاریجانی: آرزوی مرگش را داشتید

مدرسه رسول اکرم(ص) مریانج پذیرای داوطلبان ورود به حوزه است

تدوین دستورالعمل استفاده از فضای مجازی در ترکیه

ابتکار: منتظر تایید نهایی لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان هستیم

آغاز رسمی پیش تولید سریال ملی سنجر خان

تصویر | بازگشایی مجموعه تخت جمشید

پیام تبریک وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به محمدباقر قالیباف

دومین نشست مجازی «قدس و حقوق بشر» برگزار شد

حضور رییس جمهور قزاقستان در نشست ,ویدئویی سازمان ملل

سردار کارگر: سفرهای راهیان نور تا اطلاع ثانوی متوقف شده است

میزبانی پرویز فلاحی پور از خیرین در برنامه «مکث»

واکنش توییتر به تهدیدات ترامپ

خبرهای خوشی از صنعت هسته ای ایران در راه است

دفن شبانه فوتی های کرونایی در گورستان شهر

تصرف 12ساله 40 خانه سازمانی مجلس در تهران

برگزاری کارگاه مجازی قوانین و مقررات راهنمایان طبیعت گردی و فرهنگی

همه در قتل رومینا سهیم هستیم!

پیام تبریک وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به محمدباقر قالیباف

شیوه نامه بازدید از موزه ها در صورت نیاز اصلاح می شود

حضور کلیه کارکنان دولت در محل خدمت از 10 خرداد ماه با رعایت الزامات بهداشتی

روزگار غریب علیرضا قربانی در تالار وحدت / شاید کنسرت آنلاین بتواند مرهمی بر زخم کرونا باشد

تبریک سردار دهقان به قالیباف و تجلیل از خدمات لاریجانی

عوامل شکل گیری خشونت در جامعه

آغاز راه اندازی بلندترین خط مترو زیرزمینی خاورمیانه

پارا یا آب پخش کن سمنان

بازگشایی محور مسدود شده روستا های ساوه تا عصر امروز

جنجال ماجرای کرونا گرفتن احسان علیخانی + عکس و بیوگرافی

اختصاصی تسنیم| گزینه های ریاست کمیسیون امنیت ملی مجلس یازدهم مشخص شدند+ سوابق

تغییرات فرهنگی ناشی از کرونا ویروس را به سمت پیش برنده سوق دهیم

تغییرات فرهنگی ناشی از کرونا ویروس را به سمت پیش برنده سوق دهیم