مطالب مرتبط:
حمایت از مشاغل متضرر از کرونا/ وزیر اقتصاد به کمیسیون اقتصادی مجلس می آید
قدردانی وزیر بهداشت از خدمات گسترده ستاد اجرایی فرمان امام برای مبارزه با ویروس کرونا/نمکی:راه اندازی 4030، تولید و تأمین میلیون ها ماسک و کیت تشخیص کرونا، کمک بزرگی به نظام سلامت بود که با مدیریت جهادی در ستاد اجرایی حاصل شد
آخرین اخبار کرونا در خوزستان؛ اعمال محدودیت های ترافیکی برای 13فروین ماه/ راه اندازی آزمایشگاه جدید در دزفول
حمایت دولت از کسب و کارهای اقتصادی آسیب دیده از کرونا
حمایت دولت از کسب و کارهای اقتصادی آسیب دیده از کرونا
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 13 فروردین 1399 ساعت 00:252020-03-31اقتصادي

راه های مقاوم سازی اقتصاد مقابل کرونا/ مردمی و دیجیتال کردن اقتصاد؛ راهبرد مدیریت اقتصادی


رییس دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق(ع) با تأکید بر لزوم مردمی کردن اقتصاد، گفت: تبیین برنامه ای فورس ماژور و ویژه برای سال 99، پیاده سازی اقتصاد و مدیریت دیجیتال، - خبرگزاری فارس ـ سعید مؤذنی: با شیوع ویروس کرونا در دنیا، اقتصادهای بزرگ تحت تأثیر این ویروس قرار گرفته اند و پیش بینی ها حاکی از آن است که در ماه های آینده، اقتصاد و مردم بسیاری از کشورها تحت تأثیر کووید 19 خواهند بود.

در این راستا با شیوع کرونا در کشور ما نیز، اقتصاد ایران تحت تأثیر قرار خواهد گرفت؛ کارشناسان پیش بینی می کنند جریان صاد رات، واردات، بنگاه های تولیدی و جریان عرضه و تقاضا و معیشت مردم، در این حوزه دست خوش تغییر خواهد بود.

در راستای تبیین وضعیتی از  اقتصاد کشور پس از بیماری کرونا و پیش بینی ها در این باره، به سراغ یکی از استادان اقتصاد رفتیم و با وی در این باره گفت و گویی داشتیم.

مهدی صادقی شاهدانی، رییس دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق(ع) در این باره به خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، می گوید: موضوع اقتصاد پس از بیماری کرونا، علاوه بر اینکه یک موضوع ملی است، موضوعی جهانی است، شاید بتوان گفت پس از بحران اقتصادی سال 2008 میلادی، آنچه کرونا امروز برای دنیا ایجاد کرده است، بزرگ ترین بحران اقتصادی است و تقریبا اغلب کشورها همان طور که در بحران سال 2008 میلادی گرفتار شدند و مشکلات عدیده ای برای آنها ایجاد شد، در موضوع کرونا هم دچار بحران اقتصادی خواهند شد.

به عنوان مثال صنعت هوانوردی در این بحران شاید تا 100 میلیارد دلار  متضرر شود، و یا پیش بینی ها نشان از آن دارد که در کشور آمریکا در شرایطی که معمولا روی نقدینگی وسواس به خرج می دهند، بانک مرکزی آ نها تا  800 میلیارد دلار به بدنه اقتصاد آمریکا تزریق کند تا بلکه بتواند این بحران را به خوبی پشت سر بگذارند.

بنابراین همان طور که بحران کرونا در سطح جهان پیامدهای خاص خود را ایجاد می کند و برای مثال در کشوری نظیر چین که رشد قابل توجه اقتصادی دارد و هیچ گاه رشد زیر 7 درصد یا 6 درصد را نداشته است ، در این بحران رشد اقتصادی حدود 4 درصد داشته باشد، قطعاً اقتصاد ما هم متأثر از این بحران خواهد شد.

* کاهش 10 درصدی تولید در اسفند 98 به دلیل نبود ایمنی بهداشت در بنگاه های اقتصادی فارس: این ویروس در شرایط اقتصادی کشور ما، چگونه تأثیرگذار خواهد بود؟ صادقی: در شرایط کشور ما وقتی که با این بحران مواجه هستیم، چندین اتفاق رخ خواهد داد و ما برای این اتفاقات که رخ خواهد داد، باید حتماً تدابیر لازم را بیندیشیم؛ در کشور ما حدود یک ماه است که صنایع کشور به حالت تعطیل و نیمه تعطیل درآمده است و این به جهت آن است که نگرانی هایی بابت ایمنی بهداشتی در بنگاه های اقتصادی حاکم شده است و این دغدغه ایمنی بهداشتی طبیعی است که شرایط تولید را نسبت به گذشته متفاوت خواهد کرد و طبق روال معمول، بنگاه های اقتصادی تولید نخواهد داشت.

در اسفندماه 98 یک رکود تولیدی نسبتا قابل توجهی داشتیم و اگر به عنوان مثال در طول سال هر عددی می توانستیم تولید داشته باشیم، حداقل 10 درصد آن تولید در اسفند 98 دچار مشکل شد و طبیعی است که عرضه بازار را دچار مشکل می کند و این کمبود عرضه، آثار خاص خود را ایجاد خواهد کرد؛ یکی از آثار اقتصادی آن در کنار آثار اجتماعی و فرهنگی، بیکاری است و به دنبال بیکاری، رفاه اقتصادی به شدت تحت تأثیر قرار می گیرد، کاهش رفاه اقتصادی یکی از نتایجی است که ما در این ماه مشاهده می کنیم و اگر پیش بینی کنیم این جریان کرونا پس از سال 99 هم ادامه یابد که قطعا ادامه دارد، باید برنامه ای در نظر بگیریم.

تا زمانی که بحران مربوط به کرونا به نقطه کاهش و قابل قبول برسد، تقریبا یک فصل از سال را به جهت فعالیت های تولیدی از دست داده ایم و دچار انقباض خواهیم شد، البته باید طوری برنامه ریزی شود که اگر این بحران طولانی تر هم شد، اقتصاد کمتر متضرر شود.

* با کاهش عرضه و افزایش تقاضا جریان تورمی را در ابتدای 99 تجربه خواهیم کرد فارس: ضروری است چه اقداماتی در این حوزه برای اقتصاد کشور دنبال شود، وظایف مردم و دولت چیست؟چه مشکلاتی را در این حوزه متصور هستید؟ صادقی: پیش بینی من این است که اگر اقداماتی را انجام ندهیم با چندین معضل مواجه خواهیم شد؛ اول اینکه برخی از کالاهای وارداتی ما و خصوصا مواد اولیه نمی تواند وارد کشور شود و این جریانِ تولید ما را دچار خدشه می کند.

دوم اینکه برخی کالاهای صادراتی ما نمی تواند صادر شود و این طبیعی است که درآمد ارزی ما را تحت الشعاع منفی خود قرار می دهد.

سوم آنکه عرضه داخل ما دچار رکود می شود و این رکود عرضه در شرایطی که ممکن است تقاضا کاهش دارد، ولی عمق در رکود عرضه، در مقایسه با کاهش تقاضا قابل توجه خواهد بود و اینجا ما با یک کمبود عرضه و مازاد تقاضا مواجه خواهیم بود و طبیعی است که به قیمت ها فشار می آورد و جریان تورمی را در ابتدای سال 99 تجربه خواهیم کرد.

به هر حال شرایطی است که رخ داده و هیچ گاه شاید انتظار نداشتیم که یک ویروس به این کوچکی اقتصادهای بزرگ دنیا را تحت تأثیر قرار دهد، به هر حال ممکن است سالیان آینده هم چنین ویروس هایی اقتصادها و انسان های قدری را از پا بیندازند، در کشور ما که اقتصاد مان مسائل و مشکلاتی دارد وقتی چنین شرایطی نیز رخ می دهد، طبیعی است که اقتصاد بیشتر از دیگر اقتصادهای دنیا متاثر می شود.

* دولت از همین نوروز برنامه ای فوری و ویژه برای سال 1399 تبیین کند فارس: با این شرایط برنامه های بعدی دولت و کشور در این حوزه چه مواردی باید باشد؟ صادقی: در این باره چندین مورد پیشنهاد می شود تا همه بخش های کشور پیگیر باشند،  اولین موضوع جدی که دولت باید حتماً در این موضوع ورود کند تبیین برنامه فورس ماژور و ویژه برای سال 1399 است و البته این غیر از بودجه است، بودجه یک برنامه غیرفورس ماژوری است، اما این برنامه باید ویژه، فورس ماژوری و ضرب الاجلی باشد و برای شرایط خاص تصمیم گیری شود؛ اگر این برنامه تدوین نشود و یک تا دو ماه از سال 99 هم بگذرد و اگر موضوع ویروس کرونا هم طولانی شود و ندانیم چه کنیم، با مشکلات بزرگی مواجه می شویم.

در این برنامه فورس ماژوری باید زندگی اقتصادی و اجتماعی در کنار ویروس کرونا را برای خود عملیاتی کنیم، یعنی این گونه تصور کنیم که نظیر شرایط جنگی که در گذشته داشتیم و در کنار این شرایط جنگی زندگی خود را تنظیم کردیم و به پیش بردیم، شبیه همان شرایط برنامه ای فورس ماژور و خاص تهیه و عملیاتی کنیم.

* امروز وقت بسترسازی و پیاده سازی اقتصاد دیجیتال و مدیریت دیجیتال است فارس: در این حوزه (برنامه فورس ماژور) باید به چه محورهایی توجه کرد؟  صادقی: در این باره محورهای مختلف قابل توجه است، اول آنکه باید به یک سری اقدامات کلان اندیشید؛ از جمله اقدامات کلان این است که برای پیاده سازی اقتصاد و مدیریت دیجیتال بسترسازی کنیم، امروز اگر بین وزارت ارتباطات و دستگاه های اقتصادی تقابلی وجود داشته باشد که راه اندازی این اقتصاد دیجیتال کار کدام بخش است و یا اختلافاتی بین وزرا در این باره وجود داشته باشد، مشکل ساز خواهد بود.

در این باره باید همدلی و همکاری وجود داشته باشد.

باید اختلافات کنار گذاشته شود و اگر می خواهیم در رابطه با کرونا خوب عمل کنیم، باید در کوتاه مدت اقداماتی را انجام دهیم که گام های اولیه ای برای پیاده سازی اقتصاد دیجیتال و مدیریت دیجیتال باشد، حال آنکه این کار برعهده کدام بخش باشد باید با همفکری مشخص شود و به این نتیجه برسیم که هر بخش این اقتصاد دیجیتال را چه کسی تهیه و مدیریت کند.

نباید در شرایطی مثل شرایط امروز (شیوع کرونا) مردم را برای پشتیبانی های خدماتی، بازاریابی، رفع مشکلات روزانه و روزمره به خیابان ها و ادارات بکشیم، حتی به عقیده من باید طبابت در عرصه دیجیتال هم پایه گذاری شود، یعنی امروز اگر کسی می خواهد خود را به پزشکی عرضه کند و نسخه ای دریافت کند، دیگر ورود در فضای فیزیکی و رخ به رخ وجود نداشته باشد و در فضای دیجیتال که طبابت انجام شود.

همه جامعه و دستگاه های دولتی و شبه دولتی باید برای این برنامه فورس ماژوریِ مدیریت و اقتصاد دیجیتال فکر کنند و گام بردارند و در این حوزه متمرکز شوند، البته در محلی نظیر فضاهای علمی این موضوع جا افتاده است، در برخی از دانشگاه ها، کلاس ها از فضای فیزیکی خارج شده است و به صورت دیجیتال برگزار می شود، دیگر نیاز نیست دانشجو از این سمت تهران برای حضور در کلاس به آن سمت تهران بیاید، بلکه دانشجو و استاد هر دو در خانه اما در فضای دیجیتال با کارایی بالاتر در حوزه ارتقا علمی، گام برمی دارند.

از سوی دیگر فضای تحقیقاتی ما هم باید وارد فضای دیجیتال شود تا نیازی به شرایط حضوری نباشد.

اینکه بخواهیم ارباب رجوع به پیش میز دولت بیاید، ضرورتی ندارد، بلکه باید از ارباب رجوع بخواهیم وارد فضای ما شود نه اداره ما، یعنی فضایی فراهم شود، مدارک از سوی ارباب رجوع آماده و ارسال شود و در فضای دیجیتال در سیستم اداری بر اساس آن مدارک روال اداری پیش رود.

* دولت برنامه فورس ماژوری برای مدیریت واردات و صادرات در شرایط کرونا داشته باشد صادقی: از دیگر موارد ضروری در این حوزه موضوع واردات و صادرات است، حدود  500 میلیون نفر جمعیت در کشورهای همسایه و اطراف ما هستند، ما اگر بخواهیم واردات انجام دهیم، در برخی شرایط به عنوان مثال ترکیه اجازه واردات نمی دهد یا اگر می خواهیم صادرات به عراق داشته باشیم با مشکلاتی مواجه می شویم؛ نظا م مرتبط با بخش خارجی ما که دستگاه های مختلف هستند، باید با جدیت روی این مسأله کار کنند، از طریق مذاکرات دو و چند جانبه با کشورهای همسایه بتوانیم موانعی که به واسطه کرونا در حیطه بخش خارجی ما و واردات و صادرات ما ایجاد شده است، رفع کنیم و در این رابطه باید موانع بسیاری از شرکت های تجاری خود را رفع کنیم و به آنها کمک کنیم، نباید این شرکت ها به حال خود رها نشوند تا در واردات و صادرات دچار مشکل شوند، ضرورت دارد در این حوزه با مجموعه دست اندرکار شرکت های دخیل در واردات و صادرات این موانع رفع شود.

* تسهیل فرایند واردات و صادرات در دستور کار باشد فارس: در حوزه واردات و صادرات پس از شیوع بیماری کرونا مشکلاتی رخ داد، برخی مرزها با کشورمان بسته شد از سوی دیگر برخی کشورها وارد ات کالای ما را به کشور خود موقتاً ممنوع کردند و یا اجازه صادرات و ترانزیت به کشور ما ندادند، در این باره باید چه تمهیداتی در دستور کار دولت باشد؟ صادقی: در این شرایط باید فرایندهای واردات و صادرات تسهیل شود، به عنوان مثال یک ضمانت بانکی که مدت صدور آن به طول می انجامد، باید به صورت دیجیتالی و سریع صادر شود و تسهیلات لازم را در این قضیه فراهم کنیم، دیگر زمان آنکه به ارباب رجوع می گفتیم برو 15 روز دیگر برای پیگیری کارت برگرد، گذشته است، باید حتی المقدور در کمترین زمان ممکن فرایندهای صادراتی و وارداتی شکل بگیرد و تسهیل شود.

*  مردمی کردن اقتصاد و تسهیل آن کلان ترین راهبرد دفاع از اقتصاد کشور در کرونا صادقی: محور دیگر که در اقدامات کلان باید مورد توجه قرار گیرد، ایجاد تسهیل برای مردمی سازی حداکثری اقتصاد است.

شرایط فعلی، شرایط جنگی و حتی از نظر من شرایط فوق جنگی است، در این شرایط که بسیار پیچیده تر از شرایط جنگی است اگر مردمی سازی اقتصاد که سال ها درباره آن حرف زده ایم اجرا نشود، با مشکل مواجه خواهیم شد، ما هیچ گاه به مشارکت مردم و دولت به صورت جدی فکر نکرده ایم اما در این شرایط باید به صورت جدی به آن فکر کنیم، باید به مردم بگوییم که اتفاقاتی رخ داده است و اگر امروز نیایید، کشور از دست می رود، جان ها از دست می رود.

زمانی اگر مردم را دعوت نمی کردیم شاید فقط رفاه اقتصادی تا اندازه ای کاهش می یافت اما امروز در نبود مردم و عدم دعوت آنها به صحنه اقتصاد، خیلی از جان ها از کالبد خارج می شود، در این مدت شیوع بیماری، دیدید که بحث فقیر و غنی مطرح نیست و در این روزها دیده ایم که بسیاری از افراد غنی که جان خود را به دلیل کرونا از دست داده اند، بنابراین اینجا پای جان مردم در میان است و اگر مشارکت مردم وجود داشته باشد و مردمی سازی اقتصاد به شکل حداکثری پیاده شود، قطعا می توانیم شرایط را به خوبی کنترل کنیم.

پیشنهاد من این است دولت از مردم برای کمک و جلوگیری از فشار اقتصادی به جامعه استفاده کند، وقتی در شیوع کرونا اقتصاد آمریکا و آلمان با چندین هزار میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی تحت فشار است، وقتی اقتصاد چین با چندین هزار میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی تحت فشار است، پس مشخص است که اقتصاد ما باید حساب کار خود را بکند، به مردم بگوییم که اگر نیایید فشار اقتصادی به مردم قابل توجه خواهد بود و بدین ترتیب با مردمی شدن اقتصاد، فشار اقتصاد از روی دوش مردم برداشته خواهد شد.

* دولت کمک کند فشار کمتری به تولید کننده وارد شود فارس: اقدامات دولت در این حوزه چه حیطه هایی باید متمرکز شود ؟ صادقی: دولت می تواند در این حوزه اقداماتی را انجام دهد، به عنوان مثال می تواند تسهیلاتی به تولید کنندگان بدهد، برخی از بدهی ها را به تعویق بیندازد، بدهی های بیمه ای و مالیاتی را به تعویق بیندازد، بدهی های مربوط به هزینه های برق، آب، گاز و سایر هزینه ها را به تعویق بیندازد.

تسهیلات را مشمول استمهال کند و تنفس بدهد تا بخش های تولیدی بتوانند خود را جمع کنند.

این مواردی است که در نظام حاکمیتی ما امکان اجرا دارد و باید از آن استفاده کنیم؛ باید شرایط عرضه کننده و تولید کننده را درک کنیم، درست است که هزینه متغیر عرضه کننده قابل توجه است ، اما هزینه غیرمتغیر عرضه کننده هم شامل آب، برق، گاز، بیمه، حقوق و دستمزد و غیره فشار زیادی به آنها وارد می کند که باید کمک کنیم این فشار زیاد نشود و تولید کننده این فشار را تحمل کند.

* لزوم برقراری ایمنی بهداشتی در بنگاه های اقتصادی برای جلوگیری از کاهش تولید فارس: با تشکر از مواردی که به آن به صورت کلیات اشاره کردید، قطعاً این موارد مجموع اقدامات کلان و لازم الاجرا در این حوزه بود ، لطفا اشاره ای هم به مجموعه اقدامات خرد لازم الاجرا در این حوزه داشته باشید.

صادقی: مهم ترین اقدامات خرد در این حوزه، این است که ایمنی بهداشتی را در بنگاه های تولیدی و خدماتی کلید بزنیم.

ما ایمنی بهداشتی در سطح جامعه داریم، کارهای خوبی انجام شده است، دوستان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شهرداری ها، سپاه و بسیج کمک کرده اند که ایمنی بهداشتی در سطح جامعه ایجاد شود که این حرکت خوبی است، اما ایمنی بهداشتی را به بنگاه ها نبرده ایم؛ وقتی بنگاه اقتصادی می خواهد فعالیت اقتصادی انجام دهد، پرسنل آنجا باید اطمینان یابد که تحت تأثیر بیماری کرونا قرار نمی گیرند و مصون خواهد ماند، بنابراین گام بعدی ما در ایمنی بهداشتی، ایجاد شرایط بهداشتی در تک تک بنگاه ها است تا این بنگاه های اقتصادی بتوانند نظیر دوران پیش از کرونا به تولید خود ادامه دهند و بدین ترتیب این حمله کرونایی آسیب چندانی نخواهد زد.

ما سرمایه مهمی به نام سرمایه اجتماعی و همدلی مردم داریم که در کنار سرمایه فیزیکی در جامعه و بنگاه ها است و می تواند کمک موثری به ما داشته باشد، ما نتوانسته ایم از این سرمایه اجتماعی به خوبی استفاده کنیم و در این شرایط کرونا می توان از نقش این سرمایه به خوبی استفاده کرد که اگر سرمایه اجتماعی به صحنه آمد و همدلی بین دولت و مردم ایجاد شد، قطعا به خوبی می توانیم این جریان را پشت سر بگذاریم.

* اگر کاری نکنیم ارزش پول ملی باز کاهش می یابد صادقی: اگر این کارها را انجام ندهیم باید بدانیم که ارزش پول ملی ما به صورت داخلی دچار افت خواهد شد (یعنی جریان تورم) چون وقتی بنگاه های اقتصادی ما ایمنی بهداشتی نداشته باشند، تولید انجام نمی دهند و وقتی تولید انجام نشود، عرضه دچار کاهش می شود، تقاضا هم تا آن مقدار کاهش نمی یابد، درست است که در این شرایط کرونایی تقاضا تا اندازه ای کاهش یافته است، ولی تقاضا به اندازه ای که عرضه کاهش می یابد، کاهی نمی یابد بنابراین انتظاری که داریم یک جریان تورمی است و این در شرایطی رخ می دهد که مواردی که ذکر شد، عملیاتی نشود.

* خدشه در بازار ارز در صورت عدم مدیریت صادرات در شیوع کرونا صادقی: از سوی دیگر اگر نتوانیم جریان صادرات را نظیر دوران پیش از کرونا دنبال کنیم، تعادل بازار ارز دچار خدشه خواهد شد و هر چه بانک مرکزی تلاش کند که تعادل بخشی بازار ارز را در دستور کار قرار دهد، شاید به جایی نرسد، چون بانک مرکزی هم تا حدی می تواند در جریان تعادل بخشی ارزی با توجه به ذخایری که دارد، اقدام کند و باید ورودی ارز را حتماً در این بازار داشته باشیم، بنابراین رفع موانع صادراتی کمک می کند که تعادل بخشی بازار ارز نظیر چند وقت اخیر داشته باشیم و ارزش پول ما در مقابل پول خارجی مجددا کاهش نیابد.

فارس: با تشکر از توضیحات جامع و کامل شما،  در پایان اگر مورد قابل ذکری است، بفرمایید .

  صادقی: اگر بتوانیم شرایط تولید را بهبود ببخشیم، رفاه اقتصادی بخش عمده ای از جامعه ما که کارگران، تکنسین ها و مهندسان هستند، کاهش نمی یابد چون اگر ایمنی بهداشتی در شرایط تولید ایجاد نشود، کارگر بیکار خواهد شد و نمی تواند مزد دریافت کند و یا اگر آن چنان که باید مزد خود را دریافت کند، بنابراین ممکن است رفاه اقتصادی اقشاری از جامعه ما به شدت نزول یابد و کاهش رفاه اقتصادی آثار فرهنگی، اجتماعی و خانوادگی خواهد داشت و ممکن است مشکلاتی در خانواده ها ایجاد کند.

به هر حال امیدواریم با اقدامات کلان و خردی که در آینده نزدیک انجام خواهیم داد و تبیین برنامه فورس ماژور در سال 99 حتی در همین ایام تعطیلات نوروز، به خوبی بتوانیم این بحران را پشت سر بگذاریم.

انتهای پیام/ ب
کلید واژه ها: اقتصاد - پیش بینی - کرونا - مردم - بنگاه های تولیدی - دیجیتال - مدیریت اقتصادی - خبرگزاری فارس - کشور - بینی - مدیریت - بیماری کرونا - اقتصاد ایران - عرضه و تقاضا - اقتصاد کشور - ویروس کرونا - ویروس - مردمی - مقاوم سازی - کارشناسان - قرار - سازی - شیوع - خبرگزاری - دانشگاه - دانشکده - اقتصادی - کووید 19 - راهبرد - برنامه

آخرین اخبار سرویس:
افزایش نگران کننده شمار مبتلایان ویروس کرونا در جیرفت / وقتی مسئولان از بی توجهی مردم به رعایت بهداشت غفلت می کنند

تندباد 500 میلیارد به کشاورزی گلستان خسارت زد

آغاز عملیات لوله گذاری خط انتقال چاه های شهرستان میبد

اجرای طرح نذر کارآفرینی و اشتغال در خراسان رضوی

اعطای تسهیلات بلاعوض به کارگاه های صنایع دستی

رشد نقدینگی ایران 16.3 درصد کاهش می یابد

رشد سهام آسیا اقیانوسیه/ سهام های هنگ کنگ سقوط کردند

برداشت بیش از پنج هزار تن سیب زمینی در ایرانشهر

شهرهایی که وضعیت «قرمز» شیوع کرونا دارند+ عکس

کاهش بهای نفت در بازارهای جهانی

نفت برنت 34 دلار و 94 سنت شد

زیان کشاورز ایرانی از نبود الگوی کشت

قیمت جهانی طلا امروز 99/03/05

افزایش قیمت نفت و کاهش بهای طلا در بازارهای جهانی

تحلیل کارشناسی از وضعیت این روزهای شاخص بورس

برداشت جو از 3500 هکتار اراضی کشاورزی خاش

صورتحساب برق چاه های آب کشاورزی در سمنان بخشیده می شود

اعتبار 15 میلیارد ریالی برای احداث فاز اول جاده سلامت یزد – تفت

رشد سهام آسیا اقیانوسیه/ سهام های هنگ کنگ سقوط کردند

برداشت بیش از پنج هزار تن سیب زمینی در ایرانشهر

تکلیف 1100 دستگاه خودروی فاقد ثبت سفارش چیست؟

چگونه سهام عدالت خود را بفروشیم؟

آغاز سفارش برای فروش سهام عدالت از فردا

وضعیت این روزهای شاخص بورس

لنگر انداختن اولین کشتی حامل سوخت ایران به مقصد ونزوئلا در غرب کاراکاس

مردم در مورد فروش سهام عدالت خود عجله نکنند!

جزییات نحوه معافیت از رسیدگی مالیاتی

قیمت جهانی نفت دوشنبه 5 اردیبهشت

دستور ویژه روحانی به وزیر امورخارجه و رییس کل بانک مرکزی

کدام دستگاه ها از افزایش امتیاز شغلی حقوق بهره مند شدند؟

نخستین نفتکش حامل بنزین ایران به مقصد نهایی در ونزوئلا رسید

مردم در مورد فروش سهام عدالت خود زود تصمیم نگیرند/ با کارشناسان خبره بورسی مشورت کنید

روحانی: تورم را نگه دارید

پیش بینی: طلا گران می شود یا ارزان؟

اعمال محدودیت رفت وآمد خودروها در مبادی ورودی و خروجی چابهار

اصلاح شاخص متاثر از نوسان 50 شرکت بزرگ

کدام دستگاه ها از افزایش امتیاز شغلی حقوق بهره مند شدند؟

سری جدید «سلام صبح بخیر» به رادیو ایران می رود

روند افزایشی قیمت 34 قلم کالای اساسی در استان

عملیات احداث 2 هزار واحد مسکونی سیل زده لرستان باقی مانده است

جهاد دانشگاهی نیاز صنعت خودروسازی به «کاتالیست» را رفع می کند

98 تاکسی فرسوده از ناوگان تاکسیرانی قزوین خارج شد

کاهش 3.5 درصدی تردد در جاده های کشور

تداوم خسارت های پدیده های جوی علی رغم صدور هشدارهای دقیق

ایران نسبت به متحدین خودش بی تفاوت نیست

قیمت انواع تبلت های دو سیمکارت در بازار؟ +جدول

شرایط ثبت نام در فروش فوق العاده خودرو | سرنوشت مبالغ دریافتی افرادی که در قرعه کشی برنده نمی شوند

آغاز اجرای ریل گذاری خط 2 قطارشهری کرج

شرط چک برای خرید خودرو برداشته شد

احراز هویت مشمولان سهام عدالت از 8 خرداد

وضعیت اضطراری در توکیو لغو شد

32 طرح صنعتی در چهارمحال و بختیاری تکمیل می شود

کرونا عرضه برند زعفران گلستان را به تاخیر انداخت

11 هزار بسته معیشتی بین نیازمندان سبزوار توزیع شد

آیا تخلفات در حوزه ارزش افزوده به پایان رسید؟

ساعت مچی رییس بانک مرکزی جنجالی شد

نفتکش ایران در پالایشگاه ال پالیتو ونزوئلا لنگر انداخت

شروع به کار اصناف پرخطر تهران از فردا

آغاز فعالیت رستوران ها مشروط بر استفاده 50 درصدی از ظرفیت

جذب بیش از 26 هزار میلیارد تومان سرمایه بخش خصوصی برای توسعه معادن کشور

رشد سهام آسیا اقیانوسیه/ سهام هنگ کنگ کردند

تحویل 10 هزار و 300 واحد نوساز به سیلزدگان لرستان

شرط اخذ چک از ثبت نام خودروها حذف شد

تولید گندم در سمنان به 117 هزار تن می رسد

تلاش عجیب میمون برای سرقت از خودپرداز بانک

سایه دلالان بر صنعت دخانیات ایران/ تغییر کاربری زمین های کشت برنج به کشت توتون

ظرفیت استاندارد مرکز خرید تضمینی گندم درزنجان 30 هزار تن افزایش یافت

واحد شماره 3 بخار نیروگاه شهید مفتح به شبکه سراسری برق کشور متصل شد

نگاهی به پروژه های تیونینگ Carlex | متخصص غوغا در کابین خودرو

نفتکش ایران در پالایشگاه الپالیتو ونزوئلا لنگر انداخت

حذف شرط ارائه چک برای خریداران محصولات ایران خودرو

کدام دستگاه ها از افزایش امتیاز شغلی حقوق بهره مند شدند+ جدول

جهاد دانشگاهی نیاز صنعت خودروسازی به «کاتالیست» را رفع می کند

افزایش قیمت نفت و کاهش بهای طلا در بازارهای جهانی

ترکیه برای ترمیم خط لوله صادرات گاز اقدامی نمی کند/پالایشگاه تهران تمایلی برای حضور در سیراف نداشت

قیمت جهانی طلا دوشنبه 5 اردیبهشت

جزییات جدید از واگذاری سهام عدالت / نیازی به حضور فیزیکی نیست

انتظار داروسازان برای جبران شوک 70 درصدی کرونا

طرح نوسازی ناوگان باری در لرستان آغاز شد

45 میلیارد ریال بسته معیشتی و کارت هدیه در سروآباد توزیع شد

تشکیل بیش از 1800 پرونده تخلف در کرمانشاه

تحلیل کارشناسی از وضعیت این روزهای شاخص بورس

تلاش عجیب میمون برای سرقت از خودپرداز بانک

کاهش قیمت نفت برنت

احداث و جایگزینی 22 بیمارستان در تهران در سال جاری

پیام نیکولاس مادورو : متشکرم ایران

مردم سهام خود را نگه دارند و از اثرات مفید بازار بهره مند شوند

مردم روش آزادسازی غیرمستقیم را برای سهام عدالت انتخاب کنند؛ روش مستقیم به نفع مردم نیست

دلایل آمار بالای قاچاق لوازم آرایشی

44 مورد ساخت و ساز غیر مجاز در شهرستان سامان تخریب شد

45 میلیارد ریال بسته معیشتی و کارت هدیه در سروآباد توزیع شد

به سبب شیوع ویروس کرونا بازار زعفران در رکود کامل به سر می برد

مردم در مورد فروش سهام عدالت خود زود تصمیم نگیرند

دلایل آمار بالای قاچاق لوازم آرایشی فاش شد

تمام خدمات بیمه ای آنلاین می شود

هواپیمای سمپاش به قلع و قمع ملخ صحرایی در ایرانشهر پرداخت

الزام داشتن چک از شرایط ثبت نام خودرو حذف شد

سایه سنگین کرونا بر بازار فرش دستبافت مهاباد

مردم در مورد فروش سهام عدالت خود زود تصمیم نگیرند

بازار تخم مرغ تعریفی ندارد؛ نرخ منطقی هر کیلو تخم مرغ 11 هزار تومان

راه های مقاوم سازی اقتصاد مقابل کرونا/ مردمی و دیجیتال کردن اقتصاد؛ راهبرد مدیریت اقتصادی

راه های مقاوم سازی اقتصاد مقابل کرونا/ مردمی و دیجیتال کردن اقتصاد؛ راهبرد مدیریت اقتصادی